Luchtwachttoren wordt gesloopt in Zoeterwoude Raadslid door zijn vrouw opgevolgd iSUf 1 Protest bewoners Koningstraat tegen verbreding rijksweg bij Leiderdorp Voorschoten sluit bedrijf met verouderde vergunning raAds verkoezingen PAGINA 12 WOENSDAG 21 MAART 1990 i*JSiïï*ïïl|l Mb'" -C52*5«« R/" CSSBn,*EI5:,i L_SS«»k[{ is fcaanBRH. «»EEr rrS P*=IBBB«||'" Tiuirr B' 'TDimft >"caa*3gtim*c> V.L''T Milieu-rechercheur begint klein in de gemeente Warmond WARMOND Warmond krijgt een milieu-rechercheur die zich bezig houdt met kleine zaken zoals het toezicht op recreatie-eiland Kou- denhoorn, het buiten zetten van af valzakken en het aanlijnen van hon den. Aan het eind van het proefjaar worden zijn taken en bevoegdhe den vastgesteld. Burgemeester me vrouw G.W. van der Wel-Markerink concludeerde dit gisteravond tij dens een vergadering van de com missie algemene en bestuurlijke za ken. CDA en WD in Warmond willen een milieu-rechercheur die zich be zig gaat houden met kleine zaken en een beperkte opsporingsbevoegd heid krijgt. Volgens CDA-fractie- voorzitter mevrouw G.E. den Ou den-de Mooij moet de persoon er vooral op letten dat Wafmond schoon blijft: "Hij moet ook contro leren wanneer de vuilniszakken worden buiten gezet. De politie heeft daar nu geen tijd voor". WD- woordvoerder W.A.B. de Vos vindt dat de rechercheur in de zomer maanden moet letten op de recrea tie op Koudenhoorn: "Hij moet toe zien op de ligplaatsen, hij moet be palen waar boten mogen liggen en waar men mag duiken en zwem- Met name Progressief Warmond (PW) stuurt aan op een grotere taak van de milieu-rechercheur in de toe komst. Fractievoorzitter A.G.W. Schavemaker wil dat een milieu-re chercheur een gemeentelijk milieu- 'plan uitvoert. Ook moet de recher cheur de hinderwetvergunning controleren van bedrijven en dient hij of zij voorlichting te geven. Groepscommandant A. Troost van de rijkspolitie Warmond/Sas- senheim heeft een voorkeur voor een rechercheur die toezicht houdt. Een toezichthouder zonder opspo ringsbevoegdheden signaleert en geeft aan de politie door waar deze moet optreden. Een toezichthouder met opsporingsbevoegdheden moet samenwerken met de politie en mag zelf processen-verbaal op stellen, die hij inlevert bij een hulp officier van justitie. De politiefunctionaris wees ook op het 'acceptatieprobleem' in War mond: "Iemand die een bon uit schrijft wekt reacties op, dat mag niet worden onderschat. Het kan problemen opleveren als de recher cheur ook in Warmond woont". n de posters die in Leiderdorp zijn opgehangen. LEIDERDORP - Bewoners uit de Koningsjraat in Leiderdorp heb ben gisteravond op verschillende plaatsen in het dorp posters opge hangen met daarop de tekst 'A4, niet hier'. Mevrouw J. Boekholt zegt dat de actie een soort 'laatste stuiptrekking' is van de bewo ners: "We weten eigenlijk al dat de gemeente toch voor verbre ding kiest". De actie is een 'wilde actie' van vier bewoners. Ze zijn geen lid van de belangenverening A4 en hun protest staat los van de acties van Groen Links, de enige politie ke partij die tegen verbreding van de snelweg is. Boekholt is voor omleiding van de A4. maar heeft geen hoop dat dat ook zal gebeu ren: "De gemeente gaat niet in op de suggestie om de weg om te lei den". De posters zijn gisteren opge hangen op diverse aanplakbor den voor verkiezingsposters. Kleine posters kregen een plekje langs de Mauritssingel en in de Hoofdstraat. Het grootste affiche werd opgehangen langs de Enge- lendaal, maar werd door onbe kenden van het verkiezingsbord afgehaald. Boekholt begrijpt daar niets van: "We hebben met onze poster op de Engelendaal geen van de politieke partijen dwars gezeten. Die borden zagen er toch al niet meer uit. het meeste was er af gescheurd. Maar we hebben nu weer een kleine poster opgehan gen". D66 Oegstgeest wil PvdA of WD uit het college van B en W werken OEGSTGEEST - Voordat de kiezers hebben gesproken lijkt in Oegst geest de dans om de wethouderszetels reeds begonnen, nu D66 een plaats in het college claimt. De partij denkt te groeien van twee naar drie zetels en daarmee even groot te worden als de PvdA. D66 ziet twee mogelijkheden om een wethouderszetel te bezetten: of de WD-wethouder ruimt het veld na een tweede nederlaag in succes sie, óf de PvdA'er vertrekt. Volgens D66 is deze partij namelijk minder geloofwaardig geworden door haar lijstverbinding met Groen Links. Het CDA, de derde collegepartij, wordt naar verwachting de grootste in Oegstgeest. 'Merkwaardig' noemt PvdA-wethouder en lijsttrekker A.J.W.F.M. Kohlbeck het bericht: "D66 heeft zich in de afgelopen college-periode namelijk geïsoleerd door zich tegen alle andere partijen af te zetten". Het bevreemdt Kohlbeck dat D66 niet met de claim heeft gewacht tot na de verkiezingen, 'want anders reken je jezelf nogal voorbarig rijk'. De WD was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Wisseling van de wacht bij Wassenaars CDA-echtpaar De Russen wilden maar niet komen De luchtwachttoren aan de Zoeterwoudse Westeindseweg, gezien vanuit het weiland aan de oc/iterzijde.^^doto hielden. Dat gebeurde door vrijwil ligers van het in 1950 opgerichte korps luchtwachtdienst. De voor naamste taak was het melden van laagvliegende vliegtuigen die aan de radar waren ontsnapt. Telkens twee vrijwilligers hiel den de wacht in een toren. Meldin gen werden telefonisch doorgege ven aan een kleine staf beroeps luchtwachters in een van de acht groepscentra. In geval van onraad seinden die het commando lucht verdediging van het Nederlandse leger in. Voor zover bekend is nooit 'een vijandelijke luchtbeweging' waargenomen in Zoeterwoude. Wel werd regelmatig geoefend, zodat de torens 's avonds en in het weekein de regelmatig waren bemand. Voor de zuidelijke groepen, waar onder de Zoeterwoudse. kwam het einde al in 1963. Enkele noordelijke groepen werden nog tot 1968 onle dig gehouden met het turen naar een lege hemel. De vijand was niet gekomen en als dat ooit nog mocht gebeuren zou hij te snel zijn om nog 'gespot' te kunnen worden. Vanaf 1962 nam het Nederlandse leger de Starfighter straaljager in gebruik, die een snelheid van 2300 kilometer per uur kon bereiken. Ook de con currentie in het Oostblok ging zich bedienen van modellen die met het blote oog niet meer tijdig waren waar te nemen. Oefenen Torens werden steeds bemand door groepjes van twee vrijwilligers uit de omgeving, die in geval van on raad snel ter plaatse moesten zijn. Regelmatig werd geoefend. In de herfstmaanden waren de torens meestal op zaterdagmiddag goed gevuld, terwijl het in de zomer op dinsdag- en donderdagavond raak Niet iedere luchtwachtpost was in een speciale toren gevestigd. Ook hoge gebouwen en kerktorens wer den door spotters ingericht. Torens in open terrein waren soms maar twee meter hoog en daarom ver baast het J. van den Berg, verbon den aan het militaire luchtvaartmu seum in Soesterberg en dè lucht- wachtexpert in Nederland, dat in Zoeterwoude een zogenaamde 'raat-bouwtoren' staat. De 'raat-bouw' verwijst naar de open structuur van het gebouw, dat iets weg zou hebben van een ho ningraat. De toren in Zoeterwoude staat in een redelijk open terrein, maar is toch ongeveer 15 meter hoog. Van den Berg vermoedt dat Zoeterwoude een belangrijke post was in verband met de nabijheid van het marinevliegveld Valken burg: "Maar het fijne weet ik er niet van, want er moet nog veel onder zoek worden gedaan". Ook over het exacte bouwjaar en de architect kan hij niets zeggen. Hoeveel torens er nog over zijn weet Van den Berg niet. Wel krijgt hij regelmatig berichten binnen over bouwwerken die tegen de vlakte gaan. De meeste staan er nu zo'n veertig jaar en zijn wegens ge brekkig onderhoud slooprijp. De gemeente Zoeterwoude heeft de luchtwachttoren op een voorlopige lijst met beeldbepalende elementen in het dorp gezet. Dat zegt echter nog niets, want deze lijst bestaat volgens een woordvoerder van de gemeente uit 'eerste garnituur' en 'tweede garni tuur'. De toren valt onder de laatste categorie, maar zal daar een dezer dagen hoogstwaarschijnlijk van af worden gehaald. WASSENAAR - Als raadslid wor den opgevolgd door je vrouw. Vanavond is het in Wassenaar zo ver wanneer het CDA acht zetels haalt en de nummer acht, me vrouw N. Olijslagers (50), de plaats inneemt van echtgenoot W. Olijslagers (51). Het CDA heeft nu nog zeven zetels, maar man en vrouw rekenen op winst. En de man is daar blij om: "Mijn vrouw heeft kwaliteiten die haar in de politiek goed van pas komen. Ze heeft charme, een goe de omgang met mensen en veel contacten in het dorp. Ik denk ook dat ze veel diplomatieker is. Het politieke werk vereist een ze kere behoedzaamheid terwijl ik nog wel eens harde noten heb ge kraakt". In alle bescheidenheid is de vrouw het met hem eens: "Maar het is niet zo dat ik hem heb afge remd: iedereen heeft per slot van rekening zijn eigen karakter. Ik heb wèl eens gezegd dat hij het beter anders had kunnen bren gen. Dan was het minder hard aangekomen, maar had het het zelfde effect gehad. Als ik raads lid ben, mag hij me wat meer af remmen. Ervoor zorgen dat ik niet overdrijf en er niet te veel tijd in steek". De geboren Wassenaarse heeft het plaatselijke wel en wee altijd op de voet gevolgd. De interesse groeide toen haar man in 1980 voor plaatselijke en regionale kranten ging schrijven en in 1982 raadslid werd. Zelfs 's nachts werd af en toe een flinke boom opgezet. Zij: "Ik wachtte altijd en was een luisterend oor. Ik weet niet of het andersom ook zo zal zijn". Manlief durft niets te belo ven en wil juist enige afstand be waren. Coachen vanaf de publie ke tribune is er niet bij: "Bij het voetballen krijgt een coach ook een reprimande als hij zich te veel met het spel bemoeit. En dat is heel terecht". Rel De entree van meneer Olijslagers in de plaatselijke politiek was stormachtig. Hij was hoofdredac teur van een plaatselijke krant en andere partijen maakten een rel over deze vermenging van func ties, door hemzelf vermenging van werkzaamheden genoemd. Als journalist vocht hij de uitslui ting van het CDA fel aan, maar volgens Olijslagers was er meer: VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten heeft het bedrijf Van Mulligen Constructie aan de Schoolstraat gesloten. Volgens de gemeente was de hinderwetvergun ning van de smederij verouderd en weigerde de eigenaar een nieuwe vergunning aan te vragen. Sinds mei 1988 heeft de gemeente de eigenaar van het bedrijf, H. van Mulligen, er op gewezen dat de uit 1943 daterende hinderwetvergun ning is verouderd. Het bedrijf zou niet meer voldoen aan huidige milieu-eisen. Begin februari heeft de gemeente voor de laatste keer duidelijk ge maakt dat de eigenaar een hinder- wetverginning moet aanvragen. Wanneer dit niet zou gebeuren, zou het bedrijf worden gesloten. Bin nen een maand kon hij tegen deze beslissing beroep aantekenen bij de Kroon. Van Mulligen heeft geen hinder wetvergunning aangevraagd en geen beroep aangetekend. Als blijkt dat het bedrijf toch in werking is, wordt proces-verbaal opgemaakt. Eén kapotte stemmachine REGIO - Bij de stembureaus in de regio is vanochtend alles naar wens verlopen. Alleen in Voorschoten weigerde een stemmachine, maar het apparaat werd voor de opening van de stemlokalen vervangen. Pal voor de toren aan de Westeind seweg staat het huis van Vermeu len, die in het kader van de ruilver kaveling binnenkort de grond waar op de toren staat hoopt aan te ko pen. Daarna gaat de betonnen kolos tegen de vlakte, want de conditie laat te wensen over na jarenlange verwaarlozing. De betonnen bewa pening gaat rotten en de houten trap is nauwelijks nog begaanbaar. "Als er storm is geweest, liggen de brokjes in de tuin", weet Vermeu len. Niet helemaal duidelijk is wie zich nu eigenaar van de toren mag noemen, 'want niemand wil er de verantwoording voor nemen'. Vermeulen gaat er van uit dat ook de toren zijn eigendom wordt als hij de grond heeft gekocht. Luchtwacht De toren in Zoeterwoude maakte deel uit van een keten van 276 pos ten door heel Nederland, die op een onderlinge afstand van ongeveer 16 kilometer het luchtruim in de gaten "Voor de verkiezingen waren er meer partijen die me als raadslid wilden hebben. Mijn keus voor het CDA heeft her en der voor te leurstelling gezorgd". Eenmaal in de oppositiebank jes, gooide Olijslagers meermalen olie op het vuur. "Als je niet in het college zit, kun je daar verschil lend op reageren", kijkt hij terug. Samen sloegen de echtelieden zich door de ellende heen en anno 1990 hoopt de vrouw vooral veel gezelligheid in de politiek te vin den. "Het is leuk dat er weer vrou wen in de CDA-fractie komen", zegt ze. "Ze nemen wat gezelligs mee voor de koffie en dat schept een band. Bovendien wordt er bij sommige gelegenheden beter naar een vrouw geluisterd dan naar een man. Ook de mannen vonden het maar wat jammer dat vrouwen de afgelopen periode ontbraken". De vrouw van het raadslid had altijd al veel contacten met ver schillende CDA'ers en was 'van achter de schermen' overal voor te porren. Toen de partij liet we ten dat er zes vrouwen op de kan didatenlijst moesten komen en een CDA-raadslid haar voordroeg, bedacht ze opeens dat een raadslidsmaatschap wel wat voor haar was. Haar man ging een andere weg. Na acht jaar raadslidmaatschap werd hem min of meer de wacht aangezegd: "Van de zeven raads leden moesten er minstens twee doorstromen en werd gemeld dat acht jaar raadslidmaatschap het maximum is, behalve dan voor de wethouder en de fractievoorzit ter. Daar kwam nog bij dat ik niet zo veel jaren meer te gaan heb in het onderwijs en me er wat meer op wil werpen in een tijd vol fu- Ook zal hij veel meer huisvader zijn, als zijn vrouw raadslid wordt. "Man èn vrouw hebben rechten", zegt hij er laconiek over. Zijn vrouw laat triomfante lijk weten dat het CDA een ge zinspartij is: "En dat spreekt hier maar weer eens uit". Liberaal theezakje WASSENAAR - 'Een liberaal theezakje'. Dat vonden de inwo ners van Wassenaar vanmorgen in de brievenbus. Volgens raads lid mevrouw H.L. van Eesteren- Smith was het zakje bestemd voor een kopje thee bij het ont bijt. Aan de theezakjes was een oranje kartonnetje bevestigd met de leus waarmee de WD in Was senaar de verkiezingen is inge gaan: 'Het gaat om Wassenaar'. het aankomende CDA-raadlid N. Olijslagers: "Mijn ZOETERWOUDE - De luchtwachttoren aan de Westeindseweg in Zoeter woude gaat binnen enkele maanden tegen de vlakte. De karakteristieke betonnen toren met het honingraatmo tief werd in de jaren '50 en '60 gebruikt door het korps luchtwachtdienst om vijan delijke vliegtuigen waar te nemen. De Russen wilden maar niet komen en de vlieg tuigen vlogen op een gege ven moment te snel om nog vanuit de toren gezien te kunnen worden. Nu staat de toren er al jaren wat ver waarloosd bij, als een vroeg- oud koude-oorlogsmonu- WOENSOAG 21 MAART Alphen jeugdmstuil volleybal, van 18.30 tol 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool. Jongkindt Coninckstraat. m kader van de Boekenweek, lezing door Mensje van Keulen, aanvang 20.00 uur in bibliotheek De Aarlezer. Roelofarendsveen. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 lezing over 'Psychologische Astrologie', door drs. Rien Zoon, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk. in kader van Leids Literatuur Festival Inez van Dullemen, aan vang 20.00 uur in de bibliotheek Merenwijk. Leiderdorp verkiezingsavond, vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. verkiezingsavond, vanaf 19.30 uur in het raadhuis, concertserie Oude Muziek in Oudheden, '1754 De slag om Ra- meau'. aanvang 20.15 uur in het Rijnlands Lyceum. Apollolaan 1. Voorschoten verkiezingsavond, vanaf 10.45 voorjaars/zomer modeshow 'Maatje Meer', van 19.00 tot 20.30 uur en van 21.00 tot 22.30 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis, Voorstraat i raadhuis De Pauw. gemeentehuis, vanaf 19.30 uur in het Muziekcentum. Schenkelweg. DONDERDAG 22 MAART thema-avond over heid', aanvang 20.00 uur, ver pleeghuis Oudshoorn. spreekbeurt Alphense Vrou wenraad over 'ontgroening en ver grijzing', aanvang 20.00 uur in de Salvatorikerk. Leiden lunchconcert Herman Uhlhorn (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. soloprogramma van Erna Sas- De Burcht. tweede lezing over Tuinen e tuingeschiedenis', door dr. Lesli Tjon Sie Fat, 20.15 uur in de Kc pelzaal van K&O, OUde Vest. door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro- Theater, Oude Vest. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendieck therapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.14 uur in Sjelter, Heem raadlaan. klaverjas- en sjoelavond Ta- marco, Splinterlaan 89a, aanvang 20.00 uur. klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. Oegstgeest CARA olv een fysiotherapeute, mmv de band 'Polder Kolder', in jongerencentrum Het Kasteel, aanvang 21,30 uur. Hazerswoude optreden van de band 'Ivy Green' in jongerencentrum Stek, zaal open om 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12