I 375 Aidan Chambers, een schrijver van formaat De frisse ideeën van Maria Stahlie Van boeken krijg je nooit genoeg Maart voordeel. DKKVER ...uw Libris boekhandel Boekenweek 1990:14 t/m 24 maart <t> i s 'De Hel', de nieuwste novelle van Boudewijn Buch. Uitsluitend verkrijgbaar bij de Hema 5.75 GEDURENDE DE MAAND MAART: HEMA _De normaalste zaak van de wereld.. dingen die ik schrijf, heb ik geen spijt. Mijn verhalen hebben soms meer te maken met sfeer en toon dan met thema's. De manier waarop ik die thema's verwoord, maakt het tot een levend geheel. Ik denk dat ik op dat gebied iets heb toe te voegen, frisse ideeën heb, zeg maar. De frisheid van mijn boeken moet gezocht worden in de verwoording in de taal. Wat wij erg leuk vinden, zijn die typische Stahlie-grapjes. Je voert Dick in, je zet jezelf op een boekenplankje naast Shakespeare ofSylverster Stallone.. Dat vind ik leuk, maar ik wil ook duidelijk maken dat in het geval van Dick liefde en bewondering een grote rol spelen. Er is me weieens verweten dat ik teveel van mijn personages houd. Voor mij is dat een groot compliment. Ik wil altijd personages creëren bij wie ik graag op bezoek zou willen. Die kom je in het leven niet al te vaak tegen, dus kun je ze maar beter op papier zetten. De rol van Dick voor en in je werk is opvallend... Dick is ook schrijver en we werken dicht bij elkaar. Ik denk dat we over en weer elkaar beïnvloeden. We controleren en inspireren elkaar. Als Dick er niet zou zijn, zou ik niet schrijven. Ik zou me niet zeker genoeg voelen. Ben je onzekerHet verhaal 'Verleden hemel toekomst' begint bijvoorbeeld met "In het woordenboek van Martha Luther stond het woord 'zekerheid' voor de zekerheid bij de a." Ja, maar op sommige stukken ben ik achteraf toch heel trots. Dan merk ik dat het schrijven helemaal vanzelf gaat en dan ben ik geen moment onzeker. Maar een lullige recensie als laatst in het NRC maakt me onzeker. Eigenlijk verbaast het me dat ik niet meer aandacht krijg. Dat klinkt misschien eigengereid, maar in mijn ogen springt mijn werk er meer tussenuit dan zogenaamd post-moderne boeken die wel aandacht krijgen. Ik denk dat critici zich vaak vergissen in het ogenschijnlijk makkelijke karakter van mijn boeken. Hoe schrijf je eigenlijk Ik begin om een uur of tienwerk een paar uur en dan 's middags en 's avonds weer. De schrijfperiodes zijn de explosieve periodes. Nu ben ik al een maand of acht bezig met de voorbereidingen voor mijn nieuwe boek. Ik lees veel, doe onderzoek. Ik schrijf met de pen en typ het daarna uit. Het schrijven neemt naar verhouding minder tijd in beslag dan het vooronderzoek. Tot slot: wat zijn je toekomstplannen Ik lees manuscripten voor Bert Bakker. Daar ga ik mee door. Verder ga ik recenseren voor 'De Boekenkrant', een nieuw recensieblad als toevoeging bij de Haagse Post. En ik ben bezig met een nieuwe roman die als voorlopige titel heeft 'De erfzonde'. Het thema is dat van de hypochonder en het boek moet weer op het scherp van de snede balanceren: dramatisch en superluchtig ineen. Ook ga ik in september voor de tweede keer naar Amerika voor de stichting 'Writers in residence'. Daar gaan Dick en ik samen een boek schrijven, een fictieve neerslag van twee verblijven in Amerika. Dick neemt de zogenaamde intellectuele kant voor zijn rekening en ik de humoristische, de gewetenskant. Het gaat heten 'Serio luderen in the USA'. HETTY DIJKSTERHUIS ROB VOOREN met Nik, haar kijk op het leven, het komt allemaal aan de orde. En nooit vervelend, nergens moralistisch of belerend. Daar blijft Chambers ge lukkig verre van, want voor jë het weet verwordt een boek met een dergelijke thematiek tot propagan damateriaal voor een gelovige sek te. Hooguit is het verhaal hier en daar nogal cerebraal, is echter ge noeg ander leesvoer toegankelijk. Bij een derde verhaalfiguur, de ne gentien jaar jonge agent Tom Thrupp, die een geval van kruisi ging moet onderzoeken, heeft Chambers getracht de gedachte spinsels simpeler te houden. Tom handelt ook impulsiever en trivialer dan Nik en Julie. Een tikkie tè Niet in de laatste plaats is 'Nu weet ik het' een roman over het schrij ven. Nérgens meer dan in dit boek maakt Chambers nog eens klip en klaar hoe belangrijk het woord is: geschreven, gesproken of gezwe gen. Verleden week De parallel met het oudere 'Verle den week' van dezelfde schrijver dringt zich onmiskenbaar op. Dit bóek werd in 1979 bij Lemniscaat uitgegeven onder de titel 'Lang weekend op drie manieren'. Ook hier een zeventienjarige mannelijke hoofdpersoon: Ditto. Hij trekt er met zijn tentje een lang weekend op uit om op een wel zeer energieke en opwindende manier te ontdekken wie hij is, wat hij wil en vooral hoe het tussen hem en zijn vader zit. Dit to legt zijn trektocht schriftelijk vast om zijn vriend Morgan ervan te overtuigen dat deze ten onrechte bezwaren koestert tegen romans en verhalen. Morgar vindt literatuur achterhaald, een leugen, een doen- alsof en een te keurig beeld van het leven geven. Lulkoek is het. Na le zing van Ditto's verhaal is zijn gelijk gevestigd, gelooft hij. Het is een ver slag van wat jij vorige week hebt meegemaakt. Dan brengt Ditto de twijfels aan: Hoe weet jij of ik niet de hele week thuis op mijn kamer alles uit mijn duim heb zitten zuigen? Omdat Morgan er ook in voorkomt, werpt hij tegen: Wil je daarmee zeg gen dat ik niet meer dan een perso nage in een verhaal ben? Laatste re gel" van het boek: 'Zijn we dat niet allemaal?' zei Ditto en lachte. Door middel van dit soort construc ties bouwt Aidan Chambers diverse verhaallagen op en kunnen of moé ten zijn romans op meer manieren gelezen worden. In april kómt Aidan Chambers op uitnodiging van de werkgroep jeugdboekenschrijven van de WL naar Nederland en zal hij onder meer in Leiden voor studenten en geïnteresseerden drie dagen college geven. Ongetwijfeld leerzame les sen die het volgen meer dan waard zijn. Lessen in lezen en schrijven. Zeker na 'Nu weet ik het', weet ik: Aidan Chambers is een schrijver van formaat. CASPER MARKESTEIJN Nu weet ik het, Aidan Chambers. Vert. Rob Scholtcn. Uitg. Qucrido 25.-; Verleden week, Aidan Chambers. Uitg. Querido 17,50. Als lentebloemen komen ze op en gaan ze onder, onze literaire talen ten. Tot die categorie van vluchtige passanten hoort niet de jonge schrijfster Maria Stahlie, die zich in enkele jaren met drie boeken een hechte plek op de vaderlandse lite raire bodem heeft verworven. Ze debuteerde in 1987 bij uitgeverij Bert Bakker met de zonnige roman 'Unisono' en zette door met de fraaie en gevarieerde verhalenbun dels 'Verleden hemel toekomst' (1988) en 'In de geest van de Mona- dini's' (1989). Reden genoeg voor een bezoek aan de auteur die zich in een van haar verhalen als volgt in troduceert: "Mijn naam is Maria Stahlie en sinds twee jaar houd ik me voornamelijk bezig met het schrij ven van fictie. Twee jaar is een ervaring van niks, je hebt schrijvers die op hun drieëndertigste al negen entwintig jaar schrijfervaring heb ben, maar ik vlei me met de gedach te dat iemand die nog maar net komt kijken op een bepaald gebied ontvankelijker is voor frisse ideeën dan iemand die zich al tot aan zijn middel heeft ingegravèn in theorie ën en inzichten." Indrukwekkend. Een andere kwali ficatie kan ik niet bedenken voor *Nu weet ik het', het nieuwste boek van de Engelse schrijver Aidan Chambers dat in april bij uitgeverij Querido verschijnt. Het gegeven lijkt simpel: een .jonge rengroep wil een film gaan maken over wat er zou gebeuren als Jezus vandaag de dag op aarde terug keert. De groep bestaat niet uit christelijke jongeren, maar uit jon gens en meisjes die zich bezig hou den met filmen. Hoewel ze maar weinig interesse hebben in het le ven van Christus of voor politiek, willen ze de film over Christus' we derkomst gebruiken om stevige kri tiek te leveren op de maatschappij van tegenwoordig. Al snel beseffen ze dat ze met z'n allen weinig weten over het leven van hun hoofdfiguur. In research hebben ze weinig trek. Dat is ook niet nodig, vinden de jon gens. Zulke details zijn onbelang rijk. De meisjes van de ploeg hou den echter voet bij stuk: de feiten moeten op een rijtje. Er moet ie mand komen die de research voor de film verricht. Geschiedenisleraar Stanley pro beert één van zijn beste leerlingen, de zeventienjarige Nik Frome zover te krijgen. Die voelt er weinig voor. Ik geef niet om godsdienst en ik ge loof niet in God, zegt hij. Ik zou lie ver iets doen over zwarte gaten. Die zijn tegenwoordig belangrijker dan God. Maar Leonard Stanley houdt aan en Nik zwicht. Zo gaat Nik op zoek naar de feiten. Aldus is 'Nu weet ik het' een zoek tocht van een jongen naar het ge loof. Dat lijkt de roman, zoals Chambers het boek terecht noemt, in eerste instantie althans te zijn. Het boek is echter meer. Naast een zoektocht naar het geloof, is Nik te vens bezig met andere essentiële za ken. Hij zoekt ook naar de zin van het leven en probeert erachter te ko men wat liefde is en betekent. Nik denkt de ware liefde gevonden te hebben in Julie, een meisje dat op een sympathieke manier echt ge looft. De liefde die Nik van haar wil, kan zij hem niet geven. Zij wil de liefde die vriendschap heet. Letter lijk zegt ze: Maar in de liefde van de vriendschap wil je niet datje vrien din één wordt met jou. Integendeel. Je wilt dat je vriendin zo volmaakt mogelijk zichzelf blijft. Dat wil ik voor jou, Nik, en ik hoopt dat je dat ook bovenal voor mij wilt. Daarvoor heb ik jou nodig en ik hoop dat jij mij daarvoor wilt. Net als in bijvoorbeeld het mooie 'Je moet dansen op mijn graf, kiest Chambers niet voor een recht-toe- recht-aan compositie. De proloog, geafficheerd als 'trailer' (voorproef je van een te verwachten film), is pas goed te begrijpen na lezing van het verhaal. 'Now I Know', zoals de oorspronkelijke titel luidt, wordt in een lange flash-back die ongeveer drie maanden duurt, vanuit diverse perspectieven verteld. Allereerst is daar hoofdrolspeler Nik, die via zijn Logboek, de brie ven aan Julie en aantekeningen voor zijn geschiedeniswerkstuk de lezer kennis laat maken met de ge beurtenissen, zijn ideeën en ge dachten. Voor hem lijkt alles begon nen te zijn op een moment dat hij in Aidan Chambers (pr-foto) bad zit. In een korte, maar volmaakt heldere flits wordt hij zich bewust van zijn existentie. Ik ben mijzelf, dacht hij, en op een dag kornt er een eind aan mij. Dan ben ik er geweest. Zijn maag kromp ineen. Hij schoot overeind en kotste in zijn badwater. Julie is de andere belangrijke fi guur. Als ze met Nik een uitstapje maakt, wordt ze slachtoffer van een uit de hand gelopen terroristische bomaanslag. Ernstig gewond aan handen en ogen doet ze vanuit het ziekenhuis op geluidcassettes aan Nik verslag "van haar visie. Haar sterke, oprechte geloof, de -relatie We bezoeken Maria Stahlie op een ochtend in Amsterdam, een kleine etage aan een drukke winkelstraat. Ze deelt de knusse woning met haar vriend en auteur Dick Schouten, die op verzoek van de schrijfster het gesprek bijwoont. Hoe ben je tot schrijven gekomen? Na mijn schoolopleiding ben ik in Amsterdam nederlands gaan studeren. Ik schreef literatuurrecensies voor Vrij Nederland, heb free lance bij een uitgeverij gewerkt en drie boeken vertaald. Naar aanleiding van een van die vertalingen 'Hoe word ik een andere vrouw?' ben ik gaan schrijven. Dat was een soort parodie op allerlei adviezen hoe iemand zo verstandig mogelijk kan leven. Dat vond ik geestig, maar tegelijkertijd dacht ik dat ik dat zelf ook wel kon. En toen heb ik 'Unisono' geschreven, in drie maanden. Een boek waarin zeer veel grappen staan. Jammer dat het zo slecht ontvangen is. Dat bestrijden we. Het Lei- sch/ALphens Dagblad heeft destijds in elk geval een jubelende bespre king aan dit vrolijke debuut gewijd. Nou ja, toch niet overal. Ik wilde een 'verademing' schrijven, maar menigeen heeft zich daar aan geërgerd. En dat is nooit mijn bedoeling geweest. Men ergerde zich aan woordspelingen, aan verwijzingen. Ik kreeg er de meest vreemde reacties op, maar ook wel een paar goeie, ja. Toch ben ik voorzichtiger geworden. Naarmate ik meer schrijf, word ik minder spontaan. Ik kan heel slecht tegen kritiek en ik ben onmiddellijk verschrikkelijk geïmponeerd door mensen die een mening hebben over iets waar ik lang over heb nagedacht. Bij een slechte recensie denkïk: zou het waar zijn? en wil ik meteen ophouden met schrijven. Maar de volgende morgen is dat weer voorbij. Met welke schrijvers voel je je verwant? Nou, met Dick. In ieder geval niet met Hermine de Graaf en Marijke Höweler, ook niet met Margriet de Moor. Wel erg goed vind ik A.F.Th van der Heyden, en Gerard Reve vind ik de beste schrijver van Nederland. Een boek dat veel indruk op me heeft gemaakt is 'Handlangers' van Bijsterbos, een mooi, zuiver boekje. Verder voel ik me meer verwant met de Amerikaanse literatuur van Nabokov, Salinger, John Fante vooral, John Cleever. En 'De bekentenissen van Zeno' van Italo Svevo vind ik het beste boek dat ik ooit heb gelezen. En oudere Nederlandse schrijvers zoals Couperus? Ja, maar die heeft ook talent voor taal en ik vind datje dat zo weinig ziet in de Nederlandse literatuur. Ik denk dat ik op dat gebied iets toe te voegen heb. O jee, daar komen die 'frisse ideeën' weer, die worden me nagedragen. Welke frisse ideeën dan, vragen ze me altijd, en dan begin ik meteen te haperen. Je hoeft toch niks int te leggen? Je drie boeken spreken voor zich... In elk geval wil ik niet schrijven zoals dat al zoveel gebeurt, zonder enig risico, precies zoals het moet. In je werk lijken veel autobiografische suggesties te zitten. In hoeverre is dat zo? Ik gebruik veel kleine dingen uit het ware leven, maar toch is geen enkel verhaal autobiografisch. Alle gebeurtenissen zijn verzonnen, maar als ik een tafel nodig heb, neem ik deze waar we aan zitten. De thema's die ik gebruik, zijn juist de dingen die in mijn hoofd zitten. Het grote schuldgevoel bijvoorbeeld of het verlangen of boetedoening. Alleen de details ontleen ik aan mijn omgeving. Plus dat ik er een punt van maak zoveel mogelijk naar Dick te verwijzen, als een soort running gag. Je werk is over het algemeen licht en humoristisch, maar de toon werd in je laatste bundel beklemmender, vooral in. het verhaal 'De 648.402 inwoners van Memphis'. Daarom heb ik het ook aan het einde gezet. Ik wil laten zien dat ik verder kan. Dat heb ik aan het eind van 'Verleden hemel toekomst' ook gedaan. Dat Memphis-verhaal is ontstaan doordat ik de grimmige sfeer van een plaat van Lou Reed wilde overbrengen. En als tegenwicht tegenover het pro- Amerika verhaal 'Boven de natuur' waarmee de bundel opent. Amerika heeft twee kanten, een ontzettend beklemmende en een heel weidse, uitnodigende. Tussen die twee uitersten heb ik de rest van de verhalen willen persen. Muziek speelt een grote rol in je Ja, ik vind zowel film als muziek vaak intrigerender dan literatuur. Ik vind ook dat ik beeldend schrijf. Misschien dat ik ooit nog eens ga In je eerste boek 'Unisono' overheerst een soort luchtige, onbevangen wanhoop. Daarna lijkt de toon somberder te woorden... Nou ja, somberder...ik ben wel een tobber van nature. Ik denk dat het een logische ontwikkeling is. Toen ik begon met schrij ven, knalde ik er alles uit. Toen had ik er nog echt plezier in. Ik wilde graag spetterend schrijven, een foutje meer of minder deed er niet toe. Maar ik ben me steeds bewuster geworden van de fouten die je kunt maken. Ik wil een dunne lijn bewandelen, balanceren tussen ernst en luim, tussen banaliteit en diepzinnigheid, tussen een geheimzinnige sfeer en een heel vertrouwde sfeer. Die polen moeten dicht bij elkaar zitten, elkaar bijna raken. Dat is het liefste wat ik wil. Op het scherp van de snede zo riskant mogelijk schrijven. Wat dat betreft heb ik heimwee naar 'Unisono', maar zo zou ik nu niet meer kunnen schrijven. Schuld, boete, noodlot lijken belangrijke thema's... Ja, en ook verantwoordelijkheid. Ik weet niet waarom die thema's me bezighouden. Ik voel me verschrikkelijk gauw schuldig. In mijn werk durf ik meer. Van de proberen een filmscenario te schrijven. donderdag 22 maart van 19.00 uur tot 20.30 uur signeert HERMINE DE GRAAF haar eerste grote roman 'STELLA KLEIN' en signeert JAN SIEBEUNK 'De overkant van de rivier' Zaterdag 24 maart van 11.00 tot 12.00 uur signeert F. SPRINGER het boekenweekgeschenk 'Sterremeer' Boekhandel Kooyker bv. Breestraat 93, 2311 CK Leiden KOOYKER Tel. 071 - 160500. sinds 1863 SCHRIJVERS SIGNEREN BIJ BOEKHANDEL KOOYKER zaterdag 17 maart van 15.00 tot 17.00 uur signeert J. RENTES DE CARVALHO de roman 'LAURENTIUSTRANEN' Nieuwe Rijn 45 signeert donderdag 15 maart van 20.00-21.00 uur Hond Op het ijs (oudejaarsconference 1989) en Niks spel, knikkers

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11