Programma-vergelijking Leidse partijen Af,/ ZATERDAG 17 MAART 1990 (Selectie door redactie Leidsch Dagblad) Voorlichting aan bur gers kritisch bekijken, streven naar begrijpe lijke en tijdige infor matie. Voorrangsbe- allochtonen heeft prio riteit. Flinke uitbrei ding kinderopvang. Veel extra geld voor o.m. kinderopvang en voor stimuleren werk gelegenheid. Dat bete kent belastingverho ging: voor bewoners huizen tot 60.000 gul den 2 procent per jaar; voor bewoners van huizen boven 240.000 gulden 6,8 procent. Af koop erfpacht tot 75 jaar. Voortzettting patiebeleid vrouwen en etnisch minderhe den. Meer rekening houden met werkende mensen bij openstel ling loketten gemeen tehuis. Samenwerking met buurgemeenten door goed overleg. M. van der Nat Voor college op zo breed mogelijke basis. Betere samenwerking op het gebied van milieu, woningbouw en bedrijfsterreinen met gemeente in de re gio. Gemeente moet actieve rol spelen in emancipatie vrouw en minderheden. Meer kinderopvang. Lastenverhoging voor burgers niet uit te slui ten. Naar vermogen geld vrijmaken voor nieuw beleid. Eerst geld binnen de ge meente zoeken, even tueel bezuinigen. Bij belastingverhoging minima ontzien. Mo gelijkheid erfpacht voor eeuwig af te ko- pen. Belastingen alleen trendmatig omhoog. Geen verhoging belas tingen om extra uitga gemeente te beta len. Alleen bij grote uitgaven bij voorbeeld vervanging van riole ring wil de WD dat overwegen. Financiële gevolgen WD-pro- gramma niet doorge rekend. Politie moet werken in wijkteams. Oprichting van niet-commerciele bewakingsdiensten, verbonden aan de po litie, wordt bevorderd. Voor het normale poli tiewerk worden geen kosten in rekening ge bracht. Vrije sluitings tijden cafés. Voor wijkgerichte aanpak politie en meer voet- en fietssurveil- lance. In verband met criminaliteitsbestrij ding blijft specialisatie noodzakelijk. In fasen sluitingstijd horeca vrijgeven. Soepelere regels voor straatmu zikanten, straatthea ter, e.a. Voorstander verrui ming sluitingstijden horeca en in beginsel voor meer terrassen en terrasboten. De politie moet wijkgericht wer ken indien mogelijk wijkteams instellen. Diensten politie en brandweer gratis, ook voor assistentie bij grote evenementen. Regionaal overleg over toekomst wo ningbouw, groen, re creatie e.d. Meer speel- en groenvoorzienin gen. Bouw woningen en/of bedrijven: op open plekken, AZL- terrein, HCG, Van Ge- nd en Loos, Room burg en De Coebel. Met regiogemeenten overleggen over wo ningbouw e.d. Sta tionsgebied wordt re gionaal vervoerscen- trum, veilig voor Fiet sers en voetgangers Voor fusie en profes sionalisering bouw verenigingen. Aan dacht huisvestiging jongeren met lage kom ens. Breestraat moet pro menadekarakter krij gen met minder bus sen. De binnenstad niet geheel autovrij; winkels en woningen moeten bereikbaar blijven. Meer huizen in de koopsector bou wen en studie i verkoop woningwet woningen aan huur ders. Binnenstad verder autoluw en inrichten tot fietsers- en voet gangersgebied. Indien nodig 4de parkeerga rage. Onderzoek naar nachtbussen in week einden. Voor sneltram kust en/of Zoeter- r. Meer veilige fietspaden. Meer be waakte fietsenstallin gen^ Meer samenhang in verkeersafwikkeling in de stad. Voor 4de parkeergarage aan westkant als binnen stad autoluw wordt. Openbaar vervoer be ter regelen omdat de stad thans moeilijk per bus is te bereizen. Voor bereikbaarheid stad is bouw 4de par keergarage in het wes ten noodzakelijk. Bij verkeersmaatregelen moet rekening worden gehouden met alle soorten verkeersdeel nemers. Voor aanleg van de Rijksweg-11- oost. Kunsteducatie aan kinderen en jongeren. Geen bezuiniging op Muziekschool. Experi menten stimuleren. Studie naar instelling kunstprijs. Centrum voor moderne beel dende kunst. Popmu ziek onderdeel kunst en cultuurbeleid. Meer ateliers. Stimuleren initiatie ven op het gebied van moderne beeldende kpnst, popmuziek en klassieke muziek. Veelzijdigere pro grammering van het toneelaanbod. Jonge ren stimuleren concer ten, musea en schouw burg te bezoeken. Amateuristische kunst bevorderen. Aandacht vor muziek- verzamelgebouw en eventuele (financiële) problemen daar. Voor inrichting van een nieuwe afdeling mo derne kunst bij De La kenhal. Voorstander van centrum voor beeldende kunst. Ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig blij- wonen, voorzie ningen daarop afstem- De Eerste Hulp Dienst moet worden geprivatiseerd. De partij is voorstander bevolkingsonder zoeken en bepleit bre de voorlichting over aids. Onderzoek en als ge volg daarvan mogelij ke andere financiële verdeling voorzienin gen op welzijnsgebied. Meer kortingen voor ima. Instellen schuldenfonds. Ver betering thuiszorg ouderen. Opvang asielzoekers en vluchtelingen. Meer kinderopvang, bijdrage in de kosten draagkracht. Aandacht gehandicap ten. Zorg voor oude- thuis in de eigen wijk. Stimuleren sa menwerking op ge bied van volksgezond heid. Voor bevolkings onderzoeken. Andere beheersvorm voor Endegeest. Alle plannen toetsen op milieu-aspecten. Milieubestrijding in regionaal verband. Krachtige naleving milieuwetgeving. Meer gescheiden inza meling afval. Geen chemische bestrij dingsmiddelen. Ge bruik van schone bus- Indien nodig hard op treden tegen vervui lers. Een wethouder moet coördinerend rol krijgen op milieuge bied. Tegen gebruik tropisch hardhout. Voor schoonhouden stad: meer afvalbak ken, regelmatig vegen, buurtbeheer, vanda lismebestrijding. Aanpak milieuproble men samen met regio gemeenten. Milieube langen moeten bij alle plannen die de ge meente maakt worden gewogen. Uitgebreide voorlichting en educa tie op milieuterrein. Meer gescheiden op halen huisvuil, meer glas- en papierbakken. Aantrekken nie bedrijven met werkge legenheid die aansluit /ensen Leidse beidsmarkt. Regio naal overleg over drijfsterreinen. partij bepleit in de s tor midden- en klein bedrijf vestiging nieuwe kwaliteitswin kels. Voorstander avondwinkels. In vier jaar ten minste 600 langdurig werklo- en herintredende wen aan een baan helpen. Meer scho lingsmogelijkheden. Steun aan beginnende en/of allochtone dernemers. Gemeente en bedrijfs leven samen inspan- voor werklozen. Veel aandacht scholing. Bouw be drijfsruimten. Werklo- met lage opleiding arbeidservaring op doen in bedrijven op Schiphol, Bollen streek en Alphen. Voor progressief colle ge. Zes wethouders lijkt genoeg. Actieve openbaarheid en goe de toegang tot infor matie. Absolute voor rang vrouwen in lei dinggevende posities. Meer gehandicapten in dienst. Openbaar- vervoerkaarten amb tenaren. Meer kinder- 0£vang. Extra geld voor kin- deropovang, riolering, cultuur en minimabe leid. Bezuinigen bij gemeente kan nauwe lijks meer, dus be perkte belastingver hoging, die vooral door sterkste schou ders gedragen moet worden. Meer surveillance op onveilige plaatsen. Be tere straatverlichting. Politie moet wijken in, geen wijkteams. Prio riteit: voorkomen seksueel geweld, in cest, potenrammerij e.d. Sluitingstijden ho reca handhaven, per jaar wel aantal extra ontheffingen. Een toewijzingssys teem voor woningzoe kenden (inclusief stu denten). Meer ligplaat sen woonboten. Re gionaal overleg over woningbouw e.d. Be houd groene ruimtes. Afkoop erfpacht tot 75 jaar mogelijk. Terugdringen autoge bruik, stimuleren fiets en openbaar vervoer. Autoluwe binnenstad, 's avonds en 's nachts voor bewoners en be voorrading bereik baar. Sneltram naar Den Haag en bollen streek. Tegen rijksweg 11-west. Geen 4de par keergarage, meer tovrije zones. Integratie verschillen de kunstvormen. Aan dacht vrouwen en al lochtonen in cultuur- en kunstbeleid. Voor stander centrum mo derne kunst met o.m. tentoonstellingsruim te, kunstuitleen, stads- galerie. Meer aandacht sociale geschiedenis. Extra geld buurtbe heer. Meer kortingen voor minima. Meer aandacht voor gehan dicapten. Meer zorg thuis voor ouderen of voorziertingen in eigen wijk (zorg op maat). Geen alcohol in jeugd- en sportkantines. Ex tra aandacht problematiek. Meer personeel direc tie milieu. Extra inzet politie. Eèn wethou der voor alle milieuza ken. Betere samen werking met buurge meenten. Gescheiden inzameling afval. Geen chemische on- kruidbestrijding. Schoner gemeentelijk wagenpark. Betere voorlichting. Uitgangspunt doel groepenbeleid, wen en minderhe den. Met bedrijve spraken maken dienst nemen r i uit doelgroepen. Stimuleren recycling- reparatiebedrijven. Bij station vestiging kantoren en arbeidsin tensieve bedrijven. Invloed burgers moet zo groot mogelijk zijn. Voor volksraadsple- ging. Aantal wethou ders van 7 naar 6. Ab solute voorrang vrou wen en allochtonen. Meer kinderopvang, ook buiten kantooru ren. Geen ambtenaren benoemen op basis politieke kleur. Voorstander erfpacht met eenmalige afkoop erfpachtscanon. Voor verzelfstandiging van o.m. Groenoordhallen. Voor uitvoeren nieuw beleid is beperkte las tenverhoging noodza kelijk: sterkere schou ders dragen zwaardere lasten. Voor verruiming slui tingstijden horeca. Po litie meer wijkgericht werken, uiteindelijk totstandkoming van stadsdeelpolitie in ten minste drie stadsde len. Meer voet- en fietssurveillance. In beginsel tegen bewa king met videocame- Verdichting stad voor keur boven uitbrei ding. Aandacht open groene ruimtes. Voor toekomst regionaal af spraken maken. Bij station huizen, groen en kantoren. Wonen boven winkels stimu leren. Hoogbouw mo gelijk m.u.v. binnen stad. Meer woonboten. Gok NS-stations ir Roomburg en Zoeter- woude. Gebruik auto terugdringen. Meer winkels in wijken. Meer schone bussen Sneltrein naai Utrecht. Trams naai regio. Tegen aanleg Rijksweg 11. Alleen tunnel onder Stations plein als het niet an ders kan. Uitbreiding galerie- aanbod, onder meer met een stadsgalerie. Leegstaande school gebouwen verhuren als atelier. Meer geld voor LAK-theater zo dat het behouden kan blijven. Vaker gebruik maken van sponsors. Voorstander van kunstuitleen voor kin deren. Geen voorstander cen traal instituut vooi buurt- en clubhuizen vrees voor bureaucra- en vervreemding. Ouderen moeten zc lang mogelijk zelfstan dig wonen. Meer aan dacht voor en voor lichting over drugs, al cohol, aids en ge slachtsziektes. Efficiënte king met buurge meenten. Milieuhygië nische slibverwer king. Hard optreden tegen vervuilers: fi nanciële sancties (dwangsommen). Te gen gebruik tropisch hardhout. Meer ge scheiden ophalen huisvuil, uitbreiding experiment chemocar. Nieuwe bedrijven toetsen op effect vo werkgelegenheid doelgroepenbeleid, daarover afspraken maken met bedrijven. Veel aandacht school verlaters. Leiden moet internationaal promo tiebeleid voeren. Voor vestiging van jeugdho- tel in Leiden. Stem Leidenaar moet raad doorklinken. Salarissen wethou ders en raadsleden te hoog. Aantal wethou ders terug van 7 naar 5. Cultuur op gemeente huis veranderen: amb telijke apparaat ten dienste van de burger. Gemeentelijke tarie ven (woonlasten) niet omhoog. Openbaar vervoer niet duurder. Erfpacht mag geen be lemmering zijn voor aantrekken werkgele genheid. Soepel kwijt- scheldingsbeleid. Fi nanciële gevolgen SP- programma niet door gerekend. Meer politie op straat. Meer actie tegen alco hol in verkeer. Slui tingstijden horeca in principe vrij, wel strenge voorwaarden ten Nieuwbouw vooral in sociale huursector. Controle op bouw- en onderhoudsprojecten. Huismeesters niet op kosten huurders. In wijken genoeg groen. Winkelcentra in wij ken stimuleren. Regio naal overleg over toe komstige bouwplan- Meer schone bussen. Goede parkeervoor zieningen, mogelijk 4de parkeergarage Bewaakte fietsenstal lingen. Kleine bussen in de stad. Voorstan der tunnel onder Sta tionsplein: vooral dacht fietsers, voet gangers en openbaar vervoer. Tram naa kust. Amateuristische kunstgezelschappen en recreatieve vereni gingen verdienen de steun van de gemeen te. Alle Leidse mu ziekkorpsen moeten aan de Drie-October- optocht mee kunnen doen. Bevorderen bevol kingsonderzoek. Te rugdringen alcohol en drugs. Geen alcohol op gemeentelijke re cepties. Ouderen zo lang mogelijk zelfstan dig wonen, voorzie ningen daarop afstem men. Club- en buurt huizen inspringen op vrije tijd van jongeren. Vervuiling bij bron aanpakken: de produ centen. Verwerking afval door overheid particulier winstbejag levensgevaarlijk. Tij delijke opslagplaats vuil in Roomburg op heffen. Geen hogere reinigingsrechten waterverontreini gingsheffing door milieumaatregelen Aantrekken bedrijven die werkgelegenheid bieden, vooral in de ii dustriële sector. Aan dacht werk voor geren en schoolverla ters. Meer scholings mogelijkheden. Jon geren niet als goedko- arbeidskrachten gebruiken. Het aantal wethouders dient te worden terug gebracht van 7 naar 5. Meer werk voor burge meester, voor hem een volwaardige baan. Hij moet vanwege zijn ve le internationale con tacten vooral worden belast met de porte feuille economie. Vrije sluitingstijden voor de horeca. Meer activiteiten in de stad op zondag. Samenvoeging van Leiden met randge meenten (Oegstgeest, Voorschoten en Lei derdorp). Dat bete kent besparing op be- stuurskosten (minder burgemeesters en raadsleden), meer geld het Rijk. Dan kan ook een samenhan gend verkeersbeleid worden gevoerd. Gemeente moet actief kunst- en cultuurbe leid voeren. LWG is bereid daarin veel geld te steken, ook om kun stenaars uit de ge schiedenis van Leiden onder de aandacht te brengen (o.a. Jan Steen). Voorstander van vrouwvriendelijk be leid op alle terreinen onder het motto van 'Leidse meid kiest voor gezelligheid'. Minder wethouders en meer werk voor de burgemeester. Minder regels. Burgers mogen in hoge mate zelf uit maken wat zij doen als zij bv. hun huis ver bouwen of schilderen. Bij aantrekken nieuwe ambtenaren voorkeur voor Leidenaars. Verlaging belastingen en tarieven. Afschaf fing hondenbelasting en erfpacht. Bezuini ging op uitgaven en op ambtenarenapparaat. Invoering drollenboe- te van 1000 gulden per overtreding. Financië le gevolgen AAP-pro- gramma niet doorge rekend. Politie moet weer op de fiets en te voet. Vrije sluitingstjden voor horeca. Bouw discotheek op een wei land zodat niemand er last van heeft. Geen overbodige parkeer bonnen uitdelen, lie ver aandacht voor cri minaliteitsbestrijding. Niet alle open plekken, volbouwen. Voorrang bij huisvesting voor Leidenaars en mensen die in Leiden v/erken. Aan klachten van huurders beter aan dacht besteden, reno- vatieprojeten zorgvul diger aanpakken. Meer parkeerplaatsen in binnenstad, o.m. Stadhuisplein en Vrouwenkerkhof. Par keergarages ook 's avonds open. Bewo ners binnenstad moe ten auto bij huis kun nen parkeren. Alle paaltjes weg. Goede bereikbaarheid van de stad. Afschaffen par- keervergunningen. Ook voor popgroepen geluiddichte oefen ruimten, net als voor muziekkorpsen. Parti culiere initiatieven op gebied van cultuur zo veel mogelijk stimule- Minima hoeven geen onroerend-goedbelas- ting te betalen, maar gemeente moet ook geen aanslagformulie- meer opsturen, Bevorderen vrijwilli gerswerk voor bejaar den en gehandicapten Gratis openbaar ver- ïr voor 65-plussers gehandicapten. Schonere bussen. Bruggen tijdens spits niet open in verband met uitlaatgassen wachtende auto's. Mensen zelf weer on kruid wegschoffelen in plaats van gif. Uit breiding papierbak ken en glasbakken met onder meer blik- bakken, apart ophalen van koelkasten. Gemeente moet dringen op halteplaats TGV. Stimuleren kan toorvestiging bij sta tion. Centrumfunctie Leiden moet worden hersteld door goed be reikbaar centrum, het geen werkgelegenheid ten goede kan komen. College samenstellen dat een zo breed moge lijke afspiegeling is van de gemeenteraad. Grondslag voor den ken en handelen van de partijen is de Heili ge Schrift. Streven naar sluitende begroting. Die zal niet tot stand kunnen i den gebracht zonder een algemene stijging van gemeentelijke ta- Politie moet aandacht aan kleine vergrijpen besteden, zoals dief stal, vernielingen en straatschenderij. Be ter contact tussen bur ger en politie door wijkbureaus en wijk agenten. Overlast te gengaan van horeca. Geen evenementen op zondag. Voldoende aandacht voor groen, kinder- speelgelegenheden recreatie. Voorts sterking van winkel functie van de binnen stad. Bevordering van het particulier ningbezit. Bij huisves ting vooral aandacht aan gezinnen, alleen staanden en ouderen. Aandacht voor keersveiligheid goede bereikbaarheid Leidse binnenstad, wel voor openbaar vervoer, bestem- mings- als bevoorra- dingsverkeer. Uitbrei ding fietsenstallingen Voorstander van on dertunneling Stations plein. De grondslag i subsidieverlening dat de activiteiten op gebied van cultuur kunst een algemeen belang moeten dienen. Uitbreiding van aantal gebouwen ten behoe ve van kunstbeoefe ning niet noodzake lijk. Sterk stelling nemen tegen gebruik alcohol en drugs door jonge ren, hetgeen meestal zijn oorsprong vindt ir bepaalde gelegenhe den waar jongeren el kaar ontmoeten. Voor keur voor vestiging pro-life-artsen i. tegen abortus euthanasie). Gemeente moet niet alleen politie-agent spelen, maar zelf goe de voorbeeld geven rijden met schoon ge meentelijk wagen park. Voorts scheiding van huisvuil bij de bron; stimuleren ge bruik compostvaten en hergebruik afval stoffen; bestrijding ge luidsoverlast. Onderzoek naar verbe tering vestigingskli maat in Leidse regio. Aandacht voor school verlaters. Bij gemeen te vooral jeugdige werklozen en kostwin- s aanstellen. Per soneelsbeleid niet dergeschikt aan em: cipatorische doelstel lingen. Mening burgers staat voorop. Op plannen vroeg laten reageren door burgers, daarna pas uitwerken. Minder wethouders: 7 naar 5. Meer burgerdagen en hoorzittingen. Aan stellen ombudsman. Meer kinderopvang. In beginsel voorrang Geld voor nieuw leid moet komen uit bezuinigingen. Min der regelgeving, priva tisering takken van ge meente. Geen belas tingverhoging. Tegen erfpacht. Meer geld dierenopvang/-hulp. Financiële gevolgen Leefbaar-Leidenpro- gramma niet doorge- rekend. Politie vaker op fiets en bromfiets. Op on veilige plaatsen waar schuwingssystemen. Extra geld voor appa ratuur die politietaken eenvoudiger maakt. Meer politie op straat 's avonds en 's nachts. Cafés 6 keer per jaar ontheffing slui tingsuur. Niet alle plekken vol bouwen. Voor aanleg extra groen en parken. Nieuwbouw vooral in sociale huursector. Voor toekomst wo ningbouw e.d. overleg met regiogemeenten. Gesubsidieerde hui zen ook werkelijk voor mensen met lagere in komens. Voor aanleg Rijksweg 11. Onderzoek tweede busstation bij Garen- markt. Regionale bus sen uit centrum. In centrum kleine pen delbussen. Breestraat autovrij, ook geen bus sen en (brom)fietsen. Onderzoek naar boot bussen. Meer fietsen stallingen. Leidenaars mogen niet klagen over aan bod van kunst en cul tuur. Heeft nog elitair karakter. Op andere wijze presenteren, zo dat het meer mensen aanspreekt, onder meer via lokale televi sie. Op Stadhuisplein permanente muziek tent met terras. Oprichting vrijwilli gersorganisaties 1 zieken, gehandicapten ouderen. Extra korting voor la gere inkomens op be paalde activiteiten. Lagere inkomens mo gen iets bijverdienen. Opvang voor gokver slaafden. Onderzoek privatisering EHD. Auto's gemeente op aardgas. Meer afval ge scheiden ophalen Goede doorstroming verkeer en groene golf bij verkeerslichten be perkt vervuiling door auto's. Meer honden- uitlaatstroken en af valbakken. Geen che mische bestrijdings middelen. Oostvlietpolder milieuvriendelijke be drijven. Binnenstad moet bereikbaar zijn. 1 voor winkels. Re giofunctie Leiden sterken. Meer goedko pe hotels, onderzoek vestiging jeugd herberg. Promotie Leiden op internatio nale toeristische beur- Uitbreiding kinderop vang. Winkeliers bepa len zelf openingstij den. Aantal van 7 wet houders staat ter dis cussie. Uitbreiding van directie milieu. Voor erfpacht. Auto matiseringsplannen toetsen op financiële aspecten en op gevol gen voor werkgelegen heid en kwaliteit van het werk. Financiële gevolgen programma De Groenen niet door gerekend. Het gemeentelijk ap paraat dient op crea tieve wijze invulling te geven aan alternatieve straffen. Biologisch bouwen, passieve zonne-ener- gie benutten. Ver scheidenheid woon vormen. Hergebruik leegstaande kantoren, winkels en scholen voor huisvesting. Laagbouw afwisselen met hoogbouw. Meer pleinen, kleine parken en open ruimtes. Voor vervoer per boot, fiets, bus en trein. On derzoek naar trolley bussen. Geen rijksweg 11. Sneltrein naai Utrecht. Meer fietsen stallingen. Gratis par keren in samenhang met goede busvoorzie ningen. Geen nie parkeergarages. Cen trum autovrij. Meer steun voor uitoe fening van kunst. Toe slag voor aankoop ma terialen door kunste naars en zorgen voor betaalbare ateliers. Ar cheologische en histo rische aspecten van Leiden uitgangspunt maken voor volksfees ten en toerisme. Uitbreiding gezondheidscentrum. Steun voor milieu groepen en buurtvere nigingen. Stimuleren alternatieve gezond heidszorg. Meer con trole op Mogen (gene tische manipulatie). Meer gescheiden vuil ophalen. Terugdrin gen chemische bestrij dingsmiddelen. Milieuvriendelijk groenbeheer. Meer groen: o.m. daktuinen. Strenge normen che mische laboratoria. Kringlooppapier. Sub sidie voor zonne-boi- lers. Gasprijs naar ver bruik. Meer milieuvriendelij ke bedrijven. Uitbrei ding kringloopproject. Bevorderen parttime werk. Vrijwilligers werk omvormen betaalde arbeid. Soe pele regels zodat r mensen eigen bedrijf je kunnen beginnen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14