'Wij konden elkaar goed begrijpen' Schaatsen mag, maar lesuitval is verboden PAGINA VOOR JONGEREN Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 - 161 442. Ik weet nog goed dat ik als knulletje van vijftien met de hele klas bij wijze van schoolreisje drie dagen naar Den Bosch ging. Vrijdagmiddag weg in een grote touringcar en pas zondagavond thuis. Een fantastische happening want eindelijk was je als ontluikende puber nu eens onder het juk van je ouders vandaan. Je ouders van wie je altijd al om tien uur naar bed moest en nooit uit mocht. Je ouders die je nooit alleen thuis achterlieten uit angst voor orgies en voor wie roken een vloek was. Diezelfde ouders hadden nu, na drie voorlichtingsavonden en twee informatiebrieven, voldoende vertrouwen gekregen in de wiskundelerares en de leraar biologie die het schoolreisje zouden leiden. Het leken sympathieke, capabele mensen die er zeker niet voor terug zouden schrikken om streng op te treden als dat noodzakelijk mocht zijn. De ouders gaven hun zoon/dochter toestemming en wuifden hen met een gerust hart uit. Hoe ondoordacht! Konden de beide begeleiders in de klas al moeilijk orde houden, zo buiten schoolverband zonder dreigende conrectoren, daalde hun gezag direct tot het nulpunt. De jonge adolescenten ontpopten zich als beesten. Al hun opgekropte emoties-van jarenlang "dit mag niet" en "dat is slecht voor je" vonden in deze drie dagen Den Bosch nu eindelijk hun weg naar buiten. Seks, drugs en rock 'n roll. Details lijken me overbodig. Zondagavond komt de puber thuis.... schor, hinkend en wallen onder de ogen. Hij valt in bed en slaapt 24 uur. Voorlopig is hij leeg en zonder frustraties. Maar goed, jaren gaan voorbij, iedereen wordt ouder. Ik dus ook. Ik deed mijn eindexamen en reisde een jaar de wereld rond. Bij terugkomst in Nederland begon ik aan een studie psychologie in Amsterdam en bleef voor het (financiële) gemak nog gewoon thuis wonen. Vele vrienden van mij zagen het 'op kamers wonen' echter als een elementaire stap naar volwassenheid en ontvluchtten het ouderlijk huis. Interessant is dat dit steeds gepaard ging met het 'schoolreisjeseffect'. Voormalige geheelonthouders werden geroutineerde kroeglopers en eeuwige vrijgezellen ontpopten zich als ware Don Juans. Overtuigde macrobiotische vegetariërs ontwikkelden zich in korte tijd tot fastfoodjunks. De meest nette meisjes verwaarloosden zichzelf en hun kamers tot een door mij nooit voor mogelijk gehouden niveau en zelfs de grootste studicbollen bleken plots in staat tot het halen van enen voor cruciale tentamens. De ouders, onwetend of verbijsterd, staan altijd machteloos tegenover dit natuurverschijnsel. "Ach ja", dacht ik bij het zien van al mijn leeftijdgenoten die zich in het verderf stortten, "het schoolreisjeseffect, eindelijk los van hun ouders en dan moeten ze zich helemaal uitleven. Wat schattig". Toen ik twee maanden geleden besloot ook maar eens op kamers te gaan wonen, was ik er heilig van overtuigd dat mij dit niet zou overkomen. Ik had deze fase al ver achter me gelaten. Ik had een jaar gereisd en was dientengevolge al honderd procent volwassen en ongefrustreerd. Ik wist met geld en vrouwen om te gaan en kon goed koken. Ik zag in hoe belangrijk mijn studie was en ook dat het toilet regelmatig moet worden gereinigd. Ik was verstandig en onafhankelijk. Het 'schoolreisjeseffect' was voor mij verleden tijd. Hoe kon een mens zich vergissen want niets bleek minder waar. Er waren slechts enkele weken voor nodig om vijfhonderd gulden rood te staan, drie hopeloze relaties te beginnen en vier belangrijke tentamens te missen. Ongeschoren, ongewassen, zwaar aan de drank en de sigaretten. Een totaal vitamineloos dieet, rotte tanden, stinkende kleren, noem maar op. Het lulligste is nog dat er dit keer geen luxe touringcar is die me zondagavond met wallen onder de ogen veilig naar pappie en mammie brengt. Het ziet er naar uit dat mijn uitspattingen chronisch zijn. Jaren zijn voorbijgegaan, maar ben ik eigenlijk wel ouder geworden? Ergens in Leiden rinkelt een tele foon. "De kindertelefoon", zegt Jacqueline aan de ene kant van de lijn. Er valt een korte stilte. Daarna komt het hoge woord aan de andere kant er uit: "Ik zou je wat willen vragen". Soms is het ijs dan al gebroken. Sommige jongeren die gebruik maken van de kindertelefoon in Leiden (071-120611) weten pre cies wat ze willen zeggen of vra gen. Maar het komt ook voor dat ze niet durven of kunnen vertel len wat hen dwarszit of bezig houdt. Over verliefdheid, verve lende leraren en leraressen, peste rijtjes en gescheiden ouders praat nu eenmaal niet iedereen even ge makkelijk. Nog ernstiger zaken als mishandeling, incest en zelf moord zijn helemaal moeilijk be spreekbaar. Toch hebben jongeren er wel eens behoefte aan hun hart te luchten. Als dat niet bij familiele- Doodmoe, maar een unieke ervaring rijker. Zo keerden negen Leidse basisscholie ren afgelopen zondagnacht terug van een enerverende reis naar Estland, één van de Baltische republieken in de Sovjetunie. Het reisgezel schap, dat in meerderheid bestond uit leerlingen van de Eerste Leidse Schoolver eniging, maakte de trip naar Estland op uitnodiging van de Russische ambassade. door Sarie Katsman Op een plattelandsschool even buiten Tallin, de hoofdstad van Estland, viel de kinderen een ronduit indrukwekkende ont vangst ten deel. Al was die ene avond op school eigenlijk te kort om meer dan vluchtige contacten te leggen, de hartverwarmende ontvangst op de Estse school liet een onvergetelijke indruk na. Toen de kinderen op het punt stonden te vertrekken naar hun verschillen in taal en cultuur Eldorado: een realistische strip De Parel van Cubagua is het tweede deel van het verhaal Eldorado, dat zich in Spanje en de Nieuwe Wereld van de zestiende eeuw afspeelt. Geweld, bloed en bloot ontbreken ook in deze realistische, historische strip niet. De een zal zich er aan storen, andere striplezers vinden dat .gekuiste' beeldverhalen afbreuk aan de werkelijkheid doen. Wat echter als een paal boven water staat, is de vertelkunst van tekenaar Mata en scenarist Harriet. Eldorado draagt met recht het predikaat 'realistisch', al komen de dialogen in het Nederlands vaak gekunsteld en te twintigste-eeuws over. Een gewonde zwaardvechter die in het heetst van de strijd „ik zie geen reet voor mijn ogen" roept, let meer op de lezer dan op zijn tegenstander. Toch is Eldorado zonder meer de moeite waard, al was het alleen maar om de heldere, ingetogen tekeningen. Eldorado 2: De Parel van Cubagua door Harriet en Malta. Uitgeverij Farao. Prijs: 16195 gulden (gebonden). Tramlijn IJldroom Het ene moment zitje bij de schrijver van Axel Moonshine op schoot, een plaatje verder ben je ineen fantasiewereld met konijnemensen, guerrillastrijders, antieke steden en futuristische communicatie apparatuur. Axel Moonshine, de 'zwerver van de kosmos' is fascinerend, tegendraads en onbegrijpelijk. Science-fiction is de beschrijving die het verhaal Tramlijn IJldroom het beste benadert, maar niet helemaal dekt. Een korte samenvatting van het boek is onzinnig. Wie Axel Moonshine wil begrijpen, moet het zelf een keer hebben gelezen. Of twee keer... Axel Moonshine: Tramlijn IJldroom door Godard en Ribera. Uitgeverij Vaisseau d' Argent. Prijs: 7,95 gulden. KINDER den of vrienden lukt, kan de kin dertelefoon misschien uitkomst bieden. Jacqueline, de enige be roepskracht bij de Leidse kinder telefoon, legt uit waarom: "Wij zijn elke dag van vier tot acht uur bereikbaar, ook op zon- en feest dagen. Bovendien hoeft niemand zich bekend te maken. Wie er prijs op stelt anoniem te blijven, kan op die manier toch zijn of haar probleem kwijt. De- kinder telefoon, voor jongeren tussen acht en achttien jaar, is laagdrem- Leidse basis- scholieren maken vriendjes in Estland goeddeels verdwenen. Zo kon het gebeuren dat Leidse en Estse kin deren aan het loltrappen waren, dat ze zongen en dansten. "We lie ten elkaar van alles zien, en dan konden we elkaar heel best be grijpen". Tot verbazing van de Leidenaartjes viel de meege brachte drop, iets typisch Hol lands, niet meteen in de smaak. "Ze likten eraan, ze wisten niet wat ze ermee aan moesten". Ware aanslag Dat de leerlingen van de Eerste Leidse Schoolvereniging moe waren, was hen niet aan te zien. En dat terwijl de reis naar Helsin ki met de luxe ijsbreker Finnjet, en daarna de vier uur durende oversteek over de Baltische Zee naar Tallin een ware aanslag had den gepleegd op het uithoudings vermogen van de kinderen. Het verblijf op de Kernu-school be horend tot een kolchose, een boe rengemeenschap naar het Sovjet model bleek de duizend kilo meter lange trip meer dan waard. Kosten noch moeite hadden de Esten gespaard om de ontmoe ting van Oost en West tot een suc ces te maken. De uit negen klassen bestaande school bleek te zijn onderge bracht in een landhuis, daterend uit de negentiende eeuw en tot 1940 eigendom van de baron van Bremen. Gewend aan Nederland se luxe konden de Leidse kinde ren zich niet voorstellen dat het schoolgebouw nog in dezelfde staat verkeerde als in 1940. Dat de Sovjet-kinderen gebruik moesten maken van een houten wc, liet eveneens niet na indruk te ma ken. "Een beerput is het", vond de 11-jarige Matthijs Jansen. Ondanks de erbarmelijke sani taire voorzieningen voerden de positieve indrukken de boven toon. Luister maar naar Alex Jan sen, die genoot van de professio nele zang en dans. "Ze kunnen hier echt goed zingen, ook die kleintjes". In de liederen die ten gehore werden gebracht klonk telkens de wens door om een zelfstandige staat te vormen, onafhankelijk van Moskou. De dag na het bezoek aan de Kernu-school gingen de kinderen de stad in. Bas Vrijbergen had vooraf gezegd dat er alleen maar oude auto's zouden rondrijden. Zijn voorspelling klopte. En het viel Johan-Jordi Noorlander op dat heel wat gebouwen en bussen in een niet al te beste staat ver keerden: "Er is een heleboel ka pot, het ziet er oud en verwaar loosd uit". Op haar beurt vond de 10-jarige Marie Wateier alles er grauw en grijs uit zien. In het middeleeuwse centrum van Tallin maakten de scholier tjes &1 spoedig kennis met de we- lig tierende zwarte handel. Om de tien passen werd de groep toeris ten aangeklampt door met bivak mutsen getooide sjacheraars, die enorme hoeveelheden speldjes, uniformpetten, horloges en zwartblauwwitte vlaggen te koop aanboden tegen harde Finse mar ken of Hollandse guldens. Ook blikjes kaviaar en bundeltjes roe bels wisselden in rap tempo van eigenaar, tegen een fractie van de officiële koers. Hoewel de scholieren er op wa ren voorbereid dat Sovjet-bur gers regelmatig in lange rijen voor winkels en restaurants staan, keken ze toch op van al die lijdzaam wachtende Esten. "Het was heel gek dat wel wij zo maar het restaurant in konden, en die mensen die daar stonden te wach ten niet". Estland. (foto gpd> Voor de in Leiden woonachtige Pauline Lubotsky, een kind van Russische ouders, had de reis naar Tallin nog iets extra feeste lijks. Voor het eerst in haar leven ontmoette ze haar Russische nichtje, die zij voordien alleen maar van foto's kende. Pauline spreekt een aardig mondje Rus sisch, vandaar dat ze weinig moei te had om haar nichtje te ver staan. "Ik had kauwgum voor haar meegenomen, daar was ze heel erg blij mee, kauwgum is daar heel duur". Het ligt in de bedoeling dat de kinderen uit Estland begin mei een tegenbezoek aan Leiden zul len brengen. Meinou de Vries is bang dat het bezoek aan Neder land de Estse kinderen zal tegen vallen. Om twee redenen: 'Ze denken vast en zeker dat wij hier allemaal op klompen lopen. En dat Nederland vol staat met mo lens". In trainingspak tussen de tulpen: de schaatsers Arno van der Slot (links), Albrecht van Egmond (midden) e Gert Jan Notenboom van de Rijnsburgse Tuinbouw- en Handelsschool combineren sport en studie. FOON 5°eev pelig. Bovendien kost het niets, hoogstens een paar kwartjes als je vanuit een telefooncel belt". Met een groep van zo'n twintig getrainde vrijwillig(st)ers, die volgens schema werkt, staat Jacqueline de bellers te woord. Twee van de drie telefoontjes zijn van meisjes. Als er eens een jon gen belt dan verloopt het gesprek meestal veel zakelijker, is Jacque line opgevallen. Net zo goed als zij merkt dat jongeren soms niet vrijuit kunnen praten. "Dan komt er misschien iemand aan die niet mag horen wat zij zeggen. Soms hangen ze midden in een gesprek op". Om de Big Deal-lezers een in druk te geven welke onderwer pen bij de kindertelefoon ter spra ke komen, gaat over twee weken de rubriek 'Kindertelefoon' van start. Uiteraard worden ook hierin geen namen genoemd. Schaatsen is populair in ons kik kerlandje. Zelfs op school ont kom je er niet altijd aan. Want loopt er geen enthousiaste leraar rond, dan nemen de leerlingen wel initiatieven om, het liefst on der schooltijd, de ijzers onder te binden. Schaatsteams van de Rijnsburgse Lagere Tuinbouw- en Handelsschool en de Leidse Bonaventura scholengemeen schap oogstten de afgelopen week zelfs nationale eer. Vooral de Rijnsburgse afvaar diging maakte tijdens de Neder landse kampioenschappen ploe- genachtervolging in Groningen grote indruk. Met een ploeg van slechts drie jongens drong de school door tot de Finale. Daarin kwam het door leraar Jan Pieter Tensen begeleide drietal slechts drie tienden van een seconde te kort om de titel in de leeftijds klasse tot en met 17 jaar te be machtigen. Het Rijnsburgse succes stoelt voor een deel op Gert Jan Noten boom. De 16-jarige Rijnsburger schaatst zo hard, dat hij het bij een achtervolging zo belangrijke kopwerk in zijn eentje kan doen. Arno van der Slot en Albrecht van Egmond beperken zich tot meerijden. Ook dat is van belang, want de tijd van de derde van de ploeg geldt als eindtijd. Vallen of achterop raken bederft dus de kansen op een hoge klassering. Door geregeld met elkaar te trainen is de 'wisselwerking' tus sen de Rijnsburgers en Noordwij- kerhouter Arno van der Slot pico bello. In zekere zin is het gemak kelijk dat de drie tempobeulen in dezelfde volgorde kunnen blijven rijden, want iedere aflossing bete kent een zeker risico. Aan de an dere kant is de basis op deze ma nier smal. Er hoeft maar iets mis te gaan en de serieuze voorberei ding van het Rijnsburgse school team valt volledig in duigen. Bonaventura, dat met liefst drie meisjesploegen in Groningen is vertegenwoordigd, heeft een heel ander uitgangspunt. Gymleraar Piet Pijnaken vindt deelnemen veel belangrijker dan winnen. "Ze hoeven van mij geen kam pioen te worden", zegt Pijnaken, die voor de vijfde keer ploegen af vaardigt naar de Nederlandse kampioenschappen. "Als de leer lingen die graag schaatsen maar de kans krijgen om mee te doen. Ik ga ze niet meer werven, het moet uit de leerlingen zelf komen. Merk ik dat er belangstelling is, dan kunnen ze altijd bij mij te recht". Zowel Pijnaken als Tensen klaagt, in bedekte termën, over de medewerking van de schoollei ding. "Lesuitval is uit den boze", aldus Pijnaken, die natuurlijk wel voor de finaledag in Groningen groen licht kreeg. "Zelf merk ik dat buitenschoolse activiteiten ook een goede invloed hebben op de gewone lessen. Pijnaken vertrok afgelopen vrijdag met zijn leerlinges naar Roelofarendsveen, om via Haar lem tezamen met onder andere de Rijnsburgse delegatie in het hoge noorden te belanden. Voor Irene Hilgersom, Cynthia van Berkel, Evelijn van Leeuwen en Karin Onderwater verliep de reis ook sportief bevredigend, want het kwartet eindigde als derde in de categorie tot en met 17 jaar. Maai ke van der Ham, Marion en Ivon- ne Borst en Jolanda Straathof veroverden bij de oudste meisjes de vierde plaats. Mariska van Beek, Leonie Onderwater, Wille- mijn Jol en Judith Straathof wer den vijfde bij de meisjes tot en met 14 jaar. Voor de Leidse afvaardiging, die verder nog uit reserve Leonie van Klink bestond, stond de lol echter voorop. Vandaar dat het dagje Groningen pas in de kleine uurtjes was afgelopen. Voor de fa natiekste schaatssters stond de volgende ochtend om zeven uur alweer een nieuwe training te wachten. Niemand die daarover .moeilijk doet. Zeker Gert Jan Notenboom niet, die als verdienstelijk gewes telijk schaatser elke dag opliet ijs staat. Jan Pieter Tensen, die de vakken Nederlands èn geschiede nis doceert: "Leerlingen uit de agrarische sector kunnen over het algemeen goed schaatsen. Ik kan de jongens alleen tijdens het inrijden bijhouden en daar moet ik dan nog speciaal voor trainen. Zelf ben ik ook schaatsgek, dus dat heb ik er wel voor over. "Zelfs in de vakantie moeten we nog naar school voor een schaatstraining", klagen zijn pu pillen in koor. Dat heeft overigens ook zijn voordelige kanten. De uitgehongerde schoolschaatsers kunnen eens ongestoord een kijk je in de keuken nemen. Weten ze tenminste ook waar de gevulde koeken liggen opgeslagen... TIM BROUWER DE KONING

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25