Wonder dat Leids college het vier jaar heeft uitgehouden 'College moet op hoofdpunten unaniem zijn Eerste bespiegelingen over samenstelling nieuw college raAds verkqezingen Maatregelen overwogen tegen overlast bij Haagweg Hans de la Mar (Groen Links) twijfelt aan samenwerking met VVD Groen Linies wil 2,3 miljoen voor aanpak milieuproblemen Hella Haassestraat Leiderdorp krijgt toch omstreden busbaan LEIDEN/REGIO LEIDEN - Op Groen Links en Leiden Weer Gezellig (LWG) na dOOT is geen van de partijen bereid Henny van Egmond nu al uitspraken te doen over de lA/ai^n* ort;«rrj;;i/ samenstelling van het college Willem Spierdijk na de verkiezingen. Groen Links wil een progressief colle ge met PvdA en D66; LWG is ma. Het WD-programma is veel voor een verbond tussen PvdA, rechtser. Maar ja, dat was het vier VVD en CDA. Ook de WD laat jaar geleden eigenlijk ook. En dan doorschemeren een dergelijke moet je eens kijken combinatie wel te zien zitten, legeprogramma eruit Lijstaanvoerder Van der Nat is voorstander van een college met de drie grootste partijen. De la Mar, lijsttrekker van Groen Links: "De vorming van een college zal dit keer moeilijker zijn dan vier jaar geleden. De PvdA wilde ons toen graag in de coalitie met de 'n col- gekomen". De voorkeur van De la Mar ligt bij een links college, maar hij staat vooralsnog alleen in die opstelling. D66-lijsttrekker Langenberg wil dat er een 'progressief-liberaal' beleid wordt gevoerd, waarbij zijn partij in een college zit. Maar hij sluit geen van de partijen, en dus ook een rechts college van CDA, VVD en WD erbij hebben, dus gingen de D66, op joorhand^ uit Almacht hij onderhandelingen makkelijk. Als je nu naar de programma's kijkt, heeft het CDA bijna een PvdA-program- Raad Leiderdorp unaniem akkoord met saneringsplan schoolgebouwen LEIDERDORP - Het grootscheepse saneringsplan van schoolgebouwen in Leiderdorp is gisteravond una niem door de gemeenteraad aange nomen. Alleen het bestuur van de protestants-christelijke scholen moet nog zijn goedkeuring geven. Voorzitter van het pc-schoolbe- stuur, P.H- Laman, ze.gt dat eind april een besluit over het plan wordt genomen. In totaal zijn vier pc- scholen betrokken bij de herschik king van lokalen. Samen Onderweg en de Siem van der Stoel-school zouden moeten fuseren en in nieuwbouw in Buitenhof-midden west terecht komen. Het Zijlkwar tier en In de Houtkamp zouden dan gezamenlijk een vernieuwd ge bouw van de Siem van der Stoel- school kunnen betrekken. Het Jenaplan-onderwijs van In de Houtkamp komt door de fusieplan nen op de tocht te staan omdat het pc-schoolbestuur deze vorm van onderwijs niet wil invoeren op de nieuwe, gefuseerde school. Laman: "De nieuwe school in het gebouw van de Siem van der Stoel-school wordt geen Jenaplan-school. We moeten nog zoeken naar een moder ne vorm van onderwijs, waarbij de positieve elementen van beide scholen worden samengevoegd". Aan Jenaplan-onderwijs is in Lei derdorp volgens Laman niet grote behoefte; nooit zo'n grote trekkracht gehad college wel onwaarschijnlijk. Langenberg zegt wel dat - in elk col lege waarin zijn partij deelneemt er 'keiharde afspraken' moeten wor den gemaakt over de aanpak van de milieuproblemen. Volgens PvdA-lijsttrekker Van Dongen is er de laatste vier jaar door het college een progressief be leid gevoerd, al maakte de WD deel uit van de coalitie. Zij sluit sa menwerking met geen enkele partij uit. Uitgangspunt moet zijn dat zo veel mogelijk punten van het PvdA- wensenlijstje worden uitgevoerd. "Wij streven naar een college, waarin de WD maximale invloed heeft", aldus Van der Nat, de WD- lijsttrekker. "Ik ben voorstander van een college waarin de drie grootste partijen in de raad zitting hebben. Wie dat zijn, maakt de kie zer uit". Tevreden De meeste partijen zijn eigenlijk best tevreden over het resultaat dat de afgelopen vier jaar door het colle ge van PvdA, WD en Groen Links is bereikt. Zelfs oppositieleider Walenkamp komt niet onder enige lof uit. "Wat ik het meest bewonder is dat het college dat zo'n rare poli tieke samenstelling heeft, het de he le rit heeft uitgehouden. En dat is te gelijkertijd hetgeen ik het meest be treur". De drie collegepartijen kijken in elk geval tevreden terug op de laatste vier jaar. "Twee dingen wil ik er uithalen", zegt Van der Nat. "De ontwikkeling van het stations gebied, dat toch weer op de rails is gezet. En de erfpacht. Het is heel goed dat het systeem van erfpacht is versoepeld en de afkoop voor wo ningen bij voorbeeld van 25 naar 75 jaar is gegaan". Walenkamp valt Van der Nat bij in de discussie over het station: "Ik ben echt bang geweest dat we de kans om in te haken op de plannen voor een nieuw stationsgebouw zouden missen. Als dat was ge beurd, hadden we de komende twintig, dertig of misschien wel veertig jaar het gebied niet meer fundamenteel kunnen aanpakken". De la Mar is vooral blij dat het col legeprogramma dat aan het begin van de periode werd afgesproken ook daadwerkelijk is uitgevoerd. "Ik ben blij met de ruimte die Groen Links heeft gekregen. Dat is vrij veel geweest. In feite hebben we maar drie zetels in een gemeente raad met 39 zetels, maar onze in vloed is veel groter geweest. Trots ben ik- op de aandacht in de afgelo pen vier jaar voor de zachte sector, Zeven lijsttrekkers van de politieke partijen die op dit moment in de Leidse gemeenteraad zijn vertegenwoordigd, gingen met elkaar in debat op verzoek van het Leidsch Dagblad. In het kader van de naderende gemeenteraadsverkiezingen spraken zij over uiteenlopende onderwerpen als verkeer, woningbouw, belastingverhoging en welzijn. De komende weken volgen artikelen die aan die discussie zijn ontleend. Vandaag de vierde en laatste aflevering: het nieuwe college. ken' en de discussie rond de be- tepolitiek, - Van Dongen, Van stemming van het terrein van de der Molen en Bordewijk blijven. "Ik Beatrixschool. Er is nog steeds hele grote kloof tussen het stadsbe stuur en de burgers. En dat is eer hele slechte zaak". Alom wordt ook met spijt terug gedacht aan de trage gang van za ken rond de totstandkoming van de der cultuurnota. "Het cultuurbeleid be treur ik zeer. Ik vind het ontzettend dat bleven'. "Er is veel geïnvesteerd. Lr jammer dat het drie jaar onnodige heb geen signalen gehoord dat deze drie niet meer beschikbaar zouden zijn als wethouderskandidaat. En wij hebben niet het gebruik binnen de PvdA om zomaar tegen iemand te zeggen: jij bent nu geen wethou- Als de PvdA met vier wet houders terugkomt, ga ik er vanuit elk geval twee het college veel gebouwd, veel gerealiseerd, vertraging heeft opgelopen. En dat komen", aldus Van Dongen. Bij voorbeeld op onderwijsterrein, de meerderheid van de raad en van Hoewel de gemeente Lei< Dan denk ik ook aan het positieve de collegepartijen dat hebben laten voorrang geeft bij benoeming 1 actiebeleid, waardoor niet alleen voortsudderen", zegt Walenkamp, vrouwen in functie ar ook meer al- Stöxen (LWG) en Langenberg (D66) dervertegenwoordigd, zal Van Don- ïmeente aan het vallen hem bij. De laatste vindt bo- gen de kandidaten van andere par- vendien dat het college te weinig tijen op dat punt niet beoordelen, ker van de SP) is 'vernieuwend' heeft opgetreden. "Ik zou het prettig vinden als er bij ondanks de bezuinigingen die het op zich wel blij met bij voorbeeld "Dan denk ik aan het cultuurbeleid, andere partijen ook vrouwelijke Cultuurbeleid Van Dongen vindt het vooral be langrijk dat 'de trein op gang is ge- het door De la Mar op poten gezette plan voor Zijloever, maar hij heeft ook kritiek op het college. "Waar ik zeer geïrriteerd door ben, is de arro gantie van het college ten opzichte van de burgers. Dan noem ik als sociaal-economische wing, het effectief bestrijden van de werkloosheid". Mocht de PvdA terugkeren in een college, dan keren drie van de huidi ge vier sociaaldemocratische wet- wethouderskandidaten zitten. Het stelt mij ook wel teleur als andere partijen daarvoor geen moeite doen. Maar ik ga me niet uitlaten over de kandidaten van andere par tijen". LEIDEN - Aan de Haagweg wor den mogelijk maatregelen genomen om het vandalisme te beteugelen. Bewoners hebben zich in een brief aan de gemeente beklaagd over de vele overlast die jongeren in de weekeinden veroorzaken. Zij heb ben zelfs gedreigd om zelf maatre gelen tegen de jongeren te r LEIDEN Ook bij Groen Links is de voorkeur voor de WD als mogelijke coalitiepart ner na de verkiezingen sterk af genomen. De lijsttrekker van Groen Links, Hans de la Mar, wil niet zo ver gaan dat een com binatie tussen PvdA, WD en Groen Links na de verkiezingen uitgesloten is. "Mijn voorkeur gaat echter niet uit naar de De school heeft WD; ik denk ook dat onze le- r ;rekkr<?c*?^ gehad den vergadering vraagtekens dat uit alle hoeken van Leiderdorp zaj piaatsen als we opnieuw met leerlingen kwamen Basisschool j leerlingen In de Houtkamp heeft 79 leerlingen. Burgemeester Leiderdorp: 'Politie was snel ter plaatse bij kraak Winkelhof die partij in zee gaan" door Willem Spierdijk "Anders dan in de krant werd ge meld was de Winkelhof binnen ze ven minuten na de melding afgezet door de politie", aldus de burge meester. De politie heeft dit gecon cludeerd na het afluisteren van ban dopnamen van het politie-optreden. De beschuldigingen en de eigenaar van het winkelcen trum, Nationale Nederlanden, noemde Bruggeman 'geheel onte recht'. Dat de politie niet snel ter plekke zou zijn geweest omdat banden van twee dienstauto's waren lekgesto- ken, berust volgens Bruggeman Belangrijk voor De la Mar, de huidi ge wethouder voor sociale zaken en maatschappelijke aangelegenhe den, is dat het college van burge meester en wethouders in zijn ogen op belangrijke punten niet als een heid heeft gefunctioneerd. "Ik meen dat het college op hoofdpun ten, zoals het doelgroepenbeleid, zoals het Zuid-Afrikabeleid una niem moet zijn. En dat is de afgelo pen periode niet zo geweest". Ook in de lopende _yerkiezings- de libera- ,T x len te bruskeren zodat zij zich zou- der Nat neemt afstand van mogely- ^en terugtrekken uit de besprekin- 'erhogingen terwijl ieder- T t de ei verbazing hoefde «--overtuigd is dat die nood- Ljnks Lejden op vrijwe, geen enkel zakelijk zijn. Ik vind dat een SP- punj water bij de wijn te doen. achtige manier van campagne voe- waarmee de unieke combinatie lus- ren; er worden heel gemakkelijk sen aan de ene kant de WD en aan dingen geroepen zonder te kijken de andere kant PSp/CPN/PPR een winkeliers naar de consequenties feit was. Terughoudenheid Hoewel de voorkeur van Groen Links uitgaat is van enige terughoudendheid met een rechtse partner in een coali- LEIDERDORP - Niet na een kwar tier maar al na anderhalve minuut was de Leiderdorpse rijkspolitie in de Winkelhof toen vorige week mel ding werd gemaakt van een snel- kraak bij een juwelier. Dat zei bur gemeester A.J.A.L. Bruggeman gis teravond tijdens de raadsvergade- -, Tr,7T> j ring, naar aanleiding van vragen campagne zojgtde^V^D^in^dgdelingen met de WD CDA'er G. Hoogervorst. ke lastenverhogingen terwijl ieder- Burgemeester Goekoop zei gis teravond tijdens de vergadering van de commissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden dat be keken wordt of de verlichting ver beterd kan worden. Ook kan de ge meente wellicht verkeersmaatrege len treffen waardoor de overlast vermindert. Onduidelijk is echter waar het geld voor deze ingrepen vandaan moet komen. Voor het ac- meentebestuur. Je kan uitleggen tieplan om kleine criminaliteit te dan hun oplossing van het pro- bestrijden is nauwelijks geld be- bleem ook een keerzijde heeft". schikbaar. Goekoop wees erop dat de prole men aan de Haagweg niet groter zijn dan op bepaalde plaatsen in de binnenstad. "Het is alleen nieuwe Onrustgevoelens Een gemeentebestuur met e we band met de burgerij staat ook overlast, waarmee de bewoners bij de Socialistiese Partij (SP) hoog nooit eerder te maken hadden". i het vaandel. Die partij kan echter op weinig sympathie van de zijde Hoofdcommissaris Groen Links rekenen. De SP verteide dat overieg met de bewo- politie speelt snel in op onrustgevoelens bij bewoners en haakt daarna af', zegt De la Mar, die zegt uit eigen er varing te putten. "Ik was ooit be trokken bij de organisatie van een protestbijeenkomst tegen executies wordt gestart om de proble- op te lossen. Alle fracties spra ken er hun afkeuring over uit dat de bewoners in hun brief dreigden het recht in eigen hand te nemen. Goe- as het daarmee eens. "Het Groen-Linkslijsttrekker Hans de la Mar: "Ik denk dat Groen Links en de PvdA elkaar aardig kunnen vinden De la Mar denkt dat het bij de ko mende onderhandelingen net zo loopt. "WD en CDA willen er zo SS «raag bu dat ze alles accepteren". De lijsttrekker van Groen Links geeft toe dat hij er na de raadsver- miljoen. Daardoor is er ook weer ruimte gekomen om mensen die niet zoveel produceren, aan het werk te helpen". De la Mar wist ook rust te creëren rond het inkrimpen van het woon wagenkamp aan het Trekvaartplein en de opheffing van het centrum te voorkomen. In het vluchtelingen beleid vervulde hij een voortrek kersrol. "Vier jaar geleden waren er in Leiden vijf huisjes voor vluchte lingen. Nu fungeren wij op dit ge bied als voorbeeld voor andere ste den", aldus de wethouder. te ik de kritiek dat het college niet naar de bevolking toeging. Dat ver wijt kan men mij niet maken. Wij moetep verantwoording afleggen aan de mensen in de stad, dat bete kent dat je je oor te luister moet leg gen". Het contact met de burgers heeft volgens De la Mar nog een ander voordeel. "Hoe nauwer je overlegt, hoe meer je de mensen kan confron teren met de problemen van het ge- Spanje. Ër was door de SP mité opgericht, dat eigenlijk nog de- zelfde avond werd opgeheven. De pröirem bU degemêènte wórit bedoeling was alleen maar om fol- gekaart" dertjes uit te delen namens de SP. Het gaat die club er alleen maar om de eigen organisatie groot te laten worden, het heeft niets met belan genbehartiging te maken. Ik heb me altijd kapot gevochten voor de belangen van bewoners en dat hield niet op als de publiciteit was ge stopt". De sympathie van De la Mar voor de andere socialistische partij in Leiden, de PvdA,'is heel wat groter. "Ik denk dat Groen Links en de PvdA elkaar aardig kunnen vin den". Toch zijn er volgens de lijst trekker van de nu drie zetels in de gemeenteraad tellende partij, dui delijk verschillen. "Wij leggen Werkbezoek van Schimmel (D66) LEIDEN - Arthie Schimmel, lid van de Tweede Kamerfractie van D66, brengt morgen een werkbe zoek aan Leiden. Om 14.00 uur be zoekt ze het het gewestelijk are- beidsbureau, waar spreekt met di recteur C. Tibbe en J. Kleijne, direc teur van de sociale dienst. Onder werp van 'gesprek is de sociale ver veel sterkere nadruk op verbetering nieuwing. Omstreeks 15.30 uur van het milieu. Ook is de stijl van brengt Schimmel een bezoek aan de politiek bedrijven anders. Wij zijn directie reiniging, havens en waren- veel meer bereid onze nek uit te ste- markten. Hier heeft ze een onder ken, leggen meer de nadruk op houd met M. Logtenberg, het hoofd groepen in een achterstandpositie, van de directie. Op de onderwer- Groen Links is wat onbesuisder, penlijst staat onder meer de ge- wat enthousiaster". scheiden afvalverwerking. tie met de PvdA te stappen, geen kjezingen zejf OQk graag bij zit sprake meer, als dat tenminste ge* de onderhandeiingslafel. "Je wil op onwaarheden: "Dat de tuLmatlg noodzakelijk is. Vier jaar d|t djngen bereiken die in je verkie- oolitie al geleden kwam de partij, toen nog zingsprsogramma staan en je bereikt de snel- onder de ,naam ,L'nks L«da?. ™J meSr in het college onverwacht m het college. De la sitie Dat staat afs Mar streefde toen naar een links col- vvatpr t. lege en deed mee aan de onderhan- e banden lek waren wist de politie al lang voor de melding kraak binnenkwam". "Ook de be waking valt niets te verwijten", be sloot hij. LEIDEN - Groen Links wil dat er in de komende vier jaar minimaal 2,3 miljoen gulden extra wordt uitge trokken voor bestrijding van aller lei milieuproblemen. Groen Links heeft gisteren een nadere uitwer king van de milieuparagraaf uit het verkiezingsprogramma gepresen teerd, waaruit de extra uitgaven blijken. Ongeveer 1,5 miljoen gul den zal de gemeente zelf moeten op brengen, de rest komt uit subsidies van andere overheden. Het geld wordt besteed aan een groot aantal zaken, maar het groot ste deel gaat naar' een andere wijze van inzameling van afval, ruim 1,3 miljoen gulden. Groen Links wil dat ieder gezin in Leiden een bak krijgt voor klein chemisch afval. Er moet in een wijk een proef komen met het apart inzamelen van plastic het college dan in de oppo- paal boven water. In de oppositie krijg je niet te regeren, je kan alleen maar reageren". Ondanks de minderheids positie met één wethouderszetel in een col lege van zeven, denkt De la Mar dat hij op heel wat punten een belang rijke rol heeft gespeeld. "Als er een college zonder Groen Links was ge weest, dan had de PvdA wel een en de partij wil dat afgewerkte olie aantal concessies naar rechts ge- beter moet worden opgehaald. Met daan. Die zijn er nu niet geweest. De bedrijven als de Hema moeten daar- erfpacht is bijvoorbeeld recht over- over afspraken worden gemaakt. eind gebleven, ondanks de stern- Belangrijk punt is de aparte inza- men om dit systeem af te schaffen", meling van groente-, fruit- en tuin- qnpf,p(!(,pn afval (gft-afval). Ook dat moet wor- den gescheiden bij de mensen Behalve op het 'linkse' collegebe- thuis. Groen Links bepleit een leid dat is gevoerd, wijst De la Mar strenge controle op het apart hou- ook op de successen die er zijn ge- den van het gft-afval. "Je kunt het boekt op de onderdelën uit zijn por- tegenwoordig niet meer maken dat tefeuille. Volgens hem zijn er niet je gft-afval gewoon in de vuilnisem- veel 'gaten' aan te wijzen in zijn be- mer gooit, net als je het niet meer leid. kunt maken datje gewoon je vuil op "Toen ik aantrad was er bij de so- straat gooit. Het gescheiden inza- ciale werkplaatsen in het gehele melen mag je van de burgers ver- land een geweldige onrust. We heb- wachten. Als ze dat niet doen moet ben bij De Zijl-bedrijven (de Leidse je controlerend en desnoods verba- sociale werkplaats, red.) een goed liserend optreden", aldus R. van beleid gevoerd, waardoor het resul- Lint tijdens de presentatie van het taat aanzienlijk is verbeterd. Het te- milieuprogramma. kort is teruggelopen van 5 naar 1,4 Zijloever Met de meeste voldoening kan De la Mar misschien wel omkijken naar de ouderenvoorziening Zijloever in Leiden-Noord die nu van de grond is gekomen, geen verzorgingstehuis in de traditionele zin des woords, maar twee wijkcentra waar ouderen van verschillende voorzieningen LEIDERDORP gebruik kunnen maken. De la Mar: straat in Leidereer - "Dat project kwam al 15 jaar geen baan, maar CDA-wethouder A. zou daar te smal voor zijn, waardoor gens de CDA-wethouder zijn alle stap verder. Niemand gaf i Roest heeft gisteravond toegezegd stuiver voor dat het van de grond over een paar jaar te zullen onder- kwam, maar het is uiteindelijk toch zoeken of de route van lijn 40 door gelukt". de wijk Buitenhof wel rendabel is. Blijken slechts weinig Leiderdor- De wethouder kijkt daarom al pers van de busroute gebruik te ma- anderebeleidsterreinen ken dan zou de busbaan alsnog kun nen worden opgeheven. Een meerderheid van de gemeen- geluidshinder en uitlaatgassen grote problemen zouden zorgen. Fractievoorzitter van de WD, W. Scheffer, zette vraagtekens bij de mogelijkheden voor de invoering van openbaar vervoer in Buitenhof uitvoerig besproken en zijn door de gemeente geen procedurefouten ge- gretig waarop in zijn ogen het der te bereiken is. "Als ik als wet houder terugkom, zou ik graag de teraad stemde gisteravond in met Zijlbedrijven en woonwagenzaken de aanleg van een busbaan door de mijn portefeuille houden. Ik hoef Hella Haassestraat. WD en D66 lopen in Leiden achter met dingen mezwaai van beide fracties. CDA- als het gescheiden ophalen van af- fractievoorzitter mevrouw C. Ker- kosten van het project: "Je tekent maakt in de aanwijzing van de Hella een blanco cheque als dit voorstel Haassestraat. "Het zou heel onbe- wordt aangenomen. De meerkosten stuurlijk zijn als we nu ineens een i inrichting van de straat zijn nog andere route zouden voorstellen", aldus Roest, het met de Wel wilde de bestuurder ingaan bewoners eens dat de Hella Haasse- op de i de fracties c val. De aandacht voor deze dingen is tot nu toe maar matig geweest". Verder vestigde De la Mar de af gelopen tijd de aandacht op zich stelde vast dat het stemgedrag van de liberalen sterk werd beïn vloed door 'verkiezingskoorts'. WD en D66 kunnen namelijk straat te smal is voor een busbaan. Bovendien zouden bussen gevaar lijk zijn voor de kinderen buurt. CDA en PvdA vroegen zich af natuurlijk wel zonde waarom CDA en D66 nooit eerder zijn", aldus Roest, met deze bezwaren op de proppen een paar jaar de effecten van inrich ting van de busbaan te onderzoe de ken. Dat de busbaan dan weer ver dwijnt sloot hij niet uit. "Al zou dat het geld met een 'wijkspreekuur'. Hij trok kenen op de steun van het publiek, den. De wethouder zegde verder toe zijn gekomen. In alle voorgaande met de NZH te willen overleggen commissievergaderingen zouden over de route van de lijnen 46 en 48 beide partijen hebben ingestemd door Buitenhof. De meeste fracties met de plannen, die al jaren beston- geven, evenals de bewoners, de verschillende Leidse buurten i De bewoners van de Hella Haase- daar de klachten van de bevolking straat en omgeving lieten de raads- aan te horen. "Vier jaar geleden uit- leden gisteravond nogmaals weten Onbestuurlijk Na een langdurige schorsing v voorkeur boven lijn 40. De lijnen 46 en 48 gaan rechtstreeks naar het NS-sta- i de tion in Leiden, lijn 40 niet.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14