Hoe atleet Osendarp in de armen van de SS sprintte Chroesjtsjov bekeken als Gorbatsjov Maleisië, vergeten Nederlandse kolonie Goede schaker niet altijd ook een goede schrijver FORMATIEF Het kan ook goed aflopen WOENSDAG 21 MAART 1990 i met Schaken gaat nogal eens schrijven. Donner de pen met een s vaardigheid, omgekeerd verdiep (t)en onder anderen Bomans en Tim Krabbé zich op hun niveau graag in de finesses van het spel op de 64 vel den. In navolging van bovengenoem de schakers heeft ook Jan Timman zich gepresenteerd als auteur. Zijn boek Het smalle pad viel een alles- gunstige ontvangst ten deel; Het boek bevat talloze passages Ree voer(d)en die Timman heeft opgeschreven in •errassende de notuleerstijl van de volijverige clubsecretaris. Als gevolg daarvan bloedt het hoofdstuk Kasparov- Karpov: een open strijd als het ware dood door details die in 1986 onge twijfeld van belang waren, maar die er nu veel minder toe doen. Zijn woede over het gechicaneer van de corrupte FIDE-president Campo- manes houdt bladzijden lang aan. Hij had het allemaal kernachtiger Schaakzaken biedt geen bevesti- kunnen formuleren in pakweg ging van het schrijftalent van de alinea. Nu vindt zijn boutade het- beste schaker van het Westen. De kunst van het schrijven is de kunst van het weglaten. Timman geeft er althans in Schaakzaken weinig blijk van die kunst te ver staan. Het is in feite een bundel van stukken die eerder in het weekblad Elsevier zijn verschenen. In princi pe is er niets op tegen om verhalen te bundelen. Maar dan verdient het wel aanbeveling ze te toetsen aan de actualiteit. Niet door hier en daar gemakzuchtig te volstaan met het plaatsen van een voetnoot, maar door achterhaalde passages te her schrijven. Of nog beter: door gewoon schrappen. Er zullen weinig lezers zijn die vijf druk weg te jaar na dato zitten te wachten op een wijdlopig opstel over de voorberei dingen van het eerste Swift-toer- nooi in Brussel. Trouwens: het op dreunen van de personen die des tijds mochten aanzitten aan het toernooidiner laat zich met recht vergelijken met het mosterd na de maaltijd. zelfde saaie einde als menige schaakpartij die wordt besloten met een herhaling van zetten. Donner Het zou bezijden de waarheid zijn te beweren dat Schaakzaketi helemaal niet deugt. De partij-analyses zijn voor schaakliefhebbers ongemeen boeiend. Onderhoudend zijn ook de anekdotes over het bijgeloof van sommige schakers, terwijl de necro logie die Timman heeft geschreven naar aanleiding van de dood van Hein Donner van begin tot eind ont- te roert en geen woord te veel bevat. Het is niet genoeg om de totaalin- dat Schaakza ken inderhaast in elkaar is gedon derd om een doorzichtig commer cieel succesje over te houden aan de tweekamp met Karpov, die hem tot dusver weinig reden tot juichen heeft gegeven. GERARD VAN PUTTEN De Hagenaar Tinus Osendarp won bij de Olympische Spelen van 1936 ih Berlijn zowel op de 100 als de 200 m een bronzen medaille. Een formi dabele prestatie want de sprint geleerd dat geldt (nog steeds) als het meest veranderd: de sport prestigieuze onderdeel len. Aangezien goud i 1936 op die afstanden naar neger-at- onthutsend beeld van de willoos heid waarmee men op bestuursni veau de bezetter volgde. De naoorlogse jaren hebben ons :en weinig is alleen te mo de Spe- tiveren voor de sport-zelf, dat maakt haar ook zo pijnlijk gemakkelijk manipuleerbaar. Toch was het beter leten gingen, werd Osendarp ook geweest als Venema bijvoorbeeld nog betiteld als 'de snelste blanke ter wereld'. Bij zijn terugkeer liep Den Haag voor hem uit. Twee jaar later werd Osendarp Parijs Europees kampioen 100 i de hand van de drie bekendste en grootste collaborateurs die de sportwereld in 1940-45 kende (be halve Osendarp de wielrenner Cor Wals en de oud-doelverdediger 200 meter en nog heel lang bleef hij het Nederlands elftal Geju daarna nationaal kampioen. Geen Nederlandse sprinter heeft halve eeuw die volgde zijn presta ties ook maar in de verste verte kun i benaderen. der Meulen) de zaak wat breder had op- de gezet. Dan had zijn boek 'Osendarp' ook niet zoveel vermeldingen van nu niet meer ter zake doende ^tle- tiekwedstrijdjes behoeven te bevat- Osendarp leeft nog. Maar wordt ten om op 'böekdikte' te geraken hem ooit naar zijn ervaringen ge- Martinus Bernardus Osendarp, ge- interviews of in nostal- boren in 1916 in Delft, gisch getinte sportprogramma's op radio en tv die er meestal in Olympi sche jaren in overvloed zijn? Nee. Hij lijkt eigenlijk nooit te hebben kelijk helemaal niet pro-r lid van het beruchte commando- Leemhuis, zijn zwaarste misdaden. Bewezen werd na de oorlog dat hij de hand had in 26 arrestaties, als ge volg waarvan tien mensen de dood vonden. Hij ging bij verhoren soms ook zeer hardhandig te werk. Tot zijn geluk kwam Osendarp pas in januari 1948 voor de rechter. Op dat moment was al de z.g. barm- hartigheidsgolf in werking. Dat wil zeggen: er werd minder zwaar ge straft dan vlak na de bevrijding. Desondanks kreeg Osendarp nog twaalf jaar. Hij maakte gebruik van een' regeling om in de mijnen te gaan werken, waardoor zijn gezin een volwaardig weekloon kon ont vangen in plaats van de lage wette lijke ondersteuning. In 1952 kwam hij vrij. Aangezien Osendarp ner gens anders een baan kon vinden, bleef hij maar tot zijn (vervroegd) pensioen in de mijnen werken. Heeft Osendarp ooit zijn schuld vader was dat in hoge mate wel. Die erkend? Zo'n beetje. Er was altijd applaudisseerde toen slagje de r de radio bekend werd gemaakt met hem zijn bestaan. Toen de voorzitter van het dat het Nederlandse leger had geca- niet geweest, i Internationaal Olympisch Comité, pituleerd. Volgens 0D Samaranch, vorig jaar naar Utrecht vloog Tinus zijn vader aan met d kwam om aan alle nog levende Ne- woorden "gemene landverrader". Intervii de oorlog vrijwel juli 1988 zei hij Jan Timman: notuleerstijl. niet weg, dat het voorzieningenni veau in het hele land achteruit is ge gaan. restrojka (verandering) is nog r pas begonnen. Het kan nog wel e Een tweede, grote verschil met generatie duren voordat de Russi- het t-ijdperk-Chroesjtsjov is de 'glas- sche samenleving geheel is veran- nost', de politiek van openheid en derd. democratisering. De coup tegen Chroesjtsjov werd in het geniep ge organiseerd door onder opvolger Brezjnjev. In het huidige tijdperk wordt kritiek openlijk uit gesproken, ook als die gericht is te gen de partijleider en president. "Kijk maar wat naar er in het recen te plenum van het Centraal Comité allemaal gezegd is. Mijn vader was al blij dat er geen bloed vloeide toen hij met pensioen gestuurd werd". Zelfs als de economie snel verbe tert, zijn de problemen voor Gor batsjov nog niet voorbij. Glasnost "Democratie, kijk maar naar de ver kiezingen" is prachtig, maar dat Fundamentalisme ,zijn In de tussentijd dreigt de Sovjetu- Ook als ze zelfstandig zijn, blijven paratsjiks' hem afzetten ze economisch geïntegreerd in de plooibare Brezjnjev r Sovjetunie. Veel gevaarlijker is wat schoven, er in het oosten gebeurd. De ethni- sche problemen daar, het funda- Gorbatsj mentalisme van de Islam. Daar kan taen het zelfs een burgeroorlog uit voortko- Chroesjtsjov zegt geen voorspel- Het hervormingsbeleid van presi dent Michaïl Gorbatsjov mag niet mislukken. Indien hij er niet in slaagt de Sovjet-maatschappij te hervormen, dan dreigt een machts overname door rechts. Met harde hand zal dan geprobeerd worden de noodzakelijke verbeteringen door te voeren. Waartoe dat kan leiden, is maar al te bekend. Kijk maar naar wat generaal Jaruzelski heeft be reikt. Deze weinig opwekkende bood schap valt op te tekenen uit de mond van Sergej Chroesjtsjov, de zoon van de vroegere Russische partij- en regeringsleider Nikita Chroesjtsjov. Hij gelooft dat het voor de Sovjetunie en eigenlijk de gehele wereld van enorm belang is dat Gorbatsjov slaagt. "Het vernieu wingsproces mag niet stokken". Chroesjtsjov was vorige week in Amsterdam voor de presentatie van zijn boek, Herinneringen aan mijn vader. Dat beschrijft de coup tegen en de laatste levensjaren van Nikita 'mister Njet' Chroesjtsjov, die op 14 oktober 1964 ten val werd gebracht. Daarmee kwam een abrupt einde aan een periode van destalinisatie en hervormingen. Bureaucratie In veel opzichten werden Chroesjt sjov en Gorbatsjov met vergelijkba re problemen geconfronteerd: een sterk verouderde industrie, een fa lend landbouwbeleid en een bu reaucratisch 'waterhoofd'. Maar ter wijl Chroesjtsjov een oplossing zocht door nóg meer centrale orga nen te belasten met de organisatie, koos Gorbatsjov voor afbraak van de bureaucratie, aldus Sergej Chroesjtsjov. Hij heeft ook veel te vertellen over de huidige Sovjetu nie, de kansen op succes van Gor- batsjovs glasnost en perestrojka en de desastreuze economische situa tie waarin het land verkeert. "Chroesjtsjov geloofde net als Stalin in het communistische systeem. Hij wilde tonen dat het systeem beter was dan Het kapitalis tische stelsel. Wij weten nu wat mijn vader toen nog niet wist dat Sergej Chroesjtsjov: 'De problemen waar mijn vader mee te maken had een centraal georganiseerd systeem en die van Gorbatsjov, lijken sterk op elkaar. Hun aatipak is dezelfde". niet kan werken. Wel ging het in de (foto and jaren vijftig iets beter, maar snel 1 ging de economie verder omlaag. Gorbatsjov heeft dat goed gezien. Hij probeert nu wat meer vrije markt te introduceren en de plan ning te verminderen. Maar dat kan nog niet op grote schaal: er is nog steeds te weinig concurrentie, de produktie ligt nog veel te laag". Maar ook de hervormingen van Gorbatsjov hebben nog geen enkel positief effect gehad. "Het gaat nu in de Sovjetunie slechter dan vijf te blijven, jaar geleden. En toen ging het slech ter dan voorheen. Het is een neer waartse spiraal. Daar moet een eind aan komen, maar daar heeft nog nie mand een oplossing voor gevon den". Chroesjtsjov wijst erop dat sinds het aantreden van Gorbatsjov de betere behandeling (voedsel, voor zieningen) voor de inwoners van Moskou is afgeschaft. Daardoor lijkt het slechter te gaan dan in wer kelijkheid het geval is. Dat neemt brengt geen brood op tafel. De pe- batsjov heeft ingeslagen, niet zal kunnen verlaten. Het is inmiddels onmogelijk geworden een geheel andere koers te volgen, zoals dat vroeger wel mogelijk was. Chroesjtsjov kon nog worden af gezet omdat zijn populariteit ver- minderde en de bureaucratie zijn uYëlkaar te"vallend "Ik bënniet hervormingen verwierp. "Ze waren zo bang voor de afscheiding van de banS dat het afgelopen was met hun Baltische staten of de Oekraïne, rustige leven'Vandaar dat de ap- i pagina-groot artikel dat ook in deze krant verscheen: "Achteraf heb ik me ook wel eens afgevraagd: waarmee wasje bezig. Hoe kon ik zo naïef zijn? Toch durf ik iedereen nog recht in de ogen te kijken". Osendarp meende veertig jaar na zijn veroordeling dat hij "moest hangen omdat ik (als atleet) zo po pulair was". Een wel heel grove ver simpeling. De Atletiek Unie schorste Osen darp voor het leven. Terecht. Maar wat gebeurde er met het bestuur van de Unie dat de gehele oorlog zo keurig in de pas met de bezetter had gelopen, de joden als leden had ge schrapt enz.? Het antwoord luidt: wel doodverklaarde figuur heeft werd Tinus steeds radicaler. Van de niets. Een man als Jan Blankers, die Osendarp de enige die voor de bij- bleek hij met bestand tegen de lok: roep van de bezetter, die graag van zijn naam en faam gebruik wilde maken om goede sier in Nederland simpelweg etalagepop voor de nazi's, nadat hij bij de KLM wegens gebrek aan n Den Haag bij de arresta- werk was ontslagen. Hij kreeg een tientallen mensen betrok- functie bij de Haagse politie. Tot 1944 behoefde hij daarvoor niet veel eenkomst geen uitnodiging ont ving. Wat is er dan toch met die man? Het antwoord kan kort zijn: Osendarp te maken. Tinus werd sloot zich na mei 1940 aan bij de NSB, werd vervolgens lid van de SS. tie i ken-en werd in januari 1948 zijn daden veroordeeld tot twaalf te doen, hij kreeg royaal de tijd c Adriaan Venema een boekje de r kwam aan de macht iedereen duidelijk geworden dat het zó niet langer kon," zegt Chroesjtsjov. Hij wijst er op dat het moeilijk is twee perioden lingen te willen doen. Wel verwacht me' eu11<aar te vergelijken. Maar toch hij dat een opvolger de weg die Gor- ziat h« ean zekere overeenkomst. De problemen waar mijn vader mee te maken had en die van Gor batsjov, lijken sterk op elkaar. Hun aanpak is dezelfde. Zo kun je zeg gen dat ze dicht bij elkaar staan", geeft hij toe. "Ze lijken zelfs enigszins op elkaar". LOUIS BURGERS 150 pagina's gewijd. Venema heeft het laatste oorlogsjaar, toen zelfs de laatste paar jaar danig aan weg getimmerd met publikaties oorlog over nog weinig belichte gebieden van de Tweede Wereldoorlog. Met 'Kunsthandel in Nederland 1940-1945' en 'Schrijvers, uitgevers en hun kollaboratie' oogstte hij zo wel lof als bittere kritiek. Adriaan van Dis liet zich onlangs in zijn tv- programma nogal misprijzend uit over Venema's 'gewroet', maar hij moet er vooral mee doorgaan, want het is eenvoudig zaak dat we alles weten over die periode. Al het ande re is gezeur in de marge. Het is dus goed dat Venema op de proppen komt met het weggestopte verhaal over Osendarp. Anderzijds is de figuur Osendarp (een snelle, maar domme jongen) te onbedui dend om een heel boek mee te vul len. Venema erkent dat ook grif door Osendarp te betitelen als "de kleinste voetnoot" van de bezet tingsjaren. De auteur heeft dat pro bleem ten dele opgelost door ook de houding van de (Koninklijke) Ne derlandse Atletiek Unie, ja de hele Nederlandse atletiekgemeenschap, in de oorlogsjaren erbij te betrek ken. Dat geeft een even helder als Tinus Osendarp r de SS. In de gehele oorlog (tot september 1944, toen de beztter alle wed strijdsport verbood) met instem ming van de KNAU de trainer van Osendarp was geweest, werd niets in de weg gelegd. Bij andere sport bonden ging het overigens precies eender. De hand bereikte zelden de eigen boezem. Wat Osendarp betreft schrijft Ve nema tot slot: "Het is duidelijk, dat hij vanuit de sportwereld, waar hij zo op leunde, geen enkel voorbeeld aangereikt kreeg. Deze domme man, die zich steeds opnieuw wilde bewijzen, moet gedacht hebben dat de wereld was zoals zijn atletiekba- zen hem die toonden: opportunis tisch, uit op eigen roem en status en niet behept met gevoel voor recht vaardigheid". 'Osendarp' behoort zeker niet tot het beste werk uit Venema's oeu vre, maar voor wie kennis wil ne men hoe de sport (in dit geval voor namelijk de atletiek) in de oorlogs- laren reilde en zeilde biedt het een even leerzaam als onplezierig in kijkje. RUUD PAAUW Nederlandsch-Indië, Suriname, de Antillen en een aantal andere bui tenplaatsen in warme streken zul len veel Nederlanders nog min of meer bekend in de oren klinken. Eeuwen geleden koloniseerden ver re voorvaderen deze gebieden en brachten er de heil en zegen van de Westerse beschaving, exploiteer den mensen en bodemschatten en vestigden steunpunten waar soms Europese kolonies ontstonden (Kaapstad en Nieuw Amsterdam, het tegenwoordige New York). Momenteel vecht in de Maleisi sche hoofdstad Kuala Lumpur de schaker Jan Timman een match uit met de Rus Anatoly Karpov. Wel licht vind Timman nog een oud Hol lands pandje in deze stad, want (een deel van) Maleisië stond tussen 1640 en 1795 onder Nederlands bestuur. Ruud Spruit schreef over deze ver geten Nederlandse kolonie een on derhoudend boekje, waarin hij de geschiedenis van het land behan deld vanaf de eerste heerser, Raja Iskander Shah, die een afstamme ling zou zijn van Alexander de Gro te. kers dateren het werk in het begin van de 16e eeuw, toen de Portuge zen reeds steunpunten in het gebied hadden gevestigd. De eeuwen daar na zijn wel goed gedocumenteerd. Spruit maakt regelmatig gebruik van archievenstukken van Westerse kolonisatoren. Na de Portugezen waren dat de Nederlanders, die op hun beurt weer werden afgelost door de Engelsen aan het einde van de 18e eeuw. Spruit vond deze geschiedenis in de Sejarah Malavu, de belangrijkste De Nederlanders lieten het oog val- kroniek van de Maleiers. In hoever re deze kroniek zonder jaartallen betrouwbaar is valt niet met zeker heid te zeggen. Sommige onderzoe- De geschiedenis herhaalt zich. Ooit leefden in het huidige Italië de Ca- muni, een bergvolk met een eigen cultuur en levenswijze. Daarvan bleef echter bitter weinig over toen de Romeinen hun gebied verover den. Ooit leefden in het huidige Eu ropa Duitsers, Fransen, Italianen en nog een reeks volkeren, elk mét eigen cultuur ook daar lijkt alle eigenschappen van Europese cultuur lagen venswijze besloten". Met name de voortgang in tech- levenswijze. Maar nologie in het Romeinse rijk was ar weinig van over wegbereider voor het ontstaan Mehrtens is ervan overtuigd dat de wal ook nu het schip wel zal ke ren, net als toen. Het kan ook goed aflopen. Biedt niet juist de techno- „xx loSie de mogelijkheden de negatie- e latere tuur van een jong volk tot een mas- ve kantjes weg te werken? Via de hun le- sacultuur. En weer is het de techno- satelliet kan ook goed nieuws snel logie met de uitvinding van satellie- worcien overgebracht. Steeds ver- steeds betere verbindingen fijnder meetapparatuur zorgt worden overspoeld omvattende cul- door de Amerikaanse massacul- tuur, waar de Camuni al snel in op- tuur. gingen. In plaats van moeizaam ge- In Alles het EindeBeloften van beitel in stenen kon alles voortaan een massacultuur, zet G. F. Mehr- trefzeker en snel op papier Worden tens, autodidactisch publicist en gezet. De wegenbouw werd verbe- ex-musicus, in een paar scherpe terd zodat de cultuur van de toon- pennestreken de overeenkomsten aangevende stad Rome steeds i De vraag is of dat allemaal zo erg Het kan zijn. Maar Mehrtens rede- i. Mehrtens vindt van niet. Hij geeft nering is niet breder dan hij lang len op Malakka omdat de VOC, de Verenigde Oostindische Com pagnie, behoefte had aan een steun punt in 'de Oost', een gebied dat steeds belangrijker werd voor de specenjenhandel. Er woonden maar weinig Portugezen in het ge bied 'om dattet een seer onghesont landt ende sware lucht is, soo wel voor de ingheboren als voor den vreemdelingh', zo noteerde een rei ziger. Toch was het er niet louter kommer en kwel, want zowel de mannen als de vrouwen waren on gekend 'amoureus' en hielden van 'refereynen, liedekens ende ander rymen'. toe dat van alles de verkeerde kant uit gaat, de vervuiling milieu voorop. Maar verder valt het schien gaat alles straks*wel" knoppen en zijn we zo weer terug Met evenveel verve kan het tegen- ergestelde worden gezegd. Mis- M~' de tussen toen waren als het ware e de Romeinen kwarr het werk verdeeld, godsdienstig lev De Camuni mensen in steeds grotere gebieden cultuur ook lijkt, de Romeinen kon- i "natie" toen kon bereiken, i. Zij hadden Niets nieuws onder de zon, dus. en pluriform Het gaat tegenwoordig was sneller, een bloeien- maar het mechanisme is precies Mehrtens: "Kortom, hetzelfde. Opnieuw wordt de cul- wood niet. den er ook wat van. Om het wat listischer te maken staken zij zelfs echte mensen dood in theaterstuk ken. Zo ver gaan ze zelfs in Holly- de donkere, stinkende middeleeu wen. Ook wat dat betreft geldt wel licht dat de geschiedenis zich her haalt. JEROEN DIRKS g.F. Mehrtens: Alles het Einde, belof ten van een massacultuur. Uitgeverij Balans, 27,50. Malakka werd een belangrijke ha ven voor de VOC. Uit Japan kwa men schepen met zilver, koper, lak werk, kamfer en porselein terwijl uit Malakka tin en specerijen naar India, Ceylon en verder vervoerd werden. De relaties met de plaatse lijke heersers waren soms gespan nen, omdat de VOC streefde naar een monopoliepositie voor de han del in een groot aantal producten. Goedschiks of kwaadschiks wér den de sultans meestal in het gareel gebracht. Aan het einde van de 18e eeuw brandde in Nederland de strijd los tussen patriotten en prinsgezinden en deze troebelen lieten de koloniën niet onberoerd. De Oranjegezinde gouverneur van Malakka droeg - op bevel van stadhouder Willem V - het gebied zonder slag of stoot over aan de Engelsen. Zo werd voorkomen dat de patriotsgezinde Fransen Ma lakka zouden overnemen, maar het gebied was voor Nederland defini tief verloren. Pas in 1957 zouden de Britten de macht overdragen, toen de onafhankelijke repubiek Ma leisië ontstond. Tegenwoordig is Maleisië één van de 'Aziatische tijgers', met een snel le economische ontwikkeling. De bevolking bestaat uit Chinezen, In diërs, Minangkabau, Javanen, Por tugezen en anderen die in de loop der eeuwen zijn neergestreken. Is lam, Boeddhisme, Hindoeisme en Christendom bestaan er broederlijk naast elkaar. Spruit vermeldt het in zijn rijke lijk met foto's van lachende mooie mensen op goudgele stranden ge lardeerde slothoofdstukje wat al te kritiekloos. Maar dat is wellicht een onvermijdelijk smetje op een aardig boek, gezien de vijftig bereidwillig meewerkende organisaties (waar onder het Nederlands bureau voor Toerisme en Malaysia Airlines) die op een danklijst achterin het boek figureren. ERIC-JAN WETERINGS Nieuwe Uitgaven Fiction Rom, tegen Veen. 34.90 Zonsopgang, Peter Ackroyd. Een ar cheologisch project gaat gepaard met steeds geheimzinniger gebeurtenissen. Uitg. Veen. ƒ39.90 Een fabelachtig uitzicht, Gijs IJslan der. Roman over taal. liefde en het opzet ten van dieren. Uitg. Veen. 34,90 Het Medusa ultimatum. Robert Lud- lum. Vervolg op Het Bourne Bedrog en Het Jason dubbelspel. Uitg. Luitingh. 34.90 Eerste keus, Nederlandse en Vlaamse ïrhalen en gedichten uit de jaren '80. link. Over het bijna een eeuw lange leven van Hanna. Uitg. Meulenhoff, 39,50 De meteoren. Michel Tournier. Een ambitieuze roman over een eeneiige tweeling. Uitg. Meulenhoff 49,50 De waterdame, Rascha Peper. Debuut met verhalen tussen ernst en lichtvoetig heid. Uitg. Veen Olivier en Adriaan, Leonhard Huizin- ga. Herdruk van de verhalen over de straatarme maar beschaafde tweeling broers. Uitg. De Boekerij 15,- Lentesneeuw (herdruk) van Yukio Mis- hima vertelt de liefdesgeschiedenis van twee jongelui in de traditionele boed dhistische doctrine. Uitg. Meulenhoff, f22,90 Jan Siebe- draad v n Het Groene Huis o met sergeant Lituma, die in dit boek deelneemt in het onderzoek naar de moord op een jonge, gedeserteerde sol daat. Uitgeverij Meulenhoff f 16,90 De derde persoon, een thriller van de in 1987 gedebuteerde René Appel over een vrouw die door haar ex-vriend wordt geterroriseerd. Uitg. Bert Bakker, f29,90 Eenling is het thriller-debuur van het duo Rood Rood (Lydia Rood, journa liste en kinderboekenschrijfster, en Niêls Rood, marketingadviseur en publi cist). De hoofdpersonen, samen een tweeling, geven zich voor elkaar uit. Uitg. Bert Bakker, f 19.90 Groeten van een randgeval, actrice Carrie Fisher beschrjft de problemen die jonge, ambitieuze actrices kunne krijgen in de vorm van drugs, zelfmoord en der gelijke. Uitg. Bert Bakker, f29,90 Jem. door Roderick Conway Morris verhaalt het avontuurlijke leven vamn de agent van de Turkse geheime dienst in de vijftiende eeuw. Uitg. Unieboek, f34,90 Non-fiction Rook over Rusland, Ethel Portnoy. Ne Uitg. derlands-Amerikaanse gaat naar de Sov jetunie, het land dat haar familie voort bracht en bijna uitroeide. Uitg. Meulen hoff. 27,50 Dertien dagen Over bevrijding 12,50 Jos Banaan voor gevorderden, Tom Pau- ™er Rein Zunderop. Over ervaringen Mau| ~u' f Kui betekenis van toverij ui Noordoost-h tvssen de 16de en 2oste eeuw. W Blecourt. Uitg. SUN. ƒ39.50 Eeuwenoud, de lange levens vi Nederlandse bedrijven. Wim Wennel Thomas Rap. ƒ29.50 Pleidooi voor de ontwikkeling •authentieke stem' van de vrouw, die v auteurs al te vaak aan haar int capaciteiten twijfelt. Uitg. Contact, f Hoera voor hel bruidspaar De verhalen van onder anderen Bertu Hannes Meinkema en Simon Carmig de trouwdag Uitg. Noella, 1-1,90 labyrint van one. Natuurkun er materiele en p sekerheid van d ntact, ƒ39,90 V.rL*'Meyer Eer ;says over onder Gerard Reve, F i. Uitg. Van Oors ving. Uitg. Contact, 19.9' Uitg. BZZTóh ƒ34,50 Manisch Depressief van A >e auteur, zelf manisch-depre verledenen. Uitg. M&P. f28.50 t huis uan mijn vader. Svlvi injft in deze autobiografie haar er n. Uitg. Van l beval gedicl rijgbaar bij boekhandel Bro bieden Uitg. M&P. f29.90 Kinderboeken Het verhaal van het kleine, kleine oude vrouwtje, Elsa Beskow. Prentenboek Uitg. Christofoor, 10,- De muis en de aardappel, Thomas Ber ger en Carla Grillis. Russisch sprookje bij uitstek geschikt voor kleuters. Uitg Christofoor, 19,90

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27