Grenzen aan keuring van sollicitanten mm Accountant speelde bankgeheimen door Röntgenapparaten verouderd en slecht onderhouden Lubbers: niets nieuws rond reiskostenforfait Leiden bij proefgemeenten voor sociale vernieuwing' Eis van twintig jaar cel voor metromoorden CDA-Leiden DE VW-REISGIDSEN LIGGEN VOOR U KLAAR! ZATERDAG 17 MAART 1990 DEN HAAG (GPD) Een medische keuring van sollicitan ten moet beperkt blijven tot vragen die relevant zijn voor het uitoefenen van de functie. Standaardvragen over de li chamelijke gezondheid of over klachten uit het verleden doen niet ter zake en moeten daarom achterwege blijven. Ook een aidstest of erfelijkheidsonderzoek mogen derhalve geen onderdeel uitmaken van een aanstellingskeuring. DEN HAAG (GPD/ANP) - Pre- mier Lubbers en oud-WD-minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) hebben in de discussies binnen het tweede kabinet-Lubbers over de af- schaFfing van het reiskostenforfait al bepleit gebruikers van het open baar vervoer daarbij te ontzien. Op dat moment was de toenmalige mi nister van Financien. Ruding. daar echter tegen. Belastingtechnisch was dat te moeilijk uitvoerbaar. Dit onthulde premier Lubbers gisteren na afloop van het kabinets beraad. De eerste minister kwam met zijn uitspraken in een reactie op uitlatingen van VVD-fractieleider Voorhoeve. Deze betichtte Lubbers deze week van politiek gedraai toen bekend werd dat gebruikers van het openbaar vervoer ontzien zouden worden bij de aftopping van het reiskostenforfait. Voorhoeve verwees daarbij ook naar de kabinetscrisis van verleden jaar toen er volgens de liberaal met Lubbers niet te praten. Voorhoeve merkte op dat de kabinetscrisis van vorig jaar niet nodig was geweest als Lubbers toen al bereid was ge weest de maatregelen met betrek king tot de afschaffing van het reis kostenforfait te versoepelen. "Ik denk dat de herinnering van de heer Voorhoeve tekort schoot toen hij dat stelde", aldus Lubbers gisteren. "Dat kan gebeuren. In het voorstel van toendertijd stond al dat gebruikers van het openbaar ver voer zo goed mogelijk ontzien zou den worden. Kennelijk had Voor hoeve dat niet helemaal meer in het hoofd. Het stond toen al in de stuk ken". Het enige nieuwe dat daar nog aan is toegevoegd is het ontzien van degenen die samen naar het werk rijden, het zogeheten carpoolen, al dus Lubbers. Lubbers zei verder niet zeker te weten of Voorhoeve op de hoogte was van de stellingname van hem zelf en Smit-Kroes inzake de ge bruikers van het openbaar vervoer. Wel zei hij nu ook de steun van Voorhoeve te verwachten. "Ik ben benieuwd of de WD het voorstel nu steunt. Er kan nu dus een Ka merbrede steurrvoor komen" Lubbers sluit niet uit dat het in de loop van deze kabinetsperiode nog komt tot een verdere beperking van het reiskostenforfait dan het kabi net nu voor ogen staat. Na een aan taljaren ervaring met deze eerste fa se zal het systeem geevcalueerd worden en pas op grond daarvan kan besloten worden of een verdere beperking van het forfait doorge voerd kan worden. Overigens stond ook vorig jaar ten tijde van de kabi netscrisis al vast dat het reiskosten forfait in fasen zou worden afge schaft, aldus Lubbers. Dat stelt hel kabinet op basis van een ambtelijk onderzoek naar aan stellingskeuringen. Minister De Vries (sociale zaken) heeft de Twee de Kamer hierover vandaag schrif telijk geïnformeerd. Het kabinet is van oordeel dat al leen moet worden gekeken of het werk de gezondheid en veiligheid van de kandidaat kan schaden. Bo vendien moet worden vermeden dat derden risico's lopen door de be noeming van een niet geschikte kandidaat. Zo is het redelijk een verkeerspiloot of buschauffeur te vragen of hij alcohol of drugs ge bruikt. Routine-matige vragen hierover zijn daarentegen taboe, net als vra gen naar klachten uit het verleden. Dit geldt in het bijzonder voor ziek ten. die genezen zijn en zich niet meer zullen herhalen. Het ministerie van Sociale Zaken laat momenteel TNO een onderzoek verrichten naar de betrouwbaar heid van de aanstellingskeuring als selectie-instrument. Het is. zo stelt minister De Vries, maar de vraag of die factoren inderdaad worden ge meten. die een bedrijf naar boven wil krijgen. Daarom moeten de me dische keuringen kritisch worden beschouwd, ook door het bedrijf dat het laat verrichten. Teneinde de positie van de gekeurde te verster ken. worden momenteel de moge lijkheden tot herkeuring onder zocht. Op dit moment is daarover in de wet niets geregeld. Pensioenkeuring Het kabinet pleit er verder voor een werknemer voortaan zonder pen sioenkeuring in een pensioenrege ling op te nemen. Er zou samen moeten worden betaald voor een goed pensioen voor allen, volgens het solidariteitsprincipe. Kleinere pensioenfondsen missen over het algemeen de financiële middelen. De SER onderzoekt de mogelijkhe den ook hier de keuring af te schaf fen. Op basis van het SER-advies zal de kabinet een standpunt bepalen. In ieder geval mag de pensioen keuring nooit een rol spelen bij de beoordeling van de medische ge schiktheid van de kandidaat. Het gaat dan immers om het schatten van de risico's van arbeidsonge schiktheid op langer termijn. Dat is voor het uitoefenen van een functie niet van belang. Het kabinet wil het opstellen van regels over selectie en werving van personeel zoveel mogelijk overlaten aan "de sociale partners. Over twee jaar wordt bekeken waartoe de zelf regulering heeft geleid. LELYSTAD - Voor het geval de krijgsmacht zonder stroom komt te zitten of anderszins wordt getroffen door computerproble men. heeft Defensie alle belangrijke gegevens ondergebracht bij bij het computer- uitwijkcentrum Meridium in Lelystad. In de door een gracht omgeven bunker kunnen ook grote bedrijven terechtmocht hun eigen systeem falen. Zigeuners boos over L op formulier voor kinderbijslag DEN HAAG (GPD) - "Een af schuwelijk misverstand". Woordvoerder Toem van de So ciale Verzekeringsbank in Am sterdam begrijpt de consterna tie die is ontstaan door de Z-for- mulieren die het kantoor in Utrecht heeft gebruikt. Een zi- geunervrouw die een verzoek om kinderbijslag wilde indie nen, kreeg een formulier met rechtsboven de letter Z (doorge- krast -red.) in handen gedrukt. "Net als in de oorlog", aldus de vrouw. "Toen kregen de Joden een J in hun paspoort". Het blijkt allemaal een onge lukkig toeval. De formulieren met de" Z (voor zelfdoeners) wor den al sinds 1981 niet meer ge bruikt. In Utrecht, maar ook in andere steden, zijn de formulie ren nooit vernietigd, maar als een soort reserve bewaard. "In incidentele gevallen, als de for mulieren voor aanvullende in formatie over de kinderbijslag op zijn, wordt zo'n Z-document gepakt. De vragen zijn namelijk exact hetzelfde", aldus Toem. Om nieuwe problemen te voorkomen, is er gisterochtend vanuit Amsterdam onmiddel lijk een brief uitgegaan naar alle kantoren van de Sociale Verze keringsbank in het land. "Alle Z-formulieren en andere in on bruik geraakte documenten moeten per direct worden ver nietigd". Bovendien zal de Soci ale Verzekeringsraad, die de al gemene regelgeving rond aan vragen verzorgt, een inspecteur naar Utrecht sturen. Maar waar stond die gewraak te Z nu eigenlijk voor? Die staat voor zelfdoeners, werknemers die hun kinderbijslag bij het sa laris uitbetaald kregen. Met het Z-document kon de werkgever bij de Raad van de Arbeid aanto nen dat de kinderbijslag was be taald. DEN HAAG (ANP) - Minister Dales (binnenlandse zaken) wil in eerste instantie 37 met naam genoemde gemeenten vragen deel te nemen aan de ontwikkeling van overeen komsten op het gebied van de socia le vernieuwing tussen rijk en ge meenten. Leiden is er een van. De ministerraad is akkoord gegaan met het voorstel van Dales. Op korte termijn zullen over de keuze van de gemeenten de eerste gesprekken plaatsvinden met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten VBNG). ..De keuze moet goed worden doorgesproken omdat de vrees gerechtvaardigd is dat deze .gemeenten bevoordeeld worden boven anderen." zo merkte premier Lubbers na afloop van de minister raad op. Twee weken geleden werd bin- het kabinet overeenstemming bereikt over de uitgangspunten van het beleid voor sociale vernieu wing. De keuze van de gemeenten vormt een volgende stap. Het kabinet wil met dit beperkte aantal gemeenten ervaring opdoen. Op basis van deze ervaring kunnen vervolgens modelovereenkomsten (convenanten) worden opgesteld waarop - zo snel mogelijk na afloop van de zomervakantie - ook andere belangstellende gemeenten kunnen intekenen. Binnen twee weken kunnen alle gemeenten in ons land een brief verwachten waarin de gang van zaken wordt uiteengezet. De gemeenten waarmee Dales een start wil maken zijn: Leiden, Amsterdam. Rotterdam. Den Haag, Utrecht, Amersfoort. Lelystad, Gro ningen, leeuwarden, Emmen, En-, schede, Hengelo. Almelo, Deventer. Zwolle. Apeldoorn. Nijmegen. Arn hem. Eindhoven. Tilburg. Breda, Den Bosch. Helmond. Maastricht, Venlo, Heerlen. Dordrecht. Delft. Gouda. Spijkenisse. Leerdam. Go- rinchem. Middelburg. Zaanstad. Haarlem. Alkmaar en Hoorn. DEN HAAG (ANP) - De procu reur-generaal bij het Gerechtsof in Den Haag, mr. B. de Hoogh, heeft gisteren in hoger beroep twintig jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging geëist tegen de zogenoemde metro moordenaar. een 29-jarige M. uit Rotterdam. Mr. De Hoogh vroeg bevestiging van het vonnis van de Rotterdamse rechtbank waarin de man schuldig wordt bevonden aan drievoudige moord en poging tot moord. De dader heeft bekend dat hij op 6 maart vorig jaar in het me trostation Zuidplein in Rotter dam drie vrouwen met messte ken dodelijk heeft verwond. Een vierde vrouw, die zwaar gewond raakte, overleefde het drama, dank zij tijdig medisch ingrijpen. De man, die volgens het psychia trisch rapport sterk verminderd toerekeningsvatbaar is, koos zijn slachtoffers die op een bankje op de metro zaten te wachten, vol strekt willekeurig. Vanwege een mislukte relatie wilde hij wraak nemen op blanken, zo heeft hij verklaard. M. ging tegen het vonnis van de Rotterdamse rechtbank in be roep. omdat het psychiatrisch rapport van het Pieter Baan Cen trum waar hij is onderzocht, vol gens zijn advocaat mr. R. Power een groot aantal onduidelijkhe- den bevat. Bovendien heeft de rechtbank onvoldoende rekening gehouden met de psychotische toestand waarin M. zou hebben gehandeld. In tegenstelling tot de psychiaters kwam de rechtbank tot het oordeel dat hij slechts ver minderd toerekeningsvatbaar was. Een verzoek van de raads man om zijn cliënt opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen werd door het hof afgewezen. De procureur-generaal is het op het punt van de toerekeningsvat baarheid niet met het vonnis van de rechtbank eens. Volgens mr. De Hoogh heeft de rechtbank zich op glad ijs begeven door meer waarde toe te kennen aan uiterlijke kenmerken van de ver dachte - de indruk die hij op de zitting maakte - dan aan het oor deel van de gedragsdeskundigen. De Hoogh meent dat de recht bank als uitgangspunt heeft ge nomen om aan M. een zo lang mo gelijke vrijheidsstraf op te leggen door de mate van toerekenbaar heid op te hogen. Een dergelijke relatie tussen toerekenbaarheid en strafmaat berust volgens De Hoogh op geen enkele rechtsre gel. De Hoogh vindt evenwel, dat de straf tegen M. moet worden ge handhaafd om de maatschappij zo lang mogelijk tegen hem te be veiligen. Hij is met de psychiaters van mening, dat het gevaar voor herhaling bij M. levensgroot is. Evenals voor de rechtbank kon M. geen duidelijke verklaring vin den voor zijn gruwelijke daden. "Ik was alles zat. Ik wilde mezelf ook van kant maken". Een ver broken relatie mondde twee jaar geleden uit in het lossen van een aantal schoten op zijn ex-vrien din. waarvoor M. een gevangenis strafvan 18 maanden uitzat. Daar na voelde M. die het nog steeds niet kon verkroppen dat zijn ex- vriendin hem niet meer wilde zien, zich nutteloos en miskend. Hij wilde mensen doden. Op ti maart stapelden de proble men zich op. Onder invloed van cocaïne. LSD en een borreltje pakte M. een mes in een krant en ging hij op pad om ..mensen neer te steken", zo blijkt uit zijn ver klaringen. In het metrostation Zuidplein belde M. nog naar het huis van zijn ex-vriendin. Haar moeder verbrak het gesprek. Even later stak M. op het perron in het wilde weg op zijn slachtof fers in. Uitspraak 30 maart. DEN HAAG (GPD) - Een voorma lige accountant van De Nederland- sche Bank wordt ervan verdacht zeer vertrouwelijke informatie van zijn oude werkgever te hebben ver strekt aan zijn volgende werkgever. Staal Bankiers in Den Haag. Deze informatie is doorgespeeld aan de toenmalige directievoorzitter van Staal Bankiers. Het gerechtelijk vooronderzoek tegen de twee is de ze week afgerond. De accountant wordt verduiste ring en overtreding van de regels op het toezicht kredietwezen ten laste gelegd en de directeur heling en verduistering. De accountant stapte enige tijd geleden van de afdeling Toezicht Kredietwezen van De Ne- derlandsche Bank over naar Staal Bankiers. Volgens de Amsterdamse officier van justitie mr. De Wit kon de man officiële kopieën onge merkt meenemen. Daarop stond zeer vertrouwelijke informatie over enkele banken die onder toezicht van De Nederlandsche Bank staan. De officier van justitie kon niet meedelen of de accountant daar zelf financieel voordeel van heeft ge had. Nadat de account was overge stapt naar Staal Bankiers, heeft hij later korte tijd weer bij De Neder landsche Bank gewerkt, maar ïn- middeks is hij weer vertrokken bij de centrale bank. "Pas na zijn twee de vertrek bij ons bleek wat zich na zijn eerste ontslagname had afge speeld", aldus een woordvoerder van De Nederlandsche Bank, die ongeveer een jaar geleden zelf aan gifte heeft gedaan bij justitie. Volgens de woordvoerder moet het doorspelen van de vertrouwelij ke informatie enkele jaren geleden zijn gebeurd en is de schade niet in geld uit te drukken. "De accountant heeft in strijd met onze voorschrif ten gehandeld en het vertrouwen in De Nederlandsche Bank te grabbel gegooid", aldus de woordvoerder. De centrale bank heeft inmiddels de onder haar toezicht staande ban ken schriftelijk laten weten dat maatregelen zullen worden geno men om dergelijke lekken in de toe komst te voorkomen. Huisarrest De stichting Ontwikkeling Alterna tieve Straf Experimenten (OASE) is begonnen een systeem van elektro nisch huisarrest te testen. Voorlo pig zijn alleen nog de leden van het bestuur en de Raad van Advies van OASE de klos. OASE is een organi satie van juristen, ethici, technici en hulpverleners. De betrokkene krijgt aan zijn been een enkelband met daarin een zendertje. Als de be trokkene de benen neemt, wordt dat automatisch gemeld aan de meldkamer van de politie. Gif in bodem Chemische stoffen die door toedoen van de mens terecht ko men in land- of waterbodems kun nen op lange termijn nog onvoorzie ne schadelijke effecten hebben. Om hierover meer kennis te vergaren heeft minister Alders (milieu) op dracht gegeven voor een inventari serend onderzoek. De inventarisa tie wordt verricht door het Oosten rijkse Instituut voor Toegepaste Systeem Analyse (IIASA) en de Ne derlandse stichting Mondiaal Alter natief. Kustwacht De Nederlandse kustwacht in IJmuiden functioneert niet goed. Incidentele acties voor redding en hulpverlening lopen meestal wel* naar behoren, maar van een gecoör dineerde surveillance op zee komt weinig terecht. Daardoor komt de handhaving van de regels op het ge bied van scheepvaart, milieu en vis serij in het geding. Dat staat in een rapport dat door minister Maij-Weg- gen (verkeer en waterstaat) naar de Tweede Kamer is gestuurd. Vier maanden cel geëist tegen Haagse vrouwenarts Tegen een 56-jarige Haagse vrou wenarts is voor het Amsterdams ge rechtshof een celstraf van vier maanden geeist. Advocaat-generaal mr. J. de Bruin vroeg het hof de man tevens te verbieden vier jaar iang zijn beroep uit te oefenen. De arts heeft bekend dat hij tweemaal gemeenschap had met een patiënte in het Haagse ziekenhuis Bronovo, v'aar hij tot 1986 werkte. Hij ontkent de eerbaarheid van zes andere vrou wen te hebben geschonden, zoals hem tevens wordt verweten. Uit- praak 80 maart. DEN HAAG - Ziekenhuizen heb ben vaak verouderde röntgenappa ratuur in gebruik, die onnodig veel straling afgeven, zo is uit diverse on derzoeken gebleken. Deze verou derde apparaten zijn gevaarlijk voor de volksgezondheid omdat de. kans op kanker bij patiënten erdoor wordt vergroot. Controle op de kwaliteit van röntgenapparatuur is er niet. ook bestaan er geen wettelij ke regels die verouderde appara tuur verbieden. door Carine Neefjes De discussie over röntgenstraling laaide opnieuw op nadat vorige week in de Tweede Kamer het stra lingspaspoort aan de orde kwam. Zo'n paspoort is vergelijkbaar met een inentingskaart waarop staat hoe vaak de patient aan straling is blootgesteld. Duidelijk werd dat straling in de gezondheidszorg te vaak wordt toegepast. Vooral ver ouderde apparaten brengen de ge zondheid van de patient in gevaar. Patiëntenverenigingen verbazen zich waarom niemand "dit gereed schap" controleert. Hans van der Wilk. directeur van de Vereniging Landelijk Patiënten/Konsumenten Platform: "Om in een ziekenhuis te werken, moet je een stapel diplo ma's hebben. Geneesmiddelen van de apotheker worden ook goed ge controleerd. Maar bij röntgenappa raten hebben ze blindelings ver trouwen in de techniek". De Neder landse Patiënten Vereniging (NPV) vindt dat artsen door de moderne technologie de patiënt als een ma chine beschouwen. "Als een onder deeltje kapot is, wordt dat gerepa reerd. De totale gezondheid van de patient verliezen artsen uit het oog," aldus G. Van den Berg, direc teur van de NPV. Het ministerie van welzijn cul tuur en volksgezondheid (WVC) pu bliceerde vorig jaar het rapport 'Me dische stralingstoepassingen door gelicht'. De afdeling die zich spe ciaal bezighoudt met straling, wordt nog dit jaar opgeheven. "Hieruit blijkt dat de overheid de gevaren van straling niet serieus neemt", zegt A. Aris. een van de schrijvers van het onderzoek. Hoewel de Kernenergiewet, waarin de gevaren van nucleaire energie staan beschreven, al twintig jaar van kracht is, zijn de risico's voor de patient altijd buiten schot gebleven. Wel letten artsen en ver plegers erop dat de apparatuur voor hen persoonlijk geen gevaren ople vert. In veel ziekenhuizen loopt het personeel met een metertje in de borstzak die de hoeveelheid ont vangen straling aangeeft. Aris: "Bij een werknemer wordt wel gedacht aan de eventuele geva ren die zijn beroep oplevert. Zo zal de baas van een mijnwerker hem al tijd vertellen dat hij onder in de mijn geen sigaretje moet opsteken". Toch zijn de gevaren voor patiënten niet gering. Te veel röntgenstraling kan aandoeningen op de huid ver oorzaken en de geslachtsorganen aantasten. Ook is een patiënt vaak misselijk als hij teveel aan straling wordt blootgesteld. Door straling wordt de kans op kanker vergroot. Rugklachten De Consumentenbond meent dat artsen door routine overbodige röntgenfoto's maken. Een paar voorbeelden. De röntgenologische dienst van het leger gaat de kazer nes langs en maakt een plaatje van ieder die dit wil. Bij rugklachten maakt de legerarts soms bij elke nieuwe fase in de ziekte een nieuwe serie foto's. Ook patiënten die door verwezen worden naar een ander ziekenhuis, komen opnieuw 'onder straling te staan'. Er is geen enkele wet die grenzen stelt aan de hoeveelheid straling die aan een patient mag worden gege ven. In 1984 heeft de EG een richt lijn uitgestippeld waarin staat dat "blootstelling aan straling om medi sche redenen gerechtvaardigd moet zijn en zoveel mogelijk moet wor den beperkt". Deze regels worden echter door de medici aan de de laars gelapt. Volgens de Consumentenbond moet en kan röntgenstraling met veertig procent worden vermin derd. Dat zou Nederland jaarlijks 100 kankerslachtoffers besparen. Medici, ook tandartsen, zouden zorgvuldiger moeten afwegen of een foto noodzakelijk is en betere afspraken maken om dubbel werk te voorkomen. Dat kan door ge maakte foto's te registreren. Staatssecretaris Simons (volksge zondheid) heeft vorige week be loofd dat verouderde röntgenappa ratuur uit ziekenhuizen zal worden verwijderd. De Vereniging Lande lijke Patienten/Consumenten Plat form vindt dat niet voldoende. D recteur Van der Wilk: 'Een onaf hankelijk instituut moet alle appa raten controleren voordat ze in een ziekenhuis komen. De controleurs moeten opschrijven hoeveel stra ling er vrijkomt en waar het appa raat voor dient". ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zondag 18 maart, 18 uur, op Rijnland TV op veler verzoek: herhaling: film uit 1929 over brand in het stadhuis. ANTWOORDCOUPON lk "M 8rja»datu mi>dtvolst-nde reisgidsen I gratis thuis stuurt (max. 3 gidsen aankruisen). Friesland (én de Friese Waddeneilanden) Drenthe Overijssel Gelderland Texel Flevoland Zeeland Brabant Limburg NaamLeeftijdr Adres PostcodeWoonplaats Pas verschenen: de WV-Vakantie- reisgidsen. Boordevol ideeen voor korte of lange vakanties in Nederland. Per gids vindt u een groot aanbod aan mogelijkheden en sugges ties. Ga er eens op uit en geniet van veel wat ons land te bieden heeft op het gebied van natuur, folklore, historie, sport, kunst en gastronomie. Verkrijg baar bij VW-kantoren en ANVR-reisbureaus. Ook gratis te bestellen via bijgaande coupon.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3