Estland wil ook snel los van Moskou Israël en het armoedige gevecht op de vierkante millimeter Li Peng eind april naar Gorbatsjov Onlusten Zuid-Afrika eisen tientallen doden DINSDAG 13 MAART 1990 BUITENLAND Etnisch congres wil onderhandelen TALLINN (AP) Na de proclamatie van de onafhankelijk heid in Litouwen heeft ook het pas opgerichte congres van etnische Estlanders van Moskou erkenning geëist. Moskou moet duidelijk aangeven wanneer "de bezetting en de ille gale annexatie van Estland" beëindigd wordt, zo luidde de eis waarmee het congres gisteren zijn eerste zitting afsloot. Zondag verklaarde de Opperste Sovjet van Litouwen deze repu bliek onafhankelijk. In Estland is een dergelijke proclamatie niet no dig, omdat de Baltische staat met 1,6 miljoen hankelijk is. ne Kelam, een leider van de bewe ging achter de oprichting van het et- te staken. Ook werd gepleit v nisch Estlandse congres. Estland i onafhankelijk en wordt illegaal be zet, zo betoogde hij. Estland was, evenals Litouwen lijk. Het werd net als de twee andere Baltische republieken door Nazi- Duitsland aan de Sovjetunie 'gege ven' bij het Molotov-Ribbentrop- verdrag. Slechts ongeveer 60 pro- greerd. Het grootste deel i de Estlanders. "Zodra Russische bevolking van Estland Moskou garanties hebben i wil dat de republiek binnen de Sov jetunie blijft. Vorige maand kozen 700.000 etm- gelopen weekeinde voor het eerst bijeen was. Volgens Estlandse acti visten moet dit congres worden be- JOHANNESBURG/STOCKHOLM (AP) De aanhoudende onderlinge strijd tussen zwarten heeft de afge lopen dagen ten minste 20 levens geëist, zo heeft de Zuidafrikaanse politie gisteren meegedeeld. In het thuisland KwaZulu in de provincie Natal kwamen in het weekeinde 13 mensen om het leven, onder wie een vrouw en haar vier kinderen in hun in brand gestoken woning. De ove rige doden vielen in verschillende andere delen van Zuid-Afrika. Een van hen was was dodelijk getroffen door een politiekogel. De onlusten zijn de ergste sinds halverwege de jafen tachtig. De af gelopen vier weken vielen al meer dan 200 doden bij gevechten tussen verschillende zwarte bevolkings groepen en bendes die met elkaar om de macht in de woonoorden strijden. Zo zijn in het woonoord Katlehong bij Johannesburg de af gelopen week 24 mensen om het le ven gekomen bij gevechten die be gonnen als een vete tussen taxibe drijven. Zulu-leider Buthelezi verklaarde tegenover het Zuidafrikaanse pers bureau SAPA dat hij voorstander is van een federatieve staatsvorm, waarin de verschillende bevol kingsgroepen in verschillende sta ten worden ondergebracht om ras- senonlusten te voorkomen. In Stockholm ontmoetten giste ren Nelson Mandela en Oliver Tam- bo elkaar voor het eerst sinds 28 jaar. Mandela en Tambo, de werke lijke leider van het ANC, zagen el kaar voor het laatst in 1962 in Lon den tijdens een van hun gezamenlij ke buitenlandse reizen om steun te vergaren voor de strijd tegen de apartheid. Mandela werd na zijn te rugkomst in Zuid-Afrika gevangen genomen en Tambo bleef als balling in het buitenland, van waaruit hij als president van het ANC de cam pagne tegen de blanke overheer sing in Zuid-Afrika leidde. Zeven maanden geleden werd de nu 72-ja- rige Tambo getroffen door een be roerte, waarvan hij herstelt in een kliniek in de Zweedse hoofdstad. STRAATSBURG - Jean-Marie le Pen, fractieleider van de Rechtse Europese Radicalen, kan wegens racistische uitlatingen door het Franse openbaar ministerie worden vervolgd. In een verrassende uit spraak hief het Europees Parlement gisteravond diens parlementaire onschendbaarheid op. Rechtse leider Le Pen verliest parlementaire onschendbaarheid door Carry van Bruggen Een eerdere poging hiertoe mis lukte. Een derde zaak, die door de Franse minister van justitie werd aangekaart, komt waarschijnlijk reeds in de april-zitting van het par lement aan bod. In een interview in het Franse dagblad Present heeft Le Pen op 31 augustus 1989 onder meer gezegd dat er een onjuist, misleidend en leugenachtig gebruik wordt ge maakt van de mensenrechten. "De grote internationale organisaties zoals de internationale joodse orga nisatie spelen een niet te verwaarlo zen rol in het ontstaan van deze on vaderlandslievende mentaliteit". Deze laatste zin, in het vervolg van het interview afgezwakt met de opmerking dat het niet om "alle joodse organisaties of alle joden" ging, was de Franse procureur-ge neraal in het verkeerde keelgat ge schoten. Hij verzocht het Europees Parlement om opheffing van de par lementaire onschendbaarheid van Le Pen, omdat het volgens hem om een bewering ging "die de eer of de goede naam aantast van een groep Het parlementaire rapport dat gisteravond ten grondslag lag aan de aanvraag van het Franse open baar ministerie, bevat de conclusie dat de rechts-radicale Europarle mentariër niets kon worden aange wreven. Met als uitgangspunt dat de parlementaire immuniteit vooral bestaat om de functie te bescher men tegen vervolgingen die er voor al op gericht zouden zijn de vrijheid van meningsuiting te ondermijnen, werden onder meer de volgende overwegingen gegeven: In het onderhavige geval heeft Le Pen een al dan niet aanvechtbare mening verkondigd, die deel uit maakt van zijn politieke optreden; voor het overige kan men zich afvra gen op welke wijze het verkondigde standpunt absoluut gezien de eer of de goede naam van de ge noemde groeperingen (ook de vrij metselaars waren door Le Pen ge noemd) zou kunnen aantasten, ter wijl de vraag of een nationalistische of een internationale mentaliteit de voorkeur verdient, beslist omstre den is. Na de stemming waaraan nog niet de helft van de 518 Europarlementa riërs deelnam, ontstond er in de wandelgangen van het Europees Parlement veel rumoer. De vraag kwam aan de orde of de Europese volksvertegenwoordiging niet de deur had geopend voor een heksen jacht op zichzelf door de vrije me ningsuiting aan banden te leggen. Volgens velen had het gevoel een grotere rol gespeeld dan het ver stand. officiële parlement, de Opperste Sovjet. Zondag worden verkiezin gen voor de Estlandse Opperste Sovjet gehouden. Het nieuwe congres riep gisteren reeds onaf- Moskou op om alle Sovjet-troepen verduidelijkte Tun- uit de republiek terug te trekken en alle activiteiten van de KGB aldaar sluiting van alle militaire bases van de Sovjet-troepen in Estland. Het congres verklaarde zich wel bereid tot goede met de Sovjetunie als en Letland, in de periode tussen de buurland, "op basis van wederzijds beide Wereldoorlogen onafhanke- heilzame samenwerking en respect eikaars rechten". Het congres benoemde een 78 le den tellende raad die met Moskou en andere regeringen besprekingen moet gaan voeren. Het is de bedoe- bestaat merendeels uit Russen die met de raad totdat Moskou zich na 1940 naar het gebied zijn geëmi- heeft uitgesproken over de eisen terugtrekking van de troepen zullen we parlementsverkiezingen hou- den en de eerste democratisch j sche Estlanders 465 afgevaardigden kozen regering van een onafhanke- e congres, dat het af- lijk Estland installeren", aldus Tri- vimi Velliste, een van de oprichters van de nationalistische basisbewe ging. Hij voorspelde dat een derge- schouwd als het echte parlement lijke regering uiterlijk eind volgend van de republiek, in plaats van het -jaar zal zijn geïnstalleerd. +BAYRUT Gepakt en gezakt passeren inwoners van Bayrut het grensge bied tussen de twee christelijke milities van Michel Aoun en Samir Geagea op weg naar de havenplaats Jounieh. Ze besloten gisteren Bayrut voorlo pig te verlaten vanwege de gevechten tussen beide christelijke groeperin gen. Na elf dagen van betrekkelijke stilte laaide de strijd vannacht weer in alle hevigheid op, kort nadat generaal Michel Aoun had gewaarschuwd dat de bemiddelingspoging tussen zijn troepen en die van de christelijke strijdkrachten (FL) op niets uitliepen en dat de strijd mogelijk hervat zou worden. In Libanese veiligheidskringen is gemeld dat de troepen van Aoun en van de LF eikaars stellingen in de heuvels ten noordoosten van Bayrut be stookten met tanks, artillerie en raketten. Beide groepen geven elkaar de schidd van het verbreken van het bestand. Sinds eind januari, toen Aoun eiste dat de christelijke strijdkrachten zich zouden ontmantelen en de strijd in alle hevigheid losbarstte, zijn er 810 doden gevallen en meer dan 2650 ge wonden gevallen. (foto AFP) PEKING (AP/Rtr/UPI) - De Chinese premier Li Peng brengt eind april als eerste Chinese lei der in 30 jaar een historisch bezoek aan Moskou. De reis van Li volgt op het bezoek van Sovjet president Michail Gorbatsjov in mei vorig jaar, waarmee een einde kwam aan 30 jaar openlijke vijandschap tussen de beide landen. De wederzijdse bezoeken hebben echter niet geleid tot een Sovjet-Chinese toenadering die de strategische bondgenootschappen in de we reld drastisch zou wijzigen, zoals algemeen werd verwacht en door sommigen werd ge vreesd. Het bezoek van Gorbatsjov werd destijds overschaduwd door de bloedige onderdrukking van de democratische studentenbeweging in China in juni vorig jaar. Het tegenbezoek van Li komt in een periode van radicale politieke en economische veranderingen in de Sovjetunie, die door China met grote weerzin worden beke ken. Gisteren trad als gevolg van de perestrojka van Gorbatsjov ook het politburo van het direct aan China grenzende Mongolië af, het Centraal Comité daar vergadert vandaag over vergaande hervormingen als afschaffing van de leidende rol van de partij. Ofschoon China de Sovjetunie niet openlijk heeft bekritiseerd, heeft de bejaarde leider Deng Xiaoping in zijn toespraken herhaaldelijk fel uitgehaald naar Gorbatsjov en hem beschul digd van "revisionisme", een woord dat Mao Ze- dong regelmatig gebruikte in zijn veroordeling van het beleid van Nikita Chroesjtsjov in de ja ren vijftig. De onenigheid tussen die twee lei ders zorgde in 1960 voor een totale breuk tussen China en de Sovjetunie. In december 1985 maakte Li Peng, toen nog vice-premier, een ver rassende tussenstop in Moskou na een Europe se rondreis. Aan het eind van een vier dagen lange bijeen komst van het Centraal Comité heeft de Chinese communistische partij gisteren haar aanhang opgeroepen het prestige van de partij te redden en de banden met het volk aan te halen. "Wij hebben ons vervreemd van de massa door on der andere bureaucratie, subjectivisme, forma lisme, passivisme en corruptie", zo heet het in de slotverklaring. Waarnemers in Peking be twijfelen echter of de woorden de wonden van het legeroptreden tegen de studenten op het Tienanmen-plein van juni zullen helen. In de slotverklaring werd gesproken over een 7-punten plan om de partij met haar 47-miljoen leden door de moeilijke tijden te loodsen, maar een uitwerking werd niet gegeven. Volgens waarnemers in de Chinese hoofdstad heeft het Centraal Comité waarschijnlijk hierin het poli tieke beleid voor het komende jaar vastgelegd. Het Nationale Volkscongres, het officiële parle ment dat 20 maart bijeenkomt, heeft geen wer kelijke macht. Hurd: Polen wèl betrekken bij grenskwestie BONN (DPA/AFP) - De Polen heb ben het recht deel te nemen aan de besprekingen over de Duitse her eniging op die momenten dat hun grenzen aan de orde komen. Dat heeft de Britse minister van buiten landse zaken Douglas Hurd giste ren in de Westduitse hoofdstad Bonn gezegd. Hurd ondersteunde daarmee een vrijdag door de Franse president Francois Mitterrand gedaan voor stel. De Britse minister was maan dag in de Bondsrepubliek voor overleg met zijn Westduitse collega Hans-Dietrich Genscher en bonds kanselier Helmut Kohl. De manier waarop Polen bij het "Twee plus Vier overleg" (de twee Duitslanden met de vier overwin naars van de Tweede Wereldoorlog, de Verenigde Staten, Sovjetunie, Frankrijk en Groot-Brittannië) wordt betrokken, moet volgens Hurd nader worden bekeken. Hurd toonde zich verheugd over de verklaring vorige week van het Westduitse parlement dat de volks vertegenwoordigingen van de twee Duitslanden na de verkiezingen van 18 maart in de Duitse Democrati sche Republiek met Polen een grensverdrag moeten sluiten. Op de vraag of een vredesverdrag tussen Polen en Duitsland vöör of na de Duitse hereniging moet wor den getekend zei Hurd "niet het juiste antwoord te weten". "Het be langrijkste is dat er, met medewer king van de Polen, zo spoedig mo gelijk een verdrag komt", aldus de Britse bewindsman. Haiti kan op weg naar democratie MEXICO-STAD (GPD) - De Haïti- aanse machtswisseling krijgt van daag zijn voorlopige ontknoping met de beëdiging van mevrouw Er- tha Pascal-Trouillot, rechter van het Hooggerechtshof, tot nieuwe presi dent. Zij krijgt de macht uit handen van generaal Hérard Abraham, die tijdelijk optrad als staatshoofd na het aftreden afgelopen zaterdag van generaal Prosper Avril. De weg naar een burgerregering werd gisteren vrijgemaakt toen ge neraal Avril met vrouw en kinderen in een vliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht stapte. Avril had zich tot dan toe met meer dan honderd zwaarbewapende manschappen verschanst in een luxe villa even buiten Port-au-Prince. Mevrouw Pascal-Trouillot komt aan het hoofd te staan van een over gangsbewind, bestaande uit een staatsraad van 19 door de oppositie aan te wijzen leden. Eigenlijk had president Gilbert Austin van het Hooggerechtshof het nieuwe staats hoofd moeten worden. Maar de op positie, bij monde van de Groep van Twaalf, vond dat deze te nauwe rela ties met generaal Avril had onder houden. De nieuwe regering moet zo spoe dig mogelijk vrije, democratische verkiezingen mogelijk maken. Bin nen de oppositie wordt al gespro ken over een termijn van drie tot zes maanden. Ook wordt een gedetail leerd programma verwacht om defi- nitef een einde te maken aan de in vloed van Duvalier-gezinden. Alle mensen die in het verleden banden onderhielden met de dertig jaar durende Duvalier-tirannie moeten uit het leger en andere staatsapparaten worden gewerkt. Zo niet, dan is er geen echte demo cratie mogelijk. Eind 1987 saboteer den de Tontons Macoutes, de ge vreesde terreurtroepen van de Du- valies, samen enkele legereenheden met bruut geweld de vrije verkie zingen, die moesten worden afge last. V Hulp Oostblok De Europese Gemeenschap heeft gisteren besloten de hulp aan de Oosteuropese landen aanzienlijk te verhogen en de hulp aan de ontwik kelingslanden half zoveel te verho gen als was voorgesteld. Oost-Euro pa krijgt de komende drie jaar 500 miljoen ecu 1,15 miljard gulden). Iran-gate Voormalig Witte Huis-medewerker Oliver North heeft gisteren erkend dat hij heeft gezien dat John Poin- dexter, indertijd president Ronald Reagans nationale veiligheidsadvi seur, een politiek explosief presi dentieel document vernietigde waarin toestemming werd gegeven voor de verzending in 1985 van 18 Hawk-raketten naar Iran. North zei verder dat hij algemene instructies van Poindexter had om de operatie geheim te houden die was opgezet om de Contra's te blijven steunen nadat dit door het Congres was ver boden.' Gijzelaars Ali Akbar Mohtashemi, de vroegere Iraanse minister van binnenlandse zaken en belangrijkste .vertegen woordiger van de radicale vleugel in Iran, heeft zich tegen de vrijlating van de westerse gijzelaars in Liba non verklaard. In een commentaar schreef hij dat sommigen van de gij zelaars spionnen en Amerikaanse huurlingen zijn en dat hun vrijla ting hetzelfde is "het vrijlaten van bloeddorstige wolven". Overspel Volgens een nieuwe wet in Irak zul len naaste familieleden die overspe lige vrouwen of hun minnaars do den niet worden vervolgd. Dergelij ke doodslag "ter verdediging van de eer", die vooral in tribale gebieden in Irak niet ongewoon is, werd tot dusver met enkele janen gevangenis bestraft. Volgens het nieuwe de creet is zo'n moord niet langer straf baar, mits die plaats heeft in het huis van de vrouw of van haar ou ders. TEL AVIV Nu de speurtocht naar een compromis-oplossing voor Is- raëls politieke crisis vruchteloos is gebleken, zal het land tegen het eind van de week van zijn regering van nationale eenheid zijn verlost. Een opluchting voor iedereen die de martelgang van dit gedwongen huwelijk de laatste paar jaar van na bij heeft gevolgd, maar niet iets dat de vooruitzichten op een vredespro ces verbetert. door Ad Bloemendaal De regering die na donderdag Is raël bestuurt, met of zonder minis ters van de Arbeiderspartij, zal wei nig anders kunnen doen dan aan sturen op nieuwe parlementsver kiezingen. Dat betekent een stagna tie van vele maanden, zonder de minste zekerheid dat de kiezers een duidelijke uitspraak zullen doen over de problemen waarover het ka binet het niet eens is kunnen wor den. Erger: de kans dat een toekomsti ge kabinetsformateur uit arren moede opnieuw zal moeten grijpen naar het ineffectief gebleken wapen van "nationale eenheid" is levens groot aanwezig. De huidige crisis maakt weer eens duidelijk in welke mate de ver loedering van de Likud-partij Israël onbestuurbaar heeft gemaakt. In de jaren dat de staatsman Menachem Begin het roer in handen had, viel de Likud nog te omschrijven als een populistische centrumpartij. Begin was geen dogmatische vernieuwer, maar hij was ook niet bang om op cruciale momenten besluiten te ne men die de toekomst van Israël in verregaande mate bepaalden. Mede daardoor konden de akkoorden van Camp David worden gesloten en leeft Israël nu in vrede met Egypte. Begin beheerste zijn partij omdat hij geen rivalen van enig formaat had. Toen hij in de loop van de Liba nese Oorlog tot de conclusie kwam dat hij de zaak verkeerd had aange pakt nam hij het enige besluit dat een politicus in zo'n situatie siert. Hij vertrok. Bij gebrek aan alternatieven schoof Begin bij zijn aftreden Jit- schak Shamir naar voren, geen on omstreden leider maar een van de velen binnen de partij die aasden op de hoogste positie. Èen jarenlange persoonlijke machtsstrijd was het gevolg. Leiders en adspirant-leiders van de partij overschreeuwden elkaar als het ging om het leveren van be wijzen van patriottische gezind heid. Daarmee zakte de Likud af tot het laagste niveau van conservatief nationalisme, dat in de Zuidafri kaanse situatie wordt omschreven als "verkrampt". Geen uitzicht De lancering van het Israëlische vredesinitiatief op 14 mei vorig jaar droeg zo duidelijk het karakter van een verplichte exercitie onder bui tenlandse druk, dat mislukking vrijwel onontkoombaar werd. Het laatste en belangrijkste punt van het voorstel behelsde verkiezingen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, gevolgd door be perkt zelfbestuur in de bezette ge bieden. In een later stadium zouden onderhandelingen moeten worden geopend over de definitieve statui van de Westoever en Gaza. De lancering van het vredesplan legde de kiem voor de huidige moei lijkheden. Het was te vaag en het vertegenwoordigde het uiterste waartoe de Likud bereid was. De vaagheid was nodig omdat de coali tiepartners het niet eens konden worden over de invulling. Wie er aan de verkiezingen zouden kun nen deelnemen was bijvoorbeeld een essentiële vraag die onbeant woord bleef. Laat staan dat de rege ring het eens kon worden over een uitzicht op een definitieve regeling van het Palestijnse vraagstuk. Waar de Arbeiderspartij bereid is te onderhandelen over grondgebied (in ruil voor een vredesverdrag), wil de Likud geen centimeter opgeven. De partij van Shamir beschouwt zelfbestuur voor de Palestijnen als de beste garantie voor blijvende Is raëlische bezetting. De verkrampte houding van de Likud-leiding zorgde voor een reeks problemen bij de verdere ont- "H wikkelingen. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Ja mes Baker had bij zijn bemidde lingspoging niet alleen te maken met Israël, maar ook met Egypte en de PLO. In het proces van geven en nemen had de Likud het van het be gin af aan moeilijk omdat Shamirs vredesinitiatief in feite haar uiterste positie was. Terwijl de Arbeiders partij beschikte over "wisselgeld" in de vorm van concessies, klonk binnen de Likud doorlopend de kreet "terug naar ons eigen initia tief', vooral van de kant van Sha mirs rivalen. Demagogie Het laatste wat men minister Baker kan verwijten is ongeduld. Hij kwam met een aanvulling op het Is raëlische voorstel, in de vorm van een Israëlisch-Palestijnse dialoog in Caïro, voorafgegaan door een ont moeting van de ministers van bui tenlandse zaken van de Verenigde Staten, Israël en Egypte. Pas tien maanden na de bekendmaking van het Israëlische vredesplan, na ein deloos touwtrekken met alle partij en, kwam Baker met zijn laatste bod. Daarvoor verwachtte hij een ant woord op de volgende vraag: "Is de regering van Israël bereid in te stemmen met een gesprek met Pa lestijnen, aangewezen op grond van hun persoonlijke status, die inwo ners zijn van de Westelijke Jordaan oever en de Gazastrook?" Met als toelichting: "Op de lijst komen indi viduen, als daarover overeenstem ming is bereikt, die vallen in de ca tegorieën gedeporteerden en men sen met twee adressen, dat wil zeg gen inwoners van de gebieden die een apartement of een kantoor heb ben in Oost-Jeruzalem". De Arbeiderspartij was bereid Bakers vraag zonder meer met ja te beantwoorden. Shamir wilde het liefst nee zeggen. Maar daarmee zou hij rechtstreeks verantwoordelijk heid hebben aanvaard voor een ka binetscrisis en zoveel politieke moed bezit hij niet. Hij koos voor het stellen van twee onmogelijke ei sen aan de Arbeiderspartij: Israël zou moeten weglopen uit het over leg met de Palestijnen als de PLO er zich mee bemoeide en deelname aan verkiezingen van Palestijnen die in Oost-Jeruzalem wonen zou moeten worden uitgesloten. De Ar beiderspartij gaf niet toe en draagt nu de schuld voor de crisis, althans volgens Shamir, die nog altijd geen ja of neen wil zeggen tegen Baker. Het gevecht op de vierkante milli meter over de voorwaarden voor een dialoog met de Palestijnen voorspelt het ergste voor het over leg zelf, als dat ooit zal worden ge houden. Maar minister Baker en an deren die het goed menen met het vredesproces zijn van mening dat het begin van onderhandelingen op dit moment het belangrijkst is. De Amerikaanse minister heeft te ken nen gegeven dat hij zelf naar Cairo wil komen om de openingszitting van de dialoog bij te wonen. Baker is ervan overtuigd dat de onderhandelingen, eenmaal begon nen, een eigen dynamiek zullen krijgen, waarin de partijen min of meer tot elkaar worden gedwongen. En dat is nu precies waar de Likud doodsbenauwd voor is. Als je van daag inwoners van Oost-Jeruzalem laat meedoen aan verkiezingen op de Westelijke Jordaanoever, moet je morgen misschien gaan onder handelen over de toekomstige sta tus van de "onverdeelde hoofdstad van de staat Israël". Het bezwaar van de "verkramp ten" tegen het plan-Baker is niet de samenstelling van de Palestijnse delegatie, maar de dynamiek van het onderhandelingsproces. Onder handelen betekent onvermijdelijk concesssies en die heeft de partij van Shamir niet meer in huis. Het patroon van de komende ver kiezingsstrijd tekent zich nu al af. De Arbeiderspartij zal de Likud be schuldigen van het blokkeren van het vredesproces. En Shamir zal de kiezers vertellen dat hij geen nee heeft gezegd tegen het plan-Baker en dat de Arbeiderspartij heeft ge weigerd overeenstemming te berei ken over een gezamenlijke opstel ling. Bovendien horen we de Likud- voormannen al roepen dat zij de eni gen waren die in het uur van de waarheid pal stonden voor het be houd van Jeruzalem. Het zou mooi zijn als de Israëlische bevolking zich ongevoelig zou tonen voor der gelijke demagogie, maar die garan tie valt helaas niet te geven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7