Meer ruimte voor bussen in Wassenaar WD Warmond wil Meerpunt ombouwen tot een sporthal Kinderopvang voor hele dagen aan Warmondse Endepoellaan 'Alleen als je een villa bouwt, ben je welkom in Wassenaar' Plannen voor vier winkels in dorp Zoeterwoude vertraagd Partij wil ook Trefpunt en gymnastieklokaal aanpassen WARMOND - De WD in War mond wil het cultureel centrum het Meerpunt aan de Meerrust- laan ombouwen tot een sport zaal voor scholen en verenigin gen. Ook zou daar ruimte moe ten komen voor de jonge- 'rensoos Ut Sloepie. de scouting "en de Jeugdraad Warmond. De partij oppert deze suggestie in een door de - fractievoorzitter C.A.M. Saris gemaakt plan, dat gisteravond aan burgemeester mevrouw Van der Wel is aange boden. Het zogeheten 'Plan Saris' moet een ..nieuwe visie bieden op de Knelpun tennota die twee jaar geleden is uit gebracht. Die nota maakt tluidelijk welke Warmondse verenigingen en .instellingen dringend behoeftfe heb ben aan nieuwe ruimte en wat er aan de oude accommodaties man keert. De gemeenteraad stelde des tijds ,3,6 miljoen beschikbaar voor het wegwerken van de geconsta teerde knelpunten. Het Meerpunt lijkt de liberalen een goede plaats voor sportieve be zigheden, omdat er genoeg ruimte omheen ligt voor uitbreiding. De ligging ten opzichte van de scholen zou goed zijn en over het uiterlijk van het gebouw hoeft de gemeente zich geen zorgen te maken, vindt de VVD. 'Het kan alleen maar beter worden', meldt het plan. Behalve het Meerpunt betrekt de WD ook het Trefpunt en het ge meentelijk gymnastieklokaal in de plannen. Het Trefpunt aan de He renweg zou bestemd moeten zijn voor de bibliotheek, creatieve cur sussen, Kommunikatie Warmond en activiteiten voor ouderen. Een grote zaal njet schuifwand1 moet uit voeringen mogelijk maken van mu ziek- en toneelvereniging Matthias en de Brassband. Het gemeentelijk gymnastieklokaal zou bestemd moeten worden voor repetities van Matthias en de Brassband, kinder- óircus Atleta en koffieconcerten. Voor de grootscheepse reorgani satie zijn de nodige verbouwingen en aanpassingen nodig. In het Meer punt zullen in de benedenruimte kleedkamers en een kantine ver schijnen, terwijl de gymzaal in een aanbouw moet komen. De gemeen te zou ook het Trefpunt moeten aan kopen en ingrijpend moeten ver- bouwen. Aan de achterzijde moet een extra stuk worden bijgebouwd voor de bibliotheek. De gymnas- tiekruimte moet volgens de plan nen van Saris worden opgeknapt. De WD denkt dat alle wijzigingen niet meer dan de beschikbare 3,6 miljoen gulden hoeven te kosten. Vijftien ochtendplaatsen en tien middagplaatsen WARMOND - De raadscommis sie welzijn en onderwijs in War- mond heeft gisteravond geko- kopen en het bedrijf TOPA-verpak- zen voor kinderdagopvang voor dingen twee Plaatsen. Ondanks ou- hele dagen in Warmond. Het ^bijdragen, rijkssubsidie en de kinderdfgverblijf wordt gekop- peld aan peuterspeelzaal de 19.000 gulden. De gemeente zal dit Woezel aan de Endepoellaan en bedrag bijpassen en het college zal in de beginfase 's ochtends houdt de mogelijkheid open dat er 15 plaatsen en 's middags tien ook 's middags 15 plaatsen komen, plaatsen bieden. In dat geval zal de gemeente 34.000 gulden moeten bijpassen. Mariënhaven heeft in de toe komst wellicht behoefte aan twee lijk dat het college een voorkeur extra plaatsen, maar kijkt op dit mo- heeft voor hele dagopvang, omdat ment of het die plaatsen kan kopen uit een onderzoek blijkt dat War- in Sassenheim mondse ouders 'in ieder geval' ge- soneelsleden w bruik willen maken van vijftien plaatsen in de ochtend en tien plaat- zienin, middaguren. "Hele op- plaats! Leiden. Veel per- die plaatsen opvangvoor- de buurt van hun woon- VVD-frctctieleider mevrouw C. Sa- ris van het gelijknamige 'Plan Sa- tentiële gebruikers uit te sluiten Dijkman) aldus Duynhoven. Warmonds Om overlast auto's te beperken .WASSENAAR - Omdat randwegen Wassenaar niet voor het jaar2000 zullen ont lasten, wil de plaatselijke po litiek de bus meer ruimte ge ven. Groen Links wenst vrije busbanen langs de hele Rijksstraatweg en D66 wil laten onderzoeken welke ge volgen dat zou hebben voor het bomenbestand en het naastgelegen fietspad. CDA en VVD denken dat een bus baan niet alleen mogelijk is op het stukje Rijksstraatweg tussen Rozenweg en Den Deyl, maar ook bij buurt schap Kerkehout en de Houtlaan. De PvdA wil graag met de vervoersmaat schappij NZH praten over verbeteringen. Dit bleek gisteravond tijdens een forumbijeenkomst in cultureel cen trum Warenar, georganiseerd door de Vereniging Vrienden van Wasse naar. In hun verkiezingsprogram ma's maken de verschillende partij en zich hard voor snelbussen, snel trams (PvdA en Groen Links) en trolleybussen (Groen Links). Maar de districtschef van de NZH, B. Leeuwenburgh, liet weten dat der gelijke voorzieningen weinig zullen helpen. "De snelbussen staat nu in de file in Wassenaar en de laatste drie jaar 'Leiderdorpse partijen moeten conflict oplossen' LEIDERDORP - Scheidend PvdA- wethouder G.H.J. Keijzers drong er gisteravond bij de Leiderdorspe raadsfracties op aan om de verhou dingen tussen de politieke partijen zo snel mogelijk te verbeteren: "Nog steeds betreur ik in hoge mate het afgedwongen vertrek van CDA- wethouder Den Boeft. Ik doe een beroep op de fracties om te zoeken Haar oplossingen voor het conflict tussen de partijen". Keijzers nam gisteravond af scheid als wethouder onderwijs en financiën, na die functie anderhalf laar bekleed te hebben. V. Molken- poer werd tot nieuwe PvdA-wet- hoOder benoemd. Mevrouw M. Holierhoek is tijdelijk fractievoor zitter van de PvdA. Keijzers sprak zijn bewondering jiit voor het CDA, dat zo snel voor een opvolger van J. den Boeft heeft gezorgd. Hij hield verder een kort pleidooi voor eerherstel van de op gestapte wethouder ruimtelijke or dening: "Het moet gaat om het poli tieke functioneren van Den Boeft. niet om de persoon Den Boeft". Keijzers keert voor twee vergade ringen terug in de raadsbankjes. Hij js niet beschikbaar voor raadsperiode. is het aantal busreizigers door de ge meente met meer dan 20 procent ge daald", zei hij. "Als we dat aantal reizigers omhoog willen hebben, moeten we de reissnelheid verho gen. Als u garandeert dat bussen 50 kilometer kunnen rijden door uw hele gemeente, kunnen we twee maal zo veel reizigers vervoeren en wanneer we 60 mogen rijden drie maal zo veel". Gisteravond bleek weer eens dat alleen de WD de maximumsnel heid op de Rijksstraatweg wil ver hogen tot 70 kilometer per uur. Op binnenwegen moet het autoverkeer zo langzaam mogelijk rijden en als de omleidingsweg bij Valkenburg klaar is, dient de automobilist al bij de gemeentegrens te worden ont moedigd. "Probleem is alleen datje geen slagbomen kunt plaatsen", zei CD A-lij sttrekker V.J.W. Wensveen. Referendum Ideaal zou het pas worden wanneer er ten noorden en ten zuiden van Wassenaar verbindingen komen tussen de 'eigen' rijksweg en de rijksweg van Amsterdam naar Rot terdam (A4). Voor het zuidelijke verbindingsstukje, de Verlengde Landscheidingsweg bij Den Haag, moeten eerst de milieu-effecten op een rijtje worden gezet. Naar het noordelijke verbindingsstukje, de omstreden rijksweg 11-west door Voorschoten, zijn onlangs nieuwe studies verricht. Op 1 april praat de Tweede Kamer verder over de All-west en gister avond beloofden CDA. WD en PvdA dat ze hun geestverwanten in de Kamer proberen te winnen voor deze omstreden verbinding, dwars door Voorschoten. Groen Links is ronduit tegen de aanleg van meer wegen en P66 neemt een opvallend standpunt in. De wegen moeten een plaatsje krijgen in de nieuwe struc tuurschets verkeer en vervoer om dat alleen dan alle effecten gemeten kunnen worden. Als blijkt dat de wegen slecht zijn voor Wassenaar, is dat een belangrijk argument voor de partij. Ander argument zou de uitslag kunnen zijn van een referen dum onder de bevolking. Voorschotenaar Koopmans weet al langer dat de rijksweg 11-west slecht is voor zijn gemeente. Wasse naar en Leiden' en wilde als actie voerder van het Platform tegen rijksweg 11-west nu eens weten waarom de meeste Wassenaarse partijen dat anders zien. Wat heeft de nieuwe weg te maken met be woonbaarheid, groen, milieu, leef baarheid, verkeersluwheid. ver keersoverlast en samenwerking met buurgemeenten? Een allesomvattend antwoord bleef uit, al haastten de partijen zich te verklaren dat ze Voorschoten niet zo'n weg toewensen als de eigen Rijksstraatweg. Graag gunnen ze de buurgemeente een verdiepte weg. 'Vriend' Helfrich nam de uitnodi ging aan om op korte termijn te gaan praten met de actievoerders uit de buurgemeente over de 'geza menlijke strijd tegen de verkeers overlast'. Of de voor- en tegenstan ders van de rijksweg tot elkaar zul len komen, betwijfelt de oud-top man van Shell. WASSENAAR - Woningbouw de sociale huursector. Groen Links wederom het grote strijdpunt in de Wassenaarse gemeente raadsverkiezingen. De Wp vindt dat Wassenaar vol is na het afronden van de wijk Wete ringpark. Andere partijen wil len juist nog even doorgaan in de groene schil rond die nieuwe wijk. De stellingen zijn bekend, de strijd was gisteravond is de dis< gekend hevig. Nadat D66 de zaal met een kaartje duidelijk had gemaakt hoe groen Wassenaar kan blijven mét de wo ningbouw, had WD-lij sttrekker Ch.B. Aptroot het over 'een schan dalige vorm van kiezersbedrog'. Het kaartje met de twee rode 'wo- ningbouwstippen' zou een verte kend beeld geven en alleen duide lijk maken waar 300 tot 350 wonin gen kunnen komen: "En waar moe ten de andere 600 woningen komen die u tot het jaar 2000 belooft? U be looft meer woningen dan de PvdA en het CDA samen en bent niet eer lijk. Nooit organiseert u een avond en nu komt u mooi weer spelen". D66 lijsttrekker Nieuwenhoven legde uit dat 900 het totaal aantal woningen betreft, inclusief de duur dere woningen en villa's. Wat socia le woningbouw betreft zouden de wensen van de meeste partijen el kaar niet veel ontlopen. D66 en PvdA willen de komende raadspe riode 500 sociale woningen bouwen en het CDA heeft het over 80 tot 100 woningen per jaar, voornamelijk in noemt geen aantallen in het verkie zingsprogramma, maar liet gisteren weten dat de woningen in de omge ving dienen te passen. klein stukje, maar alles bij elkaar hebben we grote gebieden ge bruikt". vJM v*. zittende wethouder Wensveen dVvvÏT wif de"snipperlokaties antwoordde dat de gemeente nog maar 27,3 procent van het aantal woningen kan toewijzen, drie pro cent minder dan in 1974. Het aantal jeugdigen ligt ver beneden het lan delijk gemiddelde en het aantal 65- het liefst ningen met middenin komens. De PvdA-voorman J. var Noort omschreef dat zo: "Als je eer lt bouwen, ben je welkom Wassenaar. Zo met, dan word je het Plussers ver bóven dat gemiddelde. ZOETERWOUDE - Wethou der A.R. van der Heijden zette gisteren achthonderd pond kar per uit in de singel rond het Zoe- terwoudse industrieterrein De Grote Polder. De wethouder deed dit in opdracht van de Leidse Hengelaarsbond. Henge laars mogen vanaf 1 juni komen hengelen. Eerst moeten de vissen 'wennen en jongen'. De karpers zijn afkomstig uit karperputten in de Katwijkse duinen en moeten de visstand in het gebied weer terugbrengen op het peil van voor 1979. Door de strenge winter van dat jaar stierf 98 procent van de vis. De overige twee procent legde het loodje toen in 1988 een grote maaiboot bagger omwoelde, waardoor de vissen geen zuur stof meer kregen. VQlgens het Hoogheemraaadschap van Rijnland is het water in de sin gel van goede kwaliteit en heb ben de karpers geen gevaar te duchten. (foto Ellen Martens) r twee en als de gemeente 25.000 s wil blijven tellen, moet ze eraan dat het een gemeentelijke bouwen, taak is betaalbare woningen te bou- wen: "En die taak wordt grandioos verzaakt door de WD". CD A-lij sttrekker Wensveen, in het dagelijks leven wethouder woning toewijzing, ergerde zich.- aan de WD-bewering dat starters van 18 direct een woning zouden claimen ZOETERWOUDE - Het wil nog niet erg vlotten met het plan om in de Zoe- en al snel iets beters eisen: "Ik krijg terwoudse dorpskern vier winkels met bovenhuizen te bouwen. De winke- ook brieven van 28-jarige starters liers die aanvankelijk interesse toonden, hebben afgehaakt om financiële overwegingen of gezondsheidsredenen. Ook de aannemer stapte uit het Dorpsstraat-project, maar inmiddels heeft de architect een andere aanne- bereid gevonden het project gefaseerd uit te voeren. Er moeten dan die acht jaar staan ingeschreven. Dat zijn schrijnende gevallen". Groen Links-lijsttrekker Luk stoor de zich over de ruggen ken en vroeg het vele 'gekissebis' wel gegadigden zijn voor de winkels. 11873 woningzoe- Een opvallende rol gecombineerde raadscommissievergadering, gisteravond, juich- dis- ten alle partijen de 'verbreding van het winkelbestand' toe. Alleen de frac tie van Progressief Zoeterwoude (PZ) keerde zich tegen de aanleg van 18 wegge- extra parkeerplaatsen. Verder vindt PZ het niet reëel om over de plannen de vroegere WD wethou- te beslissen, omdat de aanvankelijk geïnteresseerde middenstanders zich Van der Wiel. Zij liet hebben teruggetrokken. Zoeterwoudse winkeliers hebben het nooit gelukkig gevonden dat er in een klap vier winkels zouden bijkomen, zonder iets over de branches te weten. Gefaseerde uitvoering van de winkelbouw vinden zij minder be dreigend. De gemeentelijke bijdrage van 150.000 gulden in de aanleg van der, weten dat er in acht jaar veel bouwd, zonder dat dé lijst van wo ningzoekenden korter is geworden Op het moment dat Wassenaar Leiden elkaar steeds meer naderen de parkeerplaatsen achten de winkeliers overigens te krap. en de groene long een longetje is ge worden, wil ze ophouden met bou wen: "Het gaat iedere keer om een Architect en aannemer moeten nog een tegenvaller van 85.000 gulden wegwerken, omdat de bijdrage van de gemeente lager uitvalt dan ver wacht. plaatsen aan bedrijven zou kunnen verkopen. De wethouder maakte duidelijk dat hierdoor minder plaat sen voor Warmondse kinderen overblijven. Bedrijven die eén kin deropvangplaats kopen voor werk nemers, mogen die plaats namelijk ook toewijzen aan niet-Warmondse werknemers. De wethouder hield de mogelijkheid open om na een half jaar meer plaatsen te verkopen aan bedrijven wanneer blijkt dat Warmondse ouders te weinig inte resse tonen. Wethouder blijft boos Oud Oegstgeest trekt harde kritiek binnen een dag in OEGSTGEEST - Een paar oude panden in de Oegstgeester Gevers straat hebben in de verkiezingstijd de gemoederen flink in beweging gebracht. In een korte maar heftige discussie tussen de Vereniging Oud Oegstgeest (VOO) en wethouder A.J.W.F.M. Kohlbeck van openbare werken vielen termen als 'mislei ding', 'onfatsoenlijk' en 'infaam'. Inpersbericht beschuldigde de VOO de wethouder er gisteren van de gemeenteraad te hebben mis leid. Kohlbeck zou geweten hebben dat de raad in zijn vergadering van 15 februari een onzinnig voorberei- dingsbesluit nam om enkele pan den bij het benzinestation te be schermen. Een dag tevoren was een bouwplan ingediend dat voldoet aan het geldende bestemmingsplan en sloop onontkoombaar zou ma- .ken. De wethouder zou de raad daarover niets hebben verteld. Kohlbeck begreep er helemaal niets van. Het nemen van het voor- bereidingsbeluit is volgens hem een 'defensieve maatregel'. Het kan het bestemmingsplan niet .vervangen, maar zou de sloop van de panden minstens op de lange baan schui ven. Hij zou het voorbereidingbe- sluit al in een commissievergade ring van eind januari aan de orde hebben gesteld. De wethouder vindt het onfatsoenlijk dat een vere niging waar hij iedere maand con tact mee heeft zich op deze 'onfris se' manier in de politiek mengt zón der hem in te lichten. Opheldering Vooritter J. de Soeten van de VOO hield aanvankelijk alle kritiek staande en ontkende dat zijn club zich op een onfrisse wijze in de poli tiek mengt: "Wij komen op voor het algemeen belang en overleggen re gelmatig met alle politieke partij- Kort daarop belde WD-fractie- vooritter A.C.H. Kuntze op. De aan tijgingen van de VÖO waren hem 'ter ore gekomen' en hij wilde op heldering in de commmissieverga- dering Van gisteravond, zonder ie mand te beschuldigen. "Een hele boel misverstanden waren te voor komen geweest als de monumen tencommissie, ónder leiding van Kohlbeck, wat sneller met de lang beloofde gemeentelijke monumen tenlijst was gekomen", verlegde Kuntze de discussie! "Ook de raad had daar wel 'wat alerter op mogen zijn". 's Middags beluisterde Kohlbeck de banden.van de raadsvergadering van 15 februari en zij maakten hem duidelijk dat hij de raad tot twee maal toe heeft geïnformeerd over het ingediende bouwplan. "En wie het niet gelooft kan de banden ko men beluisteren", aldus de boze wethouder. "De hele affaire is ge woon een enorme canard van de VOO". Vanochtend was er wederom druk telefoon- en fa^verkeer. VOO- voorzitter De Soeten nam het een dag oude.persbericht 'gedeeltelijk' terug: "Het blijkt dat Kohlbeck in de raad wel over het plan heeft ge sproken. De VOO is door een aantal slapende raadsleden ingelicht en Kohlbeck krijgt van ons een brief met verontschuldigingen". Toch heeft de voorzitter nog enige kri tiek, want het ingediende bouwplan is door de gemeente nog steeds niet officieel aangekondigd en de wet houder zou de panden aan de Ge versstraat al eerder slooprijp heb ben genoemd. B en W meldden 'met ergernis kennis te hebben genomen' van de inhoud van het gisteren verspreide persbericht van de VOO: 'De vorm van communicatie waarvoor de ver eniging heeft gekozen is onoirbaar. En het college zal zich dan ook be zinnen over de vraag of de huidige samenwerking met de Vereniging Oud Oegstgeest moet worden voortgezet'. CDA-fractieleider Hellinga had het telefonisch over een 'treurige zaak' en PvdA-fractieleider Weg man liet weten 'heel boos' te zijn. De WD-leider meldde dat zijn vragen, in aangepaste vorm, naar de burge meester zijn gestuurd. DINSDAG 13 MAART Alphen -• stad cursus Vleesbereiding', in scholengemeenschap Bospark.. aanvang 19.30 uur, ml. tel: 070- Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-katholieke Kerk, Zoeter woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. openbare voordracht Loge Lei den. 'De occulte grondslag van het Christendom', aanvang 20.00 uur in de Pieterskerk. engelslalige voorstelling: 'Edu cating Rita', door The Young Vic Theatre', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp vergadering commissie be roep- en bezwaarschriften, aan vang 20.00 uur in het gemeente- Oegstgeest vergadering commissie finan ciën en sport, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Zoeterwoude informatieavond over landelijk gebied Zoeterwoude. aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. kunstgras-nederlagentoernooi, w Meerburg tegen Quick Boys. aanvang 20.30 uur bij vv Meer burg. i gym- Zonnebloemschool. Jongkindt Coninckstraat, van 18.30 tot 19.30 uur. rommelmarkt in buurtcentrum Halfje Wit, aanvang 19.00 uur. 55-p!ussers ir Westerhove, Faja-Lobi, aanvang 20.00 de Opstandingskerk, Prinses Ma- rijkestraat. Leiden concert in de 'Divertements-se- rie. door Roeland Duyne (cello) en Patrick Déchorgnet (piano), aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: Silvia Millecam e aanvang 20.15 i Schouwburg. voorstelling: 'De Emigranten', met Huub Stapel en Sjoerd Pley- sier, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater. Cleveringaplaats. bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstr., 13.30 uur. lezing: 'Het veranderende i Cultureel Centrum, DONDERDAG 15 MAART Leiden lunchconcert door Jong Piano talent. leerlingen van het Haags Conservatorium, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O. voorstelling: 'Kiezen of Deel- der', met Jules Deelder, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. eerste lezing in de cyclus 'Tui nen en tuingeschiedenis', door dr. Leslie Tjon Sie Fat, aanvang concert door Russische groep 'SKAZ' bij Folkclub Horus, aan vang 20.30 uur in De Waag.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16