'Wat heb je aan plakkaten uit Bonn als onze lijm niet plakt CDJ Het abnormale is normaal geworden DDR onwennig af op eerste vrije verkiezingen ZATERDAG 17 MAART 1990 EXTRA PAGINA 39 i At mmem 't- ff -> t, **f «11M-% Ruim ruim vier maanden na de val van het communistische regime raakt de DDR langzaam maar heel zeker uit zijn voegen. Niets loopt meer zoals de Oost duitsers het 40 jaar lang gewend waren. In Oostberlijnse supermarkten verko pen slimme Westduitse handelaars groenten en fruit voor schandalige prij zen. Een netje sinaasappels kost 18,50 Oostmarken, éen kiwi 4,50 mark. Maar het volk koopt. Waarom? "Nu krijgen we tenminste nog iets voor ons geld", is het standaardantwoord. In de etalages de duurste en modernste elektrische en elektronische apparatuur die de Bonds republiek te bieden heeft. "Kopen kunt u deze artikelen na de totstandkoming van de monetaire unie", staat er bij. Elders in de stad wordt binnenkort een autoshowroom geopend. Uitsluitend bij na nieuwe Westerse auto's wil de mana ger verkopen. Prijzen? Vanaf 9.000 harde marken. Gefinancierd wordt het geheel door een grote Westduitse bank. Directeur Hartmut Sender, een paar maanden geleden nog leider van het IFA-filiaal waar uitsluitend Trabants en Wartburgs werden verkocht, legt als een volbloed kapitalistische manager uit waarom de bank en hij een rozige toe komst zien. "Wie geen risico durft te ne men, loopt het gevaar dat hij plotseling moet vaststellen de boot te hebben ge mist. En dan moet je jezelf de vraag stel len of je genoeg hebt gedaan om het werk van de 900 prima gekwalificeerde mede werkers veilig te stellen". Toekomstdroom Doet het geen pijn dat de meeste Oost duitsers met lege beurzen hun neuzen plat drukken tegen de ruiten? "Het doet pijn. maar we kunnen er mee leven, om dat uiteindelijk de monetaire unie komt en iedereen over hetzelfde soort geld kan beschikken". 'Uitkiezen, kopen en rij den', is de slogan van het Autocentrum. Voor het gros van de mensen een verre toekomstdroom. Zij maken zich steeds meer zorgen over de dag van morgen. Overal in het land zitten de wachtkamers van de over gebleven artsen vol patiënten met psy chische klachten. Psychologen kwamen op een congres in Oost-Berlijn tot de slot som: het zaligmakende geluksgevoel van de novemberdagen is omgeslagen in de pressies, angst en onrust. De sociaal-psy choloog Michael Froese: "Eerst dachten de mensen: nu dragen we zelf de verant woordelijkheid. Maar ze komen er achter dat ze dat nooit hebben geleerd". Dit gevoel van machteloosheid in com binatie met de dagelijke confrontatie met Westduitse politici en economische experts, die alles veel beter denken te weten, verlamt een groot deel van het volk. Het is niet voor niets dat afgelopen Ongeveer 12,4 miljoen Oostduitsers mogen morgen voor het eerst in vrije en geheime verkiezingen een nieuw parlement samenstellen. Hoeveel mensen van dit recht gebruik zullen maken is niet bekend. Wel staat nu al vast wie er zeker niet naar de stembus gaan: de nog steeds bij een dominee logerende Erich en Margot Honecker. Zij vrezen een stormloop van de pers. Trouwens op wie zouden ze moeten stemmen? Dat vragen ook steeds meer Oostduitsers zich af. Overal groeit de zorg dat als dit keer de verkeerde partij wordt gekozen, men er weer 40 jaar aan vast zit. Het besef dat zo'n besluit met een simpel kruisje een volgende keer kan worden gecorrigeerd, hebben velen niet. "Wij zijn nog kinderen op het gebied van de democratie". door Hans Hoogendijk +"Zo niet", schreeuwt dit affiche. Maar de vraag voor de DDR-burger is: Hoe wel? If Hoogstandje van een Oostduits meisje bij de Brandenburger Tor. Pa rodie op het verkiezings circus?. (foto's EPA) dinsdag meer dan 50.000 i een verkiezingsoptreden van de c nistische minister-president Hans Modrow kwamen. Voor een groeiend aantal mensen is hij de enige die de totale uitverkoop kan voorkomen. Tegen alle verwachtingen in groeit de aanhang van de communistische PDS weer. Politieke tegenstanders verwijten de PDS misbruik te maken van de zorg van het volk. Voorzitter Gregor Gysi: "Ik hoef niets aan te wakkeren. Die zorgen bestaan en wij nemen ze serieus. Waar ik mij over verbaas, is dat die commando economie van vroeger toch in staat is ge bleken een zeker sociaal net op te bou wen. Nu wordt steeds geprobeerd mij uit te leggen dat dit niet te handhaven is bij een beter economisch systeem. Dat vind ik natuurlijk merkwaardig en dat zeg ik ook". Storm De onzekere situatie maakt de meeste mensen bang, maar inspireert een kleine minderheid. Bij het DDR-bureau waar adspirant-zelfstandigen zich kunnen melden, loopt het storm. "Behalve aan vragen voor het'openen van bordelen en peep-shows hebben we alles gehad", zegt een medewerker. Koplopers zijn aanvragen voor fitness-centra, videothe ken en zonne-studio's. Maar ook op an dere manieren wordt geprobeerd snel geld te verdienen. Intussen laden Westduitsers, tot stij gende woede van de DDR-bevolking, hun wagens vol met zwaar gesubsidieer de DDR-waren. Alleen in januari kostte deze, officieel illegale, uitvoer de DDR al rond de vier miljard mark, zo verklaarde PDS-voorzitter Gysi. De 'wessies' eten en drinken zich vol voor een paar pfen nig, tanken goedkoop en halen de win kels leeg. De Oostduitsers staan keer op keer voor lege schappen. Soms wordt het de verkoopsters te veel en geven ze het nummer van een afgeladen Westduitse auto door aan de politie. Ook menig DDR-burger is niet te stui ten in de run op de D-mark. Massaal wordt geld gesmokkeld en in het Westen tegen fancy-koersen omgewisseld in har de marken. Op het lichaam geplakt, ver stopt in de stuurstang van de Trabbi, in de asbak of zelfs in een wandelstok wor den miljoenen DDR-marken over de grens gesmokkeld. Anderen doen prima zaken met antiek. "Vooral het porselein uit Meissen is een topper", weet de doua ne. Duits-duitse bendes doen prima za ken met de goudsmokkel en de illegale auto-handel bloeit. Op bescheiden schaal probeert Jan Modaal aan de begeerde D-marken te ko men. Een oude Marklin-trein levert bij voorbeeld kapitalen op en het antieke kastje van opoe is ook zo weg. Zelfs Jan Soldaat heeft zich op de handel gestort. Het Volksleger met zijn echt Pruisische paradepas, eens de trots van de firma Honecker en Co, verkeert bij gebrek aan een vijandbeeld in staat van ontbinding. Op de Westduitse vlooienmarkt houdt de Nationale Volksarmee uitverkoop. Onderscheidingen, petten, officiersdol ken, helmen, zelfs complete uniformen worden te koop aangeboden. En aan de grens wordt, ondanks de versterking met enkele duizenden ex-Stasi-snuffe- laars, nauwelijks gecontroleerd. 'Gewoon' Hoe droevig het gesteld is met de moraal, kun je al beleven bij binnenkomst in de Duitse Democratische Republiek. De douane reageerde bij het zien van een Westduits kenteken in combinatie met een Nederlands paspoort, verbluffend: "Ik heb nu geen zin in die formaliteiten. Rijdt u maar door". De Volkspolitieman in Oost-Berlijn viel steil achterover: "Dat is onmogelijk. Dan bent u hier illegaal en kunnen we geen verblijsvergunning plus visum geven. U moet naar Checkpoint Charly om de zaak op te lossen". Bij dit controlepunt algehele verwar ring. Steeds hogere officieren bogen zich over dit probleem. Uiteindelijk nam een man met veel gouden sterren een kloek besluit: hij liet een inreisvisum in het paspoort drukken, haalde daar eer me kras door, liet een uitreisvisum stem pelen, kraste dat ook door en sloot de procedure af met een nieuw inreisvisum "Nu bent u legaal in ons land. Zo lossen wij dat op", was zijn laconieke commen taar. De Volkspolitie had er ook geen en kele moeite mee. Vier maanden na de val van de 'anti fascistische beschermingswal' is het ab normale gewoon geworden in de DDR. Niet verkiesbaar in de DDR zijn de hon derden Westduitse politici die het land wekenlang met hun in westerse stijl ge voerde campagne onveilig hebben ge maakt. Cola bij de Democratische Door braak, koffie bij de sociaal-democraten en bananen met de sticker 'Welvaart in plaats van socialisme' bij de conservatie ve DSU. Dominee Rainer Eppelmann, de kers verse opvolger van de gevallen voorzitter van de Democratische Doorbraak, Wolfgang Schnur, hoorde pas een kin derstem uit de menigte: "He, dat is de do minee van de coca-colapartij". Vele miljoenen hebben de grote West duitse partijen uitgetrokken voor hun strijd in de DDR. Computers, schrijfma chines, geluidsinstallaties en verkie zingskranten voor de Oostduitse filialen. Op de tafel geschenken alsof het sinter klaas was. Ballpoints, schrijfblocs, zwart-rood-gouden speldjes. Voor een handvol gelukkigen christen-democrati sche speloverzichten van het WK-voet- bal in Italië, sleutelhangers in de vorm van een D-mark met op de achterkant 'Stabiele mark, de sleutel voor de wel- vaart-CDU' en rode SPD-paraplu's. Gooi- en smijtwerk 'Het lijkt wel Afrika', verzuchtte een 're volutionair' van het eerste uur, die met zijn slecht gestencilde pamfletten kans loos was tegen dit kapitalistische ge weld. Maar het volk stroomde onder het motto 'dat moet je meegemaakt hebben' naar de toppers uit het Westen. CDU- voorzitter Helmut Kohl trok op zes bij eenkomsten een miljoen mensen, Willy Brandt was gemiddeld goed voor 30.000 man en Genschers top lag in Halle met 60.000 nieuwsgierigen. Het DDR-volk kreeg veel 'Deutsch- land, einig Vaterland' van Kohl, voor zichtig nationalisme van Brandt, en be zwerende algemeenheden van Genscher te horen, maar vooral vielen de Westduit se partijen elkaar op Oostduitse bodem aan. Aan de echte zorgen van de mensen kwamen de vliegende kolonnes niet toe. Een waarschijnlijk onbedoelde bijwer king was, dat de hele campagne is ont aard in een verbale gooi- en smijtpartij. Anoniem Op de laatste maandagdemonstratie in Leipzig ontbraken de helden van het eer ste uur. Duizenden sjieke managers, moe van het zakendoen op de 'Messe', ver gaapten zich aan de tot folklore verwor den demonstratie. In plaats van het 'Wij zijn het volk', dat moedige mensen in ok tober hadden geroepen, terwijl zwaarbe wapende speciale eenheden de stoet flankeerden, klonk nu het 'sla de roden op hun poten'. De burgertelefoons In de DDR meld den tientallen anonieme telefoontjes met moorddreigingen voor Oostduitse poli tieke toppers, kapotgestoken banden, in gegooide ramen van partijbureaus en knokpartijen bij massa-bijeenkomsten. Nergens een ongeschonden verkie zingspamflet. De oproep van parle mentsvoorzitter Maleuda om 'onze eer ste vrije verkiezingen aan ons volk en on ze kandidaten te laten' werd straal gene geerd. "Het gaat om de verkiezingen van de eeuw", verkondigden Westduitse ver- Symbolisch Steeds meer Oostduitsers zijn die massa le Westduitse wasmiddelenreclame zat. Bijna symbolisch voor de averechtse uit werking van de Westduitse bemoeienis sen, is de opmerking van een ijverige DDR-christen-democraat uit een stadje ten noorden van Oost-Berlijn: "We krij gen prachtige pamfletten uit Bonn, maar wat heb ik eraan als de DDR-lijm niet plakt". Hij had een CDU-man uit West-Berlijn als gast op een verkiezingsbijeenkomst. De man legde aan de hand van meege brachte loonstroken heel precies uit wat een Westduitse timmerman of boekhou der brut o verdient en wat hij overhoudt. Dat vonden de toehoorders zeer interes sant. Toen hij ze aansluitend opriep om op de conservatieve Alliantie voor Duits land te stemmen, "omdat ik denk dat an ders na de 18de maart de communist Gy si en de socialist Bohme een coalitie vor men", was het gedaan met zijn geloof waardigheid. De CDU-gastheer: "Dat was helemaal fout. De mensen hier willen elke dag ad viezen over hoe het verder moet. Ze wil len weten wat er met hun spaarcentjes gebeurt, met hun eigen huis, met hun pensioen. Maar daarvoor hebben die gas ten uit het Westen geen tijd". Onzeker Hoe onzeker veel Oostduitsers zijn ge worden blijkt vooral tijdens de openbare dorps- en stadsgesprekken, waar plaat selijke kandidaten hun partij moeten verdedigen en de prominenten uit het westen hun gezicht niet laten zien. "Wat gebeurt er bij een vereniging met de ho mo's en lesbiennes. Hier is dat een zoge naamd gezondheidsprobleem, in West- Du itsland valt het contact onder het strafrecht", vraagt een jongen op een stadsgesprek in Oost-Berlijn. Hij krijgt een serieus antwoord. Een bezorgde moeder uit Potsdam: "We moe ten zuiniger worden met energie. Overal komen nu meters, dat vind ik prima. Maar ik woon op de achtste verdieping. Het duurt een kwartier voordat ik warm water heb. Loopt die meter dan ook? En meer geld voor de verwarming. Ak koord, maar dan wil ik ook een thermos taat. Nu kan ik mijn huis alleen maar kouder krijgen door de ramen open te zetten. Wat doen jullie daaraan?" Een man wil weten wat er met de Volkseigen Bedrijven gebeurt. Weer een lang antwoord. "Tevreden?", vraagt de liberale kandidaat. "Nee", is het ant woord. Bejaarden raken in paniek omdat ze in de krant hebben gelezen dat in het be loofde land een plaatsje in een tehuis 2.000 harde mark kost. Zij hebben een pensioentje van 300 tot 1000 Ostmarken. Een oude vrouw sloot zich uit angst dakloos te worden op in haar kamer en dreigde met zelfmoord. Dat zijn de pro blemen die de mensen veel meer bezig houden, dan de Oder-Neissegrens, of het pathetische 'Van Duitse bodem zal al leen nog maar vrede uitgaan'. Directe vragen Miljoenen Oostduitsers zoeken naar ant woorden op hun directe vragen. Overal groeit de zorg dat als dit keer de verkeer de partij wordt gekozen, men er weer 40 jaar aan vast zit. Het besef dat zo'n be sluit met een simpel kruisje een volgen de keer weer gecorrigeerd kan worden, hebben velen niet. "Wij zijn nog kinde ren op het gebied van de democratie", zei de populaire ex-communistische burge meester Berghofer van Dresden. De jeugd wil al helemaal weinig weten van de verkiezingen. De SPD-jeugdorga- nisatie probeerde het met het beproefde middel, een disco, kort politiek praatje ('Ik wil maar heel even storen'), muziek en een quiz: 'Welke partij staat de jonge sociaal-democraten het naast?'. Geen succes. Bijna overal schaars bezette, maximaal half volle zalen die leeg stroomden zodra het woord politiek viel. Een groot SPD-rockfeest met topgroe pen en de popualire sociaal-democrati sche burgemeester van West-Berlijn Momper werd in het oosten van de stad een geweldig fiasco. Uit nood probeerde de organisatie de kaarten gratis te verde len, maar zelfs toen raakte men ze aan de straatstenen niet kwijt. Ook de belangstelling voor de stembus is heel gering. Een jonge jeans-drager: "Ik stemmen? Never". Applaus van zijn maten. Vergeten Afgelopen zondag verzamelden zich de helden van de revolutie in hun bakermat, de Oostberlijnse Gethsemankerk. Nog een keer was de oude kerk weer hele maal vol. De kandidaten van het 'Burger- forum '90' stelden zich voor. Hun namen zijn alweer bijna vergeten. Barbel Bohley leidde de bijeenkomst. "Ik heet Sebastian Pflugbeil", "ik ben Rolf Ullmann", "mijn naam is Jens Reich" en "ik heet Wolfgang Templin. Ik sta op de 18e plaats van onze Berlijnse lijst. Als wij 60 procent van de stemmen halen, kom ik in de Volkskammer". De DDR biedt aan de vooravond van de eerste, echte vrije verkiezingen een droevig beeld. Het revolutionaire elan van de eerste maanden heeft plaatsge maakt voor een bijna beklemmende apa thie. De vraag is niet zozeer wie de ver kiezingen wint, maar hoeveel naar de stembus gaan. *Grapje van Gregor Gysi, leider van de PDS.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 39