Beroepsmilitairen kwaad op Ter Beek Grensconflict maakt vervolging kapitein moeilijk Forse bezuiniging op verdediging Antillen Schade bij politie-inval gaat overheid veel geld kosten HERBOUW DEN HAAG HS Justitie wil beslag leggen op crimineel vermogen CDA tegen maatregel Kok voor inkomen alleenstaande Politie krijgt opleiding voor verhoor kinderen Bedrijven lozen vaak zonder vergunning 3 DEN HAAG (ANP/GPD) De christelijke bond van militairen ACOM is boos op de bezui nigingsplannen van minister Ter Beek (defensie). De bond vindt dat Ter Beek zijn werkne mers onvoldoende voorlicht. De minister heeft in een brief aan de Tweede Kamer zijn plannen om de komende jaren 2,2 miljard gulden te korten toegelicht. Daaruit blijkt onder meer dat op de verdediging van de Nederlandse Antillen en Aruba tien procent wordt be zuinigd. Op het moment zorgt de Nederland se marine met een fregat, 600 mari niers, twee vliegtuigen en een duik- vaartuig voor de verdediging van de Antillen en Aruba. Het is onduide lijk wat de Nederlandse verdedi ging kost, omdat de kosten onder verschillende exploitatieposten val len. Waarschijnlijk zal de bezuini ging met tien procent vooral wor den gerealiseerd door het aantal mariniers te verminderen. Ter Beek maakt in de brief ook bekend hoe de verschillende krijgs machtdelen worden aangeslagen om het bezuinigingsbedrag tot 1995 van 2,2 miljard gulden te halen. De marine moet het met 460 miljoen gulden minder doen, de luchtmacht wordt met zo'n 550 miljoen gekort en de landmacht zal in de periode 1991-1995 1,2 miljard inleveren. Op het departement in Den Haag wor den 1500 verder arbeidsplaatsen ge schrapt. Een bezuiniging van 1,6 miljard vloeit voort uit de afspraken in het regeerakkoord: in 1991 stijgt de de fensiebegroting nog met 0,6 pro cent, maar voor de twee jaren daar na zijn CDA en PvdA een nulgroei overeengekomen. De overige 600 miljoen wil Ter Beek gebruiken voor verificatie van nog te sluiten ontwapeningsakkoorden tussen NAVO en Warschaupact, een reeks extra milieu-maatregelen (defensie is een grote vervuiler) en automati sering. Van de grote operaties die Ter Beek in januari al aankondigde, trok de bezuiniging op het in de Bondsrepubliek gelegerde Eerste Legerkorps de meeste belangstel ling. De parate sterkte van het leger korps neemt met 750 dienstplichti gen af. In Nederland zelf worden ongeveer 1000 manschappen op roepbaar gesteld.- Op termijn ver wacht Ter Beek twee van de tien brigades op te kunnen heffen. Het korps mariniers, dat op het moment 2800 man telt, moet 300 manschappen inleveren. De NAVO kan op de inzet van 144 Nederland se F-16's rekenen en niet op de aan vankelijk beloofde 162. Van de 468 Leopard I-tanks worden er 126 in de mottenballen gezet. De aanschaf van 50 anti-tankhelikopters is ver der uitgesteld en vier van de tien fregatten van de Kortenaerklasse worden vervroegd uit de vaart ge blazen. Patriot-systemen is afge- Ter Beek kondigde in januari ook nog aan dat de marine geen 24, maar slechts 20 nieuwe boord-helikop- ters krijgt. Van de oprichting van een Geleide Groep Wapens Neder land is afgezien, zodat de aankoop De christelijke bond van beroeps militairen ACOM heeft kritiek op de manier waarop de minister als werkgever zijn medewerkers infor meert. De bond is boos omdat het zou schorten aan goede voorlich ting aan de militairen. Ter Beek noemde de kritiek van de ACOM vanmorgen voor de KRO-radio "echt te dol voor woorden". Hij zegt de ACOM en andere belangenorga nisaties te hebben geïnformeerd. "Daarbij heb ik ook een voorstel ge daan over de wijze waarop ik het overleg met de organisaties hoopt te voeren over de personele conse quenties. Daarbij heb ik duidelijk mijn bereidheid uitgesproken om een maximale krachtsinspanning te leveren om gedwongen ontslagen te voorkomen". DEN HAAG (GPD) - De schade die wordt aangericht bij een politie- inval kan in veel gevallen op de overheid worden verhaald. Dat blijkt uit uitspraken van de Hoge Raad en de Nationale Ombudsman. Justitie vreest nu dat de overheid met een groot aantal claims zal wor den geconfronteerd. Dat staat in Korpsnieuws, het informatieblad van de rijkspolitie. Het is bijna onvermijdelijk dat bij een politie-inval schade ontstaat. Tot nu toe viel die echter nergens te verhalen. Aanvragen werden afge wezen op grond van het feit dat de politie-inval rechtmatig was. Maar dat argument is nu door zowel de Hoge Raad als de Nationale Om budsman verworpen. Het recht op schadevergoeding kwam onlangs aan de orde naar aan leiding van een inval van het arres tatieteam van de politie in Eindho ven. De bewoner van het pand was volgens de politie een van de ont voerders van mevrouw Van der Valk van het gelijknamige horeca- concem. In het huis zou zich een deel van het losgeld bevinden. Bo vendien werd de man verdacht van brandstichting. Ten onrechte, bleek later. In de woning werd voor 21.000 gulden schade aangericht. De be woner diende een claim in, maar die werd afgewezen. De man legde de zaak voor aan de rechtbank in Den Bosch. Die oordeelde dat de inval terecht was en dat de politie op geen enkel risico mocht nemen. Het for ceren van ramen en deuren werd dan ook rechtvaardig genoemd. Maar toch vond de rechter dat de Staat de nadelige gevolgen van de handelwijze voor zijn rekening diende te nemen. Het vonnis van de rechtbank werd begin dit jaar door de Hoge Raad bekrachtigd. De Hoge Raad gaat ervan uit dat een gerechtvaardigde inval niet on der alle omstandigheden ook recht matig is. Als achteraf blijkt dat de gezochte persoon ten onrechte werd verdacht, is de overheid ver plicht de schade'te vergoeden. Dat kan om tienduizenden guldens gaan. Alleen al door de rijkspolitie zijn vorig jaar 84 invallen gedaan. Door 33 personen zijn daarvoor schadeclaims ingediend met een to tale waarde van 56.000 gulden. Tot nu toe is 13.000 gulden toegekend. De rest is afgewezen of nog in be handeling. Volgens het artikel maakt Justitie zich zorgen. "Als de Staat alle ge broken ruiten en kapotte deuren moet gaan vergoeden, zal dat tien duizenden guldens per jaar extra gaan kosten", zegt Wim Kagie, hoofd afdeling schadezaken van het ministerie. Hij heeft nu al te maken met advocaten, die op grond van de uitspraak van de Hoge Raad alsnog een oude claim toegewezen willen krijgen. De zorgen van Justitie zijn ver groot door een uitspraak van de Na tionale Ombudsman. In april 1988 deed de rijkspolitie een inval in een woning in Amsterdam. De gezochte bleek op een ander adres te wonen, maar toen waren de voordeur en keukendeur al ingetrapt. Schade: ruim 2200 gulden. De rijkspolitie wees de claim van de bewoonster af. Maar de Ombudsman oordeelde an ders. Volgens mr. Oosting wordt de schade veroorzaakt door een over heidsoptreden in het algemeen be lang. In beginsel dienen de kosten daarom ten laste te worden ge bracht van de gemeenschap. De rijkspolitie handelde in het alge meen belang en moet daarom ook de kosten dragen. Er zijn echter uitzonderingen mo gelijk: als het om kosten gaat die naar maatschappelijke opvattingen voor risico komen van de individue le burger, dan zal die burger ze zelf moeten betalen. Op grond daarvan wees de ombudsman onlangs een claim af van een inwoner uit Maar- sen, omdat de woning van de man reeds voor de politie-inval 'in een wanordelijke toestand' verkeerde. "In alle andere gevallen is het risico voor de politie", aldus Sjef van Woensel, woordvoerder van de om budsman. SNEEK (ANP) Het beslag leggen op door misdaad verkregen vermo gen zal de staat jaarlijks miljoenen guldens kunnen opleveren. Op kor te termijn zullen bij de Tweede Ka mer wetsvoorstellen worden inge diend om door drugshandel, heling en fraude "verdiend geld" te ontne men. Dat heeft minister Hirsch-Bal lin (justitie) gisteren gezegd op een CDA-bijeenkomst in Sneek. De minister zei dat "zelfs met de GOUDA (ANP) - Het CDA is tegen verbetering van de inkomens van alleenstaanden via belastingverla ging. Fractieleider Brinkman heeft dat gisteravond gezegd op een ver kiezingsbijeenkomst in Gouda. Minister Kok (financiën) stelde zondag dat alleenstaanden en be jaarden met een klein pensioen er volgend jaar op vooruit moeten gaan. Volgens de PvdA-er pakt het nieuwe belastingstelsel-Oort nega tief voor hen uit. Volgens Brinkman is Koks uit spraak niet goed gevallen bij het CDA. De discussie^over herverde ling van inkomens' moet niet op nieuw worden gevoerd, aldus Brinkman, die eraan toevoegde dat Kinderleukemie Het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam be gint een landelijk onderzoek naar leukemie (bloedkanker) bij kinde ren. Het onderzoek richt zich vooral op patiënten bij wie de, ziekte na of tijdens de behandeling met anti- kankermiddelen terugkomt. Jaar lijks wordt bij ongeveer honderd kinderen leukemie vastgesteld. Van hen geneest nu ongeveer zeventig procent. Verstekelingen Het aantal verstekelingen aan boord van schepen die de Rotter damse haven aandoen, stijgt op merkelijk. In 1988 haalde de politie 176 verstekelingen van boord, in 1989 waren dat er 204. De vluchte lingen komen vooral uit Afrikaanse landen en hebben, volgens de ri vierpolitie, zowel politieke, econo mische als avontuurlijke redenen om zich in het ruim van een schip te verstoppen. Verkeerschaos Op de A12 ter hoogte van Duiven is vanmorgen een verkeerschaos ont staan na een botsing tussen een vrachtauto en een personenauto in dichte mist. De vrachtauto kantelde en versperde één rijrichting. Auto mobilisten in de andere rijrichting die wilden zien wat er aan de hand was, knalden op elkaar en versper den zo de hele snelweg. Niemand raakte gewond. Trottoirtegel De Almelose rechtbank heeft een man uit Enschede conform de eis veroordeeld tot twaalf jaar celstraf. De man sloeg 1 november vorig jaar een inwoner van Hengelo met een trottoirtegel zolang op het hoofd dat hij overleed. Aanleiding was een ru zie over een verdwenen fiets. Aanhouding De politie heeft drie mensen aange houden op verdenking van moord op een man, die eind vorige maand in stukken gesneden werd gevon den op een dagcamping bij Bus- sum. Onder de verdachten de echt genote van het slachtoffer en een vriendin van haar. Het hoofd van het slachtoffen ontbreekt nog steeds. over verbetering van de inkomens Van bejaarden "makkelijker valt te praten". De kern van het menings verschil tussen CDA en PvdA is, volgens Brinkman, het verschil tus sen alleenstaanden en alleenverdie ners. De laatste categorie heeft met hetzelfde inkomen dit jaar 1.250 gul den meer te besteden dan alleen staanden. "En dat kunnen we niet zomaar weggeven", aldus de CDA- fractieleider. Als de koek op is kun je er geen nieuwe plakken meer uit snijden". Brinkman hield het kabinet ver der voor dat wat moet gebeuren aan het ziekteverzuim. Volgens hem is met name het kort ziekteverzuim in Nederland 50 procent hoger dan in België en de Bondsrepubliek Duits land. huidige beperkte wettelijke moge lijkheden de resultaten van de op sporing van crimineel vermogen bemoedigend zijn". Hij wees erop dat in zes politieregio's sinds enige tijd wordt geëxperimenteerd met bureaus voor financieel onderzoek. Ieder bureau heeft zo'n zeven mil joen gulden aan crimineel verkre gen vermogen boven water ge haald, aldus Hirsch-Ballin. Hij relativeerde dit bedrag door erop te wijzen dat niet in alle geval len de rechter ook werkelijk tot be slaglegging zal overgaan en dat de fiscus in staat zal zijn de aanslagen daadwerkelijk te innen. Maar an derzijds moet volgens Hirsch-Ballin worden bedacht dat de huidige wet geving op veel punten te kort schiet en dat de bureaus nog veel ervaring moeten opdoen. "Een voorzichtige schatting leert op dit moment dat het mogelijk moet zijn in de toekomst op jaarba sis miljoenen guldens aan crimineel verdiend geld uit de criminele sec tor weg te laten vloeien. De misdaad moet niet lonen en als ze dan toch loont dan liefst via de justitiebegro ting ten behoeve van de misdaadbe strijding", aldus de minister. Bij de nieuwe wetgeving inzake het ontnemen van wederrechtelijk verkregen vermogen reeds voor bereid door zijn voorganger Kort- hals Altes zei de minister onder meer te denken aan drugshandel, ernstige vormen van heling, illegale handel in vuurwapens en groot schalige fraude. DEN HAAG - Balancerend op de geblakerde resten van sta tion Holland Spoor in Den Haag nemen twee mannen de maten op. Er is deze maand een begin gemaakt met de restaura tie van het sta tion. De her bouw moet vol gend jaar juni gereed zijn. Het station werd ok tober .1989 in brand gestoken. (foto ANP) AMSTERDAM (GPD) - Vijftig rijks politiemensen van het district Am sterdam krijgen een speciale oplei ding voor het verhoor van minderja rige getuigen en slachtoffers van zware misdrijven. Overal in het land worden studio's ingericht, waar het verhoor van de kinderen op video wordt vastgelegd. De politie heeft dringend behoef te aan mensen die in staat zijn kin deren te verhoren. Doorgaans wor den specialisten, vooral orthopeda gogen, ingehuurd, maar dat is een kostbare aangelegenheid. Boven dien missen de deskundigen vaak specifieke kennis, zoals ver hoortechniek. Daarom is gekozen voor een opleiding van eigen re chercheurs. De kinderen worden verhoord in speciaal ingerichte studio's, waar van er zes in het Nederland komen. Het gaat om 'kindvriendelijke' ruimten, waar het verhoor op video - kan worden vastgelegd. De eerste studio komt in Amsterdam. Nog dt jaar worden ook studio's in Leeuwarden, Zwolle en Eindhoven in gebruik genomen. Ook Rotter dam, Den Haag en Nijmegen zijn van plan zo'n speciale stduio in te richten. De opleiding duurt een jaar en gaat de rijkspolitie een half miljoen gulden kosten. De politiemensen krijgen les in onderwerpen als 'ge weld in het gezin' en 'de leefwereld van het kind'. Tekort personeel zorgsector wordt gezamenlijk aangepakt DEN HAAG (ANP) - De overheid gaat samen met de werkgevers en vakbonden in het ziekenhuiswezen (200.000 werknemers) het tekort aan personeel in de gezondheidszorg aanpakken. De samenwerking moet leiden tot een betere afstem- ROTTERDAM (ANP) - Van alle Nederlandse bedrijven die lozen op het riool beschikt naar schatting slechts 15 procent over een toerei kende vergunning. De controle op de naleving van verleende vergun ningen is bovendien onvoldoende. Dat stelt de Socialistiese Partij (SP) in een vandaag gepubliceerd rap port. Het zijn vooral de kleine bedrij ven waarvoor nog geen vergunnin gen zijn afgegeven. De gemeenten kampen met grote achterstanden, zo bleek de SP na onderzoek in Öss, Rotterdam, Heerlen, Alkmaar, Spij- kenisse-, Ermelo,m Groningen en Boxtel. Pas vorig jaar is hiervoor ex tra geld beschikbaar gesteld. De be doeling is dat in 1994 de achterstand is ingelopen. De lozingen van bedrijven op het riool komen in bijna alle gevallen uit op zuiveringsinstallaties, alvo rens het oppervlaktewater te berei ken, zo deelde een medewerker van de Directie Waterstaat desgevraagd mee. Maar volgens de SP biedt zui vering een onvoldoende oplossing. Zo zou slechts 60 procent van de zware metalen kwik, lood, cadmi um en dergelijke worden verwij derd. Bovendien komen schadelij ke reststoffen terecht in het zuive ringsslib. Voor de milieuvriendelij ke verwerking daarvan bestaat eveneens onvoldoende capaciteit. Een ander probleem vormt het traject tussen lozing op het riool en de zuiveringsinstallatie. Deskundi gen hebben reeds eerder opge merkt dat het Nederlandse riool stelsel "zo lek als een mandje" is. Door de enorme hoeveelheden te verwerken afvalwater zijn de zuive ringsinstallaties inmiddels de grootste vervuilers, zo meent bij voorbeeld J. Wiggers, hoogleraar aan de Technische Universiteit Delft. De komende jaren is een bedrag van circa negen miljard gulden no dig om de riolen weer gezond te ma ken. De SP vreest dat tot die tijd ernstige verontreiniging van het bo demwater zal optreden. Alleen aan pak aan "de bron" biedt volgens de SP soelaas. Officier eist zes maanden tegen schipper vrachtvaarder Borcea ROTTERDAM Een heus 'grens conflict' tussen Nederland en Bel gië is er de oorzaak van dat kapitein Stelian Georghe Guna (60) als ge zagvoerder van het Roemeense vrachtschip Borcea niet kan wor den vervolgd voor het lozen van olie. in Nederlandse territoriale zee. Offi cier van justitie mr. H.A.C. Smid was daarom gisteren voor de Rot terdamse rechtbank gedwongen voor de voornaamste aanklacht te gen de kapitein vrijspraak te beplei ten. door Alexander Bakker En omdat ook van de aanklacht, dat de kapitein had verzuimd de au toriteiten van zijn verlies van olie op de hoogte te stellen, om technische reden niets overbleef moest mr. Smid zich inhouden. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf voor het lozen van olie in Nederlandse (bin- nen)wateren en het toebrengen van pijn en letsel aan grote aantallen zeevogels als gevolg van de olielo zing en het niet melden ervan. De rechtszaak werd behandeld bij af wezigheid van de kapitein. Mr. Smid achtte op grond het pro ces-verbaal voldoende bewezen dat de Borcea op 4 en 5 januari 1988 olie heeft geloosd als gevolg van een aanvaring met vermoedelijk een wrak. Die aanvaring heeft naar alle waarschijnlijkheid plaats gehad in Belgische wateren, maar de Borcea heeft op weg naar de Westerschel- de, formeel een Nederlands binnen water, slechts hooguit een kilome ter of vijf over Nederlandse zee, ge varen. Dat ook toen olie is geloosd, is volgens mr. Smid onvoldoende vast komen te staan. De exacte plaats waar de Borcea is lekgeraakt is nooit vastgesteld. Toen het schip (veel later) in het Noorse Haugesund in dok lag is in het gat in bakboordtank 35 een deel van een knevel van vermoedelijk een patrijspoort gevonden. Duikers van de Belgische zeemacht hebben gedoken naar een wrak op de route die de Borcea heeft afgelegd, maar oude visnetten rondom het wrak maken nadere inspectie onmoge lijk. Aanklacht Juist het lozen van olie door de Bor cea in Nederlandse territoriale zee, de "zwaarste" aanklacht, kon niet worden bewezen. Dat op de Wester- schelde door de vrachtvaarder olie was verloren stond wel vast. Maar, juist die grens tussen zee en binnen water, bekend als het zeegebied Wielingen, is nog altijd niet goed af gebakend. Dat 'grensconflict' met België, waarbij Nederland de Wielingen 'claimt', dateert al uit het begin van de zestiende eeuw. De Groote Raad van Mechelen oordeelde in 1504 wel dat de Westerschelde een Zeeuwse en dus Hollandse stroom was, dat de grens zou lopen voor de Vlaamse kust en dat het gezag van de Graaf van Vlaanderen zich niet verder zou uitstrekken dan hij in het water wa dend kon reiken met het zwaard. Mr. Smid ging er veiligheidshalve vanuit dat die uitspraak wel niet ,meer zou worden erkend. Het zat de officier van justitie op meer technisch-juridische punten niet mee. In zijn dagvaarding had mr. Smid de Borcea-kapitein ook verweten het lozen van olie niet aan de autoriteiten te hebben gemeld, zodat maatregelen ter voorkoming van grotere milieuschade konden worden getroffen. Volgens het pro ces-verbaal ontkent de kapitein dat hij van het oplopen van averij iets heeft gemerkt. Maar hij heeft ook verklaard niet te begrijpen waarom hij niets had gemerkt toen hij later de schade waarnam. Mr. Smid stelde voor de recht bank dat voldoende was vast ko men te staan dat de gezagvoerder op de hoogte was van het verliezen van olie. Hij baseerde zich daarbij op on der meer een telegram dat de kapi tein in de nacht na het oplopen van de averij aan zijn rederij had ge stuurd en waarin hij om duikonder- zoek verzocht. Marpol Het melden van averij en het lozen van olie moet op grond van het in ternationale Marpol-verdrag (dat overigens niet door Roemenië is be krachtigd) geregeld. Nederland hanteert die plicht ook in de Wet Voorkoming Verontreiniging door Schepen, maar het bijbehorende uitvoeringsbesluit is pas op 16 fe bruari vorig jaar (meer dan tien jaar na het opstellen van het Marpol-ver drag en drie jaar na het van kracht worden van de wet) geldig gewor den. Ook op dit punt kon de officier van justitie dus niets meer doen dan vrijspraak vragen. Wat mr. Smid na een meer dan een uur durend requisitoir over hield was het lozen van olie op Ne derlandse binnenwateren en het in Nederlandse zee toebrengen van pijn en letsel aan grote aantallen zeevogels als gevolg van de olielo zing en het niet melden daarvan. Op de stranden van Cadzand tot en met Texel waren in de tweede week van januari duizenden dode en zieke vo gels angespoeld. Naar schatting heeft slechts tweeëneenhalf pro cent van de zieke, met oliebesmeur- de vogels de ramp overleefd. De officier karakteriseerde kapi tein Guna als iemand "met een vol strekte minachting voor het mijieu die ons allen zo dierbaar hoort te zijn". Volgens de officier is de kapi tein zonder iemand te waarschu wen verder gevaren om zich aan de nasporingen van politie en justitie te onttrekken en heeft hij daarbij willens en wetens het risico geno men dat het schip verder zou lozen. Partijbons Ook pleitte de officier de Roemeen se staatsrederij Navrom niet geheel vrij. De radio-officier van de Borcea noemde mr. Smid een 'partijbons die kennelijk toezicht moest hou den'. Volgens mr. Smid heeft de re derij de kapitein zelfs aangezet tot valsheid in geschrifte. Hij maakte dat op uit telegrafie-verkeer tussen de rederij en het schip. Tijdens huis zoeking aan boord van het schip wa ren in een prullenbak de telegram opdrachten teruggevonden. De Rotterdamse rechtbank doet op 26 maart uitspraak. ming tussen de vraag naar perso neel in algemene en psychiatrische ziekenhuizen, verpleeghuizen en zwakzinnigeninrichtingen en het aanbod van werkzoekenden in de regio's. Ook willen overheid en sociale partners een bijdrage leveren aan het bestrijden van de werkloosheid onder etnische minderheden, (her intredende) vrouwen en langdurig werklozen. Minister De Vries (soci ale zaken) en staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) en verte genwoordigers van de Nationale Ziekenhuisraad en de vakbonden hebben gisteren de overeenkomst ondertekend. Het geld voor de samenwerking moet voor een groot deel komen uit het nog op te richten Arbeidsmarkt- werkgelegenheids- en opleidings fonds ziekenhuiswezen. Simons heeft voor dat fonds jaarlijks 1 mil joen gulden beschikbaar gesteld. Daarnaast stellen arbeidsbureaus geld beschikbaar voor het ontwik kelen van opleidingsprogramma's voor verpleegkundige en verzor gende beroepen. In het project Scholing en wederinschakeling in de zorgsector worden per jaar onge veer vierhonderd herintredende verpleegkundigen en ziekenverzor genden bijgeschoold. Minister De Vries zei bij de onder tekening dat de gezondheidszorg nu een voorkeurspositie heeft ge kregen in het arbeidsvoorzienin- genbeleid. Er werken 400.000 men sen (10 procent van de beroepsbe volking) in de sector, maar er dreigt een chronisch tekort aan goed opge leid personeel. Staatssecretaris Si mons beloofde meer aandacht van de overheid voor de omvang en de kwaliteit van het personeel in de ge zondheidszorg. Verlichting van de werkdruk staat hoog op de politieke agenda en Simons is van plan er ook in de jaren '91-'94 extra geld voor uit te trekken Veendam werkt witte kentekens voor juni weg VEENDAM (GPD) Binnen twee maanden moet de laatste zichtbare herinnering aan de blokkade van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) in Veendam door boze ak kerbouwers zijn verdwenen. Gedu rende de blokkade zijn aan ruim 17.000 kopers van nieuwe auto's voorlopige kentekenbewijzen en witte kentekenplaten verstrekt. Vanaf vandaag kunnen die worden vervangen door originele documen ten en nummerborden. Met de witte kentekenplaten mag nog twee maanden worden gereden. Met de afgifte van voorlopige kentekenbewijzen is begonnen toen de blokkade van 'Veendam' enkele dagen oud was. De RDW heeft de noodregeling kunnen tref fen door gebruik te maken van het RAI Documentatie Centrum, het computercentrum van de vereni ging van auto-importeurs. De ME maakte vorige week donderdag een einde aan de versperring van het ge bouw waar 500 mensen werken. Het wijzigen van de bestaande kentekenbewijzen kan zo'n drie we ken in beslag nemen. Bij de RDW staan 26 containers (van elk 2,5 ku bieke meter) met post die nog moet worden verwerkt. Volgens een woordvoerder moeten er ongeveer 130.000 kentekenbewijzen worden overgeschreven. De RDW wil deze achterstand inhalen door het ma ken van overuren en het inschake len van uitzendkrachten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3