5Hou op met geneuzel, ga aan de slag Mistige toekomst voor metaalreus HCG REPORTAGE Wim Kok is 'melig sfeertje' rond sociale vernieuwing zat PAGINA 2 ZATERDAG 17 MAART 1990 DEN HAAG Vice-prcmicr, minister van Financiën, leider van de PvdA zowel binnen als buiten het kabinet: om werk zit Wim Kok niet verlegen. Vlak voordat hij in het kabinet stapte, waarschuwden velen hem voor de op eenstapeling van functies. Nu, na vier maanden, vindt Kok dat hij niet te veel hooi op de vork heeft genomen. "Het is nog te vroeg voor een definitief oordeel; ik moet de wisseling van de seizoenen nog meemaken. Maar de partij heeft me nog niet afgezet, en ik ben zelf niet onte vreden". door Carel Goseling en Peter de Vries De keuze van de oud-vakbondsman voor het departement van Financi ën toonde dat het Wim Kok ernst was met zijn 'sobere en solide' soci alisme. De zuinigheid van Onno Ru- ding is ongemerkt op Kok overge gaan. Evenals de hinderlijke ge woonte om te proberen met een dro ge vinger de suikerkristallen van de vergadertafel te vegen zodra het ge sprek in de miljarden loopt. "Ik ben niet zo gespleten", zegt Kok wan neer we aankondigen hem de helft van de tijd als partijleider en de an dere helft als schatkistbewaarder aan te zullen spreken: "Dat is één en ondeelbaar". De scepsis van de PvdA-achter- ban over het tot nu toe gevoerde be leid wuift hij weg. "Er zit een nieu we partner in de coalitie. Daar zit al tijd meer spanning omheen. Wat wordt het andere? Dat heeft tijd no dig. Er zijn vele beleidsterreinen waar het beleid loopt, en waar je vaak op korte termijn alleen in de marges kan bijsturen. Bovendien hebben we een nieuwe ploeg, nieu we mensen op nieuwe ministeries. Dat moet allemaal wennen". "Een flinke portie ongeduld bij de achterban is gezond en normaal. Persoonlijk heb ik de indruk dat wij het spoor goed vast hebben. Met 'wij' bedoel ik de ploeg als geheel, niet alleen het PvdA-smaldeel. Ik ben niet somber gestemd: in vier maanden tijd heeft het CDA-PvdA- kabinet een gezicht, signatuur ge kregen". Vage praat Een flink deel van het imago van de nieuwe coalitie wordt bepaald door het project van de sociale vernieu wing. Een centrum-links parade paardje, dat hobbelend en stotend op gang is gekomen. Hoon en spot oogstten de bewinslieden met hun 'vage praat'. Maar Kok vindt dat de critici ten onrechte de indruk wek ken dat het een onnozele discussie "Kom nou zeg; het gaat er heel simpel om dat de kloof tussen men sen die het goed gaat, en degenen aan de rand van de samenleving niet groter wordt. Daar praten we over bij inkomensbeleid, bij werk gelegenheid, en dat kun je moeite loos uitbreiden naar minderheden, groepen vrouwen en naar wijken die dreigen te verpauperen. Dat is de rode draad: we willen geen maat schappelijke tweedeling". "Tegelijk weten we dat je zoiets in Nederland niet met een druk op de knop regelt. Daar heb je gemeenten en maatschappelijke organisates bij nodig, de mensen zelf. Ik vind het een geweldige discussie hóe we de sociale vernieuwing gaan aanpak ken, maar laat men nu niet de in druk wekken dat het kabinet met iets onnozels, iets abstracts bezig is. Dan loopt het me even over de schoenen". "Ik ben het oneens met de stelling dat het project in het water dreigt te vallen door het melige sfeertje dat er rond hangt. Dat was misschien zo toen we op de nota's zaten te wach ten. Maar nu kan iedereen aan de slag; en we weten bliksemsgoed waar de problemen zitten. Ga eens een keer een half uur het Laakkwar tier in Den Haag in; kijk eens in de oude stadswijken van bij voorbeeld Deventer. Hou op met het geneuzel de s Tegenvallers Het kabinet mag dan, in de woorden van de vice-premier, gezicht heb ben gekregen, toch pakken zich er financiële donderwolken boven het hoofd van Kok samen. Het financie ringstekort zou kunnen oplopen naar zes procent in 1991, ver boven het nagestreefde niveau van 4,75 procent. Geruchten over belasting tegenvallers van ettelijke miljarden doen in politiek-Den Haag de ron de. Hij reageert afhoudend. "Voor 1991 heeft het Centraal Planbureau stukken in voorbereiding die nog niet eens door de ministers onder ling zijn besproken. In de tweede helft van maart, begin april krijgen we de eerste discussie over de opzet van de begroting voor volgend jaar. Dan zijn de bouwstenen beschik baar. Pas dan kunnen we een goed afgewogen beleidsoordeel geven". Dat 1991 een bijzonder en moei lijk jaar wordt, erkent de schatkist- bewaarder volmondig: "Maar dat zeggen we altijd van het volgend jaar". Er zijn enkele eenmalige pro blemen, veroorzaakt door de wijze waarop het vorige kabinet te werk ging. Het financiële beeld voor 1990 werd opgevrolijkt door rekening te houden met meevallers zoals de verkoop van staatsaandelen en het verschuiven van uitgaven. Maar omdat die vlieger maar een keer op gaat, zijn de problemen in feite gevend zijn de vragen: Wat is het voorzieningenpakket? Wat moet ik betalen en worden de kosten in de hand gehouden?" Ten aanzien van de milieukosten hangt de bewindsman een iets an dere redenering aan. "Het gaat daar bij om regulerende heffingen; hef fingen die bedoeld zijn om een an der gedragspatroon te bewerkstelli gen. In de mate waarin dat lukt, is er dus geen effect voor de collectieve lastendruk. Een lastenstijging treedt zo dus niet op". Defensie-uitgaven Een centrum-linkse begroting mag wat Wim Kok betreft evenmin een verhoging van de uitgaven voor de fensie tonen. Het is een heikel punt tussen CDA en PvdA, weet de soci aal-democratische voorman. Maar toch. nu de militaire ontspanning hoogtij viert, moet die defensie-be groting omlaag kunnen. "Het is nieuw dat in het regeerakkoord is afgesproken dat de defensielasten vanaf 1992 niet meer stijgen. Zoiets is niet eerder vertoond, maar het is niet goed genoeg". "Natuurlijk kun je niet zo maar 'dramatische percentages bezuini gen. De Defensie-begroting bestaat voor een groot deel uit perso neelsuitgaven en uitgaven op basis van meerjarige contracten en af spraken. Bovendien moet rekening gehouden worden met de NAVO- lijn. En dan liggen er nog de beper kingen van het regeerakkoord". Op de vraag of hij dus het regeer akkoord wil openbreken, zegt Kok: "Ik breek niets open. De afspraken over de defensieuitgaven in 1991 zie ik als plafond, een bovengrens. Ik wil bezien of wij binnen de begro ting en in gesprek met de bondge noten de taakstelling voor 1991 en verder kunnen minderen. Ik zou het prima vinden als we in de min kwa men. Het is heel belangijk dat wij dat signaal internationaal laten ho ren. Ik heb ook de indruk dat de in ternationale ontwikkelingen daar niet tegengesteld aan zijn". Dat klinkt heel mooi. Maar nu concreet: wat wil Kok bij de bespre kingen in het kabinet over de begro ting 1991? "We moeten elke over heidsuitgave kritisch tegen het licht houden. Het gaat er bij mij niet in dat je bij Defensie minder kritisch moet zijn. In de internationale con text zijn er meer mogelijkheden en dat wil ik bespreken. Als we daar voor een paar duppies meer bespa ren, scheelt ons dat elders hoofd pijn". Nadenken Dus toch het regeerakkoord open breken? "Toen ging het om de psy chologie van de cijfers. Hoe komen we er samen uit? Het regeerak koord gaat over vijf begrotingsja ren. Er zijn nu nieuwe internationa le-feiten, die we toen niet konden voorzien. We moeten het matemati- sche akkoord van de veemarkt niet laten prevaleren boven het gezond nadenken. We moeten een goede politieke discussie hebben". doorgeschoven en is indirect de be groting voor 1991 belast". De hoogte van het financierings tekort in 1991 is een ander zorgen kind. Kok: "Als je niets doet, komt het duidelijk hoger uit dan gewenst. Maar de collectieve lastendruk (het beslag van belastingen en premies op elke verdiende gulden, red.) komt lager uit dan in het regeerak koord voorzien". In dat akkoord stond 53,6 procent als maximum. Derde knoop die Kok moet ontwar ren, is de mogelijke doorwerking van de belastingtegenvaller zoals die over 1989 is geconstateerd. Die bedroeg totaal 2,9 miljard gulden. Rentestijging Ingrijpender, blijvender, maar moeilijker in cijfers te vatten, zijn de internationale ontwikkelingen die op de Nederlandse economie en de schatkist afkomen. De rentestij ging is daarvan het voornaamste en duurste voorbeeld. "Maar de econo mische ontwikkeling heeft door de Duitse eenwording de neiging mee te vallen, zeker over 1991 en 1992 sa- Over het totaalbeeld zegt Kok zich 'wel zorgen' te maken, alhoe wel hij aangeeft zich niet zenuwach tig te laten maken door het bekend worden van enkele onderdelen uit het geheel. Glashelder is hij over één regelmatig terugkerend vuiltje aan de financiële horizon: het moet afgelopen zijn met de telkens terug kerende tegenvallers bij de wir, de in 1988 afgeschafte investerings subsidie voor bedrijven. Het be drijfsleven zal er rekening mee moeten houden dat het de 1,1 mil jard gulden extra WIR-steun uit 1989 moet terugbetalen. Kok daarover: "De belastingbeta ler heeft te zwaar meebetaald aan de wir-uitgaven voor het bedrijfsleven. Op zich is het mooi dat er meer is ge ïnvesteerd, maar dit kan nooit de bedoeling zijn geweest. Het gaat om groot geld en het is alleszins redelijk om afspraken met het bedrijfsleven te maken hoe de bijdrage van de be lastingbetaler beperkt of terugge vorderd kan worden". Op welke wijze het bedrijfsleven voor de 1,1 miljard gulden aangeslagen zal wor den, laat Kok nog in het midden. "Er zijn meerdere mogelijkheden. Ik wil nu niet voor de muziek uitlo pen". Oort Kan het bedrijfsleven dus een reke ning verwachten, dat kunnen in de ogen van Kok ook de beter verdie nenden in ons land. De Pvd A-er wil deze zomer bij de eerste echte eigen begroting van het nieuwe kabinet met voorstellen komen om de 'scheefgroei' in de inkomenverhou dingen van de afgelopen jaren te stoppen. En Kok wil wat extra's doen voor de mensen die bij de gro te belastingoperatie 'Oort' tussen de wal en het schip vielen, zoals alleen staanden en bejaarden met een klein pensioentje. Zijn recente stelling dat tweever dieners met een inkomen van 100.000 gulden of meer dan maar moeten inleveren, nuanceert Kok nu. "Ik moest dat wel zeggen. Er werd gevraagd hoe ik die knelpun ten zou willen oplossen, en binnen de rijksbegroting is dat niet eenvou dig. Kijk, het gaat mij absoluut niet om het benadelen van de positie van de tweeverdiener, maar twee verdieners die samen op een inko men van 100.000 gulden of meer zit ten, komen zeer zwaar in de plus door de operatie-Oort". "Betekent dat nu dat ik Oort wil openbreken? Het gaat om onze eer ste begroting. Dat wordt dus een centrum-linkse begroting met een centrum-links inkomensbeleid. Dat is geen bot nivelleren. Tegenwoor dig nivelleer je kennelijk al als je het gat tussen de hoogste en de laagste inkomens niet groter wilt laten wor den. Ik zie geen enkele reden voor het systematisch vergroten van dat gat. We moeten de scheefgroei stop pen. Het moet weer gelijk op gaan. Ik zie ook geen enkel redelijk argu ment waarom dat niet zou moeten, mogen of kunnen". Lastendruk Kok wil niet zover gaan als zijn col lega Pronk (ontwikkelingssamen werking), die onlangs voorstelde de inkomensverhoudingen terug te We komen terug op de collectieve lastendruk, toch ook een element van enig belang in de inkomenspo litiek. Nu de druk in 1991 kennelijk lager uitvalt dan gedacht, zou dit 'ruimte' geven voor enige lastenver zwaringen, bij voorbeeld op terrei nen als volksgezondheid en het milieu. Kok in een eerste reactie: "Het milieu en de volksgezondheid moet je op hun eigen merites bekijken en niet in het kader van de collectieve lastendruk". Om vervolgens uit te pakken. "We willen het stelsel van de volksgezondheid niet duurder maken. We willen wel een breed pakket voorzieningen voor zoveel mogelijk mensen met een zoveel mogelijk inkomensafhankelijke premie. Bovendien willen we kos tenbeheersing en doelmatigheid be reiken. Als de collectieve lasten druk dan stijgt, ja, dan zeg ik, dat waren kosten die vroeger ook wer den betaald en die nu alleen een an der jasje hebben gekregen. Het ge heel wordt niet duurder. De burger moet toch hetzelfde betalen. Maat Wim Kok: Te genwoordig ni velleer je kenne lijk al als je l\et gat tussen de hoogste en de laagste inko mens niet groter wilt laten wor den. We moeten de scheefgroei stoppen. Het moet weer gelijk op gaan". (foto GPD) brengen naar het peil van 1977. "Collega Pronk ziet het af en toe wat ruim, maar die gaat dan ook over de hele wereld en ik alleen over Neder land. We hebben echt een behoorlij ke klus in handen als we de kloof niet willen vergroten. Dat zie je ook aan de reacties op mijn uitspraken". Het Leidse metaalbedrijf HCG is dezer dagen in gespannen afwachting van het reorganisatie-plan, waarmee de directie al maanden bezig is. Het gaat namelijk niet goed met de Hollandse Constructie Groep en het is duidelijk dat de toekomst van de metaalbouwer grotendeels van dit plan afhangt. Behalve dat 60 mensen van het hoofdkantoor verhuizen naar Rijswijk, zoals onlangs bekend werd, is het echter volstrekt onduidelijk wat er precies gaat gebeuren. Directeur Nicolaas van HCG ("We zijn nog in studie en in overleg") wil slechts een klein tipje van de sluier oplichten. door Karei Berkhout LEIDEN Wie ronddwaalt in de fi nanciële City van Londen struikelt bijna van de ene bouwput naar de andere, zoveel kantoren zijn er in aanbouw. De trottoirs zijn onbe gaanbaar door de immens hoge stei gers, de straten welhaast gebarrica deerd door grote glazen overkap pingen. Het 19de eeuwse station Li verpool Street ook in een verbou wing is met zijn gietijzeren klim op kronkelend langs even ijzeren pilaren het fraaiste voorbeeld van staalbouw. Maar ook bij de moder ne kantoren in wording schemert tussen het afdekplastic een stalen geraamte. "De City van Londen is een aar dig voorbeeld van de sterke op komst van de staalbouw. Het bou wen met staal heeft dan ook grote voordelen. Het gaat heel snel en het is milieuvriendelijk, omdat metaal kan worden hergebruikt en het heel snel gaat", zegt directeur R. Nico laas van het metaalbedrijf Holland se Constructie Groep (HCG). "Wij hebben onlangs van die ont wikkeling geprofiteerd met de bouw van een kantoor van Nissan in Amsterdam. Om verder op deze trend in te spelen verrichten wij nu een studie hoe wij dat het beste kynnen doen. Onze staalpoot moet groter worden, misschien door een interne groei, mogelijk door samen werking met derden. Maar hoe die samenwerking eruit moet zien, we ten we nog niet". De woorden 'studie', 'mogelijk' en 'misschien' tekenen de mist die hangt om de toekomstige koers van HCG, dochteronderneming van het bouwconcern Hollandse Beton Groep (HBG). Onlangs werd be kend dat het hoofdkantoor met de directie en 60 man kantoorperso neel in Leiden op het punt staat te verhuizen naar een kantoor in Rijs wijk, waar nog enkele andere HBG- dochters zijn gevestigd. Langer be kend is dat HCG een grootscheepse reorganisatie wil doorvoeren. "En uit het feit dat daarover twee advies aanvragen liggen bij de onderne mingsraad mag je inderdaad con cluderen dat HCG een aantal be leidsvoornemens heeft", vindt di recteur Nicolaas. Maar wat de directie precies met HCG van plan is, blijft onduidelijk. De ondernemingsraad heeft zelf moeten verzoeken om een advies aanvraag van de directie. (Nicolaas: "We hebben de OR zelf laten kiezen waar ze over willen adviseren"). Districtsbestuurder Antonis van de industriebond FNV vroeg de direc tie in een brief wat de achterliggen de strategie is voor de plannen. Ook na een herinneringsbriefje kreeg hij nog geen antwoord. (Nicolaas: "Dat krijgt hij ongetwijfeld spoedig"). Piet Fortuin van het CNV weet ook niet meer dan dat "het altijd goed is naar je organisatie te kijken". De directie wekt de indruk het zelf nog niet precies te weten. Nico laas: "De studie is nog aan de gang en de uitslag komt één dezer dagen. Tot die tijd kan ik niet al te exact te zijn, ook al omdat wij nog in overleg zijn met de ondernemingsraad". De Hollandse Constructie Groep, die behalve in Leiden vestigingen heeft in Breda, Sittard, Schiedam, Terneuzen, Arnhem en Nieuwe Pe- kela, doet vrijwel alles wat met me taalbouw heeft te maken. Behalve staalconstructies voor gebouwen, bouwt HCG onder meer ketels, ap paraten, bruggen, onderdelen van pijpleidingen en ontzwavelingsin stallaties. Daarnaast is het metaalbedrijf ac tief in de off-shore en het onder houd in de industrie. Zo is HCG be trokken bij de bouw van de water kering in de Nieuwe Waterweg en bouwde het metaalbedrijf samen met een andere HBG-dochter een kilometerlange brug in Bangladesh. Op het moment zijn er orders voor de bouw van gigantische afgaske tels in Taiwan en voor het onder houd van olietanks in Nigeria. Zelfstandige poten Al deze activiteiten vallen nu nog onder de noemer HCG maar wor den als het aan de directie ligt uitge splitst in vier aparte eenheden. Ni colaas: "Die poten zijn Staalbouw, Industrie Service (onderhoud), Elascon (gevelbekleding) en NEM- ketels en Apparaten, dat hier tot on ze grote vreugde zal intrekken. Die eenheden gaan veel zelfstandiger opereren op de markt. Dat betekent onder meer dat ondersteunende ta ken zoals de tekenkamer en de kos- tencalculatie nu niet meer centraal zijn maar ook worden uitgesplitst en toegevoegd aan de zelfstandige poten". "Het houdt ook in dat elk onder deel veel meer zelf zijn strategie gaat bepalen en kijkt met welk an der bedrijf het eventueel gaat sa menwerken. Die samenwerking kan gebeuren met andere HBG- dochters, zoals wij de brug in Bangladesh bouwden met Interbe- ton. Het kan ook buiten HBG-ver- band zoals onze samenwerking met Du Pont in Dordrecht". De reorganisatie-plannen zijn vol gens Nicolaas "een oriëntatie op de jaren negentig" en "het heroverwe gen van de eigen organisatie-struc tuur". Ze zijn volgens hem ook de vrucht van "lessen uit het verleden waarin sterk gecentraliseerde be- Het HCG-terrein in Leiden. Het hoofdkantoor verhuist naar Rijswijk. Verder staat alleen vast dat het bedrijf wil profiteren van de opkomst van de Staalbouw. (foto Wim Dijkman) drijven zoals de OGEM ten onder gingen". Overleven Formuleringen die niet kunnen ver hullen dat HCG bezig is met een ge vecht om te overleven. Nicolaas zelf schreef in de bedrijfskrant: "Het succes in de komende jaren zal voor een deel afhangen van het welsla gen van dit decentralisatieproces". Het gaat namelijk niet goed met HCG. Hoe het precies gaat is niet vast te stellen, want moedermaat schappij HBG maakt geen aparte omzetcijfers van de dochters be kend. Wel blijkt uit het jaarverslag van HBG over 1988 dat de omzet in de metaalconstructies, waarin HCG grotendeels actief is, daalde van 541 miljoen gulden in 1986 tot 378 mil joen gulden in 1988. Ook directeur Nicolaas erkent dat "het rendement de laatste jaren niet is wat we graag zouden willen". In de kantoorbouw is de vraag de laatste tijd weer aangetrokken, ter wijl ook de off-shore tekenen van een licht herstel vertoont. De vraag naar vooral grote van de olie-indus trie en andere grote industrieën blijft echter klein. Bovendien is op deze markt de concurrentie moor dend, waardoor de prijzen ver schrikkelijk zijn gedaald en daar mee ook het rendement. De hele reorganisatie komt dan ook goeddeels voort uit het verlan gen om de onkosten te drukken. Het is duidelijk dat de zelfstandige poten van HCG niet alleen zelf plan nen mogen verzinnen, maar ook zelf op de kosten moeten gaan letten. Ie dere keer dat zij hun hand ophou den bij HCG moet dat worden ver antwoord. Daarnaast probeert HCG in de concurrentie-slag meer vette klui ven mee te pikken van de gespecia liseerde delen van de markt. Nico laas: "Tot nu toe hebben wij voorna melijk werken uitgevoerd naar te keningen die door anderen zijn ge maakt. Wij streven ernaar om ook zelf veel meer te ontwerpen, want dat levert meer geld op. Daarvoor heb je kennis nodig en kundige menden. Om die reden hebben wij de afgelopen jaren fors geïnves teerd in het opleiden en aantrekken van specialisten". Agressief De plannen van HCG lijken mede te zijn ingegeven door het prikkelen de optreden van de Hollandse Be ton Groep in Rijswijk. HBG is de laatste tijd heel agressief op de bouwmarkt. Vorig jaar probeerde het bouwconcern bijvoorbeeld door een onvriendelijke overname con current Volker Stevin in te lijven. Op het moment is HBG met Joep van den Nieuwenhuizen, succesvol opkoper van een reeks kwakkelen de metaalbedrijven, in een gevecht gewikkeld om CKK, de pijpbekle- dingsdochter van Cindu Key en Kramer. Het ligt voor de hand dat een zo agressieve moedermaat schappij ook van de dochters zoals HCG een pittig optreden verlangt. HBG trok in 1988 volgens de klei ne lettertjes van het jaarverslag ruim 3,5 miljoen gulden uit voor re organisaties. Dat zal ongetwijfeld niet bedoeld zijn voor de goedlo pende bedrijven. HCG-directeui Nicolaas ontkent echter enig ver band. "Het is juist zo dat Hollandse Beton Groep enorm gelooft in de centralisatie en de dochters heel zelfstandig hun eigen beleid laat De vraag is dan wel hoofdkantoor van de zelfstandige metaalbouwer de Leidse fabriek verlaat en intrekt bij een groot aan tal andere HBG-dochters in Rijs wijk. Nicolaas: "Ik zie niet in wat dat voor invloed heeft. Ik geloof dat het voor onze zelfstandigheid zelfs goed is als de directie op een af stand wat objectiever naar de eigen organisatie kan kijken" Directeur Nicolaas: "Het rendement is de laatste jaren niet wat we graag zouden willen". (foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2