O Aanval op huwelijk Hollandse mafheid en slapende eend 'Racisme in Amerika erger dan ooit' Nieuw tijdschrift over scenario's VRIJDAG 16 MAART 1990 PAGINA 21 'The war of the Roses' The war of the Roses'; regie: Danny DeVito; hoofdrollen: Michael Douglas, Kathleen Tur ner; theaters: Lido, Leiden en Euro. Alphen Hollywood staat bekend als pro- duktiecentrum van zoete dromen over het gezinsleven, maar in de film 'The war of the Roses' is weinig ouderwetse familieromantiek terug te vinden. De film van Danny De Vito heeft dan ook een scheiding tot onderwerp en een happy end zit er voor de echtelieden dit keer niet in. Michael Douglas en Kathleen Tur ner spelen het echtpaar Rose, dat na jaren van toenemende vervreem ding gaat scheiden en door geruzie over het gezamenlijke huis in een verbitterde guerilla vervalt. 'The war of the Roses' begint let terlijk als een sprookje, dat verteld wordt door de advocaat Gavin d'Amato (een mooie rol van DeVito zelf) aan een anonieme cliënt. D'Amato verhaalt over de romanti sche ontmoeting tussen zijn collega Oliver Bradford Rose en de gym- nastieklerares Barbara Louise Gor don. Het was liefde op het eerste ge zicht, gevolgd door een huwelijk en de geboorte van twee kinderen. De welvaart van het gezin Rose wordt steeds groter en hun huizen steeds kapitaler. Oliver werkt zich dan ook te pletter, terwijl Barbara zich ge heel in dienst stelt van het maat schappelijk succes van haar echtge noot. Wanneer de kinderen groot zijn, komt de bekende klap. Om de leegte in het landhuis en in haar hart te vullen, begint Barbara een eigen bedrijfje, maar dat kan de in alle stilte gegroeide barsten in het huwelijk niet meer lijmen. Eigenlijk komt 'The war of the Roses' pas goed op gang wanneer Barbara een scheiding voorstelt. Tijdens de discussie over het voor stel, dat Oliver met afgrijzen en on begrip vervult, wordt de eerste muilpeer uitgedeeld. Door Barbara wel te verstaan, want de voormalige gymnastieklerares weet van wan ten. Wat volgt is een even genadelo ze als komische strijd, met het huis als inzet. Het geweld escaleert snel, van de eerste onschuldige spelde- prikken tot regelrechte moordaan slagen op mens en (huis)dier. De ad vocaat Gavin d'Amato probeert te bemiddelen, maar de twee razende ex-geliefden zijn niet meer te stui ten. Met name het tweede deel van 'The war of the Roses' roept herin neringen op aan 'Schatjes' van Ruud van Hemert. Eerlijk gezegd was Van Hemert een stuk inventie ver en geraffineerder in het uitbeel den van een bittere strijd rond de GRONINGEN - International Thea ter Film Books heeft een nieuw tijdschrift op de markt gebracht, ge titeld 'Het Nederlands scenario'. Het blad is bedoeld voor Neder landse filmscenario-schrijvers. De redactie van het nieuwe tijd schrift heeft het zich de eerste keer gemakkelijk gemaakt, wat niet wil zeggen dat het eerste nummer niet interessant is. 'Het Nederlands sce nario' debuteert met een uitgebreid en zakelijk verslag van de scenario- vierdaagse die tijdens de Neder landse Filmdagen van 1989 georga niseerd werd. Zeven Nederlandse scenarioschrijvers en regisseurs werden daar ondervraagd over hun manier van werken. De bundeling van de voordrachten en gesprekken met de 230 cursisten geven een aardig kijkje in de keuken van de Nederlandse filmerij. De meeste schrijvers en regiseurs houden hun commentaar alge meen, met als rode draad het cliché dat schrijven gewoon hard werken is en dat je kunt wachten op inspira: tie tot je een ons weegt. De meeste schrijvers, waaronder de in Holly wood zeer succesvolle Menno Mey- jes ('The color purple'), ('Indiana Jo nes and the last crusade') schrijven vooral snel. Intütie bepaalt de eer ste versie van een scenario, het na denken en eindeloos herschrijven komt later. Meyjes ziet zelf niet zozeer als filmmaker maar als iemand uit de showbusiness. "Je moet het pu bliek blijven boeien, je moet het ze naar de zin maken". Meyjes stuit hier onbedoeld op een punt dat in de huidige 'scenario-manie' wat on dersneeuwt. Al ver vóór het schrij ven van een script moeten er keuzes gemaakt worden, bijvoorbeeld op welk publiek men mikt. Voor het maken van een publieksfilm is een hecht scenario een absolute voor waarde. Wie het meer zoekt in een persoonlijke, kunstzinnige produk- tie (en talent heeft) kan het zich per mitteren de vuistregels van het vak aan de laars te lappen. Het probleem bij de Nederlandse film zou wel eens kunnen liggen in het feit dat de producenten en regis seurs van twee walletjes willen eten. Ze willen hun eigen, persoon lijke ei kwijt, en mikken tegelijk op volle zalen. Het resultaat is vaak een wankel scenario dat resulteert een onevenwichtige brij waar zowel ci nefielen als liefhebbers van het commerciële werk hun neus voor ophalen. Wellicht een leuk thema voor aflevering twee van het nieu we, zeer leesbare tijdschrift. R.d.K. Het Nederlands scenario. Onder re dactie van Ilugo Heinen. Eis Launspaeh, Sonja de Leeuw en Jan van Riemsdijk. Uitgever: International Theatre Film Books. Een abonne ment (drie nummers) kost f 37.-. Losse f 18,50. huiselijke haard. Danny DeVito houdt zijn veldslag redelijk kort en ingetogen, vooral omdat hij zoveel tijd voor de aanloop van het conflict nodig heeft. Dat neemt niet weg dat de acteur- /regisseur een smakelijke zwarte komedie heeft afgeleverd, waarin het instituut huwelijk op een aan stekelijk manier onderuit wordt ge haald. Omdat DeVito ook zijn eigen hoofdrol in de hand houdt, en niet ontspoort in drukdoenerij zoals in 'Ruthless people', dóet zijn acteer werk prettig aan. Van Michael Douglas en Kathleen Turner had den we niet anders verwacht. Te midden van de vele weemakende draken die ons wekelijks in de bio scoop bedreigen, zorgt 'The war of the Roses' voor een prettig contrast. Aan het eind komt er toch nog een moralistisch aapje uit de mouw, maar echt storend is dat niet. ROB DE KAM - Michael Douglas en Kathleen Turner in 'The war of the Roses 'Han de Wit'; regie: Joost Ranzijn; hoofdrollen: Nelly Frijda, Jim van der Woude, Koen de Bouw; theater: Greenway. Voorschoten Han de Wit Gaat In Ontwikkelings hulp is een succesroman van Heere Heeresma (vijftiende druk) waar van we ook de verfilming blinde lings het beste hadden gegund. Maar nu hij af is valt het ergste te vrezen. Regisseur Joost Ranzijn heeft het voor elkaar gekregen een werkstuk af te scheiden dat eruit ziet als een hutspot van alle Hol landse komedies die het de laatste jaren een beetje aardig hebben ge daan. Alleen blijkt het nu ineens niet leuk meer. Kijk naar Jim van der Woude en Nelly Frijda als het echtpaar De Wit, met Koen de Bouw als hun weer spannige zoon aan de huiskamerta fel. Een vaak terugkerend tafereel -in de nieuwe film van Joost Ranzijn. Maar het had net zo goed uit Van Warmerdams 'Abel' vandaan kun nen komen. Het had ook heel goed de familie Van Egters uit 'De avon den' kunnen betreffen. Met wat meer huisgenoten aan de dis verza meld en dezelfde onappetijtelijke tafelmanieren tentoonspreidend, kunnen we ook nog films als 'De il lusionist', 'Terug naar Oegstgeest' en 'Flodder' in de vergelijking be trekken. De aanwezigheid van Frijda en Van der Woude in Ran- zijns film heeft dan ook meteen al iets heel vertrouwds. Ik weet wel andere dingen om 's nachts wakker van te liggen, maar ik vrees wel dat buitenlanders na het zien van al die films zo langza merhand een hoogst eigenaardige indruk van Nederland beginnen te krijgen. Ik herinner me een pers conferentie tijdens het Filmfestival van Venetië naar aanleiding van Seunke's 'De smaak van water', waar een Italiaanse mevrouw ge schokt de mening uitsprak dat ze nota bene altijd gedacht had dat de sociale voorzieningen in Nederland juist zo voortreffelijk geregeld wa ren. Dan moet je bedenken dat Seunke een krankzinnigengesticht ensceneerde als een waterleiding complex waar iedereen met bad mutsen op loopt. Toen hadden die Italianen het gekkenhuis met Jim van der Woude's hersenoperatie, zoals vertoond in Stellings 'De illu sionist', nog niet eens gezien. Even min als het huishouden van Jan Steen in 'Schatjes', de open instel ling van Flodder, de ruftende gab bers uit Oegstgeest, de olijke smeer pijpen Theo Thea en de wereld vreemde zonderlingen die voor ro mantische helden moesten door gaan in 'Ei', 'Abel', en 'De wissel wachter'. En je zal ze de kost moe ten geven, al die internationale film liefhebbers die bovendien menen dat ook Urbanus behoort tot de cul tuur van de Lage Landen. En daar komt nou nog eens 'Han de Wit' bij. Ik begrijp nu ineens waarom ze mij altijd zo raar aankijken als ik op het vliegveld van Venetië mijn Ne derlandse paspoort laat zien. En waarom het zo moeilijk is voor Hol landers om een behoorlijk hotel te vinden in Cannes. Maar voordat we de indruk wek ken dat Joost Ranzijn als zo onge veer nummer elf een modderspuit in stelling brengt, dient er eerlijk heidshalve toch op te worden gewe zen dat hij eigenlijk juist de eerste is geweest. Elf jaar geleden al draaide hij op de Filmacademie het exa menwerkstuk 'Waarom Niet?', waarin Jim van der Woude als ver knipte kantoorbediende eenieder met tomeloos gezang tot waanzin dreef. En in 1984 vertoonde dezelf de Ranzijn de korte film 'Man in de war' waarin Peter Bos als zenuw- zwakke tuinman op tilt sloeg en ba by's ging stelen. Binnen zijn eigen oeuvre blijft Ranzijn dus gewoon heel consistent bezig, al mag je je af vragen of hij daar wel zo verstandig aan doet. Hoe het ook zij, in 'Han de Wit' ko men we dus andermaal in zo'n krankjorem gezin terecht. Vader verliest zijn baan in de metaal, het gezin raakt nog armlastiger dan voordien. Men moet verhuizen, wat net als in 'Flodder' geënsceneerd is door met een open vrachtwagen vol troep door rommelig België te gaan rijden. De familie De Wit strijkt neer in een door gigantische pijpleidin gen en fabriekskarkassen gedomi neerd griebusstraatje. De onhandi- V.l.n.r. Jim van der Woude, Nelly'Frijda en Koen de Bouw in 'Han de Wit' ge studiebol Han moet van school en dient pa bij te staan in het verdie nen van de kost. Ze worden vuilnis mannen. Moeder stort zich op thuis werk met de montage van kleerhan gers en afwasborstels. Op een kwa de dag dondert pa van de vuilniswa gen en de doktoren beweren dat aan diens verlamde benen niks meer te repareren valt. Maar daar denkt zoonlief dus anders over. Hij steelt wat chirurgisch gereedschap uit een kliniek, oefent de noodzakelij ke handgrepen op een zeemeeuw, een eend, een hond en een blind buurjongetje. En dan op een mooie nacht wordt vader De Wit zelf bui ten westen geholpen en op de keu kentafel, met schroefjes, boutjes en een trekveer voorzien van nieuw loopvermogen. Aldus geslaagd voor zijn medische vuurproef, kan dan Han de Wit als ontwikkelingswer ker naar donker Afrika worden af gezonden. nagezwaaid door Nellie, de kroegtut van de overkant: "Niet huilen Nellie, het is maar voor vier jaar!" Men kan niet beweren dat deze nieuwe exercitie in melige mafheid, die dus typisch Hollands schijnt, zorgeloos in elkaar is gesmeten. On der supervisie van Gert Brinkers (hij raakte met het genre vertrouwd bij 'De illusionist' en 'De wissel wachter') werden woonkamer, kroeg en ziekenhuis omgetoverd tot ruimtes die net zo veel te herkennen als te verbazen geven. Uitgespro ken schilderachtige achterbuurten werden gevonden op lokaties in IJmuiden, Amsterdam en vooral Charleroi. Met het totale aanzieh van 'Han de Wit' zit het wel goed. Problematischer ligt het evenwel met de overtuigingskracht van script en acteurs. Nelly Frijda blijft redelijk overeind. Maar als haar echtgenoot blijkt Jim van der Wou de, zo begaafd als hij mimisch ook mag zijn, heel beroerd met deze dia logen uit de voeten te kunnen. En zo droogkomisch als het gekunstelde taalgebruik bedoeld mag zijn, ook Koen de Bouw loopt er op stuk, ter wijl die bovendien al gehandicapt was door een vrijwel volledig ont breken van 'screen personality'. Dat heeft men wanhopig gepoogd te compenseren met scheve camera hoeken en groothoeklenzen. Maar het wil niet echt lukken om smeuig- heid of pit aan Han de Wit mee te ge- Het is behoorlijk pijnlijk, een zo nadrukkelijk op lachlust gemaakte film die volmaakt geruisloos valt te ondergaan, met als meest opwin dende moment een eend die in slaap valt. PI ETER VAN LIEROP Denzei Washington voor tweede keer genomineerd voor Oscar BERLIJN (GPD) - Voor de tweede keer in zijn carrière staat de zwarte Amerikaanse ac teur Denzei Washington geno mineerd voor een Oscar. De eer ste keer was twee jaar geleden voor zijn rol als Steve Biko in Richard Attenborough's film 'Cry freedom'. De eer valt hem dit keer te beurt voor zijn optre den in 'Glory', een film over heldhaftig optreden tijdens de Burgeroorlog van het eerste uit zwarte soldaten samengestelde regiment van het Amerikaanse leger. Het door Edward Zwick geregisseerde epos, dat van daag in Nederlandse première gaat, staat overigens ook geno mineerd in nog vier andere Os car-categorieën. door Pieter van Lierop Denzei Washington zegt niet buiten zinnen van vreugde te zijn geraakt door de bijzondere eer die hem voor de tweede keer te beurt valt. "Ik heb het dus al een keer meegemaakt. Het is natuurlijk leuk dat zo'n nomi natie inhoudt dat je erkennning krijgt van andere acteurs, je eigen Denzei Washington werd als ac teur gevormd op de planken van het American Conservatory Theatre in San Francisco. Hij haalde de thea ters van New York (zowel Broad way als off-Broadway) met' spel in onder meer 'Ceremonies in dark old men', 'Chechmates' en 'A soldier's play'. Die laatste rol leverde hem een Oble Aaward op. Bredere be kendheid vergaarde hij met zijn ac- teerbijdragen aan de eerste drie sei zoenen van de tv-serie St. Elsewhe re. Eerdere films waarin hij mee speelde waren 'A soldier's story', 'Carbon cop' en 'The mighty Quinn'. In 'Heart queen' staat hij binnenkort tegenover Bob Hoskins en recent heeft hij de opnamen vol tooid voor 'Love supreme', een nieuwe film van Spike Lee. Om werk zit Denzei Washington momenteel bepaald niet verlegen, wat toch ook wel enigszins te dan ken kan zijn aan zijn bekroonde Biko-optreden: "Misschien is het waar. Maar achteraf kun je dat nooit zeker weten. Een gunstig nevenef fect van een Ooscar-nominatie is stellig een grotere naamsbekend heid. Ik word nu gevraagd om lezin gen te geven aan universiteiten. En dat vind ik mooi, omdat het me de gelegenheid biedt te praten over 'Glory'. Over de film en over de ach terliggende gedachten. Over racis me in de Verenigde staten. Over het eigenaardige verschijnsel dat in de normale geschiedenisboeken voor schoolgebruik nergens gerept wordt over het 54ste Regiment Mas sachusetts Volunteer Infantry, het eerste zwarte regiment. Niets over hun heroïsche n charge tijdens de Slag om Fort Wagner, waarbij de helft van die zwarte soldaten het le ven verloor of gewond is geraakt". Denzei Washington speelt in 'Glory' een uit het zuiden gevluchte slaaf, een krachtfiguur die liever barst dan buigt en intussen wordt verteerd door eeen enorme haat te gen de blanken. Maar hij neemt dienst in het federale leger omdat hij de zuidelijke blanken nog meer haat dan de noordelijke blanken. Aanvankelijk had Washington nogal wat bedenkingen tegen het Glory-project in het algémeen en te gen de door hem te spelen rol in het bijzonder. "Ik heb altijd gezegd te gen mezelf dat ik nooit zou meespe len in een film over slavernij. Maar uiteindelijk kom ik er niet onderuit dat de slavernij de oorsprong vormt van ook mijn achtergrond als zwar te Amerikaan. Ik vrees dat maar heel weinig mensen weten dat in de Burgeroorlog zwarte soldaten van het federale leger een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de be slissende wending die de oorlog in het voordeel van de noordelijken gekregen heeft. Dat verhaal wordt in 'Glory' verteld en dat verhaal is mij sympathiek". (OP)NIEUW 'Han de Wit' - Greenway, Voorschoten Theo Thea' - tv-duo op zoek naar het tenenkaas-imperium - Greenway, BLIJVERS 'Born on the fourth of July' - Tom Crui se als Vietnam-veteraan Ron Kovic aan de rolstoel gekluisterd - Lido, Lei- 'Shirley Valentine' - Pauline Collins is verliefd op het leven in Griekenland - Lido, Leiden 'Koko Flanel' - Urbanus als stermann equin in bizarre modeshow - Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Turner Hooch' - Politieagent Tom Hanks gaat op stap met zijn trouwe hond Hooch - Lido, Leiden 'Black rain' - zinderend onheil met Mi chael Douglas in Japan - Euro, Alphen 'Harlem nights' - magere komedie van Eddie Murphy - Euro, Alphen Greenway. Voorschoten 'Sea of love' - politie-agent A1 Pacino wordt verliefd op van moord verdach te vrouw - Greenway, Voorschoten 'Oliver co.' - Lido, Leiden en Euro, Alphen Dead poets society' - Robin Williams als gedreven leraar Engels op middel bare school - Lido, Leiden 'Nine and a half weeks' - Kim Basinger en Mickey Rourke in broeierig liefdes verhaal - Trianon, Leiden 'Schot in de roos' - Rex, Leiden de holebeer' - Trianon, FILMHUIZEN 20.00 i 'The birth of a nation' - LAK-cinema. Leiden (ma. 20.00 uur) 'Greed' - LAK-cinema. Leiden (ma. 'Salt of the earth' - LAK-cinema, Lei den (di. 20.00 uur) 'The last tycoon' - LAK-cinema, Lei den (di. 22.00 uur) 'Five corners' - LAK-cinema, Leiden (woe. 20.00 uur) 'Do the right thing' - LAK-cinema, Lei den (woe. 22.00 uur) 'Network' - LAK-cinema, Leiden (do. 20.00 uur) 'The last pictureshow' - LAK-cinema, Leiden (do. 22.15 uur) 'Track 29' - Filmhuis LVC, Leiden (t/m morgen 21.15 uur) 'The killing' - Parkfilmhuis. Alphen (vanavond, 20.30 uur) DEN HAAG 'Koko Flanel' - Asta (463500), 12 jr. 'Black rain' - Asta. 16 jr 'Glory' - Asta. 12 jr. Shirley Valentine' - Babylon <471656). al. 'War of the Roses' - Cineac (630637). al. 'Harlem nights' - Cineac. 16 jr. 'Sea of love' - Cineac. 12 jr. 'Born on the fourth of July' - Metropo- le (456756), 12 jr. 'Honey I shrunk the kids' - Metropole. al. When Harry met Sally' - Metropole. al. 'Jësus de Montreal' - Metropole. 16 jr. 'Steel magnolias' - Metropole. 12 jr. Turner Hooch - Odeon (462400), al. 'Koko Flanel' - Odeon. al. 'War of the Roses' - Odeon. al. 'Blaze' - Odeon, al. 'Monsieur Hire' - Studio (656402), 16 jr. 'High hopes' - Studio, 16 jr. 'Splendor' - Studio, al. 'Valmont' - Studio, al. AMSTERDAM 'Crimes and misdemeanors' - Alfa (278806). al. The cook, the thief, his wife and her lover' - Alfa, 16 jr. 'Sex, lies and videotape' - Alfa. al. 'Shirley Valentine' - Alfa, 16 jr. 'Jésus de Montréal' - Alhambra (233192). 16 jr. 'Dead poets society' - Alhambra. 12 jr. 'War of the Roses' - Bellevue Cinera- 'Steel magnolias. Cinerama, al. 'Glory' - Calypso (234876). 12 jr. 'Back to the future II' - Calypso, al. 'Romuald Juliette' - Cinecenter (236615), al. 'Monsieur Hire' - Cinecenter. 16 jr. 'Valmont' - Cinecenter, al. Bagdad café' - Cinecenter, 16 jr. 'Sweetie"-Cinecenter, 16 jr. 'Born on the fourth of July' - Cinema (151243), 12 jr. 'Koko Flanel' - Cinema, al. 'Sea of love' - City (234579), 12 jr. 'Turner Hooch' - City. al. 'Koko Flanel' - City, al. 'Harlem nights' - City. 12 jr. 'Honey I shrunk the kids' - City, al. 'Casualties of war' - City, 16 jr. The salute of the jugger' - City, 16 jr. 'The ragged Rawney' - Kritenon (231708), 16 jr. 'A short film about love' - Kriterion, 16 jr. 'Mvstery train' - The Movies (245790). 16 jr. 'Een scherzo furioso' - The Movies. 16 'Crir s and misdemeanors' - The Mo- al. 'Wallers letzter Gang' - The Movies, al. 'Black fain' -Tuschinski (262633), 16 jr. 'Born on the fourth of July' - Tuschins- ki, 12 jr. 'Camille Claudel' - Tuschinski, al. 'When Harry met Sally' - Tuschinski, al. 'Black rain' - Tuschinski, 16 jr. 'Blaze' - Tuschinski, al. 'Shirley Valentine' - Tuschinski, al. 'Dead poets society' - Tuschinski Cine ac (243639), al. 'Torch song trilogy' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE "Het racisme in Amerika is nu er ger dan ooit. Het is voor mij zo goed als onmogelijk om in New York een taxi te krijgen. De eerste vijf, zes taxi's rijden gewoon voorbij, alsof ik er niet sta. Na acht jaren Reagan en twee jaar Bush is de sociale kloof groter dan ooit. Niet alleen de zwar ten zijn daar slachtoffer van, het gaat op voor alle minderheden. Het gevolg daarvan is dat er blinde haat en steeds grotere frustaties ge kweekt worden binnen eeen steeds groter wordend proletariaat. De meest racistische incidenten vin den plaats onder arme mensen. Dat is geen toeval". 'Glory' draait deze week in Calypso (Amsterdam), Asta (Den Haag) en Lu- mièrc (Rotterdam) Zaterdag 17 maart 'Flash Gordon' (BBC 1, 20.05 uur). Amerikaans speelfilm uit 1980 van Mi ke Hodges. Filmversie van het sf-strip- 'Seems like old times' (Veronique, 21.30 uur). Amerikaanse komedie uit 1980 van Jay Sandrich, met Chevy Chase en Goldie Hawn. Advocate raakt in moeilijkheden als haar ex- echtgenoot onderdak bij haar zoekt om uit handen van justitie te blijven. 'A Canterbury tale' (BBC 2, 01.35 uur). Britse film uit 1944 van Powell en Pressburger, met Eric Porman en Eri ca Sim. In het stadje Gillingsborough giet een excentrieke heer 's nachts meisjes lijm in het haar. Een Ameri kaanse en Engelse sergeant gaan sa men met een meisje op onderzoek uit. 'Black narcissus' (Super Channel, 23 35 uur). Brits drama uit 1946 van Po well en Pressburger, met Deborah Kerr en David Farrar. Nonnen probe ren op een afgelegen plek in de Hima laya een missiepost op te zetten. Dat wordt een fysieke en psychische uit puttingsslag. 'The masque of the Red Death' (Veronique, 00.15 uur). Amerikaanse film uit 1964 van Roger Corman. Grie zelig kasteel wordt belaagd door met kappen uitgeruste doden. Naar een verhaal van Edgar Allan Poe. Zondag 18 maart 'La bande des quatre' (Duitsland 3, 20.00 uur). Franse film uit 1988 van Jacques Rivette, met Bulle Ogier en Benoit Regent. Vier Parijse leerling actrices raken onvrijwillig bij een mys terieuze zaak betrokken. 'Bullitt' (Duitsland 1. 23.05 uur). Amerikaanse actiefilm uit 1968 van Peter Yates, met Steve McQueen en Jacqueline Bisset. Rechercheur moet een hoofdgetuige bewaken. Mooie au to-achtervolging. 'Le gendarme a New York' (Veroni que, 20.45 uur). Frans/Italiaanse kome die uit 1966 van Jean Girault, met Louis de Funès. Politiechef wordt met zijn gendarmes uitverkoren om Frank rijk te vertegenwoordigen op een in ternationaal politiecongres in New York. Maandag 19 maart 'The executioner's song (2)'. Ameri kaanse film uit 1982 van Lawrence Schiller met Tommy Lee Jones en Rosanna Arquette. De ter dood veroor deelde Gary Gilmore wil niets liever dan zo snel mogelijk de strop. 'Dog tags' (Veronique, 23.15 uur). Amerikaanse film uit 1987 van Roma no Scavolini met Clive Wood en Baird Stafford. Commando's helpen een he- likopterbemanning te ontsnappen uit een Vietcong-'tijgerkooi'. Dinsdag 20 maart 'Banana Joe' (Veronique. 20.55 uur). Italiaans/Duitse spaghettiwestern uit 1981 van Steno met Bud Spencer en Marina Langner. Bud Spencer raakt als bananenhandelaar in conflict met een louche multinational, die een vre dig dorpje wil industrialiseren. Woensdag 21 maart 'Billie Turf' (BRT 1. 6.00 uur). Neder landse jeugdfilm uit 1982 van Henk van der Linden met Raymond van Haaf en Jan Kruyk. Donderdag 22 maart 'Sweet dreams' (Ned 20./27 uur). Amerikaanse film uit 1985 van Karei Reisz met Jessica Lange en Ed Harris. Verfilming van het leven van de coun- try-zangeres Patsy Cline. 'The Odessa file' (Veronique. 23.20 uur). Britse film uit 1974 van Ronald Neame, met John Voigt en Maximilian Schell. Freelance journalist stuit op Odessa, een zeer geheime, door de SS gestichte organisatie om oud SS'ers over de hele wereld te beschermen. Naar een roman van Frederick For syth. Pollack, met Dustin Hoffman en Je^i ca Lange. Werkloze acteur solliciteert naar een vrouwenrol in een tv-serie. Als actrice is hij een groot succes. Dan wordt hij verliefd op z'n tegenspeel ster, maar die denkt dat hij een vrouw 'The funeral' (BRT 2. 20.50 uur). Ja panse film uit 1984 van Juzo Itami met Nobuko Miyamoto en Kin Sugai. Ko medie die de draak steekt met de plechtige, traditionele begrafenis plechtigheden in Japan. Vrijdag 23 maart 'Family viewing' (23.00 uur). Canade se film uit 1987 van Atom Egoyan, met David Hemblen en Gabrielle Rose. De jonge Van leeft samen met zijn vader en stiefmoeder. De laatste koestert meer dan moederlijke gevoelens voor haar stiefzoon. 'De Stille Oceaan' (Ned. 1. 23.10 uur). Nederlands drama uit 1984 van Digna Smke. met Josee Ruiter, Josse de Pauw en Andrea Domburg Kom mer en kwel voor Nederlandse journa liste in Zuid-Amerika.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21