'Kans op doden door falen apparaten klein* Ziekenhuizen ontkennen aantijging fysicus Miljoenen voor regionale plannen openbaar vervoer Bewoners stellen rechtszaak 'nog even' uit 111 Arbeidsplaatsen weg in Valkenburg Ritzen wil universiteiten 'loon naar werken' geven 0ufri7icnti)£ VRIJDAG 16 MAART 1990 REGIO PAGINA 15 LEIDEN/LEIDERDOR- P/ALPHEN AAN DEN RIJN - "De mogelijkheid dat er in het ziekenhuis doden vallen door falende appara tuur moet je natuurlijk niet uitsluiten, maar de kans dat zoiets gebeurt is heel ge ring". Een woordvoerder van het Academisch Zieken huis Leiden zegt dit in een reactie op uitspraken van de klinisch fysicus van het Nij meegse Radboudziekenhui- s,ir. T. Zelders, gisteren tij dens een symposium in Maastricht. Zelders. lid van de Gezondheids raad. zei daarbij dat alleen ai de af gelopen twee .jaar onnodig duizend doden zijn gevallen doordat advie zen van de Gezondheidsraad over het vergroten van de veiligheid in ziekenhuizen niet zijn opgevolgd. De overheid moet dan ook volgens Zelders nalatigheid worden verwe ten. In 1985 al heeft de Gezondheids raad geadviseerd om in elk zieken huis een instrumentatiedeskundige verantwoordelijk te maken voor het kwaliteitsbeheer van de appara tuur. Bovendien zou een aantal me dische hulpmiddelen onder wette lijk toezicht moeten worden gesteld vanwege mogelijke gevaren voor de patiënt. Met dat advies is volgens hem niets gebeurd. Evenmin heeft de overheid volgens hem iets ge daan met de aanbevelingen wat be treft implantaten, anesthesietoe- stellen en maatregelen voor een vei lig gebruik van elektromedische ap paratuur. Volgens de AZL-woordvoerder wordt de apparatuur in dit zieken huis regelmatig gecontroleerd, "ze ker als het gaat om levensreddende apparatuur". Ook te hoge stralings doseringen, waarvan Zelders even eens gewag maakt, zijn volgens hem niet meer aan de orde, omdat bij bestralingen de benodigde hoe veelheid in kleine doseringen wordt Minister Maij pleit voor betere samenwerking Dr. M.P. Hennink, directeur van het Leidse Diaconessenhuis, vindt het "niet erg dat je als ziekenhuis voor fouten gewaarschuwd woordt, maar die uitspraken moeten dan wel gefundeerd zijn. Aan holle kre ten heb je niets". Volgens Hennink zou als je sommige 'kretologie' wilt geloven "geen mens meer levend een ziekenhuis kunnen verlaten". "In de nu tien jaar dat ik hier zit, is er geen dodelijk ongeval als gevolg van falende apparatuur geweest. Mijn ervaring is dat er wel eens on gelukjes gebeuren, maSr dat dat veelal het gevolg is van menselijk falen en nalatigheid". Volgens Hen nink is de controle op alle appara tuur zo streng, dat fouten of gebre ken bijna uitgesloten zijn. "Er komt hier bij ons in huis geen enkel appa raat, zelfs niet op proef, dat niet eerst grondig is onderzocht". Ook directeur patiëntenzorg Boesten huis Leiderdorp en Rijnoord phen aan den Rijn is geen enkel do delijk ongeval als gevolg van hape rende apparatuur bekend. "Ik ben ervan overtuigd dat we een heel goed controlesysteem hebben. Als er al eens een apparaat niet goed werkt, wordt het meteen bijgesteld. Het verbaast bij dan ook heel ern stig, die uitspraak van Zelders". Een woordvoerder Minister Alders krijgt het Elizabethzieken- wordt geeist. Alders vol goede hoop over sluiting vuilverbranding LEIDEN - Omwonenden van de Leidse vuilverbranding zijn vast van plan gerechterlijke stappen te geloof het pas als dat ding ook ondernemen als de installatie op 21 kelijk is gesloten". voncsgezondheid "zette juni niet is gesloten. Ze verklaarden raagtekens bij de onderbouwing dit gisteren - 1 1 werkbezoek ïinister Alders (volkshuisvesting, timtelijke ordening en milieu) i De toezegging van de milieumi nister heeft er wel toe geleid dat de bewoners hun dreigement twee maanden hebben opgeschort. Aan- op het departement niet bekend Slaaghwijk. Alders zegde hun bij vankelijk wilden ze direct na 14 Waarom de wet op de medi- f^ie gelegenheid toe dat ze de EDE/UITHOORN - Minister Maij- Weggen wil dat gemeenten en pro vincies haast maken met de verbe tering van het openbaar vervoer. Daartoe moeten ze onderling meer samenwerken en gezamenlijk ver- keers- en vervoersplannen opstel len. Maij-Weggen verklaarde dit tij dens een toespraak voor het Be leidsorgaan Openbaar Vervoer Sub sidiërende Gemeenten in Ede. Voor deze plannen heeft de minister 'en kele miljoenen' guldens beschik baar gesteld. Hoeveel, dat is nog niet precies bekend. Maij pleitte gisteren in Ede voor de oprichting van samenwerkings verbanden, zogenoemde vervoerre- gio's. tussen provincies en gemeen ten. Hoe die gebieden precies wor den ingericht en op welke manier ze worden bestuurd, laat ze aan de ge meenten en provincies zelf over. Al kan ze zich voorstellen dat in stede lijke gebieden - zoals in de Leidse en Alphense regio - een zware rol is weggelegd voor de centrumge meenten. Ook wil Maij zich niet al te veel beiïioeien met de plannen die in deze gebieden worden ontwik keld. Voorwaarde is wel dat ze aan sluiten op het nationale verkeers- en vervoersbeleid, zoals neergelegd in het tweede structuurschema ver keer en veryoer (SVV)'. Een vrouw, een vrouw: een woord, een woord. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) werd gis teren in Ede verrast door een journaliste die haar een lift vroeg naar Den Haag. "Ik wil graag car- poulen, mag ik met u meerijden?" De bewindsvrouw aarzelde niet en willigde het verzoek in. "U moet dan wel voorin zitten, want ik ga op de achterbank aan het werk. Dus geen vragen stellen on derweg". stelde ze a betrokken gemeenten en provin cies er niet in slagen gezamenlijke afspraken te maken. Daarbij blijft het dan niet. Het rijk zal in dergelij ke gevallen enige druk op de partij en uitoefenen. "Als men het op vrij willige basis niet eens wordt, komt mijn collega van Binnenlandse za ken in beeld". Over de grenzen G. Aletrino, het hoofd van de direc tie verkeer en vervoer van de ge meente Leiden, zegt gecharmeerd te zijn van de plannen van Maij. "Overigens leven dergelijke ideeën al geruime tijd bij de verschillende gemeenten". Hoe het vervoersge bied in deze regio er uiteindelijk uit komt te zien. is volgens Aletrino nog niet te zeggen. "Je zou je een sa menwerkingsverband tussen de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek kunnen voorstellen. Maar het heeft misschien ook voordelen om je aan te sluiten bij de Haagse re gio. Ook nadelen trouwens, want het gevaar bestaat dat je dan wordt 'opgeslokt' door Den Haag". Aletro- no voorziet hoe dan ook dat er bin nen afzienbare tijd gesprekken op gang komen met gemeenten als Katwijk en Rijnsburg. De minister drong in Ede ook aan op een betere samenwerking tussen openbaar-vervoerbedrijven. Hel idee van Streekvervoer Nederland om deze bedrijven in de regio bv's te laten vormen, spreekt haar wel aan. Aankomst- en vertrektijden van trein, bus en tram kunnen daar door beter op elkaar worden afge stemd. sche hulpmiddelen nog wijt hij aan het uitblijven van ropese richtlijnen. In een aantal vallen wacht de Nederlandse o\ heid daarop, omdat dan daarop af gestemde bepalingen nen worden opgenomen. brandingsoven 'absoluut zeker' voor de zomer dichtgaat. Hoewel de omwonenden ver heugd op deze beloften reageerden - en een beetje verrast, want zo'n dui- 'de wet kun- delijke uitspraak hadden ze nu ook r niet verwacht - bleef de twijfel. april stappen tegen de vuilverbran ding ondernemen. Op die datum moet de Gevulei volgens een uit spraak van de Raad van State vol doen aan de strenge milieu-normen. Iets wat haar nooit lukt, want om aan de richtlijnen te kunnen vol doen moet de Gevulei voor onge- Akkoord over afslanking marinevliegkampen VALKENBURG - De Vereniging Belangenbehartiging Militairen (VBM) is gisteren toch akkoord ge gaan met het regorganisatieplan voor de onderhoudsdienst op de marinevliegkampen Valkenburg en De Kooy. Was in een eerder stadium sprake van verlies van 182 arbeids plaatsen, nu zullen dat er 119 zijn, waarvan 111 in Valkenburg, aldus voorzitter G. Klinkhamer van de dat VBM. Van gedwongen ontslagen is geen sprake. Eerder had de vereniging het overleg met de Koninklijke Marine opgeschort, omdat niet voldoende was aangegeven waarom een reor ganisatie van beide vliegvelden noodzakelijk was en de uitslag van het reorganisatie-onderzoek de vak bonden niet duidelijk was medege deeld. Evenmin had de Koninklijke Marine aangegeven waarom van ad viezen van de bonden was afgewe ken. "We zijn nu overeengekomen dat er nog gekeken wordt naar de ma nier waarop het te schrappen aantal arbeidsplaatsen is berekend. Er werd nogal gegoocheld met manu ren, maar dat wordt nu nader beke ken", aldus Klinkhamer. De reorganisatie zal in twee fasen gebeuren. In een overgangsperiode van vier jaar gaan 42 militaire func ties verloren. In die fase wordt even eens het bestaande overschot aan personeel betrokken. Dit betekent de ongeveer 40 mensen in opleiding en circa 30 mensen bin nen het huidige bestand straks geen plaats meer is. Voor deze groep mensen wordt via onder meer scho ling, herplaatsing en een soort vut- rnaatregel naar oplossingen ge zocht, waarbij gedwongen ontsla gen worden vermeden. Na de overgangsperiode van vier jaar gaan 77 functies verloren. Hier in het overleg zijn verder afspra ken gemaakt over de wijze waarop het overleg over reorganisaties in de toekomst gevoerd gaat worden en de criteria waaraan de voorstellen voor reorganisatie moeten voldoen om het personeel volkomen duide lijkheid te verschaffen. In het overleg in de Bijzondere Commissie Overleg Militairen Zeemacht heeft de VBM verklaard dat de Koninklijke Marine nog het een en ander moet leren over reor ganisaties en het daarmee gepaard gaande overleg. "Het soms moeiza me overleg rond deze reorganisatie moet dan ook in het kader van het leerproces worden gezien", aldus Klinkhamer. "De VBM loopt niet met oogkleppen op en de reorgani bij moet worden aangetekend dat satie, waarvan de noodzaak door de dit aantal kan worden gewijzigd in- Algemene Rekenkamer en het on- dien de berekening van het beno- derzoeksbureau is aangetoond, wij- digde aantal manuren nog wordt zen wij niet op principiële gronden bijgesteld. Bovendien zal een na- af. Het gaat om de manier waarop tuurlijk verloop de uiteindelijke een en ander is overgebracht". veer 50 miljoen gulden in de vol strekt verouderde installatie inves teren. Optimistisch Volgens Alders zoeken provincies, gemeenten en rijk nu met man en macht naar een oplossing voor on der meer het 'Leidse' vuil - ongeveer 105.000 ton per jaar. Vermoedelijk wordt dit de komende jaren afge voerd naar stortplaatsen elders in het land. Over een week hoopt de minister hierover meer duidelijk heid te hebben. Tegelijkertijd wordt er, zo stelde hij gisteren, 'keihard' gewerkt aan een oplossing voor de overslag. Om het vuil te kunnen afvoeren, zullen er in deze regio één of meer over slagstations moeten worden ge bouwd of uitgebreid. Alders ver trouwd er op dat ook deze kwestie voor de zomer is opgelost, waarna de Leijse installatie dus dicht kan. Hij ziet echter geen mogelijkhe den om de problemen al voor 14 april de wereld uit te helpen. De be woners besloten daarom gisteren te wachten mebgerechterlijke stappen tot 21 juni. Als Alders zijn belofte niet houdt, zullen ze de rechter ech ter zo spoedig mogelijk vragen de Leidse vuilverbranding te sluiten. De twijfel van de omwonenden is de afgelopen dagen gevoed door on der meer uitspraken van de Leidse wethouder Kuijers, de voorzitter van de Gevulei. Hij gelooft dat het niet mogelijk is om binnen enkele maanden voldoende overslagcapa citeit te vinden voor het vuil uit de ze regio. Daardoor kan het afval niet worden afgevoerd, zelfs al zou het lukken om binnen afzienbare tijd nieuwe stortplaatsen te vinden. Kuijers ziet het er daarom dan ook niet van komen dat de vuilverbran ding voor de zomer wordt gesloten. Alders bleek gisteren een optimisti scher kijk op de zaak te hebben. "We komen er wel uit", zo verklaar de hij gisteren tijdens zijn bezoek aan de Slaaghwijk. Inkomsten afhankelijk van aantal afgestudeerde studenten Studenten in het zonnetje op het universiteitscomplex in de Leeuwenhoek. Loon v minister Ritzen zijn zin krijgt. besteed aan de infrastructuur van het gebied, het economisch beleid, de vraag waar woningen en bedrij ven gebouwd moeten worden en het parkeerbeleid. Een regionaal vervoersplan kan als basis dienen voor een overeenkomst met het rijk, waarbij financiële middelen wor den toegekend. Afzonderlijke plan nen van een enkele gemeente zullen niet worden gehonoreerd, zo maak te Maij duidelijk. Vervoerregio's krijgen evenmin geld wanneer de DEN HAAG/LEIDEN - Universi teiten moeten meer dan nu het ge val is, loon naar werken krijgen, vindt minister Ritzen van onder wijs. Hij wil universiteiten waar veel mensen afstuderen in de toe komst meer geld geven dan ande re universiteiten. Door Theo Haerkens Het gaat hierbij om een herver deling van de beschikbare midde len. Voor de dertien universitei ten in ons land stelt de minister van onderwijs nu al jarenlang het zelfde bedrag beschikbaar. Van jaar tot jaar wordt dat totaal-be drag verdeeld tussen de instellin gen. Dat gebeurt aan de hand van een verdeelsleutel die de meest uiteenlopende elementen mee weegt, zesendertig in totaal. Het aantal studenten dat aan een uni versiteit studeert, is er één van. Minister Ritzen is daarover niet tevreden. Hij vindt het op zich niet zo belangrijk hoeveel studen ten aan de universiteit staan inge schreven, nee, hij wil dat ze resul taten boeken. Daarom is de be windsman van plan studieresul taten zwaarder te laten meetellen bij de verdeling van de koek. Hij wil de instelling waar studenten snel doorstuderen en een diplo ma halen, een groter stukje koek geven dan de instellingen wgar het allemaal op zijn elfendertigste gaat. Tussentijds Om vast te stellen of een universi teit het goed doet, wil Ritzen niet wachten tot de student aan het eind van de rit, voorzien van titel en bul, de universiteit verlaat. Daarom denkt hij erover ook tus sentijds de resultaten te meten. Als aan de universiteit van Lei den tachtig procent van de eerste jaars zijn propedeuse haalt, kan die voor dat jaar rekenen op wat meer geld dan een andere univer siteit waar zeventig procent het eerste studiejaar met succes be kroont. Op het ministerie van on derwijs wordt ervan uitgegaan dat ook in de daarop volgende ja ren van die meetpunten zijn te vinden. Het is de bedoeling de universiteiten die goed scoren zo van jaar tot jaar te belonen. Waar wijziging van de verdeel sleutel uiteindelijk toe leidt, is niet precies te zeggen. Op het mi nisterie wordt nog druk gestu deerd op de mogelijke gevolgen. Het zal zeker niet gaan om aard verschuivingen, maar er wordt van uitgegaan dat de universitei ten hun studieprogramma's doel matiger maken. De overbodige franje verdwijnt. „Het wordt voor de instellingen minder aantrek kelijk bijvakken aan te bieden die wel leuk en interessant zijn, maar niet per sé noodzakelijk", zo heet het. De plannen van minister Ritzen zijn niet bedoeld om geld te be sparen. Tenslotte liggen de bedra gen die beschikbaar zijn voor het wetenschappelijk onderwijs al sinds jaar en dag vast. Maar indi rect kan het de bewindsman toch in zijn uitgaven schelen als een student sneller afstudeert dan nu, te denken valt aan de studiefinan ciering. Hoewel Ritzen de universitei ten loon naar werken wil geven, is hij er volgens zijn woordvoerders niet op uit de studenten onder druk te zetten en te pressen tot sneller studeren. Er zijn geen pre mies voor rappe studenten, bena drukt de woordvoerster. De plannen van Ritzen zijn een verfijning van de adviezen die de bewindsman kreeg van een ad viesbureau. Dat bureau lichtte de modellen door volgens welke het hoger beroepsonderwijs, de ho gescholen, en het wetenschappe lijk onderwijs, de universiteiten, worden gefinancierd. De hogescholen krijgen een vergoeding voor elke student die is ingeschreven en dat bedrag kan dus van jaar tot jaar verschillen. (De vorige minister van onder wijs - Deetman - wilde zoveel mo gelijk van deze regelingen af schaffen, om greep te krijgen op de totale uitgaven.) Voor de uni versiteiten geldt dat in veel min dere mate. Gezamenlijk krijgen ze jaarlijks een vast bedrag van-de minister, maar in de bedragen die de individuele instellingen ont vangen, zitten telkens kleine ver schuivingen. Ritzen is er op uit de beide sys temen meer naar elkaar te laten toegroeien. Uiteindelijk wil hij zo de vergoedingen voor alle studen ten in het hoger onderwijs - het geld dus dat de universiteiten en hogescholen ontvangen - gelijk schakelen. De vereniging van hogescho len, de HBO-raad, is over de nieu we plannen van de minister van onderwijs niet erg enthousiast. Haar leden hebben het meest te verliezen, omdat ze bij toename van het aantal studenten niet lan ger méér geld krijgen, zoals nu nog het geval is. Voor de universi teiten ligt dat anders. Zij moeten zich nog beraden over de plan nen, maar zij zijn er in elk geval zeker van dat de pot die zij jaar lijks mogen verdelen, even gröot blijft. Geen bouwverbod strandpaviljoens KATWIJK/NOORD- WIJ K/WASSENAAR Strand paviljoenhouders in Katwijk, Noordwijk en Wassenaar krij gen geen last van een bouwver bod. In verband met de sterke duinafslag door recente stor men zijn een aantal exploitan ten van strandpaviljoens langs de Nederlandse kust met zo'n bouwverbod geconfronteerd. Het Hoogheemraadschap van Rijnland verwacht nauwelijks problemen met het herstel van de duinafslag tussen Noordwijk en Wassenaar door de aanwe zigheid van strandpaviljoens. "Het is wat lastig. We zullen eromheen moeten werken. Maar de afslag is hier niet van dien aard dat de strandpavil joens niet zouden mogen neer gezet", aldus een woordvoerder. De strandexploitanten zullen wel zorg moeten dragen dat er voldoende zand wordt aange voerd voor de 'kist' waarin hun paviljoen komt te staan. Ze mo gen daarvoor echter geen zand weghalen aan de voet van de duinen. In Katwijk zijn daar voor al enkele boetes uitge deeld. Het zand moet uit zee worden gehaald. Met name strandtenthouders in Egmond, Bergen en Bloe- mendaal zijn gedupeerd door bouwverboden die gemeenten hebben opgelegd in afwachting van herstel van de stormschade. Enkele exploitanten hadden in verband met het mooie weer al vroeger dan in voorgaande ja ren willen beginnen met de op bouw van paviljoens. De Nederlandse Vereniging van Strandexploitanten Noord zeestrand (NVSN) heeft aange kondigd namens de gedupeerde strandexploitanten een schade claim bij het rijk in te zullen dienen van 3,5 miljoen gulden. Volgens bestuurslid E. Kraak man zou er in Egmond aan Zee zelfs tot 1 juni geen strandpavil joen mogen worden neergezet. Beursstudenten makkelijker naar universiteit in buitenland DEN HAAG (GPD) Jongeren met een beurs kunnen in de toe komst overal in West-Europa stude ren. Nu kunnen jongeren alleen met behoud van beurs (korte tijd) in het buitenland studeren als ze al aan een Nederlandse universiteit stude ren. Dat systeem moet op de hel ling, zei minister Ritzen (onderwijs) na afloop van een debatje met de Kamer. In feite vindt Ritzen dat jongeren na afloop van de middelbare school geen Nederlandse, maar een West- europese studiegids moeten kopen. Daaruit moet men vrijelijk kunnen kiezen voor bijvoorbeeld een hoge re beroepsopleiding in Italië of een universitaire opleiding in Enge land. ,,Er wordt de laatste jaren op steeds grotere schaal door Neder landse jongeren in het buitenland gestudeerd", aldus Ritzen. Volgens de bewindsman betalen deze jonge ren (of hun ouders) deze opleidin gen veelal uit eigen zak. „Het bevalt me niet dat dergelijke keuzemoge lijkheden alleen zijn weggelegd voor een elite. Vergeet niet dat der gelijke opleidingen borg staan voor hoge posities in de maatschappij", aldus Ritzen. De Westeuropese collega-minis ters van Ritzen zijn enthousiast over het principe van het plan. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - In een koomenijswinkel in de Warmoestraat te Amsterdam viel eer gister-avond een Leids- che kaas uit de handen van den bediende en kwam terecht op een stapel eieren voor het raam en vervolgens tegen eene der ruiten. De directe gevolgen dezer bewe ging waren: het ontstaan van eene flinke partij eierstruif en eene breuk in het glas. - Te Hoyer, Sleeswijk, is de vrouw van een dokter gevangen genomen, verdacht van het schrijven van lasterlijke anonie me brieven, welke de geheele Hoyersche beaumonde in rep en roer brachten. De romantische dame is tegen een borgtocht van 30,000 M. op vrije voeten gesteld. Vijftig jaar geleden: - Selma Lagerloef, de beroemde Zweedsche schrijfster en winna res van de Nobelprijs in 1909, is hedenmorgen op den leeftijd van 81 jaar overleden. - In een te Kattowitz gehouden bijeenkomst heeftn de gouver neur-generaal van Polen dr. Frank verklaard: "Wij willen het Poolsche volk zijn natuurlij ke rechten niet ontnemen. De Führer heeft bepaald, dat het gouvernement voor Polen de ba kermat moet zijn, waarin Duit- schland evenwel de leiding heeft. In het bijzonder zal voor de voedselvoorziening van de bevolking gezorgd worden. Daarbij zal het Poolsche volk zoo goed en zuiver geregeerd wor den als nooit te voren." - De eerste verjaardag van de schepping van het Duitsche pro tectoraat Bohemen en Moravië is geëindigd met een plotselinge en niet verklaarde, verduiste ring van Praag, waar de straat lantaarns zonder waarschu wing om 9.45 uur uitgedraaid werden. Oproep aan de lezers: Wie kan iets vertellen over ervaringen uit eerste oorlogsdagen? LEIDEN Op 10 mei is het vijf tig jaar geleden dat de Duitsers ons land binnenvielen en ook voor Nederland de Tweede We reldoorlog aanbrak. Het Leidsch en Alphens Dagblad zullen met een extra bijlage, die op zaterdag 5 mei verschijnt, uitgebreid stilstaan bij dit bij zondere jubileum. De redactie verzoekt voor het samenstellen van deze speciale bijlage om medewerking van oudere lezers. Het verzoek is of zij aan een van onze journalis ten willen vertellen hoe zij die eerste oorlogsdagen hebben be leefd. Verder wil de redactie ook graag in contact komen met mensen die uit eigen ervaring iets kunnen vertellen over de gevechten rond het vliegveld Valkenburg. Lezers die aan dit project wil len meewerken, worden ver zocht telefonisch contact op te nemen met de nieuwsdienst van het Leidsch/Alphens Dagblad, telefoon 071 - 161450. Men kan ook een briefje schrijven naar het Leidsch Dagblad, Witte Sin gel 1, 2311 BG Leiden, ter atten tie van de nieuwsdienst.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15