'Het is gewoon een wraakactie 80 JONGE VIOLISTEN STRIJKEN OM DE EER 'Overschot hoort in eigen huis' Rabbani veilt oude meesters Engels kwaliteitsspel Venema, die aanval op Dubois heropent, van plagiaat beticht: Stedelijk Gymnasium Leiden maakt kans op toneelprijs Klap-pantomime voor Canadezen Federatie Kunstuitleen wil landelijke aanpak WOENSDAG 14 MAART 1990 LEIDEN De boekenweek is nog maar net begonnen of er is alweer rumoer in de letteren: de schrijver Adriaan Venema, on der meer auteur van het ge ruchtmakende boek 'Schrij vers, uitgevers en hun collabo- ratie', is beschuldigd van pla- 1 giaat. Criticus Tom van Deel schrijft dat Venema in een boek over de schilder Breitner en in het tweede deel van 'Schrijvers, uitgevers en hun collaboratie' zonder bronvermelding passa ges van andere auteurs heeft overgenomen. In zijn recensie in het dagblad Trouw schildert Van Deel hem af als een ordi- gen jjjj heeft zich schuldig ge- naire diefEnkele reacties. maakt aan verregaande vriendjes politiek. Hij en andere literaire mandarijnen hebben elkaar telkens de bal toegespeeld. Nu wil het geval dat Van Deel en Dubois elkaar goed kennen door hun bestuurlijke werkzaamheden voor het Letter- kundig Museum. Door mij in Trouw Pierre te schilderen als een 'ordinaire Venema wijst alle beschuldigingen van de hand. "Die recensie zegt ge woon veel over Van Deel zelf. Maar ik vermoed wel wat er achter zit: in mei verschijnt bij uitgeverij De Prom mijn boek 'Ariosto revisited', een frontale aanval op de schrijver Pierre H. Dubois. Het is het meest polemische boek dat ik ooit heb ge- door Cees van Hoore schreven. Ik toon er in aan dat Du- Prijzen kunstkritiek ROTTERDAM (ANP) - De kunst- critici Elmer Schónberger (muziek). Hana Bobkova (toneel) en Anna Til- roe (beeldende kunst) is een Pierre Bayle Prijs van 5.000 gulden toege- ^ie kend. De onderscheidingen worden op 2 april in het Historisch Museum _e/\„ie"„st Schielandshuis in Rotterdam uitge reikt. dief heeft Van Deel mij alvast e illen wassen. Een 1 Dubois dus, op v de oorlog ik in mijn boeken nogal ben ingegaan". "Dat plagiaat is toch gewoon on- ifPri-,s 1S genoemd naar de filo- Z\n. Zes weken geleden besprak soof Pierre Bayle die in Rotterdam yan Deel het tweede deel van 'Uit woonde en werkte en er zijn Nou- gevers, schrijvers en hun collabora- velles de la Republique des Lettres tie' redelijk positief, en nu komt hij Ultgat- ineens met dat plagiaat. En in dat Schönberger is volgens de jury boek van mij over Breitner zou ik als criticus bemiddelaar bij uitstek, ook dingen hebben overgeschreven door zijn begaafdheid om ook inge- van one Brom. Dat is belachelijk. Ik wikkelde zaken voor een groot le- heb dat boek niet eens gelezen. Ik zerspubliek duidelijk en helder te nodig u uit om dat boek van Brom verwoorden. naast het mijne te leggen en dan zult u zien dat er geen enkele overeen- Bobkova werkt voor het Finan- komst is. Dit riekt echt naar een cieele Dagblad. Zij is onder andere wraakactie. Maar het is bekend dat wars van gemakkelijke modieuze Van Deel met twee petten op loopt, reacties, merkt de jury op. Deze De boeken die hij in Trouw positief concludeert dat niet het vermaak bespreekt, bespreekt hij ergens an- van de avond, maar de diepere cul- ders soms negatief. Maar goed, het turele context haar oordeel maakt is nu dus echt oorlog. Er komt een tot wat het is. spervuur van beschuldigingen op Tilroe schrijft in de Volkskrant maar ik ga rustig door. Ik - geëngageerde kritiek, aldus de jury. Deze stelt vast dat Tilroe door het innemen van duidelijke stand punten, vooral ook waar het om het kunstbeleid ging, de publieke me ningsvorming heeft gestimuleerd. Lakenhal: geen kunst in zoutkoepels DEN HAAG/LEIDEN (GPD) - Het ministerie van WVC over weegt om 'overtollige' kunst op te slaan in de Groninger en Drentse zoutkoepels of de Limburgse mergelgrotten. Het gaat om kunstwerken en voorwerpen die, aldus D66-kamerlid Aad Nuis, "eigenlijk bij het grof vuil zouden moeten worden gezet". Maar dat is tegenover het nageslacht eigen lijk niet te verantwoorden, zei Nuis gisteren op eeq vergadering van de vaste Tweede-Kamercom missie van Cultuur. Hij stelde daarom voor de 'overtollige' kunst en voorwerpen van de Rijksmusea op te slaan in de mer gelgrotten,'waar tijdens de oorlog ook kunstwerken werden be waard, of in de zoutkoepels, hon derden meters onder de Drentse en Groninger bodem. Nuis: "Dat laatste was natuur lijk een grapje, maar tot mijn ver bazing ging minister d'Ancona er serieus op in. Ze zei, na rugge spraak met Riesenkamp, direc teur-generaal van WVC, mijn voorstel te zullen overwegen. Zoutkoepels, dat wordt moeilijk, die liggen wat te diep. Kernafval zou nog wel gaan, kunst wordt wat moeilijk. Maar ik kreeg de in druk dat men al eerder had gespe culeerd over de mergelgroeves". In de Sint Pietersberg in Maast richt bestaat reeds geruime tijd een ondergronds depot voor op slag van kunstwerken. Het is be doeld voor kunstbescherming ten tijde van calamiteiten en als zodanig in beheer bij de dienst voor civiele verdediging van het ministerie van binnenlandse za ken. Het ondergrondse gangen stelsel van die berg bood ook tij dens de Tweede Wereldoorlog be scherming aan kostbare kunst werken, waaronder de beroemde Nachtwacht. Het provinciebe stuur, dat het beheer voert over de Maastrichtse berg, was nog on kundig van eventuele plannen om in de toekomst ook 'overtolli ge' kunstwerken in dat depot op te nemen. Achtergrond van de discussie is het collectiebeleid van de Rijksmusea, waarvan de wetge ving mogelijk zal worden bijge steld in een museale beleidsnota die d'Ancona dit najaar in de Ka mer zal brengen. De bestaande re gels hebben tot gevolg gehad dat de collecties zich ongelimiteerd konden uitbreiden. Kunstwerken die door een schenking of aan koop deel van een collectie wer den, blijven dat, ook al heeft een museum er geen ruimte of be langstelling meer voor. Verkoop uit rijkscollecties is bij de wet ver boden. Ingrid Moerman, conservatrice van de Leidse Lakenhal, ziet geen heil in de plannen om kunst op te slaan in zoutkoepels of mergel grotten. 'De kelders van de La kenhal zitten inaerdaag aardig vol, maar in elk geval niet met rommel. We willen de hier opge slagen kunstwerken wel graag bij de hand houden. Voor onze steeds wisselende exposities van stukken uit eigen bezit duiken we vaak tot in de verste hoeken van de opslagruimten. Stel je voor dat je voor elk stuk, dat je denkt no dig te hebben naar het zuiden van Limburg moet reizen! Trouwens, inzichten over watje voor een ex positie nodig hebt kunnen veran deren. Wat nü als overtollig wordt beschouwd kan straks als belang rijk of interessant worden be schouwd en hoort niet in de diep- Aad Nuis: "We moeten in elk geval voorkomen dat er dingen gebeuren die niet terug te draaien zijn. Misschien is het inderdaad zo, zoals sommigen zeggen, datje juist dat moet verzamelen wat we nu niet mooi of belangrijk vinden. Dat je het overschot dus niet moet verkopen, ook al zou dat mogen, maar ergens moet op slaan. Zet het voor een paar eeu wen in de diepvries. Maak er een mooie grot van vol tweederangs schilderijen, porseleinen servie zen, klederdrachten en hobbel paarden". LEIDEN Het Stedelijk Gymnasi um in Leiden is in een landelijke to neelwedstrijd van de Vereniging voor Onderwijs, Kunst en Weten schap uitverkoren mee te dingen naar de hoofdprijs. Onder de 36 in zendingen van de Nederlandse 2n kort'toneelstuk t de vierde klas van Leiden. Het komt ms cle jury in aanmerking voor ering in Paradiso in Amster- op zondagmiddag 25 maart. g.Y van leerlingen het Stedelijk volgei De opdracht was een kort toneel stuk te schrijven, gebaseerd op een verhaal uit de klassieke oudheid. Drie leerlingen van de vierde klas van het Stedelijk kozen 'Gyges en Kandaulus' van Herodotus en maakten daar een eigentijdse be werking van. In de jury hebben zitting Ton Lutz Jac. Heijer, Nelleke Noorder- vliet, Livia Verstegen en Gerard Koolschijn. De hoofdprijs is een reis naar Griekenland. Adriaan Venema: "Nu ik de val op Dubois binnenkort heropen, komt er een spervuur gingen op mij af'. en hun collaboratie' niet heeft kun nen bewijzen, daar gaat hij nu in die roman mee aan de haal. Hij slaat er mee aan het speculeren. Hij leeft zich helemaal niet in in die mensen, hij stelt zich op als een kouwe kik ker. En daarbij wordt het oók nog eens erg duidelijk over wie het alle maal gaat. Dan noemt ie Dubois Houtman. En als hij dan een van de foute dichters een pseudoniem geeft, dan laat hij hem wel weer een gedicht citeren waardoor de lezer meteen weet om wie het gaat. Het is gewoon een rotboek, geschreven om de rel". Corruptie Theo Sontrop van De Arbeiders pers, Venema's uitgever, zegt dat Van Deel zijn beschuldiging zal moeten waarmaken. "Wij hebben enkele boeken van Venema uitge geven en we weten alleen maar dat hij zijn bronnen bijzonder goed raadpleegt en zeer nauwkeurig werkt. Ik beschouw het maar als een grove verdachtmakerij. Van Deel, dat weten we nu onderhand wel, is een toonbeeld van corruptie. Als criticus kun je hem toch nauwe lijks serieus meer noemen. Maar wij trekken ons toch weinig aan van kritieken. Wij leggen de meetlat er naast en meten het aantal strekken de meters aan reacties. Ik vind wel dat Venema soms onheus door de media wordt behandeld. Neem nu dat interview met Adriaan van Dis. Van Dis verwijt Venema dat hij een 'foute' schrijver in zijn sleutelro man nog eens door het slijk haalt. Dat meteen te zien is dat het in de roman om hém gaat. Maar zelf schroomt hij er niet voor om die naam te noemen voor een publiek van zeshonderdduizend kijkers". Van Deel reageert geschokt op Sontrops uitspraak als zou hij een nek!aar. Als Venema zegt dat het toonbeeld van corruptie zijn. "Nu niet zo is en dat we het mneen con- w,1.lk el«enlUk niet ,verder me,er praten over deze zaak. Als er dit soort dingen worden gezegd. Maar uiteindelijk toch" Schrijver en criticus Tom van Deel karakteriseert Venema's ver haal over de 'wraakactie' als 'onzin'. "Dat verhaal over Dubois is echt nieuw voor mij. Ik weet al zo'n vijf tien jaar lang dat Venema zich niet zo is en dat we het mogen beschuldi- troleren, speelt hij inderdaad bluf- (fotoANP) poker. Maar die beschuldiging van diefstal moet u natuurlijk wel zien in het kader van het retorische be toog dat ik hou. Ik bespreek in die het laatste boek van Vene- sleutclroman waarin hij gepikt van Brom." Als zich- volgens de achterflap iemand anders boek, inleeft in schrijvers die tij- het schuldig maakt aan jatten uit ander mans werk. Ik heb toen die mono grafie van hem over Breitner gele zen en zag meteen dat hele stukken daarin iemand verschrijft, dan zie je dat. Ik heb dens de oorlog fout i dat godsnaam wél krant". Hanneke Wijgh, die de redactio nele verantwoordelijkheid heeft voor Van Deels recensies in Trouw, kent Van Deel als "een uiterst be trouwbaar scribent". "Hij zal een en ander ongetwijfeld goed hebben gecheckt. Wij zagen dan ook geen zijn boeken 'Schrijvers, uitgevers enkele aanleiding om zijn stuk over Venema niet te plaatsen Maarv geen sprake. Wat hij AMSTERDAM/WASSENAAR (GPD) De puissant rijke, in Was- senaar wonende Nederlands-Pales tijnse zakenman Mahmoud S. Rab bani - ex-consul van Kuwayt en tij dens de oliecrisis niet van de televi sie weg te branden - gaat nooit sla pen voor hij zijn winst- en verliesre kening van die dag heeft opge maakt. Op woensdag 11 april zal Rabbani ongetwijfeld met een ge lukzalige glimlach op zijn gezicht in slaap vallen. Op die dag wordt bij Sotheby's in Londen zijn collectie oude meesters geveild. De uit zes tien doeken bestaande verzameling is tot en met woensdag in de Am sterdamse vestiging van Sotheby's te bezichtigen. Inmiddels heeft de Amerikaanse zakenman Armand Hammer - eveneens rijk geworden in de oliehandel - al een bod gedaan negen miljoen dollar. Een geïnteresseerde bezoekster doek van Jan Steen, dat deel uitmaakt moud Rabbani. Rabbani heeft er ongeveer twin- Sotheby's in Amsterdam bekijkt een de schilderijencollecie van Mah- Educating Rita 'Educating Rita' van Willy Russell door The Young Vic Company. Met Bernard Gallag her als Frank en Jenny Funnell als Rita. Re gie: Karen Stephens. Gezien op 13 maarl in de Leidse schouwburg. LEIDEN De voorstelling 'Edu cating Rita' heeft zich staande ge houden. Dat pleit voor de kwali teit van het stuk en voor het spel van de beide acteurs. Vrijwel uit sluitend scholieren bevolkten gisteravond in groten getale de Leidse schouwburg. Omdat een paar van hen vooral op 'loltrap- pen' uit leken, was de sfeer in de zaal over het algemeen gespan nen. Mede dankzij scherp toe zicht van het schouwburgperso- neel kon de voorstelling toch vrij wel ongestoord doorgaan, en bleek uiteindelijk het merendeel van de toeschouwers geboeid te raken door de gebeurtenissen in de relatie van kapster Rita en le raar Frank. Door aan een letterenstudie te beginen wil Rita zich als mens ontwikkelen. Als studente aan de Open Universiteit wordt zij toege wezen aan Frank die hier - aan vankelijk met tegenzin - les geeft om wat bij te verdienen. In een groot aantal scènes toont het stuk verschillende stadia van deze re latie vanaf de eerste kennisma king. Steeds begint een nieuwe episode met de binnenkomst van Rita. Dat fragmentarische karak ter vormt de zwakke kant van het stuk. Het Engelse gezelschap The Young Vic Company heeft dat maar voor lief genomen en last zelfs tussen de afzonderlijke scè nes pauzes in die jammer genoeg onnodig lang duren. Het verstoort het ritme van de voorstelling, juist omdat per epi sode in pittig tempo en - op be faamd Britse wijze - vakkundig wordt geacteerd. Die vele pauzes hadden trouwens makkelijk kor ter gekund, want Jenny Funnell (die Rita speelt) gebruikt die tijd toch niet om zich te verkleden en aldus te suggereren dat er weer een week of langere tijd voorbij is. De verandering van haar kle ding komt pas na de pauze en symboliseert dan de vooruitgang in Rita's ontwikkeling. De handelingen zijn tot een mi nimum beperkt. Tijdens de les sen annex gesprekken in de ka mer van Frank (een fraai decor, bestaande uit een omvangrijke boekenkast die in een halve cirkel de ruimte afbakent) blijven de twee acteurs vaak gewoon zitten. Zij is aanvankelijk een innemend leergierig meisje tegenover een nukkige, wat oudere man. Lang zaam maar zeker ontstaat een band tussen hen, waarvan de af loop onduidelijk is. Wanneer Rita zich eenmaal tot een onafhanke lijke vrouw met een geschoold zelfbewustzijn heeft ontwikeld, heeft Frank als leraar succes ge had, maar als mens dreigt hij haar dan kwijt te raken. Dit ontwikke lingsproces in hun relatie wordt door Bernard Gallagher en Jenny Funnell met speltechnische pre cisie getekend. WIJNAND ZEILSTRA Canadian Chamber Ensemble onder leiding van Raffi Armenian. Werken van Mozart, Strauss, Wagner, Webern en Stravinsky. Gehoord in de Foyer van de Stadsgehoor zaal op dinsdag 13 maart. LEIDEN - Wanneer er een prijs voor het vreemdste concert zou bestaan, dan zou het Canadian Chamber Ensemble hoge ogen gooien. Want er was veel niét, gis teravond: het Leidse publiek liet het massaal afweten. Nog geen tien toehoorders van wie dan nog een aantal beroepshalve, en een aantal mechanische oren in de vorm van microfoons voor de ra dio-opname die de AVRO van dit concert maakte voor latere uit zending. Voorts waren er géén programma's, want die waren door een klein organisatorisch foutje in Amsterdam blijven lig gen. Géén applaus, op verzoek, want twintig klappende handen zouden een rare indruk maken bij uitzending van dit concert. En zo kon het gebeuren dat voor de aan vang van het concert de manager even langs kwam om uit het enige exemplaar het programma voor te lezen, musici en dirigent muis stil opkwamen en na de laatste noot weer even muisstil weggin gen, en wij luisteraars onze toe vlucht moesten nemen tot een soort klap-pantomime om van on ze waardering blijk te geven. Voor het vijftien leden tellende ensemble, opgericht in 1974, is dit al weer de derde grote Europese tournee, waarbij dit jaar voor het eerst Nederland wordt aange daan - na een volle bak in Rotter dam volgde dus Leiden met een voor het orkest ongetwijfeld on vergetelijke avond, niet dat men zich overigens merkbaar uit het veld liet slaan. Bij het spelen in een kleine bezetting, bestaande uit strijkkwintet met hout- en ko perblazers en slagwerk komt het aan op de individuele kwaliteit van iedere speler, en die bleek al in net eerste stuk, de Kaiserwalt- zer van Johann Strauss, in orde te zijn. Deze aardige, maar hier en daar wat te gewilde bewerking voor fluit, klarinet, 2 violen, alt viool, cello en piano vormde een zeer Weense opmaat tot een werk, geschreven voor Schönberg's 60ste verjaardag, het Concert op.24 voor fluit, hobo, klarinet, hoorn, trompet, trombone, viool, altviool en piano van zijn leerling Anton Webern. Deze haast mathematisch zui vere, uiterst geconcentreerde mu ziek kreeg een grote spanning mee. Met name het introverte middendeel, waarin door elk in strument kleine overpeinzingen van niet meer dan 2 of hoogstens 3 noten als het ware in elkaar ge haakt worden, was van een bij zondere intensiteit. De aangekon digde 'Lieder eines fahrenden Gesellen' van Mahler werden ver vangen door Wagner's 'Siegfried Idyll', geschreven als verjaardag geschenk voor Wagner's vrouw Cosima. In plaats van de grotere bezetting die over het algemeen om wille van een rijkere klank gangbaar is geworden, klonk dit tedere stuk gespeeld door dertien instrumentalisten even intierruals het in het trappenhuis van Wag ner's villa geklonken moet heb ben. Na de pauze demonstreerde het Canadian Chamber Ensemble in een even pakkende als zange rig uitgevoerd Divertimento van Mozart K.V. 251 een hoog niveau van vakmanschap en samenspel, met fraaie solotrekjes van viool, hobo en cello. De instrumentale Suite uit l'Histoire du solclat van Stravinsky was een waardige be kroning van een merkwaardig concert. Wanneer er een prijs zou bestaan voor optimale inzet in weinig inspirerende omstandig heden, dan zou het Canadian Chamber Ensemble hoge ogen gooien. MIES ALBARDA Rabbani hoopt op een hogere op- tig jaar over gedaan de collectie bij elkaar te brengen. De doeken zijn brengst. Pronkstuk van de collectie is 'Het banquet van Cleopatra' van Jan Steen, vermoedelijk geschilderd in 1675. Maar ook van Abraham Suse- niers 'Stilleven met kreeft' (1666) wordt veel verwacht. Verder bevat de collectie werk van onder ande ren Jan Beerstraten, Adriaen van der Kabel, en Joris van der Hagen. De doeken worden afzonderlijk ver kocht, omdat het geen samenhan gende collectie betreft. dan eens voor exposities uit geleend, onder meer aan het Mau- ritshuis in Den Haag. Rabbani, die tal van Nederlandse kunstenaars Fi nancieel ondersteunt, heeft zijn ver zameling altijd als een investering gezien. Of hij met de opbrengst op nieuw kunst wil kopen, is niet be kend. In zijn villa in Wassenaar heeft hij nog een collectie van twin tig schilderijen. Als appeltje voor de dorst. DEN HAAG (ANP) De Federatie Kunstuitleen pleit voor meer continuïteit en minder versnippering bij het uitlenen van kunst. Een landelijke aanpak is ge wenst. Decentralisatie van gelden valt niet toe te jui chen. Houden provincies hun verantwoordelijkheid, dan is ook meer eenheid gewenst. Dit houdt de Federatie Kunstuitleen de Tweede-Ka merleden voor, die zich binnenkort buigen over het ministeriële beleid. Daarbij zal blijken of na 1992 het Provinciefonds dan wel het Gemeentefonds het beste de gelden kan beheren voor de vorming van de collec ties van de kunstuileencentra in ons land. Continuïteit in het beleid kan ook worden gewaarborgd als de rijks- gelden voor kunstuitleen ook alleen hieraan mogen worden besteed. De federatie verenigt 44 non-profit kunstuitleencen tra met 63 uitleenpunten. Voor spreiding van kunst en vorming van inkomen van kunstenaars is de kunstuit leen belangrijk: er circuleren onder de 150.000 abon nees meer dan 200.000 kunstwerken, terwijl het aantal abonnees jaarlijks met tien procent toeneemt. Het Scheveningen Internationaal Muziek Concours 1990. Voor u een unieke gelegenheid om 80 jonge talentvolle violisten uit 27 landen te horen, te zien en te vergelijken. De voorronden zijn van 27 t/m 29 maaiy. De halve finales 31 maart t/m 2 april. Het Radio Symfonie Orkest o.l.v. Jan Stulen begeleidt de finalisten op 4 en 5 april. Op de tweede finale-avond worden de prijzen uitgereikt. Dit concours, dat in het Circustheater wordt gehouden, wordt mede mogelijk gemaakt door Nationale-Nederlanden, Arthur Andersen 8c Co, NCR en Nashua. Informatie en kaartverkoop: Circus theater Scheveningen, 070-3558800 en bij de VW Bespreekbureaus. Scheveningen Internationaal Muziek Concours

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27