Toneelspeler zet Ajax op zijspoor Verwarring na remise Timman Vitesse dicht bij Europees voetbal SpooJTV jgamEEsaam Sparta wint met gemak van Twente Analyse partij Doe de Juiste investering... Beslis voor printers van CailOtl Nu nog aantrelckeiijicer... Mats Wilander neemt rust PSV ontsnapt in beker kraker dank zij Van Breukelen Richard van Kempen als 'Reinier Paping' DONDERDAG 15 MAART 1990 PAGINA 17 KUALA LUMPUR (GPD) „Not bad, not bad" (niet slecht, niet slecht), mompelde Jan Timman na afloop van de vijfde partij te gen ex-wereldkampioen Anatoli Karpov in de kandidatenfinale. In het auditorium van het stadhuis van Kuala Lumpur zette hoofd arbiter Gudmundur Arnlagsso na de 38ste zet het bordje 'draw' op tafel. Iedereen was verrast, zelfs Timman. De secondanten van de Amsterdammer, Anderson en Sax. hadden een moeilijke eindfase voorspeld, met wisselende kansen zowel voor Timman als Kar pov. Zij gingen er vanuit dat Karpov tot het bittere einde zou vech ten. De stand werd door de remise 2,5-1,5 in het voordeel van Kar- ARNHEM (GPD) Vitesse heeft op ondubbelzinnige wijze afge rekend met de sceptici. Vele 'kenner?' hadden voorspeld dat de Arnhemse club na de recente nederlagen in de competitie tegen FC Twente en FC Groningen verder zou afglijden, de ploeg van trainer Bert Jacobs snoerde gisteravond in eigen huis iedereen de mond. Vitesse rekende in de halve finale van de KNVB-beker vrij eenvoudig af met tegenstrever Willem II (3-0) en wandelde zo de finale van het bekertoernooi binnen. Europees voetbal nadert. Bert Jacobs en zijn manschappen hebben dus het eerste succesje bin nen en hebben nu plotseling twee ijzers in het vuur als het gaat om Eu ropees voetbal. Immers: ook in de competitie is de rol van Vitesse nog niet uitgespeeld. De geel-zwarte for matie bekleedt de vijfde positie en dat is een plaats, die recht geeft op Europacup-voetbal De bekerfinale biedt natuurlijk de beste perspec tieven, zeker nu PSV daarin op 25 april de opponent is. Wanneer de Einhovenaren de landstitel verove ren, mag Vitesse zelfs de eindstrijd verliezen. Dan nog is men verze kerd van deelname aan de Europa Cup 2. Saillant detail: Vitesse ont vangt op 1 april PSV en is in feite dus gebaat bij e Of Vitesse daadwerkelijk rijp is voor Europees voetbal moet wor den afgewacht, feit is wel dat de club zich dit seizoen als een een wa re cupfighter heeft opgeworpen. Na een aarzelend begin in de eerste ronde - hoofdklasser AFC werd pas na het nemen van strafschoppen uitgeschakeld - rekende Vitesse vervolgens af met Haarlem (3-0), FC Groningen (1-0) en Roda JC (op nieuw na strafschoppen). Dat ge beurde niet altijd via groots voetbal, de Arnhemmers toonden wel steeds over de nodige veerkracht te be- schikken. Tegen Roda JC kwam de ploeg bijvoorbeeld tweemaal uit ge slagen positie terug. Koel Gisteravond was het spel van Vites se opnieuw niet al te oogstrelend, de ploeg speelde voor zo'n 10.000 en thousiaste toeschouwers wel effec tief en benutte de kansen koel en za kelijk. .Op de uiteindelijke 3-0 zege viel dan ook niets af te dingen. Wil lem II bood met name in de eerste helf aardig tegenspel, het ontbrak de Tilburgers aan aanvallend c.q scorend vermogen. In de voorhoede werd David Loggie node gemist. De aanvaller kampt momenteel met een lichte kuitblessure en begon daarom op de bank. Later bracht trainer Adri Koster hem alsnog in, maar Loggië was nauwelijks twee minuten in het veld, toen Vitesse de definitieve genadeklap uitdeelde. i twee Willem U-verdedigers. Links Bart Jan- ROTTERDAM (ANP) - Sinds Theo Vonk in 1986 Sparta voor FC Twen te verruilde, had hij nog niet van zijn oude werkgever verloren. De nederlaag (0-3) gisteravond in de in haalwedstrijd tegen Sparta kwam hard aan bij de trainer. Niet alleen verspeelde hij een persoonlijk re cord, maar FC Twente liet ten koste van liefst vier gele kaarten tevens de kans op de derde plaats liggen. De eindstand was al bij rust bereikt door doelpunten van Vurens en tweemaal Polly. Bij een overwinning was de En- schedese club Roda JC op de rang lijst gepasseerd en was de kloof met koploper PSV nog slechts twee punten geweest. Voor amper 2500 toeschouwers wenste Sparta op het Kasteel niet mee te werken aan de opmars van FC Twente, dat in de laatste drie wedstrijden zes punten pakte. Eerste divisie Het midweekse programma in de eerste divisie was weinig in trek bij de liefhebbers. Acht duels, SVV - AZ werd uitgesteld, trokken in to taal nog geen 12.000 mensen. Met veertien stuks was ook het aantal doelpunten gering. Verrassend was de nederlaag van NAC, tweede op de ranglijst, tegen Cambuur in Leeuwarden. De thuis ploeg won met 2-0 dankzij doelpun ten van Kuitert en Alma. De suppor ters uit Breda gedroegen zich slecht in Friesland. Heracles nam de derde plaats van VW over door met 2-1 bij PEC Zwolle te winnen. Het tweede Almelose doelpunt was van Folkert Velten, die dit kalenderjaar nog geen succes had. Velten heeft nu tien maal gescoord. VVV speel de 0-0 bij RBC. Scheidsrechter Luyten stuurde Excelsior-speier Dennis Valentijn in het treffen met Eindhoven (0-3) uit het veld, nadat hij slaags was ge raakt met Joop Bockling. Helmond Sport-doelman Van der Meyden kreeg in de gewonnen wedstrijd bij DS (0-1) geel na een onbesuisde ac tie tegen Charité, die daarbij enkele ribben brak. België Anderlecht is in de kwartfinales van het toernooi om de Belgische voet balbeker uitgeschakeld. De ploeg van Aad de Mos speelde thuis gelijk (2-2) tegen Club Luik. De uitwed strijd was met 0-1 verloren. Oldham Athletic ontwikkelt zich tot de reuzendoder van het En gelse voetbal. Ten koste van Aston Villa (3-0) plaatste de tweede-divi sieclub zich gisteren voor de halve finales van het toernooi om de FA- beker. In de halve eindstrijd is Man chester United de tegenstander. De ander halve finale gaat tussen Li verpool en Crystal Palace. „Het was vanavond weer het ou de verhaal", meende Koster. „We voetballen goed, maar we kunnen het niet afmaken. Er is één voor deel: we kunnen ons nu geheel op de competitie richten". De overwinning van Vitesse op Willem II kwam gisteravond vooral op naam van het duo Frans Thijssen en John van den Brom. Routinier Thijssen was tot drie keer toe de aangever, middenvelder Van den Brom was tot driemaal toe de afma ker. In de 18e minuut zette de 38-ja- rige Thijssen vier man op het ver keerde been, waarna hij nog net de Of het nu verdiend was of niet, toch scheelde het maar een hadr of Ajax zou opnieuw als triomfator van het veld zijn gestapt. Net als medio vori ge maand in Amsterdam, toen PSV door twee doelpunten van Wouters met 3-2 werd verslagen. De aanvoer der van Ajax had de aartsrivaal bij na andermaal de genadeklap toege diend. In de slotminuut van de ver lenging joeg hij de bal echter tegen het houtwerk. Opnieuw uit een vrije trap. PSV's trainersduo Hiddink- Dorjee krijgt er zoetsjesaan grijze haren van. Strafschoppen moesten nu de be slissing brengen in een zeker vanaf de tweede helft boeiend bekerge vecht. Dat was voor Van Breukelen het sein de absolute hoofdrol voor zich op te eisen. Tot zichtbaar onge noegen van de Ajacieden koos de soms mateloos irritante goalie posi tie in het doel tegenover dat wat de twee aanvoerders met scheidsrech ter Van der Ende hadden afgespro ken. Omringd door een horde foto grafen bleef hij er minutenlang stokstijf staan om vervolgens treite rend langzaam naar de overkant te slenteren. Theater Het theater kreeg een vervolg in het doel. Telkenmale als een Ajacied de bal had neergelegd, kwam Van Breukelen uit z'n doel en sjokte hij vervolgens langzaam weer terug. Pettersson raakte daardoor kenne lijk zo in de war dat hij, in navolging van Kieft, grandioos miste. Omdat Chovanec de nastoot koelbloedig benutte, kwam de last van de gemis te bekerfinale Op de schouders van bal opzij kon tikken naar de vrij staande Van den Brom. Die schoof de bal keurig in de hoek, 0-1. Na rust voerde het tweetal tot twee maal toe een soortgelijk scenario op en wel in de 63e en 71e minuut. Het KUOPIO (ANP) - Het marathon peloton moet een nieuwe bijnaam verzinnen voor Richard van Kem pen. Eertijds werd hij „Poeske" genoemd vanwege zijn passieve manier van rijden en zijn fabuleu ze eindsprint. Sinds gistermiddag gaat de rietdekker uit Nieuwveen als een natuurijs-schaatser van het kaliber Reimer Paping door het leven. Aanvankelijk was zijn rijk dit seizoen op kunstijs aan slijtage onderhevig. Dat noopte de drie voudige winnaar van de KNSB- beker de bakens te verzetten. Na dat hij al twee keer op natuurijs naast de hoofdprijs greep, zette Blind. Van Breukelen werd bedol ven onder een kluwen van PSV'ers en verliet als de grote held de gras mat. Ajax-trainer Leo Beenhakker had na afloop wel vrede met de elimina tie. „Over de hele wedstrijd geno men heeft PSV vanavond de iets be tere mogelijkheden gehad. Het blijft echter doodzonde dat een goed sportief gevecht door een lote rij beslist moet worden". Guus Hid- dink op zijn beurt slaakte een zucht van verlichting. De bekerkraker te gen Ajax was voor PSV de eerste uit een serie van drie top-wedstrijden binnen zeven dagen. Zaterdag volgt het competitieduel met FC Twente, vier dagen later komt Bayern Mün- chen naar Eindhoven. Net als gis teravond speelt PSV beide keren voor een uitverkocht huis. Toch was de ontmoeting tussen de twee aartsrivalen aanvankelijk maar een slap aftreksel van de gala voorstelling vorige maand in het Olympisch stadion. Na de wanver toning van zondag tegen Volendam koos Beenhakker voor een veredeld soort schaakvoetbal, dat al snel re sulteerde in een patstelling. PSV toonde iets meer kracht en durf, maar was door de afwezigheid van .Vanenburg en Romario te veel af hankelijk van de werkers in de ploeg. Ondanks de formidabele in breng van Povlsen leverde het over wicht daarom voor de rust niet meer op dan een uitstekende scorings kans voor Ellerman. Zijn kopbal miste echter kracht en scherpte. Pas in de tweede helft kreeg het tita nengevecht de kleur die een wed strijd op dit niveau verdient. Been derde doelpunt was ongetwijfeld het mooiste. Van den Brom tikte de bal uit een pass van Thijssen prach tig langs Willem Il-doelman Ronald Jansen. „Ik moet uiteraard een groot compliment aan Frans Thijs- Van Kempen tijdens het officieu ze wereldkampioenschap 100 km in Kuopio orde op zaken. Met een bevrijdende oerkreet gleed hij in Finland als eerste over de finis hlijn. Van Kempen wort in een tijd van 2 uur 46 minuten en 18 secon- hakker had een verdediger (Vink) in de kleedkamer achtergelaten en zocht met een versterking op het middenveld (Bergkamp) naar een antwoord op het offensief van PSV. Lerby liet zich daardoor echter niet van de wijs brengen. Bij PSV kwam De Jong in het veld voor Gerets, die aan een botsing met Winter een pijnlijk hoofd overhield. Voor de echte doorbraak zorgde Ajax. Op links won Witschge een sprintduel van Lerby en uit diens prima voor zet kopte Van 't Schip raak. PSV maakte binnen een minuut de voor sprong ongedaan, maar had daarbij wel de hulp nodig van Menzo. Uit een voorzet van Povlsen liet hij de bal van de borst springen en mocht Chovanec zich vervolgens uitbun dig laten fêteren: 1-1. PSV putte uit de gelijkmaker de moed om nog intensiever op jacht te gaan naar een voorsprong. En die kreeg het ook. Nadat Van Aerle, net als eerder Kieft, eerst nog de paal op z'n weg vond, stuurde Povlsen De- Jong weg. Het van Heerenveen ge komen 'sneltreintje' liet Verkuyl struikelend achter en passeerde Menzo kansloos. Het duel leek defi nitief in het voordeel van PSV be- sen en John van den Brom maken", zei een dolgelukkige Bert Jacobs la ter. Deze twee zö te zien spelen, dat geeft een bijzonder cachet aan de wedstrijd. Zij hebben hun stempel op de wedstrijd gedrukt". den. Dat is ruim een kwartier sneller dan het record van Van der Pauw van vorig jaar. Met na me de ideaie weersomstandighe den werkten een snelle koers in de hand. Lastiger voor de schaat sers op het 10 km lange traject wa ren de legio kleine scheurtjes, die slist. De landskampioen wilde met voorzichtig voetbal de voorsprong over de eindstreep brengen, maar werd tot groot ongenoegen van Hid- dink in blessuretijd achterhaald door Bergkamp. „Voor wedstrijden tussen Ajax en PSV", meende een opgeluchte PSV-trainer naderhand, „is geen Scenario te schrijven. Je weet dat die wedstrijden nooit pen vlak ver- pov. Er heerste verwarring in de zaal toen Karpov en Timman elkaar de hand schudden, waarna de scheids rechter het bordje remise op tafel zette. Men zocht verklaring bij de in de zaal aanwezige grootmeesters. Op het grote demonstratiebord ging de Filippijnse Eugenio Torre na wat er fout was gegaan met de stelling van Karpov. Voor iedereen in de zaal was het duidelijk dat Karpov in een veel betere positie stond dan Timman. Kennelijk, zo legden de schaak analisten in de lobby uit, is Karpov bewust een vermoeiend eindspel uit de weg gegaan. Vandaag wordt de afgebroken vierde partij van dinsdag voortgezet met Timman in een gunstige positie, en morgen wordt de zesde partij gespeeld. Menigeen gelooft dat de man die in sterke mate het wedstrijdver loop bepaalden. KNSB-beker- houder Yep Kramer kon zijn schaatsen al na 20 km afbinden. „Ik trapte met m'n linker glijijzer in zo'n scheur. Het hele ding was zo krom als een hoepel. Jammer, want ik had mijn zinnen op deze wedstrijd gezet. De 200 km van zaterdag is me veel te lang." De ploeg van Van Kempen be heerste gisteren het officieuze wereldkampioenschap in feite van begin tot eind en gaf tegelij kertijd alvast een voorproefje voor de straks in de Alternatieve Elfstedentocht te volgen tactiek. Die zal offensief gericht zijn. loop hebben. Ik bewonder echter vooral de mentale veerkracht van beide ploegen". De 26.100 toeschou wers dankten er een prima voetbal- vond aan. Plus de garantie dat ons land ook volgend seizoen een deel nemer heeft in het Europa Cup toernooi voor bekerwinnaars. Want dat zou bij winst van Ajax vrijwel zeker niet het geval zijn geweest. ALBERT GEESING nu tegen de 'best van de West' speelt, niet meer die Karpov is van enkele jaren terug. Zo had Karpov een half uur nodig voor zijn 20ste zet. Karpov gaf zijn loper op de damevleugel weg om een aanval van Timman af te slaan, maar zijn in het centrum van het bord gesitueer de paarden waren zeer effectief. De situatie voor Timman werd somber toen Karpov een pion op de E-lijn sloeg en zijn dame. bijgestaan door de twee paarden, zich gevaarlijk in de buurt van de zwarte koning nes telde. Er dreigde een mat-situatie voor zwart. Maar Timman ging op schitteren de wijze met zijn dame en loper tot de tegenaanval over en dwong Kar pov tot-een herhaling van zetten, wat tot remise leidde. Karpov had dit kunnen voorkomen door een da- meruil, maar kennelijk heeft hij dat over het hoofd gezien. Wit: J. H. Timman, Zwart: A. Kar pov Spaanse Partij I.e4e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. La4 Pf6 5. 0-0 Le7 6. Tel b5 7. Lb3 d6 8. c3 0-0 9. h.3 Lb7 10. d4 Te8 11. Pbd2 Lf8 12. a4 h6 13. Lc2 exd4 14. cxd4 Pb4 15. Lbl bxa4 16. Txa4 a5 17. Ta3 Ta6 18. Tae3 Hier wijkt Timman af van de le' partij, waarin hij met 18. Ph4(?) voortzette. 18...a4 19. Ph4 c5! 20. dxc5 Helaas gaat nu 20. d5 niet wegens 20...Pfxd5 en ook 20. Pf5 g6 21. Tg3 Kh7 is niet overtuigend. 20...dxc5 21. Pf5 Lc8 22. e5 Pfd5 23. Tg3 Pf4! De toren op a6 verdedigt pion h6; Pd2 kan niet spelen wegens dame- ruil en ...Pe2 Zwart heeft reeds een voortreffelijk tegenspel. Het ziet er naar uit dat Karpov in deze variant niet te verslaan is! 24. Df3 Lxf5 25. Lxf5 Helaas faalt. 25. Dxf4 op 25...Lxbl 26. Pxbl Pd3 27. Dc4 Pxel 28. Dxa6 Ddl! 25...Pe6 26. Lbl Pd4 27. Dg4 Pbc2 28. De4 28...f5 29. Dd3 Pxel 30. Dxa6 Txe5 Dreigt weer schaak op e2. Wit moet handelen. 31. Te3 Timman zal zich de gevaren wel bewust zijn geweest, maar het is niet gemakkelijk een betere zet te vinden,.bijv.31. La2+ Kh8 32. Dc4 Pe2 33. Kh2 Ld6! 31...Dg5! 32. Kfl! Andere zetten verliezen. 32...Txe3 Onduidelijk is 32...Dxg2+ 33. Kxel Txe3+ 34. fxe3 Dg3+ 35. Kdl Dxd3, aldus commentator Douven. 33. fxe3 Dxe3 34. Dc4+ Kh7 35. La2 Pd3 Hier mist Karpov een goede kans. Met 35...Dd3+ 36. Kf2! (36. Kxel? Pc2+! en wint.) 36...Dxc4 37. Lxc4 Pec2 kon hij op winst blijven spe len. Nu leidt de tegenactie van wit geforceerd tot remise. 36. Dg8+ Kg6 37. Df7+ Kh7 Hij kan er niet uit, want 37...Kg5? 38. Pf3 verliest! Remise (38. Dg8+ Kg6 39. Df7 enz.) HANS BOUWMEESTER DONDERDAG 18.10-18.30 Ned 2: Van Thuisschaker tot 19.00-20.30 Sportnet: American Basket- 20.30-21.30 Sportnet: Argentina Football. 21.30-22.30 Sportnet: IJsspeedway. vanuit Gothenburg. 22.15-22.20 Super Golf. 22.30-23.45 Sportnet: Pro Bowlers. 23.00-23.40 RTL V: Match Barénd en Van Dorp. 23.45-02.00 Sportnet: NHL IJshockey. 00 55-01.15 BBC 1 Paarderennen: Chel tenham National Hunt Festival. 01.15-01.45 BBC 1: Cricket: Engelancl- Westindië. VRIJDAG 08.00-10 00 Sportnet: NHL IJshockey. 10.00-11.00 Sportnet' Indoor Football. 11.00-12.45 Sportnet: Top Team Spanish Soccer. 11.50-13.00 Did 1: Sport extra: skin, superreuzeslalom voor vrouwen. 12.45-14.15 Sportnet: American Baskel- 14.15-15 30 Sportnet: Pro Bowlers. 15.20-16.50 BBC 2. Sport on Friday. 15.30-17.30 Sportnet: Top Team Spanish Soccer: Real Madrid-Real Sociedad. ■K- Stuur onderstaande bon LD 2 in, of bel, of Fax, voor alle informatie Bedrijfsnaam: Contactpersoon: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Bestaande apparatuur: Gaarne alle informatie over (omcirkel wat voor u van belang is): CANON PRINTERS CANON PC's InktjetPrinters AT/286 Laserprinters 4 pag/min 386 Laserprinters 8 pag/min Portables HUMIXSYS BV, Weversbaan 25-Z, 2352 BZ Leiderdorp. Telefoon 071-894326. Fax 894441. BON NETWERKEN Printer Sharing "t/m 4 PC's meer dan 4 PC's STOCKHOLM (Reuter) - Mats Wilander wil even niets meer met tennis te maken hebben. De voormalige nummer één van de wereldranglijst voelt zich moe. De Zweed heeft een pauze van minimaal een maand in gelast. „Ik mis de juiste motivatie", verklaarde Wilander zijn afzegging voor het toernooi van Key Biscayne, dat morgen in Florida (VSt) begint. „Pas als ik weer zin in tennis krijg, ga ik spelen. Mijn vakantie zou best eens enkele maanden kunnen duren." Wilander was vorige week in het toernooi van Indian Wells (VSt) te gen zijn landgenoot Gunnarsson in de eerste ronde kansloos. „Ik kon mijn gedachten niet bij die partij houden", bekende Wilander. Ik was slechts fysiek op de baan aanwezig." In de eerste ronde van het toernooi om de Davis-Cup in februari te gen. Italië presteerde Wilander ook al onder de maat. Door zijn neder laag in het beslissende enkelspel tegen Paolo Cane werd Zweden ver rassend uitgeschakeld. EINDHOVEN Het quasi-komische theaterstuk van Hans van Breukelen rond de serie strafschoppen na 120 minuten PSV-Ajax (2-2) was toch nog ergens goed voor. Door de pe nalty te stoppen van Blind bespaarde de doelman zich gis teravond een hoop narigheid en bezorgde hij PSV voor de derde achtereenvolgende keer een plaats in de eindstrijd van de vaderlandse voetbalbeker. Tegenstander Vitesse is daarmee nagenoeg verzekerd van Europees voetbal. Tenzij Ajax de landskampioen onttroont. Maar daar gelooft bijna niemand in. omhaal bij de bal te komen, r Ajacied Richard Witschge brengt redding.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17