Is er nog hoop voor de Opera van de BastUle? Beproefde Deelder-methode Band staat als een huis KIJK UIT Exposities Concerten Theaters VRIJDAG 16 MAART 1990 PAGINA 23 Grootste en duurste operagebouw staat in Parijs PARIJS Met 'De Trojanen' van Hector Berlioz wordt morgen de omstreden 'Opera van de Bastille' feestelijk geopend, om daarna weer voor maanden te worden gesloten. De produktie van de Tro janen kost omgerekend zo'n twee miljoen gulden en er staan twee wereldsterren op de affiche: Grace Bumbry en Shirley Verrett. De feestelijke opening komt "na negentig maanden aan smarte lijk pogen tenslotte neer op een tangverlossing", aldus het Franse weekblad 'le Point' en het blad voegt er aan toe: "Sinds '81 lijkt het plan van de Bastille op een van die stralende utopieën uit de ne gentiende eeuw. De ontwerpers van het plan stelden een enorm aantal voorstellingen tegen lage prijzen in het vooruitzicht, maar de administratieve chaos, de artistieke koerswijzigingen en de persoonlijke ruzies hebben gemaakt dat de Opera van de Bastille sinds '81 geen kans zag zich het vertrouwen van de internationale opera-wereld te verwerven". De opera op de Place de la Bastille is het machtig oeuvre van de archi tect Carlos Ott. Op welke manier het de historie zal ingaan is nog ondui delijk, maar in elk geval staat vast dat het een symbool zal blijven van die eerste maanden van niet kapot te krijgen enthousiasme, waarmee de socialisten na hun opzienbaren de stembusoverwinningen in '81 aan de macht gekomen waren. In de volksopera dienden in de toekomst tegen lage toegangsprij zen een groot aantal voorstellingen te worden gegeven, waarbij ook aan door Rdolph Bakker 'Kiezen of Deelder', programma van en door Jules Deelder. Gezien op 15 maart in de Leidse schouwburg. Een programma volgens de be proefde Deelder-methode: zo staat 'Kiezen of Deelder' in het schouwburgboekje aangekon digd, en het bleek ook te kloppen. De Rotterdamse spraakwaterval krijgt nog steeds met gemak een schouwburg vol. Aandachtig wordt er geluisterd naar zijn (met krachttermen en Rotterdams vo cabulaire gelardeerde) verhalen, die Deelder in hoog tempo de zaal in slingert. Ter afwisseling is er een enkel gedicht of gewoon een schuine bak. In deze periode van belas tingaangifte doet bijvoorbeeld het verhaal 'fiscale betrekkingen' over zijn wederwaardigheden met de vertegenwoordigers uit de Pluk-me-kaal-straat het altijd goed. Dat is één van de uitvoerig behandelde onderwerpen, even als zijn voorkeur voor de hel bo ven de hemel, zijn betrokkehheid bij het toenmalige vredesbezoek van John Lennon en diens vrouw Yoko aan ons land en zijn auto biografische tandartsperikelen. Samen met zijn assistenten (Ger van Voorden op saxofoon en Rene Vallentgoed op bas) ver zorgt Deelder (slagwerk) even eens nog twee muzikale intermez zi. Daarnaast is er natuurlijk dan nog als vanouds een bijrol als stoorzender voor manager Rene Vallentgoed weggelegd die met het oog op de gemeenteraadsver kiezingen nadrukkelijk reclame maakte voor lijst zeven van Lei den Weer Gezellig. Dat de Leidse schouwburg moeilijke tijden doormaakt, is de beide heren ook niet ontgaan. Dus lag een opmer king van Vallentgoed over de goed bezette 'dertiende rij' voor de hand, en moesten beiden ken nelijk bij wijze van schimpscheut de ten aanzien van de directie ge troffen maatregelen even noe men. Direct daarna stortte Deel der zich op zijn laatste verhaal dat de verkoop van zijn boek op to neel diende te promoten. WIJNAND ZEILSTRA een lang vergeten Frans repertoire aandacht zou worden besteed. Terwijl de socialistische regerin gen elkaar afwisselden en bij de gro te ommekeer van '83 President Mit terrand van-een aantal socialisti sche illusies afstand had gedaan, doemden nieuwe plannen voor de 'grandeur' van Frankrijk op, die op gezondere leest waren geschoeid. Daarbij ging het om de afbouw van het Musee d'Orsay (voor de kunst van de 19e eeuw), de plannen voor de modernisering van het Louvre die uitliepen in de 'Pyramide van Pey', de 'Arche' aan de ingang van 'La Defense' - het Parijse Manhat tan -, het technische museum aan de Porte de la Villette en het Centrum voor de Arabische Wereld bij de Plantentuin. Zij oogstten ieders be wondering. De plannen voor de Opera van de Bastille bleven paral lel aan deze ontwikkeling altijd ge handicapt door het in die eerste op winding van de socialistische over winning ingenomen Volkse' uit gangspunt. De persoonlijke beslissing van pre sident Mitterrand tot de bouw van deze opera was gebaseerd op totale onkunde met betrekking tot de praktijk in de wereld van de opera. Op een internationaal congres in Venetië in '85 werd geconstateerd dat alle theaters in de wereld bij el kaar de keus hebben tussen 70 'standaard'-werken (waaronder 30 Italiaanse, 20 Duitse en 10 Franse), uit een veertigtal grote zangers, een twintigtal grote dirigenten en een even groot aantal regisseurs. Daar bij komt nog dat de vraag naar oper avoorstellingen onvoorstelbaar toe neemt: in de Verenigde Staten zijn ze de afgelopen dertig jaar met vijf vermenigvuldigd. In het licht van deze stand van za ken blijkt het dan ook onmogelijk om een nieuwe opera te bouwen, die de best uitgevoerde en de groot ste van de wereld moet zijn (de Ope ra van de Bastille is tweemaal zo groot als de beroemde 'Met' in New York). En dan te veronderstellen dat men daar 'tegen weinig geld een groot aantal programmas' kan bie den. De mythe van winstgevendheid op basis van het oorspronkelijk- volkse plan werd door minister van cultuur Jack Lang doorbroken, toen hij in het parlement voorstelde de subsidie voor de opera voor 1990 te stellen op 490 millioen francs (dat is omgerekend zo'n 165 mil lioen gulden). Dat was 60% meer dan het jaar daarvoor. Bovendien zal het aantal voorstellingen aan zienlijk worden teruggebracht. Opera-directeur Pierre Berg stel de tegen het eerste semester drie tot vier opera's in het vooruitzicht. En daarmee viel Berg terug op het pro ject van dirigent-pianist Daniel Ba- renboim, die door Berg ontslagen werd omdat hij als directeur 'te duur' en 'te elitair' zou zijn. Barenboim begreep dat het ma- Een immens groot houten paardehoofd staat voor het nieuwe opera-ge bouw op de Place de la Bastille, als aandachttrekker voor de première van 'De trojanen'van Hector Berlioz. <f0to epa) ken van programma's voor een Ope ra niet begon met het bedenken van de werken die men zcr graag wilde uitvoeren, maar met het vinden van de uitvoerende kunstenaars die een ogenblik vrij zouden hebben om in Parijs te komen zingen. Al snel botste Barenboim op de goedbe doelde, maar amateuristische idee ën van de nieuwe zakelijk leider Pierre Berg. Pierre Berg was de hoogst-suc- cesvolle president van het mode huis Yves Saint-Laurent toen hij in augustus '88 door President Mitter rand benoemd werd tot zakelijk lei- "J" '"m'ZS rier van rfn Onara van Ha Baatillp. tonelen, de Opera m Munchen drie). rikaanse muziekcriticus Harols Schonberg. In feite verlangt het Pa rijse publiek in het geheel geen 'volks'-opera. Het gigantische ge bouw op de Place de la Bastille staat in feite ook in geen enkele relatie tot dat 'idee van de President'. De experts zijn wel onder de in druk van zijn miljoenen kostende technische mogelijkheden, zoals de vier wisseltonelen die in hoeken van negentig graden kunnen wor- den gedraaid. (De 'Met' in New York en de 'Deutsche Oper' in Ber lijn hebben maar twee vervangende de Opera van de Bastille. Het was en is nog steeds een pu bliek geheim dat de mondaine Berg deze benoeming te danken heeft aan het feit dat hij de Socialistische partij tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen in mei van dat jaar rijkelijk van fondsen had Barenboim werd na een lang en machteloos zoeken opgevolgd door een 36-jarige Koreaan met de onuit sprekelijke naam Myung-Whun Chung, die ook pianist is. Deze werd opgemerkt tijdens een diri gentenperiode in Saarbrucken en bij de 'Maggio Musicale' in Floren- Achterhaald De jet-set van de internationale ope rawereld ziet al dit gehannes met hoon en achterdocht aan. 'Het idee van een volksopera is een absurd en achterhaald debat' schreef de Ame- Alle technische bewegingen en alle lichteffecten worden door electro- nica beheerst en bestuurd. Ook is het gebouw van Ott op de Place de la Bastille het aankijken waard en is het interieur adembenemend. De acoustiek is perfect en de stoelen zijn vertrouwd: niet bestemd voor mensen met lange benen. In feite is de Opera van de Bastille - zoals de Franse graag horen - 'uniek in de wereld'. Wat niet wil zeggen dat ze bij de muziekale jet set ook geliefd zal worden. 'Het hele geval ziet er uit alsof je met een vliegkampmoederschip uit vissen gaat' aldus een expert. Wat er op neerkomt dat de Opera van de Bas tille - en ondanks het idee van de president - geschapen is voor luxe op internationaal niveau. In die at mosfeer zal zich ook de 'première' van de Trojanen van Berlioz mor gen voltrekken. The Fatal Flowers in LVC Concert: The Fatal Flowers. Bezetting: Ri chard Janssen (zang/gitaar), Geert de Groot (bas), Henk Jonkers (drums), Robin Berlijn (gitaar), Cor Willemse (toetsen). Ge hoord: LVC, Leiden (15-3). LEIDEN Let me take you down to the pleasure ground", zong zanger/gitarist Richard Janssen in het openingsnummer van het concert van The Fatal Flo wers in het Leids Vrijetijds Cen trum (LVS). Dat is ook precies wat er gebeurde. Het concert van de Amsterdamse gitaarrockband stond volledig in het teken van de zojuist verschenen "Pleasure Ground" LP/CD en het publiek liet zich gewillig aan de hand van vooral 'front-man' Janssen mee slepen naar het park waar de "Fa tale Bloemen" zelfs al zo vroeg in het voorjaar in volle gloei blijken te staan. Het levensverhaal van The Fa- tal Flowers is al vaak verteld. Op gericht in 1985 weet de groep al snel de aandacht van de landelij ke muziek-pers naar zich toe te trekken met z'n op Amerikaans leest geschoeide melodieuze gi taarmuziek. Vervolgens maakte de band een langzame, maar zeer solide groei door. Anno 1990 staat deze band, meer nog dan voor heen als een huis. Met de komst van de pas 19-jarige branieschop per Robin Berlijn op gitaar heeft Fatal Flowers precies de juiste dosis levenslustige agressiviteit in de gelederen gekregen. De nummers hebben hierdoor alleen maar extra veel zeggingskracht gekregen. Dat The Fatal Flowers sterke eigen nummers kan ma ken werd 's middags al bewezen toen de band een korte akoesti sche set speelde in de plaatselijke platenzaak Plato. Zo stevig als de nummers op de laatste lp/cd klin ken, zo subtiel speelde de groep tussen de platenbakken. In het LVC werden de decibel len opgekrikt. Waarschijnlijk dusdanig ver dat de stoppen het niet meer konden bolwerken. Het licht op het podium viel meteen al in het eerste nummer uit. Bij aan- stekerlicht speelde de bancl onge stoord door, het openingsnum mer werd zelfs al improviserend verlengd tot de gekleurde spots weer van stroom werden voor zien. Alle nummers van de nieu we lp/cd kwamen aan bod. Pre cies op het moment dat het pu bliek naar adem snakte werd het zeer fraaie rustpuntje 'Speed of Life' vertolkt. Henk Jonkers drumde alsof zijn leven ervan afhing, Geert de Groot snakte af en toe naar adem. Rustiger aan deed Cor Willemse voor wie een kleine rol was weg gelegd. Robin Berlijn (een ver jongde uitgave van Johnny Ramone) toonde zich een ware gi taar-virtuoos waarbij het leek als of hij zijn leven lang al voor uit verkochte zalen speelt. Richard Janssen is met zijn intrigerende stem nog meer een podium per soonlijkheid geworden. Kortom: The Fatal Flowers weten hoe rockmuziek moet worden ge maakt. Een overtuigend bewijs hier van is wel hun versie van Paula Abduls 'Straight Up' die in een van de toegiften werd gespeeld. Alsof het verschijnsel disco nooit heeft bestaan. JOOST NOORDMAN Export-verbod 'Daken' Van Gogh PARIJS (AFP/ANP) - De Franse minister van cultuur. Jack Lang, heeft een exportverbod ingesteld voor 'De Daken', een aquarel van Vincent van Gogh die komende dinsdag in Parijs onder de hamer komt. Lang beroept zich volgens hen op een wet uit 1941 die het de Franse staat mogelijk maakt om maatregelen te nemen tegen de export van een werk "dat een nationaal cultureel dan wel historisch belang heeft". De opbrengst van het doek (van 39 bij 56,5 centimeter) wordt geraamd op acht tot tien miljoen gulden. Van Gogh maakte het in 1882 in Den Haag, waar hij aan de Schenkweg, toen bijna het platteland, woonde en werkte. Het geeft een idee van de omgeving zoals Van Gogh die vanuit het dak raam van zijn werkplaats zag. CJP-prijs voor Herman Finkers AMSTERDAM (ANP) - De houders van een Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) hebben de CJP-podiumprijs van dit jaar toegekend aan de cabare tier Herman Finkers. De prijs van 2.500 gulden wordt hem op 2 april over handigd in het cultureel centrum De Oosterpoort in Groningen. De CJP- coulissenprijs van eveneens 2.500 gulden is bestemd voor mensen die zich "achter de schermen" verdienstelijk hebben gemaakt voor jongerencul tuur. Deze prijs gaat dit jaar naar Josja Hamann, de stuwende kracht van de Vooropleiding Theater in Groningen. Leiden Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, dubbelexpositie: Holtzhey Zoon, een 18e eeuwse penningfabriek, t/m 10/6 en 'Geld van het Koninkrijk', Nederlands geld van 1814-1990, t/m jan '91; di. za. 10-17 uur, zon- en feestd. 12-17 uur, Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht 17, 'Facetten van Kristal' (met speurtocht voor kinderen), t/m 18/3; ma t/m'za 10-17 uur, zo 14-17 uur. Stedelijk Museum De Lakenhal - Oude Sin gel, 'De jaren zestig. Actie, kunst en cultuur in Leiden', t/m 25/3 en 'J.Le Fra'ncq van Berkheij', prenten, tekeningen en boeken, t/m 14/4; di t/m za 10-17 uur, zo 13-17 uur. Pijpenkabinet - Oude Vest 159a, 'Vorstelijke Pijpen', vier eeuwen Oranjevorsten op pij pen verbeeld, t/m 6/5; zo 13-17 uur. Openbare Bibliotheek - Nieuwstraat 4, ten toonstelling: 'Voorkeursliteratuur van Leid se Gemeenteraadsleden', t/m 31/3. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie; Vijf eeuwen mode in miniatuur, di. t/m za. 10-16 uur. Signaal, Studio voor Vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen, do. 12-21 uur, vr. 12-18 Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel: 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89, Frank Borst, Robin Akkerman en Jean Ma rie Mersmans, verschillende technieken, el ke eerste zondag van de maand open. Galerie Liga Nieuw beelden - Pres. Stein- straat 14, Leidse abstractie in de jaren '50 en 60', t/m 25 maart, vr, za en zo 11 -18 uur. LAK-Galerie - Cleveringaplaats 1, lino's en schilderijen van Marijke Mommers en teke ningen en schilderijen van Coenraad J, van leeuwen, t/m 21/4, ma t/m vr 10-22 uur, zo Onderzoekcentrum Sturing en Samenle ving - Maresingel 3, Anne Bakker met een collectie schilderijen vanuit het thema (ber glandschappen, t/m 12/4; geopend tijaens kantooruren. Koffie-eethuisje 'Piggelmee' - Jan Vossen- steeg 59. Wil Edelenbos: acrylverf en colla ges, t/m 31/3; ma t/m vr 9.30-20 uur.'za 9.30 Galerie 'Coup d'Art' - Nieuwe Rijn 27, expo sitie met thema: 'De Mens', Marie Louise Dekkers, Fer Hakkaart, Ria Koot, Peter 28/3; ma t/m vr 10-16 l Reformwinkel en restaurant 'Zaailing' Hooigracht, symbolische pentekeningen e olieverf schilderijen van J.D. Bakhuizen va Ars Studio - Pieterskerkgracht 9, etsen, mo noprints en litho's van cursisten en leden, t/m 25/3, zo 13-16 uur, ma t/m do 19-21.30 Fotogalerie De Kleine Klup - Nieuwe Rijn 1, foto's van de franse fotografen Beauzee en Luyssen, t/m 29/3, ma t/m za 10-22 uur, zo 12-22 uur. Galerie Amber - Hooglandsekerkgracht 8, 'Goden en Natuur in Inkt', Oude Japanse schilderingen in Leiden, t/m 21/5; wo t/m zo 11-17 uur. Timmerman - Botermarkt 9, Irene Olivie 20/3 t/m 7/5; geopend di t/m za. Hoofddorp Openbare bibliotheek - Marktplein 88, foto tentoonstelling: 'Dames in Dada', met Nellie van Doesburg als sleutelfiguur, t/m 31/3; ma, do 14-17.30 uur en 18.30-21 uur.di.wo, 10-17 uur, vr.za, 10-13 uur. Leiderdorp Verpleeghuis 'Leythenrode' - Hoogmadese- weg 55, olieverfschilderijen van Jo Janssen Jan Janssen, t/m 5/4; dag. 10-20 uur. Lisse Museum voor de Bollenstreek - Heereweg 219, permanente tentoonstelling, elke eer ste zondag van de maand rondleiding om 14 en om 15.30 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstelling: 'Wintersalon van Oost Europese kunste naars, een brug tussen Oost en West', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Voorschoten Galerie Mercedes - Voorstraat 35b, Maya Wildevuur: schilderijen, acryl, gouache en aquarel, t/m 24/3; wo en do 13-17 uur, vr en za 11-17 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, expositie van Galerie De Sluis/Wim 29/3; di 19-21 uur, wo 10-12 e do, za en zo 14-16 uur (kleur v groen/roze). Vereniging het Oude Raadhuis - Dorps straat 36, Anneke van Klaverwijden met ke ramiek en Ton de Kruyf met composities in waterverf, t/m 29/3; wo, do, zo 14-16 uur, za Wassenaar Raadhuis 'De Paauw' - Raadhuislaan 22, 'Ik reis kilometers en kilometers op mijn ate lier', Willem van Schijndel, olieverfschilderij en; di t/m vr 10-16 uur, za en zo 13-17 uur. Klassiek In de Gaudeamus-serie hedendaagse mu ziek is vanavond de Amsterdamse pianist René Eckhardt aan de beurt om een recital te verzorgen. Hij zal delen verklanken uit de Sonate nr. 2 van Pierre Boulez, de Concord Sonata van Charles Ives en de Etudes van Debussy. Aanvang 20.15 uur. De violist Robert Szreder en de pianist Ariel- le Vernede concerteren vanavond in de Ka pelzaal van K&O. Er zullen composities worden vertolkt van Mozart, Prokovjev, Lis zt, Szymanowski, Penderecki en Wie- niawsky, Aanvang 20.15 uur Het Leiderdorps Kamerorkest onder leiding van Carl Brainich geeft vanavond een con cert in de Dorpskerk. Uitgevoerd worden de Vijfde Symfonie van Schubert, de Orkests uite in H-mOLI van J.S. Bach en de Kuhnau- variaties van H. Andriessen. Aanvang 20.15 Het Leids Kamerkoor onder leiding van Ton Beckers voert zaterdagavond in de Taffeh- zaal (Museum van Oudheden) werken uit van J.S. Bach. Het programma vermeldt de kantate no. 4: Christ lag in Todesbanden, het motet Jesu meine Freude, het Vioolcon cert in a kl. en de Messe no. 5 in G dur. Als solisten treden naar voren Els van Onselen (sopraan), Wilfred Reneman (counter te nor), André Cats (tenor), Bas Ramselaar (bas) en Peter Schrier (viool). Aanvang 20.30 uur. Het Marsyas Blazersensemble onder lei ding van Hans Stoop concerteert zaterdag avond in de Lokhorstkerk. Er zullen werken worden uitgevoerd van Thomas Lowe (Suite of dances), Jurriaan Andriessen (Octuor), Anton Reicha (Nonet op. 96) en Tsjaikowski (Autumn). Aanvang 20.15 uur. De violiste Kaoru Kakudo en de pianist Her man Uhlhorn verzorgen zondagochtend het koffieconcert van K&O in de Stadsgehoor zaal. Er zullen sonates van Brahms en Mo zart ten gehore worden gebracht. Het pro gramma vermeldt voorts de Zigeunerwei- Kerkje op. Dank zij de bemiddeling van de VPRO-radio wordt het Ronald Hoogeveen (viool), Rami Koch (viool), Zoltan Benyacs - (altviool) en Henk Lambooy (violoncel) mo gelijk gemaakt om samen te musiceren met de Spaanse Pianist Alberto Gimenez Aten- ele. Op het programma staan werken van Robert Schumann (Pianokwintet in Es gr.t., César Franck (Strijkkwartet in D gr.t. en Da vid C. Little (Heavy Light). Aanvang 20.15 Vooruitlopend op de perspremière op 1 april in de Haarlemse Toneelschuur wordt er woensdagavond 21 maart in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest (en zondagmiddag 25 maart in het Alphense Parktheater) een proefvoorstelling gegeven van de muziek- theaterproduktie '1754 Slag om Rameau'. Het thema van deze produktie is de strijd, die in het midden van de 18de-eeuw ont stond tussen aanhangers van de Franse hofopera en die van de Italiaanse burger opera. De muziektheaterproduktie geeft een beeld van de glorietijd van het 18de- eeuwse Franse theater en de maatschap pelijke beroeringen er om heen. De uitvoe renden zijn: Marianne Hund (mezzo-so praan), Onno Roozen (acteur), Frank Pe renboom (barokdans) en David Percy (cla- vecimbel). Aanvang 20.45 uur. Het wekelijkse lunchconcert bij K&O Leiden wordt donderdagmiddag verzorgd door de pianist Herman Uhlhorn. Hij speelt werken van Ravel en Chopin. Aanvang 12.45 uur. Pop De Leidse band Nederland 2 geeft vrijdag avond een concert in het zoldercafé van het LVC. Het programma bestaat uit Neder landstalige eigen nummers en wat gouwen ouwen. Aanvang 23.30 uur, Breestraat 66, Leiden Toots Hibbert is begiftigd met een prachtig doorleefde stem. Al 28 jaar werkt hij samen met de The Maytalls. Aanvang 22.30 uur, Breestraat 66, Leiden. Literatuur In het kader van de tentoonstelling 'De Ja ren Zestig. Actie, Kunst en Cultuur in Lei- It schrijfster Hanneke Eggels zon- lezing c Jazz Voor Jazzpodium Hot House staat altsaxo fonist Paul van Kemenade zaterdagavond met zijn sextet in de Waag. Samen met Hans Sparla (trombone), Henk Koekoek (te norsax), Jeroen van Vliet (piano), Eric van de Westen (contrabas), Pieter Bast (drums) brengt van Kemenade nieuw materiaal spe- Leiden Leidse Schouwburg vr 16, 20.15 en 24.00 uui De pianist René Eckhardt, vavond in de Waag. me', muzikaal programma van Het Goede Doel. za 17, 20.15 uur; Toneelgezelschap Ivonne Lex: 'De Grote vergissing', di 20, 20.15 uur; one-man-show van Robert Paul' 'Ruimtevrees'. wo 21, 14.30 uur; kindervoorstelling- 'Ver borgen en Verlaten' door Amstel Toneel, do 22, 20.15 uur; eerste soloprogramma van Erna Sassen: 'Je kan wel gek worden'. LAK-Theater vr 16, 20.30 uur; Independance: 'Mauser', za 17, 20.30 uur; Toneelgroep Amsterdam: 'Hedda Gabler'. zo 18, 15.00 uur; kindervoorstelling: 'De Brillenman', door Sanders Co. Micro-Theater vr 16, za 17, do 22, 20.30 uur; voorstelling: 'Verre Vrienden', van Alan Ayckbourn, door Toneelgroep Imperium. Den Haag Appeltheater vr 16, za 17, wo 21do 22, 20.15 uur, zo 18. 14.00 uur; Toneelgroep De Appel: 'Prins van Homburg'. AT&T Danstheater vr 16, za 17, 20.15 uur; Nederlands Dans Theater: 'Gamla Barn' en 'Over There', van Mats Ek. Diligentia vr 16, za 17,20.15 uur; 'Hartzeer', met Moni que van der Ven en Thorn Hoffman, zo 18, 11.30 uur; Ensembleconcert: Hom mage aan Andre Navarra, werken van Funck, Labocetta, Mozart, Villa-Lobos en Bartok. zo 18, 14.30 uur; Pianorecital door Jeremy Menuhin, werken van Mozart, Beethoven en Chopin. di 20,12.45 uur; lunchtheater: Bert Visscher met een deel uit: Tango aan de Dnjepr'. di 20, 20.15 uur; 'La Guerre des Bouffons', de Franse versus de Italiaanse Opera, mmv Marianne Hund (mezzo-sopraan), Rien Voskuilen (clavecimbel) en Frank Peere boom (barokdans). wo 21, 20.15 uur; Cabaret Morsige Types: 'Potter's Dakterras'. do 22, 20.15 uur; Wijnconcert: Rondje Ro mantiek, mmv Edith Grosz (piano), Ronald Hoogeveen (viool), Zoltan Benyacs (alt viool) en Pablo Loerkens (cello), werken van Haydn, beethoven en Faure. Dr. Anton Philipszaal vr 16, 20.15 uur; Nederlands Kamerkoor olv Udo Reinemann, mmv Philippe Biro (piano), werken van Schumann, Rheinberger, Brahms, Schubert en Rossini, wo 21, 20.15 uur; Schonberg Ensemble olv Reinbert de Leeuw, mmv Rosemary Hardy (mezzo-sopraan) en Rainer Kussmaul (viool), werken van Debussy, Webern, Zem- linski en Reger. do 22,19.30 uur; concert Dufy Kwartet, wer ken van Delannoy, Dutileux, Faure, Fetis em Boucourechliev. Koninklijke Schouwburg za 17, zo 18, do 22, 20.15 uur, zo 18 ook 14.00 uur, Het Nationale Toneel: 'De Ker sentuin', van Tsjechow. ma 19, 20.15 uur; engelstalige voorstelling: The Beggar's Opera', door Lamda, uit Lon- di 20, 20.15 uur; 'Mas Tango', Internationaal Tango Programma. Congresgebouw vr 16, 20.15 uur; concert Vicky Brown solo. Amsterdam Carré dag. (beh. zo/ma), 20.15 uur; Paul van Vliet: 'Een gat in de lucht'. Concertgebouw vr 16, 20.15 uur; Koninklijk Concertgebouw orkest olv Edo de Waart, mmv Annegeer Stumphius (sopraan), werken van Sohön- berg, Van Vlijmen en Dvorak, za 17, 15.00 uur; Nederlands Blazers En semble, mmv Ronald Brautigam (piano), werken van Mozart, Ligeti, Dvorak en Keu- za 17, 20.15 uur; Koninklijk Concertge bouworkest olv Edo de Waart, mmv Jac ques Zoon (fluit), werk van Wagner, Mozart, 1 Beethoven, di 20, 20.15 uur; Schönberg Ensemble olv Reinbert de Leeuw, mmv Rosemary Hardy (sopraan) en Rainer Kussmaul (viool), werk van Debussy, Webern, Zemlinsky en Reger. wo 21do 22, 20.15 uur; Koninklijk Concert gebouworkest olv Herbert Blomstedt, mmv Malcolm Frager (piano), werk van Mozart en Strauss. C.C. Amstelveen vr 16, za 17. zo 18, 20.15 uur; musical 'Sweet Charity', met Simone Kleinsma, Fred Butter, Hans van der Gragt e.a. di 20, 20.15 uur; dansprogramma: 'Jeans II', met Hella Koffeman, Lizzy Haslinghuis, Aga Muziektheater vr 16. di 20. 20.00 uur, zo 18. 13.30 uur; De Nederlandse Opera- 'Hansel und Gretel' van Engelbert Humperdinck, mmv Neder lands Philharmonisch Orkest en het kinder koor van de Geert Grooteschool olv Carl Brainich. Nieuwe de la Martheater dag. (beh. zo/ma), 20.15 uur; 'Een nacht ijs', met Olga Zuiderhoek en Peter Faber. Stadsschouwburg vr 16, za 17, 20.15 uur; Toneelgroep Am sterdam: 'King Lear' van Shakespeare, met Ton Lutz, Pierre Bokma, Marjon Brandsma met o.a. Anne-Wil Blankers, Will van Kralin gen, Hugo Maerten e.a. do 22, 20.15 uur; I Colombaioni: 'Highlights'. Rotterdam De Doelen zo 18. 11.00 uur; concert Flairck. Luxor Theater vr 16, 20.15 uur; Tineke Schouten wanwoe- mensjow: Tien met 'n gniffel'. Rotterdamse Schouwburg vr 16, za 17, 20.15 uur; 'Zomergasten', door het RO-Theater, met Trudy Labij, Lou Lan- dré, Allard van der Scheer e.a. ma 19, di 20, 20.15 uur; Nederlands Dans Theater: 'Gamla Barn' en 'Over There', van Mats Ek. wo 21, do 22, 20.15 uur; 'Cocktailuur', met Mary Dresselhuys, Ton Lensink, Marlous Fluitsma en Ramses Shaffy. Theater Zuidplein zo 18, 20.15 uur; Het Goede Doel; Theater- toerisme'. wo 21, 20.15 uur; concert Flairck. do 22, 20.15 uur; 'Hartzeer', met Thorn Hoff man en Monique van der Ven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23