Zoeterwoude blij met gegevens herindeling L> v/JS iSÊÉS 'Leiderdorpse politiek is geen cabaret' raAds verköezingen Verldeziiigsprogramma's vol nuanceverschillen in Leiderdorp ZATERDAG 17 MAART 1990 'Overstap' Stompwijk kost Leiclschendam niet veel ZOETERWOUDE/STOMPWIJK/LEIDSCHENDAM - De gemeente Leidschendam heeft geen financiële problemen te verwachten wanneer Stompwijk in 1991 deel zou gaan uit maken van de gemeente Zoeterwoude. De overstap van Stompwijk betekent een aderla ting van 1,1 miljoen gulden per jaar, maar daar staat tegenover dat het Rijk Leidschendam in vijfjaar 3,3 miljoen gulden geeft. STOMPWIJK GEMÜÉIDSCHENDAM Nieuwe 'belbus' op komst voor ouderen en invaliden Wassenaar WASSENAAR Bejaarden en invaliden uit Wassenaar kunnen volgend jaar misschien met de dorpsbus naar het centrum. De dorpsbus is een nieuw initiatief van de Stichting Welzijn Ouderen Wassenaar (SWOW), de Stichting Vervoer Ouderen (Bijbus) en de Stichting Wassenaarse rninder- validen (Wamiva). De bus wordt de Bel-bus genoemd, omdat mensën telefonisch kunnen reserveren. De route van de dorpsbus is nog niet vastgesteld, duidelijk is wel dat de wagen negen mensen per keer kan vervoeren. Volgens me vrouw M. van Lennep-Verster van de al langer bestaande Bijbus, is het ini tiatief vooral bedoeld voor ouderen die in staat zijn naar een bushalte kun nen lopen en daar afgehaald kunnen worden. Daarnaast kan de bus op plaatsen komen waar het openbaar vervoer niet komt. De al langer draaiende Bij-Bus vervoert mensen binnen een straal van vijftien kilometer rond Wassenaar en richt zich op ouderen niet meer naar een bushalte kunnen lopen. De bus van de Wamiva rijdt één keer per dag naar verpleeghuizen in de omgeving en is bedoeld voor zwaar-gehandicap- ten. De drie organisaties trekken binnenkort in één gebouw en gaan. ook bij het opnemen van de reserveringen voor de verschillende busdiensten, be ter samenwerken. Pas als de organisatie goed draait, wordt de dorpsbus in het leven geroepen. Vorig jaar bleek uit een SWOW-enquête dat veel oude ren moeite hebben om naar het dorp te komen. De staatssecretaris, mevrouw D.IJ. de Graaf-Nauta, ziet hierin onvol doende reden om Stompwijk toch aan Zoeterwoude toe te wijzen. De burgemeester van Zoeterwoude, A.J.M. Houdijk, kijkt anders tegen de cijfers aan. Hij hoopt dat de Tweede Kamer, die om de bereke ningen had gevraagd, de kwestie nogmaals zal bekijken. 'Groot Zoeterwoude' zou in 1991 circa 1,05 miljoen gulden extra aan algemene uitkering van het Rijk ontvangen. De belastingen - met na me de onroerend-goedbelasting - brengen 100.000 gulden extra in het laatje. Bovendien komt de nieuwe gemeente in aanmerking voor een uitkering op grond van de wettelij ke regeling gemeentelijke herinde ling. Dit bedrag wordt gedurende vijf jaar uitgekeerd en bedraagt on geveer 195.000 gulden per jaar. Het inwonertal van Zoeterwoude zou met ongeveer 25 procent toenemen tot circa 10.500. De gemeente Zoeterwoude wil graag iets groter worden, vooral om zich beter te weer te kunnen stellen tegen hogere overheden die het groene weidegebied zouden willen aantasten door woningbouw en/of de aanleg van wegen. Ook vinden Zoeterwoudenaren dat het platte landsgebied van Stompwijk goed aansluit bij het 'eigen' grondgebied. Burgemeester A.J.M. Houdijk van Zoeterwoude is 'in een eerste reac- Nuchtere WD-fractieleider Scheffer verlaat gemeenteraad LEIDERDORP - Politieke am bities heeft hij eigenlijk nooit gehad. Dat Wim Scheffer (62) twaalf jaar geleden raadslid werd voor de WD in Leider dorp was voor hem een min of meer vanzelfsprekende zaak. Van huis uit is hij liberaal; aan zijn lidmaatschap van de VVD heeft hij nooit getwijfeld. Op een gegeven moment werd hij 'gewoon gevraagd' zich verkies baar te stellen en dat heeft hij toen maar gedaan: "Ik heb een goede opleiding gehad en een mooie tijd als vlieger bij de ma rine. Dat soort dingen word je allemaal gegeven in Nederland en dan mag je daar wel iets voor terugdoen". door Erna Straatsma Scheffer, die de laatste vier jaar als fractievoorzitter optrad, is een nuchter man. Na de raadsverkiezin gen houdt de liberaal er mee op, maar echt jammer vindt hij dat niet ("Dan zou ik er niet mee stoppen"). De tijd is gekomen om het werk aan jongere collega's over te laten, punt uit. Naar verwachting wordt J. de Waard de nieuwe fractievoorzitter. "Ik heb nooit de behoefte gehad om wethouder of Kamerlid te wor den, of zoiets. Maar het is voor mij vanzelfsprekend dat je je verkies baar stelt als er een beroep op je wordt gedaan". Scheffers politieke loopbaan be gon pas op 50-jarige leeftijd. Daar voor was hij marine-officier en vloog hij de hele wereld over. Door het slechter worden van zijn ogen moest hij op 46-jarige leeftijd stop pen met werken. Hij besloot be drijfseconomie te gaan studeren. Zijn voorliefde voor financiële vraagstukken was in de raad duide lijk merkbaar. Regelmatig hield de fractievoorzitter lange verhandelin gen over begrotings-technische aangelegenheden, die de overige raadsleden en het college maar met moeite konden volgen. "Juist om dat ik financieel onderlegd ben, hebben ze mij gevraagd als raads lid", zegt Scheffer. Douceurtje Ook de leukste voorvallen hebben financiële raakvlakken. Zo ook de onderhandelingen met het Energie- bedijf Rijnland over teruggave van gemaakte winsten aan de consu ment: "Voor Leiderdorp ging dat oin een bedrag van ongeveer 260.000 gulden. Met de toenmalige PvdA-wethouder Bezemer ging ik tegen de stroom in. Wij vonden dat een verkapte belastingheffing. De raad wilde dat geld natuurlijk ook liever zelf houden, zoiets is toch een leuk douceurtje. Die kwestie heeft jaren geduurd en toen hebben we gelijk gekregen. Maar daar hebben we echt voor moeten vechten". Scheidend VVD-fractieleider W. Scheffer: "Ik denk dat w> De WD is vanouds de grootste partij in Leiderdorp en Scheffer mocht de laatste twee keer de colle ge-onderhandelingen leiden. "Ik ben altijd voor het driestromen-idee geweest. Van een college met twee partijen ben ik geen voorstander. De raad én het college moeten een afspiegeling zijn van de bevolking. Bovendien, als alleen de twee grote partijen in het college zitten kan de U/7 andere grote partij kongsi met de kleine partijen". De laatste twee raadsperiodes heeft Leiderdorp een college met drie wethouders: een zetel voor het CDA, een voor de WD en een voor de PvdA. Scheffer: "Twee keer heb ik de college-onderhandelingen vrij strak kunnen afpalen. Het college programma werd de eerste keer on derschreven door alle partijen. PvdA-wethouder Bezemer trad toen ook nog op namens D66 en de PPR/PSP. De tweede keer was dat anders. De PvdA was toen ook een stuk groter geworden". In de periode daarvoor had het CDA, dat toen even groot was als de VVD, twee zetels. De WD leverde de derde zetel en de PvdA de vierde. Scheffer: "Ik denk zelfs dat we met twee wethouders toe kunnen, maar, dan kun je die drie stromingen niet meer vertegenwoordigen". Geen cabaret Door de brede college-samenstel ling is er van enige oppositie in de raad nauwelijks sprake. "Of dat saai is? Nee ik vind de Leiderdorpse po litiek niet saai. Er is een heel effi ciënt bestuur. Dat er geen felle de batten zijn komt omdat de meeste zaken in het college-programma al zijn vastgelegd. Het is geen cabaret. Als je een avondje lol wilt hebben ga je maar naar Youp van 't Hek". Zou Scheffer de komende colle ge-onderhandelingen mogen leiden dan koos hij opnieuw voor een col lege met vertegenwoordigers van CDA, WD en PvdA. "Het belang van de burger staat voorop", laat hij weten. Scheffer heeft ook minder pretti ge tijden gekend als raadslid van de VVD. Eind 1983 kwam zijn partijge noot Th.C. Stuivenberg in ops praak. Het WD-raadslid is archi tect en had als lid van het algemeen bestuur van het waterleidingbedrijf tot twee maal toe de opdracht voor het maken van een bouwtekening van een pompstation in Hazerswou- de proberen te verwerven. Een spe ciale commissie-onder leiding van CDA'er J. den Boeft stelde een on derzoek in naar het handelen van Stuivenberg. De conclusie van dat onderzoek luidde dat het gedrag van de W- tie' dan ook tevreden met de brief van De Graaff-Nauta: "De staatsse cretaris zei steeds grote financiële gevolgen voor Leidschendam te vrezen en dat blijkt nu niet het geval te zijn'\ Heroverwegen Houdijk hoopt dat de Tweede Ka mer naar aanleiding van de brief de kwestie nog eens wil bekijken. In zijn vorige vergadering besloot de Zoeterwoudse raad de Kamer te verzoeken het voorstel van de Pro vincie Zuid-Holland om wel tot sa menvoeging over te gaan nog eens te heroverwegen. In mei neemt de Kamer een definitief besluit over de herindeling van een aantal Zuidhol landse gemeenten. De burgemees ter van Zoeterwoude wil niet op die beslissing vooruitlopen: "Het is moeilijk in te schatten hoe zoiets zich in de politiek ontwikkelt". Expositie Amateur-kunstenaars van de Zoeter woudse vereniging Kameleon exposeren vandaag en morgen hun eigen werkstuk ken. De leden hebben zich het afgelopen winterseizoen beziggehouden met de aquareltechniek De resultaten hiervan zijn vanaf 11.00 uur te zien in het vereni gingsgebouw op de Alkemadestraat/Van Swietenstraat. Live-optreden De Pin Ups treden vanavond op in café Landzicht op de Verlaatweg in Zoeter woude. De vijf man sterke rockgroep speelt onder meer covernummers van Frank Zappa, Chuck Berry en Melissa Etheridge. De groep treedt voor de twee de keer op. Het optreden begint om 21.30 uur. Majorettes Een drumfanfare uit Zoeterwoude, Vios. geeft vanavond een jaaruitvoering in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg in Zoeterwoude. De groep The Young Amadeus zorgt voor de muziek en majo rettes geven een optreden De uitvoering begint om 20.00 uur Concert Het Raphaël-kwartet treedt morgen avond op in de Groene Kerk in Oegst- geest. Het kwartet bestaat uit vier solost rijkers afkomstig uit verschillende orkes ten. Het optreden begint om 20.15 uur. Triathlon Deelnemers aan de kwart-triathlon Oegstgeest kunnen zich zaterdag schrijven. De race zal op zondag 2 sep tember plaatsvinden Inwoners uit Oegstgeest kunnen zich vanaf 11.00 inschrijven, anderen zijn na 15 00 welkom. Aanmelden kan op de hoek de Johan Wagenaarlaan en Jan Swee lincklaan in de nieuwbouwwijk Haaswijk -aardbaar was. Scheffer: "Ach, die commissie heeft helemaal geen harde dingen boven tafel ge haald. Ik vond dat ze met een kanon op een mug schoten. Binnen de VVD is nooit discussie geweest over die zaak. Stuivenberg is een hele integere vent, op dat soort pun ten moet de raadje niet voor de voe ten lopen". "Overigens is dat allemaal lang geleden gebeurd. Ik vind niet dat dat nu weer uitgebreid in de krant aan de orde moet komen". - In de wandelgangen wordt ge suggereerd dat de VVD het gedrag van Den Boeft in die zaak nog steeds dwars zit. Dit 'oud zeer' zou£en be langrijke rol hebben gespeeld bij de motie van wantrouwen die onlangs tegen de CDA-wethouder is inge diend. "Slap geklets. Er zat helemaal niets achter die motie. Dat verhaal tje heb ik nog nooit gehoord. Al die gossip, daar is niets van waar. Die kwestie is voor ons nu afgelopen. Wat mij betreft gaan we de volgende raadsperiode weer door met drie partijen in het college". - In het partijblad Liberaal Lei derdorp spreekt u nog over hel poli tiek onfatsoen van Den Boeft om zich weer kandidaat te stellen voor het wethouderschap. "Ieder raadslid hoort zich kalm te houden voor de verkiezingen. Ik zou het ook verkeerd vinden als on ze lijsttrekker, mevrouw Huigen, nu al een wethouderschap claimt. Dat geldt gewoon voor iedereen". Oegstgeest vol VVD-straten tot 21 maart OEGSTGEEST - De kandidaten van de VVD voor de gemeente raadsverkiezingen in Oegstgeest probeerden gistermiddag en van ochtend op een bijzondere ma nier de aandacht te trekken. Ne gen kandidaten gingen met naambordjes op pad om straten te sieren met hun eigen naam. "Hiermee willen we laten zien dat het mede aan de inspannin gen van de VVD is te danken dat Oegstgeest een prettig woonkli maat heeft", verklaarde fractie voorzitter A.C.H. Kuntze. Oegst geest heeft nu onder andere een Rijksplein, een Moonendreef en een Kamphuisenstraat. CDA- lijsttrekker J.P. van der Reyden. woonachtig aan de Terweeweg. is een van de slachtoffers van de VVD-actie. Hij woont nu in de Ed de Grootweg, tussen de Schale- kamppassage en de Wijvekate- weg. Fractievoorzitter A.C.H. Kuntze van Oegstgeester VVD-gemeente- raadsfractie herdoopte gistermiddag de Irislaan in Albert Kuntzeka- de. Raadslid H.A.C. Kamphuizen (met baard) helpt hem een handje. De verbreding van de rijksweg A4 is het belangrijk ste verkiezingsonderwerp in Leiderdorp. Een meer derheid van de partijen acht verdubbeling van het aantal rijstroken onvermijdelijk. Alleen Groen Links is absoluut tegen verbreding. Zijn de partijen het in grote lijnen met elkaar eens; bij detailkwesties komen de verschillen naar boven. In de huidige raad is de WD de grootste partij met zes zetels en hebben CDA en PvdA allebei vijf zetels. De drie grootste partijen hebben elk een wethouder in het college zitten. D66 (twee zetels) en Groen Links (een zetel) voeren oppositie. Geen van de par tijen sluit deelname van bepaalde partijen in het nieuwe college uit. D66 spreekt zich als enige uit voor een programma-college. De zesde deelnemer aan de plaatselijke verkiezin gen, de SGP, heeft haar programma niet bekendge maakt en komt niet voor in het overzicht. Verbreding A4: WD, CDA, PvdA en D66 achten verbreding van de rijksweg A4 onontkoombaar, Groen Links verzet zich tegen dergelijke plannen. D66 zegt niet verder te willen gaan aan twee maal drie rijstroken. Een bredere weg moet volgens alle partijen verdiept wor den aangelegd, het liefst in de vorm van een tunnel. WD en PvdA willen onderzoeken of woningbouw op een ondertunnelde weg mogelijk is. PvdA en Groen Links willen een verkooppunt voor gebruikte huisraad. CDA en PvdA zijn voorstander van een uitbreiding van het aantal milieu-ambtena ren. Evenals de WD wenst het CDA de milieucrimi naliteit strenger aan te pakken. De WD en de PvdA wensen een meldingssysteem voor milieuklachten. D66 pleit voor versterking van het hinderwetbeleid; de naleving van de voorschriften moet volgens de partij veel strenger en planmatiger worden gecon troleerd. Groen Links pleit voor maatregelen die de afvalstroom kunnen indammen. Huisvesting: De WD wil een kwalitatief woningbehoefte-onder zoek houden en voelt weinig voor een regionaal huisvestingsbeleid. CDA en PvdA vinden een regio nale aanpak wel noodzakelijk. De vijf partijen zijn het er over eens dat de Boterhuispolder bij de Kaag en de Achthovenerpolder bij Koudekerk aan den Rijn niet bebouwd mogen worden. Overeenstem ming is er ook over de locaties die wél voor voor wo ningbouw geschikt zijn: De Bloemerd II en het ge bied bij de Ruigekade. Financiën: De PvdA heeft als enige partij uitgerekend hoeveel de eigen plannen kosten. Ze kwam op een bedrag van drie ton per jaar. De sociaal-democraten willen per jaar 75.000 gulden extra reserveren voor de uit voering van nieuw beleid. Voor emancipatie-activi teiten wil de PvdA jaarlijks 10.000 gulden uittrek ken. Groen Links zégt de gemeentelijke bijdrage aan minima voor sociaal-culturele en educatieve activi teiten te willen optrekken tot 200 gulden per per soon. D66 wil de marktgelden verhogen en de streekmuziekschool minder subsidiëren. De WD wil 'het nut en de waarde van hondenbelasting ter discussie stellen'. Alle partijen menen dat extra maatregelen ter bescherming van het milieu voor re kening van de burger moeten komen. ZATERDAG 17 MAART Leiden vlooienmarkt in de Pieterskerk, van 9.30 tot 16.30 uur LFC, Boshuizerkade, van 10.00 semble olv Hans Stoop, aanvang 20 00 uur in de Lokhorstkerk. in kader van Leids Literatuur Festival: 'Avond van het Neder landse lied', aanvang 20.15 uur in de Burcht, Burgsteeg. wonen. aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Oegstgeest triathlon (zondag 2 sept.) vanaf 11.00 uur (inwoners Oegstgeest), Wassenaar creatieve Paaseieren verkoop expositie. van 9.30 tot 17.30 uur in Cultureel Centrum Warenar, Kerkstraat. voorstelling: 'Kasimir en Karo- jaaruitvoering Drumfanfare M VIOS. met o.a. 'The Young Ama- m «A deus', aanvang 20.00 uur in het VB Muziekcentrum, Schenkelweg. BB VHk live-optreden 'Pin Ups', in café BB on Landzicht, Verlaatweg, vanaf Jf m 21-30uur- no). aanvang 11.30 uur in de Stadsgehoorzaal. Aruba-dagen, toeristische in formatie, van 11.00 tot 18.00 uur in de Groenoordhallen. Festival: 'Leidse Zondagsdich- uur in clubhuis in De Bloemerd klaverjassen bi| Stichting Festi viteiten 'Het Oude Dorp', aanvang 14.00 uur in Partycentrum, Hoofd- Oegstgeest Wassenaar creatieve Paaseieren verkoop expositie, van 9.30 tot 17.30 uur in Cult. Centrum Warenar, Kerkstr. Zoeterwoude voorjaarstentoonstelling beel dende kustenaars 'Kameleon', jubileumprestatieloop over di verse afstanden bij Buurthuis Ma- tilo, Zaanstraat, inschrijven vanaf 10.00 uur. starlom 11.00 uur. boeken en platenbeurs bij Volkstuinvereniging Veldheim. Haagse Schouvvweg, van 14.00 lol 16 00 uur. concert Marsyas Blazersen sing', door Theatergezelschap Ivonne Lex, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Hedda Gabler', door Toneelgroep Amsterdam, aanvang 20.30 uur in het LAK- Theater, Cleveringaplaats Leiderdorp bingo-avond bij De Buitenge om 15.00 uur (voor iedereen), Jo han Wagenaarlaan/Jan Swee- Warmond optreden 'Jupiter', aanvang 22.00 uur in Boerderij Meerrust, Dorpsstraat. lands Lyceum, aanvang 20.00 uur in de aula van de school, Backers- hagenlaan. Zoeterwoude voorjaarstentoonstelling beel dende kunstenaars 'Kameleon', van 11.00 tot 17 00 uur in vereni gingsgebouw Alkemadestraat. )ÜF ZONDAG 18 MAART Leiden «mm «A boeken- en platenbeurs bij BH W Volkstuinvereniging Veldheim. Haagse Schouwweg, van 14.00 BHtot 16.00 uur. I |V| ri A koffieconcert: Kaoru Kakudo w EL. 11 Un (viool) en Herman Uhlhorn (pia pelzaal van K&O, Oude Vest. kindervoorstelling 'De Brillen man'. door Sanders Co. aan vang 15.00 uur in het LAK-Thea- ter, Cleveringaplaats. Leiderdorp rommelmarkt RCL, vanaf 10.00 concertserie Groene Kerk, door 'Het Raphaël-Kwartet', aan vang 20.15 uur in het Groene Kerkje. Haarlemmerstraatweg Warmond optreden van The Mill Base Band', van 15.00 tot 19.00 uur in Boerderij Meerrust, Dorpsstraat. gingsgebouw Alkemadestraat. MAANDAG 19 MAART Leiden lezing 'India land van uiter sten', door ing. J. Alewi|n. aan vang 14.00 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17