TAD LEIDEN College B en W negeert vakbonden ambtenaren Politieke crisis rond afloop van schouwburgzaak LEIDSCH AM DAGBLAD Hoe betrek je burgers bij de plaatselijke politiek? Bewonersgroepen Valeriusstraat ruziën over handtekeningenlijst Nog geen verzelfstandiging rijksmusea s AÖiii DINSDAG 13 MAART 1990 Geen enkele reacties op oproep tot gesprek LEIDEN - De gezamenlijke ambtenarenbonden sturen deze week een brief aan alle raads fracties met de oproep aandacht te besteden aan de misgelopen onderhandelingen over de ar beidsvoorwaarden. Het Leidse gemeentepersoneel wacht nog altijd op voorstellen van het col lege om te praten over een nieu we overlegstructuur Eind vorig jaar lieten de ambtena renbonden AbvaKabo, CFO en de Nederlandse Bond van Gemeente ambtenaren weten niet verder te willen praten met wethouder Bor- dewijk. De bonden kunnen zich niet vinden in de huidige overleg structuur waarbij de gemeente een zijdig maatregelen kan afkondigen en de bonden hoogstens een arbi tragezaak kunnen aanvragen om ongewenst beleid tegen te houden. De ambtenaren eisen dat de ge meente bereid is te overleggen op basis van gelijkwaardigheid, wat betekent dat voorstellen pas kun- Leiden betaalt zelf buitengewoon verlof sociale werkplaats DEN HAAG/LEIDEN - De ge- meente Leiden moet zelf het buiten gewoon verlof betalen dat op de Goede Vrijdagen in 1984 en '85 is verleend aan werknemers van de sociale werkplaatsen. De Kroon heeft uitgesproken dat de daarmee gemoeide bedragen (totaal ruim 110.000 gulden) terecht zijn terugge vorderd door het ministerie van so ciale zaken. Leiden kent het buitengewoon verlof op Goede Vrijdag al jaren toe, zonder dat ooit bezwaar is gemaakt door de rijksconsulent. Pas in fe bruari '86 werd de gemeente voor het eerst op de financiële conse quenties gewezen. Gezien dezelfde regelingen in aanverwante sectoren, noemt Lei den het verlof rechtvaardig en bil lijk. De Kroon stelt daarentegen dat dat niet gebruikelijk is in deze sec tor, waarbij wordt verwezen naar soortgelijke conflicten in andere ge meenten. Die zijn ook steeds in'het voordeel van het ministerie be slecht. Protest tegen reorganisatie van politie LEIDEN De Leidse gemeente raad schrijft een brief aan de beide politieministers en de Tweede Ka mer over de voorstellen voor de re organisatie van de politie, die vol gende week in het parlement wor den behandeld. Dit besluit werd gisteravond genomen door de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. De Leidse gemeenteraad vindt dat de invloed van het lokale be stuur op het politiebeleid volgens de nieuwste voorstellen van de re gering te gering is. "Ik heb het idee dat de ministers van de politie een soort rijksdienst willen maken", zei burgemeester Goekoop gister avond. LWG: wethouder Bordewijk moet ook opstappen LEIDEN - Naast de SP eist nu ook Leiden Weer Gezellig (LWG) het af treden van de Leidse wethouder van financiën, Bordewijk. LWG vindt dat ook wethouder Kuijers moet opstappen wegens zijn rol in de 'schouwburgaffaire'. De partij is verbijsterd dat de wet houder Bordewijk het niet tot zijn taak rekent om aandacht te geven aan de administratieve organisatie bij een gemeentelijke directie. "Het zal moeilijk zijn om een Leidenaar te vinden die dit smoesje voor waar aanneemt. LWG vindt dat het doek voor beide artiesten moet vallen. Een optreden dat zo faliekant misloopt, dient te worden beëin digd", aldus LWG-raadslid Stöxen. LEIDEN - Een 29-jarige Leidenaar is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval op de Zijlsingel. De man reed op zijn fiets toen een auto mobilist, uit de Oosterdwarsstraat, de Zijlsingel op reed zonder voor rang te verlenen. De fietser werd on dersteboven gereden en moest met een hoofdwond worden overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. nen worden uitgevoerd als beide partijen ermee akkoord gaan. De bonden lieten de wethouder weten nergens meer over te willen praten totdat het college zich bereid ver klaart op die basis te onderhande len. Bordewijk maakte meteen al dui delijk niets te voelen voor het voor stel van de bonden. Hij vreest dat de gemeente vleugellam wordt ge maakt indien een gelijkwaardig overleg wordt geaccepteerd. Hij heeft er op gewezen dat de bonden actie kunnen voeren als ze hun zin niet krijgen, terwijl de gemeente machteloos staat indien de bonden ergens niet in willen toestemmen. De bonden zeggen niets meer van de wethouder te hebben vernomen sinds ze het samenwerking hebben opgezegd. Dit ondanks de oproep van de raadsfracties om weer con tact op te nemen met de honden om uit de impasse te komen. Gemeen- Onderzoek dood vrouw muurvast LEIDEN - Het onderzoek naar de mogelijke moord op een 27- jarige vrouw vorige week in een flatwoning aan het Jac. Urlus- plantsoen zit muurvast. De vrouw is door een schot in de borst om het leven gekomen. Onduidelijk is nog of er sprake is van zelfmoord of dat een mis drijf is gepleegd. Het recherche bijstandsteam werkt met 10 a 15 mensen aan het onderzoek. Dat wordt bemoeilijkt omdat fami lie van de vrouw in Turkije ver blijft. Dezer dagen verspreidt de po litie een groot aantal strooibil jetten in de buurt in de hoop op heldering te krijgen over een aantal zaken. De politie wil graag weten of er mensen zijn die gezinsleden of andere perso nen kennen die omgang hadden met het slachtoffer en of op dinsdag 6 maart gezinsleden in de omgeving van de woning van het slachtoffer zijn gesigna leerd. Ook wil de politie weten of iemand in de dagen voor en na de 6de maart verdachte om standigheden heeft gezien rond de woning waar de vrouw werd gevonden. Wie antwoord kan geven op de gestelde vragen wordt drin gend verzocht contact op te ne men met het recherche bij-, standsteam (tel. 071-268663 of 071-258578). Inlichtingen wor den, indien gewenst, vertrouwe lijk behandeld. te-ambtenaar en vakbondslid P. Lek denkt dat de zaak vertraging heeft opgelopen door de strubbelin gen rond de schouwburg-affaire, waarbij ook Bordewijk is betrok ken. "Het college heeft op dit mo ment andere zaken aan het hoofd, maar het is nu toch wel tijd eens aandacht te besteden aan onze pro blemen". Lek verwacht dat aan het einde van deze week alle raadsfracties middels een brief zijn geïnformeerd door de bonden. Voorts kondigt hij aan dat het gemeentepersoneel op persoonlijke titel brieven gaat schrijven aan de politieke partijen om die te vragen de wethouder tot haast te manen. De bestuursmede- werkster van Bordwijk, H. van Dijk, bevestigt dat tot nu toe geen contact is gezocht met de bonden. "B en W hebben zich de afgelopen weken in derdaad met andere dingen bezig gehouden". LEIDEN - De bewonerscommissie en de bewonersgroep van de Valeri- usstraat ruziën via huis-aan-huis verspreide pamfletten over de waarde van de handtekeningenac tie die in de buurt is gehouden te gen buitengevelisolatie. Aanleiding voor de onrust is het voornemen van de woningbouw vereniging Ons Doel om de buiten gevels van 120 woningen aan de Va- leriusstraat en omgeving te isole ren. De bewonersgroep is het hier mee oneens en ging enige tijd terug langs de deuren met een handteke ningenlijst tegen de plannen. Vol gens de bewonerscommissie is hier bij valse informatie gegeven. "De huurders werd gezegd dat ze moes ten tekenen indien ze een vrije keu ze wilden, als ze dus de gevelisolatie niet opgedrongen wilden krijgen. Veel mensen hebben voor zo'n vrije keuze getekend, wat dus niet auto matisch betekent dat ze tegen de ge velisolatie zijn", aldus C. van Velzen In ieder geval zette ruim 70 pro cent van de huurders een handteke ning. De bewonersgroep meent dat hierdoor afdoende duidelijk is ge worden dat de huurders geen bui tengevelisolatie willen. Zij vindt dan ook dat Ons Doel de isolatie plannen definitef in de ijskast moet zetten. De bewonerscommissie is LEIDEN - Hoe zorg je ervoor dat burgers betrokken raken bij de gemeentepolitiek, dat ze niet stemmen op de landelijke PvdA, maar de plaatselijke? De Leidse politici hadden er niet echt een antwoord op, zoals ze wel vaker niet uit de voeten kunnen met dit onderwerp. En op het moment dat de burger zich echt bemoeit met de politiek, lijkt de kloof al leen maar te groeien. De Studievereniging voor Poli ticologen in Leiden (SPIL) hield gisteren een verkiezingsdebat tussen vijf grote partijen dat werd beheerst door vragen als hierbo ven. Mooie volzinnen over refe renda, het verlevendigen van het debat in de gemeenteraad, min der strakke afspraken in het colle geprogramma moeten de betrok kenheid van de burger vergroten. door Henny van Egmond Sommige partijen gaan verder in het nemen van allerlei maatre gelen om de politiek interessan ter te maken dan andere. Een veelgehoord voorstel is de discus sie in de gemeenteraad meer op hoofdlijnen te voeren, waardoor er meer debat is. WD-lijsttrek- ker Van der Nat voelde er niets voor. "Of het nu wel of niet tam is het hiermee totaal oneens, zo blijkt uit een aan alle 120 bewoners ge richte brief. "Wij hebben gehoord dat veel mensen van mening zijn veranderd en dat ze spijt hebben van hun handtekening". Dat de bewoners groep nu per se wil vasthouden aan die lijst is volgens de commissiele den een teken dat de bewoners groep de huurders monddood wil maken. "Ze krijgen niet de gelegen heid hun mening te herzien". Als re actie hierop stuurde de bewoners groep ook weer een brief. Hierin staat dat de mensen heel goed wis ten waarvoor ze tekenden. "We ver wachten niet dat deze volwassen mensen zo snel hun mening weer veranderen". De beide belangengroeperingen vliegen elkaar ook in de haren over de uitnodigingen voor een binnen kort te houden informatie-avond voor bewoners. Hierbij geven onaf hankelijke deskundigen van bij voorbeeld de Stichting Welzijn en het Rotterdamse onderzoeksbu reau Energie Effektief voorlichting over de voor- en nadelen van de ge- vehsolatie. De bewonerscommissie wil graag dat alleen huurders een uitnodiging krijgen en dat niemand van Ons Doel komt opdraven. "Veel mensen voelen zich ge remd als er ook iemand van de wo- in de raadszaal, maakt mij weinig uit. Het is hier tenslotte geen bio scoop", stelde de WD'er. Zijn collega van Groen Links, wethouder De la Mar, zei dat de politieke partijen 'een permanen te campagne' zouden moeten voe ren. "Steeds naar de mensen toe gaan om standpunten te verdui delijken, zaken uit te leggen". De discussie in de raadszaal wordt vooral belemmerd door de opstelling van de PvdA, meende Langenberg van D66. "De PvdA schuwt de discussie in deze zaal. De marges van de Leidse politiek worden in de PvdA-fractiekamer op dinsdagavond bepaald. Het zou wat spannender moeten zijn". Maar volgens PvdA-kandidate Van der Molen is haar partij niet alleen verantwoordelijk voor het feit dat de 'politiek in Leiden on interessant' is geworden. En over de macht en dominante positie van de PvdA: "Wij zijn net zo machtig als andere partijen toe staan". Is de betrokkenheid soms gro ter als er belangrijke kwesties aan de orde zijn, zoals de schouw- ningbouwvereniging bij zit", ver klaart Van Velzen die houding. De bewonersgroep klaagt er in de laatste brief aan de bewoners juist over dat het bestuur van Ons Doel nooit vertegenwoordigers stuurt naar de bewonersvergaderingen. "Er behoort op de komende info- avond in ieder geval een bestuurder aanwezig te zijn". De woningbouwbvereniging is net als de bewonerscommissie van mening dat de handtekeningenlijst van de bewonersgroep niet bindend is. Ons Doel wil de huurders over een week of zes via een enquête een definitief besluit laten nemen. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer vindt dat minister d'Ancona van cultuurbeheer de rijksmusea pas zelfstandigheid mag geven als het leeuwedeel van de problemen in de musea in kaart is gebracht en is opgelost. Meer speelruimte voor de rijksmusea betekent niet automa tisch dat alle. problemen zijn opge lost, menen de vier grote fracties. De Tweede Kamer debatteerde gisteren met de bewindsvrouw over burg-affaire, wilde discussielei der en politiek redacteur Willem Breedveld van Trouw van het fo rum weten. Van der Nat zei direct dat een zaak als de schouwburg affaire, waardoor de politieke loopbaan van zijn WD-collega Kuijers gevaar loopt, niet de door slag mag geven. Van der Molen viel hem bij, maar was ook een van de weinigen. "Dat mensen op één kwestie kiezen, vind ik niet slecht", zei De la Mar. "De meeste mensen komen maar voor één of twee kwesties met de gemeente in aanraking". Lasten Zo'n kwestie waarmee alle men sen de gemeente tegenkomen zijn de gemeentelijke lasten. En daar kwamen theorie en praktijk heel dicht bij elkaar. Alle partijen ka pittelden de WD, die weigert de lasten te verhogen voor nieuw be leid. "In het programma zegt de WD lastenverhoging dient zo veel mogelijk te worden voorko men. Uw collega-raadslid Geert- sema zegt dat de WD tegen ver hoging van lasten is. En u zegt dat LEIDEN - De Leidse politiek ver keert in een crisis, die zijn weerga niet kent. Zo vlak voor de verkie zingen dreigt de affaire rond de Leidse Schouwburg niet alleen WD-wethouder Kuijers de kop te kosten, maar staat ook de inni ge samenwerking tussen PvdA, WD en Groen Links op het spel. door Henny van Egmond De schouwburgaffaire heeft nieuwe dimensies gekregen door de ferme opstelling van Groen Links. Kuijers' positie als wet houder is onhoudbaar geworden na het verschijnen van het rap port van de Commissie voor de Rekeningen, waaruit blijkt dat de WD'er heeft gefaald en de ge meenteraad informatie heeft ont houden, zo stelt de kleinste colle gepartij. Het standpunt van Groen Links zet de PvdA-fractie fors on der druk. Als Kuijers mag blijven van de PvdA, moet Groen-Links- wethouder De la Mar vertrekken. Het opzeggen van het vertrouwen in een collega-wethouder kan niet zonder gevolgen blijven. Voor de PvdA is een keus voor Kuijers te gelijkertijd een keus tegen De la Mar. De actie van Groen Links is ge durfd. In één klap poogt de partij behalve Kuijers ook de WD uit een (toekomstig) college te hou den. Immers, na een breuk vlak voor de verkiezingen is samen werking direct daarna vrijwel on mogelijk. Daarmee wordt de weg vrijgemaakt voor een andere coa litie. Bij voorbeeld tussen PvdA, CDA en Groen Links of voor een progressief college. Maar het kan ook slecht uitpak ken voor Groen Links, zeker nu openlijke steun voor het stand punt van de kleinste collegepartij uitblijft. Behalve de SP en LWG steunen tot op dit moment geen andere partijen Groen Links. In de wandelgangen blijkt dat zowel CDA als D66 een motie van wan trouwen tegen Kuijers zeker zul len steunen. Maar nu leunen ze vooralsnog comfortabel achter over en kijken met enig genoegen toe hoe PvdA, WD en Groen Links deze crisis proberen te overleven. Met zichtbaar plezier wordt verhaald over de eerste vergade ring van het WOF, het wethou- dersoverleg met de fractievoorzit ters. Aan het eind van de jaren '7.0 een alarmerend rapport van de Al gemene Rekenkamer over de staat van onderhoud, de bedrijfsvoering en de beveiliging van de zestien rijksmusea in ons land. De minister hoopt dat er dit jaar op andere cultuurposten op haar begroting wat geld over zal blijven, om het vervolgens te kunnen beste den aan de conservering van ons cultuurbezit. De bewindsvrouw wil in de herfst knopen doorhakken lastenverhoging niet te voorko men is door onontkoombare za ken als de sluiting van de vuilver branding. Maar je kunt niet leuke dingen in je programma zetten en dan tegen lastenverhoging zijn", stelde CDA-lijsttrekker Walen kamp. Van der Nat legde omstandig uit dat zijn partij veel terughou dender is met lastenverhoging en niet zo geldverslindend verkie zingsprogramma heeft. "Dus an dere voorstellen voor nieuw be leid uit het WD-programma kunnen naar de vuilnisbelt wor den verwezen", constateerde Van der Molen. "Wij zijn bereid de burgers een extra bijdrage te vra gen voor nieuw beleid". Op dat moment kwamen de twee enige echte Leidenaars in een zaal vol studenten in opstand. "Ik heb altijd PvdA gestemd, maar dit keer niet meer", zei een vrouw. "De PvdA heeft mij uitge kleed". Van der Molen wist niet echt goed raad met de emotionele op merkingen en verviel in volzin nen over 'de deelname van alle Leidenaars aan het collectieve le ven' waarvoor een bijdrage mag worden verlangd. Uit beleefdheid bleven de vrouw en haar man de boodschap aanhoren, maar een kwartiertje later verlieten ze voor tijdig de zaal. Waarschijnlijk een illusie armer. en in de eerste helft van de jaren '80 kwam het WOF regelmatig bij een om politieke problemen bin nenskamers op te lossen. De laatste vier jaar hebben de weke lijkse bijeenkomsten vrijwel niet meer plaatsgevonden. Maar op verzoek van wethou der Tesselaar is het WOF weer van stal gehaald. De eerste bijeen komst deze week duurde slechts een kwartiertje. Er werden stand punten uitgewisseld, verder ging men niet. Er werd besloten eerst de diverse fractievergaderingen af te wachten die vanavond wor den gehouden. Daarna komt het WOF opnieuw bijeen. Hoe de crisis wordt opgelost, zal vooral afhangen van de stand punten van de WD en de PvdA. De hoop bij de PvdA is nog steeds dat de WD eerst zelf orde op za ken stelt en Kuijers beweegt tot een vrijwillig vertrek. WD- raadsleden pleiten zelfs voor dit standpunt. Een vrijwillig vertrek is te verkiezen boven een motie van wantrouwen in de Leidse ge meenteraad. Vooral omdat die motie vijf dagen voor de raadsver kiezingen in stemming wordt ge bracht. Bovendien blijft door een vrijwillig vertrek ook collegesa- menwerking in de toekomst mo gelijk. Mocht de WD het toch laten aankomen op een stemming in de raad, dan wordt de opstelling van de PvdA interessant. De vier PvdA-wethouders vinden voor alsnog dat Kuijers kan blijven, al zijn er bij sommigen grote twij fels. In de PvdA-fractie over heerst echter het gevoelen dat Kuijers moet verdwijnen. En er zijn slechts vijf PvdA-raadsleden nodig om een door de oppositie ingediende en door Groen Links gesteunde motie van wantrou wen aan een meerderheid te hel pen. Niemand twijfelt eraan dat die vijf PvdA'ers zijn te vinden in de zestien man/vrouw tellende frac tie. Het is alleen de vraag of ze ruimte krijgen voor afwijkend stemgedrag. Want één ding staat vast: PvdA-wethouder Tesselaar zal alles doen om het college bij elkaar te houden. "Hij ziet dit col lege als z'n eigen kindje", weet een raadslid te melden. "Hij zal vuur spuwen in de fractie". De vraag is of Tesselaar de frac tie kan overtuigen en zo Kuijers kan redden. "Zijn macht is tanen de, zo vlak voor zijn vertrek. Een jaar geleden was het hem nog ge lukt, maar nu niet meer". over de beheersvorm van de zestien rijksmusea en de Rijksdienst voor de Beeldende Kunst, de Rijksdienst Kastelenbeheer, het Rijksgebouw voor Kunsthistorische documenta tie, het centraal laboratorium en de opleiding restauratoren. Privatisering van de musea is overigens niet aan de orde, omdat het Rijk dan haar collecties zou moeten afstoten. Maar er zijn wel zeer vergaande vormen van verzelf standiging in onderzoek. LEIDEN - Nadat ongeveer 7000 kubieke meter water was weggepompt uit de haveii aan de Zijloever werd vanochtend duidelijk dat er inderdaad vaten liggen op de havenbodem. De meeste zijn weggezakt in het havenslib, dat de komende dagen wordt afgegraven om een exact beeld te krijgen van het aantal tonnen dat in de loop van de jaren is gedumpt. Dan komt er ook duidelijkheid over de vraag of er nog volle vaten liggen. Indien dit het ge val is wil de gemeente monsters nemen van de inhoud en ze tijdelijk op slaan op een afgesloten deel van het braakliggende bouwterrein. Indien louter lege vaten worden aangetroffen worden deze afgevoerd en vernie tigd. De kosten van de saneringsoperatie worden voor het grootste deel be taald door de provincie, de gemeente betaalt een vaste bijdrage van 100.000 gulden plus tien procent van de werkelijke kosten. De graafwerkzaamheden werden gadegeslagen door onder anderen agenten van de milieupolitie, ambtenaren van de gemeentelijke directie milieu en J. Werter, de voormalige voorzitter van het wijkcomité De Kooi. (foto Wim Dijkman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13