Ruzie over gelden voor kinderopvang Primafoon de buren Als ze mama bij de buren wil bellen, hoeft ze alleen de hoorn op te pakken. Eerste winkel voor thuiszorg jé Hoger beroep geestelijk gehandicapten Maij onderzoekt plannen trein Lelystad-Groningen Specialisten tegen plan Simons Sociale partners willen via cao regelingen treffen 'Groei kinderopvang moet niet ten koste gaan van kwaliteit' Turken niet vrij in keuze naam Verslaafde aan heroïne is lang niet altijd crimineel VON WEIZSACKER IN NEDERLAND WOENSDAG 14 MAART 1990 MBmrrorfma PAGINA 3 Binnenland kort Een mogelijke verklaring voor het gering aantal,slachtoffers van heroïnegebruik zoekt de Groningse onderzoeker in het betrekkelijk to lerante drugsklimaat in Nederland en het "vangnet" van sociale voor zieningen. "Meer dan in andere lan den maken deze factoren wellicht een continuering van het drugsbe- staan over langere tijd mogelijk". Toch komt er in de meeste geval len een einde aan de verslaving. Na vijf jaar houdt ongeveer 20 procent ermee op, uit zichzelf of door hulp verlening. Na tien jaar is dat 30 pro cent en na vijftien jaar 35 procent. De meeste anderen stoppen er na twintig jaar mee. "Dit luidt tevens het einde in van de criminele carriè re van een drugsverslaafde", aldus Swierstra. Onder de honderd men sen die hij volgde, constateert hij een onmiskenbaar afnemende cri minele activiteit: niet alleen door ex-verslaafden, maar ook voor een groot deel door mensen die nog ver slaafd zijn. Van de onderzochten is nu twee derde niet meer crimineel. PURMEREND (ANP) - In Purmer- end is vanmiddag een thuiszorg- winkel geopend, de eerste van een reeks die een "landelijke keten" moet vormen. In de winkels is een scala van diensten en verplegings- artikelen te vinden. Er wordt ook advies gegeven over toepassing en gebruik van hulpmiddelen bij pa tiënten thuis. Het initiatief is afkomstig van de Stichting Thuiszorgwinkels waarin 32 erkende kruisorganisaties sa menwerken. De vraag naar thuis zorg groeit door de vergrijzing en door het streven mensen zoveel mo gelijk thuis te helpen en ziekenhuis opnamen zo kort mogelijk te hou den. Bovendien is er vraag naar "zorg op maat". De stichting hoopt met de winkels die zorg zo toegan kelijk mogelijk te maken. De directeur van de Consumen tenbond, D. Westendorp, zei in Pur- merend dat er. gezien de opkomst van commerciële bureaus, kenne lijk een gat in de markt is. vox 1-4 S. Daar kunt u zelf minstens vier telefoons op aansluiten en ook binnens- Om de bereikbaarheid van Amster dam te garanderen moet het open baar vervoer in en rond de hoofd stad sterk worden verbeterd en uit gebreid. De komende twintig jaar is daarvoor een investering nodig van meer dan 1,7 miljard gulden. HILVERSUM (ANP/GPD) - De zes geestelijk gehandicapten die vo rige week het kort geding tegen zie kenfonds Het Gooi en Omstreken verloren, gaan in hoger beroep. Dat hebben het Sociaal Pedagogisch Centrum Hilversum en de overkoe pelende oudervereniging VOGG gisteren besloten. De zes eisen plaatsing in een gezinsvervangend tehuis. De Amsterdamse rechtbank be paalde vorige week dat het zieken fonds niet op de eis van de gehandi capten die al jaren met de hoog ste urgentie op de wachtlijst staan hoeft in te gaan. Maar, stelt VOGG-directeur Bosman: "De be langrijkste vraag voor ons is in de uitspraak van de rechter niet aan de orde gekomen. We willen weten of de ouders echt geen recht hebben op een plaats voor hun kind terwijl ze al die jaren wel de premie voor de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) hebben betaald". Bosman: "Wachtlijsten zijn de vreemdste dingen die je kan mee maken in deze wereld. Alsof onze LELYSTAD (ANP) - Minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) zal deze regeerperiode niet negatief be slissen over de aanleg van de Zui- derzeespoorlijn tussen Lelystad en Groningen. Dit zei zij gisteren tij dens een werkbezoek aan Flevoland. De minister is in princi pe voorstander van de spoorverbin ding en zal snel de dossiers opnieuw laten doorrekenen. Op korte ter mijn zal dit echter niet tot een be slissing tot aanleg leiden. Volgens commissaris van de ko ningin in Flevoland Lammers kan de spoorverbinding een belangrijke rol spelen in het treinverkeer tussen het noorden en noordoosten van Europa. Hij kondigde aan contact met de provincies Groningen en Friesland op te nemen om gezamen lijk een opzet te maken die tot een positieve beslissing moet leiden. De aandacht gaat daarbij vooral uit naar constructies die financiëring van het project, het grootste knel punt, mogelijk zullen maken. Vandaag bleek dat NS haast wil len maken met uitbreiding van de spoorverbinding tussen rangeerter rein Kijfhoek bij Rotterdam en Dordrecht. Dat zei technisch hoofd directeur Regtuijt vanmorgen kinderen in de wachtkamer gezet kunnen worden in afwachting van een plaats. Ouders besluiten pas na grondig afwegen dat ze hun kind uit huis willen plaatsen. Die plaatsen zijn allemaal serieus nodig". Op 25 april zal de VOGG samen met de vier andere ouderverenigin gen die verbonden zijn in het fede ratief ouderoverleg, een gesprek hebben met staatssecretaris Si mons (volksgezondheid). "Van hem willen we dan harde uitspraken over wanneer hij denkt dat de wachtlijsten tot het verleden zullen behoren", aldus Bosman, "Hij zegt wel dat hij het probleem wil oplos- dan?" UTRECHT (GPD) De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) is bezorgd over de verdere invulling van het plan-Dekker. De nieuwe voorzitter van de medisch specialis ten dr. A. W. Mulder vreest dat de al ternatieve voorstellen van staatsse cretaris Simons (volksgezondheid) te veel in de richting van een volks verzekering gaan. "Dan dreigt er een verstarde situatie, omdat het marktmechanisme eruit is ge haald". In een volksverzekering, zoals Si mons die onlangs heeft voorgesteld, krijgt de consument het wettelijk recht om van het huidige zieken fondspakket gebruik te maken. Al leen voor heel bijzondere zaken is nog een aanvullende verzekering nodig. Mulder vreest dat daardoor het marktmechanisme in de ge zondheidszorg te zeer wordt be perkt. Volgens Mulder is het onzeker of het onlangs bereikte vijf-partijenak koord tussen specialisten, zieken huizen, ziekenfondsen, particuliere verzekeraars en het kabinet al op de streefdatum van 1 april kan worden ingevoerd. In dat akkoord wordt een reeks nieuwe tarieven voor spe cialisten voorgesteld. Maar het Cen traal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) moet de juridi sche haalbaarheid en uitvoerbaar heid nog onderzoeken. Volgens Mulder heeft inmiddels 90 procent van de leden het akkoord wel ondertekend. Tot nu toe zijn al leen de hartchirurgen uit de LSV gestapt; met andere tegenstanders, zoals oogartsen, is het gesprek nog gaande. Vandaag dient het kort ge ding dat een aantal tegenstanders van het akkoord heeft aangespan nen. Zij willen dat de rechter zich uitspreekt over de vraag of de uit het akkoord voortgekomen model overeenkomst tussen specialisten en ziektekostenverzekeraars in strijd is met de ziekenfondswet en de wet tarieven gezondheidszorg. DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers ruziën met het kabinet over geiden voor kinderopvang. Kort nadat de sociale partners gisteren in een nota lieten weten dat kinder opvang het beste middel is om een combinatie van ouderschap en betaalde arbeid moge lijk te maken, vertelde minister d'Ancona (WVC) dat extra geld hiervoor via de gemeenten gaat lopen. Bij de extra gelden gaat het om tien- de gemeenten gaat lopen. Maar de tallen miljoenen per jaar, oplopend sociale partners hadden erop gere- tot 160 miljoen gulden in 1994. Dat kend dat zij de extra middelen (die geld komt bovenop de 130 miljoen in het regeerakkoord waren aange- gulden per jaar die in elk geval via kondigd) zouden kunnen gebrui- LEIDEN - Negen hoogleraren hebben de regering in een open brief gevraagd strenger toe te zien op de kwaliteit van kinderopvang. Zij vinden dat ondoordacht wordt omgesprongen met de forse uitbrei ding, waarvoor de komende jaren miljoenen guldens zijn uitgetrok ken. Prof. R. van IJzendoorn, hoogle raar algemene pedagogiek aan de Leidse universiteit, vreest dat door de grote behoefte aan kinderop vang de kwantiteit gaat overheer sen boven de kwaliteit. Hij is één van de ondertekenaars van de open brief. Op zich vindt Van IJzendoorn het een goede zaak dat meer geld voor kinderopvang beschikbaar komt. Maar dan moeten er wel eisen wor den gesteld aan de kwaliteit. De hoogleraar doelt op opleiding en be geleiding van mensen die in de kin deropvang werken, aantallen kin deren per groep en inrichting en veiligheid van de kinderopvang plaatsen. "Ouders moeten er gerust op kunnen zijn dat hun kind goed wordt opgevangen", aldus Van IJzendoorn. "In de Verenigde Staten en Enge land zie je dat de commercie greep heeft gekregen op kinderopvang. Als geld en omzet een belangrijke rol gaan spelen, kunnen situaties ontstaan waarvan het kind de dupe wordt. In Nederland is nog geen sprake van slechte kinderopvang dus we hoeven niet aan de noodrem te trekken. Maar juist omdat de be hoefte groot is, moet er op toegezien worden dat de kwaliteit blijft ge handhaafd". Volgens Van IJzendoorn komt het in gastouderprojecten wél voor dat in een gezin meer kinderen wor den opgevangen dan in het belang van het kind wenselijk is. Overigens heeft- onderzoek op de vakgroep van Van IJzendoorn uitgewezen dat kinderopvang voor de ontwikke ling van het kind niet schadelijk is en zelfs een positief effect kan heb ben. De hoogleraren stellen ook dat het ontbreekt aan regels wie er recht heeft op opvang en welke ge vallen voorrang moeten krijgen. Zij pleiten voor de oprichting van een Forum Kinderopvang Nederland waarin vooraanstaande personen uit de kring van wetenschap, over heid, bedrijfsleven en vakbeweging deelnemen. Het deskundige team moet de grootscheepse uitbreiding van kinderopvang kritisch volgen en begeleiden. DEN HAAG (GPD) - Turkse en Marokkaanse ouders in Nederland zijn niet vrij hun kinderen de naam te geven die zij wensen. De autori teiten van die landen hebben op de afdelingen bevolking van de ge meentehuizen in Nederland lijsten gedeponeerd met namen die zijn toegestaan. Andere namen zijn in principe ta boe en kinderen die Piet. Martijn of Marietje heten, kunnen niet worden bijgeschreven op het paspoort van de ouders, zo bevestigt het Turkse consulaat. Volgens een woordvoer ster van het consulaat is sprake van een wettelijke regeling. Wat de Turkse regering precies beoogt met deze regels, kon zij niet zeggen. De gemeenten Rotterdam, Am sterdam en Den Haag bevestigen het bestaan van de lijsten. De woordvoerders benadrukken dat het de gemeente niet kan schelen welke naam de kinderen krijgen. Als ouders hun kind een naam wil len geven die niet op de lijst voor komt, wijzen de ambtenaren van de afdeling bevolking erop dat het con sulaat die niet accepteert. Het con sulaat weigert het kind dan bij te schrijven op het paspoort van de ou der, waardoor reizen onmogelijk wordt. GRONINGEN (ANP) - Het beeld dat overheid, pers en publiek heb ben van criminaliteit onder heroï- neverslaafden is overdreven. Het geld dat zij voor de aankoop van drugs nodig hebben, komt voor een aanzienlijk deel uit legale bronnen. Dit zegt de Groningse criminoloog K. Swierstra, die morgen promo veert op een onderzoek onder hon derd drugsverslaafde mannen en ken als "smeermiddel" voor afspra ken over kinderopvang in cao's. Tot dusver zijn er over 4.000 opvang plaatsen afspraken gemaakt tussen werkgevers en werknemers. Tot hun verbijstering moesten so ciale partners vorige week in de no ta over sociale vernieuwing lezen dat ook de extra miljoenen via de gemeenten worden toegewezen. "In elk geval de komende twee jaar", al dus minister d'Ancona. Zij vraagt werkgevers en werknemers nu op gemeentelijk niveau met de over heid te willen bekijken hoe het geld het beste kan worden besteed. Maar daar voelen de sociale partners niets voor. De gemeentelijke omweg is vol gens hen onwerkbaar. "Ik heb een cao afgesloten met een afspraak over kinderopvang, vooruitlopend op geld uit het extra potje. Moet ik dan per gemeente gaan onderhan delen hoe dat tot stand moet ko men?", aldus Vonk van het Konink lijk Nederlands Ondernemers Ver bond af na overleg met d'Ancona gisteravond. Minister d'Ancona geeft toe dat in het overleg van 1 december met de sociale partners is gesproken over de opname van afspraken over kin deropvang in de cao's. Maar voor de gelden houdt ze vast aan het regeer akkoord, waarin staat dat de beste ding van de 'krap 300 miljoen gul den" (130 plus de extra 160) plaats vindt in en door de gemeenten en dat halfweg de kabinetsperiode zal worden bekeken of dat goed werkt. "Blijkbaar heeft het kabinet bij nader inzien gekozen voor het re geerakkoord en niet voor de later gemaakte afspraak met ons", aldus woordvoerder Dortland van de Ver eniging Nederlandse Ondernemin gen. Hij zet samen met de werkne mers grote vraagtekens bij de doel matigheid van de nu gekozen weg. Het bedrijfsleven loopt volgens FNV-woordvoerster Adelmund voorop met zo'n 40 a 50 miljoen gul den die al in kinderopvang wordt gestoken. Het sluizen van alle be schikbare gelden via de sociale ver nieuwing betekent volgens haar in feite "het afstraffen van het voorop lopen". Werkgevers en werknemers heb ben gisteren ook gezegd dat ze on der wettelijke verplicht ouder schapsverlof uit moeten kunnen als ze daar zelf afspraken per cao over maken. Komt er voldoende kinder opvang, dan hoeft er minder beroep op verlofregelingen gedaan te wor den. Bij de Tweede Kamer ligt op dit moment een wetsvoorstel dat ie dere werknemer het recht toekent op een half jaar onbetaald verlof, mits men minimaal 20 uur blijft werken en op te nemen voordat het kind naar de basisschool gaat. "In het overheidsbeleid, media en publieke opinie wordt de afgelopen tien jaar veel aandacht besteed aan het crimineel gedrag van hard- drugsverslaafden. Maar van de ma te waarin deze mensen crimineel ac tief zijn, heeft men overdreven voorstellingen", zegt Swierstra. Uit een steekproef in Amsterdam is hem gebleken dat gebruikers van zware verdovende middelen lang niet altijd leven van diefstal, inbre ken, zakkenrollen en het vervalsen van cheques. Integendeel. Naast werk, een uitkering, dienstverle ning en prostitutie leunen de ver slaafden vaak op het inkomen van hun ouders of levensgezel. Criminoloog Swierstra zet voorts een groot vraagteken achter de op vatting dat criminaliteit onder hero-/ ïneverslaafden voortkomt uit de verslaving zelf, waarvoor vaak meer geld nodig is dan een normaal inko men toelaat. Volgens Swierstra maakte ongeveer de helft van de verslaafden zich al schuldig aan diefstal en andere min of meer ern stige delicten voordat ze zich aan heroïne overgaven. "Wat was het eerst, criminaliteit of drugs?", vraagt Swierstra zich af, "Roept drugsverlaving crimineel gedrag op, of misschien anders om?". Het onderzoek bevestigt bei de vragen, maar de criminoloog is er van overtuigd dat crimineel onder drugsverslaafden vrijwel los staat van de verslaving op zich. Wel is het zo dat voorafgaand crimineel optreden versterkt wordt door het gebruik van verdovende middelen. In tegenstelling tot wat veel men sen denken, valt het aantal slachtof fers van heroïneverslaving mee. In vergelijking met het buitenland is het aan de lage kant. Van de hon derd mensen die Swierstra langdu rig volgde, zijn er inmiddels zes overleden. Vier van hen door een overdosis, de vijfde raakte verlamd door een portie versneden heroïne. Na een kort leven in een rolstoel pleegde hij zelfmoord. De zesde overleed als gevolg van een hersen tumor. De ziekte had niets met de verslaving te maken. VLAARDINGEN - Duitsers ten rekening houden met de be zorgdheid die onder de buurlanden over de Duitse eenwording leeft. Dit zei president Richard von Weizsac- ker van de Bondsrepubliek gisteren in Vlaardingen. Hij nam daar de Geuzenpenning 1990 in ontvangst. Von Weiszacker kreeg de penning van de Stichting Geuzenverzet 1940- 1945 (in aanwezigheid van konin gin Beatrix en prins Claus) voor zijn inspanningen om de tegenstel lingen tusseyi volken weg te nemen. "Met name door zijn stellingname en uitspraken over het nazi-verle den, heeft hij in zeer belangrijke ma te bijgedragen aan de voorwaarden voor een betere wereld. Von Weizsac- ker heeft de naoorlogse Duitse gene raties voorgehouden dat, ook al zijn zij niet direct verantwoordelijk voor de misdaden van de nazi's, het noodzakelijk is het hoe en waarom van die onmenselijke periode te blij ven bestuderen en te herinneren, omdat zo alleen verzoening moge lijk is", aldus de Stichting Geuzen- Op de foto loopt de bondspresi dent samen met koningin Beatrix door een erehaag van zeekadetten in Vlaardingen. (foto anp) En da's nog maar één voordeel van onze nieuwe huiscentrale. De Home- Waalkade-moord De rechtbank in Arnhem heeft een 32-jarige man tien jaar cel opgelegd voor het doodschieten van zijn voormalige compagnon in drugsza ken. vorig jaar juli op de Waalkade. Honderden terrasbezoekers ap plaudisseerden luid voor de schiet partij. Pas later kregen ze in de ga ten dat er echt een man doodge schoten was. DDT De politie op het eiland Goeree- Overflakkee- heeft bij een boer in Ouddorp 800 tot 1.000 kilo illegale bestrijdingsmiddelen in beslag ge nomen. Het ging onder meer om het beruchte DDT. waarvan het ge bruik al jaren is verboden. De 650 agrariërs op Goeree-Overflafckee kregen onlangs van justitie de kans gratis oude en verboden bestrij dingsmiddelen inleveren. Dat lever de in februari een hoeveelheid op van ruim 7.000 kilo. Korhoen De populaire Toeristenweg over de Sallandse Heuvelrug gaat in de pe riode van 15 maart tot 1 juni tussen zes uur 's avonds en acht uur 's och tends dicht. Doel van deze maatre gel is de met uitsterven bedreigde kolonie korhoenders te bescher men. De gemeenteraad van Hellen- doorn heeft dit besloten. Vervoersplan A'dam huis mee bellen. Nog even over dat 'auto matisch' bellen. Stel bezoekt even de buren, de kleine gaat slapen. Dan toetst u vooraf 't nummer in en hoeft uw kind, alleen de hoorn op te pakken. Na acht seconden kiest de Homevox dan auto matisch het nummer. 'SZZ Daarnaast opereert het kastje als huisalarm en babyfoon en kunt u per telefoon num mers intoetsen die niet gebeld mogen worden. Nog veel meer over de Homevox, die f 685,- of 19,- per maand aan huur kost, hoort u bij Primafoon. Voor telefoon ga je naar Primafoon. mot 01 PRIMAFOON VAN PTT TELECOM IS GEVESTIGD IN: ALPHEN A/D RIJN, DREESPASSAGE 10 - GOUDA, KLEIWEG I0S - LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 88

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3