LEIDSCH DAGBLAD Reizigers klagen over spoorwegen Grote braadpan gezocht. Prijsvoordeel Kabinetscrisis na ontslag van Peres OhKippebouten, 6.9903 Gorbatsjov: besluit Litouwen onwettig Financiering universiteit na behalen deeldiploma Valsemunters drukken voor ruim miljoen aan vals geld Nog geen stemming over bevoegdheden president Amerika moet meer troepen terugtrekken CPB: tekort rijk loopt op tot 6 procent Recordwinst voor Ahold Rijnland kan niet uitzenden DINSDAG 13 MAART 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39188 Prijs fl. 1,35 Plan Ritzen: ZOETERMEER/LEIDEN/OEGST- GEEST Minister Ritzen (onder wijs) wil de financiering van univer siteiten en hogescholen wijzigen. Niet het aantal uitgereikte diplo ma's wordt straks bepalend, zoals was voorgesteld door een commis sie, maar het aantal 'delen van de studie' dat hun studenten met suc ces hebben gevolgd. De bewindsman schrijft dat in een brief die hij gisteren aan univer siteiten en hogescholen heeft ge stuurd. De Leidse universiteit en de Pedagogische Academie in Oegst- geest wilde vanmorgen niet op de maatregel reageren, omdat zij de brief nog niet hadden ontvangen. Ritzen ziet twee voordelen in een dergelijke verfijning van de nog in te voeren nieuwe methode. Het wordt zo gemakkelijker om plan nen voor opleidingen die korter dan 4 jaar duren te realiseren. En de uni versiteiten en hogescholen krijgen niet zo snel problemen met de fi nanciering van het onderwijs aan studenten die nog geen diploma hebben gehaald. Universiteiten en hogescholen worden dus straks voor het overgro te deel achteraf, op basis van gele verde prestaties betaald. Op dit mo ment krijgen de universiteiten en hogescholen een vast bedrag per jaar op basis van het aantal studen ten dat staat ingeschreven. Ritzen wil het nieuwe systeem in 1992 in- ROTTERDAM - De rijkspolitie in Schoonhoven heeft met steun van andere korpsen en de falsifi- caten centrale van de Centrale Recherche Informatiedienst zes valsemunters gepakt. Zij drukten voor een bedrag van tenminste een miljoen gulden valse biljetten van 250 en 1.000 gulden. De bende, van wie de meeste le den hebben bekend, gebruikte voor de vervalsingen een kleuren kopieermachine. Voor het maken van de kopieën werd in Gorin- chem een kantoorpand gehuurd. De politie kwam hen op het spoor nadat vorig jaar bij winke liers in Bergambacht en Schoon hoven valse biljetten waren aan geboden. In totaal werden in ons land 1200 biljetten van 250 en 30 biljetten van 1000 gulden uitgege- Een speciaal rechercheteam ar resteerde begin vorige maand een 65-jarige man uit Bodegraven en een 49-jarige inwoner van Gies- senlanden. Zij drukten het geld. De man uit Bodegraven reisde sa men met zijn vrouw, een 43-jarige Amsterdammer en een 43-jarige man uit Valkenswaard naar Oos tenrijk waar tijdens de winter sportvakantie in diverse plaatsen ook vervalsate bankbiljetten wer den uitgegeven. De vrouw van de man uit Val kenswaard probeerde het eerste valse duizendje met succes uit in België. Van de zes gearresteerden zitten er nog drie in voorlopige hechtenis. Douane Schiphol vindt 89 slangen SCHIPHOL (GPD) De dou ane op Schiphol trof bij een routinecontrole 89 boa con strictors aan in de dubbele bo dem van een koffer. De spe ciaal gefabriceerde koffer was afkomstig uit Zuid-Amerika. De jonge dieren, in lengte variërend van 60 tot 80 centi meter, waren opgerold en vastgeknoopt met een touwtje. Boa's kunnen een lengte van zo'n 5 k 6 meter bereiken. De koffer trok de aandacht door z'n gewicht. De slangen waren bestemd voor de Neder landse markt en hebben een waarde van 27.000 gulden. Boa's staan op de lijst van be dreigde diersoorten. Invoer is in Nederland verboden. Een verdachte is inmiddels aange houden. Ministers Arbeiderspartij stappen op TEL AVIV (GPD) - De ministers van de Israëlische Arbeidersparij zijn vanmorgen collectief uit het ka binet gestapt. Dat gebeurde nadat premier Shamir zijn vice-premier Peres, leider van de socialisten, had ontslagen. Het staat nu vrijwel vast dat het parlement donderdag een motie van wantrouwen aanvaardt, de kabinetscrisis officieel UTRECHT (ANP) - Treinreizigers klagen steeds meer over de dienstverlening van de Ne derlandse Spoorwegen. Dat blijkt uit een interne notitie van de NS-dienst Exploitatie. Het aantal klachten is vorig jaar met bijna 20 procent gestegen ten opzichte van 1988. Van de 36.000 brieven die NS ontving waren 20.000 van klagende reizigers. Het grootste deel van de klachten heeft betrekking op de slechte in formatie voor het begin van de reis. De NS-woordvoerder verklaart dat deels uit het vervallen van het spoorboekje voor het buitenland. Reizigers met een buitenlandse be stemming moeten daardoor vaak lang wachten voordat zij over de juiste informatie beschikken. Een andere veel voorkomende klacht betreft de dienstverlening op de stations en in de treinen. Afgifte van verkeerde treinkaartjes, on vriendelijke behandeling en foutie ve informatie zijn een bron van er gernis voor veel reizigers. Tenslotte maken steeds meer klanten van NS zich druk over de overvolle treinen, vooral tijdens de spitsuren. Dat probleem zal de ko mende jaren niet worden opgelost. Met ingang van volgend jaar zullen Afgelopen jaar 20.000 brieven de treinen alleen maar voller wor den door de invoering van de OV- kaart voor studenten. Het zal nog ja ren duren voordat het locomotie ven- en rijtuigenpark op de juiste sterkte is. Volgens de woordvoerder van NS zal de wal het schip keren. "Of reizi gers gaan een andere vorm van ver voer kiezen, of zij zullen het tijdstip van hun reis verschuiven", zegt hij. NS zijn niet verbaasd over het toe nemend aantal klachten. "We heb ben het de reizigers zelf erg gemak kelijk gemaakt door op de achter kant van ieder treinkaartje te ver melden hoe je een klacht kunt in dienen. Bovendien zijn er voorge drukte klachtenkaarten beschik baar". Het spoor heeft overigens uit zijn voortdurende kwaliteitsonderzoek ook wat positieve aspecten weten te halen. Zo stijgt volgens de woord voerder de tevredenheid over de punctualiteit van het vervoer per spoor en zijn reizigers in toenemen de mate tevreden over de afhande ling van klachten. 6 stuks, ca. 1600 gram @@®(D Nu 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 17 maart a.s MOSKOU (AP/AFP/Rtr) - De Rus sische leider Gorbatsjov vindt de Litouwse onafhankelijkheidsver klaring "onwettig en ongeldig" en weigert met de Baltische republie- kefi te onderhandelen. "Daar kan geen sprake van zijn. Wij voeren al leen besprekingen met buitenland se mogendheden", aldus Gor batsjov vanmorgen voor het Con gres van Afgevaardigden. De Litouwse Opperste Sovjet riep zondag de onafhankelijkheid uit. Gisteren noemde Gorbatsjov deze stap "verontrustend", maar kondigde geen maatregelen aan om de afscheiding van de Baltische re publiek te voorkomen. Het conser vatieve Politburolid Ligatsjov ver klaarde dat de regering in Moskou geen geweld zal gebruiken. "We moeten dit met politieke middelen oplossen". Gorbatsjov opende de tweede dag van de vergadering van het Congres van Volksafgevaardigden met een scherpe veroordeling van de Litouwse nationalisten. Hij voegde daar wel direct aan toe dat deze kwestie eerst uitgebreid op zijn politieke en juridische conse quenties moet worden bekeken. Een speciale commissie onder lei ding van premier Ryzjkov is daar mee inmiddels begonnen. Gor batsjov kreeg applaus van de afge vaardigden toen hij verklaarde dat het Kremlin niet zal onderhandelen met andere republieken die streven naar onafhankelijkheid, zoals Est land en Letland. Tijdens zijn betoog noemde hij de Litouwers op een gegeven ogenblik "kameraden". Hij pauzeerde even en zei: "Ik denk dat het kameraden zijn". Ondanks de proclamatie van het Litouwse parlement zal het nog lange tijd duren voor de republiek werkelijk zelfstandig wordt. Gor batsjov heeft al laten weten dat Li touwen 65 miljard gulden moet be talen voor de infrastructuur die door de Sovjet-regering is opge bouwd. Het merendeel van de Li touwse afgevaardigden verscheen gisteren en vandaag niet op het Congres. penverminderingen. De Verenigde Staten en de Sow- jet Unie zijn het in principe eens over een maximum aantal troepen van ieder 195.000 man. Het akkoord daarover wordt mogelijk in de loop van dit jaar nog gesloten. Daarna moeten volgens ter Beek onmiddel lijk onderhandelingen beginnen over verdere troepenbeperkingen. 'Kohl wil pas in 1991 hereniging' FRANKFURT (KRF) - Bondskan selier Kohl wil de hereniging uit stellen tot zeker 1991, zo hebben di verse Duitse kranten vandaag ge meld op gezag van hoge functiona rissen in Bonn. Kohl staat de laatste tijd aan toe nemende kritiek bloot omdat hij te veel haast zou maken met de hereni ging, vooral onder druk van de leeg loop van de DDR. Hij zou zijn critici tegemoet willen komen door uitstel van de hereniging tot in elk geval 1991, dus na de Bondsdagverkiezin gen in december. Vannacht regen i perioden Minimumtemperatuur ongeveer 7 gra den. Middagtempcratuur omstreeks 11 graden. Wind, overwegend matig, van nacht draaiend van zuid naar west. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Overwegend zonnig en fraai lenteweer. Middagtemperatu- ren oplopend van rond 13 graden op donderdag tot 17 graden in het wcek- Woensdag 14 maart zon op: 06.57 uur, zon onder: 18.42 uur; maan op: 22.39 uur, maan onder: 07.23 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.58 en 17.12 uur; laag wa ter: 00.45 en 13.11 uur. MOSKOU (AP/Rtr/TASS/DPA) - Ondanks aandringen van president Gorbatsjov heeft het Congres van Afgevaardigden gisteren nog niet gestemd voor een presidentschap met uitgebreide bevoegdheden. Vanmorgen stelde een behoudende groep in de partij, de Sojoez-groep, premier Ryzjkov en minister van binnenlandse zaken Bakatin kandi daat. Vooral radicale hervormer Afa- nasjev zorgde voor opschudding met een frontale aanval het commu nisme. Tegelijkertijd bestempelde Afanasjev de politiek van Gor batsjov als "fout en gevaarlijk". De historicus sprak de hoop uit dat Gorbatsjov geen meerderheid zou halen voor zijn nieuwe presidentië le systeem. Afgevaardigde Stanke- vitsj zei te verwachten dat ongeveer éénderde van de afgevaardigden zich van stemming zou onthouden óm te protesteren tegen de dictato riale trekken in het voorstel voor de president-nieuwe-stijl. Maar, zo voegde hij eraan toe, als Gorbatsjov met aftreden zou dreigen, zou het voorstel zeker worden aangeno- Het nieuwe voorstel is een grond wetswijziging, zodat er een meer derheid van tweederde van alle 2250 afgevaardigden nodig is. De ver wachting is dat vele, zo niet alle af gevaardigden uit Georgië, Molda vië, Azerbajdzjan, Estland en Let land de stemming over de uitbrei ding van het presidentschap zullen boycotten. 23-319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem DEN HAAG (ANP) - De levensver zekeraars verhogen morgen de hy potheekrente met 0,3 procent. Daar mee komt de basisrente op 9,8 pro cent. Die rente geldt voor hypothe ken met gemeentegarantie respec tievelijk voor hypotheken tot maxi maal 75 procent van de executie- waarde, met rentebetaling per maand achteraf. ZOEKT U ZAKENRELATIES IN DE REGIO? VELE BEDRIJVEN IN DE REGIO ZOEKEN U! Effektief-kontakt leggen op de Bedrijven Kontakt Dagen 14 en 15 MAART GROENOORDHALLEN in LEIDEN Openingstijden 14.00-22.00 uur LEIDEN - De haven aan de Zijloever is vanochtend leeggepompt, waar na onmiddellijk is begonnen met het bergen van de vaten. Om dit werk te kunnen uitvoeren werd de haven twee weken geleden door een damwand tijdelijk afgesloten van de Zijl. Na alarmerende berichten uit de buurt over de vermeende dumping van vaten gedurende een groot aantal jaren, stuur de de gemeente eind vorig jaar duikers de haven in. Zij troffen ongeveer zes vaten aan. Vlak nadat vanochtend het laatste water uit de haven was weggepompt, lagen er slechts drie aan de oppervlakte. Andere werden opgegraven uit de metersdikke laag bagger op de bodem. De exemplaren die tot nu toe zijn ge vonden zijn leeg, maar de directie milieu van de gemeente houdt er reke ning mee dat ook volle vaten op de bodem van de haven liggen. (foto wim Minister Ter Beek (defensie): WASHINGTON (GPD) - De Vere nigde Staten moeten in sneltempo meer dan het nu geplande maxi mum van 195.000 militairen terug trekken. Dat heeft minister Ter Beek (defensie) bij zijn Amerikaan se ambtgenoot Cheney bepleit. Vol gens Ter Beek is versnelde conven tionele ontwapening nodig omdat in veel landen, waaronder Neder land, sterke politieke druk bestaat de militaire inspanningen drastisch te beperken. Op een persconferentie na zijn ge sprek met Cheney waarschuwde ter Beek voor het gevaar dat sommige landen in Europa onder politieke druk zullen komen te staan eenzij dig verder te ontwapenen als de gro te mogendheden niet snel tot verde re troepenverminderingsakkoor- den komen. Die ontwikkeling is volgens ter Beek ongewenst, omdat in een kli maat van politieke chaos elk land, met inbegrip van de Verenigde Sta ten, zonder behoorlijk overleg met de westelijke bondgenoten beslui ten kan nemen over eenzijdige troe- DEN HAAG (GPD) - Het financie- ringstekort van de Nederlandse overheid zal waarschijnlijk stijgen naar 6 procent. Dat blijkt uit bereke ningen van het Centraal Planbu reau (CPB), die binnenkort in de mi nisterraad worden besproken. De cijfers worden aan net eind van de maand gepubliceerd. Volgens een woordvoerder is het CPB niet verrast over de stijging van het financieringstekort. „Die ontwikkeling was al eerder gesigna leerd. Er zit een extra 'hobbel' in het financieringstekort, waardoor in 1991 een extra probleem ontstaat". Het volgend jaar is die hobbel weer gladgestreken, verwacht de woord voerder. Oorzaken voor de stijging liggen in de hoge rente en de tegen valler bij de belastingen van 3 mil jard gulden. een feit i Shamir wil met het ontslag van Peres en het vertrek van de andere socialisten, voorkomen dat de Ar beiderspartij na donderdag deel blijft uitmaken van een overgangs regering, die het land zal besturen tot na nieuwe verkiezingen. Het ontslag van de ministers gaat offi cieel na 48 uur in en vanmorgen was Shamirs laatste kans voor de crucia le stemming. De socialistische ministers heb ben al laten weten geen genoegen te nemen met deze 'truc'. Ze verden ken Shamir ervan dat hij zijn actie heeft gecoördineerd met de Likud- voorzitter van het parlement en wil len nu dat de zitting donderdag zo vroeg begint dat ze nog deel uitma ken van het kabinet. "Als de parle mentsvoorzitter daarmee niet ak koord gaat, stappen we naar het Hooggerechtshof', dreigde minis ter van energiezaken Shachal van morgen. Het zag er vanochtend nog even naar uit dat er op het laatste mo ment een compromis uit de bus zou komen. Minister van defensie Ra bin (Arbeiderspartij) liep het bu reau van premier Shamir in en uit. Maar uiteindelijk bleek dat er geen basis voor overeenstemming be stond. De actie van Shamir volgde op een bijeenkomst van het Centrale Comité van de Arbeiderspartij, gis teravond, waar met overweldigende meerderheid de parlementsfractie de machtiging kreeg een motie van wantrouwen tegen de regering te steunen. (pagina 7: Israël en het armoedige gevecht op de vierkante millimeter) ZAANDAM (ANP) - Het kruide- niersconcern Ahold, dat onder meer eigenaar is van de super marktketen Albert Heijn, heeft vo rig jaar een recordwinst geboekt. Het nettoresultaat steeg met 33,6 procent van 145,7 miljoen gulden naar 194,6 miljoen gulden, zo maak te het concern vanochtend bekend. Supermarkt Albert Heijn leverde, dank zij een verdere verbreding van het assortiment en een goede kos tenbeheersing, de belangrijkste bij drage aan de stijging. De omzet nam met 15,7 procent toe van 15,3 mil jard gulden tot 17,7 miljard gulden. Van de stijging was 3,9 procent het gevolg van een hogere omreke ningskoers van de Amerikaanse dollar. Ahold verwacht dat de omzet dit jaar zowel in Nederland als in de VS verder zal stijgen. Het concern voor ziet dat de nettowinst in 1990 verder zal toenemen mede door betere re sultaten in Amerika, maar de groei zal minder groot zijn dan in 1989. Antennes gestolen LEIDEN Omroep Rijnland kan voorlopig geen uitzendingen ver zorgen, omdat gisteravond twee an tennes van de mast zijn gestolen. Volgens een woordvoerder van de omroep zijn het vermoedelijk zend piraten geweest die de antennes, be vestigd op de mast van Radio West op de Marca-parkeergarage, hebben ontvreemd. Hoe lang het gaat duren voordat Omroep Rijnland weer kan uitzen den, hangt af van de leveringstijd van inmiddels bestelde nieuwe an tennes. Het debat tussen de zeven lijst trekkers voor de Leidse gemeente raadsverkiezingen vanavond om negen uur in De Burcht gaat overi gens gewoon door. ZELFKLEVENDE TBAPTBEDE- MATTEN. Praktische en sterke trapbekleding. Anti slip en geluiddempend. Eenvoudig te bevestigen. 100% polypropyleen, zelfklevend. In lichtgrijs, lichtbeige of antraciet. Per pak van 14 stuks J4ÓT- Waarom zullen we duur doen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1