'Nederland telt wel een miljoen naaktfotografen' De grootste schatjes van de wereld Pin up-girl Marisca krijgt de meest verrassende voorstellen Unieke olifantentuin in Ouwehands Dierenpark ZATERDAG 17 MAART 1990 PAGINA 43 Het rumoer laat haar koud. Ze gebruikt weliswaar een aanzienlijk sterkere uitdrukking, maar heeft liever niet dat die in de krant komt. Want als je in je blootje op de televisie bent geweest krijg je toch al zo'n stempel opgedrukt. Zo zijn de mensen nu eenmaal. Niemand kent je, maar mooi dat iedereen ogenblikkelijk denkt dat je een vrouw van eh. ..lichte zeden bent. Terwijl je toch alleen maar in de Pin Up Club bent opgetreden. Lees de brieven in de kranten er maar op na. Alsof ze ik weet niet wat heeft gedaan, iets schandelijks, iets misdadigs. Verzoek daarom: mocht ze per ongeluk hier en daar een krachtterm laten vallen, zet die dan niet in de krant. Ze wil het graag netjes houden. door Rob van den Dobbelsteen "Als je bloot voor de camera gaat liggen moetje de fotograaf kunnen vertrouwen. Hij moet precies weten hoe ver ik wil gaan. Niet zeggen dat hij het ene neemt en stiekem iets anders fotograferen. Ik bedoel, het moet niet te gynaecologisch worden". (foto gpd> Marisca Martosatiman arriveert samen met een vriendin op de afgesproken plek. Die vriendin wilde graag mee, zegt ze. omdat ze wel eens wilde zien hoe dat nou gaat, zo'n interview. Het zou ook kunnen dat Marisca niet zeker wist of er inderdaad een journalist op haar zat te wachten, maar daarover houdt ze haar mond. Wel geeft ze toe last te hebben van manspersonen die haar herkennen van naaktfoto's uit het blad 'Aktueel'. Of van uitzendingen van de Pin Up Club. En maar opbellen met doorzichtige smoes jes. Marisca: "Je zou het zo niet zeggen, maar het lijkt wel of er in Nederland een miljoen naaktfotografen zijn. Je krijgt de meest verrassende voorstellen". Waar ze overigens niet op ingaat. Marisca Marto satiman, laat dat alle beunhazen duide lijk zijn, heeft haar vaste fotografen. Daar is een reden voor. "Als je bloot voor de camera gaat liggen moet je de fotograaf kunnen vertrouwen. Hij moet precies weten hoe ver ik wil gaan. Niet zeggen dat hij het ene neemt en stiekem iets an ders fotograferen. Ik bedoel, het moet niet te gynaecologisch worden". Duizend gulden Wat dan wel, weet de 26-jarige Rotter damse helaas ook niet precies. Wel onge- véér natuurlijk, maar het lastige is: niet iedere man schijnt hetzelfde te zijn. Dus met die opnamen, daar bemoeit ze zich verder niet mee. De fotograaf of de came raman gaan hun gang maar. Maar dat wil geenszins zeggen dat ze uitsluitend en al leen poseert voor het gewin. Om de een voudige reden dat je er 'niets' mee ver dient. Duizend gulden, meldt Marisca opgewekt, is veel voor een sessie. En dan ben je nog een week bezig ook. Laatst zei iemand haar nog dat voor zo'n bedrag de loodgieter niet eens zou langskomen. Hetgeen ze best wil geloven. Te meer daar die man die dat vertelde, zelf lood gieter was. Dat ze zich in haar blootje laat filmen en fotograferen om mannen te behagen, moet ze tot haar spijt kwalificeren als een opmerking die slaat als..., pardon, die nergens op slaat. Ja, de ingezonden brie venschrijvers hebben het daar wel steeds over. Dat is haar ook opgevallen. Maar niemand gelooft toch zeker dat zij voor de camera plaatsneemt en denkt: zo, nu ga ik eens lekker mannen beha gen? Zo werkt dat niet. "Tja, ik heb er eerlijk gezegd nooit zo over nagedacht waarom ik het doe. Maar nou ik er zo over praat....ik denk dat ik het gewoon leuk vind. Ik vind van mezelf dat ik er best aardig uitzie en omdat ik daar trots op ben...(schouderopha lend)...nou ja, zoiets dus". Maar, rijst het vermoeden, dan moet ze wel een madame sans géne zijn. Fout. Al weer zo'n stomme opmerking. Marisca, fier: "Ik kan nog ontzettend blozen, hoor. En ik trek mijn grenzen natuurlijk. Vorig jaar heeft Penthouse me gevraagd voor een fotoserie. Moest ik iets doen met een ander meisje. Dat heb ik dus geweigerd. Vond ik te heavy. Meisjes die het wel doen, zou ik er nooit op aankijken, hoor. Moeten zij weten. Maar ik doe het niet. Het moet lief blijven, soft". Het storende is echter dat bijvoorbeeld bij meneer Dorenbos, die vroeger de EO aanvoerde en nu iets bij het christelijke zeden bevorderende Rainbow doet, heel andere opvattingen leven over wat 'lief en 'soft' is dan bij Marisca. En hij is niet de enige, gezien de commotie die is ont staan rond 'natuuruitzendingen', zoals de pornografische programma's in jar gon schijnen te worden genoemd. De uit zeer fraaie kluiten gewassen Pin Up Girl met een ondeugende schittering in haar espresso-bruine ogen: "Ja, dat kan best wezen, maar dat is dan het pro bleem van Dorenbos en niet het mijne. Ik begrijp eerlijk gezegd al die opwinding niet. Je bent toch niet verplicht naar de Pin Up Club of naar Vérotique te kijken? Als je het vies vindt draai je de knop om. Zo eenvoudig is dat. Ik heb lang niet alle ingezopden brieven gelezen, maar waar ik me over verbaas zijn de details die al die mensen weten. Echt hoor, als je niet beter wist zou je haast gaan geloven dat ze geen uitzending missen". Haar carrière in het bloot begon zo'n zes jaar terug. Na een miss-verkiezing in Brabant waaraan ze had deelgenomen, kwam het gesprek op naaktfotografie. Marisca, exotische dochter van een Ja vaans/Surinaamse vader en een 'mik mak' (van alles wat) moeder: "Ik zei toen met m'n grote mond dat ik dat best zou durven. Dat is doorgespeeld, blijkbaar. Niet lang daarna belde een fotograaf. Of ik nog steeds bij die bewering bleef. Toen kon ik niet meer terug. Ik was trou wens helemaal niet nerveus die eerste keer. Nee, nee, het ging me eigenlijk heel makkelijk af'. Zenuwachtig was ze pas, toen ze voor het eerst bloot op de televisie zou ver schijnen. Als een van haar onschuld niet bewust boerenmeisje (want anders ,doe je zoiets niet naakt, natuurlijk) dat si naasappels plukt in de boomgaard. Ma risca, giechelend: "Ik kroop bijna achter de bank van schaamte. Niet omdat ik niets aan had, maar het was zo'n stomme act. Het was helemaal niet erotisch, vond ik. Maar ja, ze hadden me ervoorge vraagd en we moesten ervoor naar Grie kenland. Een week lang. Je verdient jian wel niet zo veel, maar wat erbij ko'mt, da's allemaal hartstikke leuk. Later ben ik met de Pin Up Club ook nog een week naar Egypte geweest. Fantastisch toch?" Zolang je tenminste niet hoeft te vluchten. Wat nogal eens schijnt voor te komen als je midden op straat uit de kle ren gaat teneinde de cameraman in de gelegenheid te stellen een aantal opwin dende plaatjes te schieten. Vooral in Griekenland was het inder tijd hollen geblazen. Hetgeen, weet Ma risca zich nog haarscherp te herinneren, een heel karwei was, omdat ze slechts^ge- kleed ging in een paar naaldhakken. "Opeens riep iemand van ons: rennen. Die mannen daar werden steeds opdrin geriger". Erotische act Ze heeft geleerd van die gebeurtenis. Zolang er tussen haar blote vel en zijn ogen een televisiescherm zit, beperken de problemen zich tot wat hijgtelefoon- tjes. Maar zoek wel eerst de horizon af als je de opdracht wordt gegeven in de vrije natuur je slipje uit te trekken. Of béter nog, adviseert Marisca, hou het aan. "ka rnen met twee meisje heb ik nu een eroti sche dans- en zangact. Cherish heten we. Heel leuk. Wel topless en jarretelles en zo, maar de broekjes blijven aan. We tre den op in disco's en nightclubs en het loopt fantastisch. Helemaal geen lést. Laatst hebben we nog vier avonden ach ter elkaar opgetreden in Duitsland. Pri ma publiek daar. Klapte wanneer het klappen moest, joelde wanneer het joe len moest. Dat kom je toch weinig tegen hoor". Maar ervan leven kan ze nog niet, van Cherish. Zoals ze ook niet kan leven van de veelbesproken performances in -de Pin Up Club. Vandaar dat ze in haar vrije tijd televisietoestellen verkoopt en ver huurt. "Best wel leuk werk", vindt ze. Maar de showbizz blijft trekken. En dan niet ze geeft het eerlijk toe de shdw- bizz waarbij je met je blote kont in een bos brandnetels moet zitten, omdat je dan voor de camera zo mooi afsteekt -te gen de blauwe lucht. Of het zal lukken? Marisca Martosati man: "Misschien dat Cherish een groot succes wordt. Maar in de modewerêld kan ik het vergeten, denk ik. Weetje, als je eenmaal naakt hebt geposeerd, dan lijkt het wel of iedereen z'n neus voor je ophaalt. Echt, daar begrijp ik niets vèn. Ben ik dan zo veel minder dan die mann equin die met lingerie in de Wehkamp- gids staat?" In de hokken zet hij als toetje bij "xle avondmaaltijd emmers vol appels, bana nen, uien en wortels neer: de fruitmelan- ge voor de bodemloze put van de olifan tenmaag. "Tja, die vrouwtjes eten toch al gauw zo'n 60 kilo per dag. Als ze volwas sen zijn zitten ze op 100. U begrijp:'-de mest-produktie is navenant". Terwijl Van Hees aan het ritueel begint van een teder trommelpartijtje op het dichstbijzijnde achterwerk, steekt vpn het buitenplaatsje een volgende slurf vragend om de hoek. Met een kort com mando drijft hij de olifant terug. "Kijk, waar ze ook om vragen dat is leiding. In de olifantenfamilies die altijd samen door het oerwoud trekken is het ook zo. Eén vrouwtje is de baas, of ze nou links- afslaat of gaat slapen, de andere vrouw tjes en de nakomelingen volgen. Maar hier moet ik de baas zijn. Ze zien me als een soortgenoot die de rol van het eerste vrouwtje heeft overgenomen". Verbazend Schatjes zijn het, grappige en tedöre reuzinnen die met hun oeroude achter grond tot de populairste diersoorten be horen, al geldt dat ook voor de reusachti ge jachtpartijen van een hogere soort. Wanneer straks te Ouwehands ook liet .mannetje vanuit Birma arriveert, krijgt Nederland een olifantenfamilie om een beetje lief te hebben. Hun onderlinge band blijft zelfs de ken ners verbazen. "Stoot je er één even uit. dan reageert de hele groep", zegt Van Hees, "als er een jong geboren wordt, komt de hele troep om de moeder heen staan, ook om te helpen". Misschien is het opmerkelijkste facet van de olifanten het,omgaan met de dood. "Ik vond een kadaver van een jong wijfje", schreef Cynthia Moss in Ond?r Olifanten, "op hetzelfde moment kwam een olifantenfamilie langs. Ze bleven staan, roken aan het kadaver, en begon nen toen de aarde er omheen los te schoppen om op het lijk te deponeren. Een paar dieren braken takken en palm bladeren van de bomen en legden die op het dode dier". Geen enkele andere diersoort gaat zo vol blijvende aanhankelijkheid met zijn soortgenoten om. Martin van Hees be vestigt die opmerking met een warme glimlach. "Zelfs wij mensen niet. Het is uniek wat hier gebeuren gaat". De liefde tot de olifant staat centraal in de bijzondere uitbreidings-plannen van het dierenpark op de Grebbeberg. Met een investeringsprogramma van 9,4 mil joen gulden Wordt er de komende tien jaar 8 ha grond toegevoegd aan de tuin. Van de nieuwe hallen die er gaan verrij zen is de Amazonehal, met de imitatie an het regenwoud, het opmerkelijkst. Van internationale allure is de olifanten- tuin van 2 ha die de uit 1935 daterende stal gaat vervangen. In die ruimte kon een olifant zijn kont nauwelijks keren. "We willen", zegt directeur Gerard Baars, "niet alleen dieren mét een slurf en een staart laten zien. Onze nieuwe oli- fantentuin wordt uniek in West-Europa". Baars hééft ook iets met olifanten, al vindt hij de uitleg niet gemakkelijk. "Tja, ze zijn in al hun logheid zo menselijk. Met onze twee vrouwen, en de zes jonge vrouwtjes die we nu uit Birma hebben la ten overkomen, is hier straks een unieke kans om via een ideale samenstelling te tonen hoe het er in een olifantengroep toegaat". De vrolijk trompetterende olifant wordt straks ook het 'verkoopplaatje' van Ouwehands, de tuin die de huidige dierenparken-filosofie van "eigenheid voor de dieren" opzichtig in praktijk wil brengen met de elders door weer andere mensen wreed achtervolgde grijze reus. Ondanks allerlei internationale actie te gen de ivoorhandel suizen de helikopters met de stropers en de automatische wa pens nog steeds op de Afrikaanse kud des af om de goedmoedige dieren af te slachten. Alleen al in een land als Kenia liep het olifantenbestand de afgelopen 10 jaar terug van 170.000 tot 35.000. Hoe menselijk is het onder de olifanten? Terwijl Martin van Hees met een halve supermarkt aan levensmiddelen onder weg is naar zijn zes Birmaanse vrouw tjes, vertelt hij over het speelse gedrag waaraan de olifanten zich, ook in het oer woud, zo gaarne overgeven. "Stoeien, ra votten, elkaar pootje haken, het zijn dus weer net grote mensenkinderen. Ver stoppertje spelen vinden ze ook heerlijk. Ik sta dan achter een boom, ze zoeken je overal, en ze vinden het hardstikke leuk als ze je gevonden hebben". ",Ach, zo wandelen we samen ook veel rond. Maar neem je te vaak dezelfde rou te dan beginnen ze te sloffen, de oortjes gaan hangen, dan hoor je ze denken: al weer diezelfde weg, laat mij maar thuis". *"Straks uniek in West- Europa". Op passers Van Hees (rechts) en Van der Fang met Ou- wehands-oli- fanten. (foto GPD) In de uitbreidingsplannen van Ouwehands Dierenpark in Rhenen staat de liefde voor het dier centraal. Zo wordt er voor de olifanten een tuin van 2 hectare aangelegd, die de ouderwetse 'stal'vervangt. "Daarin konden ze hun kont nauwelijks keren. De nieuwe olifantentuin wordt uniek in Europa". door Ary Jassies Hoe menselijk is een olifant? "Hun intelligentie is in elk geval die van een kind van zeven", zegt Martin van Hees, olifantenman in Ouwehands Dierenpark, "maar wat me altijd nog veel meer aanspreekt dat is dat ont zettend vriendelijke en om liefde vragende karakter van die enorme lompe dieren. Als je ze maar beloont, om iets anders vragen ze niet. En dat hoeft dus niet eens met voer. Nee hoor, het allerbelangrijkste voor hen is tederheid, het ook eens lekker geknuffeld wor den. Het fijnste vinden ze als ik ze over de kont aai. Zo doen ze het zelf ook. Hebben ze het prettig dan willen het ook samen weten, dan staan ze heerlijk met hun achterwerken tegen elkaar te schurken". Van Hees, al bijna tien jaar jaar onder de olifanten, begint aan een knuffelpartij met een teder antwoord gevende meisjesolifant van nog geen negen jaren. Een andere olifant, die de scene vanuit zijn ooghoekjes ga deslaat. komt haastig aangesloft om ook eens recht hartelijk de klop van een mensenhand te voelen. "Ze zijn zo ontzettend lief, zo ontzettend sociaal ook met elkaar en de oppassers, is het niet bijzonder?". Van Hees knikt glimlachend na het antwoord van zijn be zoeker. 'Waren alle mensen maar zo menselijk als de olifant'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 43