5Kohl moet nu snel over de brug komen met zn marken 'Oort' verstoort de zakenlunch geenszins NABIJ iREPORTAGE) Oostduitse Idezer beschouwde CDU als sleutel naar 'luilekkerland' 'De exodus uit Egypte verbleekt bij uittocht Sovjetjoden' WOENSDAG 21 MAART 199 GEESTELIJK L-EVEN OOST-BERLIJN "Nu heeft oma toch nog op de CDU ge stemd". Klaus Rohleder, boer in het Thüringse Greiz, kon het zondag niet begrijpen. Zijn 87-jarige moeder had een eenvoudige verklaring. "Ik was zo blij na 57 jaar eindelijk te kunnen stemmen en de CDU en Helmut Kohl kende ik goed van de televisie". door Hans Hoogendijk Zoals op deze oude boerderij is het in honderdduizenden gezinnen gegaan. De conservatieve Alliantie voor Duitsland kreeg in het eens ro de Thüringen en Sachsen 60 pro cent van de stemmen. Rohleders vriend Gunter Ullmann. had het zien aankomen: "Die Kohl-optre- dens hier hebben de SPD gebroken. Nu geloven velen dat met Kohl lui lekkerland komt". In Treffurt, aan de grens met de Westduitse deelstaat Hessen, haal den de conservatieven 70 procent. Bijna alle werknemers van de siga renfabriek ZIFA kozen de CDU. Waarom? "Wij hebben de man ge nomen die in de Bondsrepubliek op de kas zit. Natuurlijk niet die Oost- CDU. We weten écht wel dat die er 40 jaar bij was. Nu zal Kohl over de brug moeten komen. Voor de eerste juli moet de D-mark hier zijn inge voerd, anders Grinnekend wordt verteld over de collega die sinds een paar weken het ene rondje na het andere geeft in de plaatselijke kroeg. "Op een mor gen was hij verdwenen, 's Avonds zat hij aan de bar. Hij had zich 'drü- ben' werkloos gemeld en vangt nu per maand meer dan hier in een jaar. Als het moet kunnen wij dat ook". Snelle welvaart Een jong artsenpaar uit het stadje heeft ook CDU gestemd, "hoewel de FDP ons meer ligt, maar ja, die partij gaat niet over het geld". Ze hebben zorgen. Een paar jaar gele den kochten ze hun huis van de staat. Met veel pijn en moeite heb ben ze het opgeknapt en nu melden zich de erfgenamen van de vroeger bezitter. "We peinzen er niet over om ons huis op te geven. Wij heb ben ook op Kohl gestemd, omdat we verwachten dat hij deze proble men snel regelt. We kunnen niet langer in het ongewisse leven". Te genover die onzekerheid stelde de Westduitse kanselier zijn slogan 'snelle eenheid, snelle welvaart'. Professor Walter Jens van de Aca demie der Kunsten: "De boodschap was duidelijk: wie niet de sterkste kant kiest, is verloren. En dit in combinatie met de Fictie dat mor gen de Trabbi kon worden geruild voor de Golf en over 14 dagen het ei gen huis is opgeknapt, heeft de rest gedaan". De zanger-dichter Wolf Biermann: "De mensen hebben zich gedragen als kinderen in een weeshuis. Ze wilden een betere plaats in de slaapzaal en een eigen hoekje". Een jongere, diep teleurgstelde vrouw in Leipzig, weet precies wan neer het fout is gegaan: "Na de ne gende november. Toen konden on ze mensen eindelijk reizen en heb ben ze met eigen ogen kunnen vast stellen dat wat ze op de west-tv had den gezien, echt bestond". Schok Vooral in Sachsen, waar de West duitse televisie niet kan worden ontvangen, heeft de val van de Muur voor een geweldige psycholo gische schok gezorgd. Een dominee uit Dresden: "De mensen zagen voor het eerst geel, rood of groen ge verfde huizen met mooie ramen en deuren, prachtige tuinen, gladde wegen, overvolle winkels en alleen maar glimmende auto's. En toen wisten ze: dat willen wij ook, en snel". De vernieuwers van het eerste uur, nog in de roes van de kreet 'Wij zijn het volk', droomden van een so ciale. milieuvriendelijke, nieuwe DDR. De fiets in plaats van de hoes tende Trabbi. Maar de werknemer in zijn stinkende fabriek, riep al lang 'Wij zijn één volk' en wil een schone arbeidsplaats en een west auto. Had hij niet met eigen oren ge hoord hoe Helmut Kohl de eenheid nu wilde en sociale zekerheid be loofde "voor onze landgenoten in de DDR?" Helmut Kohl oogstte in de DDR Twee politiemannen, een uit de DDR en de ander uit Westduitsland, plantten gisteren si e Berlijnse Muur. In het verleden kregen tal van vluchtpogingen hier hun vaak fatale afloop. i boom op de kale strook grond i wat Willy Brandt had gezaaid met zijn bezonnen "wat samen hoort, zal samen groeien". Op het SPD-prtij- congres half februari in Leipzig had de sociaal-democratische ere-voor- ziter nog manend gezegd: "De trein naar de Duitse eenheid rijdt. Onze eerste taak is niet de zorg voor de mensen die eerste klas reizen. Nee, wij moeten er voor zorgen dat er niemand onder de wielen komt". En de DDR-sociaal-democraten, die tot dat moment op de bres hadden gestaan voor de snelle eenwording, besloten dat de trein iets langzamer moest rijden. Een kardinale fout, zo bleek zondag. Kohl gaf het signaal 'aanvallen'. De D-mark en de een heid als geneesmidden tegen alle kwalen. Zorgen over de economie, de werkgelegenheid, de pensioenen en het door Westduitsers betwiste ei gen huisje? Overal in het land was het antwoord te lezen op een onder grond van zwart-rood-goud: 'Deut- schland, einig Vaterland' en 'De D- mark, sleutel voor de welvaart'. Honderdduizenden wilden deze boodschap van Kohl horen. Heel bewust trad Kohl vooral in het tra ditioneel rode zuiden van de DDR op. Daar is de ellende het grootst. Daar dreigen de meeste fabriek te worden gesloten en is de verzorging op alle gebieden abominabel. Zwart gewisseld In de grensstreken met West-Duits- land beleven de Oostduitsers hoe de 'wessies' met zwart gewisseld geld hun volkseigen winkels leeg kopen. En wie het niet met eigen oog kan zien, krijgt het in geuren en kleuren voorgeschoteld door de DDR-tv. Het recept van de CDU? 'De D- mark en alles is voorbij'. In Dresden en Leipzig stagneert de aanvoer al weken. Slagerijen, zuivelwinkels en groenteboeren moeten de deur twee, drie dagen per week gesloten houden. Op het platteland is de toestand rampzalig. En als er dan wat is, hamsteren de 'ossies' bij het leven voordat de 'wessies' komen. Het plunderen van de spaarbankboekjes is iets minder geworden, nadat Helmut Kohl voor de dag 'X' een wissel koers van één op één heeft beloofd voor de 150 miljard aan tegoeden. Ook daarom heeft bijna de helft van de kiezers de Alliantie voor Duits land van Helmut Kohl en zijn drie filiaalhouders De Maizière, Ebeling en Eppelmann gekozen. Willy Brandt was geschokt door de CDU-campagne: "Ik kan ze deze stijl niet vergeven". Zijn vroegere rechterhand, de huidige veilig heidsexpert van de SPD. Egon Bahr, zegt het knalhard: "Dit was de smerigste verkiezingsstrijd die ik ooit heb meegemaakt. Betaalde jeugdgroepen scheurden SPD- plakkaten van de muren of plakten er ander overheen. In dorpen en ste den in Thüringen kregen bekende sociaal-democraten dreigbrieven. In Suhl werden beide benen gebro ken van een jongen die de mensen opriep de SPD te kiezen. Kinderen kregen westgeld toegestopt om overal brochures van de DSU, de dochter van de CSU, te bezorgen. Het is onvoorstelbaar". Effectief Onvoorstelbaar, maar effectief, zoals zondag is gebleken. En nu wachten de arbeiders, intellectue len en potentiële middenstanders r~ Westduitse kranten berichten over 'Kohls triomf. (foto EPA» ongedulig op de D-mark. Daarom hebben immers ze hun kruisje voor de CDU en DSU gezet. Tientallen 'genossen' directeu ren-generaal en leiders van Volksei gen Kombinaten hadden al veel eer der hun keus gemaakt. De voorkeur van de beheerders van de nalaten schap van 40 jaar mislukte planeco nomie gaat echter niet uit naar de Alliantie voor Duitsland, de libera len of de SPD. En al helemaal niet naar de communistische PDS, de opvolger van de SED, waar ze eens meer of minder vrijwillig lid van Hun favorieten heten AEG, Krupp, Hoesch, Daimler-Benz, Volkswagen en Opel. Over politiek repten ze ook op de Leipziger Messe met geen woord. Joint-ventures, willen ze. Trabbi en Wartburg sa men met VW en Opel, coöperatie tussen elektronicaconcerns en volkseigen bedrijven op het gebied van de telecommunicatie en het Kombinat Robotron (65.000 werk nemers) heeft al 15 partners gevon den. De Westduitse 'Industrie und Handelstag' verzamelde meer dan 12.000 aanvragen en aanbiedingen coöperaties. Maar iedere manager in Oost en West weet, dat de DDR nog door een dal der tranen moet voordat het Wirtschaftswun- der een feit zal zijn. Dieter Voigt, eerste man bij de Oostduitse auto- producnt IFA, zei bij de opening de Leipziger Messe, dat door de coöperatie met het westen 60 tot 70 procent van de 150.00 arbeidsplaat sen in deze sector in gevaar zijn. Op straat Klaus-Dieter Gattner van Carl Zeiss Jena vreest "onoverzienbare conse quenties" bij de invoering. Honder den bedrijven zullen moeten sluiten of slechts in zeer afgeslankte vorm verder kunnen bestaan onder een kapitalistische management. Het moeizame, nog altijd centraal gelei de, toeleveringssysteem functio neert nu helemaal niet meer. Steeds vaker ligt de produktie in bedrijven dagen stil omdat de benodigde on derdelen niet komen. Andere be drijven kunnen hun verplichtingen niet meer nakomen, doordat de best geschoolde vakkrachten naar het westen zijn vertrokken. Maar ook de vroeger regime-trou we communistische directeuren misbruiken de chaos. Bij bosjes zet ten ze, tegen alle nog geldende we ten in, overtollige en minder effi ciënte arbeidskrachten op straat. Ook de bedrijfsscholen, partijsolda ten en bedrijfsvreemde, maar vroe ger verplichte, afdelingen worden gesloten. "Wij moeten klaar zijn voor de vrije-markteconomie", roe pen de nieuwbakken managers. Maar het personeel stelt laconiek dat ze hooguit filiaal-leider bij de toekomstige Westduitse eigenaar zullen worden. De captains of industry in de Bondsrepubliek denken er niet veel anders over. Werkgeversvoorzitter Tyll Nekcer: "De verkiezingsuitslag is een bewijs van vertrouwen in de succesvolle economische politiek van kanselier Kohl. Nu is voldaan aan de voorwaarden voor een door de markt-economische krachten ge dragen regering. Maar er dienen nog veel wetswijzigingen te worden doorgevoerd". De machinebouwer Maho uit Pfronten: "We zien de DDR niet als lage-lonenland, maar als staat die ons de kansen biedt en die binnen enkele jaren op ons niveau kan ko men". Maar iedereen weet, dat er nog jaren grote inkomensverschil len zullen zijn tussen beide landen. Arbeidsplaatsen Voor de miljoenen die door de kou de sanering waarschijnlijk op straat komen te staan, heeft de kandidaat minister van economische zaken Pieroth, een omstreden CDU-politi- cus uit West-Berlijn, een troost. "Snel moeten er 500.000 kleine be drijven worden opgericht. Dat bete kent vier miljoen arbeidsplaatsen". Een jonge Oostberlijnse moeder, die alleen haar twee kinderen op voedt, is minder optimistisch. "Ik ga er natuurlijk als eerste uit, omdat ik wel eens thuis moet blijven als een van de kinderen ziek is. Nu krijg je dat nog betaald bij ons, maar straks...". De kunstenares Baerbel Bohley: "De mensen zijn murw en hebben gekozen onder het motto: Okay, dan krijgen we onze ww in westmarken". "Ach, kunt u vijfenzeventig gulden extra op het bonnetje zetten? Dan krijgt u een tientje van me". Welke kelner laat dit buitenkans je schieten? Gemakkelijk verdiend toch, en het mag nog van de baas ook. Sinds het ingaan van de eerste fase van de belastingherziening- Oort op 1 juli vorig jaar is het lucra tief om restaurantbonnen te over schrijven. Zelfs al kost het een tien tje om de kelner om te kopen. door Anton Jongstra Voorafgaand aan 'Oort' had de horeca- en congressector een zware lobby op de Haagse politiek afge stuurd om vooral de 75 procent re geling - zakendiners slechts voor driekwart in plaats van helemaal af trekbaar - van tafel te krijgen. Vooral de restaurateurs voorza gen een grote terugval van hun in komsten als gevolg van die rege ling. "Ik kan mijn zaak wel sluiten", kreunde" menig restauranteigenaar vorig jaar. De toenmalige staatsse cretaris van financiën Koning wuif de alle bezwaren weg. "Overdre ven", vond hij. Inmiddels lijkt wel duidelijk dat Oort het zakenleven niet uit zijn fa voriete luxueuze restaurants heeft kunnen verjagen. Tot dusver heb ben de horeca-ondernemingen geen last gehad van een teruglopende omzet. Sterker nog, de zaken gaan steeds beter. Vorig jaar boekte de horeca-branche een omzetstijging van vijf procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Halverwege vorig jaar trad de af trek-beperkende Oort-maatregel in werking. Tafelen en slempen met zakenrelaties is sindsdien nog maar voor 75 procent aftrekbaar. En heeft een ondernemer buitenlandse gas ten, dan moet hij er zelf bijblijven, want anders is het het door de gas ten genuttigde volledig voor eigen rekening. Behalve als het als een re latiegeschenk wordt opgevoerd, maar mag het etentje niet meer dan 50 gulden kosten, en welke zaken man komt daarmee uit. Hetzelfde regime geldt voor een bezoekje aan de seksclub: om af trekbaar te zijn voor de belasting dienst moet de ondernemer zelf meegenieten. Thuis moet hij maar uitleggen dat alleen maar een krantje heeft gelezen in de kroeg naast de club. De fiscus kan ook op andere wijze om de tuin worden geleid: Door een hoger bedrag op de rekening te la ten zetten, kan de werkelijke belas tingaftrek worden opgeschroefd tot 100 procent. Een voorbeeld: een di ner kost f 200,-. Op het bonnetje dat later naar de belastingdienst gaat, staat f266,-. Van dit bedrag is 75 procent aftrekbaar, dus: 75 procent van f266,- =f 200,-. Op deze manier is het diner toch volledig aftrekbaar gemaakt, zoals men dat voor de be- lastingherziening-Oort gewend Theoretisch bestaat de kans dat de fiscus er achter komt. Maar dan moeten de speurders van de belas tingdienst met het bonnetje van de ondernemer in de hand bij de res tauranthouder wel het echte bonne tje met het lagere bedrag terugvin den. Een schier onmogelijke opga ve. In de horecasector durft niemand er rond voor uit te komen dat 'Oort' in het ootje wordt genomen. "Bon netjes overschrijven? Daar doen wij niet aan" en "Onze zaken hebben tot nu toe geen last gehad van 'Oort'. Wij hebben beslist niets te klagen", zijn de reacties die de, door zaken mensen regelmatig bezochte res taurants geven. Volgens een restau rateur is de verandering niet eens bij de gasten doorgedrongen. "Geen zakenman die wegblijft om die 25 procent. Het is niet eens meer een actueel onderwerp. Ze praten aan tafel over alles, behalve over Oort". Toch hebben de verschillende be langenverenigingen in deze sector zo hun vermoedens. "Kijk, als ie mand een kelner vraagt om de bon te overschrijven, dan zal hij dat wel moeten doen", aldus de woordvoer der van de Horecavakbond FNV. "Als hij het niet doet, gaat de klant naar een ander en dat vindt de baas niet zo leuk. Dat neemt niet weg dat wij er op tegen zijn natuurlijk. Nog afgezien van het feit dat het in de luxe restaurants, met kassa's die au tomatisch bonnen uitdraaien, te genwoordig bijna onmogelijk is". Stel dat een slimme belastingin specteur er toch achter komt dat massaal bonnen worden overschre ven, wat kan hij dan ondernemen? Minder dan men zou denken. Als de inspecteur vóór het vaststellen van de definitieve aanslag ontdekt dat er iets mis is, dan mag hij alleen maar het nog te vorderen bedrag in nen. Alleen na het vaststellen van de aanslag mag hij bij fraude een na vorderingsaanslag opleggen plus een boete. Maar in de praktijk ge beurt dat maar zelden. In de Tweede Kamer is een wets voorstel in behandeling dat de in specteur de bevoegdheid geeft al voor de definitieve vaststelling van de aanslag een boete te geven als er moedwillig is gerotzooid met bij voorbeeld restaurantbonnen. Als dat voorstel de eindstreep haalt, zijn daarmee nog niet alle sjoemelprak- tijken opgeruimd. Zo is er ook nog een arrest van de Hoge Raad uit oktober 1985, waarin wordt uitgesproken dat fiscale boe tes alleen onder dezelfde voorwaar den mogen worden opgelegd als strafrechtelijke boetes. Uiteindelijk vloeit daar uit voort dat de belas tinginspecteur de boeken van een ondernemer moet controleren in aanwezigheid van een rechter-com- missaris om te voorkomen dat hij bewijs 'onrechtmatig' vergaart. Het ministerie van financiën wil voorlopig liever niet reageren op al le geruchten over trucs om Oort te omzeilen. "Indianenverhalen", denkt de woordvoerder. Aan het eind van dit jaar wordt de hele ope ratie Oort geëvalueerd en tegen die tijd hoopt het ministerie ook con crete cijfers te hebben. PUTTEN (ANP) - De uittocht van joden uit de Sovjetunie zal de exodus uit Egypte geheel doen verbleken. Deze voorspelling deed voorzitter K.H. van Oordt van de stichting Christenen voor Israël op een Israël-ontbijtbijeenkomst in Putten, waar het startschot werd gegeven voor een actie voor een opvang- centrum voor Sovjetjoden in Jeruzalem. De stichting had een groot aantal sprekers uitgenodigd om haar ac tie kracht bij te zetten. De Israëli sche ambassadeur Z. Suffoth hield de driehonderd bezoekers voor dat de jaren '90 voor de Rus sische joden een „historische pe riode" zullen vormen. „Dit zijn bijbelse tijden", aldus Suffoth. De orthodoxe rabbijn L.B. van de Kamp uit Amsterdam zei dat Nederlanders zich niet met de Is raëlische politiek moeten be moeien, maar „zonder meer soli dair moeten zijn met Israël en haar regering". Van de Kamp juichte de actie voor een opvang tehuis van harte toe. maar vond wel dat er „meer nodig is dan een gironummer, namelijk de absolu te verbondenheid met de staat Is raël". Drs. R.M. Naftaniël, directeur van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI), verlangde van de Nederlandse re gering financiële steun voor de Drs. R.M. Naftaniël Michelangelo's fresco's danig opgefleurd VATICAANSTAD (AP) - Mi chelangelo's fresco's op het pla fond van de Sixtijnse kapel zijn na een langdurige restauratie en schoonmaak in hun volle glorie hersteld. Het restauratiekarwei heeft door allerlei oorzaken lan ger geduurd dan verwacht en ook langer dan de vier jaar van 1508 tot 1512 die Michelangelo nodig had om de fresco's aan te bren gen. Toen de restaurateurs aan het werk gingen, bleken de kleuren die Michelangelo had gebruikt voor zijn schildering van de Ge nesis, veel lichter en levendiger dan altijd was gedacht. Niet ieder een was ingenomen met deze ver rassende ontdekking. Sommige kunsthistorici waren diep ge schokt en verweten de restaura teurs dat zij de oorspronkelijke fresco's geweld aandeden. Maar dat Michelangelo werke lijk zulke heldere kleuren ge bruikt had, kon niet meer worden tegengesproken en de kritiek ver stomde dan ook vrij snel. Om his torici, restaurateurs en weten schappers de kans te geven de nu tevoorschijn gekomen kleuren te vergelijken met de schildering van voor de restauratie, is een hoekje van het plafond met rust gelaten. Het contrast is enorm, het lijkt nu net of er een zwart gat in de plafondschildering zit. Het plafond mag nu dan klaar zijn, de restauratie van de hele ka pel, die al ruim tien jaar duurt, is dat nog niet. De restaurateurs wacht nog een laatste, lastig kar wei: het herstel van Michelange lo's „Laatste Oordeel". Om te vieren dat het plafond klaar is, wordt in het Vaticaans museum van eind maart tot half juli een tentoonstelling gehouden onder de titel „Michelangelo en de Sixtijnse kapel: techniek, res tauratie en mythe". EN VER opvang van Sovjetjoden in Israël. Hij vond het teleurstellend dat minister van den Broek voor Ne derland geen taak ziet weggelegd tijdelijk onderdak te bieden aan emigrerende Russische joden. De Russische joden zijn vol gens Naftaniël echt welkom in Is raël. „Met de Sovjetjoden gaat het niet zoals met de Tamils in Neder land, die allemaal op één kamer worden gezet en vervolgens aan hun lot worden overgelaten". De overheden moeten meehelpen dit „wonder" te voltrekken en op houden met „zeveren en zeuren" over de vestiging van Sovjetjoden1 in de bezette gebieden. „Want daar zij ook wij tegen", aldus Naf taniël. Sluiting vijf kerkgebouwen in Hilversum HILVERSUM (GPD) - Om de toekomst van de Roomskatholie- ke Kerk in Hilversum veilig te stellen, moeten vijf van de acht kerkgebouwen in deze gemeente worden gesloten. Tot dit advies komt een onafhankelijke com missie, die werkte in opdracht van het dekenaat. De betrokken kerk- en parochiebesturen zijn hiervan gisteren op de hoogte ge bracht. Vanaf 1994 wordt een cen trale stadsparochie gerealiseerd, bestaande uit drie deelparochies. De komende weken worden al le kerkgangers in kennis gesteld van het advies, waarna in parochi aal verband wordt gedebatteerd over de toekomst. Woordvoerder G. Brenkman noemt het advies namens de acht kerken „zeer ra dicaal". Aanleiding tot het rap port is de enorme ontkerkelij king. Telde Hilversum in 1970 nog 8800 kerkgangers, in 1988 wa ren dat er 2200 en in 2000 zal de Hilversum katholieke gemeen schap geslonken zijn tot nog maar 1400 leden. De lutherse predikant Philip Stoepker (36) uit Zaandam zal vanaf 1 mei in de badplaats Zingst (DDR) werken. Hij wordt voorlopig assistent van de 62-jari- ge predikant Siegfried Pfeiler, die echter op het punt staat te wor den afgekeurd. Al vele jaren zijn de gemeenten Zingst aan de Oostzee en Zaandam, waar hij eind april afscheid neemt, i partnergemeenten. Dr. R. de Graaf zal vanavond spreken over het onderwerp 'Het plan van God' tijdens een bijeen komst van de volle evangeliege meente in Voorschoten. Plaats van samenkomst is het cultureel centrum, prinses Marijkelaan 4. De bijeenkomst begint om 8 uur. Tijdens de radio-uitzending van MOKER komen morgenavond (van zeven tot half acht) de vol gende onderwerpen aan de orde: aandacht voor de Marekerk in het kader van het thema 'Kerkbouw en liturgie', Chiligroep bollen streek en een meditatief moment. MOKER is te beluisteren op de FM 105.7 én via de kabel ook op de FM 88.1. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Am sterdam: R. S. Süss te Koog-Zaandijk (part-time); te Groningen: W. Dekker te Delfshaven. Beroepen te Minnerts- ga: J. A. Schilt te Leimuiden. Gereformeerde Kerken: beroepen te RillandrBath: D. Rietdijk te Moerka- pelle; aangenomen naar Lisse: J. J. Ta- nis te Ridderkerk, die bedankte voor Middelburg-Zuid. ADVERTENTIE Uitslagenavond gemeenteraadsverkiezingen Wanneer: vanavond, woensdag 21 maart Hoe laat: van 19.30 -±23.30 uur Waar: Stadhuis, 2e etage Ingang: Breestraatzijde, hoge trap Toegang: gratis Activiteiten Grootbeeldprojectie met Leidse verkiezingsuitslagen na 5, 10, 15 etc. stembureaus. TV-beelden van landelijke uitzen ding en verslag voetbalwedstrijd. Politiek forum naar aanleiding van verkiezingsuitslag. ledereen is van harte welkom!

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2