Pea de Groot:'Kaasmaken is voor de helft schoonmaken' Hezbollah mag gijzelaars van Iran vasthouden Nederlander eet gemiddeld drie eieren per week Kaapse ananasster of kruisbes Theeschenken zonder lekken f Wijnproeverij in Pieterskerk AKZO brengt mineraalzout op de markt Meer staatscontrole op economie China Kok: financieringstekort blijft prioriteit WOENSDAG 21 MAART 1990 'Wagenwiel' op bestelling geleverd Nederlanders eten gemiddeld ge middeld drie eieren per week, ofwel 184 per persoon per jaar. De eieren die door de industrie in gebak, cake, nagerechten en dergelijke zijn ver werkt, zijn daarbij inbegrepen. Er worden vrijwel uitsluitend kippe- eieren genuttigd en scharreleieren genieten daarvan steeds vaker de voorkeur. Vorig jaar was eenvijfde van alle eieren in de huishouding een scharrelei. door Ineke Volkers Dat het ene ei wit is en het andere bruin, ligt aan het ras van de kip die het gelegd heeft. Van binnen zijn de eieren gelijk. Scharreleieren zijn meestal bruin omdat de meeste scharrelkippen die kleur hebben. Kwaliteitsverschil of een verschil in voedingswaarde is er niet tussen scharreleieren en eieren uit een leg batterij. Scharreleieren zijn herken baar aan een stempel met een leeuw van de Stichting Scharreleieren Controle op de verpakking of een rood stempel op losverkochte eie- Nieuwe soorten Er zijn ook eieren te koop die ge noemd zijn naar het voer: viergrane- nei, volkorenei en maisei. Ook deze zijn als scharrelei te koop. De aard van het voer beïnvloedt de kleur van de dooier. Tarwe geeft blekere dooiers, mais meer oranjerode. En verder is het voer van betekenis voor de vetzuursamenstelling van de dooier. Kippen die eerderge noemde eieren leggen, krijgen uit sluitend plantaardig voer, waardoor hun eieren meervoudig onverzadig de vetzuren bevatten. Dat is echter zo weinig dat het geen effect heeft op het cholesterolgehalte. Het ei wordt door een eiwitlaagje op de schaal tegen invloeden van buitenaf beschermd. Meestal zitten er geen bacteriën in. Dat kan echter wel als de eierstokken van een kip geïnfecteerd zijn. Dit is bijvoor beeld het geval bij Salmonella ente- ritidis. De kans om door het eten van eieren met deze bacterie be smet te raken, is zeer klein. Bij een gaar ei dat wil zeggen met een ge stolde dooier is er geen kans op voedselvergiftiging. Advies Mensen die tot de zogenaamde kwetsbare groepen behoren, oude ren, zieken, zwangeren en kinderen tot ongeveer vijf jaar, moeten voor zichtig zijn met gerechten waarin rauwe eieren zijn verwerkt: zelfge maakte mayonaise, pudding (bava rois), milkshakes, sorbet en ijs. Eieren passen bij elke maaltijd. Ze zijn rijk aan eiwit, vitamine A, BI en D en ijzer. Vanwege het hoge ge halte aan cholesterol raadt het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding aan niet meer dan drie eieren per week te eten. Dit geldt ook voor de zogeheten linolzuurrijke eieren. Ineke Volkers is diëtist bij het Voor lichtingsbureau voor de Voeding. Niet alleen in Nederland, ook in Canada keken ze hun ogen uit toen Pea de Groot haar specialiteit op tafel zette. Zij maakt als een van de zeer weinigen in dit land boerenkazen ter grootte van een wagenwiel. De veelbekroonde kolossen wegen bijna honderd kilo en de boerin maakt ze op bestelling. Pea vertelt wat er allemaal voor komt kijken. door Pieter Harcksen "Op onze boerderij wordt al zo'n honderdvijftig jaar kaas gemaakt. Ik nam het vak dertig jaar geleden over van m'n schoonmoeder en mijn schoondochter is ook al een beetje met boerenkaas bezig. Ik ben er eigenlijk ingerold. Nu geeft het me het gevoel dat ik meehelp de boerderij te verdienen. Op zo'n be drijf doe je immers enorme investe ringen". "Op deze grond is altijd al goede kaas gemaakt. Die hele grote kazen, dat is eigenlijk iets van de laatste ja ren. Ze zijn ook veel moeilijker te maken dan kazen van normale af meting. Ooit vroeg een kaashande laar me of ik bij wijze van attractie eens zo'n hele grote kaas wilde ma ken. Ik overlegde met mijn man of we het eens zouden proberen. Je zuivel moet er voor geschikt zijn, de kwaliteit van je melk dus, en je moet voldoende vaardigheid heb ben in het maken van kaas. De een zegt: goede boerenkaas begint bij goede melk, maar de ander zegt weer, dat het vooral de hand van de boerin is". Risico "Het lukte me om twee van zulke grote kazen te maken en ik werd zelfs uitgenodigd om ze te komen laten zien in Canada. Het is wel steeds een heel risico dat je neemt. De kazen wegen soms 95 kilo per stuk, wat neerkomt op bijna dui zend liter melk. Die melk moet heel schoon zijn; er mogen geen verkeer de bacteriën in zitten die gaan door werken. Als dat gebeurt, wordt de kaas gassig of krijg je losse kaas". "We maken ongeveer zestiendui zend kilo kaas per jaar. Behalve een kaasquotum hebben we ook een melkquotum. In de winter maken we nooit kaas; we leveren dan de melk aan de fabriek. De melk is in de maanden dat het vee binnen staat vrij vet. Je kunt dan wel kaas maken, maar dan moet je de melk eerst gaan afromen. Wij gaan weer kaas maken, als onze vijftig koeien de wei in gaan. De kaas, die van die melk wordt gemaakt, is over het al gemeen ook beter houdbaar. Ik heb wel eens van die grote kazen ge maakt die we drie jaar hebben laten liggen. Dan heb je echt iets heer lijks. We raden de handelaren ook altijd aan ze een jaar op te leggen. De meeste grote kazen zijn meestal al vroeg besteld door de kaashan del. Verleden jaar hebben we 108 van die hele grote kazen gemaakt". Het proces "Wanneer de koeien zijn gemolken, gaat de melk direct van de stal naar de tobbe. We koelen de verse melk snel tot een graad of acht of nog iets lager. De volgende ochtend komt daar de morgenmelk bij en verho gen we de temperatuur tot 29 gra- Pea de Groot bij haar kazen. den Celsius. Daarna worden het zuursel en het stremsel toegevoegd. Na een half uur begint het strem men en zetten we de roermachine met de messen aan. Die snijdt de stukken in steeds kleinere brokjes. Daarna tappen we de eerste wei af, waaruit we nog boter kunnen ma ken. Opnieuw wordt de tempera tuur opgevoerd om de melksuikers verder om te zetten in melkzuur. We laten de machine doorroeren en er gaat steeds meer vocht uit de klont jes. Voor de grote kazen dekken we (foto GPD) dan de tobbe af en laten we de mas sa tot rust komen zodat deze nog steviger wordt". ".Uiteindelijk komen de kaasva- ten met het kaasdoek erin bij de tobbe. We vullen de kaasvaten met de korrelige massa, waarna ze onder de pers gaan. Na verschillende ma len de kazen te hebben gekeerd, gaan ze voor twee weken het pekel- bad in. Bij alles wat we doen, geldt vooral een devies: heel schoon wer ken. Ik zeg altijd maar: kaasmaken is voor de helft schoonmaken". EXOTISCH FRUIT In België wordt 'ie kaapsekruisbcs genoemd. In Nederland kom je de vrucht tegen onder de namen physalis (Physalis Peruviana is de weten schappelijke naam), goudbes en Kaapse ananasster. Maar ook de fanta- sienaam lampionbes komt voor. De vrucht komt van oorsprong uit Peru, maar wordt nu in ons land vooral vanuit Colombia aangevoerd. Ook in Kenia en zuidoost-Azië wordt de vrucht geteeld. Het is een vrucht met een heel typische verpakking. De geel/oranje ronde vrucht wordt omgeven door een vliesachtig lampionnetje. Bij het plukken wordt ze ook niet met de hand aangeraakt. Tegelijk liggen ze in die lampionnetjes ook redelijk transportongevoelig verpakt. Zegt lampionbes wel iets van het uiterlijk, ananasster geeft aan waar de smaak naar toe gaat. Fris zoetzuur en inderdaad met een zweem van De vrucht doet het ontdaan van het lampionnetje heel goed in een vruchtensalade. Maar in een open doosje is het ook een aardige geste bij een koud buffet. Bijvoorbeeld met een warme chocoladesaus waar de lampionbes in gedoopt wordt. De vrucht is vrij lang te bewaren, al gaat de smaak toch langzaam achteruit. De aanvoer gaat het hele jaar rond. Hoewel we nu al twintig jaar in staat zijn naar de maan te reizen is er een probleem dat de techniek nog niet afdoend heeft opgelost: de con structie van een thee of koffiepot die niet lekt bij het inschenken. Om dat te voorkomen zijn er opzettuit- jes en zijn sponsjes die met elastiek aan de theepot worden bevestigd. Je kunt zelfs listige apparaatjes ko pen die in de tuit gebouwd moeten worden. De firma Bender Delft uit Den Hoorn beweert dat dit voor het nieuwe servies Première La Dife- rence allemaal niet nodig is. De thee- en koffiepotten lekken niet en dat zou dan inderdaad een vondst zijn. Het servies is behalve in wit in een paar decors te koop. KARAF- Een karaf oogt veel beter dan een drankje in de fabrieksfles. Maar een kristallen karaf is duur. Gelukkig zijn er tegenwoordig, in glas, heel aardige karaffen voor een redelijke prijs. Een niet al te duur setje van Luigi Bormioli, wordt op de markt gebracht door de firma Wegter in Hengelo (tel 074-425425). Voor ƒ54,- heeft u de karaf Diplo mat met zes whisky-glazen. V; In de Leidse Pieterskerk wordt maandag 2 en dinsdag 3 april een Duitse Wijnbeurs ge houden. De beurs is hoofdza kelijk bedoeld voor de handel en de horeca maar op maan dagavond zijn de wijneonsu- meuten welkom. Na de ont vangst om 10.00 uur volgt een kleine proeverij en een lezing van T. Koisteeg, daarna kun nen de bezoekers tot 22.00 uur over de beurs ronddwalen. Kaarten voor deze avond zijn te koop bij het Leidsch en Alphens Dagblad, ze kosten 15,- abonnees betalen 10,-. Mensen die gezonder willen eten, kunnen sinds kort een nieuw zout kiezen. De zoutdivisie van AKZO in Hengelo heeft mineraalzout op de markt gebracht dat 40 procent min der natriumchloride (NaCl) bevat dan normaal keukenzout. Voorlich ter R. de Vries van AKZO: "In ge woon keukenzout zit 100 procent natriumchloride. Ons mineraalzout is wat beter voor je lichaam dan keukenzout". Behalve het gewone zout is er ook zeezout te koop. De Vries: "Volgens ons is zout uit de grond schoner om dat het 240 miljoen jaar oud is. Doordat zeezout uit de zeeën van te genwoordig komt, bevat het meer schadelijke stoffen. Bovendien kun je minder efficiënt zout uit de zee winnen. Het is een zeer langzaam proces en het kan alleen in de gebie den waar het klimaat er geschikt NICOSIA (AP) Een meerderheid in het Iraanse parle ment is tegen elke bemoeienis van de Iraanse regering met het lot van de westerse gijzelaars in Libanon. Volgens radio Teheran hebben 170 van de 270 parlementsleden een ver klaring ondertekend waarin wordt onderstreept dat alleen de Libanezen over het lot van de gijzelaars dienen te beslis- Aangenomen wordt dat de meesten van de 18 gijzelaars worden vastge houden door groepen die banden onderhouden met de Hezbollah, een Libanese shi'itische organisatie die financiële steun krijgt uit Iran. De verklaring is een bevestiging van de voortgaande controverse in Iran met betrekking tot het beleid dat ten opzichte van de gijzelaars moet worden gevoerd. Gematigde politici, onder wie president Hashe mi Rafsanjani, gaven eerder te ken nen dat er sprake was van vooruit gang en dat een oplossing van het probleem naderbij kwam. De Tehe ran Times schreef zelfs in februari in een commentaar dat de gijzelaars onvoorwaardelijk moesten worden vrijgelaten. De tegenstanders van Iraanse be middeling worden geleid door het vooraanstaande parlementslid Ali Mohammad Mohtashemi, die in een recent dagbladcommentaar te ken nen gaf dat Iran zich van interventie in Libanon dient te onthouden maar de ontvoerders wel kan aan moedigen hun gijzelaars vast te houden. In de door het parlement aanvaar de motie wordt gezegd dat het lot van de westerse gijzelaars in Liba non afhankelijk is van "de wil van het moslim-volk van Libanon, de beëindiging van de Amerikaanse inmenging in Libanon en ophelde ring over het lot van Libanese en Palestijnse gevangenen in honder den gevangenissen in het westen", Israël wordt bedoeld. Herkozen president Lee doet concessie aan oppositie Taiwan TAIPEH (Rtr/AFP) - Taiwan heeft voor zes jaar weer een president. Lee Teng-hui (67) werd vandaag door de Nationale Vergadering ge kozen met 641 van de 668 uitge brachte stemmen. De overige 27 stemmen waren ongeldig. Ruim tachtig afgevaardigden woonden de stemming niet bij, zo zei secretaris generaal Irving Ho van de Nationale Vergadering. Lee's verkiezing stond al bij voor baat vast omdat hij de enige kandi daat was en gesteund werd door de regerende Kuomintang-partij (KMT). Desondanks was de stem ming met spanning tegemoet ge zien de kritiek van de Democrati sche Progressieve Partij (DPP), die in de oppositie is, en studenten. Zij eisen afschaffing van de Nationale Vergadering en rechtstreekse presi dentsverkiezingen. Lee Teng-hui is gisteren ingegaan op een eis van de oppositie en heeft PEKING (AP) - Het tempo De gijzelaars zijn acht Amerika- economische hervormingen nen, vier Britten, twee Westduit sers, twee Zwitsers, een Ier en een Italiaan. Terry Anderson, bureau chef van The Associated Press in Li- zal worden verlaagd, de staats controle op de produktie vergroot en er zullen meer uitgaven worden openbare werken. Dit Li draaide in 1988 de markther- vormingen terug nadat hij de con- meer staatscontrole. In zijn twee trole over het economische beleid banon. werd afgelopen vrijdag vijf heeft de Chinese premier Li Peng introductie gisteren tijdens zijn openingsrede durende toespraak zei Li dat de van partijleider Zhao Zhiyang had jaar in gijzeling gehouden. Hij daarmee van de 18 gijzelaars degene die het langst wordt vastgehouden. DEN HAAG (ANP) - Hef kabinet houdt vast aan zijn streven naar een financieringstekort in 1994 van 3,25 procent. De verlaging van de staats schuld blijft voor het kabinet een zaak van hoge prioriteit, zo heeft mi nister Kok (financiën) gisteren de Senaat gerustgesteld tijdens het de bat over de begroting 1990. De senatoren hadden vrijwel una niem de vrees geuit dat de staats schuld, die dit jaar 71 procent van het nationaal inkomen bedraagt, verder zal oplopen. Kok gaf toe dat de feiten niet erg opwekkend zijn. Door de jaren heen is de staats schuld sterk gegroeid en dat leidt Ria Beckers, fracticleidstcr van Groen Links (GL) in de Tweede Kamer, heeft gisteravond In Eindhoven fel uitge haald naar PvdA-voorman Kok. "De gedaantewisselingen van Wim Kok zijn niet meer bij te benen. Van een as sepoester behangen met financiële te genvallers in de stralende prinses die iedereen blij maakt". Beckers zei de gedaanteverandering van Kok met "grote argwaan" te bekijken. Zij wees erop dat de PvdA'cr ook voor de Ka merverkiezingen van vorig jaar be loofde defcnsicuitgaven te verlagen, inkomensverschillen te verkleinen en de achterstand van de minima opge daan te maken. streven naar in elk geval stabilise ring. Ook WD-senator Braakman herinnerde Kok eraan dat het finan ciële beeld er niet rooskleurig uit ziet. De consequenties van de geste gen rente zijn van niet geringe om vang, aldus Braakman. PvdA'er Tjeenk Willink deelde de zorgen van zijn collega's i marktprincipes zal overgenomen en voerde een drasti sche bezuinigingsprogramma in om de excessieve groei en inflatie te be strijden. De premier verklaarde dat in 1989 een "historische overwin ning" was geboekt door de inflatie terug te brengen van dertig naar ze- procent en de industriële pro- doorgaan. Maar Li sprak lijk over hervormingen die de effi ciëntie van fabrieken en de contro lemogelijkheden van de overheid moieten verhogen. Voorstellen van westerse econo men voor het invoeren van reële prijzen, decentralisatie, afschaffing duktie te laten dalen van subsidies en het opzetten van procent, een onafhankelijker banksysteem werden door Li van de hand gewe zen. Hij verklaarde dat de hervor- gen en overheidsuitgaven had ge leid tot een stijging van het aantal bedrijven dat op halve capaciteit werkte en een toeneming van de voorraden. Ongeveer een vierde van de be- vroegrtevens om een discussie met door aanwijzingen van de overheicT drijven draait op halve kracht of is n Li geeft duidelijk reeds gesloten, waardoor de werk- de staatsplanning. loosheid tot zorgwekkende propor- belasting ties stijgt. Li verklaarde dat de c gisch en politiek gezien derhalve ertoe dat deze schuld in de loop der een belangrijk moment noemde. Hij waarschuwde echter 1993. Op basis van gegevens optimisme want "de daling de nominale economische zal geleidelijk en niet razendsnel geen hechte basis acht dat de staats- verlopen". CDA-senator Boorsma had eer der Kok gevraagd meer te doen groei wordt schuld in 1993 haar top bereikt. Daarna zal zij geleidelijk dalen, al dus Kok, die het jaar 1993 psycholo- het tekort verder te reduceren en te het CDA over het financiële beleid Na zeven Ruding-jaren waarin de fi nanciële normen werden verstrakt is de staatsschuld zeer hoog, terwijl de overheidsinvesteringen achter wege zijn gebleven, zei Tjeenk Wil link. Hij wees op het hoge collectie- ve-heffingenpeil "terwijl er achter- teveel standen zijn in de collectieve sec- 1993 tor". Tjeenk Willink noemde dit gezond financieel-economisch klimaat. Volgens de sociaal-democraat moe ten de normen in het financiële be leid worden bijgesteld. mingen de "superioriteit v cialisme" moeten bewijzen. De premier zei dat er een balans moet zijn tussen de vrije markt, di recte staatsplanning en planning door aanwijzing Maar de opzet v meer macht e Bedrijven moeten betalen en krijgen minder subsidies heid het bezuinigingsprogramma heeft beperkt en de beperkingen met betrekking tot de geldhoeveel- langrijke goederen door directe heid zou opheffen en meer publieke overheidsplanning moet worden werken zal financieren. Ook zal worden gekeken naar de rentestan den om zo de consumptie te verho gen. De uitgaven voor landbouw geregeerd. Daarbij noemde Li al de bouwindustrie, im- en export bedrijven en het bank- en verzeke ringswezen. De nadruk moet liggen zullen dit jaar met 30 procent stij- op de grote en middelgrote staats- gen. Volgens Li moet echter geen de prive-bedrijven snelle oplossing moeten worden aangemoedigd e verwacht worden. 'Berlijn wordt weer decadente stad van weleer' OOST-BERLIJN (Rtr) - Politie chefs vrezen dat een herenigd Berlijn weer dezelfde decadente en criminele stad wordt als tus sen de twee wereldoorlogen voordat de nazi's de macht gre pen. Sinds het openen van de Ber- lijnse Muur zijn in beide stads delen niet alleen de prostitutie, diefstal en georganiseerde mis daad toegenomen, de hele sfeer lijkt te veranderen. Tijdens de avond van de verkiezingen wa ren er op de Oostberlijnse televi sie langbenige dames te zien ge kleed in lingerie en met hoge hoeden die liedjes zongen uit de musical "Cabaret". Deze maak te in het pre-nazi tijdperk furore in de Berlijnse nachtclubs en onderwereld. Volgens een maandag gepu bliceerd politierapport is vooral het aantal gevallen van winkel diefstal sterk gestegen. "Self service drukt de bedrijfskosten, maar brengt de klant wel meer in de verleiding", aldus de West- berlijnse politiefunctionaris Erich Patzold. "Ongetwijfeld heeft de democratisering in Oost Europa en het openen van de Berlijnse Muur, wat we alle maal zo graag wilden, de crimi naliteit in de stad beïnvloed". Door een vijfvoudige toename van de omvang van de Westber- lijnse drugshandel vrezen de Oostberlijnse cafés te worden overspoeld door heroïne en co caïne. vier prominenten benoemd om ron de-tafelbesprekingen te organise ren over de politieke toekomst van de eilandstaat. Desondanks blok keerden zo'n 400 DPP-leden van morgen de toegang tot de Chungs- han Hal waar de stemming plaats had. Gewapend met stokken en ijzeren staven probeerden zij laat komers tegen te houden. Ze sloegen de ruiten van een auto van een afge vaardigde aan diggelen en prikten banden van diverse andere auto's lek. Sommige omstanders kregen een pak slaag omdat ze ervan wer den verdacht agenten in burger te zijn. De Nationale Vergadering be staat vooral uit hoogbejaarden die in 1947 op het Chinese vasteland werden gekozen. Dat was twee jaar voor de communistische overwin ning op de aanhang van Chiang Kai- shek die daarop de wijk nam naar het toenmalige Formosa. De oppo sitie vindt dat de afgevaardigden veel te oud zijn voor hun taak en niet echt Taiwan vertegenwoordi gen. Besluit monetaire unie valt in april BONN (DPA) - Het besluit om een monetaire unie tussen de beide Duitslanden in te stellen zal, nog voor de gemeenteraadsverkiezin gen in de DDR, eind april genomen zijn. Dit heeft het Westduitse pers bureau DPA gisteren vernomen uit regeringskringen in de Bondsrepu bliek. De uitvoering van de verorde ningen zal daarna nog enkele we ken in beslag nemen. Volgens rege ringsbronnen worden dan ook maatregelen genomen om specula tie tegen te gaan. Al eerder had de Westduitse mi nister van binnenlandse zaken Wolfgang Schauble gisteren na een kabinetszitting verklaard dat de monetaire unie deze zomer inge voerd zou kunnen worden. Bundesbank-president Karl Otto Pöhl heeft zich eerder terughou dend geuit over het tijdsplan voor de unie. Hij benadrukte dat de de monetaire unie weliswaar zo snel mogelijk moet worden doorge voerd, maar wij mogen daarbij geen fouten maken. Deze fouten druk ken dan op de schouders van de Oostduitse burgers". Door het stijgen van de rente en de omwentelingen in Oost-Europa komt er steeds meer buitenlands kapitaal naar de Bondsrepubliek Duitsland. In het afgelopen jaar kochten buitenlanders netto voor 42 miljard mark aan waardepapie ren, waarvan voor 23,3 miljard mark aan aandelen. Dat laatste bedrag is nog nooit zo hoog geweest, aldus de Bundesbank in haar jongste maan delijkse verslag.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15