TAD LEIDEN Meerderheid PvdA voor vertrek Knijers LEIDSCH DAGBLAD Als Leidse politici voor de grap nou eens doen wat ze beloven Matige interesse Bedrijven Kontakt Dagen Projectgroep voor sociale vernieuwing binnenstad-oost Onderzoek naar 'stilstand' in midden- en ldeinbedrijf s DONDERDAG 15 MAART 1990 Spoedprocedure over ontslag Kagie LEIDEN - Een grote meer derheid van de PvdA-fractie vindt dat VVD-wethouder Kuijers moet aftreden. Tweederde van de zestien le den tellende fractie vindt het handelen van de wethouder in de schouwburgaffaire zo ernstig dat zij een motie van wantrouwen tegen de libe raal zullen steunen, zo blijkt uit een besloten fractiever gadering. De WD is gisteren tijdens het Wet houders Overleg met de Fractie- I voorzitters (WOF) op de hoogte ge steld van het standpunt van de PvdA. De VVD heeft twee dagen de tijd om zich beraden op de situatie. Vrijdag is er opnieuw een WOF, zo vertelde WD-fractieleider Bakker desgevraagd. "We zullen deze da gen gebruiken om hier en daar ge sprekken te voeren", aldus Bakker. In de Leidse gemeenteraad te kent zich inmiddels een groeiende meerderheid af voor een motie van wantrouwen die vrijdag zeker tegen Kuijers wordt ingediend. Behalve de meerderheid van de PvdA-frac- tie vinden ook Groen Links, D66, de SP en LWG dat Kuijers zijn functie moet neerleggen. Het CDA heeft of ficieel nog geen standpunt bepaald, omdat er geen tijd was een fractie vergadering te houden. Maar offi cieus is duidelijk dat het CDA de wethouder niet zal steunen. Alleen de volledige VVD-fractie en een gering aantal de PvdA-raads- leden, onder wie wethouder Tesse- laar, zijn op dit moment nog bereid de liberale wethouder te handha ven. Het is dan ook de vraag of Kuij ers de raadsvergadering en de on vermijdelijke motie van wantrou wen afwacht, of de eer aan zichzelf houdt en eerder aftreedt. Tuchtmaatregelen "Wat ons betreft kan de heer Boelen weer aan de slag", reageert PvdA- wethouder Bordewijk (personeels zaken). "Wij hopen dat hij van de hele affaire voldoende heeft ge leerd, zodat zoiets niet meer zal ge beuren". Bordewijk doelt daarmee op on juiste declaraties, waarbij Boelen de gemeente Leiden voor 2000 gul den benadeelde. Boelen werd voor deze zaken door het college 'voor waardelijk ontslagen'. Hij behoudt zijn baan, maar krijgt een proeftijd van twee jaar en moet de 2000 gul den terugbetalen. Met adjunct-di recteur Kagie liep het minder goed af. Hij werd door B en W gewoon ontslagen. Volgens B en W is er een duidelijk verschil tussen de verwijten die bei de ambtenaren kunnen worden ge- I maakt en dus ook een verschil in I straf. Het simpele feit dat een'amb tenaar geld steelt door gefingeerde declaraties in te dienen, leidt niet al tijd tot ontslag, zo stelt Bordewijk. Ook de hoogte van het bedrag is niet bepalend. "Er zijn geen tabellen aan de hand waarvan je kunt zeggen: als je zo veel verduistert, word je ontslagen. Het hangt van veel factoren af. Bij voorbeeld of er in het verleden al eens iets is gebeurd", verduidelijkt Bordewijk. De PvdA'er vindt niet dat ambtenaren bij de gemeente een soort vrijbrief hebben gekregen om 2000 gulden te verduisteren nu Boelen hiervoor niet is ontslagen. In de schouwburg-affaire loopt een aantal zaken door elkaar. Het begon als een strafrechtelijk onder zoek naar de verduistering van 132.000 gulden, maar al snel bleek dat er een grote chaos heerste bij het theater. En dat er niet werd in gegrepen door de verantwoordelijk wethouder, de VVD'er Kuijers. Het onderzoek van de Commissie voor de Rekeningen heeft dat aange toond. In het strafrechtelijk onderzoek kwam Kagie uiteindelijk naar voren als verdachte voor het verduisteren van de 132.000 gulden. Hij werd daarvoor gearresteerd en door de gemeente geschorst. Tijdens haar speurtocht stuitte de politie ook op fraude bij het internationaal volks- dansfestival waarvan Kagie de or- I ganisator was. Volksdansfestival "Kagie is ontslagen vanwege drie zaken", aldus Bordewijk, die er slechts twee wil noemen. De fraude bij het volksdansfestival en het ver valsen van een recettestaat naar i aanleiding waarvan hij werd opge pakt. Het derde punt is volgens Ka gie zelf de aanschaf van een videore corder via de schouwburg. Omdat het theater korting kon krijgen, heeft Kagie het apparaat via de schouwburg aangeschaft. Volgens hem was er een afspraak over terug betaling van het aankoopbedrag. De verduistering van 132.000 gul den is door het college niet bij de discussie over de disciplinaire maatregel betrokken, omdat Kagie ontkent dat te hebben gedaan. Het is vooral de kwestie rond het volksdansfestival die het college hoog heeft opgenomen. Kagie vul de daarbij een subsidieverzoek ge richt aan de provincie expres fou tief in, omdat hij bang was dat er geen geld zou worden overgemaakt. "Dat is dusdanig laakbaar hande len. Dat valt niet meer onder het maken van een fout, maar is ge woon plichtsverzuim", meent Bor dewijk. Kagie zelf is boos over het ont slag. "Er wordt met twee maten ge meten. Ik heb nooit een gulden in mijn zak gestoken en wordt ontsla gen. Boelen heeft 2000 gulden ver duisterd, ten minste dat is wat de politie kan bewijzen, en hij mag blij ven. Dat is toch ongelooflijk". Procedure Zijn advocaat, mr. M.A. Visser, heeft aangekondigd het ontslag aan te vechten bij het Ambtenarenge recht in Den Haag. Visser spant een spoedprocedure aan tegen de ge meente, waarin hij verzoekt om het ontslag ongedaan te maken. In de schouwburg is door een deel van het personeel verheugd ge reageerd op de terugkeer van Boe len, maar een ander belangrijk deel van de medewerkers is niet echt blij. "Het is beslist door B en W. Dat hebben we te accepteren", zegt een van hen. Boelen was gisteravond samen met het nieuwe hoofd van de direc tie cultuur Van Baarle op een bij eenkomst van het voltallige schouwburgpersoneel. "Hij heeft daar zijn excuses aangeboden voor wat hij heeft gedaan", vertelt de me dewerker, die de college-beslissing over Kagie 'niet te pruimen' noemt. "Onder het personeel heerst grote verslagenheid dat Hans Kagie is ontslagen vanwege een aantal za ken, waarvan nog niets is bewezen. En uiteindelijk zijn het wel zaken waarvoor Boelen de verantwoorde lijkheid droeg. Ik vind het boven dien laag bij de grond dat hij wordt gepakt voor het volksdansfestival, dat zes jaar geleden plaatshad en waarvan ook nog niets is bewezen. Kagie is gewoon de zondebok ge worden". Medewerkers van de schouwburg hebben overwogeïi actie te voeren tegen de beslissing van B en W. Uit eindelijk is besloten dat niet te doen. "Maar als je het bijltje erbij neer gooit, worden er twee groepen de dupe: het publiek dat kaartjes heeft gekocht en de artiesten en hun technici. Dat kun je gewoon niet maken". LEIDEN - Indien Leidse politici nu eens voor de grap doen wat ze beloven, hoeven de gehandicap ten van deze stad voor de komen de vier jaar niets te vrezen. Ze zul len zich in de hemel wanen. Im mers, van echte actie voor de ge handicapte medemens is de afge lopen vier jaar nauwelijks sprake geweest. door Meindert van der Kaaij Tijdens het forum gisteravond over gehandicaptenbeleid beloof den de vertegenwoordigers van alle aanwezige politieke partijen beterschap. Het organiserende Overleg Gehandicapten Beleid had vier stellingen geformuleerd waarvan de partijen moesten zeg gen of ze het mee eens waren of niet. Zoals te voorspellen was ble ken alle kandidaat-raadsleden bij elke stelling het beste met de ge handicapten voor te hebben. Natuurlijk vonden ze dat bij de reconstruering van de Breestraat rekening met de gehandicapten moest worden gehouden. Uiter aard moest het eens afgelopen zijn met de uitstallingen van win keliers op winkelpromenades zoals de Haarlemmerstraat. Het leed geen enkele twijfel dat het van de zotte is dat het Stadhuis niet altijd goed bereikbaar is. En ga zo maar door. Degene die zich terecht aange vallen voelde was de 'coördine rende wethouder gehandicapten beleid' Hans de la Mar, eveneens lijsttrekker Groen Links. Hij be streed dat de laatste jaren op dat gebied helemaal niets was ge beurd. Hij wees op kleine vorde ringen in de binnenstad. "Je kunt je beter op kleine concrete zaken richten dan op algemene beleids lijnen", zo beweerde De la Mar. Mensen uit de opvallend goed ge vulde zaal waren dat toch niet met hem eens. "Als je dat niet op grotere schaal aanpakt komt er nooit iets van de grond. Neem nu de Vijf Meilaan die ze willen re construeren. Maak dat dan ook goed voor gehandicapten en be perk het niet tot de binnenstad", In een van de stellingen werd gepleit voor een verandering van de bouwverordening, die ertoe zou moeten leiden dat aanpasba re woningen worden gebouwd. Nu wordt vaak veel geld uitgege ven om normale woningen alsnog voor een gehandicapt persoon be woonbaar te maken. Wanneer bij nieuwbouw rekening wordt ge houden met een eventuele aan passing, kan een woning later zonder al te veel kosten alsnog ge schikt worden gemaakt. Het aanpassen van woningen is niet alleen nodig voor gehandi capten, maar ook voor ouderen van wie de lichaamsfuncties in de loop der jaren achteruit zijn ge gaan. Ja, VVD-raadslid Alexan der Geertsema was het er hele maal mee eens. Hij deed er nog een schepje bovenop door te belo ven dat hij zich zou inzetten om de procedure van de aanvraag van aanpassingen te bekorten. Een toehoorder die het kenne lijk allemaal al eens had gehoord, werd het te gortig en stond op. "Op de Pelikaanstraat komen er 240 seniorenwoningen. Weet u of die woningen aanpasbaar zijn?" vroeg de man met overslaande LEIDEN - De directie welzijn wil in navolging van de actie 'Leiden, stad voor vluchtelin gen', ook zoiets op gebied van gehandicapten opzetten. In een periode van drie maanden moet de Leidse burger meer bekend worden gemaakt met de proble men waarmee gehandicapten in de praktijk worstelen. Wethou der De la Mar van sociale zaken verwacht dat deze actie in het najaar van start gaat. Volgens De la Mar wordt het de minder-validen soms uit pu re onwil moeilijk gemaakt. Va ker is het echter onwetendheid, zo stelt hij. Hij geeft het voor beeld van de stratemaker die Speciale actie voor invaliden een invalidenparkeerplaats aan legt en de papierbak zodanig neerzet dat het autoportier niet open kan. "Dat is niet om te pes ten, maar een kwestie van niet doordenken". De bedoeling is dat in drie maanden tijd verschillende or ganisaties nauw bij de actie wordt betrokken. Gedacht wordt aan de NZH, zodat bij voorbeeld bij haltes bordjes kunnen komen met de buslij- De Bedrijven Kontakt Dagen ondernemer ligt". LEIDEN - De Bedrijven Kontakt Dagen zijn in Leiden geen door slaand succes. Het evenement dat gisteren en vandaag voor de zesde keer in de Groenoordhallen wordt gehouden heeft dit jaar drie stands minder dan vorig jaar. In de 17 an- dere steden waar deze dagen wor den gehouden is er nog steeds flin ke groei en moet gewerkt worden met wachtlijsten. De gedachte ach ter deze dagen is dat bedrijven uit de regio met elkaar kennis maken en gebruik maken van eikaars dien sten. Leidse ondernemers lijken het dus niet eens te zijn met de wethou der Van der Nat van economische aangelegenheden die de beurs opende. In zijn toespraak stelde hij gistermiddag dat dit evenementen voor bedrijven goede middelen zijn in de belangstelling te komen. "Succesvol deelnemen aan beurzen en tentoonstellingen is zeker een haalbare kaart". Mededirecteur L.J. Corstjens van de Bedrijven Kontakt Dagen zegt niet te weten waarom de Leidse on dernemers het laten afweten. Ze geeft het voorbeeld van Breda waar onlangs 248 bedrijven op de beurs stonden en nog eens 60 op de wacht- lijst terechtkwamen. Dat steekt schril af bij de 125 Leidse onderne mers die de moeite hebben geno men om een stand te huren. "En dat terwijl er in de Leidse regio vier keer zoveel bedrijven zijn gevestigd als in Breda", zegt Corstjens. Ook het symposium met de titel 'Bedrijvig in Europees Kontakt' dat gisteren op het programma stond werd door slechts 30 ondernemers bezocht, hoewel er enkele duizen den ondernemers waren uitgeno digd. De symposia in andere steden trekken daarentegen volle zalen. Volgens Corstjens is het niet de prijs van 950 gulden die een bedrijf ADVERTENTIE LEIDEN - Voor het oostelijk deel van de binnenstad is onlangs een projectgroep sociale vernieuwing ingesteld. Deze groep moet voor de wijken Pancras-Oost en Noord-Rij- nevest een compleet plan opstellen. Tot nu toe waren er in deze wijken die in min of meerdere mate te kam pen hebben met verpauperingsver schijnselen, alleen maar incidentele projecten en susidies. Vorige week presenteerde het ka binet zijn plannen met betrekking tot de sociale vernieuwing, die een totale aanpak inhoudt van proble men in wijken die in vele opzichten bij andere buurten achter lopen. Dat houdt in dat het bestrijden van verpaupering in een wijk nauw ge paard moet gaan met het gericht bieden van werk en geven van on derwijs aan langdurig werklozen. Buurtopbouwwerk binnenstad is nu begonnen met het bundelen en bijstellen van alle bestaande projec ten en het maken van nieuwe plan nen. Bij het maken van het sociale vernieuwingsplan voor de oostelij ke binnenstad zijn verschillende in stellingen betrokken. Behalve buurtorganisaties en bewoners commissies doen er ouderenorgani- saties, maatschappelijke instellin gen, woningbouwverenigingen, welzijnsinstellingen, gemeentelijke instanties en en de politie mee aan het opstellen van de plannen. Het grootste assortiment TUINMEUBELEN met toebehoren tussen Den Helder en Breda in elke prijsklasse \^JaapcKgoy'& - iTUINDORP/ Heereweg 350 (N208) Lisse telefoon 02521-19037 voor een stand moet neertellen. "Daarin is alles begrepen. Ze krij gen daarvoor reclame, de naam van het bedrijf komt in de catalogus, ze krijgen relatiekaarten en voor de rest wordt ook gezorgd. We zouden er wel eens onderzoek naar willen verrichten. We denken soms dat het aan de mentaliteit van de Leidse on dernemer ligt". Corstjens overweegt nog niet om er mee te stoppen. "Ze zullen ooit eens weten dat dit er is. Bovendien, uit ervaring met andere steden we ten we dat het beslist niet aan het concept ligt. Het zal dus ooit moe- ten lukken". Beurs Duitse wijn LEIDEN - Het Informatiebureau voor Duitse Wijn houdt 2 en 3 april een wijnbeurs in de Pieterskerk aan de Kloksteeg. Hierbij wordt het as sortiment gepresenteerd van 45 wijnproducenten. Er wordt een prijs uitgereikt aan de restaurateur met de beste Duitse wijn-kaart. Voorts worden speciale proeverijen gehouden. De beurs, beide dagen geopend van 12.00 tot 17.30 uur, is alleen bestemd voor handelaren. LEIDEN - Acodec International bouwt aan de Flevoweg in de Me- renwijk een bedrijfshal met een vloeroppervlakte van 2200 vierkan te meter. Aan twee bedrijven, een aannemersbedrijf en een handels onderneming, is reeds ruimte ver huurd. Acodec, bouwer van be drijfshallen, is nog op zoek naar een derde gegadigde voor dit pand. nen in braille. Met middenstan ders en horeca-exploitanten kan eens gesproken worden over hoe ze gehandicapte mensen be ter dan tot nog toe van dienst kunnen zijn. Schoolkinderen moeten zelf in een rolstoel plaatsnemen zodat ze kunnen ervaren hoe het is om een be perkte bewegingsvrijheid te hebben. "We hopen dat het dezelfde gunstige resultaten heeft als 'Leiden, stad van vluchtelin gen'. We verwachten dat Leide- naars ook nu vanzelf over deze dingen gaan nadenken en uit eindelijk met eigen oplossingen komen", aldus De la Mar. stem. Geertsema reageerde zoals veel politici dat doen: "Ik zit niet in de commissie volkshuisves ting. Ik moet dus zeggen dat ik het niet weet". Hij vergat echter erbij te vertellen dat hij wél in de raadscommissie zit die over ge handicaptenbeleid gaat. Thuishulp Het CDA-raadslid Biegstraten kreeg het op zijn beurt moeilijk toen hij braaf vertelde dat het zo goed is dat er thuishulp is. Hij hechtte veel belang aan het leve ren van 'maatwerk' aan hulpbe hoevenden. Dat schoot een ande re luisteraar weer in het verkeer de keelgat. Met een onderhuidse getergdheid reageerde de man door te wijzen op het afgelopen beleid van de eerste twee kabinet ten van Lubbers. "Meneer Biegstraten kan prachtig vertellen over hoe be langrijk thuishulp wel niet is, maar dat is allemaal vrijwilligers werk. Dat gaat bij de gratie dat het voor die mensen leuk blijft. Van zorg op maat komt zo niets terecht. Ik ben dan ook niet ge lukkig met de zorgzame samenle ving van het CDA. Ik weet uit er varing dat er de laatste jaren niets is opgebouwd, er is alleen maar afgebroken". Biegstraten bleef echter stug volhouden dat hij mensen kende die 'voor buren en vrienden in de bres sprongen'. "Misschien heeft u die niet ontmoet. Dat is jam mer", reageerde Biegstraten. Zelfs lijsttrekker Van der Meij van de combinatie SGP/GPV/RPF wist dat in deze tijd de 'nabuurschap weg is'. "Ne derland is een rijk land, en geld voor profesionele hulp moet er gewoon komen", zo stelde hij. LEIDEN - Ondernemersorganisatie Leiden Leeft heeft vergaande plan nen voor een grootscheeps binnen- stadsonderzoek. Onderzoeksbu reau Van Heesewijk gaat bekijken wat precies de goede en slechte kan ten van de Leidse binnenstad zijn voor het midden- en kleinwinkelbe- drijf. Het onderzoek gaat 120.000 gulden kosten. Aanleiding voor het onderzoek zijn alarmerende berichten van de Kamer van Koophandel die wijzen op gelijkblijvende omzetten van midden- en kleinbedrijven in de binnenstad. De landelijk trend is echter dat de winsten in die sector flink groeien. "In dat licht bezien is Expositie in bibliotheek LEIDEN De expositie 'Voor keurstemmen' in de biblioteek aan de Nieuwstraat is gisteren geopend. Tijdens die tentoonstelling worden de literaire voorkeuren van onder anderen burgemeester Goekoop en diverse andere raadsleden geëxpo seerd. Ter gelegenheid van de tentoon stelling is er ook een boekje samen gesteld waarin de burgemeester en raadsleden uitleggen waarom hun voorkeur naar een bepaald boek uit gaat. De bibliotheek heeft 200 exem plaren laten drukken die tegen be taling van vijf gulden worden ver kocht bij de expositie. De tentoon stelling duurt tot het einde van deze maand. Directeur van Groenoorcthal tegen nieuwe verbindingsweg LEIDEN - Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen heeft geen enkel begrip voor de suggestie van wethouder M. van der Molen om een weg naar de vuilverbranding aan te leggen over het terrein van de Groenoordhallen. Volgens De Jong is het idee niet uitvoerbaar omdat op de plaats waar de wethouder de weg moet ko men de losplaats van de veemarkt is. "Er moet dus een andere oplos sing worden gevonden". De Jong snapt evenmin waarom er een aan- en afvoerweg moet ko men. "Ik meen toch te hebben be grepen dat de verbranding wordt gesloten; als je de gemeenschap op kosten wil jagen moet je het zo doen". De wethouder heeft buurt bewoners van Greoenoord beloofd de mogelijkheden voor een dergelij ke weg te onderzoeken. De Jong vermoedt dat de wethouder het plan heeft geopperd 'voor de ge moedsrust van de buurt'. "Anders kan ik het ook niet vatten". stilstand dus achteruitgang. De Leidse winkeliers verliezen zo ter rein", stelt L. Palm, bestuurslid van Leiden Leeft en groot voorstander van zo'n onderzoek. Het speurwerk, dat zo'n zeven maanden in beslag neemt, moet aan het licht brengen wat er aan de Leidse binnenstad mankeert. Daar naast moet Van Heesewijk aanbe velingen doen om de Leidse bin nenstad weer in de lift te krijgen. Volgens Palm mag het daarbij ech ter niet blijven. "We gaan niet zo'n groot bedrag investeren als het ver volgens ter kennisgeving wordt aangenomen en er niets mee wordt gedaan. Ik verwacht van verschil lende zijden daadwerkelijke actie om de situatie te verbeteren. Dus ook de politiek zal een daad moeten stellen", zo laat Palm weten. Leiden Leeft - dat bestaat uit win keliers van Breestraat en Haarlem merstraat, Kamer van Koophandel, VW, KNOV, en de Raad voor Fili aal- en Grootwinkelbedrijf - heeft gekozen voor het bureau Van Hees ewijk, omdat dit bedrijf al eerder in Leiden een grootscheeps onder zoek heeft gedaan. Onlangs maak ten zij een rapport over het nieuwe parkeerbeleid in Leiden. Werklozen aan het werk in Leidse winkels LEIDEN - Tussen de gemeente en winkeliers is vergaande overeen stemming over het in dienst nemen van langdurig werklozen. Een deel van het geld dat de gemeente be spaart doordat er minder mensen gebruik maken van een sociale uit kering, komt in een fonds terecht. Hieruit worden acties betaald om de binnenstad van Leiden te pro moten. Vooral in de regiogemeen ten zal reclame worden gemaakt voor de stad. Volgens Palm moeten de langdu rig werklozen mensen wel aan een aantal voorwaarden voldoen. "Zo willen we dat die mensen echt de bereidwilligheid hebben om in de winkel te staan", zo zegt hij. Daar naast krijgen gegadigden een bij- of omscholing die verzorgd wordt door het GAB. Wethouder Van der Nat van eco nomische aangelegenheden is ver heugd over het convenant dat tus sen winkeliers, Gewestelijk Ar beidsbureau en gemeente Leiden gesloten gaat worden. Ook is hij een voorstander van het grootschalige onderzoek naar de knelpunten in de binnenstad. Leiden Leeft heeft voor het onderzoek bij de gemeente een subsidie aangevraagd. B en W heb ben hierover echter nog geen be sluit genomen. STAD LEIDENSTAD U J Q.LR STAD LEIDENSTAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13