LEIDSCH DAGBLAD Noodtoestand in Transsylvanië NODIG! Litouwen tart Moskou met eigen grenswacht Genezingskans bepaalt voorrang behandeling Opkomst verkiezingen iets lager dan normaal Politie kan rijbewijs straks snel innemen WOENSDAG 21 MAART 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39195 Prijs fl. 1,35 UTRECHT - De kans op me disch succes moet doorslagge vend zijn als er op een intensive care - afdeling van een ziekenhuis maar één bed beschikbaar is, ter wijl er twee patiënten voor opna me in aanmerking komen. De leeftijd van een patient mag al leen worden meegewogen voor zover deze van invloed is op die kans op succes. Leefomstandig heden of de waarde die een mens voor zijn omgeving heeft, mogen niet meetellen. Dat staat in een nota over selec tie die de Koninklijke Nederland se Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde (KNMG) giste ren heeft aanvaard. Als er twee patiënten met gelij ke 'medische kansen' zijn terwijl er maar één bed beschikbaar, mag loting nooit de keuze bepa len, zo vindt het KNMG. De meest urgente patiënt moet in dat geval voorgaan. Dat betekent dat er soms een IC-bed moet worden leeggehouden of een bed moet worden leeggemaakt. Het verdelen van de intensive- care bedden over de verschillen de specialismen wijst het KNMG af. Dat zou het criterium ten aan zien van de beste kans op me disch succes namelijk doorkrui- Psychologische en sociale fac toren die maken dat een patiënt niet opgewassen is tegen een (zware) behandeling en de na sleep ervan, mogen bij de keuze tussen patiënten worden meege wogen. Het KNMG eist dan wel dat er deskundigen op dit gebied wordt geraadpleegd. Een op ervaring gebaseerde verwachting dat een patiënt na een behandeling weer in een slechte leefgewoonte vervalt, kan eventueel bij de selectie een rol spelen. De arts dient dit dan wel tijdig met de patiënt te bespreken zodat deze zijn gedrag kan aan passen. (pagina 11: 'In de praktijk zorgen we dat iedereen in bed komt') PEC Zwolle failliet ZWOLLE (ANP) - PEC Zwolle is failliet. Dat heeft rechbank van Zwolle vanmorgen beslist. Het fail lissement was aangevraagd door Credit Lyonnais Bank Nederland, die een vordering van 669.000 gul den op de Zwolse eerste divisieclub heeft. Volgens de advocaat van de bank, mr. Ophof, kan PEC dat be drag niet betalen. "Er worden vele schone woorden over sanerings plannen gesproken, maar er wordt niets gedaan". Voorzitter Gaston Sporre van PEC zei zeer teleurge steld te zijn over de uitspraak. Hij zei in hoger beroep te zullen gaan. Zes doden en 300 gewonden bij gevechten Roemenen en Hongaren BUDAPEST (GPD/Rtr/AFP/DPA) De Roemeense rege ring heeft vanmorgen de noodtoestand uitgeroepen in het district rond het stadje Tigru Mures in Transsylvanië na nieuwe gevechten tussen de Hongaarse minderheid en aan hangers van de extreem-rechtse organisatie Vatra Romane- asca. Daarbij vielen vannacht zes doden en driehonderd ge wonden. Een eenzame kiezer vanmorgen rond. negen uiLr in het stemlokaal v sisschool De Zonnewijzer aan het Zonlichtpad in de Leidse Merenwijk. (foto DEN HAAG/LEIDEN (ANP/GPD) Laag tot normaal. Dat was rond het middaguur de meest gehoorde mening over de opkomst bij de raadsverkiezingen. In de grote ste den had toen zo'n tien procent van de kiesgerechtigden gestemd. In Lisse werd een percentage gemeld van bijna twintig procent, nog niet eens de helft van vier jaar geleden. De overige gemeenten in de regio Leiden meldden met 15 tot 20 pro- 'cent een opkomst iets onder nor maal. In totaal kan in 607 gemeenten vandaag door bijna 11 miljoen stem-, gerechtigden worden gestemd. De kiezers beslissen over de bezetting van 10.455 raadszetels, 100 meer dan in 1986. De opkomst bij de raadsver kiezingen vier jaar geleden was 72,8 procent; bij de kamervepkiezingen vorig jaar kwam 80 procent van de kiezers op. De verwachting is dat de opkomst vandaag lager uitkomt. Niet in alle gemeenten worden Polen zien bedreiging in hereniging WARSCHAU (AFP) - Ruim twee derde van de Polen beschouwt de hereniging van Duitsland als een I bedreiging voor hun land. Dertien procent van de ondervraagden ziet daar wel voordeel in, aldus een on derzoek dat vandaag is gepubli ceerd in de regeringskrant Rzecz- pospolita. Opvallend is dat ondanks alle re serves toch nog 48 procent zich voorstander toont van een Duitse hereniging, terwijl slechts 39 pro cent die afwijst. Een groot aantal Polen (47 procent) vindt dat de Sov jettroepen in hun land moeten blij ven zolang de situatie in de beide Duitslanden onduidelijk blijft. Bij na een kwart is van mening dat de Sovjettroepen onmiddellijk dienen te vertrekken, terwijl evenveel Po len vinden dat de ongeveer 40.000 Russen permanent moeten blijven. Polen kreeg na de Tweede We reldoorlog een deel van het voorma lige Duitsland, waar nu nog altijd een paar miljoen Duitsers wonen. De Polen zijn bang dat een herenigd Duitsland vroeger of later dit deel I van Polen zal opeisen. Perioden met zon Vannacht af cn toe wat regen, wegtrek kend naar het oosten. Overdag perio den met zon en een kleine kans op een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 6 graden. Middagtemperatuur om streeks 12 graden. Wind uit zuidwest tot west. matig tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJssclmcer krachtig en overdag af en toe hard. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen bij een middagtem peratuur van ongeveer 11 graden. Vanaf zondag wisselend bewolkt met enkele buien en enige daling van temperatuur. Donderdag 22 maart zon op: 06.39 uur. zon onder: 18.56 uur; maan op: 04.56 uur, maan onder: 13.22 Watersta; hoog wat cn 19.35 u vandaag raadsverkiezingen gehou den. In verband met gemeentelijke herindelingen per 1 januari 1990 wordt niet gestemd in gemeenten die met een herindeling te maken krijgen zoals een aantal gemeenten rondom Alphen aan den Rijn in midden Zuid-Holland. De zittings duur van de betrokken gemeentera den is verlengd. In de vier grote steden was rond het middaguur gemiddeld 10 pro cent van de kiezers langs geweest. Leiden meldde een opkomst onder die van vier jaar geleden. Ook elders in het land bleef de opkomst rond het middaguur achter bij die van 1986. Katwijk, Wassenaar en War mond spraken over "een vergelijk bare opkomst", maar een woord voerder van de gemeente Oegst- geest verwachtte dat de opkomst uiteindelijk niet hoger dan 65 pro cent zou uitkomen. Vier jaar gele den lag de opkomst daar op 79,1 procent. Ook in Noordwijk was de opkomst lager. Op een paar plaatsen deden zich incidenten voor. In Amsterdam werd het landelijk hoofdkantoor van de PvdA beklad om aandacht te vragen voor een gekraakt complex in Groningen. In Nijmegen werden vier stembureaus beklad en sloten dichtgekit. Met breekijzers moest men zich toegang verschaffen. Terwijl de regering het leger naar Tigru Mures stuurde om de orde te herstellen en de bevolking vanmor gen vroeg "rustig en verantwoorde lijk te betogen en het werk te her vatten", riepen de plaatselijke vak bonden op tot een algemene sta king, die kennelijk wordt nage leefd. De onlusten ontstonden van nacht toen 2.000 Hongaren in het centrum kwamen te staan tegen over evenzoveel Roemenen die wa ren gewapend met zeisen en knup pels. De Hongaren demonstreerden tegen de discriminatie van de Hon gaarse minderheid, die vooral in het aan Hongarije grenzende Transsyl vanië woont. Ze eisen onderwijs in het Hongaars, meer invloed in het plaatselijke bestuur en een eind aan de stroom immigranten uit andere delen van Roemenië. De Hongaren hielden een demon stratie in het centrum en bezetten het gemeentehuis. Ook maandag avond werd al gevochten in het stadje. Vertegenwoordigers van de Hongaarse minderheid verweten de politie toen werkloos toe te zien hoe Roemenen Hongaren in elkaar sloe gen. Volgens het Roemeense pers bureau Rompress zijn er ook de monstraties in de steden Kolosvar, Suceava en Craiova geweest. In Tigru Mures was de situatie volgens de Roemeense radio van morgen nog gespannen, evenals in omliggende dorpen. Legertroepen patrouilleerden in de straten om de bevolkingsgroepen uit elkaar te houden. In de stad zouden zich van morgen opnieuw activisten van bei de partijen hebben verzameld om te protesteren en leuzen te roepen. De Hongaarse premier Nemeth heeft de Roemeense regering ge vraagd op te treden tegen Vatra Ro- maneasca. Volgens Nemeth heeft de organisatie fascistische trekken en hij waarschuwde dat de gevol gen niet zijn te overzien als Vatra gewoon zijn gang kan gaan. Hij pro testeerde er verder tegen dat de vei ligheidstroepen niet al maandag hadden ingegrepen. (Pagina 7: Rellen tussen Hongaren en Roemenen hebben eeuwenoude wortels) VILNIUS/MOSKOU (AFP/Rtr/D- PA/UPI/AP) Litouwen heeft gis teren de spanning verder opge voerd door plannen bekend te ma ken voor de vorming van een eigen grenswacht. Moskou waarschuwde maandag de naar onafhankelijk heid strevende Litouwse regering om geen eigen diensten in het leven te roepen ter vervanging van Sov jet-instellingen. Fusie regionale spaarbanken DEN HAAG (GPD) - De Bonds spaarbank voor Midden, Noord en Oost Nederland gaat fuseren met de SNS Bank en de Coöperatieve Ver eniging van Bondsspaarbanken. De nieuwe combinatie van regionale spaarbanken, die vanmiddag een samenwerking aankondigden, wordt bijna net zo groot als de Vere nigde Spaarbank, de grootste parti culiere spaarbank van Nederland. Nog voor het einde van het jaar vormen de drie spaarbanken, die ie der een eigen vermogen van 1 mil jard gulden inbrengen, een nieuwe holdingmaatschappij waarin de verschillende ondernemingen als werkmaatschappijen opereren. De nieuwe spaarbank heeft dan een ba lanstotaal van 12 miljard gulden en een net van 340 kantoren met 2300 personeelsleden. De laatste jaren zijn vrijwel alle spaarbanken samengeklonterd in grotere ondernemingen. Begin ja ren tachtig fuseerde een groot aan- KLM betaalt meer bij overboeking SCHIPHOL (ANP) - De KLM gaat vanaf 1 mei meer betalen aan passa giers die niet mee kunnen op een vlucht omdat het vliegtuig waar voor zij geboekt hebben, vol is. De minimale compensatie gaat van 60 naar 84 gulden en de maximale van 600 naar 835 gulden. die wél een plaats heb ben kunnen hun stoel afstaan aan een 'overboekte' passagier. Maar vrijwillige achterblijvers zullen niet, zoals in de Verenigde Staten gebruikelijk, met de KLM kunnen loven en bieden over vergoeding voor het afstaan van hun stoel. Zij krijgen dezelfde compensatie als waarvoor de 'overboekte' passagier in aanmerking komt, aan wie zij hun stoel afstaan. tal spaarbanken in de Randstad en Brabant tot de Verenigde Spaar bank met 400 kantoren, een ba lanstotaal van 13,5 miljard en ruim 3000 medewerkers. De drie spaarbanken die nu sa mengaan zijn alledrie zelf ook weer ontstaan uit het samengaan van plaatselijke en regionale spaarban ken, die ongeveer de rest van de landkaart van Nederland bedek ken. De grootste is de Bondsspaar bank voor Midden, Noord en Oost Nederland. Iets kleiner is de SNS Bank met een hoofdkantoor voor Limburg in Maastricht en voor Gel derland in Wageningen. Het kleinst is de Coöperatie Vere niging van Bondsspaarbanken W.A. bestaat sinds 1980 als samenwer kingsverband van bondsspaarban ken in vooral het noorden en mid den van van het land. De organisatie heeft haar hoofdkantoor in Utrecht en bezit behalve 86 vaste en ook 41 rijdende kantoren. Volgens premier Kazimera Prunskiene zal Litouwen binnen tien dagen 37 grensposten inrichten aan de grenzen met de Sovjetunie en Polen, waar nu respectievelijk de Sovjetpolitie en de KGB controle ren. Volgens mevrouw Prunskiene wil Litouwen duidelijk maken "dat er een grens is die door ons land wordt bewaakt en beschermd". Gis teren was het overigens rustig in Li touwen na de onrust over Sovjet troepenbewegingen in het weekein de. Minister van buitenlandse za ken Eduard Sjevardnadze herhaal de op bezoek in Namibia tegenover zijn Amerikaanse collega James Ba ker dat Moskou geen geweld zal ge bruiken. De Litouwse president Vytautas Landsbergis heeft het Kremlin gis teren bekritiseerd vanwege de spe ciale veiligheidsmaatregelen bij strategische punten in de repu bliek, zoals de kerncentrale Ignali- na. Sovjetpremier Nikolaj Ryjzkov gaf maandag opdracht om alle vesti gingen in Litouwen van nationale bedrijven direct onder het bestuur van Moskou te plaatsen. Landsber gis zei het "eigenaardig" te vinden dat de Sovjet-regering haar "be voegdheden in Litouwen heeft uit gebreid". Sovjetpresident Gorbatsjov waarschuwde intussen Estland zich niet onafhankelijk te verklaren. Volgens de Estse krant Paevaleht zei hij tegen een naar Moskou ont boden delegatie van de Estlandse communisten dat "de door Litou- f BAALBERGEN'S MEUBELPROMENADE KATWIJK BESTAAT 1 JAAR! ;0fc Een feestelijke 10-daagse met toeters en bellen. Wellicht wint u éénderde van uw aankoop bedrag terug in ons Grote Kansspel! wen gekozen weg doodloopt". De daar zondag gehouden verkiezin gen leverden net als in Letland een overwinning voor de onafhankelijk heidsbewegingen op. Volgens een voorlopige uitslag hebben het Volksfront, het Estse Comité en en kele kleinere naar onafhankelijk heid strevende groeperingen ruim schoots de helft van de 105 parle mentszetels gewonnen. Lempi Te- kone van het Estse volksfront ver klaarde te rekenen op de steun van driekwart van de afgevaardigden, meer dan de tweederde die nodig is voor een onafhankelijkheidsverkla ring. De parlementsverkiezingen in de Transkaukasische republiek Geor gië zijn gisteren uitgesteld tot het najaar om oppositiepartijen de gele genheid te geven deel te nemen. De verkiezingen waren gepland voor het komende weekeinde, maar het parlement schafte gisteren het machtsmonopolie van nistische partij af en besloot de i kiezingen uit te stellen. Schuilkelder Hitler open voor onderzoek WEST-BERLIJN (Rtr) - De bun ker in Berlijn waar Adolf Hitler en zijn maitresse Eva von Braun zich aan het eind van de Tweede Wereld oorlog van het leven beroofden, wordt opengesteld voor onderzoek door deskundigen. Toen Hitier en Eva Braun op 30 april 1945 zelfmoord pleegden in de bomvrije bunker bij de Branden burger Poort, vocht het Rode Leger al in de straten van de hoofdstad. De lijken werden door medewerkers verbrand. Dezelfde dag vergiftigde minister Joseph Goebbels van pro paganda zijn zes kinderen, zijn vrouw en zichzelf in de bunker. De schuilplaats bestaat uit twee verdiepingen en ligt 16 meter onder de tuin van Hitiers vroegere hoofd kwartier in de rijkskanselarij. De Westberlijnse Klaus Martin Groth verklaarde dat snel moet worden besloten wat er met de bunker zal gebeuren. "Alles moet worden ge daan om te voorkomen dat hij voor het publiek wordt opengesteld of een neo-nazistische pelgrimsplaats of toeristische gruwelkamer wordt", zei hij. LEIDEN Rijden onder invloed wordt binnenkort strenger aange pakt. De politie kan direct het rij bewijs invorderen van automobi listen die een alcoholgehalte in hun bloed hebben van 1,3 promil le of meer. Binnen tien dagen na invordering zal Justitie dan moe ten besluiten over verdere inhou ding van het rijbewijs. Dat kan bij bestuurders met een alcoholge halte van meer dan 1,8 promille in hun bloed of wanneer gevaar be staat voor herhaling. Minister Hirsch Ballin (justitie) maakte het voorstel om rijders onder invloed van alcohol stren ger aan te pakken, gisteren be kend tijdens een gastcollege in het Leidse Academiegebouw. De laatste jaren is het aantal ver keersdeelnemers met een slok op aanmerkelijk teruggelopen. "Zo is het aantal automobilisten met een bloedalcoholgehalte van meer dan 0,5 promille sinds 1983 gehalveerd van 12 tot 6 procent", aldus Hirsch Ballin. Juist die da ling is echter reden "om de be staande inspanningen bij de be strijding van het rijden onder in vloed voort te zetten". In het kabinetsvoorstel dat Hirsch Ballin samen met zijn col lega Maij-Weggen (verkeer en wa terstaat) gisteren naar de Kamer heeft gestuurd, zijn het vooral de 'ernstige en zeer ernstige geval len' die worden aangepakt. Tot nu toe kon elke automobilist wan neer hij weer nuchter was, zijn rij bewijs weer ophalen. Vaak werd het door de politie niet eens inge- Volgens het wetsvoorstel moet dat veranderen. Tussen 0,5 pro mille (twee pilsjes) en 1,3 promille wordt alleen een rijverbod opge legd. Maar bij een alcoholgehalte in het bloed van 1,3 promille (570 microgram per liter ademalcohol- gehalte) of bij weigering van een ademtest of bloedproef wordt het rijbewijs onmiddellijk ingeno- Het rijbewijs moet worden te ruggegeven als te verwachten valt dat de rechter geën ontzeg ging van de rijbevoegdheid zal opleggen of een ontzegging van kortere duur zal zijn dan de perio de van inhouding. Autorijden ter wijl het rijbewijs is ingenomen kan worden bestraft met maxi maal drie maanden cel of 10.000 gulden boete. Hirsch Ballin verwacht niet dat de wet moeilijk te handhaven zal zijn. De blaastest en ademanaly- se-apparatuur biedt volgens hem de politie mogelijkheden auto mobilisten 'a-select', dat wil zeg gen willekeurig, aan te houden en te controleren. óók om de juiste keuze te kunnen maken Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres I i - Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1