Als je bij de tijd wilt blijven, hebben wij de passende mode. Als arts voel je je machteloos v„. c Mm 20.- K 1975 HEMA De normaalste zaak van de wereld. Aids is een ware sluipmoordenaar in Afrika - 5 Piqué herenpoloshirt in div. kleuren. 65% poly ester/35% katoen. Mt 46/48-54/56. 2455 Overhemd met lange mouw. 65% polyester/35% katoen. In div. modieuze kleuren en verschillende streepdessins. Mt 37/38-43/44. Dames T-shirts met korte mouw. Div. modellen, kleuren en dessins. Mt 38/40-42/44. 2455 Nachthemd. 100% polyester/jacquard. In rose en lila. Mt 38/40-46/48. 46.75 Breigaren Wave. 70% acryl 25% katoen/5% polyester. In wit, zalm, mint en lila. Bol a 50 gram. Bol over? Geld terug! 255 2.- Ongevormde panty's, 20 denier. In div. kleuren. Mt 36/40 40/44. tetö 5 voor 6.50 Huispyjama. 100% polyester/jacquard. In rose Beha met applique. Wit, ivoor en peach. Mt70- Brei-enhaakkatoen.ln6kleuren.Bolal00gram. en lila. Mt 38/40-46/48. 25-62.50 Modieuze katoenen damesslips. In div. kleuren en dessins. Mt 34-44. 655/655 5.-/6.- Katoenen herenslips in div. kleuren en dessins. Mt 4-8. 253/855 6.75/7.75 80A, 70-85B en 75-85C. 405*5 2 voor 18.75 Tricot damesnachthemd. 65% polyester 35% katoen. In diverse streepdessins. Mt 38/40- 46/48. 2455 20.75 Katoenen damesslips in div. kleuren. Mt 38-50. ér- t/m 4.25 t/m 5.25 Wit2552.25 Ecru-2-503- GekleurdA- 3.50 Bol over? Geld terug! Op al onze joggingkleding met speciaal label 15% voordeel! zo herkent u aanbiedingen in de Hema In Afrika dreigt de aids-pro- blematiek uit te groeien tot een ramp die z'n weerga niet kent. Deskundigen voor spelden jaren terug reeds, dat aids in Afrika voor enke le miljoenen slachtoffers zou gaan zorgen. Uit bijgestelde prognoses van de grootste Nederlandse medische hulporganisatie Memisa blijkt nu dat binnen vijf tot tien jaar circa vijftien mil joen Afrikanen zullen over lijden aan aids. Vandaar dat Memisa deze week is gestart met een anti-aids-campagne voor Afrika. door Peter Contant "Er is sprake van een regelrechte catastrofe", meldt tropenarts Bou- dewijn Lintermans (33) uit Dronten, die drie jaar lang in Masaka, Ugan da, verbleef en honderden aids- slachtoffers zag wegkwijnen. "In bepaalde gebieden in Ugan da, Kenia en Tanzania valt het je al op bij het aanschouwen van het straatbeeld: dat oogt niet gezond. In een aantal regio's in Uganda heeft bijna veertig procent van de bevol king aids of is sero-positief. In Kam pala in Uganda bijvoorbeeld is een kwart van de mensen besmet. In sommige gebieden van Tanzania en Kenia ligt dat aantal één op vijf', al dus Lintermans. "Het aantal gevallen van aids-be- smetting binnen een bepaalde be volkingsgroep stijgt soms schrikba rend zonder dat men dit in de gaten heeft. Er zijn zoveel ziekten: mala ria, tbc, noem maar op. Als iemand dan minder, fit oogt, kan dat zoveel betekenen. Grote gebieden van West-, Centraal- en Oost-Afrika zijn nog niet bekend met aids, laat staan met de verschijnselen en de oorza ken van de besmetting". Genadeloos "In andere Afrikaanse streken ligt dat anders, daar heeft het aids-virus al zo genadeloos toegeslagen, dat men de symptomen herkent en ook weet waardoor aids veroorzaakt wordt. Opvallend is dat grote groe pen mensen die dagelijks gecon fronteerd worden met de aids-pro- blematiek een laconieke houding hebben. 'We leven nu', is in veel Afrikaanse landen de leus. En je hoort vaak: 'ach, het zal mij wel niet treffen'. Het is een van oudsher in geburgerd optimisme, waarbij men niet zomaar van plan is het seksuele gedrag aan te passen". "Anderzijds zie je bij groepen jon ge volwassenen de eerste tekenen van anders denken ontstaan. Heel langzaam drinjgt het besef door dat er iets verschrikkelijk fout gaat. En wanneer je oog in oog staat met hulploze, moedeloze mensen, die al tientallen familieleden hebben ver loren, dan kun je alleen maar hopen dat het bewustzijn snel zal groeien". "Onderontwikkeling, minder ste riliteit, besmet bloed, onbehandel de infecties zoals geslachtsziekten en veel wisselende seksuele contac ten, het zijn allemaal factoren die er toe hebben bijdragen dat aids in Eén van de vele Afrikaanse baby's die als aidspatiént ter wereld komen. In sommige gebieden in Uganda is ongeveer veertig procent van de be volking besmet. (foto and Afrika massaal heeft kunnen toe slaan. Het effect is nog versterkt door migratie naar de steden. Men heeft, zonder het te weten, seksueel contact met aids-besmetten in ste den en trekt dan terug naar het ei gen gebied, waar men in eigen om geving het aids-virus overbrengt. Vandaar dat de verspreiding van aids op het platteland ook zo snel gaat. Vroeger waren bewoners op het Afrikaanse platteland geïso leerd, daar is ingrijpend verande ring in gekomen". Avontuurtje "Het monogame gedrag van weleer is veranderd. Je zou kunnen zeggen dat de emancipatie zich seksueel op een verkeerde manier heeft ontwik keld. Veel jonge vrouwen bedrijven een zogenaamde geaccepteerde vorm van prostitutie. Een avontuur tje in ruil voor geld of een cadeau betekent weer enige economische en sociale onafhankelijkheid. En al komt er een kind, zo wordt er gere deneerd, dan is de ramp nog niet zo groot, want nageslacht betekent in ieder geval een waarborg voor late re zorg". "Wat kun je daaraan doen, heb ik me vaak afgevraagd. Wie ben ik dat ik mag zeggen dat men het seksuele gedrag maar moet veranderen? Wanneer je de mensen gaat vertel len dat ze niet meer mogen vrijen of dat ze dat op een andere manier moeten doen, dan ga je ze dwingen en dat kan dus niet. Je kunt ze al leen maar wijzen op de consequen ties van hun gedrag. Ze moeten zelf besluiten of ze zich aanpassen. Dat is hun vrijheid. Gemakkelijk is het niet, want over seks wordt niet zo openlijk gesproken in Afrika". "Ik heb dan ook geaccepteerd dat je aan de seksuele gewoonten van grote groepen volwassenen in be paalde Afrikaanse gebieden niets meer kunt veranderen. Daarom moeten we ons op de jeugd richten. We moeten hen wijzen op de bedrei ging. Dat moet gebeuren via eerlij ke informatie. We hoeven geen celi- bataire levenswijze te propageren, maar hen wel dringend adviseren het aantal seksuele partners zo be perkt mogelijjc te houden". "Toch kun je er niet omheen dat zich een ramp aan het voltrekken is. Je loopt achter de feiten aan, zeker als medicus. Jarenlang heeft het aids-virus de kans gehad zich te ont wikkelen. Ik weet nog goed dat ik in Uganda mijn eerste aids-patiënt meemaakte. Dat vond ik toen even interessant. Dat is het dus, dacht ik. Maar ze bleven maar komen, bij tientallen, honderden. Het gaf mij een machteloos gevo.el, de aanblik van veelal jonge mensen die maar aan de diarree bleven, vermagerden en onder je ogen aftakelden. Er is geen hulp, geen bijstand. Het besef datje met deze patiënten niets kunt doen, maakt je soms ik murw". Mislukkingen "Aan de andere kant heb je in de tropen te maken met beslissingen op leven en dood. Als arts ben je ge traind om het leven in stand te hou den. Je komt mislukkingen en te leurstellingen tegen, maar zoals ik eerder in Tanzania heb gemerkt, kun je met betrekkelijk weinig ap paratuur medisch toch veel doen. Behalve voor aids-patienten. Dat is de beperking, die je rationeel kan accepteren maar die in een zeer on bevredigend gevoel geeft". "Ik geef toe, in het begin heb ik het humanitaire aspect te weinig aandacht gegeven. Simpelweg, om dat ik niet wist wat ik ermee aan moest. Later ging ik daar toch over nadenken, temeer toen ik consta teerde hoe ernstig familieleden ge bukt gingen onder het leed van hun dierbare. De familie zat thuis opge scheept met een patient, van wie ze alléén maar wisten dat die dood zou gaan. Daarom is er vanuit ons hospi taal een team opgezet, dat zich bezig is gaan houden met het begeleiden en thuis bezoeken van aids-patiën- ten. Er werd zodoende geestelijke bijstand verleend, maar evenzo pijnstillers verstrekt om het leven zo draaglijk mogelijk te maken in die laatste fase. Die begeleiding werd zeker door de familie van de zieke enorm gewaardeerd. Wij wa ren als het ware een klankbord". "De aids-problematiek is naar mijn mening dermate groot, dat veel Afrikaanse samenlevingen bin nen enkele jaren compleet ont wricht zullen raken. Familieverban den zullen uit elkaar vallen en de toch al wankele economie van veel landen zal daar flink onder te lijden hebben. Het hele proces heeft ver strekkende gevolgen voor de eerst komende generaties en vraagt extra inspanningen en inventiviteit van degenen die in leven blijven". "Heeft zo'n actie van Memisa dan wel zin, wordt mij dezer dagen dan ook regelmatig gevraagd. Ik denk dat we de morele plicht hebben om die ramp in Afrika niet groter te la ten worden. Maar we zullen ons moeten concentreren op haalbare dingen. Zoals een betere kennis overdracht, waarin voorlichtings campagnes gestimuleerd moeten worden. Verder kunnen we het bloed absoluut veilig maken en daarmee toch zo'n vijftien procent van de aids-besmettingen tegen gaan. Ik weet dat ik bloedtransfu sies heb verricht met besmet bloed. Daar konden we toen niets aan doen, omdat we niet beter wisten. Maar nu kunnen we met relatief weinig geld bloed controleren". Overleven "Terug in Nederland, als huisarts in Dronten, realiseer ik me nu eigen lijk dat men in Afrika veel beter met het verlies van een geliefde kan om gaan. De dood is daar volkomen ge accepteerd. Die wordt niet wegge duwd zoals hier vaak gebeurt. De dood hoort bij het dagelijks leven hoort. Niemand kan er omheen. Ie dereen heeft er om de zoveel tijd mee te maken, zeker nu deze aids- ramp zich voltrekt. Ondanks het leed en de vaak uitzichtloze situatie blijven patiënten geestelijk veelal sterk. Dat geeft hen de kracht om toch nog positieve dingen uit het le ven te halen. En dat zal Afrika ook de kracht geven deze aids-ramp te overleven, hoe zwaar de tol ook is die hiervoor moet worden betaald".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9