Tweemaal de jaarhuur bij gedwongen verhuizing 'Gemeentebestuurders zijn geen wijkoppassers' D66 Voorschoten wil Schoolstraat niet afsluiten voor politieke leut raAds verkiezingen Politiek Warmond vooral over sporthal en woningbouw verdeeld VRIJDAG 16 MAART 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 16 PvdA'fractieleider: 'Alle contacten verbreken met Oud Oegstgeest' OEGSTGEEST - De Oegstgeester PvdA-fractie wil alle bestuurlijke en ambtelijke contacten met de Vereniging Oud Oegstgeest (VOO) verbreken nadat de club de integri teit van PvdA-wethouder A.J.W- .F.M. Kohlbeck zou hebben ge schaad. Eerder deze week beschuldigde Oud Oegstgeest de wethouder er van de gemeenteraad misleid te hebben over de ontwikkelingen rond een bouwlocatie aan de Ge versstraat. De wethouder zou de ge meenteraad een voorbereidingsbe- sluit hebben laten nemen dat zin loos was geworden doordat een dag tevoren een bouwplan was inge diend dat niet strijdig is met het be stemmingsplan. Uit opnamen van de raadsvergadering bleek dat Ko hlbeck de raad wel dégelijk had ge ïnformeerd. De VOO trok daarop haar beschuldiging in en het college van B en W liet weten 'met ergernis' kennis te hebben genomen van de beschuldiging. PvdA-fractieleider F.C.M. Weg man wil van de VOO antwoord op een aantal vragen. 'Waarom heeft de vereniging niet eerst contact opge nomen met de wethouder, het colle ge van B en W of de ambtelijke staf op het stadhuis en waarom heeft de vereniging niet gewacht op het be schikbaar komen van het concept- raadsverslag eind deze week?', vraagt hij zich af. De VOO zou zich hebben laten in formeren door 'slapende raadsle den', las Wegman in deze krant. De PvdA'er wil graag weten wie dat zijn en welke informatie zij precies hebben gegeven. En: 'als de vereni ging het betreurt dat in het eerste persbericht 'een onjuiste weergave van het gepasseerde is gegeven', is het dan te veel gevraagd openlijk uw excuses aan wethouder Kohl beck aan te bieden?', wil hij weten. Wegman wil 'ruim voor 21 maart' antwoord op zijn vragen, omdat de vereniging 'bewoordingen met een duidelijke, alom begrepen politieke lading' zo kort voor de raadsverkie zingen heeft gebru;kt. De VOO zal pas reageren op de brief als 'het be stuur er gezamelijk kennis van heeft genomen'. Voorzitter J. de Soeten verblijft tot volgende week in het buitenland. Excuses zijn vol gens VOO-secretaris mevrouw La Rivière al aan Kohlbeck overge: bracht: "Die brief heb ik persoon lijk op het gemeentehuis afgege- Leiderdorpers die niet hoeven te wijken voor de verbrede rijksweg A4 zijn slecht af LEIDERDORP - Leiderdor pers die hun huurwoningen moeten verlaten bij de ver breding van rijksweg A4, krijgen van Rijkswaterstaat twee keer hun jaarlijkse huur als schadevergoeding. Leiderdorpers die niet weg hoeven, maar dichter bij de weg komen te wonen, lijken het meest de dupe te worden van de verbreding. Ze zou den weinig kans maken op een vergoeding van schade door toename van (geluids- loverlast of waardevermin dering van huizen. F. van Heijst van Rijkswaterstaat zei gisteravond tijdens een informa- tie-avond over de verbreding van de A4 dat bewoners 'niet al te optimis tisch' moeten zijn over vergoeding van schade door extra overlast. De enige mogelijkheid die de wet biedt is het eisen van een zogenaamde 'planschadevergoeding'. Als iemand kan aantonen extra hinder te ondervinden door de ver dubbeling van het aantal rijstroken vlakbij zijn woonhuis, dan is een vergoeding van het rijk in principe mogelijk. Maar volgens Van Heijst zegt de rechter in veel van dergelij ke gevallen dat enige toename van hinder inherent is aan het wonen in een dichtbevolkt gebied en dat schadevergoeding daarom niet re delijk is. Rijkswaterstaat is evenmin scha devergoedingen uit te betalen voor de overlast van jarenlange bouw werkzaamheden aan de weg. "Het kan niet anders dan dat de werk zaamheden overlast zullen veroor zaken. We zullen er alles aan doen om de overlast te beperken, maar immateriële schade is niet in geld te vertalen", aldus Van Heijst. Ruim 400 Leiderdorpers bezoch ten de informatie-avond in sport complex De Does. Ambtenaren van Rijkswaterstaat waren aanwezig om een toelichting te geven op de onlangs verschenen studie naar de mogelijke varianten voor verbre ding van de snelweg. Vervolgens konden bewoners vragen stellen over de projectstudie. Hoge snelheidstrein Behalve over de schadevergoe dingsregeling uitten veel Leider dorpers hun bezorgdheid over de eventuele aanleg van een tracé voor een hoge snelheidstrein (tgv) door Leiderdorp. B en W hebben al ge zegd niets te voelen voor een extra spoorlijn langs de A4, maar in de plannen van Rijkswaterstaat wordt hiermee wel rekening gehouden. Van Heijst zei dat eventuele plan nen voor aanleg van zo'n spoorlijn pas na 2000 zullen worden bespro ken. "Wij hebben globaal onder zocht of de verschillende varianten de komst van zo'n spoorlijn verhin deren. Maar het duurt nog zeker tien jaar voor we daar echt over gaan praten". Voorzitter van de Be langenvereniging A4, D.L. MacGil- lavry, weigerde te geloven dat de komst van een spoorlijn nog niet in de planning is opgenomen. "Ik kan mij niet voorstellen dat Rijkswater staat die twee zaken niet combi neert", zei hij. is. Hij betreurt dat, maar Rijkswa terstaat zou niet anders kunnen: "Er zijn nog ettelijke jaren te gaan voor de beslissing over de tgv wordt genomen en we kunnen niet langer meer wachten met de verbreding van de A4". Een bewoner vroeg daarop waar om in de plannen dan rekening is gehouden met een brede midden berm tussen de in totaal zes rijstro ken. Volgens Van Heijst is deze grond gereserveerd voor een even tuele uitbreiding van de weg naar twee maal vier rijstroken. "Een ho ge snelheidstrein zou, technisch ge zien, niet door die middenberm kunnen rijden". De bochten die de weg maakt zouden te scherp zijn voor zo'n trein. Kritiek was er ook op het plan van Rijkswaterstaat om geen rapporta ge te maken over de milieu-effecten van verbreding. Een milieu-effect rapportage is niet noodzakelijk om dat er geen sprake is van de aanleg van een nieuwe weg. Van Heijst: "Rijkswaterstaat hoeft volgens de wet niet zo'n zware procedure te volgen, wat niet wegneemt dat we wel onderzoek hebben gedaan naar de milieu-effecten". Blanco cheque Op de vraag of de gemeente bereid is bij te dragen in de proceskosten van burgers bleef wethouder A. Roest (ruimtelijke ordening/milieu) het antwoord schuldig. "Ik kan geen blanco cheque geven", aldus de wethouder, "maar het gemeente bestuur zal zeker met de belangen vereniging bekijken wat de moge lijkheden zijn voor krijgen van schadevergoedingen". Wethouder mevrouw Graniewski verlaat na acht jaar Zoeterwoudse politiek ZOETERWOUDE - "In een kleine gemeente als Zoeterwou- de kun je als bestuurder makkelijk peilen wat er leeft, maar je bent natuurlijk geen wijkoppasser. Je moet ook niet je zelf als referentiekader nemen voor alle problemen. Als ik wateroverlast in mijn huis heb, wil dat nog niet zeggen dat het grondwaterpeil in mijn wijk te hoog is". Na acht jaar wethouderschap verlaat mevrouw H. Graniewski-Wijnands de Zoeterwoudse gemeentepolitiek. "Ik heb mijn werk ge daan", zegt de vrouw die in 1982 vanuit het niets in het colle ge kwam. Een drukke baan als diagnostisch onderzoekster op de afdeling oog heelkunde van het Academisch Zie kenhuis in Leiden valt steeds moei lijker te combineren met het wet houderschap, 'wantje wilt tenslotte ook een privé-leven overhouden'. De liberaal Graniewski was de afge lopen collegeperiode belast met so ciale zaken, cultuur, sport, onder- volksgezondheid. door Eric-Jan Weterings van de bezuinigingen nogal mee, want in Zoeterwoude wordt vrese lijk veel werk door vrijwilligers ge daan. Er hoefden in het sociaal- cul- "Het tureel werk dan ook geen ontslagen werk is zwaarder geworden sinds ik te vallen, omdat de kosten 1 acht jaar geleden aantrad heb ik ten dele aan mijzelf te wijten. Ik heb nu eenmaal veel naar me toe getrokken". Zo vertegenwoordigt Sinds 1974 Graniewski Zoeterwoude in de be- het college sturen schappelijke regelingen, zoals de club van de recentelijk in opspraa) geraakte vuilverbranding, Gevulei. Welzijn Door maatregelen van het rijk lever de ook voerend werk erg laag zijn". Oppositie nen CDA en WD Progressief Zoeter- aantal gemeen- woude (PZ) oppositiepartij. In de veel i fgelopen collegeperiode zorgde PZ regelmatig voor opschudding, onder andere door boos weg te lo pen uit de raadzaal en door een mo tie van treurnis in te dienen tegen de burgemeester. Ook de Gra- n onderdeel als welzijn niewski kreeg er regelmatig van werk op dat de wethou- langs. Ze zou PZ alleen maar kun- aanvallen, zonder de denkbeel- Scheidend wethouder v Li H.S. Graniewski: "Ik heb mijn werk gedaan "Ik dacht dat wei- der had zijn wel aardig was geregeld, want den van de WD fatsoenlijk uit te we hadden net een nieuwe Klaver- kunnen dragen, hal, gebouw de Eendenkooi draaide "Ik heb geen eenduidig antwoord prima en we hadden - en hebben - op de moeilijke verhoudingen", rea- bloeiend verenigingsleven, geert de scheidende wethouder op veel dingen voor de bevolking wil regelen. En dat kost geld". moest worden verplaatst, de i i heeft in de afgelopen jaren ging Meerburg kreeg grasveld". "Daar kwam bij dat op de rijksbij drage voor sociaal-cultureel werk werd gekort en in het midden de jaren '80 overging i kunst- gaan hun raadsleden wat de emotionele toer". Samenwerking met de progres sieven ziet de wethouder niet zitten: "De VVD vindt dat in de gemeente- //S///Z uitkering aan de gemeente. Sindsdien wordt er rationeler met ken subsidies omgegaan, want de bestu- i algeme- raad alleen over de belangen Zoeterwoude moet worden gespro- niet over apartheid en ande buiten de gemeen- instellingen krijgen tegrenzen spelen. Een tweede ge- budgetsubsidies die ze grotendeels schiipunt is het financieel beheer. Recentelijk was het juist PZ dat het college uitmaakte voor 'potver- teerders', maar dat verwijt is vol gens Graniewski niet terecht: "Wij hebben onze reserve-positie verge leken met die van andere gemeen ten. De Zoeterwoudse reserves ble ken zo hoog dat we daar best een aantal noodzakelijke investeringen in de infrastructuur van kunnen doen, die zo niet ten laste van de burgers komen. Wel hebben we raadsbreed een bodem voor de re servepositie vastgesteld". Over de samenwerking in het colle ge is Graniewski tevreden. "We hebben een goed collegiaal be stuur", zegt ze. "Plaatsvervangend wethouders zijn niet eens aangewe zen, want als er eens iemand tijde lijk uitvalt neem je eikaars taken ge woon over. Dat is het voordeel van -besturen in een kleine gemeente. Je bent steeds op de hoogte van el- kaars werk". "De Ambtelijke adviezen die wij hier krijgen gaan ongewijzigd door naar de raadscommissies. Pas daar vindt de politieke beoordeling plaats en heel vaak worden de amb telijke voorstellen ongewijzigd overgenomen. Het is natuurlijk ook aan de wijsheid van de ambtenaren te danken dat zij conform de politie ke uitgangspunten van het bestuur adviseren". Enige maanden geleden baarde de wethouder opzien door met haar fractiegenoten tegen de gemeente begroting te stemmen. De begro ting werd uiteindelijk aangenomen met de steun van het CDA en PZ en het aftreden van Graniewski leek voor de hand te liggen. In Zoeter woude werkt dat anders. Gra niewski: "Toen het Leidsch Dag blad mij vroeg of ik zou aftreden moest ik even diep nadenken, want ik begreep de vraag niet helemaal". "Mijn tegenstem had te maken met de systematiek van de begro ting. Je kunt het eens zijn met de be leidsvoornemens, maar tegen een dekkingsvoorstel zijn. In Zoeter woude wordt niet gestemd over deelbegrotingen, dus dan kun je al leen stemmen tegen de totale begro ting als je op één punt principiële bezwaren hebt. We hadden op het laatste moment een structurele meevaller van twee ton, waardoor een voorgestelde verhoging van de onroerend-goedbelasting voor de WD achterwege kon blijven. Een meerderheid van de raad dacht daar dus ai\ders over". De subsidiekwestie lijkt een van de weinige zaken, waarop de partij en hun levensbeschouwelijke ei kwijt konden. In hoeverre wordt Graniewski door liberale beginse len geleid in haar politiek hande len? "Ik zie geen principieel ver schil met onze landelijke politiek: je moet de burgers zo veel mogelijk zelf de keuze laten", legt ze uit. "Ik heb niet de behoefte mij af te zetten tegen andere levensbeschouwin gen, want liberale gedachten vind je ook in het CDA en bij D66. Voor mij hebben kerk en religie niets met po litiek te maken. Ik vind het juist een voordeel als je bij een raadslid niet naar zijn persoonlijke achtergron den kijkt. Werkelijk van belang zijn iemands kwaliteiten". Raadhuis De discussie rond de nieuwbouw van het raadhuis lijkt het enige ac tuele onderwerp van politieke strijd in het zicht van de raadsverkiezin gen. CDA en WD vinden gedeelte lijke nieuwbouw van het stadhuis absoluut noodzakelijk, terwijl PZ de collegepartijen beticht van geld verspilling voor een nodeloos en le lijk prestige-project. Graniewski neemt de kritiek niet serieus zolang PZ geen alternatief weet te presen teren. Bovendien zou het PZ zijn ge weest dat het voorste deel van het raadhuis wilde afbreken: "En dat is precies wat nu gebeurt.." Graniewski kijkt met plezier op haar wethouderschap terug, maar van uitgebreide verhalen over hoogte- en dieptepunten wil ze niets weten: "Ik heb mijn werk gedaan voor de mensen die mij gekozen hebben, voor de hele dorpsgemeen schap, en daar past geen persoonlij ke triomf bij. Goed luisteren naar mensen, je taak uitvoeren, daar gaat het voor mij om. Ambitie is prima, maar het moet niet in zelfzucht uit monden". VOORSCHOTEN - D66 in Voor schoten zal morgen niet aanwezig zijn bij het 'verkiezingscircus' in de Schoolstraat en op het Evene mentenplein. Voor de manifesta tie moet het deel van de School straat tussen Albert Heijn en het Evenementenplein worden afge sloten. D66 vindt zo'n afsluiting voor politieke manifestaties niet nodig. "Als de fracties een deel van de Schoolstraat blokkeren, kunnen daar zaterdag geen auto's rijden. Dat is toch gek. Er is aldoor een discussie geweest over het auto vrij maken van de Schoolstraat. Het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft ja ren terug het advies gegeven om dat niet te doen. Nu zouden wij voor ons eigen gedoe een stuk af sluiten. Wij willen dat niet. Je moet rust gunnen aan de situa tie", aldus fractievoorzitter J. Ai- kens. Lijsttrekker S. Harlaar van Groen Links noemt de actie van D66 een beetje kinderachtig. "Die afsluiting moet wel eens kunnen. Het zou van ons zelfs iedere dag mogen". WD-fractievoorzitter J.W.E. van de Poel: "Je kunt je in derdaad afvragen of je voor je po litieke leut dat deel van de Schoolstraat moet afsluiten, maar ik vraag me af of je er zo moeilijk over moet doen". CDA-fractie- voorzitter F.J.M. ten Have en PvdA-fractievoorzitter mevrouw M.J. Breunesse achten de afslui ting evenmin een probleem. "Voor de winkeliers kan het stuk je Schoolstraat ook af en toe wor den afgesloten. De ene keer dat de politiek dat wil, denk ik dat dit ook wel kan", aldus Ten Have. Breunesse: "We hinderen het doorgaand verkeer missschien iets, maar ik vind het niet de moeite waard om je zo principieel op te stejlen". Ondanks de boycot zal D66 dit weekeinde van zich laten horen. De partij organiseert vanavond een verenigingsavond in het Cul tureel Centrum. De WD zal 's ochtends van de partij zijn in verzorgingshuis 't Hofflants Huys aan de Zeven Pro vinciën. Verder zal ze met haar verkiezingscaravaan op de fiets door het dorp rijden. Een paard en wagen vergezelt de WD-kan- didaten. Het 'verkiezingscircus' in het centrum wordt door het CDA op gevrolijkt met een draaiorgel en de partij zal soep uitdelen. Een opgetuigde hoogwerker zal hoog boven het centrum uittorenen en om één uur plaats bieden aan CDA-fractievoorzitter en plaats vervangend wethouder F. ten Ha ve. Een uur tevoren is er een touwtrekwedstrijd tussen de ver schillende partijen. De PvdA organiseert om 14.00 uur een ballonnenwedstrijd voor kinderen. Groen Links houdt morgenavond een slotmanifesta tie in het buurthuis Vlietwijk aan de A. van Leeuwenhoekkade, die om half negen 's avonds begint. EEN RONÏME WARMOND MET 1*1 'AA WARMOND - Progressief War mond (PW) nodigt de Warmond- se bevolking uit om morgen 'een rondje Warmond' te maken. De partij heeft een folder uitgege ven met daarin een toeristische route langs alle mooie plekken in Warmond. Bij ieder onderwerp staat een foto. Zo vraagt PW aandacht voor het Tolhek, recreatie-eiland Koudenhoorn en de campings. PW-raadsleden maken in de fol der tevens duidelijk wat hun partij na de verkiezingen wil re aliseren. WARMOND - Gezien de verkiezingsprogramma's moeten de politieke partijen in Warmond elkaar de komende raadsperiode wederom kunnen vinden. Alle partijen willen zich sterk maken voor het be houd van de politie in Warmond, willen het groene karakter van de gemeente zo veel mogelijk handha ven en pleiten voor een verantwoord milieubeheer. Over het woningbouwbeleid, belastingen en de sporthalkwestie lopen de meningen enigzins uiteen. Progressief Warmond (PW) en het CDA hebben elk vier zetels in de raad, de WD heeft er drie. Er is een afspiegelingscollege, maar omdat de gemeente slechts twee wethouders heeft, is de WD niet in het college vertegenwoordigd. Wel levert de partij een vertegenwoordiger voor het samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek. Financiën: De WD blijft voorstander van een verlaging van de onroerend-goedbelasting (ogb). Als de kosten van de vuilophaal blijven stijgen, mag de bijbehorende hef fing omhoog van CDA en WD. PW laat zich niet uit over de hoogte van specifieke belastingen. Volkshuisvesting: Progressief Warmond en het CDA willen dat de ge meente vooral zorgt voor goedkope huurwoningen en gesubsidieerde woningbouw. Nieuwbouw in de vrije sector moet zijn gebaseerd op de Warmondse woningbehoefte, vindt PW. Het CDA ziet woning bouw voor meer draagkrachtigen als tweede priori teit en vindt dat het het huisvestingsbeleid kan on dersteunen. De WD wil woningen in regionaal ver band toewijzen, het CDA juist niet. De WD wil huurders van woningwetwoningen vragen of ze hun huis willen kopen. Verkeer: PW en CDA vinden dat het doorgaand verkeer, voor al de vrachtwagens, via de Oegstgeester Haarlem- mertrekvaartweg moeten rijden. Verkeersborden en snelheidsremmende maatregelen dienen de auto mobilisten daar op te wijzen..Beide fracties pleiten voor een onderzoek naar een parkeerruimte voor vrachtwagens. Het PW denkt aan een parkeerplaats in de Veerpolder, het CDA aan een parkeerplaats tussen de spoorbaan en de Van Wassenaarstraat. De WD houdt het op een betere controle op de nale ving van verkeersmaatregelen voor alle verkeers deelnemers. Welzijn: De WD wil het Trefpunt verbouwen tot een cen trum voor muziek- en toneelactiviteiten. Ouderen moeten hier kunnen recreëren en volgens een aan vullend plan dient de bibliotheek er een ruimte te krijgen. Wanneer er een sportzaal komt in het Meer- punt aan de Meerrustlaan, hoeft er van de WD geen nieuwe sporthal meer te komen. Ook het CDA ziet af van een aparte sporthal en pleit voor een zalencen trum voor sport, culturele activiteiten en gymnas tiekles naast het Trefpunt. PW wil goede en zonodig gecombineerde onderkomens voor sport, cultuur en recreatie. De partij noemt geen locatie(s). VRIJDAG 16 MAART (viool) en Ariëlle Vernede (piano), lands Lyceum, aanvang 20.00 uur Hazerswoude verse afstanden bij Buurthuis Ma- Ivonne Lex, aanvang 20.15 uur in Wassenaar Alphen aanvang 20.15 uur in de Kapel- in de aula van de school, Backers- Alphen yajk ujtvoerinq k0mjSCh toneelstuk tilo, Zaanstraat, inschrijven vanaf de Leidse Schouwburg. creatieve Paaseieren verkoop- filmhuis, aanvang 20.30 uur. voorstelling- 'Mauser' door In- dependance. aanvang 20.30 uur. Zoeterwoude openbare les leerligen Rotter damse Dansacademie, aanvang A «HL Wie Wat Weet Wint', door To- ^B neelvereniging Ontwikkeling en boeken en platenbeurs bij Volkstuinvereniging Veldheim, door Toneelgroep Amsterdam, aanvang 20.30 uur in het LAK- Cultureel Centrum Warenar, Kerkstraat. optreden van Het Goede Doel: Theaterloerisme', aanvang 20.15 en 24.00 uur in de Leidse Leiderdorp concert Leiderdorps Kameror- aanvang 20.00 uur in het clubge- optreden van de band The Bob Color', in jongerencentrum Het BÊ lïga Stek, na afloop dansen. tot 16.00 uur. concert Marsyas Blazersen semble olv Hans Stoop, aanvang Leiderdorp bingo-avond bij De Buitenge- line', door leerlingen van het Rijn lands Lyceum, aanvang 20.00 uur in de aula van de school, Backers- pianoconcert door René Eek- hard met werk van Debussy, aan vang 20.15" uur in De Waag, Aal- Schubert, aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk, Hoofdstraat. Farmpop Festival mmv bands: optreden van de coverband The Koffers', in jongerencentrum Wft inbreng van 7.00 tot 9.30 uur, yer- Bk koop van 9.30 tot 16.30 uur. ^B rommelmarkt in de kantine w in kader van Leids Literatuur Festival: 'Avond van het Neder landse lied', aanvang 20.15 uur in Muzenhof. Warmond Zoeterwoude jaaruitvoering Drumfanfare concert 'Vrijdagavond Kamer muziek'. door Robert Szreder voorstelling: 'Kasimir en Karo- line', door leerlingen van het Rijn rencentrum Farmhouse, Oude Wetering, aanvang 20.00 uur. 8 j W R F N n A ,ot i500uur jr vl Lil n jubileumprestatieloop over di voorstelling: 'De grote vergis sing', door Theatergezelschap 22.00 uur in Boerderij Meerrust, Dorpsstraat. deus', aanvang 20.00 uur in hel Muziekcentrum, Schenkelweg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16