LEIDSCH DAGBLAD Gorbatsjov boekt weer grote NODIG! Beslag op panden VARA en Van Dam Britse politie vreest rellen WK in Italië Ontslag voor Kagie, Boelen mag blijven -X- AUTO LEITHON Hoge schadeclaim voor vervuiling Lekkerkerk ZOEKT U ZAKENRELATIES IN DE REGIO? VELE BEDRIJVEN INDE REGIO ZOEKEN U! WOENSDAG 14 MAART 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39189 Prijs fl. 1,35 '4+2' begonnen BONN (Rtr) In Bonn zijn vanmorgen de besprekingen begonnen over de Duitse een heid. Behalve de beide Duits- landen nemen de VS, de Sov jetunie, Groot-Brittannië en Frankrijk deel aan dit 'vier- plus-twee-overleg'. De besprekingen tussen ho ge regeringsfunctionarissen blijven vertrouwelijk. Tot dit overleg werd besloten in fe bruari door de ministers van buitenlandse zaken op een conferentie in Ottawa. Tijdens het overleg komen alleen de internationale aspecten van de eenwording aan de orde. (pagina 7: Bonn laat Polen toch meepraten) kerwaart laat vandaag of morgen derland. Leutscher wil met het be door een deurwaarder beslag leg gen op alle onroerende goederen van de VARA en het Soestse huis van VARA-voorzitter Marcel van Dam. Dat heeft van het advocatenkantoor gen bevestigd. De VARA zegt offi cieel nog nergens van op de hoogte te zijn, maar zal zich beraden op ju ridische stappen als het beslag in derdaad wordt gelegd. De advocaat treedt op Leutscher eist ding van 20 milj slag verhaal halen op de VARA gens een 20 jaar oude zaak. Marcel sief rente. Om alvast van Dam, toen nog ombudsman bij de VARA, toonde destijds woordvoerder programma herhaaldelijk Exota-limonade bij een onderwerp over exploderende limonade-fles- iljoen op dat bedrag te zijn krijgen, wil hij het beslag laten leg- fles gen. Een woordvoerder van de VARA: „Wij zijn er nogal boos over. Deze zaak sleept al 20 jaar en het is bela- Het merk Exota moest door deze chelijk om nu beslag te laten leggen, negatieve publiciteit uit de markt Bovendien is het vernederend dat worden genomen. De rechter be- de wederpartij ons klaarblijkelijk paalde dat het tonen van de Exota- niet kredietwaardig acht, want an- onrechtmatige daad ders laat je geen beslag leggen. Wij denken dat het een publiciteits- schadevergoe- stunt is." gulden, inclu- Leutscher is inmiddels geen eige- een voorschot naar meer van de Frisdranken In dustrie Nederland. Bij de verkoop van de aandelen bedong hij dat hij nog wel deze juridische zaak mocht afwikkelen. Allied Breweries in Breda, de nieuwe eigenaar van de Frisdranken Industrie Nederland, is niet blij met de actie van Leut scher. „De naam van ons bedrijf komt nu toch iedere keer negatief in de krant." MOSKOU (AP/ANP/Rtr) Michail Gorbatsjov heeft giste ren opnieuw een grote overwinning behaald. Een overgrote meerderheid van het Congres van Volksafgevaardigden stemde gisteren in met een vergaande verruiming van de bevoegdheden van de nieuwe president. Vandaag wordt een nieuwe president voor vijfjaar gekozen, die vrijwel ze ker Gorbatsjov zal heten. Ook ging het Congres akkoord de invoering van een meerpartijenstelsel. Beide voorstellen werden aangeno men met ongeveer driekwart meer derheid, terwijl tweederde noodza kelijk was. Een tevreden Gor batsjov zei dat het Congres daarmee "de grootste en betekenisvolste stap in de geschiedenis van onze re gering" had gezet. De Sovjetpresident wist gisteren in de loop van de dag meer steun voor zijn voorstellen te krijgen na concessies ten aanzien van de macht van de nieuwe president. Hij zag af van een presidentieel recht van beroep tegen het wegstemmen van een veto en schrapte de be voegdheid om in afzonderlijke deel republieken op eigen houtje de noodtoestand af te kondigen. Dat neemt niet weg dat de nieuwe presi dent zeer veel macht krijgt: hij mag intiatiefwetten indienen en onder handelen over verdragen, kan een veto uitspreken over kabinetsbe sluiten, mag een kabinet benoemen en kan de oorlog verklaren als het land wordt aangevallen. Gorbatsjov opende de zitting gisteren ontspannen, maar oefende in de middagzitting zichtbaar druk uit om tot stemmingen te komen. Volgens de hervormingsgezinde af gevaardigde Sergej Stankevitsj, een erkend deskundige ten aanzien van het parlementair recht, heeft Gor batsjov de procedure "absoluut ver draaid". De radicale hervormers eisten herstemming, waarop het persbureau TASS naderhand meld de dat het groene licht van het Con gres nog na overweging van alle amendementen in een definitieve stemming bevestigd moet worden. Door de gevolgde procedure werd de oppositie nu buitenspel ge zet. Pas toen het presidentschap- nieuwe-stijl en de invoering van het meerpartijenstelsel via een twee derde meerderheid in de grondwet waren opgenomen, kwamen de amendementen van de radicalen aan de orde. Die hadden toen ook een tweederde in plaats van een ge wone meerderheid nodig, waardoor ze het niet haalden. Het Congres stemde met 1067-906 voor een amendement om iedere verwijzing naar de Communisti sche Partij uit de grondwet te schrappen, en met 1303-607 voor een voorstel om Gorbatsjov te dwingen tot een keuze tussen de post van president of die van partij leider. Als Gorbatsjov geen herstem ming toestaat, zal hij wellicht door frustraties daarover stemmen ver liezen, aldus Stankevitsj, en zijn LEIDEN - De adjunct-directeur verkiezing tot president door het van de Leidse Schouwburg, H. Congres op het spel zetten. Hij zou Kagie, is door burgemeester en zich dan kandidaat moeten stellen wethouders ontslagen. Direc- directe presidentsverkiezin- teur F. Boelen is voorwaardelijk Vandaag is de jaarlijkse Boe misdaad. kenweek begonnen. Op vier pagina 11: De frisse ideeën extra pagina's besteedt deze van Maria krant daaraan uitgebreid aan Stahlie dacht. pagina 13: De Zwarte Beer pagina 9: Springer, schrij tjesreeks bestaat ver van 'Sterre- 35 jaar meer': "Ik ben pagina 13: De verrekijker een nuchter van het leven, de mens" eerste roman van pagina 10: Agatha Christie, Hermine de koningin van de Graaf. LONDEN/DEN HAAG (GPD) - De ziJn we op alles wat met voetbal en Britse politie heeft sterke aanwij- vandalisme te maken heeft voorbe zingen dat het tijdens het WK-voet- reid". Tuchtmaatregelen in schouwburgaffaire gen, waarbij het heel wat minder z ker is dat hij wordt gekozen. ontslag aangezegd. Hij krijgt een proeftijd van twee jaar. Ge durende die periode blijft het ontslag boven zijn hoofd han gen. Boelen heeft toegegeven dat hij heeft gerommeld met declaraties. v v t LOENSTRUP - Deze 1200-ton vietende Riga-fregat is op het ogenblik de grote trekpleister aan de Deense Noordzeekust ter hoogte van Loenstrup. Het schip raakte tijdens de recente storm op drift toen het op weg was naar een werf in Spanje. (foto ad Trein -I- Toegangbilietten bij NS s Mistbanken In dc nacht cn vroege ochtend vooral in het binnenland mistbanken. Overigens vrij zonnig. Minimumtemperatuur on geveer 4 graden. Middagtcmperatuur rond 13 graden. Wind uit zuidwest tot zuid. matig, vannacht in het binnen land weinig wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Zonnig cn in de middag zeer zacht. Middagtcmperatuur rond 18 graden, op vrijdag nog enkele gra den lager. Donderdag 15 maart zon op: 06.55 uur, zon onder: 18.44 uur; maan op: 23.52 uur, maan onder: 07.38 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.29 en 17.48 uur; laag wa ter: 01.26 en 13.35 uur. 30 PAGINA'S Kleinste pacemaker ter wereld AMSTERDAM (ANP) In het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam is gisteren bij een hartpatiënt de kleinste pa cemaker ter wereld ingebracht. Het apparaat is ovaal met maxi male afmetingen van 40 bij 32 millimeter en weegt maar twaalf gram. Het gaat volgens het AMC om het eerste exemplaar van een nieuwe serie pacemakers die op de hartafdeling van het AMC voor het Europese vasteland zal worden beproefd. waardoor het hart regelmatiger pompt. Ze worden gewoonlijk ingebracht tussen de huid en het spierweefsel van de borstkas. Met behulp van micro-eïektro- nica gaat op het juiste moment via een elektrode een elektrisch signaal naar de hartspier. Het opnieuw verkleinen is mogelijk geworden door de combinatie van steeds kleinere micro-elektronica met nieuwe elektrode-techniek. Dat biedt grote voordelen bij kleine kin deren en mensen met een tere huid. Er is minder risico dat de huid stuk gaat en er infecties optreden. Ook kocht hij privégoederen op naam van de schouwburg. Boelen moet de schade - geschat op 2000 gulden - betalen. De advocaat van de al langere tijd geschorste adjunct-directeur, mr. Visser, kondigde vanmiddag direct aan het ontslag aan te vechten. Ka gie wordt verdacht van verduiste ring van 132.000 gulden bij het thea ter. Bovendien verdenkt justitie hem ervan als organisator van het internationale volksdansfestival in 1984 geld te hebben verduisterd. Beide zaken ontkent hij. De verantwoordelijke wethouder in de schouwburg-affaire, WD'er Kuijers, is nog steeds in functie. Hoewel diverse partijen aandringen op zijn vertrek is Kuijers voorals nog niet van plan af te treden. De WD-fractie schaarde zich gisteren unaniem achter haar wethouder. B en W zeggen dat de straf voor Kagie zwaarder uitvalt omdat hem meer kan worden verweten dan Boelen. "Omdat in beginsel elke straf in verhouding tot de aan te re kenen feiten dient te staan, is er daarom nadrukkelijk voor gekozen beide functionarissen niet dezelfde straf op te leggen". Directeur Boelen is blij met de be slissing. "Ik wil hier nu een dikke, vette streep onder trekken. Het is een nachtmerrie geweest, deze pe riode. Niet alleen voor mezelf, maar ook voor mijn vrouw en kinderen. Ik vind het onbegrijpelijk wat er al lemaal is gebeurd. Mijn leven heeft een tijd volledig uit zijn voegen ge legen. Maar ik wil weer heel graag beginnen. Ik draag dat gebouwtje aan de Oude Vest een warm hart toe". Elvire Wagenaar, een personeels lid van de schouwburg, is persoon lijk heel blij dat directeur Boelen het twee jaar mag proberen. "De ziel van de schouwburg is terug. Dit geeft een enorme dot energie om nieuwe projecten aan te pakken. Het is een verwarrende tijd ge weest. Elke dag kreeg je weer de zweepslag van zo'n naar bericht over je heen. Wij hadden met de ge meente afgesproken dat we niet zouden praten met de pers. Dat heeft mij persoonlijk een grote be heersing gekost. Ik weet niet of dat spreekverbod nu zo gelukkig is ge weest". (zie ook pagina Leiden) FLEVOLAND - Minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) nam gisteren de nieuwe vogelob servatiehut 'De grauwe gans' in Flevoland officieel in gebruik. Vanuit die hut zijn bewegingen van vogels in het staatsnatuur- monument Oostvaardersplas- sen te volgen. Grauwe ganzen hebben er door hun intensieve begrazing voor gezorgd dat het na droog legging ontstane moerasgebied niet dichtgroeide. Omdat de staat van ontginning afzag is er inmiddels een fraaie natuurre servaat met bijna 250 vogelsoor ten ontstaan. (foto and (zie ook pagina 3: Maij onderzoekt plan trein Lelystad-Groningen) Italië tot harde confrontaties zal komen tussen Nederlandse en Engelse supporters. Hoofdinspec teur Appleby, van de speciale een heid Inlichingen-voetbal, verklaar de gisteren voor de Engelse televi sie: „Wij weten dat er gewelddadig heden worden voorbereid. We zijn ervan overtuigd dat Engelse en Ne derlandse relschoppers elkaar wil len 'treffen' op Sardinië". Volgens Appleby zouden Oranje- supporters het eiland Sicilië, waar het Nederlands elftal verblijft, mij den en zich concentreren op Sard; Ravage Ruim 4000 aanhangers van de club Surabaya in Indonesië hebben na de nederlaag van hun ploeg ravages aangericht op 35 spoorwegstations. Bij de ongeregeldheden raakten 50 mensen gewond. Ze bekogelden vanuit hun trein voorbijgangers met stenen, bij alle stopplaatsen voor vernielingen en plunderden winkels. Gedurende de reis werden 18 pas- sagierstreinen gedeeltelijk ver nield. Bij het duel in het stadion v de Engelse nationale Jakarta tegen Bandung raakten al ploeg zijn drie wedstrijden voorronden speelt. De hoofdinspec teur zei ook dat de kans aanwezig is dat beide rivaliserende groepen de handen ineen zouden kunnen slaan om als een georganiseerde eenheid tegen de Italianen op te treden. Een woordvoerder van het C1V (Centraal Informatiepunt Voetbal vandalisme) in Utrecht wenste in houdelijk niet in te gaan op de uit spraken van zijn Engelse collega. We zijn bezig met de voorbereidin gen. Een zware overheids- en KN- VB-delegatie is nu in Italië. We wachten hun bevindingen eerst af. Gezien de wijze waarop in Italië vandalisme en misdaad wordt aan gepakt, vermoed ik dat het niet zo'n vaart zal lopen. Overal in Europa dan 100 toeschouwers ge- Peugeot 205 Mint 'n sterk feestnummer TALBOT Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leien, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie Peugeot advertentie op pag. no. 24 Beveiliging fornuizen TNO ziet iets in idee Saskia(17) DELFT (ANP) - TNO gaat sa men met de Technisch Univer siteit in Delft een idee van de 17-jarige Saskia Huiten in Le lystad voor de beveiliging van gasfornuizen uitwerken. Saskia's plan is de ontwik keling van een beveiligingsys teem dat het gas automatisch afsluit, als er geen pan op het vuur staat. TNO is van mening dat het mogelijk moet zijn hiervoor een sensor te ontwik kelen. Volgens de onderzoek organisatie bestaat er grote belangstelling bij het publiek voor een dergelijk beveili gingsysteem. De scholiere kreeg de eerste prijs van 2500 gulden in een door de Technische Universi teit onder jongeren uitge schreven prijsvraag "Vertel ons wat naar jouw idee nodig moet worden uitgevonden of verbeterd". BEVEILIGING - Een'bewoonster van een flat in Tilburg zette om in braak te voorkomen haar voordeur onder 220 volt spanning. Op last van de politie moest zij de beveiliging laten afbreken. Zij verklaarde niet nogmaals het slachtoffer van in braak te willen worden. Effektief-kontakt leggen op de Bedrijven Kontakt Dagen 14 en 15 MAART GROENOORDHALLEN in LEIDEN Openingstijden 14.00-22.00 uur LEKKERKERK Landsadvocaat mr. B.D. Wubs gaat Tollens Coating BV en Container- en Handelsonder neming Wijnstekers Rotterdam BV binnenkort namens minister Alders (Milieubeheer) dagvaarden voor een schadeclaim van 160 miljoen gulden voor de sanering van de ver vuilde grond in de woonwijk Lek- kerkerk-west. Pogingen om een schikking te treffen mislukten. De bedrijven zijn niet ingegaan op het aanbod van de landsadvo caat een civiele procedure te vermij den door in te stemmen met een schikking. Het accepteren van het aanbod zou gelijk hebben gestaan aan erkenning van schuld. De ver vuiling van de bodem in Lekker- kerk-west kwam eind 1979 aan het licht. De saneringsoperatie in het begin van de tachtiger jaren heeft de overheid in totaal 200 miljoen gulden gekost. De procedure past in in het kader dat 'de vervuiler betaalt'. Het minis terie van VROM heeft gisteren ove rigens nog drie dagvaardingen laten uitsturen. De claim in de zaak Lek- Remise Timman KUALA LUMPUR (ANP) - De vijfde partij in de schaaktweekamp tussen Jan Timman en Anatoli Kar- pov is in remise geëindigd. Na 37 zetten was er sprake van 'eeuwig schaak'. In de finale van het kandi datentoernooi, die de uitdager van wereldkampioen Gari Kasparov moet aanwijzen, leidt Karpov met 2 1/2 1 1/2. kerkerk is een van de hoogste in de geschiedenis van de Nederlandse bodemvervuiling. Bij de drie ande re civiele procedures over zaken in Apeldoorn, Veere en Hoogeveen gaat het in totaal om 6,8 miljoen. ZEG MAAR G TEGEN KAMSTEEG OCCASION óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15" Ik neem een jaarabonnement f 285,50 Naam Adres Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1