Euro-parlement wil hogere graanprijs 'Hereniging kost 30 miljard' We moeten zuinig zijn op vernieuwende bedrijven Steun parlement zal boeren niet helpen Fabrikant Luxaflex ziet zonlicht in Oost-Europa Unieke aanbieding VRIJDAG 16 MAART 1990 PAGINA 5 STRAATSBURG/BRUSSEL (GPD) Het Europees Parlement heeft gisteren de kant Nederlandse bedrijv en geven per van de akkerbouwers gekozen in hun strijd voor verhoging van de graanprijzen in de EG. iaar meer dan een miliard gulden uit Het heeft maatregelen voorgesteld die neerkomen op een indirecte prijsverhoging met 2 prigj"ele' procent. EG .landbouwcommissaris MacSharry liet echter al meteen weten er niet over te 2e zaken. Wanteen rekti "geschenk- piekeren om de voorstellen over te nemen. En ook de landbouwministers, die uiteindelijk op-zijn-best is, zoals organisator AMSTERDAM Het inbraakvrije credit-cardmapje wordt een van de grote klappers dit jaar. En de voet bal die volksliederen speelt wan neer je de zijvlakken indrukt, daar kan ook eigenlijk geen bedrijf om heen. Om maar niets te zeggen van het stereo-opblaaskussen, ook al zo'n prachtgeschenk. Vanaf maan dag is de Amsterdamse RAI gevuld met een allegaartje van weggever tjes, nieuwe vondsten van de han del in relatiegeschenken op de de vakbeurs Europremium '90. door Fred van Essen beslissen, voelen daar niets voor. MacSharry wees erop dat de graan- produktie dit jaar zal uitkomen op 170 miljoen ton, 10 miljoen ton meer dan de in 1988 afgesproken produk- tiedrempel. Boven die grens zakt volgens die afspraak de graanprijs automatisch met drie procent. De voorstellen van het parlement zou den de EG dit jaar 4,5 miljard gul den extra gaan kosten. De meerder heid in het parlement voor de voor stellen was overigens minimaal. De socialisten en een deel van de chris tendemocraten waren tegen. Het Europees Parlement heeft in landbouwzaken overigens slechts een adviserende stem, en daardoor zullen de landbouwministers, die eind deze maand over de landbouw prijzen moeten beslissen, zich ook niet erg onder druk gezet voelen. Het parlement wil niet tornen aan de prijsverlaging met 3 Drocent. die Aantal dienstjaren bepaalt voortaan opzegtermijnen DEN HAAG (GPD) De opzegter mijn van een arbeidscontract moet voortaan uitsluitend worden afge meten aan het aantal dienstjaren. Leeftijd van de werknemer noch de betalingstermijn mogen van in vloed zijn op de lengte van die pe riode. Als wettelijke regel zal voor elke vijf jaar arbeid een maand op zegtermijn gelden. Voor mensen die hierdoor vier maanden van tevo ren ontslag moet worden aange zegd, wordt een aparte regeling ge troffen. Deze regeling vormt onderdeel van een wetsvoorstel tot vereenvou diging van het ontslagrecht, dat mi nister De Vries (sociale zaken) en staatssecretaris Kosto (justitie) gis teren bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Het grote aantal regel tjes belemmert bedrijven op dit mo ment flexibel in te spelen op de eco nomische ontwikkelingen. De bewindslieden stellen verder voor de mogelijkheden te verrui men om tijdelijke arbeidscontrac ten per direct te kunnen beëindi gen. Zo moet het mogelijk worden- een tijdelijk contract met een half jaar te verlengen zonder dat er een opzegtermijn geldt. Bij collectief ontslag is een maand wachttijd bij het arbeidsbureau niet langer ver plicht indien de werkgever een re geling heeft getroffen met de bon den. De vereenvoudiging betekent overigens niet dat het makkelijker wordt een werknemer zo maar te ontslaan. Iemand die door verlen ging langer dan twee jaar bij dezelf de firma werkt, wordt voortaan be schermd tegen ontslag als gevolg van ziekte, zwangerschap en mili taire dienst. Het wetsvoorstel be paalt bovendien dat de proeftijd van een arbeidscontract voor onbe paalde tijd nooit langer mag duren dan twee maanden en op de eerste werkdag ingaat. Hans Janssen het zegt "een leuk hebbedingetje, waarvoor je zelf de winkel nooit zou ingaan". Als Oranje wint zingt televisie het Wilhelmus Neem nou die voetbal. "Stel Ne derland wint zijn eerste wedstrijd in Italië: gejuich in de huiskamer en jij drukt op de Nederlandse vlag op de zijkant. Het Wilhelmus weerklinkt. Leuk toch". En alle deelnemers aan het WK staan erop, op deze 'jingle ball'. Als dat niet aanslaat, weet Janssen het ook niet meer. Het mapje voor de credit-cards mag je van Janssen een vinding met een hoofdletter noemen. Met cijfer slot en een beveiligingsmechaniek dat de naam geavanceerd verdient: na zes foute combinaties spuit een zure vloeistof uit de CardSafe en maakt alle cards ongeldig. "Dat ding is echt handig. Het zou me niet verbazen als dat volgend jaar ook gewoon te koop is in de winkels. Voor hem staat de CardSafe al rots vast in de eregalerij van commercië le successen naast bijvoorbeeld de wegwerpcamera. Die loopt nu ook in fotozaken als een trein, en begon ooit ook als een weggevertje op de relatiegeschenkenbeurs. Op Europremium broeit het van de Oranjekoorts. Die voetbal is daar maar een bescheiden voorbeeld van. Er is geen bedrijf in Nederland dat het de komende maanden zon der oranje stelt, zegt Janssen, en dus springt de premiumhandel daar oogverblindend op in met honder den oranje-items. Janssen, en met hem de branche, is blij gestemd. Alle bange verwach tingen over de nieuwe belasting maatregelen (volgens Oort) zijn niet uitgekomen. Oort heeft de handel in het relatiegeschenk ondanks de verminderde aftrekbaarheid geen schade gedaan. Sterker nog: waar ineenstorting van de markt werd gevreesd, is de omzet krachtig ge stegen. Duitse doorbraak van Getronics AMSTERDAM (ANP) - Het com puterbedrijf Getronics neemt voor 34 procent deel in het Westduitse bedrijf InterScan Computer Service te Mainz. InterScan is een compu- teronderhoudbedrijf met 50 werk nemers en een omzet van ruim 5 miljoen gulden. Overeengekomen is dat Getronics in een later stadium een meerderheidsbelang in Inters- can kan verwerven. Door deze deelneming wordt het voor Getronics Service mogelijk de onderhoudsactiviteiten voor com puters en netwerken uit te breiden naar Duitsland. In tegenstelling tot andere Europese landen is de vraag naar deze dienstverlening in West- Duitsland later tot ontwikkeling ge komen. Directeur drs. A.H.J. Ris- seeuw spreekt van een doorbraak voor het bedrijf op de Duitse markt. SLM huurt niet Het huren van een KLM-Boeing 747 door de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij (SLM) gaat voorlopig niet door. Suriname blijkt niet vol doende cockpit-bemanning te kun nen leveren. De luchtvaartmaat schappijen waren overeengekomen dat de SLM piloten en cabineperso neel zou leveren voor een wekelijk se, door de SLM uit te voeren vlucht van Paramaribo naar Amsterdam. Postwet De Nederlandse regering gaat bij het Europese Hof van Justitie in be roep tegen de beschikking van de commissie van de Europese Ge meenschappen over koeriersdien sten. Nederland zou volgens de EG bij het briefvervoer een te liberaal beleid voeren. Japan in VS De Amerikaanse detailhandelske ten Saks Fifth Avenue komt wel licht in andere handen. Gisteren hebben directie van de luxe winkel keten en de Japanse Tobu Depart ment Store bekendgemaakt een bod te hebben uitgebracht op de ke ten van het Britse BAT Industries. De hoogte van het bod is niet be kend, maar deskundigen schatten het op tussen 800 miljoen en één miljard dollar. Computersbedrijf LCI Computer Group in verwacht in het lopende jaar de omzetgrens van 100 miljoen gulden te over schrijden, nadat de omzet vorig jaar met 60 procent omhoog ging tot 68 miljoen gulden. Dat blijkt uit het vandaag gepresenteerde jaarver slag over 1989 (winst 6,3 miljoen gulden). LCI, leverancier van laser printers en microcomputers onder zoekt de mogelijkheden voor de no tering van de aandelen op de zoge naamde tweede markt in Brussel, gezien het aandeel van de verkopen automatisch volgt bij overschrij ding van de drempel van 160 mil joen ton. Dit zogenaamde 'stabilisa tie-mechanisme' mag dus blijven. Het parlement wil wel dat de prijs die de EG betaalt bij het opkopen van overschotten (de interventie prijs) met drie procent stijgt, terwijl de medeverantwoordelijkheidshef fing van 3 procent voor graan en melk moet verdwijnen. Het parle ment steunt het voorstel van onder meer minister Braks om de uitbeta- lingstermijn van de EG aan de graanhandel van 120 dagen op 30 dagen te brengen. Omdat minder geleend hoeft te worden leidt dat in direct tot een prijsverhoging met 2 tot 2,5 procent. Een aantal ministers steunt ook het voorstel van minister Braks om sneller te betalen voor graan dat uit de markt wordt genomen. Het ziet er naar uit dat dit het enige pqjit wordt waarop de ministers over twee weken de boeren tegemoet zullen komen. Dat zal hen dus maar weinig soelaas bieden. De Nederlandse graanboeren, met een delegatie in Straatsburg, waren teleurgesteld'. Het Europees Parlement heeft volgens hen een kans laten liggen om iets voor de boeren te doen. Herman Verbeek (Groen Links) riep de akkerbou wers op om opnieuw in actie te ko men, in ieder geval bij de Neder landse politiek. Volgens Verbeek haddcQ de grote fracties in het par lement gisteren een halt moeten toeroepen aan de stabilisatoren. Eisso Woltjer (PvdA) en Jan Son- neveld (CDA) gaven toe dat er wei nig lijn zat in het stemgedrag van hun fracties. Voor een aantal zuide lijke produkten, zoals katoen en ta bak, stemde een meerderheid voor prijsverhogingen en het doorbre ken van de stabilisatoren. Voor zui vel en melk was dat niet het geval. FNV helpt Chili SANTIAGO (ANP)- Het FNV wil zijn hulp aan de Chileense vak bondsfederatie Central Unitaria de Trabajadores de komende jaren op voeren. Dit hebben internationaal secretaris Willy Wagenmans en pen ningmeester Michel Negenman in Santiago meegedeeld. De afgelopen jaren heeft het FNV Chili, mede met steun van het ministerie van ont wikkelingssamenwerking, met jaarlijks gemiddeld 200.000 tot 250.000 gulden gesteund. Het is de bedoeling dat deze steun wordt ver hoogd tot een bedrag tussen de 350.000 en 400.000 gulden. Geen Cubaanse tabak meer in prijzige sigaren PARIJS (ANP) - Er zal voorlopig geen tabak uit Cuba meer worden ge bruikt voor de produktie van de prijzige sigaren van Davidoff. Het bedrijf, on derdeel van het Zwitserse concern Oettinger, laten weten te hebben gebroken met de Cubaanse staatsta- bakorganisatie Cubata- baco, omdat "Cubatabaco duidelijk niet meer kan en wil voldoen aan de kwali teitseisen". De fabriek brengt in de loop van dit jaar nieuwe sigaren op de markt die zijn gefabriceerd uit tabaksoorten uit het Ca- ribisch Gebied. De proble men dateren al van septem ber 1988. De twee onderne mingen hebben vanaf 1988 vrijwel onophoudelijk com- muniqué's laten verschij nen met een voor elkaar on vriendelijke inhoud. FRANKFURT (AFP/DPA) - Voor West-Duitsland mag de Duitse her eniging niet meer dan 30 miljard mark per jaar kosten. Dit bedrag is erg klein vergeleken met tot nu toe berekende schattingen, maar het extra benodigde kapitaal kan een voudig worden gedekt door lenin gen. Dit blijkt uit een studie van de Deutsche Bank. De Bondsrepubliek zal in 1991 in totaal tussen de 70 en 75 miljard mark aan staatsleningen uitschrij ven. Behalve de 30 miljard mark per jaar zal de hereniging de Westduitse begroting dan een tekort van 40 tot 45 miljard mark opleveren. In 1991 worden de kosten van de hereni ging pas voor het eerst in volle om vang duidelijk. De globale kosten van de reconstructie van de Oost- duitse economie van 500 miljard mark, vindt de bank ruwe over schat, want er wordt geen rekening Overigens is nog steeds niet dui delijk wat de omwisselingsverhou ding tussen de twee munteenheden wordt. Er moeten omwisselingsver houdingen komen voor tegoeden, voor land, eigendommen, prijzen, lonen, huren en pensioenen. Het ministerie van financiën ontkende in dit verband dat de omrekening 3,5 op 1 zou zijn, zoals een Westduit se krant gisteren meldde. Een groot probleem vormen verder de schul den van het bedrijfsleven. Als Oost- duitse bedrijven hun schulden in de verhouding 1 op 1 moeten terugbe talen, staat hun een spoedig faillis sement te wachten. Siemens, dat onlangs de compu terfabrikant Nixdorf overnam, en SAP uit de Bondsrepubliek Duits land gaan een joint-venture vormen met de Oostduitse VEB Robotron Projekt voor de ontwikkeling van computersoftware. SAP, een soft warebedrijf met een omzet van on geveer 370 miljoen mark, werkt al nauw met Siemens samen. De nieu we onderneming zal vooral voor de DDR en enkele andere Oosteurope- se landen gaan produceren. In Leipzig maakten gisteren de Westduitse Preussag-Salzgitter en AEG bekend samen met de Oost duitse VEB-Kombinat Schienen- fahrzeugbau spoorwagons te gaan bouwen. Volgens deskundigen ont staat door de samenwerking de grootste producent van wagons ter wereld. Het VEB-concern heeft ze ventien fabrieken en 23.000 werkne- De wagon-divisie van Preus sag-Salzgitter heeft 2500 mensen in dienst, AEG-Westinghouse Trans- portsysteme, het betrokken AEG- bedrijfsonderdeel, 3100 mensen. ROTTERDAM (ANP) - Zo voor zichtig Hunter Douglas, dat onder meer de jaloeziën Luxaflex produ ceert, is over de omzet- en winst vooruitzichten voor 1990, zo duide lijk is bestuursvoorzitter R. Son- nenberg over de mogelijkheden in Oost-Europa. Preciese cijfers over de te verwachten omzetten kon hij gisteren tijdens de toelichting op de jaarcijfers niet geven, maar "de mo gelijkheden in Oost-Europa lijken plotseling veelbelovend". Vooral in de Sovjetunie heeft het Rotterdamse bedrijf al twee licen tie-overeenkomsten gesloten voor de produktie van raambekleding. "Oost-Europa en met name de Sov jetunie biedt nieuwe mogelijkhe den. We kunnen daar activiteiten opbouwen" aldus bestuurslid Van den Akker. Hij is ervan overtuigd dat er flinke omzetten in de Sovjetu nie zijn te behalen. Er is daar ge noeg koopkracht en de mensen wil len westerse kwaliteitsgoederen ko pen, aldus Van den Akker. Hunter Douglas levert aan de fa brieken in Rusland machines, ba sismaterialen en kennis voor de produktie van de aluminium delen. De Sovjets betalen de Rotterdamse onderneming met aluminium van "uitstekende kwaliteit". Volgens het bestuur heeft het concern be dongen dat de Russen geen fabrika ten mogen afleveren buiten de Comecon-landen. Naast de Sovjetunie is er enkele weken geleden een overeenkomst gesloten met een Oostduits bedrijf. Groei in 'factoring' EINDHOVEN (GPD) - De groei in de 'factoring' (het ipnen van reke ningen voor anderen) zet door. De factor-dochter van de Rabobank, De Lage Landen, zag in 1989 het ba lanstotaal stijgen van 3,5 naar 3,8 miljard gulden. De nettowinst ging bijna 10 procent omhoog tot 24,2 miljoen gulden. Dit jaar wordt op nieuw een verbeterde groei van de bedrijfsactiviteiten verwacht. DLL heeft ook bekendgemaakt het Fran se factoringbedrijf Centrale Factor te, met filialen in München en Mil aan, hebben overgenomen. Met buurland Polen bestaat er al een contract sinds vorig jaar. Mo menteel voert Hunter Douglas ge sprekken met Hongarije en Tsjechoslowakije. Voor de bestuursvoorzitter was 1989 een succesvol jaar met diverse recordcijfers. Naast groei in Europa bij een aandeel van 46 procent in de omzet (1988: 43 procent) ziet Hunter Douglas kansen liggen op de Aziati sche markten. In 1989 was 19 pro cent (1988: 18 procent) van de totale concernomzet afkomstig uit Azië en de Rotterdammers breiden de pro duktie uit door middel van de bouw van nieuwe fabrieken in Maleisië en Thailand. In Japan werd vorig jaar samen met een Japanse firma een bedrijf opgezet voor assemblage en verspreiding van raambekledings- produkten. NMB-Postbank vergroot winst met 12 procent AMSTERDAM (ANP) - De NMB Postbank Groep heeft vorig jaar de nettowinst met ruim 12 procent zien stijgen van 586 miljoen gulden tot 658 miljoen gulden. In het binnen band nam de kredietverlening aan zakelijke klanten toe met 11,6 pro cent. De groep versterkte zich in de sectoren scheepvaart, offshore en op agrarisch gebied. Ook nam de kredietverlening in de gezond heidszorg en aan lagere overheden toe. Aan particulieren nam de kre dietverlening met ruim 7 procent toe. Doorlopend krediet was meer in trek dan een persoonlijke lening. Het in 1988 begonnen herstel van de particuliere spaarmarkt heeft zich voortgezet. Het totaal aan spaargelden van particuliere rela ties steeg met 4,2 procent tot 39,5 miljard gulden. De internationale kredietverlening steeg met 8 pro cent en bedraagt nu 17,8 procent van de totale zókelijke kredietverle ning van de groep. Onderzoekers sporen trends in technologie op (vervolg van pagina 1) LEIDEN "Nederland heeft inter nationaal best wat in de melk te brokkelen. Dat moeten we ook zo i te houden. Uit dit onderzoek kan men dan ook een waarschu wing lezen dat we zuinig moeten zijn op de bedrijven, die achter deze technologische innnovatie zitten en verantwoordelijk zijn voor de oc trooien", aldus geeft onderzoeker Van Raan aan dat Nederland goed deels afhankelijk is van bedrijven als Philips voor de stand van zijn techniek. Nederland staat zwak in de ge neesmiddelenindustrie en land- bouwchemie. En het wordt nog slechter, zo stellen de Leidse onder zoekers de trend vast. De minder specialistische technologieën ge- door Raymond Peil ADVERTENTIE complete AAatthaus-Passion-J.S. Bach - o.l.v. Michel Corboz - I DE SPECIALIST IN HI-FI, COMPACT DISC, AUDIO&VIDEO Pieterskerkchoorsteeg 11, Leiden, Tel. 071-122184 ven in Nederland een zeer gevari eerd beeld. De chemie, vooral poly meerchemie (het aan elkaar verbin den van gelijksoortige moleculen), doet het aardig. Metaal- en metaal bewerking is niet sterk, motoren en turbines vertonen een zeer lage acti viteit. Op het gebied van papier- en drukmachines is Nederland 'erg weinig actief evenals in de machine bouw, meettechniek en algemeen in instrumentenbouw. Opmerkelijk is de stijgende activiteit in Neder land op het gebied van motorvoer tuigen. In de 'medium- en low-tech' is de voedingsindustrie een sterk punt, alsmede land- en tuinbouw- machines en scheepsbouw. Op het gebied van organische chemie heeft Nederland een behoorlijk hoge acti viteit. Nederland wordt actiever op het gebied van stalen produkten. Nek aan nek De Verenigde Staten blijken niet zo veel uitgesproken sterke kanten te hebben. Een hoge activiteit is waar genomen op het gebied van petro chemie, reinigingsmiddelen, bio- engineering en polymeren. Relatief sectoren uitvindingen zwak staan de VS in motorvoertui gen, motoren en turbines en consu mentenelektronica. Van Raan: "Wat niet wil zeggen technologieën'bedrijfsleven dat daar niets gebeurt, Er gebeurt heel veel. In absolute aantallen wor den heel veel octrooien in de VS ge registreerd. Maar de VS hebben weiijig punten waarop ze sterk naar boven of naar beneden van het ge middelde afwijken. Ze doen eigen lijk gewoon alles". opslag zie je een nek-aan-nek-race in kaart gebracht. Bijzondere high- tussen Nederland en Japan, tussen tech-uitvindingen als supergelei- Philips en de rest van de wereld", ding zijn ook buiten het onderzoek gebleven doordat deze vernieuwin gen het laboratorium nog niet heb- Met het onderzoek willen de weten- ben verlaten. schappers ook bekijken in welke Sterke punten van het onderzoek groot be- vinden de wetenschappers dat het Onbelicht lang zijn voor andere technologie gebieden. Op die manier kan men vaststellen op welke 'kruispunt- tgebreid overzicht biedt de stand van de techniek in een aan tal landen. Bovendien wordt duide lijk welke bedrijven en groepen sterk vernieuwend bezig zijn en ant woord op vragen als wie gebruikt Aanwijzingen DIGITAL AUDIO tenschap zich het best kunnen toe leggen. Een aantal activiteiten is door de opzet van het onderzoek onbelicht kunnen eruit worden geput gebleven, omdat niet in elke sector ternationale samenwerking en sa- de stand van de techniek kan wor- menwerking tussen universiteiten den gemeten in aantallen octrooien, en bedrijfsleven. De telecommunicatie komt er niet duidelijk uit, omdat daarin veel Van Raan registreerde daarente- raakvlakken met militaire technie ken voorkomen en die worden vaak Van Raan waarschuwt dat de cijfers elektronica geheim gehouden. niet meer dan trends aanduiden. Er tv's), instru- De geavanceerde high-tech waar- zÜn uitvindingen die niet worden in octrooiaanvragen geen zin heb- geoctrooieerd, maar in bedrijven ben omdat een nieuwe uitvinding blijven 'hangen' en als kiiow-how achterhaald tegen de tijd dat het oc- worden gebruikt en doorgegeven, Trends gen in Japan juist opmerkelijk dui delijke voorkeuren (computers, radio's menten, motoren, turbines torvoertuigen. De informatietech nologie is een heel sterk punt Japan. Van Raan: "In de informatie- trooi afkomt, is evenmin duidelijk Een land als Italië heeft bijvoor beeld geen traditie van octrooi aan vragen. De trend is volgens de Leid se onderzoeker overigens wereld wijd wel om het meer te doen. Zeer van belang voor Nederland vindt de Leidse wetenschapper het feit dat onderzoek kan aangeven hoe technologische vernieuwing doordringt naar andere landen. "Daar kun je van leren waarom je op een bepaald gebied gaat achter lopen, terwijl een techniek al lange re tijd bekend is en in een ander land wel doordringt". Minder duidelijk Uit het onderzoek komt naar voren dat Frankrijk een voorkeur heeft voor de chemische industrie, alsme de industriële elektronica en speci fieke machinebouw, geneesmidde len, landbouwchemie (bestrijdings middelen en kunstmest) en com- municatie-apparatuur. In West- Duitsland blijkt de nadruk te liggen op machinebouw, motoren en tur- belangrijke bron bines, transport en de chemische in- (foto gpd) dustrie. Het beeld dat de onderzoekers van de Britten kregen wordt als 'minder duidelijk' gekenschetst. Grote activiteit op het gebied van material handling (voorraadbeheer en -behandelingstechnieken) trans port en verkeer, reinigingsmidde len en lasers, meettechniek, sensors en instrumenten. Een duidelijke voorkeur voor de metaalindustrie vonden de onderzoekers in Zwe den, dat in de vergelijking is opge nomen omdat het qua bruto natio naal produkt en levensstandaard met Nederland goed overeenkomt. Voor een vervolgonderzoek heb ben de Nederlandse ministeries economische zaken en onderwijs en wetenschappen inmiddels op dracht gegeven aan de Leidse we tenschappers. Dit zal zich richten op 'opto-mechatronics': de gecom bineerde technologieën van waar neming, mechanische handeling en elektronische besturing. Hierbij kan worden gedacht aan een robot die een voorwerp herkent en via elektronische circuits opdrachten tot handelingen met het voorwerp uitvoert.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5