Baars M,A. MULDER B.V. [M]Het Motorhuis Van den Broek voorkomt bouw giffabriek in Iran Peperduur prototype botst tegen betonblok Volvo 480 cabriolet test reacties in Genève PERSONENWAGENS BV Bazoft wist te veel HET AUTO-VERKOOP-CENTRUM VAN DE RECIO GM m rAjiifo Amerikaanse prototypen: high-tech tot compact-car AUTOMOBIELBEDRIJF Joris Voorhoeve volgens NIPO minst betrouwbare politicus Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 071 - 769 313 OPEL ISUZU CHEVROLET PONTIAC OLDSMOBILE BUICK CADILLAC MICHELIN geeft gratis een boekje uit met alle bandenspanningen voor 43 merken auto's. Er staan ook montagevoorschriften in en andere belangrijke onderwerpen als ban denkeus, rijden met de caravan, winterhanden en spanning meten. Het zakboekje is schriftelijk aan te vragen via Postbus 7163, 1007 JD Amsterdam. Tijdens bestendigheidssproeven met peperdure prototypes van bekende automerken in het bots- laboratorium van TNO in Delft blijven de deuren voor toeschou wers gesloten. Jammer, want het moet een geweldig spektakel zijn om een handgemaakte wagen die enkele tonnen heeft gekost, met fikse vaart tegen een massief be tonblok ineen te zien kreukelen. Een full-scale-test met comple te auto's vindt niet elke dag plaats, vertelt ir. Hans Driever, hoofd van de afdeling Letselpre ventie van het Instituut voor Weg transportmiddelen TNO. Vaak is het testen van onderdelen al vol doende. Daarnaast raakt het wer ken met computersimulaties te genwoordig in zwang. Ook de kwaliteit van accessoi res, kinderzitjes en autogordels, wordt in Delft onder de loep ge nomen. Het gebruik van gordels wordt door TNO ten zeerste aan gemoedigd. Onomstotelijk is aan getoond dat het gebruik van een gordel in vrijwel alle gevallen het letsel beperkt. Het aan den lijve ondervinden van de gevolgen van een botsing is een goed dwangmiddel om au tomobilisten in de autogordel te krijgen. Onlangs is Veilig Verkeer Nederland gestopt met demon straties van de botssimulator. „Zeer spijtig", vindt Driever, „want veldonderzoek toont aan dat er onvoldoende van de gordel gebruik wordt gemaakt. Boven dien wordt de riem vaak foutief gedragen. We zijn erg geschrok ken van de resultaten". De botssimulator was lange tijd een succes. Door heel het land kon het publiek in een slede plaatsnemen, die dan met een snelheid van 8,5 kilometer per uur tot stilstand kwam. Na een flinke klap op de alternatieve roetsjbaan bleek menig aangesla gen proefpersoon bekeerd en be loofde voortaan trouw de gordel aan te gespen. Van de honderdduizenden Ne derlanders die een ritje hebben gemaakt met de botssimulator, kwamen enkelen met klachten uit de demonstratie tevoorschijn. „Hoe klein de kans op letsel ook is, je kunt hiervoor als organisatie niet de verantwoording nemen", meent Driever. En dus verdween de 'schietstoel' uit het straat beeld. Acht miljoen Intussen gaat het botsonderzoek bij TNO gewoon door. Jaarlijks vallen in het verkeer honderden doden en tienduizenden gewon den. Volgens de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid kost dit de maatschap pij tussen de twaalf en vijftien miljard gulden per jaar. Daarbij valt het jaarbudget van Drievers afdeling, acht miljoen gulden, in het niet. Voor dat geld wordt onderzoek gedaan voor de overheid, instel lingen en het bedrijfsleven. De werknemers van het TNO-botsla- boratorium testen, tegen beta ling, nieuwe kinderzitjes, veilig heidsgordels, prototypes van veel Europese automerken, maar ook andere rijdende voorwerpen zoals rolschaatsen en rolstoelen. De laatste jaren komen daar op drachten bij van verzekerings maatschappijen en advocaten, die na een ongeval bakkeleien over de schuldvraag. Soms wordt op het schadebedrag beknot als blijkt dat het letsel beperkt had kunnen blijven als de automobi list zijn gordel had gedragen. Het 45 werknemers tellende on afhankelijke instituut is uitge groeid tot een trendsettende in stelling. Europese regelgeving voor kinderzitjes en gordels bij voorbeeld is gebaseerd op nor men die in Delft zijn opgesteld. Vorig jaar is een van de TNO-me- dewerkers aangesteld als hoogle raar letselbiomechanica (de we tenschap die bekijkt wat er met een lichaam gebeurt onder ge- weldsinwerking) in Eindhoven. Dankzij de samenwerking met de universtiteit zal de afdeling Let selpreventie volgens Driever ver der uitgroeien tot een internatio naal kenniscentrum. 'Schietbaan' Op een slede in de kleine 'schiet baan', zoals de proefopstelling 'door de TNO'ers oneerbiedig wordt genoemd, ligt P10, het oud ste kind van de dummy-familie die door TNO is ontwikkeld. In een hoek ligt Pinokkio, een oude houten pop, die twintig jaar gele den dienst deed als eerste dum my. De dummy-familie, een vijf tal kunststofpoppen, wordt tij dens testen op allerlei meetappa ratuur aangesloten. Als ze de klap maken tegen het brok beton met een gewicht van vierhonderd ton, verlicht een batterij felle lampen het tafereel. De belichting is no dig om goede high-speed filmop namen te kunnen maken. Behal ve de meetgegevens van de botsproef zijn filmbeelden onont beerlijk. In het botslaboratorium funge ren alleen poppen als proefobjec ten. Van iijken maakt men geen gebruik. „Niet uit ethische over wegingen, want in de medische wetenschap is het ook niet onge woon, maar meer omdat we er niet voor zijn uitgerust", ver klaart Driever. Sinds kort heeft het botsteam gezelschap gekregen van Euro- sid, een robuuste, maar geavan ceerde knaap die in Europees ver band speciaal is gebouwd voor proeven met flankbotsingen. Dus als de auto geraakt wordt aan de zwakke zijkant. Driever: „De be staande dummy-familie is alleen geschikt voor frontale klappen. Eurosid scharniert ook opzij". Lange tijd is veel aandacht ge schonken aan de frontale botsing. De kooisconstructie, de kreukel- zone, de vorm van de motorkap. Nu komt daar de zijkant bij. „Niet het meest beschermde punt van een auto", weet Driever die als ge volg van het flankonderzoek een verandering in het uiterlijk van de auto voorziet. Op de Salon van Genève die tot en met 18 maart wordt gehouden staan de Amerikaanse autogiganten Ford en General Motors met een aantal prototypen. Ford presenteert de Ghia Zig en de Ghia Zag, twee com pact-cars die kleiner zijn dan de Ford Fiesta. De Zag meet 338 cm en de Zig 345 cm en ze hebben dezelfde wielbasis van 223 cm. De Zig appelleert aan het sporie- ve type autorijder, terwijl de Zag be doeld is voor de vrije-tijdsrijder. De Zag heeft wel veel weg van de Nis san S-Cargo die veel meer bedoeld is voor stadsbesteldiensten. De Ghia Zag heeft tal van gebruiksmo gelijkheden, door het variabel ma ken van het interieur. Zo kunnen de achterzittingen geheel worden uit genomen, zit er een intrekbaar ba gagerek in het dak, bestaat de ach terklep uit twee delen en heeft deze mini-Ford stoelen met vrijliggende buizen bekleed met nylon. Als lichtgewicht roadster met zijn open carrosserie heeft de Ghia Zig veel weg van de recent op de IAA gelanceerde Porsche. Voorzien van een pittige motor als de 1.6i uit de Fiesta XR2 zal dit sportief gelijnde concept net als de Zag op basis van de Fiesta, zeker opvallen. Hij heeft een portable CD-speler, grote op- bergvakken in de portieren en een rolluik over de bagageruimte achter de stoelen. General Motors Bij General Motors lanceert men twee concept-cars: de Aurora en de CERV-III. De laatste is een Lam- borghini-achtig model aangedreven PORSCHE heeft de 911 Turbo aan gepast waardoor de 3.3 ltr motor nu met 320 pk nog meer vermogen heeft gekregen. Om al die krachten goed op de weg te krijgen zijn ook het chassis en de vooras gewijzigd. Ook de carrosserie is veranderd, waarbij vooral de grote achterspoi ler opvalt van deze alleen als coupé te leveren sportauto. Zijn topsnel heid is 270 km/u en van 0-100 km/u gaat in 5 seconden. FORD heeft in Europa vorig jaar een recordverkoop gehaald van 1,55 miljoen auto's. Het merk verwezen lijkte in Europa een produktiestij- ging van 2,5 procent; het meest ge vraagde model is de Fiësta. In Ne derland heeft Ford opnieuw de tweede plaats behaald met een ge stegen marktaandeel van 10,4 pro cent. In ons land is het populairste model de Escort, gevolgd door de Sierra en de Fiesta. BMW heeft voor de 324td en 524td nu een dieselkatalysator beschik baar. In combinatie met de uitge breide elektronische regeling van de dieselinspuiting (DDE) voldoet BMW aan de thans geldende Ameri kaanse normen. Turbodiesels heb ben het voordeel van meer lucht- aanvoer, dat behalve extra vermo gen ook leidt tot een betere verbran ding. De KAT-versies veroorzaken 10 procent minder roetuitstoot. door een 5,7 ltr V8-motor. Voorzien van een turbolader en een interkoe- ler levert de krachtbron aan deze opwindende high-tech sportauto een vermogen van liefst 650 pk. Van het al verkrijgbare GM-gam- ma zijn de volgende modellen voor '91 aangepast of geheel herzien. De Firebird is van voor tot achter com pleet gewijzigd en is leverbaar in drie versies: Firebird, Trans Am en Trans Am GTA. De Blazer als 4- deurs is nieuw voor Europa; hij biedt een kwart meer ruimte en kan worden uitgerust met twee- of vier- wielaandrijving. Standaard be schikt de Chevrolet Blazer over een 4.3 ltr V6-motor. De Volvo 480 in cabriolet-uitvoe ring, staat tot en met zondag op de Autosalon van Genève de reacties van het publiek uit te lokken. Deze styling studie is het uiteindelijke re sultaat van de samenwerking tus sen Volvo, ASC en EBS. De American Sunroof Company en Ernst Berg Systems uit Zaven- them-Zuid in België hebben voor Volvo de 480 Cabriolet mogen ont wikkelen. Twee jaar geleden was er al een door de firma ASC ontwik kelde mock-up te zien. Nu zijn de plannen van Volvo zo serieus dat de 480 Cabriolet eind volgend jaar wordt geïntroduceerd. Per maand zal Volvo Bom ruim 100 stuks van deze auto gaan bou wen. Het model heeft een handbe diende opvouwbare zachte kap en een elektrische sluiting. De Chevrolet Caprice is voor het modeljaar '91 van een hoekig model veranderd in een vloeiende 5-zits li mousine. Standaard ABS, airbag en airco en hij wordt aangedreven door een V8-motor met een inhoud van 5 ltr. Bij Buick heeft het ontwerp van de Park Avenue ook dezelfde glooi ende lijnen meegekregen. Verder is de 3.8 ltr motor van 170 pk en de 4- traps automaat verbeterd. De Chevrolet Caprice 1991 heeft vloeiende rondingen, die de traditionele hoekige lijnen vervangen. (foto pr) EBS, dat onder leiding staat van de Nederlander Ernst Berg, is onlangs samengegaan met ASC uit Los An geles. In de 480 Cabriolet hebben beide firma's een aantal van hun ideeën kunnen verwezenlijken. De tweezits auto is uitgevoerd met een vaste stalen rolbeugel en uitstulpin gen in het kunststof tonneau-dak ter hoogte van de hoofdsteunen. Achter de twee zitplaatsen is ruimte voor bagage, de kofferbak is bij het open rijden namelijk geheel gevuld met het linnen dak. De 480 Cabriolet heeft de technische speci ficaties van de 480 Turbo. Dat komt De Volvo 480 cabriolet staat nu nog als styling-studie op de Salon van Genève, maar zal over ruim een jaar voor 75 mille te koop zijn. (foto GPD) neer op een motor van 1.7 ltr/120 pk: en een top van 195 km/u. Ander nieuws van Volvo is de in troductie van een ZF-automaa"t voor de 400 serie. Deze 4-traps auto matische versnellingsbak is alleen leverbaar in combinatie met een in jectie- of turbomotor. De bak heeft een hydraulische koppelomvormer die in de 4de versnelling door de be grenzer wordt uitgeschakeld. Dat scheelt geluid en onnodige slijtage van de motor. Verder beschikt de automaat over een ingebouwde warmte-wisselaar. De meerprijs voor de ZF-bak is voor alle model len 2.500,- inclusief btw. Rietschans 70 - Leiderdorp - Tel. 071-899307 Rijnsburgerweg 88 - Rijnsburg - Tel. 01718-29302 BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE ZOETEHMEER (ANP) - Het ministerie van buitenlandse zaken heeft in 1987 met succes druk uitgeoefend op het Nederlandse be drijf John Brown Engineering uit Zoetermeer om te voorkomen dat het, samen met buitenlandse ondernemingen, een fosforpen- tasulfidefabriek in Iran zou bouwen. Fosforpentasulfide kan die nen als grondstof voor de produktie van gif- en zenuwgas. Dat heeft een woordvoerster van buitenlandse zaken vanmorgen be vestigd na een publikatie in week blad Vrij Nederland. De angst dat de opdracht aan het Zoetermeerse bedrijf feitelijk zou leiden tot de bouw van een gifgasfabriek in Ir»n toen nog volop in de Golfoc verwikkeld leidde volgens Vrij Nederland tot de interventie van BZ. Economische Zaken voelde aan vankelijk wel voor de miljoenenor der, maar na een persoonlijk ge sprek tussen toenmalige staatsse cretaris Van Rooij en minister Van den Broek ging zij akkoord met het ontraden van de orde. "In die tijd was het inzicht nog niet breed ver spreid dat fosforpentasulide ge bruikt kon worden voor de produk tie van zenuwgas", aldus de woord voerster van BZ. "Wij hebben toen inderdaad een lobby gevoerd om betrokken partijen te overtuigen dat de stof gevaarlijk is". De woordvoerster wees verder op de correcte houding van het bedrijf dat voor het aannemen van de order contact opnam met het ministerie. John Brown Engineering kon op grond van de huidige Nederlandse wetgeving niets verboden worden. Om te voorkomen dat andere West- europese ondernemingen de order zouden overnemen, strekte de lob by van BZ zich uit naar Italië, Groot-Brittannië. Zwitserland en de Bondsrepubliek. Woordvoerder Williams van het in Zoetermeer gevestigde bedrijf bevestigt in het najaar van 1987 be naderd te zijn door Iran. Maar het bedrijf heeft volgens hem afgezien van de order wegens diverse zakelij ke redenen ("various business rea sons"). Of daaronder ook politieke redenen verstaan kunnen worden, wil Williams noch bevestigen noch ontkennen. Williams geeft geen commentaar op de vraag of zijn be drijf contacten heeft gehad met ambtenaren van Buitenlandse of Economische Zaken. DEN HAAG (GPD) - Joris Voor hoeve (VVD), Hanja Maij Weggen (CDA) en Jan Pronk (PvdA) zijn vol gens een onderzoek van het NIPO de minst betrouwbare politici van dit moment. Slechts 28 procent van de bevolking stelt vertrouwen in de ministers Maij Weggen (verkeer) en Pronk (ontwikkelingshulp), terwijl WD-leider Voorhoeve hekkeslui- ter is met een score van 19 procent. Minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek (CDA) geldt als de meest betrouwbare bewindsman1 uit het derde kabinet-Lubbers. Van den Broek ontmoet in de peilingen iets meer vertrouwen dan minister president Lubbers en vice-premier Kok. Onder de fractievoorzitters scoort D66-leider Hans van Mierlo het hoogst. Een ruime meerderheid van de bevolking heeft wel vertrou wen in hen. LONDEN In de Iraakse media staat president Saddam Hussayn ook wel bekend als 'de adelaar wiens grootheid de hemel van licht' vervult'. Onder tegenstanders wordt in minder poëtische termen over de man gedacht. Een politieke grap over de 'geliefde leider' kan reeds reden zijn tot executie. door Cees van Zweeden Wat de Iraans-Britse journalist Farzad Bazoft vorig jaar september deed, was in de ogen van de leider een veel ernstiger vergrijp. Bazoft reed in een door verpleegster Daph ne Parish bestuurde auto naar het militaire complex al-Iskandria om te onderzoeken of zich daar een gro te explosie had voorgedaan. Bazofts exercitie was eigenlijk een tamelijk gewoon journalistiek onderzoek. Maar het werd verricht in een heel ongewoon land. Toen hij enkele dagen tevoren in Irak was aangekomen om de verkiezingen te verslaan, meldde het dagblad The Independent dat een explosie bij al- Iskandria aan mogelijk 700 mensen het leven had gekost. Zwaargebouwd Omdat Bazoft op uitnodiging van de Iraakse autoriteiten in het land was, kon hij zich de eerste dagen niet aan het voor hem uitgestippel de programma onttrekken. Onder begeleiding van enkele zwaarge bouwde Iraakse 'voorlichtingsfunc tionarissen' reisde hij af naar Kur distan om daar getuige te zijn van het 'democratisch proces'. Bij terugkeer in Bagdad maakte hij zijn eerste fout. Hij belde vanuit zijn hotel de buitenland-redactie Speurtocht naar kernwapens Irak van het blad The Observer op met de vraag of hij naar al-Iskandria moest gaan. "Natuurlijk", klonk het aan gene zijde van de lijn. "Hoe meer we daarover hebben, des te beter". Maar in alle grote hotels in Bag dad worden de telefoons afgeluis terd. En gesprekken met het buiten land genieten extra aandacht van de binnenlandse veiligheidsdienst. De angst voor Big Brother is onder de meeste in irak werkzame journalis ten zo groot, dat de meesten zelfs in de beslotenheid van hun hotelka mer niet over politiek spreken. Al gemeen wordt aangenomen dat het Meridien Hotel, waar tijdens de ver kiezingen in juni en september vele honderden buitenlandse verslagge vers waren ondergebracht, is verge ven van de afluisterapperatuur. Poorten Dat Bazoft er niettemin in slaagde om al-Iskandria te bereiken en bin nen te komen onder het voorwend sel dat hij een arts was, was dus een knappe prestatie. Een ITN-televi- sieploeg uit Londen wist met een gehuurde auto niet verder te komen dan de poorten van de hoofdstad. Het doodvonnis en de snelle exe cutie van Bazoft hebben het ver moeden doen rijzen dat de journa list bijzonder interessant materiaal in handen had gekregen. Ook de bi zarre celstraf voor de Britse ver pleegster Dapne Parish, die 15 jaar kreeg alleen maar omdat ze Bazoft in haar auto naar al-Iskandria had gereden, wijst daar op. De explosie bij al-Iskandria werd het eerst opgemerkt door Ameri kaanse satellieten. De Amerikanen maakten het nieuws niet gelijk we reldkundig, maar enige dagen later begonnen in de Egyptische hoofd stad Cairo Iraakse vliegtuigen te landen waar eindeloze rijen doods kisten uit kwamen. De lijken wer den onverwijld naar het Maadi Zie kenhuis gereden, dat voor die gele genheid gesloten was verklaard voor gewone patiënten. Waren Egyptische technici betrokken ge weest bij de werkzaamheden in al- Iskandria? Niemand kon de ge ruchten bevestigen; bekend was al leen dat Egypte tijdens de bloedige Golfoorlog steeds pal achter Sad dam Hussayn had gestaan. Scrupules In december, drie maanden na de arrestatie van Bazoft, verbaasde Irak vriend en vooral vijand met de lancering van een interconti nentale raket. Het wapen had een reikwijdte van 3800 kilometer en kon daarmee doelen in zowel Euro pa als de Sovjetunie treffen. De gedachte om in het schoots veld te liggen van de Iraakse artille rie, sprak niet ieder land meteen aan. Irak had tijdens de Golfoorlog bewezen geen scrupules te hebben over het gebruik van chemische wa pens en zelfs voor intern gebruik te gen de Kurden had Hussayn al eens De Engelse journalist Bazoft, die door het Ira se regime is geëxecu teerd. (foto EPA) gifgassen gebruikt. Maar de groot ste angst van de buitenwacht betrof een mogelijk kernwapen. Een van de landen die zich het meest bedreigd voelden, was Israël. In 1981 had de Israëlische lucht macht in een spectaculaire actie al eens een Iraakse nucleaire installa-' tie bij Basrah platgegooid, maar sindsdien waren de geruchten over een Iraakse kernbom toch weer op gedoken. Of Farzad Bazoft materiaal in handen had gekregen die deze ge ruchten versterkten of bevestigden, is een geheim dat hij met zich mee neemt in zijn graf.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11