Docent Voorschoten geeft 'speldeprikjes' in leerfabrieken Mali 'Meer aangepaste woningen nodig voor bejaarden' SS01S00S Schetspl armen zwembad Oegstgeest worden voor 100.000 gulden uitgewerkt Inbreker door een open deur Verldezingsprogramma's aardig op één lijn in Zoeterwoude raAds verkiezingen Bezoek brengt jumelage stap verder Leiderdorp zou te weinig informatie hebben VOORSCHOTEN - Kij kend uit het raam van de Voorschotense basisschool Het Palet beschrijft direc teur J. Hoek hoe de lucht er in het Malinese Kita uitzag: "Elke morgen keek je naar buiten en dan zag je een zwa re nevel hangen in de verte. Ik vroeg me de eerste dag af wat dat was. Het bleek hele warme en droge lucht te zijn". door Jane de Reuver Vorige week kwam hij samen met drie anderen terug van een reis naar Mali, als delegatielid van de Stich- ting jumelage Voorschoten-Kita Mali. De vier delegatieleden hebben de projecten van de stichting onder- zocht en stelden met het plaatselijk bestuur een protocol op. Hierin staan nieuwe afspraken voor de ko- 'l mende vier jaar. Ze hadden verschillende leermid delen en medicijnen meegenomen op de reis van twee weken. Hoek: "We stonden op vliegveld Schiphol met honderd kilo overgewicht aan bagage. Het vliegtuig was op de heenreis half vol en toen zei het meisje bij de incheckbalie: 'Ik zie niets, zet de spullen maar op de band'. Daar hadden we geluk mee". Hoek vertegenwoordigde alle Voorschotense scholen. In Kita moest hij de wensen van de scholen inventariseren en contacten leggen. Tijdens zijn bezoeken aan 25 scho- len viel hem op hoe weinig leermid- delen er zijn: "Schriften zijn daar heel duur en boeken kun je hele- Geen Leiderdorps carpoolterrein voor Woubrugge LEIDERDORP/WOUBRUGGE - B en W van Leiderdorp hebben een verzoek van de gemeente Woubrug ge afgewezen om een carpoolterrein in te richten naast het AC-restau- rant. Het terrein langs rijksweg A4 is geen eigendom van de gemeente Leiderdorp. In een brief aan het gemeentebe stuur van Woubrugge wijzen B en W van Leiderdorp op het carpool-ter rein bij de Hoge Rijndijk in Leiden, naast de oprit van de A4. Woubrug- genaren die willen 'carpoolen', zou den daar naartoe kunnen gaan. De gemeente Woubrugge is voor stander van carpoolen om het auto verkeer in de Randstad zo veel mo gelijk te beperken. In de omgeving van het AC-restaurant in Leider dorp zou volgens de buurgemeente voldoende plek zijn voor het inrich ten van een carpoolterrein. Wegverbreding Mensen die meer willen weten over de verbreding van de A4 in Leiderdorp, kun nen morgenavond terecht in de sporthal op de Hoogmadeseweg. Hier wordt een informatie-avond gehouden die om 20.00 uur begint. Concert Het Leiderdorps Kamerorkest geeft vrij dagavond een concert in de Dorpskerk in Leiderdorp. Aanvang 20.15 uur. Wassenaar krijgt geld voor milieucontrole WASSENAAR - De gemeente Was senaar deelt mee in de subsidie voor het 'project handhaving milieuwet ten gewest Den Haag'. Minister Al ders van VROM heeft ruim 207.000 gulden beschikbaar gesteld voor het hele gewest. De deelnemende gemeenten zullen 1500 bedrijven bezoeken en controleren of alle milieuwetten worden nageleefd. In totaal vallen meer dan 10.000 bedrij ven in het gewest onder een of meer milieuwetten. De actie loopt tot 1 maart 1992. VRIESKIST - Bij een inbraak in een schuur aan de Dorpsstraat in Warmond werd zondagnacht de vrieskist geplunderd, zo bleek gis teren. De hongerige dief nam onder meer kabeljauwsticks, frikandel- len, kroketten, bitterballen en kat- tebrokken mee. Bartlema was de enige vrouw die meeging en zij praatte met de vrou wen van een van de projecten. Vol gens Hoek is uit ervaring gebleken dat de Malinese vrouwen het pretti ger vinden om met een vrouw te praten. Bartlema werd vporal inge zet bij het vrouwenatelier in Kita. Het is één van de grotere projecten van de Voorschotense jumelage. Vrouwen leren er zeep te maken, naaien er en verven stof. De oplei ding duurt een maand en de materi alen komen uit eigen land. Er is veel belangstelling voor de produkten en vorig jaar is er voor het eerst winst gemaakt. In de toekomst zal dit project ook in andere delen van de regio van de grond worden ge tild. Een ander project is het smedena- telier. Het is gevestigd in een ge bouw dat drie kilometer buiten Kita ligt. Als het gebouw klaar is, leren mannen hoe ze landbouwwerktui gen moeten maken en repareren. Hoek kwam tijdens zijn verblijf op het idee om in het atelier schoolban ken te laten maken. Hij merkte dat er grote vraag naar is. "Binnenkort wordt er iemand van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers naar Mali gezonden om het atelier technisch te ondersteunen", aldus Hoek. Ook dit project wordt in de toekomst uit gebreid naar de dorpen in de regio. Tijd Tijdens de reis viel het Hoek keer op keer op dat Malinezen heel an ders omgaan met tijd: "Tijd lijkt daar wel een andere inhoud te heb ben. Je wordt er elke dag weer mee geconfronteerd. Mijn handen jeuk ten om iets aan te pakken. Maar het programma was voor ons gemaakt en we moesten vaak afwachten". Als voorbeeld noemt Hoek de te rugreis naar de hoofdstad van Mali, Bamako. De trein waar ze lang op hadden gewacht, stopte vaker dan aangekondigd. Vijftien kilometer voor Bamako bleef de trein stil staan. De delegatieleden hadden een darminfectie opgelopen en wa ren zeer gelukkig toen de comman dant na drie uur wachten langs kwam met twee taxi's. "Als vakan tieland vind ik Mali niet ideaal. Be halve als je van de ene bezienswaar digheid vliegt naar de andere, of een riviertocht maakt. De kans om op deze manier in contact te komen met de bevolking krijg ik echter nooit meer", besluit de hoofdonder wijzer. Brommer tegen mast WASSENAAR - Een 18-jarige bromfietser uit Voorschoten is gis termiddag om vijf uur gewond ge raakt toen hij tegen een lichtmast botste op het fietspad naast de Was- senaarse Rijksstraatweg. Het onge luk gebeurde op het gedeelte tussen Paauwlaan en Rust en Vreugdlaan. De jongeman reed in de richting van Leiden toen hij door onbeken de oorzaak zijn evenwicht verloor. De jongeman is met verwondingen aan het onderlichaam overgebracht naar het Diaconessenhuis in Lei den. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest stelt honderddui zend gulden beschikbaar om de schetsplannen voor een nieuw zwembad Poelmeer te laten uit werken. Het bestaande over dekte bad aan de Lange Voort wordt volgend jaar verbouwd tot een recreatiebad met tal van extra voorzieningen. Op de plaats van het openluchtbad komt woningbouw. De op brengst van de grond is be stemd voor de nieuwbouw van het zwembad. De raadscommis sie voor de financiën ging gis teravond akkoord met de voort gang van het project. Zwembad Poelmeer draait al enke le jaren met verlies. De gemeente raad wil snel verandering in die si tuatie, omdat de exploitatietekor ten steeds hoger worden. Voorzie ningen als een wildwaterkreek en een waterpaddestoel moeten die ne gatieve ontwikkeling ombuigen. Overigens twijfelden de commissie leden over de aanleg van een wild waterkreek en een stoomgrot. De voorzieningen zouden hoge perso neels- en energiekosten met zich meebrengen. De door de gemeente ingestelde 'werkgroep zwembad Poelmeer' heeft onderzocht hoe een recreatie- bad, gekoppeld aan het huidige overdekte zwembad, optimaal kan worden geëxploiteerd. De commis sie presenteerde drie schetsen, die nu door een architectenbureau wor den uitgewerkt. Voor de 100.000 gulden die daarvoor nodig is, moet het bureau vooral duidelijk in kaart brengen hoe de energierekening van het nieuwe bad in de hand kan worden gehouden. Het zwembad-nieuwe stijl moet worden bestuurd door een stichting die een grote mate van zelfstandig heid krijgt. Volgens wethouder P. van Veen van financiën en sport be spaart de gemeente per jaar 50.000 gulden door voor deze beheersvorm te kiezen. Het zwembad wordt nu nog door de gemeente bestuurd. Raadslid A.M.J. van Eisen (PPR) voelt er niets voor om het zwembad te betalen uit de opbrengst van wo ningbouw in de Overveerpolder. Op zoek naar steun citeerde hij het CDA-verkiezingsprogramma. Dit programma stelt dat verkoop van gemeenschapsgrond om plannen te financieren 'zo veel mogelijk moet worden beperkt'. CDA-er P. Hellin- ga was het eens met Van Even's be zwaren. Op voorstel van wethouder Van Veen wordt deze discussie later voortgezet. PPR-raadslid A.M.J. .'Andere financiering Brandweer nikte tien maal voor niets uit in Warmond WARMOND - De Warmondse brandweer is vorig jaar 46 keer te hulp geschoten bij branden in War mond. Voor andere problemen werd zeven maal een beroep gedaan op de brandweer. Tien keer rukten de manschappen voor niets uit na dat automatische melders loos alarm gaven. Vier keer heeft de brandweer ge controleerd bij gebeurtenissen waarbij vuurwerk werd afgestoken. Dit gebeurde onder meer op 14 juli bij de 'opening van de Kaagweek. De brandweer oefende dit jaar 25 keer. VOORSCHOTÈN - Een insluiper heeft gistermiddag uit een woning aan het Schubertplantsoen in Voor schoten enkele honderden guldens weggenomen. De bewoner was even weg en had de deur opengela ten. Bij een reisbureau aan het Voorschotense Treubplein hebben inbrekers de afgelopen nacht de voordeur geforceerd. Er werd niets gestolen. maal wel vergeten. Het rijk betaalt het salaris van een onderwijzer, wat 300 gulden per jaar bedraagt. Vaak krijgt de docent zijn loon vier maan den te laat". Om toch leermiddelen te kunnen kopen, gaan de scholen de markt op met produkten uit de eigen moestuin. Speldeprikje Hoek had onder andere ballonnen, tekeningen en linealen meegeno men. Een onderwijzer van een Mali nese school wilde een cadeautje di rect aan de beste leerling van de klas geven. Hoek wensde de kinde ren te belonen die het meest hun best deden of die het meeste voor hun medeleerlingen over hadden. "Een speldeprikje 'in bestaande op vattingen", zegt de directeur. Hij vertelt dat klassen uit zeventig leer lingen bestaan en denkt dat de per soonlijke aandacht daar hevig on der lijdt: "Het lijkt wel een leerfa briek". De kinderen krijgen les in dezelf de vakken als in Nederland. Ver schil is dat kinderen les krijgen in de eigen taal èn in het frans, de taal van de vroegere overheersers. Doordat het plaatselijk bestuur zich soepeler is gaan opstellen en Hoek goede contacten heeft gelegd, kan een Voorschotense school voortaan direct contact hebben met een school in Mali. De scholen kunnen met elkaar corresponderen en leer middelen kunnen in de toekomst rechtstreeks naar een school in Mali worden gezonden. P. van Grinsveen, secretaris van de stichting, was het delegatielid dat onderhandelde met comman dant Issa Diarra. Ook hield hij zich bezig met de verschillende projec ten. Voor A. Knoppert, die al eerder in Kita was geweest, vormde de reis de beëindiging van zijn tienjarig voorzitterschap: "Daardoor kende Ondanks de vaak felle oppositie van Progressief Zoeterwoude (PZ) vertonen de verkiezingsprogram ma's van de drie deelnemende partijen geen grote verschillen in Zoeterwoude. Gedrieën willen zij het groene karakter van Zoeterwoude behouden, de zelfstandigheid van Zoeterwou bewaren en de wo ningbouw beperken. CDA en WD vormen sinds 1974 het college. Geen enkele partij sluit een ander uit als collegepartner. Momenteel heeft het CDA zes zetels in de gemeente raad, PZ vier en de WD drie. Volkshuisvesting: PZ en CDA willen alleen bouwen voor de eigen be hoefte. De WD wil dat voorlopig ook, maar de partij gaat van het principe uit dat niet meer mag worden gebouwd dan noodzakelijk is voor de handhaving van het aantal inwoners van Zoeterwoude. PZ en CDA geven voorrang aan woningen voor ouderen, terwijl het CDA bovendien meer woonruimte wil voor kleine huishoudens. PZ eist behoud van de his torische identiteit van het dorp, hoewel er de laatste jaren in de Dorpsstraat 'onherstelbare schade' zou zijn aangericht. Bestuur: PZ wil 'politieke' portefeuilles aan gekozen wethou ders geven en niet aan de burgemeester. De WD vindt - in tegenstelling tot PZ - dat de gemeente zich niet moet bemoeien met zaken die bij het rijksbeleid horen, zoals het veroordelen van linkse- en rechtse dictaturen. Financiën: PZ neemt een sluitende gemeentebegroting als 'uit gangspunt', waardoor rioolrechten en afvalstoffen heffing moeten worden verhoogd tot een kostendek kend tarief is bereikt. Ook de WD vindt dat de tarie ven in principe kostendekkend moeten zijn. Vol gens de liberalen zijn de gemeentelijke reserves rela tief zo hoog dat deze kunnen worden teruggebracht 'tot een acceptabel niveau'. Het CDA is tegen lasten verzwaring, 'tenzij er dringende, onvoorziene uitga ven zijn'. Verkeer: PZ wil het openbaar vervoer stimuleren door onder andere een nieuwe buslijn over het industrieterrein Grote Polder, een nieuwe busverbinding Zoeter- meer - Benthuizen - Weipoort - Rijndijk en een trein- halte bij het industrieterrein. Het CDA wenst veili ger schoolroutes, onder meer door de Zuidbuurtse- weg vanaf de Zwetkade alleen open te stellen voor bestemmingsverkeer. Verder maakt de partij zich sterk voor verkeersremmènde maatregelen op de kruising Nieuweweg/Zuidbuurtseweg. De liberalen willen sluipverkeer buiten het dorp houden. directeur werden de Voorschotena ren niet zo verwend als de vorige de legatie. "Toen burgemeester Canne- gieter meereisde, kregen ze bij aan komst een luxe hotel. Wij sliepen die nacht in een oud en vervallen hotel uit de koloniale tijd". LEIDERDORP - De behoefte aan aangepaste ouderenwonin gen in Leiderdorp zal in de toe komst veel groter zijn dan wordt aangenomen in de on langs verschenen ouderennota. Dat zei J.P.F.M. Funnekotter van de vereniging Algemene Bejaardenzorg Leiderdorp (ABL) gisteravond tijdens een hoorzitting over het rapport. Hij verweet de gemeente een 'ge brek aan informatie'. Leiderdorper G. van Bruchem on derstreepte het verhaal. Hij vertelde wethouder mevrouw C.A. Huigen (welzijn) uit eigen onderzoek te we ten dat een schrikbarend tekort is aan aangepaste woningen voor ou deren. In de nota staat dat de ge meente geen duidelijk inzicht heeft in de behoefte van ouderen aan een andere woning. Om dit te verande ren zou er een centraal registratie- punt moeten komen. Volgens Funnekotter is de wo ningbehoefte onder ouderen nu al precies vast te stellen. De ABL en de Algemene Woningbouwvereni ging Leiderdorp (AWL) houden lijs ten bij en plegen regelmatig overleg over dit onderwerp. "Vreemd dat u hierover niet eenmaal contact met ons hebt gezocht", zei Funnekotter. Tijdens de hoorzitting konden Leiderdorpers discussiëren over de ouderennota, die waarschijnlijk in juli door de gemeenteraad wordt besproken. Op 22 maart wordt de ontwerp-nota besproken in de raad- 2 welzijn. De nota is in op dracht van B en W gemaakt door de afdeling sociaal-geografisch en be stuurskundig onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Seniorenraad J.H. Bus van de Katholieke Bond van Ouderen vroeg om de instelling van een seniorenraad die als een volwaardige partner van de ge meente zou moeten praten over ou derenbeleid. Mevrouw C.C. Besjes zei namens de Wijze Ouder Worden den (Wouw) dat er aan een Leider- dorpse afdeling wordt gewerkt en wilde dat vrouwen een 'evenwichti ge plaats in een seniorenraad krij gen'. Bejaardenverzorgster H. Zand- stra vroeg om een nieuwe maaltijd voorziening naast Tafeltje Dek Je, speciaal voor alleenstaande oude ren. Zij dacht daarbij aan een oudé school die ingericht kan worden als eet- en. ontmoetingsplaats. Me vrouw J. van Klaveren van de Unie van Vrijwilligers wees op de moge lijkheden die verpleeghuis Ley- thenrode biedt. Oudere Leiderdor pers kunnen hier naar keuze een gangenmenu bestellen. Van Klaveren bestreed de in de nota gemaakte opmerking dat er in de toekomst een tekort aan vrijwilli ger dreigt té ontstaan. Ze sprak van 'honderden vrijwilligers'. Wethou der Huigen zei niet te verwachten dat het aantal vrijwilligers zal toene men. "Als de dienstverlening groeit, moet het aantal vrijwilligers meegroeien", aldus de wethouder. CDA en PPR zetten vraagtekens bij financiering Hoofdonder wijzer J. Hoek van de Voor schotense basis school Het Palet, gekleed in een 'Bou bou' uit Mali: "Iedereen draagt daar de ze kleding en ik heb hem gekre gen van mou wen van het naaiatelier. De manden dragen vrouwen op het hoofd en de etenswaren erin zijn vaak mooi gedrappeerd" hij de gewoonten en gebruiken van de bevolking en wist hij hoe je je op moest stellen en bij welke gelegen heid je je goede pak aan moest". Ook maakte Knoppert tijdens het verblijf een voorlichtingsfilm met geluid. Snoepreisje Toen vier jaar geleden een delegatie naar Kita afreisde, noemden enige gemeenteraadsleden het 'een snoepreisje'. De posten voor reis en verblijf werden door de gemeente betaald en de delegatieleden hoef den niets bij te dragen. Dit keer heb ben de reizigers de helft van de reis kosten betaald. Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking be taalde de andere helft. De verblijfkosten werden door de Kitanese gemeenschap betaald en daarom vond Hoek het niet erg om 'sober op bezoek te zijn'. Volgens de Politiek café in Oegstgeest komt live op de radio OEGSTGEEST - In het kader van de gemeenteraadsverkie zingen organiseren de gemeente Oegstgeest en de regionale om roep Rijnland vanavond een po litiek café in het multifunctio neel centrum aan het Boer- haaveplein. Vanaf acht uur wor den de lijsttrekkers van CDA, WD, PvdA, D66 en Groen Links onder vuur genomen door een groepje critici, onder voorzitterschap van de oud-ge meentesecretaris van Oegst geest F.P.M. Willeme. Burgers van Oegstgeest kun nen tijdens de live-uitzending een speciaal telefoonnummer bellen om vragen door te geven: 071-171329. VOORSCHOTEN - D66 in Voorschoten organiseert voor de raadsver kiezingen van volgende week een prijsvraag. Voorschotenaren kunnen voorspellen hoeveel stemmen deze partij zal halen op 21 maart. Wie de uitslag het dichtst benadert, krijgt een dinerbon ter waarde van 100 gulden. De formulieren worden, compleet met bovenstaande grafiek, uitgedeeld op de vrijdagse markt. Zaterdag rijdt D66 met een kara vaan vol formulieren door het dorp. WOENSDAG 14 MAART Leiden Leiderdorp SÏÏ™ÏÏti°"e.il.O0n"',m Gr0°' voorstelling: 'Kiezen ol Deel- jorettes, minirettes en drumband, 20.00 uur in het Pieter Groen Col- Doel: 'Theatertoerisme', om 20.15 jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat, van concert in de Divertements-se- rie, door Roeland Duyne (cello) en Patrick Déchorgnet (piano), aan Godsbeeld', door mevrouw B. van Leeuwen-Brouwer, aanvang 19.45 uur in de Scheppingskerk, Warmond A M A uur in de Leidse' Schouw blijspel, aanvang 19.30 uur in De Kuip, Zeestraat. jaarvergadering Philatelica, aanvang 20.00 uur in De Hoek- Schouwburg. voorstelling: 'Mauser', door In- 18.30 tot 19.30 uur. rommelmarkt in buurtcentrum Halfje Wit, aanvang 19.00 uur. medeshow voor 55-plussers in vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Playmates', met Van Poelgeestlaan. vergadering commissie PZ over kwaliteitsverbetering van ambtelijk apparaat, aanvang adnvai,g2U.UUuu, MibclyoutczcM- B groep'SKAZ', bij Folkclub Horus, Wassenaar V M aanvang 20.30 uur in De Waag. avond over het bomenbestand, ff Wk Noordwijk Oegstgeest zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute, concert door 'Olim', ensemble voor oude muziek, aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk. LAK-Theater, Cleveringaplaats. Lisse concert door het Operettekoor dienstencentrum Westerhove, aanvang 19.30 uur. Silvia Millecam en Margot Keune, aanvang 20.15 uur in de Leidse 20.00 uur in het gemeentehuis. aanvang 2u.uu uur in be Wa- W® lezing over 'het reilen enzeilen renar, KerKstraai. van de gemeente Noordwijk', bij 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Leiden concert 'Vrijdagavond Kamer vang 20.00 uur in 't Poelhuys, Vi- valdistraat. de Surinaamse vrouw' door groep Faja-Lobi, aanvang 20.00 uur in de Opstandingskerk, Prinses Ma- rljkestraat. voorstelling: 'De Emigranten', met Huub Stapel en Sjoerd Pley- sier, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. - verkiezings-forum Omroep Rijnland, aanvang 20.00 uur in Zoeterwoude f aanvang2o"oOhétgemeem Mfï CMf) A ^ui'tvoKhg^door het Fanlare- lohu,s' UtlHUM korps'Excelsior', mmv orkest, ma- VRIJDAG 16 MAART Katwijk toneelvoorstelling door Mi- miek's jeugdtheater, aanvang tooi) en Ariëlle Vernede, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. optredens door Het Goede uitvoering Fanfarekorps 'Excel sior', met na de pauze een blijspel door de toneelgroep, aanvang 19.30 uur in De Kuip, Zeestraat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18