Gebrek aan spanning in een bak lauw water 'Aiders moet ingrijpen bij vertraging bouw nieuwe vuilverbranding' Openbaar vervoer moet per regio samenwerken in bv's NZH-bus 95 procent schoner Geriatrische polikliniek in vier verpleeghuizen 'Politievrouw geen droom maar uitdaging' ©uöilirtfotë DONDERDAG 15 MAART 1990 PAGINA 15 W aterbedrij ven willen volgend jaar starten met diepteinfiltratie LEIDEN/DEN HAAG - Het regio nale nutsbedrijf EWR en het Duin waterbedrijf Zuid-Holland willen de komende tien jaar in de duinen tussen Katwijk en Den haag rond 25 miljoen kubieke meter water win nen via diep-infiltratie. Deze manier van waterwinning brengt aanmer kelijk minder schade toe aan het duinmilieu dan de nu gebruikte op pervlakte-infiltratie. De beide nuts bedrijven vragen de provincie een onderzoek te doen naar de milieu effecten van de winningsmethode. Als dat gunstig uitvalt, hopen ze volgend jaar de eerste putten in ge bruik te nemen. twee kleilagen in de duinen gebracht. Daardoor hoeven er jn de duinen geen infiltratie-meren en grote win- kanalen aangelegd te worden. Bo vendien wordt het duinmilieu niet belast met grote hoeveelheden boe zemwater. De oude, rijk gevarieer de duinvegetatie krijgt daardoor weer meer kansen. De twee waterbedrijven hébben diep-infiltratie overigens hard no dig. De komende jaren neemt de be hoefte aan drinkwater met onge veer 25 miljoen kubieke meter toe. Bovendien moeten ze vervanging zien te vinden voor een deel van de oppervlakte-winning. Geschat wordt dat die met 10 miljoen kubie ke meter moet worden terugge bracht. De stichting Duinbehoud in Leiden is enthousiast over de plannen. Het boezemwater en Maaswater dat in de duinen wordt gebracht, veroor zaakt bij oppervlakte-infiltratie een \egetatie. die volgens de stichting niet in de duinen thuis hoort. De oe vers van de plassen worden als het ware bemest door het oppervlakte water. waardoor er riet, distels, brandnetels en wilgenroos kunnen groeien. Bij diep-infiltratie krijgen deze planten geen kans. Op de keuze van de vijf winplaat- sen heeft de stichting nog wel kri tiek. Diep-infiltratie kan volgens de stichting ook goed buiten het duin gebied worden toegepast. Naar der gelijke locaties is niet voldoende ge zocht. vindt de stichting Duinbe houd. Onderzoek onder 12.000 scholieren naar risico s sex LEIDEN - 12.000 scholieren zijn be trokken bij een onderzoek naar het voorkomen van geslachtsziekten en aids. Het onderzoek wordt uitge voerd door het Nederlands Insti tuut voor Praeventieve Gezond heidszorg in Leiden en "het Neder lands Instituut voor Sociaal Sexuo- logisch Onderzoek in Utrecht. De onderzoekers hebben gege vens verzameld over het seksuele gedrag van scholieren in de leeftijd van elf tot zeventien jaar. Zo kan worden bepaald welke risico's deze groep neemt en welke voorlich tingsmethoden bruikbaar zijn. Het huidige imago wembad is saai. Daar moet wat aan veranderen, vindt het Horeca Adviescentrum. Zwembaden moeten commerciëler opereren om te overleven NOORDWIJKERHOUT - "De tijd van alleen baantjes trekken in het zwembad is voorbij. De mo derne bezoeker zoekt spanning en nieuwe ervaringen. Hét huidi ge imago van een zwembad daar entegen is saai. Het concept da teert van vlak na de Tweede We reldoorlog. De zwembaden zijn het schoolvoorbeeld van een niet op de vraag afgestemd aanbod". Ferme taal vanmiddag op een congres van de Nederlandse Ver eniging van Zwembadmedewer kers in Noordwijkerhout. Daar was volgens Henk Kloosterhuis, directeur van het Horeca Advies centrum alle reden toe. Het gaat slecht met de meeste Nederland se zwembaden. Het totale bezoe kersaantal is gedaald van 100 naar 80 miljoen per jaar. Hoge kosten en lage bezoekersaantallen ma ken dat de zwembaden vooral in kleinere gemeenten als een loden last op de begroting drukken. Vaak leidt dat tot jarenlang sle pende discussies over sluiten of open houden: pompen of verzui pen. Kloosterhuis was uitgenodigd antwoord te geven op de vraag of de horeca als reddende engel het noodlijdende zwembad van zijn ondergang kan redden. Zijn ant woord luidde kortweg 'nee'. Sim pel omdat zwembaden zich niet hebben aangepast aan de eisen van eigentijdse bezoekers maar wars van commercieel denken een vergane formule in leven trachten te houden. Met alleen een barretje en een glijbaan, ver andert er niets, betoogde Kloos terhuis. Handel Kloosterhuis meende te weten wat de klant van zijn zwembad verwacht: "Vraag een Nederlan der wat hij denkt bij 'zwembad' en u hoort: verplichte zwemles, ogen vol chloorwater, kille witte tegels, slechte akoustiek. chloor- lucht, weinig te beleven. Kortom, het is helemaal niet leuk om naar een zwembad te gaan". "Zwernbadbezoekers hebben beslist geen behoefte aan een vierkante bak met lauw theewa ter in éen kille omgeving. Ze zoe- ken spanning en nieuwe ervarin gen en die kunt u bieden. Heeft U zich wel eens afgevraagd in welke business u zit. Waterrecreatie, dat is uw handel". Na de 'business' ontpopte Kloosterhuis zich als een ware PR-consxdtant en bleken concept en discount onvermijdelijk in zijn betoog aanwezig. Zwembaden moeten ophouden Jan en Alle man tevreden te willen stellen, was zijn boodschap, maar zich gaan specialiseren op aanwijsba re behoeften zoals recreatie en fit- Daar mag best een prijsverho ging aan vast zitten want de ba den zijn nu veel te goedkoop om daadwerkelijk waarde te bieden. Kloosterhuis: "Door subsidies, worden de prijzen zo laag gehou den dat mensen er ook eigenlijk niet veel van kunnen verwachten. Zodra het aanbod verbetert, zal men bereid zijn er meer voor te betalen". Winst Verschillende doelgroepen heb ben verschillende wensen en het wordt tijd dat het zwembadperso neel zich gaat afvragen hoe die wensen er uitzien. Naast aanpas singen in het zwembad ("speelat- tributen. sauna, horeca") om de 'fysieke behoeften van de klant te bevredigen' is het vooral belang rijk dat de klant zich op zijn ge mak voelt en het zwembad als sfeervol en gezellig ervaart, weet Klooosterhuis uit de horecawe- reld. Daarnaast moeten zwembaden geschikt worden gemaakt voor grootschalige gebeurtenissen waarin sportieve zeskampen en feesten kunnen worden gehou den. Gemeentes moeten hun zwembad bij voorkeur combine ren met andere sportfaciliteiten, het koele bassin moet een recrea tiecentrum worden. Dan pas kun nen verliezen worden geminima liseerd, verwacht Kloosterhuis, en ligt winst in het verschiet, D66-kamerlid Schimmel op werkbezoek in Leiden LEIDEN - D66 vindt dat milieu-minister Alders moet ingrijpen wanneer het overleg over de bouw van een nieuwe vuilverbranding vastloopt. Zo nodig moet hij een plaats voor de nieuwe installatie aanwijzen. Het D66-Kamerlid Schimmel verklaarde dit gisteren na een werkbezoek aan Leiden. Ze overweegt binnenkort Kamervragen over deze kwestie stel len. Als de minister een plaats aanwijst voor de nieuwe vuilverbranding, kan de voorberei ding voor de bouw aanmerkelijk sneller worden afgerond. De nieuwe vuilverbranding is dan mogelijk toch voor 1994 in bedrijf. De gemeenten in de Leidse regio hebben een groot belang bij een snelle realisering van een nieuwe verbrandingsoven. De oude instal latie in Leiden-Noord moet op korte termijn dicht, nu gebleken is dat die onder meer de dioxine-normen ver overschrijdt. De Leidse afdeling van D66 wil overigens snel meer duidelijkheid óver het jongste TNO-onderzoek - waaruit de over schrijding is gebleken. De Leidse D66-iijsttrekker Langenberg vindt de afwijkingen ten opzichte van een eerder dioxine-onderzoek wel erg groot. De toelichting die de Gevulei - de beheerder van de Leidse ver brandingsoven - daarop heeft gege ven noemt hij erg Langenberg pleit verder voor een nader onderzoek naar de dioxine- uitstoot. Hij sluit niet uit dat de overschrijding het gevolg is ge weest van een incident. Bovendien zijn er volgens hem mogelijkheden om de vervuiling met betrekkelijk eenvoudige middelen flink terug te brengen, zo is hem na een gesprek met de Leidse directeur reiniging Logtenberg duidelijk geworden. Bijvoorbeeld door de rookgassen opnieuw door de oven te leiden, waardoor vervuilingen als dioxines alsnog worden verbrand. "Voorop staat natuurlijk dat de installatie snel gesloten moet worden. Als de uitstoot aan dioxines, zoutzuur en stof teruggedrongen kan worden, is Resten van tankwal ontdekt WASSENAAR - Op het Wassenaar- se strand bij de Meijendelseslag zijn gisteren funderingen van een anti- tankwal uit de Tweede Wereldoor log ontdekt. Bij laag water waren er veertig vaten zichtbaar. In de vaten is beton gegoten en volgens de poli tie maakten ze deel uit van de Atlan tic Wall. De politie ontdekte de vaten dins dagmiddag en deskundigen onder zochten of de inhoud gevaarlijk was. De waterstand steeg echter en daardoor kon gisteren pas de in houd worden vastgesteld. De fun dering ligt er al veertig jaar maar de storm heeft de vaten blootgelegd. Hoewel de inhoud niet gevaarlijk is, wil de politie de vaten 'binnen af zienbare tijd verwijderen'. er echter meer tijd om naar alterna tieven te zoeken". Kamerlid Schim mel ziet overigens mogelijkheden om huisvuil tijdelijk te storten in het buitenland, onder meer in Noord-Frankrijk. Vertragen De Zuidhollandse milieu-gedepu teerde Van der Vlist heeft zich eer der uitgesproken tegen nieuwe on derzoeken naar de vuilverbranding. "Ik ben niet van plan nieuwe metin gen te laten uitvoeren. Dat zal alleen maar worden uitgelegd als pogin gen om de sluiting te vertragen". De Leidse afdeling van Milieude fensie pleit voor een versnelde in voering van het gescheiden inzame len van groente-, fruit- en tuinafval (GFT). Daarmee zou het aanbod aan vuil met 40 procent kunnen worden teruggedrongen. Milieudefensie verwijt de gemeente Leiden overi gens al jaren achter de feiten aan te hollen. De inzameling van GFT- en klein chemisch afval had volgens haar al veel eerder moeten worden ingevoerd. Rookgasreiniger De Raad van Advies van de Veabrin - de vereniging van afvalverbran ders - kunnen de oude installaties na ingrijpende aanpassingen nog een paar jaar mee. De raad heeft voorgesteld de verbrandingsovens uit te rusten met rookgasreinigers. De Gevulei heeft dergelijke maatre gelen steeds afgewezen omdat de reinigers 30 tot 50 miljoen gulden kosten. Volgens de Veabrin zijn dergelijke investeringen toch cle moeite waard, als de filters na slui ting van de oude installatie worden verhuisd naar de nieuwe vuilver branding. Wethouder Kuijers, voor zitter van de Gevulei, was vanoch tend niet bereikbaar v taar op dit plan. LEIDEN - De NZH gaat enkele maanden proefrijden met een nieuw type stadsbus die schoner is voor het milieu en comfortabeler voor de passagiers. De komende ja ren wil de NZH 80 tot 100 nieuwe stadsbussen aanschaffen, deels ter vervanging van de huidige bussen. De nieuwe bus van de Nederlands- Duitse combinatie MAN/Berkhof is kandidaat. Nadeel van bus is dat hij twee meter langer is dan de huidige stadsbus- De NZH is het eerste vervoersbe drijf in Nederland dat twee van deze nieuwe bussen heeft aangeschaft. Ze gaan rijden in Leiden en Haar lem. De NZH spreekt trots van een 'nieuw technisch bus-concept waar in een combinatie van noviteiten is opgenomen'. "Zo tien jaar geleden hadden we nog maar twee modellen in de stal ling staan", vertelt NZH-voorlichter L. Jacobs: "Een stadsbus van tien meter en een streekbus van 12 me ter. Tegenwoordig wordt het model van de bus afgestemd op de behoef te van een specifieke groep reizigers en kennen we spitsbussen, shuttle bussen, stadsbussen, touringcars, streekbussen. De industrie speelt daar op in met diverse op maat ge sneden busmodellen". Het laatste produkt van MAN- /Berkhof onderscheidt zich doordat de uitstoot van roetdeeltjes met 95 procent is teruggebracht. Het roet- filter, dat a raison van 30.000 gulden President-directeur Nycjvist van streekvervoer: LEIDEN/EDE - De openbaar-ver voerbedrijven moeten meer samen werken in de vorm van een aparte bv. Het stadsvervoer, de streekver voerders, maar ook de NS met haar stoptrein moeten zich verenigen in het Regionaal Vervoersorgaan en samen een vervoersplan maken dat het openbaar in de verschillende re gio's zo goed mogelijk uitvoert en rekening houdt met de wensen van de overheid. Dit plan. dat een ingrijpende wij ziging van de huidige structuur van het openbaar vervoer betekent, lan ceerde president-directeur C.J. Nyqvist van de N.V. Verenigd Streekvervoer Nederland vanoch tend op een bijeenkomst van het BOS. Dit is het samenwerkings- ogaan van 43 gemeenten, waaron der Leiden. Alphen en Haarlem mermeer, die lokaal openbaar ver voer verzorgen maar niet over een eigen vervoerbedrijf beschikken. Volgens het plan kan het gebeu ren dat in een regio één vervoerder werkzaam is. terwijl dat in een an der geval kan oplopen tot vijf a zes vervoerders. Nyqvist schetste de mogelijke gang van zaken binnen een vervoerregio als volgt: het mi nisterie maakt aan de betrokkenen (gemeente en provincie) bekend hoeveel geld beschikbaar is. Op ba sis hiervan ontwerpen de in de regio samenwerkende vervoerders een (regionaal) vervoerplan. Daarin wordt aangegeven met welke ont wikkelingen voor het regionaal openbaar vervoer rekening moet worden gehouden. Dat plan wordt aan provincie en gemeenten aange boden die het vervolgens al dan niet kunnen goedkeuren. Mochten zij nog extra wensen hebben, dan moe ten zij. vindt Nyqvist. voor de finan ciële gevolgen daarvan opdraaien. Onderzoek De vervoerders verplichten zich het openbaar vervoer te verzorgen overeenkomstig het vervoerplan. Financiële tegenvallers zijn daarbij voor rekening van de openbaar ver voerbedrijven. Daarentegen wor den meevallers naar eigen inzicht ten behoeve van openbaar vervoer binnen de vervoerregio ingezet. Het plan van Nyqvist wordt be trokken bij het onderzoek dat het bureau McKinsey Company in opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat verricht naar de organisatie van het openbaar vervoer in Nederland. Op het ogen blik werken gemeentelijke vervoer bedrijven, streekvervoerders en de NS nog afzonderlijk van elkaar. Hun financiële belangen zijn even eens gescheiden. In de opzet van Nyqvist moeten ze samenwerken in een coördinerende bv die als rechts persoon een vervoersplan voor de regio uitvoert. Experiment provinciale raad volksgezondheid in de 'oude' bussen werd gemon teerd, is in de nieuwe niet meer no dig. De nieuwe bus kent een extra la ge vloer die slechts 32 cm. boven het wegdek zweeft. Met behulp van de knielinrichting kan de instaphoogte worden teruggebracht tot 22 cm. Dat betekent dat vanaf de stoep niet meer dan 7 cm. overbrugt behoeft te worden. Het geluid van de motor is met twee/derde teruggebracht. Om dat banken en stoelen aan de zijkan ten van de bus zijn gemonteerd, ont breken de pootjes en is het schoon maken van de vloer een eenvoudige klus geworden. Onduidelijk is nog hoeveel nieu we bussen de NZH de komende ja ren wil aanschaffen. De NZH ver wacht een stijging van het aantal reizigers wanneer de openbaar ver voerskaart voor studenten is inge voerd. Met name in Leiden kan dat tot een grote toename leiden. De NZH studeert momenteel op de ge volgen van die maatregel maar re kent in ieder geval op een uitbrei ding van het aantal stadsbussen. RANDSTADLOBBY - De provin cies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht hebben een 'man in Brus sel' benoemd. Deze functionaris, S. Jonker, moet de contacten tussen de provincies en de EG verder uit bouwen. De Randstad-provincies hopen op die manier hun belangen op Europees niveau veilig te stellen. Jonker was de afgelppen twee jaar EG-adviseur van de provincie Zuid- Holland. Hij is voorlopig voor drie jaar benoemd. LEIDEN De provinciale raad voor de volksgezondheid in Zuid- Holland wil nog in april beginnen met een geriatrische polikliniek in verpleeghuizen. Het gaat om een experiment van drie jaar. De ver pleeghuizen Van Wijckerslooth in Oegstgeest, Sint Bernardus in Sas- senheim, Oudshoorn in Alphen en Overduin in Katwijk hebben in principe hun medewerking toege zegd. OveJ het wel of niet doorgaan van het experiment beslist de raad donderdag. Om het spreekuur tot stand te kunnen brengen vraagt dé raad de provincie een financiële bijdrage van twee ton. Van dat geld kunnen onder meer de geriater en secreta- riaatskosten worden betaald. Het spreekuur wordt geleid door een ge riater van het Academisch Zieken huis Leiden. De provinciale raad overlegt met het ziekenfonds of dit de verrichtingen van de geriater wil vergoeden. Zo kan worden voorko men dat de kosten volledig op. het budget van het ziekenhuis druk ken. Voordeel van een geriatrisch spreekuur in de verpleeghuizen zelf is dat zo kan worden voorkomen dat zieke bejaarden naar het AZL moe ten worden vervoerd. In het voor stel wordt opgemerkt dat dit een eerste aanzet is om de geriatrische deskundighëid, opgebouwd binnen het academisch ziekenhuis, meer te spreiden en toegankelijker te ma ken voor thuiswonende ouderen met geriatrische problemen. Tevens staat het de raad voor ogen om deze specifieke deskun digheid over te dragen aan ver pleeghuizen, huisartsen en moge lijk andere hulpverleners. Een be geleidingscommissie bewaakt de voortgang van het project en stuurt zonodig bij. De commissie krijgt tot taak het project af te stemmen op, bij voorbeeid, de sociaal-geriater van de gemeente Leiden. "Vrouwen moeten zicH'ervan bewust worden dat het politiewerk goed te doen is voor vrouwen". (foto pr Actie voor meer vrouwelijke collega's LEIDEN/ALPHEN/HAARLEM MERMEER - Om het aantal vrou wen bij de politie te verhogen, ge ven 350 politievrouwen op zaterdag 31 maart voorlichting over hun be roep. Op die dag zullen op de bu reaus van onder meer Leiden, Al phen aan den Rijn en Haarlemmer meer geüniformeerde politievrou wen aanwezig zijn om belangstel lenden te informeren en duidelijk te maken dat het politievak geen lou ter ak i "Vrouwen moeten zich ervan be wust worden dat het werk goed te doen is door vrouwen", aldus Gerda van Werkhoven die de wervingsdag in Leiden coördineert. Leiden zit wat betreft het aantal geünifor meerde vrouwen met 10,1 procent ver boven het landelijk gemiddelde van 7 procent, maar het zouden er nog meer moeten worden. Van tien tot vijf uur zal het Leidse bureau op 31 maart open staan voor belang stellenden, die door vijf geünifor meerde vrouwen van het Leidse en het Voorburgse korps en van de Haagse Rijkspolitie op de hoogte zullen worden gesteld van het spe cifieke politiewerk. Vóór die tijd zullen op scholen en bibliotheken folders worden verspreid. Hoewel het Alphense politie corps met een vrouwenbezetting van 10 procent van de totale grootte boven het gemiddelde zit, is ook dit bureau op 31 maart 'speerpunt' van de wervingsdag. Van de rijkspolitie, de gemeentepolitie Naaldwijk en van het eigen corps zullen drie da mes daar proberen anderen warm te maken voor de politie. Hetzelfde ge beurt in Haarlemmermeer, een corps dat met ruim 6 procent erg mager met vrouwen is bedeeld. 'Politievrouw is geen meisjes droom maar een uitdaging' is het motto waaronder de komende twee weken advertenties en spotjes zul len verschijnen. Het initiatief van de 1,5 miljoen gulden kostende wer vingscampagne komt van het poli tievrouwennetwerk. De actie moet ook duidelijk maken dat er werk ge noeg is bij de politie. Jaarlijks ont staan er zo'n 1200 vacatures bij ge meente- en rijkspolitie. Vooral de grote steden kampen met veel te korten, maar zitten wel met 14 tot 18 procent vrouwen (Amsterdam, Utrecht en Den Haag) ver boven het landelijk gemiddelde. - Een jonggehuwd paar op Tes- sel, dat nog niet in het bezit was van het benoodigd kookgereed- schap, kreeg van eene buur vrouw eene kookpan te leen. In die pan was kort te voren tabak gekookt geweest, welk aftreksel werd gebezigd om er de schapen mee te wasschen tot verdrijving van ongedierte. Ofschoon de pan behoorlijk was gereinigd, schijnt er toch nicotine tusschen het afgeschilferd email te zijn geraakt. Pas had het paartje het middagmaal gebruikt, dat in de pan was klaargemaakt, of aan stonds kregen man en vrouw he vige braking. Terstond werd een geneeskundige ontboden, die de slachtoffers van hunnen onvoor zichtigheid zóó flink tvist te hel pen, dat beiden reeds buiten ge vaar verkeeren. - Te Assen is een kind in eene waschkuip gevallen. Ofschoon het er levend werd uitgehaald, is het een paar dagen later overle- Vijftig jaar geleden - "De maximumstraf op spiona ge zal worden verhoogd van 6 tot 15 jaar. Deze belangrijke mede deling deed de Minister van Jus titie gisteren in de Eerste Ka mer; het berokken wetsontwerp zal spoedig worden ingediend. Men kan er van op aan, dat de beide Kamers dit ontwerp met grooten spoed zullen behandelen en dat het door het geheele volk met instemming zal worden ont vangen. Want het afschuwelijke, 'infame misdrijf van spionage moet zoo streng mogelijk worden gestraft. Een andere belangrijke mededeeling was de volgende: de Regeering heeft behoefte aan de bevoegdheid, om gevaarlijke personen, die wettelijk niet te grijpen zijn, te interneerendan is verdere uitbreiding van den staat van beleg waarschijnlijk niet noodig."

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15