Reorganisatie gemeente kost 0,5 miljoen Matte discussie over milieu en woningbouw Wassenaars comité in actie voor aanleg rijksweg 11-west SB0IIS0 Zwerver eet gratis' in restaurants Zoeterwoude stoort zich aan partijdigheid burgemeester raAds verkiezingen Politieke partijen in Wassenaar verdeeld over woningbouwbeleid 'Veel Voorschotenaren voor autovrij centrum' l;H*ll»Hdl.ldil Kwaliteitsverbetering Leiderdorp WASSENAAR/V OORSCHOTEN - Vrijwilligers van het comité 'Stop doorgaand verkeer Wassenaar' gaan langs de deur om handtekeningen op te halen voor de aanleg van de rijksweg 11-west. Er zijn al 3500 handtekeningen gezet en het comi té streeft naar een totaal van 5000. De handtekeningen zullen aan de Tweede Kamer worden aangebo den. Een gezamenlijk platform uit Voorschoten en Leiden lengde Landscheidingsweg LEIDERDORP - De kwali teitsverbetering van de ge meentelijke diensten in Lei derdorp gaat bijna een half miljoen gulden kosten. B en W denken drie jaar nodig te hebben voor het uitbannen van bureaucratie en het ver beteren van de klantvriende lijkheid. i de gemeentelijke organisa- is tegen de aanleg van rijksweg 11 west, maar wil maandag gaan pra ten met het Wassenaarse comité. Een gezamenlijke en regionale aan pak is volgens het Voorschotens- /Leidse platform de enige manier om het verkeersprobleem aan te pakken. Het comité Stop doorgaand ver keer Wassenaar begon zaterdag met een handtekeningactie in Wasse- Een wethouder plaatste als bindt de A44 uit de Bollenstreek en de A4 uit Voorschoten, ten zuiden van Wassenaar. Sluipverkeer Wassenaar wil rijksweg 11 zo snel mogelijk aangelegd hebben, maar volgens Voorschoten leidt een extra weg tot extra verkeer. De weg moet de overlast van het sluipverkeer door de woonwijken verminderen. gaan en de wijk Hofland van de rest van Voorschoten scheiden. W. Issendonck, voorlichter 'geen aantoonbaar voordeel voor de ontlasting het wegennet rondom Leiden aangegeven'. "Een rijksweg de gemeente Wassenaar, vergelijkt wordt pas aangelegd als er sprake i de situatie op de Rijksstraatweg met die van een flessehals. "Vanuit pelijk belang Leiden en Oegstgeest rijdt men met een snelheid van 120 kilometer per uur naar Wassenaar. Dan komt het verkeer op een versmalde Rijks wegend maatschap- daar is geen sprake volgens Koopmans. "Er is veel verkeer op de Rijksstraatweg, maar er staat nooit file". Volgens W.C. Wildervanck straatweg en moet de automobilist het Wassenaarse comité zijn alle afremmen tot vijftig kilometer per personeelsdag eerste zijn handtekening. "Vandaag Het doorgaande verkeer uit het tie toe is. Tijdens werden de fouten systeem en de wei.o^. wing verwoord. Het gemeentebe- ^eenstra stuur werd onder weinig de grote lijn te volgen genoeg klantgericht te zijn. Opleidingen In de commissievergadering, die een informatief karakter had, ver telde PvdA-wethouder V.J.H. Mol- kenboer dat een actieplan voor kwaliteitsverbetering uit drie delen moet bestaan. Het eerste deel moet gaan over de ambtelijke capaciteit en verder komt er een opleidings plan en een financiële nota. B en W hebben dit jaar 260.000 gulden gereserveerd voor de reor ganisatie, voor volgend jaar is 160.000 gulden begroot en in 1992 nog eens 60.000 gulden. Het geld wordt besteed aan het aantrekken van externe deskundigen, de huur van vergaderruimten, opleidingen en tijdelijke vervanging van perso- In de nota kwaliteitsverbtering neel. Naar verwachting zal A P eind dit jaar een rapport over de kwali- de veranderingen teitsverbetering presenteren. het huidige morgen wordt de balans opge maakt", aldus woordvoerder D.J. comité. De handte- 'ërwetente leningen moeten er voor zorgen dat njet de aanleg van de verlengde Land- deljjke deel van de Bollenstreek, uit de richtingen Rotterdam en Utrecht moet via rijksweg 11 om Wassenaar heen worden geleid. De nieuwe weg zal echter door Voorschoten heen gelijke oplossingen onderzocht. "De structuurschets wordt in april vastgesteld en dit is de laatste kans. het 'platform tegen Als deze weg niet wordt aangelegd rijksweg 11-west is de bouwt Voorschoten het tracé vol met huizen. Er is geen andere oplos sing en het verkeersprobleeem Volgens R. Koopmans, woord voerder aanleg rijksweg niet direct nodig. Hij wijst naar het uitgelekte eindrap port 'Verkennende studie rijksweg moet worden opgelost. Wassenaar DONDERDAG 15 MAART 1990 sterkt zijn standpunt met cijfers van een onderzoek van de gemeente Den Haag. Hieruit blijkt dat negen tig procent van het verkeer op de Rijksstraatweg niet uit Wassenaar komt. Ook zegt het comité dat het sluipverkeer door de woonwijken de laatste driejaar met een kwart is toegenomen. Een bezorgde inwoner uit Wasse naar, H. Westgeest, nam zaterdag contact op met het Voorschotense CDA-raadslid W.J.Valkenburg. Westgeest vindt het vreemd dat de twee gemeenten niet samenwerken en wilde dat laten weten."Voor schoten zit met dezelfde problemen als Wassenaar". Hij noemt de oplos sing van een nieuwe rijksweg 'flau wekul' en vindt dat er een andere oplossing moet zijn. Westgeest was zaterdag bij de handtekeningactie aanwezig. "Ik heb daar een poosje bij een kraampje van de actie ge staan. De mensen generen zich niet om daar met de auto aan te komen rijden, een handtekening te plaat sen en weer weg te rijden. Ze willen het verkeersprobleem verhelpen, maar vergeten naar zichzelf te kij ken". De gemeente heeft bureau Alons Partners ingeschakeld als externe deskundige bij het het proces van kwaliteitsverbetering. Tijdens een gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie financiën- /personeelszaken gaven medewer kers van dit bureau een toelichting op hun plannen. A P werkt met sessiegroepen van maximaal 30 per sonen, die steeds hun mening over de reorganisatie binnen het ge meentehuis moeten geven. Oegstgeest loopt niet warm voor verkiezingsstrijd OEGSTGEEST - Voorlichting kan spraak voor de burger in het dorps- nooit genoeg worden gegeven, bestuur mag gaan.'Die kan best ver maar aan inspraak zijn grenzen, gaan', zo zeiden de fractieleiders in Voor het milieu moeten grote offers verschillende bewoordingen, 'als de worden gebracht ingbouw slagvaardigheid verhoging van de onroe- rend-goedbelasting rechtvaardiger te vinden en wees daarnaast op de gemeentelijke experimenten met KATWIJK Een 35-jarige zwerver heeft gisteravond gratis gegeten in drie restaurants aan de Boulevard in Katwijk. Twee keer werd hij na waarschuwin gen van het personeel door de politie aangehouden en weer weggestuurd, omdat hij geen geld bij zich had. Na de derde maaltijd werd hij ingesloten voor nader verhoor. De man, die afkomstig bleek te zijn uit Bre da, heeft inmiddels bekend ook voor niets maaltijden te hebben genoten in restaurants in Wasse naar en Scheveningen. moet sterk worden beperkt. De lij strekkers van de politieke partijen in Oegstgeest, H.A. Rijks (VVD), J.P. van der Reijden (CDA) en A.J- .W.F.M. Kohlbeck (PvdA), waren het gisteravond in grote lijnen eens tijdens een forumdebat. A.M.J. van Eisen (Groen Links) liet af en toe wat kritische geluiden horen en M.J.J. Poelmans (D66) was het met iedereen oneens. De door streekomroep Rijnland rechtstreeks op de radio uitgezon- korte antwoorden alstublieft' den discussie leidde niet tot grote emoties. Hoewel de zaal in multi functioneel gebouw 't Groot Proffijt WD'er Rijks antwoordde de reini- aan het Boerhaaveplein met enkele ging- en rioolrechten te willen op- tientallen belangstellenden goed trekken 'tot een kostendekkend ni- het bestuur het gescheiden ophale vuil. het gedrang komt'. Poelmans zei dat inspraak 'nooit ver genoeg kan gaan'. "Daarom wil D66 dan ook een referendum". Daarna was het de beurt aan oud gemeentesecretaris Willeme. Hij had de verkiezingsprogramma's goed gelezen en geconstateerd dat (Groen Links) alle partijen veel over hebben voor milieukosten het milieu, zonder aan te geven wel ke prijs zij daarvoor willen betalen. "Wat levert u in voor het milieu? En Poelmans zei in de toekomst min der te willen bouwen. "Twee ge meentelijke bouwambtenaren kun nen dan worden omgeschoold tot milieuambtenaar". Van Eisen ;i "de hogere lief te nemen". Hij pleitte voor afvalcompostering door de gemeente, "want 82 procent afval is herbruikbaar". Rioolrechten gevuld, lijken de Oegstgeest voor de verkiezings strijd nauwelijks warm te lopen. Een speciale telefoonlijn waardoor omwonden vast dat veau'. Daarnaast ziet de liberaal veel heil in 'efficiènter werken'. CDA'er Van der Reijden stelde on- drasti- luisteraars tijdens de uitzending sche verhoging van de riool- vragen konden stellen, leverde vijf nigingrechten niet valt te ontko- reacties op. Journalist A. Koch vroeg de lij strekkers aan te geven hoever in- Wel stelde hij een tariefsdiffe rentiatie voor om de lagere inko mens te ontzien. Kohlbeck (PvdA) ZOETERWOUDE - Het CDA is in Zoeterwoude veruit de grootste partij en streeft er naar bij de ge meenteraadsverkiezingen een ab solute meerderheid te halen. De partij kreeg enige tijd zelfs steun van burgemeester A.J.M. Hou- dijk, die via een affiche achter het raam van zijn huis aan de Noord- buurtseweg zijn voorkeur voor deze partij kenbaar maakte. Som mige Zoeterwoudenaren stoor den zich daar aan, want wordt de eerste burger van een gemeente niet geacht boven de partijen te staan? "Wij stellen het absoluut niet op prijs dat de burgemeester zo zijn rol als onpartijdige functiona ris te grabbel gooit", reageert lij strekker W.T.M. Ooijendijk van oppositiepartij Progressief Zoe terwoude (PZ). "Als de burge meester in het algemeen mensen wil oproepen om te gaan stem men, is dat natuurlijk een goede zaak, maar dan had hij ook ons af fiche en dat van de WD op moe ten hangen", vindt het raadslid. "Als je zo'n redenering ook in an dere plaatsen wil toepassen, kom je natuurlijk in de problemen", fi losofeert hi.) verder. "Dan moeten burgemeesters in grote steden he le grote huizen met hele grote ra men hebben om alle plakkaten kwijt te kunnen De college-partijen CDA en WD hebben geen enkele moeite met de raamversiering van Hou- dijk. "Hij is een CDA-burgemees- ter, dus waarom niet", zegt CDA- lijsttrekker mevrouw J.C.M. Ber- kouwer-van der Laan. "Of mis schien is het pamflet wel van me vrouw Houdijk. Er wonen ten slotte vier mensen in dat huis". WD-lijsttrekker H.O. van der Kooi duikt in de geschiedenis om de politieke gezindheid van de burgemeester te duiden. "Ieder een weet dat hij in Gouda wet houder voor hei CDA was ei) sol liciteerde naar een burgemees terspost in een CDA-gemeente als Zoeterwoude". In zijn eigen huis moet Houdijk volgens de WD-er zijn privé mening kunnen uitdra gen. "In de gemeenteraad moet hij boven de partijen staan en dat is in de afgelopen jaren steeds het geval geweest". De burgemeester maakt geen probleem van het raambiljet. "Wat is boven de partijen staan? Zo lang ik in de raad geen partij standpunten weergeef, is er niets aan de hand, lijkt mij". Houdijk ziet het affiche als een privëzaak en wil er verder weinig woorden aan vuil maken. "Iedereen weet dat ik lid ben van het CDA en dan zou het vreemd zijn als ik daar geen uitdrukking aan mag ge ven", besluit hij. Maar waarom is het affiche dan inmiddels wegge haald? Maar ook dat is 'privé'. De inmiddels verdwenen poster achter het i ning. Alleen over woningbouw hebben de Wassenaarse politieke partijen sterk uiteenlopende opvattingen. Op andere punten komen de verkiezingsprogram ma's aardig overeen, al hebben D66 en Groen Links een barst geslagen in het front vóór de aanleg van de omstreden rijksweg All-west bij Voorschoten. In de huidige raad heeft de VVD tien zetels, het CDA acht, de PvdA drie en D66 een. De vier partijen steunen het college en sluiten niemand uit bij de for matie. VVD en CDA sturen aan op een college dat zo breed mogelijk wordt gesteund, PvdA en D66 eisen dat hun inbreng herkenbaar moet zijn in het college programma. Groen Links, niet in de raad vertegen woordigd, laat zich niet uit over de collegevorming. Wel schrijft de partij dat de vele vertrouwelijke stuk ken te vaak verhullen dat de gemeente 'sjoemelt' Verkeer: WD, CDA en PvdA verwachten dat randwegen als de rijksweg 11-west in het noorden en de Verlengde Landscheidingsweg bij Den Haag/Wassenaar voor een belangrijk deel zullen verlossen van doorgaand verkeer. D66 is er 'vooralsnog niet van overtuigd' dat deze verbindingswegen tussen A4 en A44 er moeten komen. Groen Links is ronduit tegen de aanleg van nieuwe (rijks)wegen. Zolang de randwegen er niet zijn, willen de ver schillende partijen betere verkeerscampagnes, meer ruimte voor fietsers, meer controles, wegversmallin gen en drempels (CDA en WD). Alle partijen hopen het openbaar vervoer te kunnen stimuleren en ma ken zich sterk voor snelbussen naar verschillende NS-stations in buurgemeenten. De WD wil shuttle bussen naar NS-stations en ziekenhuizen laten rij den en denkt dat de doorstroming op de Rijksstraat weg gediend is bij een maximumsnelheid van 70 ki lometer per uur. Samen met de PvdA verlangt de partij een aansluiting op de sneltram waar de ge meente Den Haag op studeert. Groen Links wil de hele Rijksstraatweg busbanen geven en vindt dat automobilisten op drie plaatsen moeten instappen: bij Leiden, bij Wassenaar en bij Den Haag. Wil Groen Links het hele centrum een maximumsnelheid van 30 kilometer geven, het CDA denkt dat dat alleen in sommige woonbuurten kan. Op het tracé van de vroegere gele tram zou een trol leybus kunnen rijden, vindt Groen Links. Woningbouw: Voor de WD is Wassenaar vol zodra de wijk Wete ringpark, in het noorden van de gemeente, klaar is en enkele snipperlokaties in het dorp zijn opgevuld. CDA, PvdA en D66 willen de komende periode wo ningbouw gaan plegen op snipperlokaties en in het poldergebied rond Weteringpark, waar zo'n 300 tot 350 woningen kunnen komen. In totaal willen PvdA en D66 de komende vier jaar 500 woningen bouwen. Het CDA houdt het op 80 tot 100 woningen per jaar, voornamelijk in de sociale huursector. Tarieven WD en CDA willen de lasten voor burgers en be drijven 'waar mogelijk' verlagen. Als de gemeente geld nodig heeft, wil de PvdA de invoering van toe ristenbelasting overwegen of komt ze met een ver hoging van de onroerend-goedbelasting op de prop pen. CDA, D66 en PvdA willen minima zoveel moge lijk ontzien en Groen Links laat zich niet uit over ta- Willeme's tweede vraag - 'Oegst geest is vol en er zijn nog 600 wo ningzoekenden. Gaan we bouwen of niet?' - bracht evenmin grote me ningsverschillen aan het licht, be halve dan tussen D66 en de andere partijen. "Vol is te makkelijk", meende Kohlbeck, "tweederde minder bouwen dan in de afgelopen jaren", was het idee van Van der Reijden, "er is nog enige ruimte", al dus Rijks en Van Eisen zei "alleen te willen bouwen voor lagere inko mens". Poelmans was het met de vragensteller eens: "Oegstgeest is vol". Kohlbeck wees er vervolgens op dat een regionale woningbouwbe leid noodzakelijk zal zijn, waarop Rijks aanvulde dat de provincie kan afdwingen dat de gemeente bouwt voor woningzoekenden uit de regio. Van Eisen beschuldigde Poelmans van het ontlopen van een keuze, omdat hij in de toekomst alsnog wil bouwen. "De kinderen van de jonge gezinnen van nu willen over tien jaar ook een huis", aldus de demo craat. Muziekje "Merkwaardig dat niemand alleen voor sociaal-economisch aan het dorp gebondenen wil bouwen", probeerde Willeme de eensgezind heid te doorbreken. "En discussi eert u nu eens onderling, zonder steeds naar mij te kijken". Dat lukte even niet, want in de uitzending was het tijd voor een muziekje. Ook toen later vanuit het publiek pittige vra gen kwamen moest de discussie voortijdig worden afgebroken. Zo blijft de vraag waarom in Oegst geest een simpel rijtjeshuis meer dan twee ton moet kosten onbeant woord. "U praat alleen over huisvesting voor gezinnetjes. Waarom gaat deze bezadigde discussie alleen over pre mie-A woningen en niet over huis vesting voor alleenstaande jonge ren of ouderen?", wilde een dame veel Voorschotenaren vinden dat uit het publiek weten. Publiek en het openbaar vervoer redelijk is ge- panel hadden een beschaafd ap- regeld. Ze willen echter een uitbrei- plausje ovei Maar toen een plaatje. De lijsttrekkers van de Oegstgeester partijen. Helemaal rechts A.J.M. van Eisen (Groen Links), daarnaast M.J.J. Poelmans (D66), A.J.W.F.M. Kohl beck (PvdA) en J.P. van der Reijden (CDA). WD'er H.A. Rijks zit (op de fo to niet zichtbaar) naast Van der Reijden met daarnaast forumleider A. Koch. (foto Ellen Martens) VOORSCHOTEN - Veel Voorscho- Verder willen de ondervraagden, tenaren zouden iets voelen voor het vooral in Bijdorp, meer opstap plaatsen, kortere wachttijden bij autovrij maken van het centrum Dat meldt Groen Links die vorige week een straatenquète heeft ge houden onder 100 Voorschotena ren. Vooral in de Voorstraat vinden de geënqueteérden auto's hinder lijk. Uit de vragenlijst blijkt verder dat ding van het bustraject Voorscho- ken geen ruimte het overstappen en meer stoptrei nen bij De Vink. Veel mensen willen betere stal lingsmogelijkheden voor hun fiets bij de stations. Ook willen ze het fietspad door Adegeest doortrek ken naar station De Vink. Iets meer dan de helft van de ondervraagden wil een sneltramverbinding met Den Haag. Dat er op sommige plek- >'n traject Dichteres De podiumdichteres Diana Ozon treedt vanavond om 20.00 uur op in Wasse naar. In het voorprogramma treedt 'De Leidse Punkband' op. Doorgaans staat de dichteres in een met graffiti versierd zaaltje, dit keer wordt het optreden in het Rijnlands Lyceum aan de Backersha- Klaverjassen Klaverjassen in Leiderdorp kan van avond bij 'de Buitengewonen' om 20.00 uur in de Frerikshof. Ook 'Con Bravura' houdt vanavond een klaverjasavond, waar ook gesjoeld kan worden. Deze ac tiviteiten zijn op Beukenschans 57 en be ginnen om 20.00 uur. Expositie Gedecoreerde eierschalen zijn vanaf vrijdag te zien in Wassenaar. Op de ma nifestatie zijn eieren van meer dan 80 ex posanten uit verschillende landen te be wonderen. De expositie is in het Culture- eel Centrum Warenar in de Kerkstraat en duurt drie dagen. Vrijdagochtend van 10.00 tot 14.00 uur is de tentoonstelling alleen toegankelijk voor rolstoelgebrui kers. Schooltoneel Leerlingen en docenten van het Rijn lands Lyceum in Wassenaar voeren mor gen en overmorgen een toneelstuk van Von Horvath op. Hierin staan de werk loosheid en het opkomend fascisme uit de jaren dertig centraal. Aanvang van de voorstellingen is om 20.00 uur op de Triathlon Deelnemers aan de kwart-triathlon in Oegstgeest kunnen zich zaterdag in schrijven. De race zal op zondag 2 sep tember plaatsvinden. Inwoners uit Oegstgeest kunnen zich vanaf 11.00 uur inschrijven, anderen zijn na 15.00 uur welkom. Aanmelden kan op de hoek van de Johan Wagenaarlaan en Jan Swee- lincklaan in de nieuwbouwwijk Haaswijk. Slecht veertig personen kunnen aan de wedstrijd deelnemen. Jana Beranova Jana Beranova, de naar Nederland ge vluchte Tsjechische schrijfster, is dins dag 20 maart vanaf 20.00 uur op bezoek bij de Leeskring Noordwijkerhout in de openbare bibliotheek. De toegang voor hóar lezing is gratis. Beranova geniet on- r bekendheid door haar vertaling Bingo Bij de voetbalvereniging Meerburg in Zoeterwoude wordt morgenavond de maandelijkse bingo-avond georgani seerd. Liefhebbers zijn vanaf 20.00 uur welkom in het clubgebouw aan de Laan van werken van Milan Kundera en door de Goede Herdér in Zoeterwoude-Rijn- 1 DONDERDAG 15 MAART Alphen modeshow 55-plussers in dien stencentrum de Wielewaal, aan vang 19.30 uur. bingo-avond in sociaal-cultu reel centrum Elckerlyc, aanvang 20.00 uur. Leiden voorstelling: 'Kiezen of Deel- der', met Jules Deelder, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. eerste lezing in de cyclus 'Tui nen en tuingeschiedenis', door dr. K&O, Oude Vest. voorstelling: 'De Emigranten' met Huub Stapel en Sjoerd Pley- sier, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. concert door Russische groep 'SKAZ' bij Folkclub Horus, aan vang 20.30 uur in De Waag. optreden Leidse hardrockband 'Hé Jüh', aanvang 21.30 uur in hardrock calé De Hut van Ome Henne, St. Aagtenstraat. optreden 'Fatal Flowers', 22.00 uur in het LVC, Breestraat. Leiderdorp informatieavond over verbre ding van de A4, aanvang 20.00 uur in de sporthal, Hoogmadese- Nieuwkoop verkiezingsbijeenkomst D66 met Tweede Kamerlid Louise Wassenaar optreden van podiumdichteres Diana Ozon met in het voorpro gramma Leidse Punkband, aan vang 20.00 uur in het Rijnlands Lyceum, Backershagenlaan. VRIJDAG 16 MAART Leiden optreden van Het Goede Doel: 'Theatertoerisme', aanvang 20.15 en 24.00 uur in de Leidse Schouwburg. pianoconcert door René Eek- hard met werk van Debussy, aan vang 20.15 uur in De Waag, Aal markt. concert 'Vrijdagavond Kamer muziek', door Robert Szreder (viool) en Ariëlle Vernede (piano), aanvang 20.15 uur in c van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Mauser' Leiderdorp concert Leiderdorps Kameror kest met werken van Bach en Schubert, aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk, Hoofdstraat. Wassenaar creatieve Paaseieren verkoop expositie, om 10.00 uur voor rol stoelgebruikers, van 14.00 tot 17.30 uur voor publiek, Cultureel n de school, Backers hagenlaan. Zoeterwoude bingo-avond bij vv Meerburg, 20.00 uur in het clubgebouw. ZATERDAG 17 MAART Hazerswoude uitvoering komisch neelvereniging Ontwikkeling Vreugd, aanvang 20.00 uur in h Stek, na afloop dansen. Leiden vlooienmarkt in de Pieterskerk, inbreng van 7.00 tot 9,30 uur, ver koop van 9.30 tot 16.30 uur. rommelmarkt in de kantine vv LFC, Boshuizerkade, van 10.00 tot 15.00 uur. jubileumprestatieloop over di verse afstanden bij Buurthuis Ma- tilo, Zaanstraat, inschrijven vanaf 10.00 uur, start om 11.00 uur. boeken en platenbeurs bij Volkstuinvereniging Veldheim, Haagse Schouwweg, van 14.00

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16