'Eens breekt de lach Depressie (2) t, door' SPREEKUUR Open dag Ouders overleden kinderen helpen lotgenoten tijdens rouwproces door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 17 MAART 1990 PAGINA 29 Onzekerheid "Als bezetenen zijn ze gaan graven", ver telt Hetty Bonte. "Op een gegeven mo ment moet de boel zijn verzakt, en is An nette onder het zand bedolven geraakt. Of ze op slag dood was of niet. daarover verkeer ik nog altijd in onzekerheid. Ik ben nog geprobeerd dat te achterhalen, heb veel in het werk gesteld om dat uit te zoeken, maar op een gegeven moment ben ik ermee gestopt. Wat schiet je ermee op?" Riet en Toon van Kalmthout hebben leren omgaan met het leed dat destijds meedogenloos toesloeg. Hetty Bonte, moeder van Annette, intussen ook. Zo goed en zo kwaad als dat mogelijk is. Niet dat het verdriet ooit zal slijten. Riet van Kalmthout: "Je hoort wel eens zeg gen: ik kan nu leven met de dood van mijn kind. Maar het verwerkingsproces is een continue worsteling. Het kan alle maal zo weer boven komen. Door bepaal de gebeurtenissen die je sterk doen' den ken aan de dood van je eigen kind. Of als iemand anders sterft". "Verdriet, dat raak je nooit kwijt, dat hou je levenslang", zegt Hetty Bonte. "Dat verdriet hoort bij jouw kind en dat kind is een stuk van jezelf. Het kind is weliswaar dood, maar ik accepteer het niet dat het ook wordt doodgezwegen door de omgeving. Ze zal erbij blijven zo lang ik leef'. Bredere aanpak Ouders van gestorven kinderen troffen elkaar in het verleden al in gespreksgroe pen, die links en rechts in het land wer den gehouden. Enige deelnemers voel den tien jaar geleden de behoefte die contacten te bestendigen en te structure ren. Besloten werd tot een bredere aan pak van de hulpverlening. Een jaar later leidde een en ander tot de oprichting van de landelijke zelfhulporganisatie 'Ou ders van een overleden kind'. Riet van Kalmthout. jarenlang lande lijk contactpersoon van de zelfhulporga nisatie, benadrukt dat 'Ouders van een overleden kind' geen andere pretentie heeft dan het bieden van begrip en mede leven aan lotgenoten. Zoveel mogelijk worden mensen in contact gebracht met anderen, die hetzelfde hebben moeten doormaken. Die uit het isolement van de rouw zijn gestapt en zich in staat voelen anderen te helpen. Over het hele land verspreid beschikt de vereniging over meer dan 300 van dergelijke contactper- "Vanuit onze eigen ervaring kunnen wij begrip opbrengen voor het verdriet van andere mensen, meeleven met ze, luisteren. Omdat we het zelf hebben be leefd en doorleefd wat zij nu moeten doormaken. Mensen die deelnemen aan de gespreksgroepen horen we dat vaak genoeg zeggen: het is zo goed om met mensen te praten die hetzelfde hebben meegemaakt als wij. En inderdaacj, je kunt alles bij ons alles kwijt, met alles komen. Zeggen wat je hebt gedaan met de kleertjes van het overleden kind". Het was volgens Riet van Kalmthout niet zozeer onvrede over de kwaliteit van de professionele hulpverlening die ouders van overleden kinderen tot elkaar bracht om een zelfhulporganisatie te formeren. Het bestaan van 'Ouders van het overle den kind' mag in geen geval worden op gevat als een aanklacht tegen de betaalde hulpverlening, dat wil Riet van Kalmt hout wel even vooropstellen. Zwartwit bekeken zijn er goeie en slechte en tussen die twee categorieën in ligt een immens grijs veld, is de ervaring die ze heeft opgedaan aan de hand ook van gesprekken van talloze ouders die het verlies van hun kinderen hebben moeten betreuren. Er zijn professionele hulpverleners die zich als het ware de be nen uit het lijf lopen om iemand bij te staan. Maar het schijnt ook voor te ko men dat de dominee voorbij het huis van de rouwende gaat. dat een arts volstaat met het voorschrijven van een giganti sche pot met pillen. Los daarvan: de tijd van een professio nele hulpverlener is in het algemeen be perkter dan die van een ouder van een kind, de beroepskracht heeft immers ook met anderen van doen, is verplicht de aandacht over praktijk, gemeente of parochie te verdelen. Bovendien is er al tijd die ene maar: hoe goed van wil de betaalde hulpverlener ook moge zijn, het is moeilijk om je helemaal in te leven in iemands gemoedtoestand zonder het al lemaal aan den lijve te hebben ondervon den". Vandaar dat medewerkers van 'Ou ders van een overleden kind' her en der begrip proberen te kweken, geregeld voorlichting geven aan politiemensen in opleiding, aan onderwijzers, begrafenis ondernemers en andere mensen die in aanraking komen met ouders van gestor ven kinderen. Dat is nodig, niet iedereen is het gegeven om meteen de juiste woor den, de goede toon te vinden. Alles kan helpen om het leed, dat niet te overzien schijnt, enigermate beheers baar te maken. Wellicht te verzachten. Door groepsgesprekken te houden. Maar zeker ook door contacten te leggen met een persoon, een lotgenoot vaak. Met recht leren mensen in nood hun vrien den kennen, uit dergelijke contacten zijn duurzame vriendschappen ontstaan. Een hand vasthouden kan mensen even opbeuren. Een arm om de schouder, zo maar een gebaar eveneens. Een boek le zen over dit onderwerp kan iemand trou wens ook sterken. Literatuur op dit ge bied is er genoeg verschenen en bij de zelfhulporganisatie 'Ouders van een overleden kind' is het allemaal aanwezig. Zo maar een hartekreet in dichtvorm van iemand, in alle oprechtheid neerge pend in een moedige poging het verdriet van zich af te schrijven. Streep hun naam niet door al zijn zij tot stof vergaan Streep hun naam niet door alsof ze nooit hebben bestaan 't Liefste dat ik heb bezeten 't toekomstbeeld van mijn bestaan Vraag me niet dat te vergeten en gewoon weer door te gaan Want ik wil wel verder leven maar ik weet niet hoe dat moet 7c Hoor bij hen die achterbleven Overleven vergt veel moed. Streep daarom hun naam niet door. Noem hun naam en laat me weten dat ook jij niet zult vergeten. Zo alleen kan 'k verder gaan. Van bepaalde beelden op tv kunnen zowel de Van Kalmthouts als Hetty Bon te het knap benauwd krijgen. Bij het zien ervan komen herinneringen boven. Het ty Bonte heeft het met zware aardbevin gen, gepaard gaande met gebouwen die instorten. En met name Toon van Kalmt hout kreeg het onlangs nog even te kwaad, toen hij die colonnes van protes terende akkerbouwers zag. Al die tracto ren deden hem weer sterk denken aan dat ene voertuig. Onafhankelijk van elkaar hebben ze zich ooit schuldig gevoeld. Op het mo ment dat ze zichzelf voor de eerste keer betrapten op een lach. Dat kon niet, dat mocht niet, zozeer legden ze zichzelf rouw op. Toon van Kalmthout kon zich wel voor z'n hoofd slaan, toen hij op kan toor zichzelf hoorde fluiten. Van Kalmt hout had zich na de dood van zijn doch ter opgelegd niet meer blij te zijn. En zo heeft ook Hetty Bonte het aange voeld. Voor haar had het leven geen waarde meer. toen ze vernam dat haar dochter uit het leven was weggerukt. "Het liefst had ik toen ook dood gewild. Dat was het eerste dat in mij opkwam. Maar ik dacht ook: nee. dat mag niet, je hebt nog een man en je hebt nog een zoon. Maar toch, in die begintijd kwam ik de deur niet uit. Had er helemaal geen behoefte aan". Toen ze na verloop van tijd toch haar eerste stap buiten de deur waagde, kwam ze op een open dag in aanraking met de zelfhulporganisatie. Ze nam een kijkje op een open dag. En verbaasde zich daar hooglijk over al die lachende mensen die daar rondliepen. Waren dat nu de ouders, de broertjes en zusjes van overleden kinderen, dat kon toch niet met goed fatsoen? Maar ze kwam op een gegeven moment toch tot het inzicht dat het leven hoe dan ook verder gaat. Ze verleent nu, net als de Van Kalmt houts, hulp aan ouders die hun kind heb ben verloren. En Hetty Bonte weet nu ook, gelijk de Van Kalmthouts dat er door Gerard van Putten Leven met iemands dood kan een immense opgave zijn. Doorgaans is dat al het geval als overlijden en ouderdom met elkaar in verband kunnen worden gebracht. Nog moeilijker is het om voorgoed afscheid te moeten nemen van een kind. Omdat jeugd nu eenmaal synoniem is voor het begin van een leven. Binnen de zelfhulporganisatie 'Ouders van een overleden kind' bieden ouders die met de dood van hun kind hebben leren leven andere ouders hulp bij de rouwverwerking. "Wij proberen andere mensen door te geven dat er ooit weer een lach zal doorbreken. Dat het leven sterker is dan de dood". Twee voorvallen met fatale afloop. Vreugde sloeg van het ene op het andere moment om in verdriet. Om nooit te ver geten. en het zal de betrokkenen ook nimmer loslaten. Een opmerkelijke over eenkomst: de nabestaanden kwamen de dagen en maanden erna door alsof zëVer- doofd waren. Alles wat niet met het over leden kind te maken had, ging volledig langs hen heen. Althans zo leek het. Want nu. zoveel jaar later rest de frappante conclusie dat alle gebeurtenissen van die eerste tijd zich tot in details laten recon strueren. Het gebeurde een jaar of dertien gele den. Sint Nicolaas maakte z'n intocht in het dorpje waar de toen 10 jaar oude Jetje van Kalmthout woonde. Er werd volop met pepernoten gestrooid, en de kinde ren ter plaatse hadden het er maar druk mee ze op te rapen. Jetje ook. ze ging vol ledig op in haar bezigheden. Voordat ie mand er erg in had, raakte ze onder een voertuig. Jetje was op slag dood. Het gebeurde een jaar of acht geleden. In Havelte, Drenthe. Annette Bonte was met een groep leeftijdgenoten op herfst vakantie. Ze was er al eerder geweest en altijd had Annette met de anderen hut ten gebouwd. Voor de verandering pak ten ze het anders aan. Ze wilden onder gronds een schuilplaats maken, leek ze heel spannend. Een hand vasthouden kan mensen even opbeuren. Een arm om de schouder, zo maar een gebaar eveneens. In de vorige aflevering beschreef ik het ziektebeeld van de depressie en de manie, de eerste gekenmerkt door abnomiale somberheid, de tweede door abnormale opgewektheid. In deze rubriek komen de oorzaken van depressies en de behande ling aan de orde. Helaas is er niet een enkele oorzaak voor een depressie aan te wijzen. Niet al leen is de oorzaak van depressies niet be kend. er is ook altijd een samenspel van enkele oorzaken en dat is voor iedereen anders. Van een aantal factoren is wel bekend dat ze een rol kunnen spelen, en deze zal ik noemen. Om te beginnen kan er sprake zijn van een erfelijke aanleg voor het ontwikkelen van een depressie. De ziekte blijkt vaak bij meer leden van een familie voor te ko- menen familieleden van een depressieve patiënt hebben een grotere kans op een depressie. Dat wil echter niet zeggen dat zij die depressie ook zeker krijgen. Verder kunnen lichamelijke factoren een rol spelen. Zo is bekend dat bij stoor nissen in de hormonen (bijvoorbeeld een verkeerde werking van de schildklier) weieens een depressie kan ontstaan: ook na sommige virusziekten komen depres sies vaker voor (zoals de ziekte van Pfeif fer) en na ernstige en ingrijpende ziek ten. zoals een hartinfarct. Een bekend voorbeeld is de postnatale depressie, waarbij de hormonale verandèringen na de bevalling waarschijnlijk een rol spe len. En er zijn medicijnen die het ont staan van een depressie kunnen bevorde ren - sommige medicijnen tegen hoge bloeddruk, kalmerende middelen, maar ook de pil. Van belang is ook de persoonlijkheid en de manier waarop men de jeugd is doorgekomen: de zo gevormde "draag kracht" bepaalt hoe men opgewassen is tegen de gebeurtenissen die men later te genkomt. En uiteraard zijn van belang de gebeurtenissen in het leven. Sociale omstandigheden kunnen een rol spelen geldzorgen, problemen op het werk. Een depressie treedt vaak op na een zo geheten life event (letterlijk: levensge beurtenis). Het gaat om gebeurtenissen die grote gevolgen hebben voor de per soon in kwestie. Voor de hand liggen na tuurlijk het overlijden van familieleden of partner, maar het kunnen ook veel minder opvallende veranderingen zijn, zoals een verhuizing. Wat voor de een geen problemen oplevert kan de ander volkomen depressief maken. Dat kan ook een schijnbaar blijde gebeurtenis zijn, zoals een huwelijk, de geboorte van een kind, een promotie op het werk. Niet altijd is er zo'n gebeurtenis aan te wijzen als aanleiding. Sommige mensen lijken 'zomaar' depressief te worden. Vroeger heette dat een endogene de pressie, van binnenuit-komend.- Tegen woordig maakt men dat onderscheid niet Alle genoemde factoren kunnen bij het ontstaaii van een depressie een rol spelen. Men weet tegenwoordig dat bij een de pressie een stoornis in de hersenen be staat bij de overdracht van informatie tussen de hersencellen. Het is echter niet duidelijk of dat nu oorzaak of juist ge volg van de depressie is. Hoe dan ook, het is wel de basis van de behandeling met medicijnen. De behandeling bestaat, zoals dat on der dokters heet, uit "praten en pillen". De pillen zijn niet altijd nodig: het pra ten wel. Om te beginnen zal men moeten ontdekken wat de oorzaken van de de pressiezijn. Uitgezocht moet worden of er een erfelijke aanleg is, welke invloed ge beurtenissen in de jeugd hebben, of er li chamelijke oorzaken te vinden zijn (me dicatie, bepaalde ziekten) en welke ge- beurtenis(sen) aanleiding voor de de pressie zijn geweest. Soms is dat praten al voldoende om de oorzaak duidelijk te maken en kbn de pa tiënt zelf uit de depressie krabbelen. Ook praten met familie en vrienden kan hel pen: mensen blijken dat vaak veel te wei nig te doen. Niet altijd is praten echter voldoende en dan kan worden overge gaan op behandeling met anti-depressi- Anti-depressiva werken. Ze werken niet direct, meestal pas na twee tot drie weken, ze werken niet bij iedereen even goed en ze hebben soms bijwerkingen. Maar er zijn veel verschillende middelen, en als het ene bij iemand niet werkt of klachten geeft, kan een ander middel worden geprobeerd. Ondanks de nadelen zijn het heel goede middelen, en ze kun nen mensen heel veel leed besparen. Ze kunnen echter het praten nooit overbodig maken. Dat praten is ook van belang om te le ren wat de beginsymptomen van de de pressie zijn geweest. De kans op een her haling van de depressie is namelijk al tijd aanwezig niet iedereen krijgt die, maar wie wel?). Het is daarom nuttig te weten op welke verschijnselen men moet letten om bij een terugval zo snel mogelijk in te kunnen grijpen. Hoe eerder de be handeling wordt ingesteld, hoe sneller en beter de resultaten zijn. Anti-depressiva moeten in het alge- rjieen vrij lang worden geslikt (maanden, soms jaren), zeker zo lang als de depressie zonder behandeling geduurd zou hebben. Eerder stoppen kan een ernstige terugval veroorzaken, langdurig gebruik is niet schadelijk en er treedt geen verslaving op. De behandeling van een depressie is in de praktijk meestal in handen van de huisarts. Als deze het gevoel heeft de pro blemen niet aan te kunnen zal verwijzing naar een psychiater volgen. Opname op een psychiatrische afdeling kan soms ge wenst zijn. Als er gevaar dreigt voor de patiënt of omgeving kan die opname ook gedwongen geschieden. Tot slot iets over de elektroshock, een zeer omstreden behandeling van depres sies. Elektroshock is het toedienen van elektrische schokken aan de patiënter wordt daarmee een soort epileptische toe val opgewekt. Dat gebeurt overigens on der narcose en met spierverslappende middelen, zodat de patiënt er niets van merkt. In andere landen wordt hét veel meer toegepast tegen allerlei geestesziek ten. in Nederland alleen bij depressies. Tegen ernstige depressies kan elek troshock effectief zijn, en het voordeel er van is dat het meteen werkt, in tegenstel ling tot de geslikte anti-depressiva. Dat kan nodig zijn bij de allerernstigste de pressies. Er zijn echter ook veel nadelen aan verbonden, zoals geheugenstoornis sen bij een deel van de mensen. Tegen de behandeling wordt met name door pa tiënten-organisaties fel geprotesteerd vanwege de ernstige gevolgen. In Neder land wordt elektroshock alleen toegepast bij zeer ernstige depressies waarbij alle andere behandelingen hebben gefaald, en met toestemming van de patiënt na dat deze grondig is voorgelicht. Te vaak vergeten worden de gevolgen voor de omgeving van de patiënt met een depressie. Familie en vrienden lijden mee, en hebben veel steun en raad nodig over hoe zij de patiënt het beste kunnen helpen zonder zelf somber te worden. Voor patiënten en hun omgeving is er een niet eenvoudig, maar zeer nuttig boek van de Amsterdamse hoogleraar F. de Jonghe: Omgaan met depressie, uitge geven door Sijthoff. Voor het eerst na drie jaar organiseert de vereniging 'Ouders van een overleden kind' op zaterdag 24 maart een centrale, landelijke dag. De bijeenkomst wordt gehouden in de Open Hof in Amersfoort» Vogelplein 1. Om 13.00 uur wordt een be gin gemaakt met het pro gramma. Iedere ouder van een overleden kind kan lid wor den van de organisatie, die geen binding onderhoudt met welke geloofsrichting of levensovertuiging dan ook. Het landelijke contact adres van 'Ouders van een overleden kind': Postbus 418, 1400 AK in Bussum. Mw. C. de Heer-Saraber is de contactpersoon voor Lei den e.o. Haar adres is: Le- harstraat 79, 2552 LC, Den Haag. Tel. 070-3239576. best wel eens gelachen en gefloten mag worden. Maar voordat iemand zo ver is, zijn er heel wat tranen gevloeid. "Ik ben heel wanhopig geweest. Zag het absoluut niet meer zitten. Maar wat ik nooit had verwacht: het moment is ge komen dat er weer voor het eerst werd gelachen. Ik heb geleerd datje niet mag wegkruipen met je verdriet. En zo probe ren wij het ook op anderen over te bren gen: mensen, kom er mee naar buiten. Persoonlijk verlang ik er nu naar oud te worden". Toon van Kalmthout: "Over het ver driet praten deed ik al gauw, maar praten over mijn overleden dochter heeft toch heel wat langer geduurd". Zijn vrouw Riet: "Het verwoorden van je verdriet is de eerste stap die in het rouwverwer kingsproces moet worden gedaan. Je moet leren over de dood van je kind te kunnen praten, maar dat is gemakkelij ker gezegd dan gedaan". Verbittering Af en toe komen er gevoelens van verbit tering vrij bij ouders van overleden kin deren. Bijvoorbeeld als de doodsoorzaak van het kind rechtstreeks in verband kan worden gebracht met een medische fout. Het kan zelfs wel eens gebeuren dat ou ders zinnen op wraak. Bijvoorbeeld als een kind is overreden door een automo bilist onder invloed. Dan is er heel wat overredingskracht voor nodig om men sen van onbekookte daden af te houden. "Je probeert zo iemand in een groep dan voor te houden dat je er niets mee op schiet, datje het kind er niet mee terug krijgt". Kinderen kunnen het trouwens ook knap moeilijk hebben met de rouwver werking van hun overleden broertje of zusje. Op een van de symposia die door 'Ouders van een overleden kind' is geor ganiseerd, hield psychologe Eloise van der Meulen een voordracht over dat the ma. Het kan gebeuren dat het leven van de ouders beheerst, ja zelfs gedomineerd wordt door de dood van het ene kind. De verhoudingen binnen het gezin kunnen scheefgroeien door het ideaalbeeld dat van de overledene wordt geschapen, met het nare gevolg dat andere kinderen op het tweede plan raken. Geen aandacht krijgen van de ouders die zozeer gegre pen worden door het verdriet dat de an dere kinderen hen nauwelijks of niet op vallen. Riet van Kalmthout: "Er zijn jongens die dan de stoere zoon gaan uithangen. Er zijn ook kinderen die de rol van het overleden kind gaan overnemen. Ook al hadden ze er zelf een afkeer van, ze gaan opeens piano spelen. Ook die kinderen behoeven hulp. Ieder mens is anders, je kunt nooit in de plaats van iemand an ders treden". De dood van een kind, een broertje of zusje geeft aan het leven van nabestaan den veelal een radicale wending, een an dere inhoud ook. Toon en Riet van Kalmthout hebben het ondervonden, Hetty Bonte ook. Van Kalmthout: "Wat ik vroeger belangrijk vond, praten op re cepties bijvoorbeeld, beschouw ik nu als geneuzel". Hetty Bonte: "Aan materiële waarden ga je onwillekeurig minder be lang hechten. Je krijgt andere vrienden". Begrip Gedeelde smart is halve smart, beweert een typisch Hollandse zegswijze met een stelligheid die zich bijna niet laat tegen spreken. Maar het ligt toch een slag an ders. "De smart blijft even groot, maar zonder twijfel kun je er beter mee om gaan als anderen meeleven met die smart, er begrip voor hebben". Voor leed bestaat geen meetlat, zeggen ze bij 'Ouders van een overleden kind', maar weinig is in het leven zo moeilijk te aanvaarden als het verlies van een kind. Riet van Kalmthout: "Wij proberen an dere mensen door te geven dat er ooit weer een lach zal doorbreken. Dat het le ven sterker is dan de dood en dat je on danks alle ellende heel intens kunt blij ven genieten van bepaalde dingen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29