Vuilverbranding EWR wil energieprijs verhogen nooit dioxine-'™'' 'Angst voor broeikaseffect voorbarig' Voorhoeve: kabinet laat platteland in de steek Consument moet jaarlijks 20 gulden meer betalen POLITIE GEK OP TERBODEN' JACKS Bezetting \KF opgeschort DINSDAG 13 MAART 1990 PAGINA 15 UTRECHT - Ondanks een toe nemende belangstelling van ge meentebesturen. gemeentera den en lokale ambtenaren is def emancipatie van vrouwen op plaatselijk niveau nog lang niet terug te vinden in het gemeen telijk beleid. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Landelijk Steunpunt Emancipatie Amb tenaren (SLEA), dat gisteren in Utrecht werd aangeboden aan de voorzitter van de commissie Vrouwen en Lokaal Bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, E. Coenen-Vaes- Uit de cijfers blijkt dat begin Emancipatiebeleid gemeenten laat te wensen over dit jaar 149 gemeenten in Ne derland (22 procent) over een nota beschikten, waarin het emancipatiebeleid wordt gefor muleerd. Een jaar eerder waren dat er nog maar 100 (15 procent). De mate van uitvoering van der gelijke nota's verschilt sterk per gemeente. beleid is veelal de inzet van het college van burgemeester en wethouders. Daarbij legt de mate van deskundigheid en be trokkenheid van de met eman cipatie belaste wethouder het meeste gewicht in de schaal. Gemeenteraden maken over het algemeen weinig gebruik van hun initiatiefrecht. Het ambtelijk apparaat blijkt zich ook niet bijzonder druk te ma ken over emancipatiebeleid. De SLEA pleit ervoor om emancipatie bij de vorming van het college van burgemeester en wethouders op te nemen als beleid van het college als ge- BERGEN/MARUM - Plattelands gemeenten en groeikernen drei gen door het beleid van het huidi ge kabinet in toenemende mate in de knel te komen. Lokale voorzie ningen worden bedreigd en finan ciële tekorten liggen op de loer. Daarom moet het kabinet een be ter, samenhangend plattelands beleid ontwikkelen om de teloor gang van kleinere gemeente tegen te gaan. Dat zei VVD-leider Joris Voor hoeve gisteravond op een verkie zingsbijeenkomst in Marum. De oppositieleider van de Tweede Kamer noemde ook als bedrei gende ontwikkeling de neiging van forensen om vanwege de ho gere autokosten dichter bij de grote stad te gaan wonen. Daar door ontstaat er leegstand in fo rensengemeenten en groeiker nen., Een andere bedreiging van het platteland ziet Voorhoeve in de door het kabinet nagestreefde "sterke vermindering" van het aantal landbouwbedrijven. Ver der noemde de VVD'er de voor rang aan het openbaar vervoer in de Randstad, terwijl die op het platteland slecht is te i Plattelandsgemeenten worden ingedeeld bij politieregio's die overheerst worden door een grote stad met ernstige criminaliteit. Dus heeft de politie, zo vreesde Voorhoeve, straks geen tijd meer om zich ook in de dorpen te laten Kustverdediging WD-leider Voorhoeve wil dat de overheid per jaar 70 miljoen gul den besteedt aan extra maatrege len ter verdediging van de kust. Dat zei hij gistermorgen tijdens een bezoek aan Bergen aan Zee. Op uitnodiging van de plaatselij ke WD-afdeling nam Voorhoeve zelf een kijkje bij de duincrij die zwaar is getroffen door de krach tige storm van de afgelopen we ken. Volgens de VVD-voorman moet er meer gedaan worden dan alleen handhaving van de Nederlandse kustlijn. "Er moet gekozen wor den voor een aanpak die in de richting gaat van de zwaarste op tie uit de nota kustverdediging: het zeewaarts verdedigen van on ze kust", aldus Voorhoeve. Leids milieukundige Huppes: vrij LEIDEN - "De provincie Zuid-Hol land dacht er tot voor kort over om het overgrote deel van het huisvuil te verbranden. Je kunt je afvragen of dat wel zo verstandig is. Het blijkt hoe langer hoe meer dat ver branding grote problemen met zich meebrengt. Misschiën is het daar om niet zo slecht als er tijdelijk weer tot stort wordt overgegaan. Het vreet ruimte en die is in een provin cie als Zuid-Holland schaars. Maar een goed beheerde, goed geïsoleer de stortplaats levert minder proble men op dan een vuilverbranding", zegt G. Huppes, medewerker van het Centrum voor Milieukunde van de Leidse universiteit. door Wim Wegman Veel van het huisvuil in Zuid-Hol land wordt verbrand, onder meer in de verbrandingsovens in Rotter dam (AVR), Den Haag en Leiden. De laatste twee installaties hebben hun langste tijd gehad. Ze worden halverwege de jaren '90 vervangen door een installatie die waarschijn lijk in Leidschendam wordt ge bouwd. Of de'Leidse verbrandings oven tot die tijd in gebruik blijft, is hoogst onwaarschijnlijk, Vorige week werd bekend dat de installatie de dioxine-norm ver overschrijdt. Of de nieuwe installatie straks dioxine-vrij zal zijn, betwijfelt Hup pes zeer. "De geleerden zijn het er nog niet helemaal over eens hoe dioxines nu precies in een vuilver branding ontstaan, maar het lijkt bijna onvermijdelijk dat ze worden gevormd. En als ze er eenmaal zijn, is het zeer ingewikkeld en uiterst kostbaar om ze weer weg te van gen". Chlooratomen Dioxines, een verzamelnaam voor enkele tientallen stoffen die be staan uit aan elkaar gekoppelde, ge chloreerde koolstofringen, behoren tot de meest giftige stoffen die de mens ooit heeft gemaakt. Ze veroor zaken onder meer chlooracné - een uitslag die lijkt op gewone acné maar veel hardnekkiger is. Verder ondermijnen 2e vermoedelijk het afweersysteem en zijn ze - bij lang durige blootstelling - kankerver wekkend. De meest giftige dioxines kunnen al in hoeveelheden van mil jardste grammen schadelijk zijn. De stoffen ontstaan in vuilver brandingsinstallaties - zo veel is wel bekend - wanneer de rookgassen af koelen en onvolledig verbrande koolwaterstoffen in contact komen met chlooratomen. "Hoeveel dioxine er dan wordt gevormd, hangt af van de omstandigheden. Hoe langzamer verbrandingsgassen afkoelen en hoe meer .koolwater stoffen en chloor er aanwezig is, hoe meer dioxines er ontstaan. Verder speelt de temperatuur in de oven een belangrijke rol. Blijft die bene den de 600, 700 graden, dan neemt de hoeveelheid dioxines snel toe". Polyvinylchloride (pvc) wordt door velen gezien als de belangrijk ste boosdoener bij het ontstaan van dioxines. Bij de verbranding van deze stof komen namelijk flinke hoeveelheden chloor vrij. "Maar hoe belangrijk pvc nu precies is, daarover lopen de meningen van de deskundigen uiteen". "Sommigen beweren dat de hoe veelheid dioxines gelijk toeneemt met de hoeveelheid pvc die wordt verbrand. Anderen houden vol de stoffen al worden gevormd wan neer er een zeer kleine hoeveelheid chloor in de oven aanwezig is. En aangezien er altijd wel wat van Ritzen: AIO's zijn gewone studenten DEN HAAG - Assistenten en onder zoekers in opleiding (AIO's en OIO's) worden beschouwd als ge wone studenten met een extra taak. De beloning is daarop afgestemd. Een gedeelte van het salaris moet worden gezien als studiefinancie ring. Dat zei minister Ritzen (onder wijs) maandag in de Tweede Kamer bij de bespreking van het beleid voor het wetenschappelijk onder zoek in de jaren negentig. De minis ter acht het arbeidsrechtelijk on juist als van de AIO of OIO veel on derwijstaken worden gevergd. Het beginsalaris van de assistent in opleiding bedraagt 1778 gulden bruto per maand. De minister heeft al eerder te kennen gegeven dat sa laris niet te willen verhogen. Ritzen zei geen alarmerende verhalen te hebben gehoord over AIO's die na twee jaar onderzoek vertrekken, een hoogleraar met een interessant maar onafgemaakt onderzoek. chloor in het huisvuil zit (het spul zit bijvoorbeeld in keukenzout en bleekwater, red.) is het ontstaan van dioxines niet te vermijden. Zelfs al zou je alle pvc verwijderen. Welke opvatting juist is, is niet bekend. Er is nooit een goed onderzoek naar ge daan. Dat is op zichzelf een vreemde zaak, want ik denk dat het vrij een voudig is om te bekijken welke rol pvc nu precies speelt", stelt Hup pes. Kostbaar De vorming van dioxines is volgens de Leidse milieukundige nog enigszins in de hand te houden wan neer de temperatuur van de oven goed wordt beheerst. "Dat kan ech ter alleen als het afval zeer gelijkma tig van samenstelling is. En om dat te bewerkstelligen, is uiterst kost bare apparatuur nodig". De schade lijke stoffen zijn voor een groot deel uit de rookgassen te verwijderen, maar ook dat vergt enorme investe ringen. "Dioxines slaan neer op roetdeeltjes en die kunnen worden afgevangen. Maar daarvoor zijn grote, en vooral kostbare filters no dig. En ook dan blijft er altijd wat verontreinigd roet in de rook ach ter. Dat is niet te vermijden". Dioxines zijn overigens nog maar één van de verontreinigingen die vuilverbrandingsinstallaties uitsto ten. "Vandaar ook dat ik me afvraag of de provincie moet doorgaan met het verbranden van vuil en of ze niet beter kan wachten tot deze proble men zijn opgelost. Je hoort mij niet DEN HAAG - De maatregelen van onvoorwaardelijk pleiten voor het de Nederlandse overheid om de storten van huisvuil, zeker niet. kooldioxide-uitstoot van het ver- Maar als voorlopige oplossing is het keer te verminderen zijn voorbarig het overwegen waard. En ik heb be- en hebben op wereldniveau nauwe- grepen dat de provincie zelf ook üjks effect. Het staat abslouut niet langzamerhand in die richting be- vast dat vergroting van het gehalte gint te denken". aan kooldioxide automatisch een broeikaseffect tot gevolg heeft en Vuilverbranding dicht' zelfs treedt dit op dan hoeft dit nog geen negatieve gevolgen te heb- ZOETERWOUDE/LEIDEN - Pro- ben. De overheid doet er beter aan gressief Zoeterwoude wil dat de zich te richten op de echte milieu- Leidse vuilverbranding zo snel mo- problemen zoals zure regen, mest- gelijk wordt gesloten. Ze meent dat overschot en de toenemende het niet langer verantwoord is de in stallatie langer open te houden nu is gebleken dat die de de dioxine norm ver overschrijdt. De Zoeter- woudse partij vraagt de andere ge meenten die zijn aangesloten bij de Gevulei - de beheerder van de ver brandingsoven - ook op sluiting aan Dat is de mening van de prof. te dringen. C.J.F. Böttcher, van 1947 tot 1980 De Leidse CDA-fractie wil dat de hoogleraar fysische chemie aan de zaak op korte termijn in de gemeen- Leidse universiteit. Er is volgens teraad aan de orde wordt gesteld. Böttcher sprake van een broeikas- De partij zegt zeer verontrust te zijn effect-rage waarbij mensen elkaar door de berichten over de hoge angsten aanpraten, dioxine-uitstoot en wil dat wethou- Begin zeventiger jaren leidden der Kuijers, voorzitter van de Ge- Amerikaanse computermodellen vulei, snel alle onderzoeksrappor-tot de conclusie dat de toename van ten op tafel legt. C02-uitstoot tot een verhoging van LEIDEN - Het energiebedrijf EWR moet de tarieven van water en elektriciteit verhogen om uit de rode cijfers te blij ven. Het gaat om prijsstijgingen die de consument jaarlijks ongeveer 20 gulden kosten. Het EWR gaat er van uit dat de komende vier jaar binnen het bedrijf 150 arbeidsplaatsen verdwijnen, een afspraak die is gemaakt bij de fusie ruim een jaar geleden. De aandeelhouders van het EWR beslis sen 28 maart over deze voorstellen. Het EWR presenteerde vandaag de eerste meerjarenbegroting nadat het energiebedrijf in '89 uit een fu sie tussen elf bedrijven was ge vormd. Zonder aanpassingen in het tarief dreigt in 1995 een tekort te ontstaan van ruim vijf miljoen gul den, ook al is het aantal arbeids plaatsen reeds met 15 procent ver minderd. Dat tekort is het gevolg van investeringen die werden ge daan door de voormalige fusiepart ners. Bijkomend voordeel van verho ging van de tarieven is dat het EWR zijn verplichtingen tegenover de fu siepartners kan nakomen. Deze mische zaken te krijgen zouden nog tien jaar na de fusie een uitkering uit het nieuwe bedrijf krij gen, zo was afgesproken. Volgens Het EWR wil alle onderdelen van het bedrijf (gas, water, elektriciteit en stadsverwarming) kostendek kend maken. De grootste verlies post op de begroting is de stadsver warming, jaarlijks goed voor een te kort van zes miljoen gulden. De ko mende maanden hoopt het EWR een saneringsplan te presenteren om deze tekorten te verminderen. Saneren, verwacht adjunct-direc teur Van der Moolen van het EWR, komt neer op financiële injecties in het stadsverwarmingsbedrijf. Geld daarvoor hoopt het EWR onder het ministerie van econo- Het energiebedrijf wil het in1 teringsniveau in de komende De dagelijkse stroom auto's leidt volgens sommige wetenschappers tot een versterking i overheid grijpt in met beperkende maatregelen. ÈWR-directeur Haijkens is dit ech- jaar beperken tot 75 miljoen gulden i het broeikaseffect. De ter niet de belangrijkste reden (archieffoto) ^e pnjzen te verhogen. Prof. Böttcher ziet weinig nut in beperken autoverkeer vuiling van water en bodem. door Monica Wesseling de temperatuur zou leiden. Kool dioxide heeft, net als overigens wa terdamp en tal van andere gassen, het vermogen warmte in zich op te nemen. Verhoging van de tempera tuur zou, zo luidde de eerste nood signalen, een sterke verhoging van de zeespiegel tot gevolg kunnen ge ven en het leven op aarde danig in de war sturen. "Die eerste en uiterst onvolmaak te computermodellen betekende voor een leger sein op groen vattende onderzoeken", zegt Bött cher. Aan de voorspellingen over stijging van de gemiddelde tempe ratuur die op grond van die model len werden gedaan, hecht de hoog leraar nul en generlei waarde. "Er is geen rekening gehouden met de in vloed van de oceanen, de levende natuur en de atmosfeer. Zo zal een verhoging van de temperatuur tot meer waterdamp leiden en dus meer bewolking geven. Die wolken weerkaatsen het zonlicht en werken zo het broeikaseffect juist weer te gen. En dit is niet de^nige tegen werkende kracht die zal gaan optre den en de verhoging van het broei kaseffect teniet zal doen". Bij de berekening van de tempera- tuursstijging voor de komende eeuw is bovendien gebruik ge maakt van computers die het weer over die periode voorspellen: "Het is de vraag óf een voorspelling voor zo'n lange periode wel mogelijk is". Zelfs al zou de temperatuur in de volgende eeuw een hele graad stij gen, dan nog hoeft dit geen negatie ve gevolgen te hebben. Het poolijs zal, door meer waterdamp in de lucht en daardoor meer neerslag -op deskundigen het de polen in de vorm van sneeuw- in dure en veelom- eerste instantie juist groeien. De eerste tientallen jaren zal de zee spiegel dus heel licht dalen in plaats van stijgen. Mogelijk dat öp de heel lange termijn de daling zich omzet in een stijging. Van levensbedrei gende situaties zal in elke geval geen sprake zijn aangezien de stij ging uiterst miniem zal zijn. Hoewel de onvolkomendheden van de voorspellingen ook bij de overheid bekend moeten zijn, heeft het kabinet terugdringen DEN HAAGHet dragen van een Ieren jack, de winterblouson, is in strijd met de kledingvoor schriften van de rijkspolitie. Toch zijn er enkele duizenden politiemensen, onder wie de groep Ha- zerswoude, die in dit 'verboden' jack surveilleren. En dat moet snel afgelopen zijn, vindt de kleding- commissie van de rijkspolitie. "Want het jack is twee keer zo duur als de katoenen variant, vraagt teveel onderhoud en biedt onvoldoende warmte als bet vriespunt wordt bereikt", zegt voorzitter Fred van Soldi van de kledingcommissie. Het omstreden jack is vorig jaar getest, maar de meningen erover zijn ernstig verdeeld. Een aantal gemeentelijke korpsen was zo enthousiast dat de jacks onmiddellijk zijn aangeschaft. Omdat de Intendance van de politie het kledingstuk niet kon leveren, werden de jacks massaal bij particu liere kledingleveranciers gekocht Uit c tie-overwegingen is de Intendance toen ook spoorslags begonnen met de verkoop van het jack. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is dat in strijd met de voorschriften. "In het advies staat dat het jack weliswaar te ge bruiken is, maar van beduidend mindere kwali teit is dan de katoenen versie. Dat advies is aan de ministers van justitie en binnenlandse zaken ge geven. Ze moeten zich er nog over uitspreken. Dat zal nog een maandje duren. Als de bewindslieden akkoord gaan, moet het kledingbesluit worden gewijzigd. Op dit moment zijn de leren jacks nog verboden. De 'jongens' van liet bureau Zoeterwoude-dorp zien de problemen niet zo somber in. Vlnr K. de Goede, M. Roest, R. de la Bretonière en J. van der Pol. Prof Böttcher: "De echte milieu- XXV.. xvxx^xxxv.. ,.xu6Ux,xx6... .„xx "het Vfoblemen laten de bewindslieden broeikaseffect door het autoverkeer hn/cs liggen (foto Henk Bouwman) als alleen het Nederlandse Böttcher hierover: "Je zou kunnen aandeel wordt verminderd zonder zeggen dat élke auto minder op de dat er bijvoorbeeld iets wordt ge- weg, vanuit welke motivatie dan daan aan de toenemende uitstoot meegenomen - 1 moet worden bestreden en over vijf Axv "De Amerikanen bijvoorbeeld jaar blijkt dat hiervan helemaal weigeren mee te doen omdat voor geen sprake is, kun je vanaf dat mo- 'hen het wetenschappelijk bewijs ment elke medewerking aan milieu- van de kwalijke werking van C02 maatregelen wel vergeten. Als het n°g n'et voldoende is geleverd. En ene niet waar blijkt te zijn, zal het dan denkt Nederland als piepklein andere ook wel geen effect hebben, zo denkt men. Te vroeg strekkend maatregelen land de kar te kunnen trekken". 'Autootje pesten' geeft de politici treffen de kans te scoren, maar draagt niets heeft een boemerang-effect". Hij te- bij aan de oplossing van wezenlijke kent hierbij aan dat de bezwaren te- problemen. "Men vlucht weg voor gen vergaande milieumaatregelen echt belangrijke zaken zoals de zure regen en het mestoverschot". Ook mondiaal moet naar zijn mening de aandacht niet op het broeikaseffect gericht zijn, maar op belangrijker zaken. "In de volgende eeuw zal de wereldbevolking de bedreigende omvang van 15 miljard mensen be reiken. De miljarden guldens die nu i het onderzoek naar het broeikas- Miniem Nederland draagt 'slechts' voor één procent bij aan de mondiale uitstoot van kooldioxde en het Hollandse autopark neemt van die enkele pro cent nog slechts een tiende deel r zijn rekening. Auto's brengen effect worden gestopt, kunnen be- WADDINXVEEN - De bezetting bij de Nederlandse Kabelfabrieken in Waddinxveen is voorlopig opge heven. Omstreeks half tien gister avond ging de ketting van de poort en werd het bord 'bezet' wegge haald. Het personeel van de met sluiting bedreigde fabriek ging - zij het mor rend - akkoord met een overeen komst dat alle zendingen mogen worden gecontroleerd alvorens ze de fabriekspoort verlaten. Kabels zullen slechts worden geleverd aan klanten die een boeteclausule in hun contract hebben laten opne men. De werknemers willen zo voorkomen dat er schadeclaims worden ingediend. Vier kaderleden van de industrie bonden van FNV en CNV zijn belast met de controles. Zij moeten voor komen dat er produkten of machi nes de deur uitgaan richting Delf zijl. Want daar is een NKF-vestiging die de produktie-afdeling van Wad dinxveen moet per jaar. Extra uitgaven in het kader van het milieubeleid blijven moge lijk. Bovendien wordt er minder personeel van buiten het bedrijf zoals aannemers en uitzendkrach ten ingeschakeld. Dit komt neer op een verlies van 40 arbeidsplaatsen, Volgens Haijkens blijft de garan tie dat er geen gedwongen ontsla gen vallen keihard overeind. In krimpen van het personeelsbestand gebeurt via natuurlijk verloop. CDA wil politie Gouda bij Leiden DEN HAAG De politiekorpsen van Gouda en Leiden moeten, na de herindeling van de politieregio's, met elkaar blijven samenwerken. De CDA-fractie in de Tweede Ka mer zal dat volgende week maan dag bepleiten bij de politieminis ters Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie). CDA-frac- tievoorzitter Brinkman heeft dat gisteravond gezegd op een partijbij eenkomst in Gouda. Brinkman en premier Lubbers reageerden positief op de wens van het Goudse politiekorps om de sa menwerking met Leiden en Alphen aan de Rijn te handhaven. Een rapport dat 16 maart beschik baar komt lekte vroegtijdig uit en leidde tot de bezetting. Over tien da gen (23 maart) geeft de directie haar mening over het rapport. De 130 personeelsleden die op de produktieafdeling in Waddinxveen werkzaam zijn, hebben de toezeg ging dat ze in Delfzijl aan de slag kunnen. Voor de rest is de toekomst onzeker. Honderdtwintig van hen hebben een brief gekregen waarin hun een bedrag van 25.000 gulden wordt aangeboden en negen maan den salaris. Accepteren ze dat, dan kunnen ze nergens meer aanspraak op maken. De directie wil de fabriek sluiten omdat de NKF te duur zou produceren en straks niet meer kan concurreren als de Europese gren zen opengafen. - Een Parijsch sportsman, de heer Tem-Zeiw, is voornemens zich te paard naar Duitschlands hoofdstad te begeven. Hij denkt den afstand te zullen afleggen in acht dagen, zonder zich rust te gunnen. De vermetele ruiter zal den eersten Juli's morgens te vijf uren, den tocht aanvaarden. - Een troep gemaskerde man nen heeft nabij Nieuw-Salein, in Zuid-Dakota, een trein aange vallen. Ze dwongen den machi nist op te houden en trachtten toen de brandkast van den post wagen open te breken, wat niet gelukte. De reizigers lieten zij ongemoeid. - Bij het afbreken van een oud huis te Heinenoord werd in den schoorsteen verborgen gevonden een zak, inhoudende eene partij onbeschadigde muntstukken, al le uit de vorig en eeuw. Vijftig jaar geleden: - Finland heeft gecapituleerd. Te Moskou is een vredesverdrag geteékend, waarbij de Finnen veel verder gaande concessies hebben gedaan (de afstand van de geheele Karelische landengte met Viborg, groote gebieden bij het Ladogameer en Hangoe) dan einde vorig jaar geeischt werd. 104 dagen heeft het kleine Finland zich heldhaftig verzet tegen den Russische kolos 30 November trokken de roode troe pen het laridje binnen maar de zoo algemeen bewonderde te genstand heeft niet mogen ba ten. De overmacht is te groot ge weest. Voor de duizenden Rus sen, die daar zonder mede- doogen door de leiders naar de slachtbank zijn geleid, stonden andere duizenden klaar terwijl het kleine Finland dood bloedde uit honderden wonden. Aan het eind waren de Finsche legers to taal uitgeput. Arm Finland de wereld had het zoo gaarne be ter lot gegund.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15