Gemeente heeft veel kansen laten liggen Overkoepeling nodig voor strijdende lokale omroepen in Leiden raAds verkiezingen DONDERDAG 15 MAART 1990 I LEIDEN/REGIO I lijsttrekker J. Walenkamp van het CDA: LEIDEN - Op grond van de par tijprogramma's kan het CDA gemakkelijk een college met partijen als de PvdA en Groen Links vormen. Dat concludeert de lijsttrekker van de christen democraten, Joop Walenkamp. "In de politiek heb je partijen die door hun grootte een claim mogen doen gelden op college deelname. Het CDA is zo'n par tij. En in Leiden ook de PvdA". door Henny van Egmond Groen Links kan volgens Walen kamp die claim niet leggen op basis van de grootte, maar wel op basis van de persoonlijke inzet van Hans de la Mar. "Hij heeft heel wat kre diet, ook bij mijn achterban. De la Mar is een wilde, linkse jongen, die het hart op de goede plaats heeft zit ten. Hij heeft ontzettend hard ge vochten voor de zwakkeren in Lei den, groepen waarvoor het CDA ook vecht". Op zich valt met D66 ook op pro grammatische redenen een coalitie te sluiten. Maar daar speelt wel iets anders een rol. "Het risico van D66 is dat ze een ploeg het veld insturen, die vrij onbekend is. Wie zijn het, wat kunnen ze, hoe opereren ze in een coalitie, dat is toch allemaal on duidelijk". Juist door D66 is het CDA in de verkiezingscampagne verweten een 'zwabberig' beleid te voeren. Het laatste jaar zouden de christende mocraten zich vriendelijk gedragen tegen de PvdA om in het nieuwe college te vormen, terwijl daarvoor een echte oppositie werd gevoerd. Walenkamp ontkent beide stellin gen. Leidenaar verdacht van incest LEIDEN - Een 47-jarige Leidenaar wordt vanmiddag voorgeleid voor de officier van justitie op verden king van incest en ontucht. Zijn stiefdochters (15 en 20 jaar) en stief zoon (19) hebben tegenover de poli tie verklaard dat de man in de perio de tussen 1980 en 1989 regelmatig seksueel contact met hen heeft ge zocht. Ze hebben aangifte gedaan nu hun moeder is verwikkeld in een echtscheidingsprocedure met de verdachte. De man, die dinsdag is aangehouden, heeft tot nu toe alles ontkend. Gemeente niet garant voor lening Unitas LEIDEN Voetbalvereniging Uni tas Leiden wil een beroep gaan te gen het besluit van het college van B en W om niet garant te staan voor een lening van 75.000 gulden. De vereniging had om die garantie ge vraagd onder meer om de huurach terstand van het sportveld aan de Boshuizerkade te voldoen. De gemeente heeft het verzoek van Unitas afgewezen omdat werd betwijfeld of het clubhuis van Uni tas dat als onderpand zou dienen, onvoldoende waard zou zijn. Ook is volgens de gemeente de vraag of Unitas Leiden wel voldoende toe komst heeft. Dit wordt overigens door de club zelf bestreden. Penningmeester Vermont kondigt aan dat Unitas ge woon doorgaat. "We kunnen door de weigering in de problemen ko men, maar we werken momenteel ook aan andere oplossingen". "Je zou de waarheid geweld aan doen als je zou zeggen dat we een echte oppositie hebben gevoerd. Het college heeft heel lang van ons het voordeel van de twijfel gehad, maar we hebben wel constant vlijm scherp in de gaten gehouden of er grenzen werden overschreden. En als dat gebeurde, waren er botsin gen. Die ga ik niet uit de weg, maar ik ga ze ook niet opzoeken omdat we zo nodig oppositie moeten voe ren". Conflicten "Wel zijn er de afgelopen vier jaar natuurlijk conflicten geweest. Maar wij zijn geen partij van geweldige ruziezoekers. De oppositierol die mensen ons toedichten, wil ik niet. Zo is het CDA niet. Wel controleren wij als niet-collegepartij B en W ex tra. En we gaan problemen niet uit de weg. Dat is wel gebleken bij de begroting 1987 waar we tegen heb ben gestemd; bij de Endegeest-af faire; bij de discussie over de poli tieke benoemingen in de top van het ambtenarenapparaat. En nu ook weer bij de schouwburg". De verwachting is dat het CDA in die schouwburg-affaire stelling neemt tegen WD-wethouder Kuij- ers. De relatie tussen CDA en VVD is de laatste jaren toch al fors ver slechterd. In feite is dat begonnen tijdens de college-onderhandelin gen in 1986. CDA en VVD hadden een afspraak om te streven naar een college waarin behalve zij ook de PvdA zou zitten. Maar al snel bleek de WD afspraken te maken met PvdA en Groen Links, waardoor het CDA buiten de boot viel. "Het woord verraden zal ik niet gauw ge bruiken. Maar ik houd niet van de manier waarop de WD haar belof ten vertaalt. Keer op keer hebben ze het vertrouwen beschaamd dat ze hun beloften gestand zouden doen". De grootste belemmering voor een college met de WD vormt ver der het afwijzen door de liberalen van lastenverhoging voor nieuw be leid. En daarnaast spelen natuurlijk de problemen rond Kuijers. "Bij de WD liggen op dit moment echt grote problemen. Ik ben heel be nieuwd hoe de WD die persoonlij ke problemen oplost. Maar ook de lastenverhoging. Als ik zie hoe zij benadrukken dat er geen lastenver zwaring mag komen voor de bur gers, dan ben ik met de VVD snel uitgesproken over een nieuw colle ge. Want als één ding zetter is, dan is het wel dat niemand kan beloven geen lastenverhoging door te voe ren. Ik kan met dat "WD-standpunt niet uit de voeten. Het kan een ge weldig beletsel zijn voor de coalitie vorming met de WD". Veiligheid Het Leibse Groen Links Vrouwenoverleg houdt donderdag 15 maart een thema avond over sociale veiligheid in Leiden. Centraal staat de vraag wat er kan ge beuren om de veiligheid te vergroten. De avond wordt gehouden in de Burchtzaal aan de Burgsteeg, aanvang 20.00 uur. Surinaams feest Op Eigen Wieken LEIDEN - De Stichting Surina- mers Leiden (SSL) viert vrijdag 16 maart het holifeest, een nationale feestdag. Dit feest symboliseert de overwinning en valt traditioneel sa men met het begin van de lente. Het wordt gehouden in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad en is voor iedereen gratis toegankelijk. Aanvang 19.00 uur. Lezers schrijven Herenleed In deze krant 1 maart lazen wij dat een 'mannenwerkgroep' het vrou- wenvoorrangsbeleid aan een ter mijn wil binden. Uit angst voor het eigen hachje wordt geprobeerd de vaart van het Leidse beleid af te remmen. Het is een misverstand dat het doelgroepenbeleid geen limiet kent. Het voorrangsbeleid is per de finitie tijdelijk. Het doel is immers een evenredige verdeling in het per soneelsbestand van bij voorbeeld mannen en vrouwen. Dit beleid is nodig, omdat al jaren groepen zoals vrouwen en allochtonen gedegra deerd zijn tot 'tweederangs werkne mers zonder uitzicht op een betere positie'. Leiden voert vergeleken met an dere plaatsen een voortvarend voor rangsbeleid, zeker bij de directies van De la Mar en Van Dongen. De andere directies zouden daar inder daad een voorbeeld aan kunnen ne men. Een jaarlijkse verantwoording aan de-gemeenteraad zou op zijn plaats zijn. De mannenwerkgroep moet echter niet piepen over 'door slaan van de balans' als binnen hun directie het doel - een evenredige verdeling tussen mannen en vrou wen - in zicht komt. Natuurlijk is het vervelend een aantal keren gepasseerd te worden bij promotie, omdat de top van de organisatie al zo overbevolkt is door blanke mannen. Het idee van wisse ling van functies op hetzelfde ni veau vinden we daarom aardig. Bij extra opleidingsmogelijkheden voor mannen denken we aan een cursus 'hoe combineer ik werk en de verzorging van kinderen'. Ver der zit voor mannen even niets an ders op dan het voorrangsbeleid krachtig te ondersteunen. Hoe eer der de evenredige verdeling tussen vrouwen en mannen is bereikt, des te sneller zijn de promotiekanalen open voor iedereen. Het is begrijpelijk dat sommige mannen weerstanden hebben tegen veranderingen ten gunste van vrou wen en allochtonen. Veel mannen staan er niet bij stil dat zij tot nu toe altijd systematisch zijn bevoor deeld en vinden dat ze een soort na tuurlijk recht hebben op doorstro ming. Het is echter een valkuil voor het emancipatiebeleid om uit angst voor die weerstanden de belangen van het zittende personeel prioriteit te geven. Emancipatie ponder dat mannen er last van hebben, bete kent dat voor achtergestelde groe pen alles bij het oude blijft. Wij vinden dat de gemeente moet blijven kiezen voor verbetering van de positie van vrouwen en allochto- Fractie en vrouwengroep van Groen Links, p/a Lange Mare 27a, i partij die op basis van grootte een claim mag doen gelden op Wellicht dat ook de Endegeest-af- faire (Walenkamp: "Een cruciaal moment in de Leidse politiek") een samenwerking tussen WD en CDA in de weg staat. In deze zaak ver weet VVD-wethouder Kuijers het CDA-raadslid Hettinga persoonlij ke betrokkenheid bij de bouw van de villa's op het terrein van het psy chiatrisch ziekenhuis. "Er zijn ethi sche grenzen in de politiek die je niet moet overschrijden. De handel wijze van Kuijers vond ik toen be neden peil. Hij ging het op de man spelen, op een raadslid die niets an ders deed dan zijn beleid controle ren. Gelukkig heeft het college Kuijers toen met harde hand gecor rigeerd". De WD-wethouder heeft de laatste weken het leven van Walen kamp volledig beheerst. Hij had geen tijd voor verkiezingscampag nes, het voorzittersschap van de Commissie voor de Rekeningen die de schouwburg-affaire onderzocht, vergde al zijn tijd. Walenkamp is ge schrokken van de resultaten van het onderzoek. "Vooral van het met twee maten meten door de gemeente. De burger wordt constant op zijn plichten en verantwoordelijkheden gewezen. Of het nu gaat om precariorechten waar sommige mensen een reke ning van 2,31 gulden voor krijgen, of een islamitisch school die vanwe ge een vormfout geen kans krijgt bij de gemeente. En uit het onderzoek komt dan het beeld naar voren van een gemeente waar weinig controle plaatsheeft. Ik vind dat de grenzen heel scherp moeten worden getrok ken. Je moet de normen heel hoog houden, want je doet alles tenslotte met centen van de mensen". "De hele schouwburg-affaire ben ik niet uit de weg gegaan, terwijl de zaak wel moest worden uitgezocht door een commissie onder mijn voorzittersschap vlak voor de ver kiezingen. Ik zou mijzelf niet meer in de spiegel durven aankijken als ik deze zaak nu had laten liggen om dat er verkiezingen zijn. Als je dat doet, ben je je plaats in de politiek niet meer waard". Mocht het CDA in het college ko men na zestien jaar afwezigheid, dan ligt er voldoende werk te wach ten. Vooral op het terrein van de lo kale economie is veel te doen. "Als je ziet hoe de gemeente de Kamer van Koophandel heeft ge- bruskeerd. En hoe men met bij voorbeeld de vakbonden omgaat. Ze zien de FNV en het CNV gewoon niet staan. Dat is echt een gemiste kans. Op economisch gebied geldt dat een dubbele achterstand is in te halen, evenals in de cultuursector. Het grootste probleem is het gebrek aan bereidheid bij het bedrijfsleven om te investeren. Dat komt omdat men onvoldoende mag meepraten. Het kan niet blijven bij elkaar vrien delijk toelachen op recepties". LEIDEN - Geboren: Steven, zv. W.C. Ligt- voet en M.J. de Bruijn; Wendy, dv. T. van Bee- len en C. van der Mee; Dominic, zv. M. Smit en L. Toers Bijns; Joyce Johanna Bernadette, dv. J.C.W. Compier en J.H.C.M. Tuijnman; Cheryl, dv. J.M.F.A. van Hoek en A.C.M. Laterveer; Remy, zv. J. Visser en J.M. Leidelmeyer; Niek Christiaan, zv. F.W. Sebens en S.J. Hoekze- ma; Tim, zv. A.J. van der Putten en J.M. van Gils; Danièn, zv. R. Schlagwein en A.M.A. Caspers; Jeffrey Leonardus, zv. R. van Delft en B. de Booij; Roos Marina, dv. A. Zaalberg en J.M. Anemaet; Marco Thomas, zv. C.A.A. Lemaire en E.T. Okkes; Maria Agnes Cathari- na, dv. R.A. van den Heuvel.en C.A.A.M. Mul der; Adrianus Johannes Stefano, zv. A. Beij en E.M. Zweistra; Maria Desirée, dv. C. van den Bosch en M.H. Lindhout; Cornelis Fabian, zv. J. den Hartogh en W.J. Broekhuijsen; Arthur Adriaan, zv. R.J. van der Kwast en Y.M. Eng- berts; Lucas Nicolaas, zv. R.J. van der Kwast en Y.M. Engberts; Andrew, zv. J. Mallee en J.M.K. Elenbaas; Niels Sebastiaan, zv. G.B. Ouwehand en N.J. van Rhijn; Geertruida Jo- Burgerlijke Stand hanna, dv. G.M. den Blanken en G.J.M. Voorn; Sebastiaan Nicolaas Diederik, zv. L.H. Stolk en S. van Eek; Joost, zv. H.C.A.M. Koomen en M.A.J. Weijers; Maurice Armando Joaquim, zv. H.P. Thépass en W.C. Blasius; Lisan Eileen, dv. A.L.J. Holsbergen en H. Bakker; Wilhelmi- na, dv. W. Ros en A. van Duijn; Dennis Adriaan Dirk, zv. R. Weggemans en W.L.J. van Maren; Sattyam Kireshsing, zv. D. Bansraj en S. Dhal- ganjansing; Milan, zv. A.C. van Kapel en P.A.M. Elberse; Elsemarije Hilde, dv. J.M. La ven en H. Witteveen; Angela, dv. E.J. van Wil- lenswaard en M. de Bock; Kelly, dv. J.J. van Egmond en W.M. Brussee; Dirkje Geertruida, dv. A.J. van Diggele en E.D. van der Tol; Jaco bus Jan, zv. A.J. van Diggele ea E.D. van der Tol; Inge Marjon, dv. J.D.J. van der Mark en M.J.C. van Roekei; Wendy Louisa, dv. L. Luca; Anouk, dv. R.J.J. Henzing en I.S.C. Kientz; Vincent Jozef Pieler, zv. E.W.C. van der Zwart en A.A.M. Looijestijn; Fabian Matthijs, zv. W.M.T. van Es en M. Janbroers; Meivin Ewoud, zv. W.M.T. van Es en M. Janbroers; Abraham, zv. A. Barnhoom en G. Barnhoorn; Milan, zv. A.A.M.A. König en J.L. Verbist; Eva, 'ijk; i.T.M. Volmer; Ahlam, dv. M. Boukhidous e O. Maèyad; Josry, zv. H. Meijer en L.F. de Boer; Tessa Elena, dv. W.A.P. Hoeben en E. Blokzijl; Melanie Karina Alida, dv. J.C.M. van Gijlswijk en J.C. Wijdenes; Estrella, dv. L.F. Muller en S. Bruin; Carina, dv. T. van Melsen en G.R. de Water; Roel, zv. P.C.M. Hooger- vorst en J. van Maaren; D Hoogervorst e Moussaoui en F. El Moussaoui; Ike, zv. J.C. I Lau en S. van Beek; Ricardo, zv. B.A. Vermond en J.J. van den Berg; Isabelle Janine, dv. J.M. de Jong en M. Gelok. LEIDEN Dat de onderhan delingen tussen Freewave en Omroep Rijnland om samen een lokale omroep te vormen zijn mislukt, wekt weinig ver bazing. Beide omroepen wil len graag voor vijfjaar over de ene zendmachtiging beschik ken, maar konden het over de financiën niet eens worden. De gemeenteraad wacht nu een nieuwe discussieronde over de toekomst van de loka le omroep in Leiden. door Willem Spierdijk Als het aan WD-wethouder Van der Nat ligt - hij heeft mediazaken in zijn portefeuille - krijgt die dis cussie een vrij eenvoudig besluit. Het ziet er naar uit dat hij de ge meenteraad voorstelt om zowel Freewave als Omroep Rijnland 'representatief te verklaren. Dat betekent dat beide instellingen volgens het gemeentebestuur de maatschappelijke geledingen in deze gemeente voldoende verte genwoordigen. Het Commissari aat voor de Media mag dan utitma» ken welke omroep de zendmach tiging krijgt. Die vergunning is de afgelopen vijf jaar in handen geweest van Omroep Rijnland. Deze vereni ging heeft geprobeerd om als streekomroep voor de gehele re gio te fupgeren. Alleen Katwijk sloot zich niet aan bij deze om roep. 'Rijnland' kreeg in de loop der jaren steeds meer kritiek te ver duren. Er zou te weinig tijd zijn voor de afzonderlijke gemeenten in het uitzendgebied. In verschil lende gemeenten ontstonden dan ook initiatieven voor een eigen lo kale omroep. De steun voor de streekomroep brokkelde lang zaam af. In Leiden diende de voormalig radiopiraat Freewave zich aan voor een zendmachti ging. Zoals de Mediawet het voor schrijft, heeft wethouder Van der Nat geprobeerd om beide partijen tot elkaar te brengen. Dat is niet gelukt. Dat is spijtig, want de pro gramma's van beide instellingen kunnen goed op elkaar aanslui ten. Freewave zou zich op het brengen van muziek moeten rich ten, terwijl 'Rijnland' zich op het doorgeven van nieuws zou kun nen concentreren. Financiën De samenwerking is afgeketst op de financiën. Freewave wilde jaarlijks niet meer dan 10.000 gul den betalen om onder de vlag van Rijnland uit te zenden. De streek omroep wilde echter een veel voud van dit bedrag. Dat Omroep Rijnland zoveel geld wil helpen, is wel te verklaren. De financiële positie van 'Rijnland' is verre van rooskleurig. BUMA (de organisa tie die de belangen behartigt van auteurs van muziek) wil aanzien lijk meer afdracht ontvangen, dan Rijnland tot nu toe heeft betaald en dreigt met juridische procedu res. In de toekomst bestaat bo vendien de kans dat een financië le pijler onder de streekomroep wegvalt. Rijnland verhuurt van het eigen kanaal een gedeelte aan de kabelkrant van het Leidsch Dagblad, maar kan naar die in komsten fluiten als daarvoor een eigen kanaal beschikbaar komt. Omroep Rijnland heeft kortom een vrij wankele financiële basis. Uit het feit dat de streekomroep er in de gehele regio niet in slaag de meer dan enkele honderden tientjes-leden te verwerven, maakt duidelijk dat de omroep zich nog niet erg vast in het maat schappelijk bestel in de regio heeft genesteld. Dat blijkt ook nog eens uit het feit dat sponsors niet erg warm lijken te lopen voor 'Rijnland'. De financiële toekomst van Freewave is natuurlijk net zo on zeker. De voormalig piraat moet net zoveel afdragen aan BUMA. Het uitzendgebied is weliswaar kleiner, maar de omroep wil 24 uur per etmaal programma's ver zorgen. Freewave heeft veel ver trouwen in het vermogen om sponsors aan te trekken op grond van de contacten met bedrijven uit de piratentijd. De vraag is ech ter of die ondernemers nog warm lopen als er tegenover de sponso ring geen reclamespotjes staan. Overkoepeling Gezien de onduidelijke toekomst van beide omroepen, lijkt het be ter om de zendmachtiging in Lei den te gunnen aan een onafhan kelijke instantie. Voor deze vorm is gekozen in de gemeente Am sterdam waar verschillende in stanties programma's maken, die aanbieden aan de overkoepelen de stichting Salto en die vervol gens door die stichting worden uitgezonden. Deze structuur vookomt bovendien dat een zend gemachtigde in een monopolie positie terecht komt, wanneer straks reclame op de lokale radio en televisie is toegestaan. Al eerder kwamen in de Leidse gemeenteraad de mogelijkheden van een zogenaamde Salto-con structie aan de orde. Wethouder Van der Nat informeerde de raadsleden zelf over deze organi satievorm. De WD'er lijkt nu niet veel meer voor deze con structie te voelen. "Geen van bei de omroepen dient zich aan als overkoepelende organisatie", zegt hij nu. Een liberaal stand punt, maar zoals het PvdA-raads- lid Boot al in een eerder stadium opmerkte, er kan ook een organi satie worden uitgenodigd een overkoepelende zendgemachtig de op te richten. De oplossing om beide omroe pen representatief te verklaren en vervolgens het Commissariaat voor de Media te laten bepalen wie de zendmachtiging krijgt, is wel erg simpel. Het gemeentebe stuur kan zelf initiatieven nemen om te zorgen voor een lokale om roep met voldoende organisatori sche en financiële draagkracht. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Shellplein In december vorig jaar ging de Leidse gemeenteraad akkoord met het economische anti-apart- heidsbeleid. Dat betekent dat de gemeente bij alle aankopen die ze doet kijkt of het bedrijf waarmee zaken wordt gedaan connecties heeft met Zuidafrika. "Het is een goede zaak dat op plaatselijk ni veau naast de schone woorden over hoe verwerpelijk het Zuid- afrikaanse beleid is, ook tot da den wordt overgegaan", zei wet houder Van Dongen bij die gele genheid. De voorkeur van Leiden, en ruim veertig andere Nederlandse gemeentes verenigd in de LOTA (Lagere Overheden Tegen Apart heid), betekent bij voorbeeld dat gemeente-auto's niet meer bij de Shellpomp tanken en dat (bouw opdrachten boven de tien mille tegen het licht worden gehouden. De ministers Dales en Van den Broek zijn het er niet mee eens, maar de gemeente Leiden doet toch wat ze wil. Da's heel mooi allemaal, zult u zeggen. Maar, vragen wij ons af, hoe staat het nu met het gemeen telijke anti-apartheidsbeleid ten aanzien van putdeksels? Het Stadhuisplein, meer dan eens het toneel voor anti-apartheidsmani festaties, wordt namelijk ontsierd door een putdeksel met daarop in koeieletters de naam van Shell. Hoe verhoudt de aanwezigheid van dit putdeksel zich tot het anti- apartheidsbeleid, vragen wij ons af? Wie zegt ons dat het Leids Overleg 'Shell uit Zuidafrika' niet tijdens de manifestatie, vorig jaar op het Stadhuisplein, heeft opge roepen tot een blokkade-actie bij het Shell-laboratorium in Am sterdam, staande op een door Shell gefinancierd podium annex putdeksel? Onzes inziens rechtvaardigt de aanwezigheid van het putdeksel op het Stadhuisplein een aantal schriftelijke vragen aan het ge meentebestuur, want: welke put jesschepper in het college van B en W is verantwoordelijk voor het Het putdeksel op het Leidse Sti telijk anti-apartheidsbeleid aanwezige putgat? En welke piet lut draagt de verantwoordelijk heid voor de putafdekking? Trou wens: wat zit er in de put? Laat Shell daar mischien iets instro men? Zo ja, moet een putzuiger dat dan niet onmiddellijk onge daan maken? Zo nee, moet de put niet worden gedempt? Als wij de SP of LWG waren zouden we onmiddellijk het aftre den eisen van de hoogste putbaas bij de gemeente en natuurlijk ook de toezegging verlangen dat het putdeksel met onmiddellijke in gang wordt vervangen door het deksel van de beerput. Hoe verhoudt de naam van Shell op dit deksel zich tot het gemeen- Tieners-actief Tieners-actief is een vrijwilligers- project voor tieners. Jongeren, tussen de 12 en 18 jaar kunnen, als zij dat willen zinvolle en leuke werkzaamheden doen voor aller lei mensen, organisaties en instel lingen. Daarbij gaat het om vrij willigerswerk op allerlei térrein, bij voorbeeld: boodschappen doen voor bejaarden, zwemmen of paardrijden met kinderen die een handicap hebben, dansen met mensen in rolstoelen, tan- demfietsen met mensen die blind zijn, dieren verzorgen bij een kin derboerderij of dierenasiel, klus sen doen voor een milieu-instel ling (zooi uit de gracht vissen) of acties helpen opzetten voor Am nesty International. Roept u nu niet meteen dat jon geren allemaal luie donders zijn die geen flikker uitvoeren. Het Tieners-actiefproject is namelijk in een aantal gemeenten uitge probeerd en met zoveel succës dat het nu in een heleboel ge meenten goed draait (ook in Lei den). Veel tieners willen dus best iets doen dat ze leuk of belangrijk vin den, verantwoordig dragen en daardoor serieus genomen wor den. Tieners hebben anderen ook heel wat te bieden, menen de or ganisatoren van het project: ze zijn enthousiast, nieuwsgierig, hebben energie, tieners kunnen nog spelen (en dat zijn volwasse nen verleerd), tieners hebben ook goede ideeën, ze willen niet alleen maar kletsen, maar ook doen. Veel oudere mensen vinden het leuk als er tieners bij hen komen om iets te doen. Tieners actief is geen betaald werk, het is ook geen sociaal werk in de zin dat mensen zich gehol pen moeten voelen en tieners een offer moeten brengen. Tieners verwachten iets gelijkwaardigs: zinvol met elkaar omgaan, dingen doen die voor beide partijen leuk en waardevol zijn. Wat van belang is is dat tieners zelf kunnen kiezen uit verschil lende klussen. Ze doen dus in de eerste plaats de dingen die ze leuk of belangrijk vinden, en die soms een beetje avontuurlijk zijn. Maar het is niet vrijblijvend. Als tieners mee doen aan een activiteit moet er wel op ze gerekend kunnen worden. Er worden dus goede af spraken gemaakt waaraan beide partijen zich moeten houden. Dat het project is aangeslagen blijkt ook uit een oproep, vorige week, in het tv-programma Lin da. Niet minder dan 7000 reacties kwamen er binnen. Dat is zoveel dat de organisatie van Tiener- ac tief er bijna geen raad mee weet. De activiteit van, zoveel tieners vraagt namelijk wel enige organi satie en praktische voorberei ding. Tieners-actief zoekt daarom ook een aantal volwassenen die tieners kunnen begeleiden en in de praktijk wegwijs maken, en mensen die de contacten regelen met instellingen. Veel mensen en organisaties kunnen wel wat extra hulp ge bruiken. Aan de tieners zal het niet liggen. Volwassenen die in Leiden en omgeving actief willen worden kunnen zich opgeven bij Rob Cancrinus in het buurthuis Winnie Mandela, tel. 071-312651 of 312541.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14