LEIDSCH DAGBLAD Gorbatsjov: grote wijziging og komst NODIG! 'Executie Bazoft barbaarse daad' Premier Ryzjkov dreigt met aftreden Planbureau: tegenwind voor economie na 1990 Forensen blijven trein en buskosten aftrekken Grote brand in fabriek van chemische wapens Alders: vuil verbranding gaat uiterlijk 21 juni dicht Honderden vervuilende bedrijven voor rechter MULTI VERS DONDERDAG 15 MAART 1-990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39190 Prijs fl. 1,35 DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau voorziet tegenwind voor de Nederlandse economie na 1990. Dit jaar is nog sprake van een blijvend sterke ontwikkeling. Ho gere uitgaven, belastingtegenval lers en hoge rente zullen na 1990 ne gatief uitwerken. Daarbij komt het ongelegen dat het financieringstekort van de over heid dit jaar niet verder daalt dan tot de afgesproken 5,25 procent, ter wijl andere landen van de goede economische omstandigheden heb ben geprofiteerd om hun tekorten extra terug te dringen. Dat blijkt uit het Centraal Economisch Plan (CEP) 1990, waarover de meest be trokken bewindslieden zich bin nenkort buigen voordat het offi cieel wordt gepubliceerd. Wijzigingen worden niet meer verwacht in het CEP. De uitkom sten spelen een rol in de discussie over de vraag of er dit voorjaar al maatregelen moeten worden geno men om de uitvoering van het re geerakkoord niet in gevaar te bren gen. Vooral het blijvende deel van de belastingtegenvaller, door het Plan bureau geschat op 1 miljard gulden, alsmede een tegenvaller in de socia le zekerheid zullen hun stempel op 1991 drukken. Daar komt de hoge rente (2 procent hoger dan op Prins jedag aangenomen) bij, die het Rijk na dit jaar geld zal gaan kosten. De loonontwikkeling valt dit jaar veel hoger uit dan in de cijfers van september vorig jaar nog werd aan genomen. De cao-lonen zullen met 3 procent stijgen, plus nog eens een half procent als gevolg van eenmali ge uitkeringen. Promoties, leeftijds schalen en ueigenjtve jtiuaieu nog eens 1,5 procent. Het Planbureau vindt een 'loonvoetstijging' van 4,5 procent hoog, want de produktivi- teit van de bedrijven stijgt 2 procent en de inflatie bedraagt eveneens 2 procent. Minimumloon en uitkeringen gaan onder de huidige loonontwik keling op 1 juli met 1,75 procent om hoog (op 1 januari al met 0,9 pro cent), waarmee de 'koppeling' dit jaar 2,65 procent oplevert. Hun koopkracht stijgt dit jaar met 1,5 tot 2 procent. (pag. 5: CPB v cht 100.000 bane: er) MOSKOU (Rtr/AFP/DPA/UPI) - Sovjetleider Michail Gor batsjov is gisteravond door het parlement met ongeveer driekwart van de uitgebrachte stemmen tot president-nieu- we-stijl van de Sovjetunie gekozen. In zijn presidentiële re de kondigde Gorbatsjov ingrijpende hervormingen aan, waarbij "pijnlijke maatregelen niet voorkomen kunnen worden". Ook moet er een nieuw Unieverdrag met de Sov jetrepublieken gesloten worden waarin het recht op uittre den uit de Sovjetunie is opgenomen. Gorbatsjov werd direct na het be kendmaken van de uitslag beëdigd. Joeri Osipyan, de voorzitter van de parlementaire telcommissie, deelde vanmorgen in het Congres van Volksafgevaardigden mee dat 1878 van de 2250 leden van het parlement een stem uitbrachten. Van hen stemden 495 tegen Gorbatsjov en 1329 voor hem, 54 van de ingelever de stembiljetten waren ongeldig. Nadat de uitslag van de stemming bekend was gemaakt en hem een ovationeel applaus ten deel was ge vallen, legde Gorbatsjov, met zijn hand op de in rood gebonden editie van de grondwet, voor het eerst in de geschiedenis van de Sovjetunie de presidentiële eed af. In zijn toespraak waarschuwde Gorbatsjov dat er ingrijpende ver anderingen in alle sectoren van het openbare leven noodzakelijk zijn. Daarbij komt de economie op de eerste plaats. "De komende tijd zul- Michail Gorbatsjov legde vanoch tend de eed af nadat hij was geko zen tot president van de Sotjjetnnie voor de eerstkomende 5 jaar. len pijnlijke maatregelen" niet voorkomen kunnen worden, aldus de president. Gorbatsjov ziet het als zijn opdracht om de nieuwe wet op de pacht en de particuliere eigen dom uit te voeren. Hij bestreed de kritiek dat hij met zijn nieuwe presidentiële bevoegd heden te veel macht naar zich toe zou trekken. Hij betoogde dat hij als president "geen vertegenwoordiger van een bepaalde politieke groep wil zijn, maar een vertrouwensman van het hele volk". Een combinatie van de functie van president en die van secretaris-generaal van de com munistische partii, die Gorbatsiov beide bekleedt, is ook in de "nabije toekomst" nodig, aldus Gorbatsjov. Tenslotte zei de Sovjetpresident dat een hervorming van het rechts wezen en een reorganisatie van het leger gestalte moet krijgen. Hij ver zekerde daarbij dat er geen Sovjet troepen meer in het buitenland in gezet zullen worden zonder de toe stemming van het parlement. Sovjet-premier Nikolja Ryzjkov heeft gisteren in het parlement woe dend de suggesties van de hand ge wezen dat hij betrokken is geweest bij illegale wapenhandel en gewaar schuwd dat zijn regering onder zul ke aantijgingen niet kan voortbe staan. Ryzjkov, die zo kwaad was dat hij nauwelijks uit zijn woorden kwam, richtte zich tot het parlement nadat de radicale afgevaardigde Anatoli Sobsjak de premier in verband bracht met de coöperatie ANT, waarvan onlangs werd ontdekt dat die Russische T-72 tanks naar het buitenland wilde verschepen. "De regering kan fouten maken maar is niet corrupt. Ik verwerp deze be schuldigingen volstrekt". Afgevaardigde Sobsjak verklaar de dat leiders van de coöperatie ATN directe toegang hadden tot de Sovjet-ministerraad en staafde dift. met een document met de handte kening van de premier. Ryzjkov zei dat de taak van de 14.000 coöpera ties is overschotten te verkopen maar ontkende iets te hebben gewe ten van de tanks. WEEKAANBIEDINi Japon jasje245T- nu 225 Elke vrijdag 10% korting op de hele kollektie I ROME - De Italiaanse regering overweegt het leger in te zetten om de voedselvoorziening en industrië le produktie in het land gaande te houden. Die dreigt in te storten door een staking sinds derde van de vervoersondernemers. De voorziening van groente, fruit, melk, andere voedingsmiddelen, benzine en produkten voor fabrie ken loopt gevaar. De staking is een protest tegen plannen van de rege ring om het vervoer per spoor te be- vorderen door belastingmaatrege len en het schrappen van subsidies. Ruim 80 procent van alle goederen vervoer in Italië gaat over de weg. De overgrote meerderheid van de vervoersondernemingen bestaat uit eenmansbedrijven. Op de foto: enorme rijen vracht wagens bij de grensovergang La Turbie aan de Franse Rivièra. Franse chauffeurs durven de grens niet over uit vrees dat hun wagens worden vernield door stakende Ita lianen. Inzet: Napolitanen in de rij bij een benzinestation, (foto-s ap en epa> WD woedend over 'draai' kabinet Voorkom autodiefstal vrijdag van 12 tot 16 uur of Jag van 10 tot 16 uur 25,- per auto, het kente- jw auto in laten graveren. Esso Streeder Irislaan 281 -Oegstgeest bij Winkelcentrum Lange Voort DEN HAAG (ANP/GPD) - Foren sen die gebruik maken van trein of bus en gebruik maken van een ov- jaarkaart kunnen de reiskosten in de toekomst blijven aftrekken van de belasting, ook als ze verder rei zen dan 30 kilometer. Dat heeft mi nister Kok (financiën) bekend ge maakt. De aftopping van het reis kostenforfait, die waarschijnlijk al op 1 mei ingaat, geldt nu alleen voor automobilisten. De VVD is woe dend. PvdA-minister Kok heeft tot de maatregel besloten onder druk van zijn eigen partij en het CDA. De re geringspartijen vonden dat reizi gers in het openbaar vervoer bij af topping van het reiskostenforfait moesten worden ontzien. Zonnig Zonnig, minimumtemperatuur van 6 graden aan zee tot 2 graden in het bin nenland. In het binnenland vannacht plaatselijk vorst aan de grond. Middag- temperatuur omstreeks 16 graden. Ma tige zuidenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Zonnig, na het week einde geleidelijk meer bewolking. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra- Vrijdag 16 maart op: 06.53 uur, zon onder: 18.45 uur; an op:uur, maan onder: 07.58 Na onderhandelingen op zijn mi nisterie gaf Kok aan die wens toe, voor zover het houders van een jaar abonnement betreft. Als gevolg zijn automobilisten die verder dan 30 ki lometer van hun werk afwonen, vanaf 1 mei flink duurder uit omdat ze hun reiskosten niet meer mogen aftrekken. WD-fractieleider Voorhoeve verwijt het kabinet een 'enorme draai' te hebben gemaakt. Premier Lubbers weigerde bij de kabinets crisis vorig jaar volgens hem conse quent met de WD naar alternatie ven te zoeken voor afschaffing van de reiskostenaftrek. "Nu wordt de maatregel grotendeels terugge draaid en wel vlak voor de gemeen teraadsverkiezingen. Dat is buiten gewoon doorzichtig. De VVD is vo rig jaar gewoon pootje gelicht. Dit is het soort politiek gedraai waar ik niet goed van word", aldus Voor hoeve. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) heeft geen moeite met het besluit van Kok. Zij had welis waar gerekend op opbrengsten van volledige afschaffing van het reis kostenforfait, maar meent dat er wel een mouw is te passen aan het 'gat' dat nu valt van enkele tiental len miljoenen guldens. (pagina 3: Trein- en busreis blijven aftrekbaar) Jan Timman verliest KUALA LUMPUR (ANP) - Jan Timman heeft vanochtend de afge broken vierde partij in de schaak tweekamp tegen Anatoli Karpov verloren op de 75ste zet. Dinsdag was de partij na de 61ste zet van wit afgebroken. De stand in de uit twaalf partijen bestaande twee kamp is na de nederlaag van Tim man 3 1/2-1 1/2 in het voordeel van Karpov. LONDEN (GPD) - Irak heeft van morgen met de onverwacht snelle executie van de Iraans-Britse jour nalist Farzad Bazoft de wereld ver bijsterd. De Britse minister van bui tenlandse zaken Hurd sprak van een 'barbaarse daad'. Labour- woordvoerder Kaufmann noemde de executie 'moord'. Hoofdredacteur Trelford van de Observer, de krant waarvoor Bazoft werkte, sprak zijn walging uit over het 'wrede regime' van Hussayn. In Straatsburg hoorden 180 socialisti sche Europarlementariërs in diepe stilte en verslagenheid het bericht aan. In hun woede eisten ze harde sancties van de EG tegen Irak. In Londen betrokken bewapende politiemannen vanmorgen de wacht bij de Iraakse ambassade. Na de executie was er vanmorgen ook niet veel hoop meer voor de Britse verpleegster Daphne Parish, die tot 15 jaar cel is veroordeeld omdat zij Barzoft zou hebben gebracht naar het militair-industrieel complex Al- Iskandaria ten zuiden van Bag hdad. Beiden werden daar gearres teerd. BAALBERCEN'S MEUBELPROMENADE KATWIJK BESTAAT 1 JAAR! van 15 t/m 24 maart Een feestelijke 10-daagse met toeters en bellen. Wellicht wint u éénderde van uw aankoop bedrag terug in ons Grote Kansspel! donderoagavond Libië sluit grens Israël beschuldigd Verbijstering over moord op journalist De Britse ambassadeur in Irak, Walker, kreeg vanochtend een tele foontje van het Iraakse ministerie van Binnenlandse Zaken dat Bazoft binnen enkele uren geëxecuteerd zou worden en dat hij bij de execu tie aanwezig mocht zijn. Later in de ochtend werd het stof felijk overschot overgedragen aan de Britse ambassade. "Mevrouw Thatcher wilde hem levend. We hebben haar het lijk gegeven", zei minister van voorlichting Jassem. Met de executie is Iraks leider Hussayn doof gebleken voor de tal rijke verzoeken om clementie die hem de afgelopen dagen bereikten. Gisteren nog weigerde hij minister Hurd te ontvangen, die van plan was om het komend weekeinde naar Bagdad af te reizen. De Neder landse regering en de Nederlandse Vereniging van Journalisten nam ,met afschuw' kennis van de execu tie. TRIPOLI (DPA/AFP/Rtr) - In een chemische fabriek in de Libische stad Rabta woedt sinds gisteren een brand. Volgens de Verenig de Staten worden in de fabriek che mische wapens gemaakt. De Libi sche leider Gaddafi beschuldigde Israël er vanmorgen van de brand te hebben gesticht. Minister van de fensie Rabin wees die beschuldi ging direct beslist van de hand. Een woordvoerder van het Libi sche persbureau JANA meldde dat de brand omvangrijk was, maar kon geen details geven over de schade. LEIDEN - Minister Alders (vrom) heeft omwonenden van de Leidse vuilverbranding vanmiddag toege zegd dat deze uiterlijk 21 juni buiten werking wordt gesteld. De minister zei dat tijdens een bezoek aan Lei- den-Noord. Volgens Alders wordt bij provinciebesturen en op het mi nisterie momenteel 'keihard' ge werkt om een alternatieve stort plaats te vinden. Daarbij zijn de provincies Zuid- Holland, Noord-Holland en Utrecht betrokken. Ook wordt gezocht naar een overslagcentrum voor het afval. Alders denkt deze binnen een week te kunnen vinden. Sluiting van de vuilverbranding op 14 april, de datum waarop vol gens de Raad van State de vuilver branding schoner had moeten gaan produceren, is volgens Alders niet haalbaar. Buurtbewoners verklaarden van middag verheugd te zijn over de toezegging van Alders maar de no dige twijfel te hebben over de haal baarheid van de datum. Zij kondig den aan, samen met vertegenwoor digers van de politieke partij Het Tunesische ministerie van bui tenlandse zaken en de Italiaanse tv meldden vanochtend dat Libië zijn grenzen heeft gesloten en extra troepen naar de grensgebieden heeft gedirigeerd. Volgens JANA is de brand gis terochtend uitgebroken. Het Libi sche persbureau zei dat Libië sabo tage door Israël of de VS niet uit sluit. De VS hebben vorige week ge zegd dat een militaire aanval op de fabriek niet tot de onmogelijkheden behoorde, maar VS-president Bush ontkende gisteravond elke Ameri kaanse betrokkenheid bij de brand. Ook een Israëlische legerwoord- voerder zei dat Israel niets met de brand uitstaande heeft. De VS zeiden vorige week over bewijzen te beschikken dat in de be wuste fabriek chemische wapens worden gemaakt, zoals mosterd- en zenuwgassen. Dergelijke informa tie komt ook van de Westduitse re gering. De betrokkenheid van een Westduitse firma bij de bouw van de fabriek in Rabta leidde vorig jaar tot grote spanningen tussen Was hington en Bonn. Libië houdt vol dat er in Rabta alleen farmaceuti sche produkten worden digd. In '89 export 400 miljoen kilo kaas RIJSWIJK (ANP) - Nederland heeft in 1989 ruim 400 miljoen kilo kaas geëxporteerd. Dat leverde 3,24 miljard gulden op. De kaasexport was 9 pro cent meer dan in 1988, zo heeft het Nederlands Zuivelbureau vandaag meegedeeld. De groei in kilo's bedroeg 5 procent, of tewel 20 miljoen kilo. De groei van de export was het grootst in de EG,'met name in België, Griekenland en Spanje. West-Duitsland bleef met 40 procent de grootste af nemer. In eigen land bleef de kaasconsumptie gelijk. Het aandeel daarin van Neder landse kaas was een fractie minder. administratieve software voor het MKB %55L5'om| UNIT 4 dealer 071 - 4111 81 Demmenie EEM Computers (pagina 11: Bazoft wist te veel) Rijk draagt 14 miljoen bij aan spitsbussenplan DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat draagt 14 miljoen gulden bij aan de introduc tie van 37 nieuwe spitsbuslijnen naar Schiphol. Het spitsbussenpro- ject is een- experiment van 2 jaar. De totale kosten bedragen 25 miljoen gulden. Het resterende bedrag zal uit de kaartverkoop moeten komen. Voor het experiment met de spitsbussen zullen twee aparte bus stroken worden aangelegd waar voor negen ton beschikbaar komt. TROS wint beroep AMSTERDAM (ANP) - De TROS heeft in hoger beroep alsnog ge lijk gekregen in een geding dat ze ven omroeporganisaties vorig jaar waren begonnen naar aanleiding van de grootschalige ledenwerf actie van de TROS tijdens haar 25-jarig bestaan. Het hof in Am sterdam vernietigde het vonnis van de kort geding-rechter van 15 november vorig jaar waarbij werd bepaald dat de ruim 16.000 a 20.000 aanmeldingen van nieuwe leden „als niet gedaan" moesten worden beschouwd. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van Milieu meent dat de weg vrij is voor honderden schadeclaims bij bedrijven die de bodem hebben ver vuild. De juridische strijd tegen die bedrijven wordt geïntensiveerd, al dus een woordvoerster van VROM, maar het tempo waarin dagvaardin gen de deur uit gaan is afhankelijk van de landsadvocaat. Die moet in elk apart geval beslissen of er tegen een bedrijf voldoende bewijsmate riaal bestaat. Een recente uitspraak van de Ho ge Raad geeft de Staat de mogelijk heid bedrijven aansprakelijk te stel len voor de 'milieuschade' die is ontstaan voor 1983. In dat jaar werd de interimwet bodemsanering van kracht. Er zijn al 117 bedrijven ge dagvaard. Uitgangspunt van de Hoge Raad is dat oude milieuschade kan wor den verhaald vanaf het moment dat de overheid zich daadwerkelijk ging bezighouden met de zorg van het milieu. Het gerechtshof moet nog bepalen wanneer dat moment is geweest. Het ministerie van milieu beschikt inmiddels over 800 dossiers van bedrijven waarop de schade eventueel kan worden ver haald. óók om te weten wie er eerste viool speelt Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil Ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15" Ik neem een jaarabonnement f 285.50" Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres- Postcode Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen; 071-161400 -Tel.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1