EIDEN YVD-fractie schaart zich achter Kuijers LEIDSCH DAGBLAD Eis 14 maanden cel voor diefstal van portofoons Jaar cel geëist wegens drugsbezit Extra activiteiten 40ste PaasveetentoonsteUing Expositie in 'Oudheden' biedt totaalbeeld Idassieke oudheid WOENSDAG 14 MAART 1990 DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 24-jarige Leidenaar is giste ren onder meer wegens diefstal van 11 portofoons uit het bureau van de parkeerpolitie in Leiden 14 maanden cel geëist met aftrek van voorarrest. De man pleegde de diefstal van de portofoons op 11 maart van het vorig jaar. Twee maanden later ontvreemdde hij bij een Leider dorps bedrijf een fikse hoeveel heid gereedschap. Daarnaast werd de Leidenaar een aantal in braken en brandstichting ten las te gelegd. Die zaken zijn al eerder voor de rechtbank geweest en de rechter besloot destijds geen straf op te leggen maar de jongeman naar het pedagogisch tehuis Groot Ba- velaar te sturen. Indien hij zich daar goed zou gedragen en ook een proeftijd goed zou doorstaan, zou van verdere strafvervolging worden afgezien. bureau van de parkeerpolitie en het Leiderdorps bedrijf zijn door de Leidenaar bekend. Inmiddels hebben de zaken zich naar zijn zeggen ten goede gekeerd. Hij is weggegaan bij zijn vriendin, heeft vast werk en geen schulden meer. De verleiding om te stelen is daar mee volgens hem weg. De officier van justitie hield de rechter voor dat de straf voor de Leidenaar in overeenstemming moet zijn met de reeks inbraken en delicten die hij op zijn geweten heeft. Destijds had de rechter strafuitvoering opgeschoven in de verwachting dat het verblijf in Groot Bavelaar de kans op herha ling zou verkleinen. Dat verblijf is niet afgemaakt. Hoewel officier Hij ging weer met zijn vriendin samenwonen. Dat ging even goed, maar volgens de Leidenaar heeft zijn vriendin een gat in haar hand. "Ik heb het geprobeerd te dichten, maar de schulden liepen almaar op. Ik werd gek en ging ra re dingen doen". Zowel de eerdere diefstallen als de meer recente inbraken in het De 'alternatieve straf mislukte enigszins. Na een aantal maanden in Groot Bavelaar te hebben door gebracht, zei een van zijn vrien den iets over overspel van zijn vrouw. Volgens de 24-jarige 'ging hij daardoor uit zijn dak' en sloeg hij zijn kamer in het pedagogisch huis kort en klein. Daarop is hij uit Groot Bavelaar gezet. Klopper het in elkaar slaan van de kamer niet meetelde, vindt zij twintig maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, noodzakelijk. Advocaat J. Verweij acht een dergelijke straf te zwaar. Een deel van de overtredingen is lange tijd geleden begaan. Bovendien moet volgens Verweij uit het psychia trisch rapport over de verdachte worden opgemaakt dat langduri ge celstraf zeer nadelige gevolgen zou hebben voor het karakter en het gedrag van de Leidenaar. Het idee van de rechter om de Leidenaar als alternatieve straf dienstverlening op te leggen, werd bij zowel de advocaat als de Leidenaar met instemming ont vangen. De officier van justitie evenwel vindt dat de Leidenaar daarvoor te ver buiten zijn boekje DEN HAAG/LEIDEN - Een 34-ja- rige Leidenaar die vorig jaar op Schiphol werd aangehouden we gens bezit van verdovende midde len, hoorde gisteren voor de Haagse rechtbank 12 maanden celstraf met aftrek van voorarrest. De verdachte werd aangehouden met 17 gram heroïne, 38 gram cocaï ne en 67 methadonpillen op zak. Hij heeft bekend de bedoeling te heb ben gehad de spullen in Spanje te verhandelen. De Leidenaar had tot dealen besloten omdat hij, zo ver klaarde hij gistermorgen, met grote geldproblemen te kampen had. De Leidenaar heeft sinds enkele jaren een plantenbedrijf en verdient daar, zo rekende hij de rechtbank voor, jaarlijks bijna 25.000 gulden mee. Bovendien kreeg hij een uitke ring. De inkomsten waren lange tijd voldoende om niet alleen zijn gezin (twee kinderen) te onderhouden, bovendien de verslaving harddrugs van zijn vrouw te beta len. In de zomer van het vorig jaar raakte de Leidenaar echter zelf ook aan de drugs. Hij had zijn vrouw meegenomen op vakantie naar Ca nada. "Ik hoopte dat ze daar einde lijk van de verdovende middelen zou afkomen". Hij bezweek echter zelf voor de verleiding en kwam ver slaafd terug in Nederland. Het inkomen bleek niet voldoen de om twee verslaafden te onder houden, zeker niet toen de handel in het najaar tegenviel. Tijdens een va kantie in Spanje had hij kennis ge maakt met mensen die hem, zo ver klaarde hij, gouden bergen beloof den als hij heroïne en cocaïne zou gaan smokkelen. In december van het vorig jaar wilde hij voor het eerst 'dit goudmijntje aanboren'. De Leidenaar ging bijna dagelijks Rotterdam om drugs te halen 'Geen redenen om wethouder weg te sturen' LEIDEN - De WD-fractie heeft zich gisteravond una niem achter wethouder F. Kuijers geschaard. De VVD zal een motie van wantrou wen tegen de eigen wethou der niet steunen. D66-fractieleider Langen- berg verklaarde gisteravond voor de microfoon van Om roep Rijnland dat zijn fractie wel het vertrek van Kuijers wel zal eisen vrijdag. Dan wordt tijdens een extra ver gadering van de gemeente raad het rapport van de Commissie voor de Reke ningen over de schouwburg affaire besproken. De WD-fractie heeft gisteravond langdurig in beslotenheid verga derd over de de rol van wethouder Kuijers. De meeste fractieleden stelden 'dat de conlusies van de Commissie voor de Rekeningen geen reden zijn om Kuijers weg te sturen. Vooral de conlusie dat Kuij ers de gemeenteraad heeft t Aanvankelijk leek het erop dat in ieder geval twee VVD'ers zouden aandringen op het vertrek van Kuij ers. Ten minste één raadslid zou er voor hebben gepleit dat Kuijers zich vrijwillig zou terugtrekken en het niet zou laten aankomen op motie van wantrouwen in de raad. Verbazing is er over de opstelling van het VVD-raadslid Wijnbergen, dat als lid van de Commissie voor gedeeld. Het is juist, zo meenden zij, kele conclusie een voorbehoud ge- dat Kuijers de raad informatie heeft maakt, maar heeft in de fractie door onthouden over de tekorten bij de haar opstelling afstand genomen LEIDEN - In de Leidse Groenoord- hallen wordt op zaterdag 24 maart voor de 40ste keer de nationale PaasveetentoonsteUing georgani seerd. Omdat het een jubileumjaar is wordt het deze keer een bijzonde re tentoonstelling. Voor heteerst zal er namelijk een consumentenpre sentatie zijn door 6 ambachtelijke slagers uit Leiden en omgeving. In nauwe samenwerking met het Bedrijfschap voor het Slagersbe- drijf worden demonstraties vlees bereiding en rund- en lamsvleespre- sentaties gehouden. Zo zullen er speciale slagersgerechten worden klaargemaakt in bourgondische ke tels. Promotiestands van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, Sla gers Vak Opleiding en stands met vleeswaren en kruiden zullen voor de aanvullende presentaties zorgen. Op de 40ste Paasveetentoonstel- ling zijn maar liefst 72 klassen-voor de diverse leeftijdsgroepen bij de stieren, vaarzen, koeien en kalveren ingeschreven. Naast de inzendin gen voor runderen zijn er klassen voor ooilammeren, ramlammeren en zuiglammeren voor de slacht. Er is voor het eerst een speciale keu ring van varkens. De PaasveetentoonsteUing wordt in beide hallen van het Groenoord- hallencomplex gehouden. In de grote hal is een grote keuringsring Vragen aan college over huismeesters LEIDEN - De Socialistiese partij (SP) heeft schriftelijke vragen ge steld aan wethouder Tesselaar over de kwestie van de huismeesters in de Slaaghwijk. De partij wil nu snel weten of het college bereid is mee te betalen aan de kosten van de vier huismeesters. De SP vermoedt dat de aanstel ling van de huismeesters flink kos tenbesparend werkt voor de ge meente omdat minder geld hoeft te worden uitgetrokken voor de van- dalisme-bestrijding, onderhoud en reparaties. Om na te gaan om welk bedrag het hierbij gaat heeft de SP de wethouder om een overzicht ge vraagd van alle besparingen sinds de vier huismeesters zijn aange steld. De partij is geen voorstander van de oplossing om alle 7000 WBL- huurders te laten meebetalen aan de kosten van de huismeesters. Vol gens de partij kleven er juridische bezwaren aan het plan, omdat nie mand kan worden verplicht de maandelijkse bijdrage van 2 gulden af te dragen. uitgezet met rondom tribuneplaat sen. De keuringen beginnen om 10.00 uur en duren tot circa 16.00 Kuiji uur. In de runderhal staan alle ten- toonstellingsdieren opgesteld. Tus sen de keuringen in zijn er demon- avond ook D66. straties van 3 stamboeken: de Vere- deel van het rapport. Vanmorgen heeft de VVD-fractie haar standpunt meegedeeld aan de twee collegepartners: de PvdA en Groen Links. Gisteravond heeft ook de PvdA haar opstelling be paald, maar zolang het overleg met de collegepartners niet is afgerond, willen de sociaaldemocraten geen mededelingen doen. Er is sprake van een politieke crisis omdat Groen Links het vertrouwen in inmiddels heeft opgezegd, evenals de Socialistiese Partij, Lei den Weer Gezellig en sinds gister- LEIDEN - Directeur Van Hooff van de Dr. van Voort- huysenschool ergert zich mateloos aan de troep die in Mamixstraat gewoon op straat ligt. "Ik heb al drie keer de reinigingsdienst gebeld, maar de troep ligt er nog steeds. Al zeker anderhalve maand", zeqt Van Hooff. Na de renovatie in de Mamixstraat, die ruim ander- ha1 ve maand geleden werd afgerond, bleef er nogal wat rotzooi liggen. "De bewoners hebben er van alles bij gegooid. Tot bankstellen toe", vertelt Van Hooff "Ik erger me daar dood aan. Al die verhalen over Schone stad. Voor de klas wordt hier verteld dat het milieu zo belangrijk is en als je uit het raam kijkt, zie je een grote rotzooi". Drie telefoontjes van Van Hooff leverde een bezoekje van de reinigingspolitie op. De controleurs zagen het op het vertrek van Bor- meteen. "Het vuil lag op een talud. 'Dat is geen zaak de reiniging, dan moet u de plantsoenendienst Vaststaat al wel dat de tweede bellen', zeiden ze. Da's nogal logisch, het vuil is vanzelf in het talud terechtgekomen omdat het niet werd opge ruimd", vertelt Van Hooff. De directeur besloot vervol gens de plantsoenendierist te bellen, maar ook daar be reikte hij niets. "Ze hadden geen tijd voor dit soort din gen, was hun antwoord". Een woordvoerder van de gemeentereiniging laat desgevraagd weten dat de reinigingsdienst niet komt in gebieden waar gerenoveerd wordt. "Dat is water naar de zee dragen. De bouwondernemer is verant woordelijk voor het opruimen van de rommel", stelt de reinigingsman. "De bouwondernemer wordt door de reinig ingspoli tie gesommeerd om de rommel in de Mamixstraat zo spoedig mogelijk op te ruimen. Als over ongeveer een maand alle steigers en bouwmaterialen zijn verdwe nen en het grove vuil is opgeruimd dan gaan wij ver der met de boel schoon te maken". (foto Jan Holvast) LEIDEN - Wat weten we nu van onze oudste westerse beschavin gen, met name die van de Grie ken, Etrusken en de Romeinen?, Met enkele topstukken uit hef Rijksmuseum van Oudheden moet de bezoeker van de tentoon stelling 'Mozaïek der Antieken' een beeld krijgen van de verdwe nen culturen van 2000 jaar en lan ger geleden. De ondertitel: 'Oog in oog met Grieken, Etrusken en Romeinen'. De expositie is van- - middag door minister d'Ancona van wvc geopend. door Meindert van der Kaaij De tentoonstelling is afkomstig uit Japan waar het in totaal 250.000 bezoekers trok. Uit dat land kwam eigenlijk ook het ini tiatief voor deze expositie. Vol gens conservator en samensteller R.B. Halbertsma is daar een grote behoefte aan Westerse kunst. Nog nooit was er een tentoonstelling geweest dat een totaalbeeld gaf van de klassieke oudheid. Bestemd voor Japan of niet, volgens directeur Verwers had het wel degelijk zin deze inleiden de tentoonstelling ook in Leiden neer te zetten. Nederlanders zijn evenzeer niet allemaal goed op de hoogte van de klassieken. Het wordt tijd dat ook niet-kenners van archeologie een stap in het gebouw aan het Rapenburg zet ten en daar wat van opsteken. 'Mozaïek der Antieken' geeft voor leken een heel aardig over zicht van de brokstukken die bij elkaar een beeld schetsen van die culturen. Daarnaast is aan deze Nederlandse versie nog een klein deel vastgeplakt dat vertelt over de totstandkoming van de collec tie -van het Rijksmuseum van Oudheden. Om die klassieke wereld over zichtelijk voor de bezoekers te houden is de tentoonstellig in vier delen geknipt. De eerste laat zien welke rol de goden in de samenle ving van de Grieken en Romei nen speelden. Er was geen ge beurtenis of het werd wel in ver band gebracht met een of andere godheid. De huizen van de men sen uit de betere standen stonden vol met voorwerpen die goden voorstelden. Vervolgens komen er voorwer pen die een beeld geven van de dagelijkse leefwereld van Grie ken en Romeinen. Hierbij staan gebruiksvoorwerpen zoals scha len, amforen, wijnkannen en olielampen. Het aardige van de tentoonstelling is dat de voorwer pen vaak gepaard gaan met ge dichten uit die periode. Het laat zien hoe lichtvoetig de mentali teit en denkwereld van de Grie ken en Romeinen was. Zo heeft een zwartkleurige am foor afbeeldingen van dansende mannelijke liefdesparen. De ou dere minnaar probeert door ge schenken de jongere knaap te versieren. Daarbij het volgende gedicht: bemin, Damocrates, Dor altijd 2 drinken en samen ioie knapen. Omkrans je hoofd ei heerlijk in, voordat anderen dat moeten doen i: graf! Drink want niet zullen zijn met Het derde deel brengt de bezoe ker in contact met de grafcultus van de oudheid. Het laat zien met welke kostbare geschenken de doden het graf in gingen. Dat va rieerde van prachtig beschilderde vazen tot gouden voorwerpen zoals bewerkte armbanden, oor hangers en ringen. Alle voorwer pen staan overigens in de prachti ge catalogus (35 gulden) in kleur afgedrukt. Het laatste deel van de tentoon stelling behandelt apart de cul tuur van de Etrusken, een raad selachtig volk dat in Midden-Ita- lië leefde. De Etrusken spraken bij voorbeeld een heel andere taal en ook de gebruiken weken ge heel af van die van de omringen de volken. Heel anders was in elk geval ook de kunst. Zo anders dat zelfs de eerste di recteur van het Leidse museum, Reuvens, een grote vergissing be ging bij een askist die van de Estrusken afkomstig was. Deze jonge hoogleraar, hij werd op 25- jarige leeftijd in 1818 directeur, ontving van de officier Humbert een askist waarbij zoals gebruike lijk op deksel een afbeelding stond van de overledene. Op de kist zelf stond een scene uit de Odyssee van Homerus. Reuvens verklaarde steenhard dat het ging om een vervalsing. Hij leidde dat af uit het feit dat de figuur op deksel een geheel an dere stijl had dan de afbeelding daaronder. De overledene is heel gedrongen en met een veel te groot hoofd afgebeeld. In het re liëf vap de kist is echter te zien dat een goed geproportioneerde Odysseus met zijn schip vlucht voor een woedende cycloop. Een Etmskische askist met op de deksel de afbeelding van de overlede ne en op de kist de vlucht van Odysseus voor de cycloop Polyphemus. Het was de eerste askist van de Etrusken die Reuvens onder ogen kreeg en kon dus nog niet weten dat zo'n enorm stijlverschil binnen een kunstwerk heel ge bruikelijk is bij dit volk. De ar cheologie stond nog in de kinder schoenen. Inmiddels is over de verloren culturen rond de Mid dellandse Zee veel meer bekend. Het museum aan het Rapen burg is met uitzondering van maandagen dagelijks geopend. i met 9 hem en zijn vrouw. De politie was hem al op het spoor en luister de, voordat hij werd aangehouden, al vier weken zijn telefoon af. Daar door wist de politie op het juiste moment de Leidenaar aan te hou den. Advocaat Landman hield presi dent Punt voor dat er rekening moet worden gehouden met de ach tergrond van de Leidenaar. Zijn moeder en zussen waren en zijn ver slaafd, de vader pleegde zelfmoord en ook zijn vrouw bleek aan de ver dovende middelen verslaafd te zijn "Desondanks is hij jarenlang van de drugs afgebleven en heeft boven dien altijd geprobeerd zijn familie te helpen". Volgens Landman blijkt uit het reclasseringsrapport dat een lang durige celstraf 'het faillissement en de ruïnering' van het leven van de Leidenaar zou betekenen. Land- wil als onvoorwaardelijke straf de drie maanden die de Leidenaar al in voorarrest heeft gezeten, zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De officier eiste 18 maanden, waarvan 6 voor waardelijk, met aftrek van voorar rest en een proeftijd van twee jaar. De rechter doet op 27 maart uit spraak. Uitbreiding leerkrachten basisonderwijs LEIDEN - De openbare basisscho len in Leiden krijgen er met ingang van het nieuwe schoolseizoen onge veer zes formatieplaatsen bij. Dit is het gevolg van het intrekken van de zogenaamde vier-jarigenmaatregel door de nieuwe regering. Hierdoor kunnen verschillende parttime-ba nen worden aangevuld en nieuwe leerkrachten worden aangenomen. Deze maatregel, nog genomen door oud-minister Deetman, zorgde er destijds voor dat vier-jarige kin deren maar voor de helft werden meegeteld en dus voor de helft wer den betaald door het rijk. De ge meente Leiden heeft de vier-jangen toch altijd gewoon toegelaten, waardoor de klassen aanzienlijk groter werden. Het intrekken van de maatregel zorgt ervoor dat nieu we leerkrachten kunnen worden aangenomen en de klassen kunnen groeien. Onderzoek naar dood vrouw (27) LEIDEN - In een gisteren in het Leidsch Dagblad verschenen be richt over een buurtonderzoek in verband met de dood, mogelijk moord, van een 27-jarige vrouw in een flat aan het Jac. Urlusplantsoen in Leiden zijn verkeerde telefoon nummers afgedrukt. De politie ver zoekt mensen die iets hebben ge zien of iets weten omtrent de toe dracht dringend te bellen met tel. 258663 of 258758. De Leeuw koopt Data Verhoeven LEIDEN/RIJNSBURG - De Leeuw Makelaardij in Rijnsburg heeft het Leidse bedijf Data Verhoeven aan de Stationsweg overgenomen. Data Verhoeven is een van de grotere be middelaars op de Leidse woning markt. Bij het bedrijf werken 8 mensen. Al het personeel wordt door De Leeuw overgenomen. Het bedrijf was tot voor kort ei gendom van bedrijfsmakelaar Men- no Smitsloo. Smitsloo heeft het af gestoten omdat zijn bedrijfsmake- laardij van hem meer tijd, ruimte en aandacht vraagt. De laatste tijd breidt het aantal activiteiten op de bedrijfsmarkt zich flink uit. Boven dien houdt Smitsloo zich ook meer bezig met begeleiding van project ontwikkeling. Een kleine 9 jaar geleden begon bedrijfsmakelaar Smitsloo ook op de huizenmarkt. De economie lag toen nagenoeg op haar gat en om zichzelf in te dekken werd hij met Data ook actief op de woningmarkt. Vijfjaar geleden nam hij Verhoeven Makelaardij over. De beide bedrij ven werden samengevoegd tot Data Verhoeven en gehuisvest aan de Stationsweg 26-28. Ook de bedrijfsmakelaardij van Smitsloo is op dat adres onderge bracht en heeft meer ruimte nodig. Vandaar dat Data Verhoeven op ter mijn zal verhuizen. Volgens Smit sloo gebeurt dat uiterlijk over ne gen maanden. Directeur J. Muller van De Leeuw Makelaardij zegt dat er voor Data Verhoeven niets verandert: "Direc teur is en blijft de heer J. Verhoeven en het kantoor blijft actief in Leiden en omgeving. Als het even kan blijft Data Verhoeven ook in Leiden ge vestigd". Bij het hoofdkantoor van De Leeuw en op een aantal bijkan toren werken in totaal 20 r de makelaardij. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15