'Gemeenteraden krijgen juist meer invloed op politiebeleid' 'In de praktijk zorgen we dat iedereen in bed komt' Recorduitgifte bedrijfsterrein Flessemelk bijzonder popul Drenthe open voor afval randstad Twee procent studenten fraudeert met beurs De arts mag zich niet als goeroe gedragen^ Flessemelk bijzonder populair mits overal verkrijgbaar WOENSDAG 21 MAART 1990 PAGINA 11 DEN HAAG - In de provincie Zuid- Holland is vorig jaar een record- hoeveelheid aan bedrijfsterreinen uitgegeven. In totaal ging er onge veer 271 hectare van de hand. ruim 80 hectare meer dan in 1988. De stij ging is vooral te danken aan de enorme uitgifte van zeehaven-ter rein op de Maasvlakte bij Rotter dam. De verkoop van 'normaal' be drijfsterrein liep iets terug maar was nog hoger dan het gemiddelde in de afgelopen tien jaar. In deze re gio waren de gemeenten Oegstgeest en Alphen aan den Rijn koploper. Beide gaven circa 12 hectare be drijfsterrein uit. Dit blijkt uit een enquête van de provincie Zuid-Hol land. De verkoop van grond aan bedrij- Onderzoek TNO naar vervuiling Schiphol DEN HAAG (ANP) - TNO gaat in opdracht van het ministerie van milieubeheer vervolg-onderzoek doen naar de huidige en toekomsti ge luchtverontreiniging rond Schiphol. Het contract hiertoe wordt binnenkort getekend, zo heeft een medewerker van TNO dinsdag desgevraagd meegedeeld. Het onderzoek, waarvoor TNO reeds „enig voorbereidend werk" heeft verricht, neemt naar verwach ting enkele maanden in beslag. Dit betekent hoogstwaarschijnlijk te vens dat het Plan van Aanpak voor de uitbreiding van de nationale luchthaven niet gepresenteerd kan worden in april, zoals oorspronke lijk de bedoeling was. Het onderzoek volgt op een eind vorig jaar gepresenteerd rapport van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne. Het RIVM onderzocht slechts de lucht verontreiniging van het huidige Schiphol. Een van de belangrijkste conclusies luidde dat het vliegver keer voor minder dan 10 procent bijdraagt aan de luchtverontreini ging rond de luchthaven. TNO zal ook de stank en de neer slag van schadelijke stoffen zoals PAK's, koolwaterstoffen en verzu rende stoffen onderzoeken. Het werk van TNO maakt onder deel uit van het Plan van Aanpak voor de uitbreiding van Schiphol. De Kamer wil nog dit jaar een be slissing over die voorgestelde uit breiding nemen. Milieu- en bewo ners-organisaties zijn sterk gekant tegen de milieuschadelijke gevol gen die uitbreiding van de luchtha ven in hun ogen heeft. 'Rijnland' maakt ven in de Duin- en Bollenstreek bleef duidelijk achter bij het gemid delde over de afgelopen tien jaar. In dit gebied werd ongeveer 2.5 hecta re uitgegeven, tegen gemiddeld 5 hectaren in de jaren dsarvoor. In de Duin- en Bollenstreek is overigens nog maar voor ten hoogste driejaar grond beschikbaar. In de rest van de provincie kunnen gemeenten nog voor ten minste vijf jaar met hun bedrijfsterreinen toe. In de Alphense regio is het aan bod aanmerkelijk groter. Daar is nog ongeveer 1Ö0 hectare beschik baar. De Leidse regio moet het doen met ongeveer 40 hectare, waarvan het overgrote deel in het science- park in de Leeuwenhoek en het be drijfsterrein in Roomburg is te vin den. LEIDEN - Bijna alle melkdrin- kers (91 procent) zijn bereid omwille van het milieu voortaan melk in een nieuwe lichtgewicht glazen fles te ko pen. Dat blijkt uit een enquête van de Vereniging Milieu De fensie onder 4400 bezoekers van supermarkten in Nederland. Belangrijkste argument om over te stappen op de nieuwe fles (met schroefdop en statie geld) is het milieu. Maar de melkdrinkers vinden dat aan een aantal voorwaarden moet zijn voldaan voordat zij de over stap wagen: de nieuwe fles moet handiger en lichter zijn dan de traditionele glazen fles, het prijsverschil moet beperkt blijven en de fles moet overal te koop zijn. Een belangrijk argument voor de glazen fles is ook dat de melkdrinkers menen dat de smaak van de melk hierin beter bewaard blijft. De (traditione le) glazen fles heeft de afgelo pen jaren in de supermarkten echter veel terrein verloren. Haar marktaandeel is gedaald van 70 procent in 1970 tot 15,7 procent in 1988. Het kartonnen melkpak bewandelde de omge keerde weg. In Nederland wordt jaarlijks bijna 1300 mil joen liter melk gedronken. Minister Hirsch Ballin was gisteren op verkiezingstournee in Leiden. Hier wordt hij ontvangen bij het acade- miegebouw van de universiteit waar hij sprak over de studiefinanciering. (foto Lock Zuyderduin) Hirsch Ballin tracht regionale bestuurders gerust te stellen invloed op het reilen en zeilen van de politie te verliezen. Weliswaar wordt, na de vorming van 23 politie regio's in het land, de burgemeester van de grootste gemeente de korps beheerder, maar zijn taak gaat niet verder dan het beheer. "Het uitstip pelen van maatregelen ter verbete ring van de hulpverlening en ter handhaving van de openbare orde blijft een taak van de burgemees ter". Zowel de Leidse politiecommis saris H. Mostert als zijn Katwijkse collega H. Roelevink vrezen dat er na de vorming van grote politiere gio's, te weinig aandacht zal zijn voor de bestrijding van veel voorko mende criminaliteit. "De zware cri minaliteit in de grotere gemeenten van een bepaalde regio zuigt politie- kracht en -aandacht uit de kleinere gemeenten. De bestrijding van de veelvoorkomende criminaliteit komt daardoor in de knel", aldus Roelevink. Mostert sloot zich daar bij aan. De Leidse commissaris is bovendien bang dat de politie in de grotere regio's vooral bestraffend en niet meer sterk preventief gaat werken. Nauwe banden De minister kijkt daar anders tegen aan. Naar zijn mening is de reorga- Medische criteria in ziekenhuis 'theoretisch probleem' LEIDEN/LEIDERDORP - Het ligt volstrekt voor de hand dat medische criteria doorslaggevend zijn bij de toewijzing van bedden op de intensive care-afdelingen van ziekenhuizen. Nu al wordt door ziekenhuizen de volgorde van opname op ic- afdelingen bepaald door de mate van ziek-zijn van de pa tiënt. Dat zeggen de direc teuren patiëntenzorg van zo wel het Leiderdorpse St. Eli- sabeth-ziekenhuis als het Diaconessenhuis in Leiden als reactie op het standpunt van het KNMG. Het komt volgens beiden nauwe lijks voor dat er een patiënt die in le vensgevaar verkeert, een bed op de intensive care moet worden gewei gerd. Vaak kan er, bijvoorbeeld door het uitstellen van een operatie, toch een bed worden ingeruimd. Mochten alle bedden vol zijn en een patiënt moet beslist worden opge nomen, dan vangen de ziekenhui zen onderling eikaars patiënten op. Het KNMG vindt dat alleen de kans op medisch succes mag mee tellen als er twee patiënten voor één bed zijn. "Eigenlijk geeft het KNMG hiermee antwoord op een theoretisch probleem. In de prak tijk zorgt elk ziekenhuis ervoor dat iedereen in een bed komt", aldus A.J.P. Boesten, directeur patiënten zorg van het Elisabeth-ziekenhuis. Ook het laten meetellen van leef gewoonten - het KNMG is hiertegen fel gekant - komt in de praktijk vol gens Boesten nauwelijks ter sprake. "Jaarlijks zijn er vele honderden le- verpatienten die in aanmerking zouden komen voor een levertrans- plantatie. Van die honderden is er misschien één die drinkt". Hoewel het nauwelijks op de praktijk is gestoeld, is Boesten wel blij met het innemen van een stand- - punt door het KNMG: "Het bete kent een houvast voor uitzonde ringsgevallen. We moeten echter er wel voor waken niet al te lang door te gaan met het getheoretiseer. De geneeskunde ligt toch al zo gevoe lig"- Dramatiek Het standpunt van het KNMG kan volgens M.P. Hennink, directeur patiëntenzorg van het Diaconessen- huis het beeld oproepen van een slagveld vol krepeergevallen. "Zo is het in de praktijk natuurlijk niet. Door het schuiven van patiënten of zelfs doorverwijzen naar andere zie kenhuizen hoeft er in de praktijk niemand te worden geweigerd", al dus Hennink. Evenals zijn Leider- dorpse collega is hij blij met het KNMG standpunt: "Deze organisa tie bepaalt voor ons het medisch- ethisch kader waarbinnen wij han delen". De uitspraak van het KNMG dat in geval van twee patiënten en maar eén bed de leefgewoonten van een mens niet mogen worden meege teld bij het maken van een keuze, worden door Hennink als vanzelf sprekend onderschreven. "Als we de leefgewoonten zouden laten meewegen zouden we de helft van het aantal ziekenhuisbedden wel kunnen opdoeken. Bovendien is een arts geen opperrêchter die be paalt wie mag leven en wie niet". M.P. Hennink. nisatie niet anders dan beheersvorm. De relatie tussen de plaatselijke politie en het lokaal be stuur blijven net zo nauw als ze nu zijn. Hirsch Balin blijft overtuigd 'van de noodzaak tot vorming van grotere regio's. "Als de Leidse poli tie extra politiemensen inzet op de bestrijding van autokraken, zal dit dievenkorps zijn werk verplaatsen naar Oegstgeest. Dat maakt duide lijk dat politiewerk niet bij de ge meentegrenzen ophoudt". De kosten van de reorganisatie zijn nog niet bekend. Volgens bur gemeester Goekoop van Leiden on derschat Hirsch Ballin de kosten die gemoeid zijn met het gelijktrek ken van de rechtsposities van de po litieagenten in de verschillende korpsen. "Er zijn nu 149 gemeente- politie-korpsen met 149 verschillen de regelingen voor de rechtspositie. Omdat niemand er op achteruit mag gaan, kan er wel een miljard gulden worden uitgetrokken voor het gelijktrekken van deze rechts posities". aldus Goekoop. De minister ging hier niet op in. In mei komen hij en minister Dales van binnenlandse zaken met een nader uitgewerkt plan dat ook op het gebied van de financiën meer gegevens bevat. Gedeputeerde: prijs afvalverwerldng verdubbelt Rijk voor 18,5 miljoen benadeeld Kind in Nederland niet de speelbal van de medische wetenschap Dr. H.A. Heij, kinderchirurg, wees op de belangrijke taak die een chi rurg zich moet stellen bij de voorbereiding van een operatie bij een kind. Volgens hem kunnen de ouders het kind het best benaderen, nadat de chirurg hun over de ingreep genoeg heeft ingelicht. (foto jan Holvast) reclame voor politieke partijen LEIDEN - Streekomroep Rijn land maakt op zijn infokrant 'reclame' voor politieke partij en. Op deze kabelkrant stonden oproepen van de Leidse Anti Afpak Partij. PvdA, D66 en WD om vandaag op hen te stemmen. De partijen moesten voor deze berichten betalen, zegt in- fokrant-medewerkster- E. Zwetsloot. "Zoals trouwens alle andere verenigingen en instel lingen die hun berichten op het scherm willen hebben". T. Schellevis, hoofdredacteur tv van Rijnland, ontkent overi gens dat de oproepen reclame zijn. "Politieke partijen zijn vrijwilligersorganisaties met een ideeële doelstelling. Ze ver dienen niet aan die oproepen en dus zijn dergelijke berichten volgens de Mediawet toege staan. Eigenlijk zie ik geen ver schil met een oproep om lid te worden van bijvoorbeeld een scoutingvereniging". aldus Schellevis. Rijnland rekent voor de berichten op haar in fokrant 40 gulden aan 'admini stratiekosten'. LEIDEN Twee procent van de studenten fraudeert met de studie- financiëring. Het expres fout invul len van het aanvraagformulier voor de studiebeurs kost Onderwijs en Wetenschappen jaarlijks 18,5 mil joen gulden. Dat zei minister Hirsch Ballin (justitie) gisteren in het Leid se Academiegebouw. Hij baseerde zijn conclusies op een onderzoek in 1989 onder 348 studenten in Zwolle. Tot nu toe was onduidelijk hoe veel studenten met hun beurs frau deerden. Een woordvoerder van de Informatiseringsbank, de instantie die de studiebeurzen uitkeert, zei vanmorgen dat er tot het Zwolse on derzoek van werd uitgegaan dat jaarlijks ongeveer 25 miljoen gul den in verkeerde zakken terecht kwam. Onderbouwde gegevens ontbraken echter tot nu toe. Het onderzoek in Zwolle, waar aan naast de Informatiseringsbank ook de gemeente en de belastingin spectie in de Overijsselse hoofdstad hebben meegewerkt, maakt aan die onzekere situatie een einde. Twee procent van de studenten blijkt op te geven op kamers te zitten terwijl zij nog thuis wonen. Of vraagt een beurs aan na beëindiging van de studie, aldus Hirsch Ballin ëister- middag. De minister van justitie vond dat sprake was van een representatieve steekproef (in Zwolle zitten veel LEIDEN De gemeenteraden krij gen door de reorganisatie van de po litie niet minder maar juist meer in vloed op het politiebeleid. Alleen het beheer van de politie wordt ge centraliseerd door de vorming van grote politieregio's. Het uitstippe len van het plaatselijk politiebeleid blijft in handen van de lokale poli tiek. Omdat deze minder 'tijd kwijt raakt' aan huishoudelijk beheersta ken, zal de invloed van de politiek op het beleid groter worden. Zo trachtte minister E.M.H. Hirsch Ballin (justitie), gisteren' voor zijn partij op verkiezingstour nee op bezoek in Leiden, plaatselij ke en regionale bestuurders gerust te stellen. In de raadszaal van het Leidse stadhuis werd de minister onder vuur genomen door een fo rum met daarin burgemeester Van Zwieten van Woerden, politiecom missaris Roelevink uit Katwijk en oud-raadslid Driessen van Leiden. In de zaal veel burgemeesters uit de regio en politiemensen die hun kans schoon zagen de minister eens stevig aan de tand te voelen. Zij maken zich nodeloos onge rust, benadrukte de minister. Vol gens Hirsch Ballin is er geen reden voor de burgemeesters van de klei nere gemeenten om bang te zijn hun mbo- en hbo-scholen) en vertaalde de gegevens naar de landelijke situ atie. De "verliespost" is voor hem reden overleg te voeren met zijn col lega Ritzen (onderwijs) over moge lijkheden om handhaven van de wet te verbeteren. De woordvoerder van de Infor matiseringsbank liet zich vanmor gen minder stellig uit over de resul taten van het Zwolse onderzoek. Volgens hem is het ook mogelijk dat een aantal studenten "absoluut slordig" is bij het invullen van het formulier. Hij wil echter geen oor deel geven over het feit dat maar 348 studenten zijn onderzocht. Ruim 18.000 studenten krijgen overigens deze maand geen studie toelage. Ze hebben niet voor de ge stelde datum (9 maart) bewezen dat ze staan ingeschreven bij een erken de onderwijsinstelling. Dat heeft de Informatiseringsbank gisteren be kend gemaakt. De betrokken stu denten krijgen een maand de tijd dit bewijs alsnog te leveren. Doen ze dat niet, dan zal het recht op studie financiering met ingang van 15 april geheel worden ingetrokken. In dat geval moeten de betrokken studen ten de teveel uitbetaalde gelden met terugwerkende kracht terugbeta len. Zodra het ministerie het bewijs van inschrijving echter alsnog ont vangt. krijgt de student met terug werkende kracht volledig uitbe taald, aldus de woordvoerder. LEIDEN - Het vermogen van kin deren om weloverwogen over hun ziekte of behandeling te kun nen oordelen, moet niet worden onderschat. Dat bleek uit een symposium "Het kind speelbal van de medische wetenschap?", dat gisteravond door de Leidse studentenvereniging Quintus werd gehouden. Voor een stampvolle zaal begon prof.dr. P.A. Voute, kinderarts van het Emma Kinderziekenhuis in Amsterdam, zijn inleiding met de opmerking dat deze vraag ty pisch is voor onze westerse maat schappij. "Het is een luxe in een wereld, waarin kinderen op aller lei manieren worden misbruikt. Voor orgaantransplantaties wor den kinderen uit de Derde Wereld gebruikt. Ik ben er zelfs van over tuigd dat in sommige landen kin deren worden afgeslacht om hun organen te kunnen verkopen". In de praktijk komt, naar zijn ervaring, de steeds weer terugke rende vraag aan de orde wanneer het zelfbeschikkingsrecht ingaat. "Voor een kind van twee is het niet mogelijk zelf te beslissen over een eventuele behandeling of stopzetting daarvan. Voor 16- of 17-jarigen is dat wel het geval. Het gaat om het gebied ertussen in. Het ene kind is mondiger dan het andere. Ik heb meegemaakt dat een jongen van zeven ons er met goede argumenten van over tuigde dat het beter was hem niet te behandelen aan een kwaadaar dig gezwel. Als arts moetje levens redden, maar deze jongen wist zelfs zijn ouders met de situatie te De behandeling kan zo ingrij pend, zijn dat men zich kan afvra gen of de kwaliteit van het leven nadien nog wel gewaarborgd is. Ben je gerechtigd als arts een her sentumor bij een kind te verwij deren in de wetenschap dat de pa tient daarna geestelijk of lichame lijk gehandicapt zal blijven? Vou te pretendeerde geenszins ant woorden te kunnen geven. Elk geval is anders en elk geval zal op- de lichte statiegeldfles op de markt te brengen. De fles komt tegemoet aan de bezwaren te gen de oude melkfles die te zwaar en onhandelbaar zou zijn. De nieuwe fles weegt 380 gram (240 gram lichter dan de oude) en is voorzien van een schroef dop waardoor deze ook liggend kan worden opgeslagen. Het statiegeld bedraagt een kwart je. Ormet heeft voorlopig 350.000 flessen laten maken bij de NV Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam. Afhankelijk van het succes van de fles gaat deze ook voor andere melkprodukten worden gebruikt. Ormet heeft er drie ton in geïnvesteerd. DEN HAAG - Milieu-gedeputeerde Van der Vlist verwacht dat de kos ten om huisvuil te verbranden in de toekomst stijgen van 100 naar bijna 200 gulden per ton. De prijsverho ging is noodzakelijk om de milieu maatregelen te betalen die bij de nieuwe vuilverbranding bij Ypen- burg getroffen moeten worden. Overigens kunnen de gemeenten in deze regio alvast 'wennen' aan de hogere vuilprijzen. Als straks de Leidse vuilverbranding dichtgaat en het afval elders wordt gestort, zullen ze waarschijnlijk ook bedra gen tot 200 gulden per ton moeten betalen. Wat de sluiting van de Leidse ver brandingsoven betreft, is Van der Vlist even optimistisch als minister Alders. Die verklaarde vorige week dat de installatie voor 21 juni buiten bedrijf wordt gesteld. De milieu-ge- deputeerde denkt dat het zeker zal lukken om de problemen rond de sluiting voor die tijd op te lossen. "Het vinden van een overslagplaats nieuw moeten worden bekeken, maar één ding staat volgens hem vast: "Het is onjuist als de arts zich als een soort goeroe ge draagt. Als iemand die het beter weet dan degene die vaak zeer be lastende behandelingen moet on dergaan. Het kan voorkomen dat een arts tegen zijn eigen gevoe lens en geweten in moet toelaten dat een mens een bepaalde be handeling weigert". Argeloos Voute toonde zich er, net als zijn medesprekers, van overtuigd dat De 'schoonste' manier van melkdrinken is volgens de Ver eniging Milieu Defensie het zelftapsysteem. De Wassenaar- se zuivelleverancier Menken- Van Grieken experimenteert hiermee. Daarna volgt de glazen fles. Het éénmalige kartonnen pak verliest het op vrijwel alle fronten van de retourflessen. Voor de produktie van het kar ton wordt veel hout en chemica liën gebruikt. Voor bierdrinkers, zo bleek uit de enqüete, staat de glazen fles niet ter discussie. Slechts vier procent van de ondervraag den gaf te kennen blikjes bier te kopen. is geloof ik geen echt probleem. En er wordt nu druk overlegd met an dere provincies over nieuwe stort plaats". De provincie Drenthe heeft in middels definitief toestemming ge geven om tot 1 juli 1991 435.000 ton afval uit Noord- en Zuid-Holland te storten bij de VAM in Wijster. Drenthe stelt daarbij wel de voor waarde dat de langlopende contrac ten met gemeenten in de Randstad versneld worden afgebouwd. De provincie Zuid-Holland bekijkt on dertussen of de beoogde stortplaat sen hier versneld kunnen worden aangelegd. Wat er gebeurt met het contract dat een aantal Duin- en Bollenstreek-gemeenten met de VAM hebben afgesloten, is nog met bekend. Daarover wordt eind deze maand verder gesproken. De moeilijkheden van Zuid-Hol land kunnen overigens flink wor den vergroot als ook de verouderde vuilverbranding in Den Haag dicht moet. Deze verwerkt per jaar onge- hier in Nederland het kind abso luut geen speelbal van de medi sche wetenschap is. "Kinderen worden hier optimaal behan deld". Vóór hem had prof.dr. L.J. Dooren, hoofd van de kinderkli niek van het AZL, al gezegd dat kinderen in dit ziekenhuis door strenge regels worden be schermd. Juist omdat het een aca demisch ziekenhuis is, waar be halve patiëntenzorg ook onder wijs en onderzoek tot de taken be horen. "Denkt u vooral niet dat u er als arts makkelijk afkomt als u iets verkeerd doet". Dr. R.P. Kamphuis, psycho loog in dezelfde kinderkliniek. gaf als belangrijkste verschil tus sen een kind en een volwassene aan, dat een kind naar het heden kijkt, terwijl een volwassene zich vooral met de consequenties van een ziekte of bepaalde ingreep be zighoudt. "Een kind is ook arge loos. Het gaat ervan uit dat het in een ziekenhuis beter wordt. Soms is dat niet het geval en dat is voor al voor een kind moeilijk te ac cepteren". Anderzijds valt op dat juist kinderen zich vaak wonder wel aan een moeilijke situatie kunnen aanpassen. Hij noemde als voorbeeld patiëntjes bij wie het beenmerg is getransplan teerd. Zij moeten vaak maanden lang geïsoleerd leven, maar weten die periode soms verrassend posi tief door te komen. Actie dierproeven LEIDEN Vier dierenbescher mingsorganisaties voeren zaterdag bij de Body Shops in heel Neder land waaronder die in Leiden, actie tegen het gebruik van dieren om cosmetica te testen. Aanleiding is het voorstel van de Europese Com missie om op grotere schaal stoffen te gaan controleren door middel ■van dierproeven. Volgens de vier organisaties bete kent een dergelijk besluit dat jaar lijks vele honderdduizenden dieren meer zullen sterven als gevolg van proefnemingen. De Body Shops in Nederland voert al sinds 12 maart een handtekeningenactie tegen uit breiding van de dierproeven. Zater dag zullen de vier organsiatie met hun aanwezigheid de actie wat meer onder de aandacht van het pu bliek brengen. veer 350.000 ton vuil; een hoeveel heid waar volgens Van der Vlist op korte termijn vrijwel geen alterna tief voor te vinden is. JDe provincie streeft er echter naar om de Haagse installatie open te houden totdat in 1994 de nieuwe vuilverbranding bij Ypenburg gereed is. Van der Vlist maakte gisteren ook bekend dat de provincie in principe wil meewerken aan de bouw van een derde verbrandingsoven voor chemisch afval bij de AVR in Rijn mond. De nieuwe oven krijgt een capaciteit van 50.000 ton per jaar. De provincie gaat er vanuit dat op korte termijn kan worden begon nen met de bouw ervan. ®ltft iliwUig Honderd jaar geleden stond er in de krant - Bij Kiel is in den vroegen mor gen een huis afgebrand, waarin een café met bediening door vrouwen gevestigd ivas. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat den bewoners der bovenste verdieping geen tijd bleef op de gewone wijze het perceel te ver laten. Een meisje sprong van bo ven op de straat en kwam daar bij om het leven. Vier andere meisjes ontvingen vreeselijke brandwonden. - Eene Engelsche dame heeft 3000 pd. st. vermaakt aan de vereeni- ging tot ondersteuning van kunstbroeders. Bij het legaat werd de zonderlinge bepaling gemaakt, dat de jaarlijksche rente daarvan besteed moet worden om bij de maaltijden op het tooneel echte champagne te schenken. Vijftig jaar geleden: - Dr. ir. M.H. Damme, directeur- generaal van de P.T.T., heeft gis teren in een persconferentie, be legd in het gebouw van het hoofdbestuur der P.T.T. in Den Haag, enkele nieuwe maatrege len aangekondigd. Daaronder was de mededeeling dat het spoedig mogelijk zal zijn van Leiden automatisch met Den haag te telefoneeren, waar schijnlijk reeds ingaande Juni. Leiden en Wassenaar zullen dan worden gekoppeld in hel district Den haag. - (Uit de rubriek Waar de vrouw belang in stelt). 'Een beroemd schrijver vertelt, dat hij al ja renlang in zijn vestzak den eer sten minnebrief bewaart, die zijn vrouw hem heeft geschre ven, toen ze pas verloofd waren. Zoodra er ruzie dreigt te komen, grijpt hij den brief en leest dien hardop voor. Het middel is pro- baar'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11