Bedrijf moet milieu jaarverslag maken Politici spelen voor Sinterklaas Beleid Suriname verdeelt coalitie Alders: uitstoot schadelijke stoffen vastleggen Professor Heertje geeft student toch voldoende Celstraf geëist voor gooien bom op huis Paul Witteman OOIEVAARS NEERGESTREKEN Kwaliteit woningbouw omhoog Jc Cchit ato% time it Jc ei$ehK/ij*e VRIJDAG 16 MAART 1990 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Bedrijven zijn in de toekomst verplicht jaarlijks een openbaar verslag op te stellen over de uitstoot van stoffen naar bodem, lucht en water, en over de verschil lende afvalstromen. Een voorstel daartoe van minister Alders (milieubeheer) kreeg giste ren tijdens mondeling overleg de steun van de Tweede Kamer. AMSTERDAM (GPD) - Prof. Heertje blijft weigeren de rechten student Robert Jan Lambach on voorwaardelijk een voldoende te geven voor diens tentamen econo mie. Om aan betaling van een dwangsom te ontkomen, heeft Heertje weliswaar toegezegd het cij fer te veranderen, maar hij weigert daarvan schriftelijk bewijs te ge- Heertje wil zo de mogelijkheid openhouden om het cijfer in hoger beroep alsnog, te kunnen verlagen, zo blijkt uit een toelichting van bei der advocaten. De Amsterdamse rechtbank heeft Heertje vorige week veroordeeld tot het geven van een voldoende op straffe van een dwangsom van 500 gulden per dag tot een maximum van 50.000 gulden, te rekenen vanaf afgelopen maandag. Lambachs ad vocaat, mr. J. Pel, gaat niet akkoord met de 'voorbehouden' die Heertje maakt bij de uitvoering van het von nis. Pel wil dat Lambach een tenta menbriefje krijgt met daarop de vol doende. Heertje zal daaraan volgens zijn advocaat, mr. H. G. Grootveld, niet voldoen. Het gaat daarbij om 'de status van de zes'. "De vraag i» of je dat cijfer opnieuw weer kan veran deren als een hogere rechter besluit dat het vonnis van de Amsterdamse rechter onterecht is", aldus Groot veld. Volgens de advocaat is het overigens nog niet zeker dat Heertje beroep aantekent. Advocaat Pel vindt Heertjes voor stel geen recht doen aan het vonnis. "Heertje moet gewoon een zes ge ven, maar dat doet hij niet. Zijn brief is nogal cryptisch; we zijn er nog over in de slag", aldus Pel. Tijdens het kort geding twee we ken geleden zei Heertje het tenta men 'naar eer en geweten' met niet meer dan een vijf te kunnen waar deren. Maar vijfhonderd gulden per De Kamer besprak met Alders de Het doel van een dergelijk sys- notitie over bedrijfsinterne milieu- teem is de opbouw van een apparaat zorg, die nog onder zijn voorganger binnen het bedrijf dat de belasting Nijpels is opgesteld. In 1995 moeten van het milieu zoveel mogelijk be- alle grote bedrijven (circa 12.000) heerst en beperkt. Het uitbrengen een integraal milieuzorg-systeem van een milieu-jaarverslag maakt opgesteld hebben. De ongeveer hiervan onderdeel uit. 250.000 middelgrote en kleine be- in de oor- drijven moeten in dat jaar stappen spronkelijke notitie was hiervoor hebben gezet voor een gedeeltelijk echter geen wettelijke verplichting zorgsysteem. HAARLEM (ANP) - De officier van later ontplofte een zelfgemaakte justitie bij de Haarlemse rechtbank tijdbom in de buurt, nu in een auto heeft gisteren 2,5 jaar celstraf geëist die erg veel op die van Witteman tegen een 20-jarige Haarlemmer die lijkt. in de nacht van 7 op 8 oktober vorig Volgens de officier is de familie jaar een bomaanslag zou hebben ge- Witteman enige tijd het doelwit ge pleegd op de woning van journalist weest van terreuracties. Eén en an- Paul Witteman in Haarlem. Bij de der zou het gevolg zijn Van wraakge- aanslag werd de hal van de woning voelens bij de Haarlemmer, die het flink beschadigd. Een paar dagen niet kon verkroppen dat Wittemans dochter een relatie met hem had verbroken. De verdachte ontkende voor de rechtbank nadrukkelijk de bom te hebben gegooid. Een verbroken re latie was volgens hem geen aanlei ding de familie van zijn ex-vriendin te terroriseren. De officier stelde echter dat tegen de Haarlemmer be lastende verklaringen zijn afgelegd, Flevoland weigert afval uit Randstad LELYSTAD (ANP) - De provincie Flevoland houdt voorlopig de deu- foal.s d°°r ?'Jn neef' 0ok n ean a/Sf- ren dicht voor afval varolii Noord- £lstVd telefoongesprek erken de Holland. Zij vindt dat deze provin- ?aarl™mei' f *1$?^ ZT„V°,°r binnen de eigen grenzen moet de rechtbank deed hu deze bekente- af als een geintje. De verdachte zelf, die ook wordt beschuldigd van brandstichting in een caravan, diefstal en verboden woTrdde'^gTsterenophetverzoek wapenberit suggereerde dat de gaan zoeken naar andere mogelijk heden om van de overtollige afval stoffen af te komen. provincie Flevoland Alders wil die wettelijke regeling wel. Een verslag, of "milieu-rap portage", is voor de overheid een in strument om te zien of de maatrege len uit het Nationaal Milieubeleids plan (NMP) en het nog uit te bren gen NMP-plus ook daadwerkelijk bij bedrijven ingang vinden. Overi gens kan het nog even duren voor dat dit bij wet geregeld is, omdat hiervoor een nota van wijziging moet komen in de nog te behande len wet over vergunningen en alge mene regels. Een meerderheid van de Kamer, waaronder de regeringspartijen CDA en PvdA, zien het milieu-jaar verslag graag "breder" dan nu door Alders voorgesteld. Volgens PvdA- er Van Rijn-Vellekoop bij voor beeld moet in het verslag dat openbaar is ook aandacht zijn voor het energie- en stoffen-beleid dat een bedrijf voert. De minister meent dat bij het milieu-verslag van een "groeipro ces" sprake is. Hij wees erop dat bij het invoeren van milieu-maatrege len vaak een "spanningsveld" be staat tussen het bedrijf en de over heden die moeten toezien op de na leving van milieuvergunningen. Van Rijn-Vellekoop vroeg de be windsman ook het milieuzorgsys teem voor bedrijven niet te beper ken tot de wijze van produceren. Volgens haar dient ook nader geke ken te worden naar de mate waarin bepaalde produkten wel of niet voor het milieu gewenst zijn. Alders kondigde in dat verband aan nog vaak met de Kamer te zullen spre ken over de samenhang le produktenbeleid. HERWIJNEN - In het ooievaarsbuitenstatioii in Herwijnen is deze week het eerste ooivaarspaartje al neergestre- het gehe- ken. Met de voorspelde temperatuurstijging in het verschiet wordt aangenomen dat het nest over drie weken eie ren zal bevatten. (foto anp) 'Pronk loopt te hard van stapel' Noord-Holland 75.000 ton afval op te val moet ergens gestort worden dat de Alkmaarse oven op 20 april baarnet tiiHpiiik- bomaanslag mogelijk te maken Vippft mot Viot uzorlr uan Paul Witto. heeft met het werk van Paul Witte man. Volgens hem heeft de journa list dreigbrieven ontvangen in ver programma over Ge rard Reve. Hij zei de aanslag nooit te kunnen hebben gepleegd, omdat hij in de bewuste nacht van disco naar disco zwierf. De rechtbank doet op 29 maart NaaWd'e instS- u"sd"ak' definitief dicht gaat. Oo^c de in Zaanstad moeten nog dit voor jaar worden gesloten. Verschillende afvalverbrandings installaties in Noord- en Zuid-Hol land voldoen niet langer aan de ge stelde milieu-* laties in Zaandam en Alkmaar wordt ook die van Leiden als zeer vervuilend aangemerkt. De Leidse vuilverbranding zou voor de zomer gesloten moeten worden. Hierdoor ontstaat er een tekort aan verwer kingscapaciteit. Flevoland vindt dat Noord-Hol- ARNHFM ,ANP, n,> land zelf met een oplossing moet komen. Bij eventuele calamiteiten is de provincie wel bereid opnieuw Ex-arts 'Zetten' uit ambt gezet directeur de Zettense Heldringstichting gisteren door het medisch tucht- ërlegte' ptegetT'met"Te gemlm- codege uitzijn ambt als arts DEN HAAG (IPS/ANP) - Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) loopt te hard van stapel met de hulp aan Suriname. Dat vindt een ruime meerderheid van de Tweede Kamer. De bewindsman wil al beginnen met steun aan de Surinaamse landbouw en industrie nog voor er een meerjarenplan op tafel ligt. De oppositiepartijen en het CDA eisen een deugdelijk plan deze steun op gang komt. Vol- miljoen gulden per jaar, moet wor den ingebed in een gemeenschap pelijk beleidskader. Als Nederland niet akkoord gaat met dit kader, wordt er ook geen geld uitgekeerd. De bezwaren van CDA en WD richten zich eensgezind op de wens van Pronk vrijwel de complete Su rinaamse financieel-economische sector in partjes op te delen en ver volgens afzonderlijk te steunen. Pronk wil daarbij niet wachten op nen oefenen op de keuze juiste weg en het moment sluitvorming wat naar voren te ha len. Dit sturingsmechanisme gende week voert het parlement toegezegde aanpassings- en lange- samenleving nog niet staat is vlotte slissingen te zijn woorden. "Je moet niet te veel van die plan- jojo, die nen verwachten. Vergeet nooit, het hangt". oeder van een ex-patiërrte diende vorig jaar een klacht in bij het medisch tuchtcollege omdat de kind had verwekt bij haar dochter. De arts zei het college dat hij een lichaamsgerichte thera pie had toegepast en dat in de loop der tijd de therapeutische relatie overgegaan in een persoonlij ke. Uit de relatie werd een kind ge boren. Het medisch tuchtcollege verwijt de arts dat hij geen poging heeft on dernomen een van beide relaties te van kievitseierenrapers uit Frr land. Veel Frieseri komen n; ten. Dit is telefonisch meegedeeld aan de provincie Noord-Holland die naar eigen zeggen zeer teleurge- Vogelbescherming Noord-Holland omdat het op hun eigen weilanden "te vol"- zou zijn. Toevallig heeft het Europese Hof van justitie Nederland gisteren op de vingers getikt omdat het de Eu ropese afspraken met betrekking tot vogelbescherming niet nakomt. Nederland zou onder meer het ra pen van kievitseieren aan banden moeten leggen. Autoverzekering De actie tegen onverzekerd rijden van Justitie en de Rijksdienst voor het Wegverkeer is een succes. Het aantal onverzekerde auto's wordt nu geschat op 1,5 procent tegen 8 procent een jaar geleden. Het suc ces is te danken aan het vergelijken van foto's die het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting maakt in het kader van controles met de be standen van de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Voorkeur De Friese gemeente Achtkarspelen heeft ten onrechte de voorkeur uit gesproken voor een man bij het werven van een mede-directeur voor een openbare school. Het team van de school bestaat nu uit zes vrouwen (waaronder de mede-di recteur) en twee mannen, maar de commissie gelijke behandeling oor deelde dat in een personeelsadver tentie geen voorkeur voor een man mocht worden uitgesproken. maken dat hij tekort is geschoten als therapeut meende het medisch tuchtcollege dat de zwaarste maat regel moest worden toegepast. De minister krijgt wel groen licht voor steun aan onderwijs en volks gezondheid, zo bleek gisteren tij dens een mondeling overleg met de kamer. "Maar wij gaan niet akkoord met geld voor andere sectoren, zo lang het economisch beleid van de Surinaamse regering niet duidelijk is", aldus CDA-woordvoerder Har ry Aarts. Hij vroeg zich af of in Para maribo wel de politieke wil aanwe zig is om harde keuzes te maken. De minister wil de overbrug gingshulp die tot nu toe aan Surina me werd gegeven, vervangen door sectorhulp op projectbasis. Deze hulp. die een plafond kent van 200 termijnplannen van de Surinaamse regering. Vooral dat laatste vonden de woordvoerders Aarts (CDA) en Weisglas (WD) onacceptabel. Zij zijn er beducht voor dat daar mee opnieuw de druk van de ketel zou verdwijnen en de ontwikkeling Suriname weer een pure Neder- nVgaat daarbtf 'met' DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van woningen en woonomgeving is de afgelopen twintig jaar gegroeid. landse aangelegenheid zou worden, zonder dat daar creatieye en finan ciële inspanningen van Suriname tegenover staan. We willen eerst we ten welke weg Suriname op maat schappelijk en economisch gebied wil inslaan, aldus Aarts. Als de bo vengenoemde plannen bekend zijn ken als warmte-isolatie, het gebruik van onderhoudsarme materialen en afwerking en uitrusting van de wo ningen. Wel zijn de woningen ge middeld kleiner geworden, maar daar staat tegenover dat het gemid deld aantal personen per woning ook is gedaald. Daardoor i kan bovendien de sectorhulp beter tel vierkante meters per persoon" op elkaar worden afgestemd, zo me- toegenomen, evenals het aantal ka- nen de woordvoerders. me°s Minister Pronk denkt door zijn Dat staat in het rapport "Twintig benadering juist invloed uit te kun- Jaar woonkwaliteit" van het Re- DEN HAAG De kiezer moet zich vooral niet laten misleiden. De sin terklaascadeautjes die dezer dagen door het kabinet zijn uitgedeeld, ko men niet voort uit vrijgevigheid. De gemeenteraadsverkiezingen, die woensdag worden gehouden, heb ben er alles mee te maken. De kie zers moeten gunstig gestemd wor den. door Henri Kruithof Minister van financiën Wim Kok komt de eer toe de laatste slag te hebben geslagen. Hij kondigde de ze week aan dat reizigers met het openbaar vervoer, ook al wonen zij meer dan dertig kilometer van hun werk, het huidige belastingvoor deel zullen behouden. Automobilis ten raken dat voordeeltje wel kwijt. CDA en PvdA houden elkaar vast in deze bange dagen. Het was niet voor niets dat juist PvdA-voorman Kok dit leuke nieuwtje tijdens een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij naar buiten mocht brengen. Zwendel Voor de Dordrechtse rechtbank is Het CDA staat er in de opinidpeilin- gisteren drie jaar. celstraf geëist te- gen al zeer rooskleurig voor, terwijl .".en een man die boeren geld afhan- de cijfers er voor de PvdA aanmer- dig zou hebben gemaakt. De man, kelijk somberder uitzien. De inmid- clie gisteren niet aanwezig was. 'be- dels roemruchte minister van ver- middelde' voor de( boeren bij de keer en waterstaat, Hanja Maij-Weg- emigratie naar Canada. Voor eén gen. was gisteren dan ook opval- bóer zou hij voor de emigratie alvast lend mild tegen de coalitiegenoot, vee kopen ter waarde van 50.000 Zo mild zelfs dat de PvdA-verkeers- gulden. maar toen de boer in Cana- specialist Frits Castricum er tijdens ua kwam, bleek verdachte het be- het kamerdebatje over de uitlatin- t.aaide bedrag als vergoéding voor gen van Kok niet voor terugdeinsde toernee gemaakte kosten te beschouwen. de CDA-minister openlijk tegen lijk ter ondersteuning aanvallen van de oppositie te be schermen. Stabiliteit Het CDA heeft er weinig aan als de verkiezingsuitslag op grote winst voor Lubbers en de zijnen uitloopt, terwijl de PvdA sterk verliest. Dat soort uitslagen komen de stabiliteit van de coalitie niet ten goede en het CDA is op dit moment bepaald niet uit op een breuk met de PvdA, in te gendeel. Daarom is het vooral de PvdA die met de leuke plannetjes naar buiten mgg komen. Het CDA zelf is opval lend stil. Vóór Kok was het al staats secretaris Simons die zijn plannen voor de volksverzekering tegen ziektekosten ontvouwde, nog voor dat het kabinet daarover had ge sproken. Zijn plannen leiden tot een inkomensverbetering voor de laagst betaalden en daar is de PvdA wel voor te porren. Ook de opmer king van Kok dat nog eens gekeken moet worden naar de gevolgen van de belastingvereenvoudiging voor de laagste betaalden, moet in dit licht worden bezien. Met het sinterklaasfeest is het ka binet helemaal op het eind van de campagne voor de gemeenteraads verkiezingen weer in de oude fout vervallen. Tot nu toe hadden de lan delijke kopstukken van de verscha lende partijen zich redelijk stil ge houden. Voor het eerst leken de ver kiezingen voor de gemeenteraad ook werkelijk om de gemeentepoli tiek te gaan. Natuurlijk gingen Lubbers, Kok en Voorhoeve wel op pad om toe spraken in het land te houden, maar ze zochten nauwelijks de landelijke publiciteit. Het leek er op dat ze de het land nu eens werke- de lokale Wim Kok, de laatste slag. (foto anp> politiek hielden. Maar d,at beeld is met de laatste acties weer behoor lijk onderuit gehaald. Kopstukken De kopstukken van CDA en PvdA laten de laatste tijd niet na de rele vantie van de verkiezingsuitslag voor de landelijke politiek de baga telliseren. 'Het is nog te vroeg Vooral binnen de PvdA wordt met enige vrees uitgekeken naar de uitslag van .de verkiezingen. Hoe het ook zal lopen, de PvdA verliest in elk geval ten opzichte van de laatste gemeenteraadsverkiezingen heel fors. Het is niet zeker dat de achterban van de partij dat onge merkt zal laten passeren. Wanneer er gemor in het partijka der ontstaat zal dat ook de samen werking in de coalitie mogelijk niet onberoerd laten. Te meer daar uit recente peilingen blijkt dat de CDA- aanhang redelijk tevredeh is met het kabinetsbeleid tot nu toe, ter wijl de PvdA-aanhang dat niet is. Kennelijk wordt dit kabinet door de kiezers meer als een CDA- dan een PvdA-kabinet beschouwd. En dat is niet leuk voor de sociaaldemocra ten Vandaar de vriendelijkheid van het CDA ten opzichte van de PvdA. Vandaar ook de gelegenheid die de sociaal-democraten krijgen om on gebreideld 'leuke dingen voor de mensen' te verkopen. De WD is door de interne instabiliteit nog steeds geen redelijk alternatief. Bo vendien voelt Lubbers er niets voor het debacle van 1982 te herhalen, toen Van Agt al na acht maanden met de PvdA brak. En zo zijn de gemeenteraadsver kiezingen toch weer naar het niveau de landelijke politiek getild. search Instituut voor de Gebouwde Omgeving (RIGO), dat staatssecre taris Heerma (volkshuisvesting) donderdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Aanleiding voor het rapport, dat vooral betrekking heeft op de socia le woningbouw, was de felle kritiek die onder meer de Wiardi Beekman- stichting van de PvdA en een aantal wetenschappers onlangs hebben geleverd op de kwaliteit van de soci ale woningen. Volgens onderzoeker J. Conijn van de TU Delft zou de huidige woningwetwoning zelfs kleiner zijn dan die in de jaren '60. Ook de tevredenheid van de be woners met hun woning is de afge lopen 20 jaar gegroeid, aldus het on derzoek. Wel is er bij de bewoners nog kritiek op de woninggrootte en de geluidsisolatie. Internationaal gezien slaat de Nederlandse woning volgens het onderzoek gek figuur. dag 'is ook voor mij een belangrijke som geld'. "Het zet me natuurlijk voor het blok", aldus Heertje giste ren. Verder wilde de professor niets meedelen over 'deze boeiende en in teressante zaak'. "Niet uit onvrien delijkheid, maar het lijkt me beter dat ik dat voorlopig even niet doe. Ik bestudeer het vonnis nog", aldus Heertje. Mr. Pel zegt, althans voor lopig, nog niet te zullen overgaan tot het opeisen van de dwangsom. "Mijn cliënt wil die zes, met dat geld is hij niet geholpen". Het meningsverschil over het ten tamen, een bijvak van de rechten studie, duurt al langer dan een jaar. Lambach schakelde de rechter in nadat Heertje een uitspraak van het College van Beroep voor de Exa mens van de Universiteit van Am sterdam naast zich had neergelegd. 'Nijmegen onder druk bij benoemen van burgemeester' NIJMEGEN (ANP) - De vertrou- Nijmegen die burgemeester moet be- wordt van buitenaf onder druk gezet om tegen haar wil een burgemeestersvoordracht te aan vaarden. Dat schrijft fractievoorzit ter Slot van de VVD in Nijmegen en lid van de vertrouwenscommissie in een brief aan de gemeenteraad. Hij is uit de commissie gestapt. de blijft een dorp", aldus Pronk. Daar be- komt volgens de bewindsman bij dat de Surinaamse regering welis waar beloofd heeft te proberen nog rekenen" loed van de mili- verantwoorde be- tairen is nu naar het schijnt ietsje bleek uit minder, maar je weet nooit wat er de volgende dag gebeurt. Het is net een de goede kant "Ik kan mij niet verenigen met de wijze waarop van buitenaf getracht wordt de sollicitatie-procedure en gemaakte afspraken te, doorkrui sen. Ik kan mij ook niet verenigen met de druk die op de leden van de commissie wordt uitgeoefend be doelde doorkruising te accepteren of anders als commissie buitenspel te worden geplaatst", zo schrijft Slot, die stelt vanwege de geheim houding geen verdere opening van zaken te kunnen geven. Onduide lijk blijft zo of de druk van buitenaf door het kabinet wordt uitgeoe fend. De benoeming van een burge meester voor Nijmegen wordt steeds ingewikkelder. De kandidaat van de vertrouwenscommissie, S. Langedijk-de Jong, burgemees ter van Leek, trok zich onlangs te rug. De keus is nu tussen een nieu we solicitatieprocedure of een voor dracht uit de overgebleven kandi daten van de eerste ronde. In eerste instantie was bij voorbeeld oud-ka mervoorzitter Dolman kandidaat, maar de raad van Nijmegen wil al leen een vrouwelijke burgemeester. Daarom circuleren de namen van Eveline Herfkens en Annie Brou wer, nu burgemeester van Zutphen en voorheen loco-burgemeester van Nijmegen. Slot is niet het eerste lid dat de vertrouwenscommissie verlaat. Eerder stapte Hans van Hooft van de Socialistiese Partij op, omdat mi nister Alders tijdens een Nijmeegse carnavalszitting had gelekt over de te benoemen burgemeester. PvdA oppert idee van junior-huisarts DEN HAAG (GPD) - Pas afgestu deerde huisartsen zouden eerst en kele jaren onder de hoede van een mentor moeten werken. Zij missen de ervaring om te kunnen beslissen of een patiënt wel of niet moet wor den doorverwezen naar een specia list. Ruggespraak met een oudere, ervaren collega kan in probleemge vallen uitkomst bieden. Dat vindt het PvdA-Kamerlid Ne telenbos. Zij deed gisteren in de Ka mer het voorstel de pas afgestudeer de huisarts eerst als 'junior' enkele jaren te laten werken. Netelenbos verwacht dat hiermee het aantal doorverwijzingen naar een specia list en opnames in het ziekenhuis zal afnemen. Dat levert een forse kostenbesparing op, aangezien minder bedden onnodig worden be zet. Zij pleit voor een zelfde systeem in het onderwijs, waar de begin nend docent óok vaak moeite heeft om orde te handhaven en te bepalen wat wel en niet kan. de verkiezingen nu al een tus- Niemand had anders verwacht, sentijds oordeel over het kabinets- het is nog de vraag verhoudingen kennelijk van groter 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3