Wereld zonder wanklank \v\vj i =iwh m 'De emmer met kennis wordt steeds meer gevuld' De 'bosses' hadden hun goede kant Tsjernobylgelden gebruikt voor Baitisch snoepreisje Verleden en heden Amazone-gebied omstreden Energieconsumptie lijkt op drugsverslaving Eigenaardige materialen bieden ongekende mogelijkheden DINSDAG 13 MAART 1990 EINDREDACTIE HANS SONDERS De ramp in de kern centrale van Tsjer- nobyl blijft de ge moederen in de Sov jet-Unie bezighou den. Een cruise over de Baltische Zee, be doeld voor door fall out getroffenen uit Wit-Rusland, blijkt grotendeels mis bruikt te zijn door medewerkers van een reisorganisatie om een aardig zee reisje te maken. Maar een beperkt aantal van de getroffen Wit- n 100.000 roebel (ongeveer 350.000) was uitge trokken. heeft het ge noegen mogen sma ken met eigen ogen Tsjernobyl zelf te mo gen aanschouwen, zo meldt het Britse New Scientist. En dat waren al leen nog maar men sen uit streken die ernstig besmet zijn met de fall-out. Van de mensen uit de zo ne van dertig kilome ter rond de centrale heeft niemand een ticket kunnen be machtigen. Volgens plaatselijke kranten heeft het personeel van de toerisme orga nisatie in Minsk er voor gezorgd dat vooral vrienden, fa milie en kennissen de meeste plaatsen op de cruise bezetten. Veel van deze reizi gers maakten van de gelegenheid gebruik om Westerse havens aan te doen voor in kopen. Er is een diep gaand onderzoek aangekondigd. Het reisje kan overigens nog een staartje heb ben gehad. Het Tsjer- nobyl-ongeval is een belangrijk item ge weest in de onlangs gehouden verkiezin gen. Al voor het crui se-incident was er on tevredenheid over het feit, dat een groot deel van het Tsjer- nobyl-hulpfonds ge bruikt is voor het aanbrengen van vei ligheidssystemen in andere kerncentra les. Na een aarzelend begin heeft de le zingencyclus over de stad Chicago aan de Leidse universiteit in één keer diepte gekregen. De bijdrage van dr. Van de Bilt van de Universi teit van Amsterdam was zelfs rond uit provocerend. Natuurlijk, het is het slecht wanneer politieke bosses elkaar de macht toedelen. Maar zijn critici van het systeem niet net zo fout? Zijn ze in Washington niet even corrupt? Van de Bilt ging ver. Zo ver dat een toehoorder zich na afloop vertwijfeld afvroeg wat de bosses dan wel fout hebben gedaan. door Jeroen Dirks De vakgroep Amerikanistiek van de Leidse Universiteit is bezig aan een themacollege Chicago. Een in teressante keus, want in de stad aan Lake Michigan komt een reeks op vallende aspecten van de Ameri kaanse samenleving samen. Neem het politieke systeem. In Chicago hoorde je er lange tijd niet bij als je niet op de democraten stemde. Maar voor wat hoort wat. En dus verzorgden de bosses een baantje Themacollege over Chicago aan Leidse Universiteit voor degeen die zich tot de demo cratische partij bekeerde. Het systeem van de bosses bereik te een onbetwist hoogtepunt ten tij de van het burgemeesterschap van Richard M. Daley (1955 - 1976). Tot op wijkniveaus in de miljoenenstad zaten toen stromannen, die de bur gemeester geen strobreed in de weg legden. Iedereen was het met ieder een eens en alles wat door de hoog ste bazen werd bedacht, werd op de lagere nivaus loyaal uitgevoerd. En wie niet meedeed was z'n baantje kwijt. Contact Uiteraard kan zo'n systeem alleen werken als er een goed contact met de bevolking wordt opgebouwd. En daar zat 'm volgens Van de Bilt nou net het voordeel van het systeem. De bosses zorgden er niet alleen voor dat in elke wijk spreekuren werden gehouden waar iedereen met klachten terecht kon, ze maak ten ook korte metten met bureau cratische rompslomp. Vergunnin gen werden razendsnel verleend, klachten over de bestrating direct verholpen. Bovendien hadden de bosses een open oog voor minderhe den: Chicago was de eerste stad in de Verenigde Staten waar serieus werd gepoogd iets te doen aan soci ale voorzieningen voor negers. Geheel op Amerikaanse wijze, streek Van de Bilt vervolgens de plooien glad. Natuurlijk waren er critici die een beroep deden op ge zonde moraal, maar waren die niet zelf de stad uit gevlucht naar de groene suburbs (voorsteden) toen de negers kwamen? Waren de presi denten die het corrupte systeem in Chicago aan de orde stelden, zelf zo netjes aan de macht gekomen? Re torische vragen. Hooggeachte presi denten als Kennedy en Roosevelt hebben zelfs gebruik gemaakt van de geoliede machine in Chicago om aan de macht te komen en te blij- Criminaliteit De toehoorders van Van de Bilt werden meegesleept. De Amster dammer was bereid toe te geven dat een bepaalde mate van corruptie, vervalsing en prostitutie. Maar was dat zo erg? "Hebben ze dan echt niets verkeerds gedaan?" riep ie mand in de zaal ongelovig uit. Van de Bilt terughoudend: "Er blijft een bepaald element van egoïsme in zit ten, dat wel. Maar verder..." En toen mocht iedereen zelf conclusies trek ken. Bij zoveel wetenschappelijk wa pengekletter is het natuurlijk zaak op te passen. Maar het feit dat Chi cago ook de gangsterstad van Ame rika is, zou toch tot een lichte nuan cering in Van de Bilts verhaal moe ten leiden. Bijna nergens werd en wordt zo makkelijk gemoord als juist in Chicago. Is dat ondanks de bossesOf misschien dank zij? Aan criminaliteit in Chicago wordt in de cyclus nog aandacht be steed op 20 maart met Frans Boven kerk. Hij is socioloog en dat is geen toeval, want professor Nico Kroes (ook van de Universiteit van Am sterdam) gaf in zijn lezing al aan dat de Chicago School of Sociology veel heeft gedaan aan het in kaart brengen van criminaliteit. Letter lijk. Arme buurten werden bezocht, mensen in hun dagelijkse leven ge volgd en cijfertjes over misdrijven bijeen gegraaid. Alles werd opge schreven en de chablones werden als het ware over elkaar gelegd. Verwonderd en enigszins verdrie tig vroeg Kroes zich af waarom dit soort sociologie (op Bovenkerk in Nederland na) niet meer bestond. Maar ook daar is een antwoord op te geven: je als socioloog onder de cri minelen mengen heeft onbetwist gevolgen voor hun én je eigen hou ding. En dus voor de resultaten van het onderzoek. Maar daarover dus meer op de lezing van 20 maart. Chic; i Hel Elke dinsdagavo WSD Complex aar ringaplaats in Leiden. ondei ad. Nieuwe digitale technieken voor restauratie van spraak-, beeld- en muzieksignalen van de zogenaamde digitale signa len weer. Het grote voordeel van digitale signalen ten opzichte van analoge is dat ze veel beter gemanipuleerd kunnen worden. Een digitaal sig naal kan heel goed in kleine stukjes worden gecorrigeerd. Bij analoge signalen gaat dit veel moeilijker. onsters Analoge signalen kunnen wel gedi gitaliseerd worden. De continu ver anderende waarde van bijvoorbeeld geluidsdruk, toonhoogte of beeld helderheid kan men met Bij proefnemingen met spraak signalen heeft men een klein ge deelte van het oorspronkelijke sig naal weggehaald. Het ontbrekende stukje berekent men vervolgens uit de spraakmonsters in de omgeving en met die informatie wordt vervol gens het ontbrekende stukje gecor rigeerd. Uiteindelijk blijkt bij luis- terproeven dat er geen verschil is te horen tussen het oorspronkelijke en het gerestaureerde signaal. Ook digitale beeldsignalen kan men op een soortgelijke manier res taureren. Stilstaande beelden kun nen worden opgevat als een afhan- benadering vastleggen. Dit gebeurt kelijk van de plaats variërende hel door op zeer regelmatige tijden of derheid. De restauratie van een plaatsen, name) var meet mei De signalen worden vervolgens ontbrekende beeldpunten. weergegeven met de getallen 0 (bits). Is er sprake van een storing het signaal, dan kunnen fouten die bits ontstaan. Door toe te voegen kan me storingen goed opsporen. Tevens kunnen ze dan heel gemakkelijk corrigeerd worden len van een telefoongesprek, moeten andere wegen worden gezocht om het gedigitaliseerde signaal te res taureren. Regelmaat beeld kan dan als volgt i gaan: bepaal de regelmaat in de hel- liefst derheidsverdeling in de omgeving vol- i de bewegende beelden op vat als elkaar in tijd opvolgende stil staande beelden, kan men bijvoor- n extra bit beeld films op dezelfde wijze res- dergelijke taureren. Juiste spoor Bij grote fouten, zoals het wegval- Maar Veldhuis is niet de enige in enkele duizendste seconden Nederland die zich bezighoudt met het restaureren van beelden. Zo doet met name de Vakgroep Infor matietheorie van de Technische Universiteit Delft onderzoek naar het restaureren van onscherpe fo to's. Prof. dr. ir. jan Biemond en ir. Met zijn restauratiemethode gaat Inald Lagendijk hebben een tech- Veldhuis uit van het gegeven dat niek ontwikkeld waarmee gedigita- de omgeving - de periode reerd kunnen worden. Op dit i ervoor en erna - van de fout meet, ment zijn de mogelijkheden van kan de regelmatigheid bepaald wor- hun techniek nog beperkt. De foto den. Met de verkregen gegevens graferende amateur zal zeker nog kan men de storing verhelpen en niet tevreden zijn als hij de resulta- wel zo dat het gerestaureerde sig- ten zou zien, maar Biemond en La- naalstuk zo veel mogelijk dezelfde gendijk denken dat ze op het juiste regelmaat vertoont als de omge- Dr. P.F. Schmitz over literatuurwetenschap De tevredenheid van de bur gers met de gemeentelijke dienstverlening is groter dan men gezien het grote aantal op stapel staande gemeente lijke cultuurveranderingspro jecten gericht op vergroting van de klantgerichtheid zou verwachten. (L. Gerrichhauzen) Veel gemeenten zijn ook ri sicodragende bouwgrondon dernemingen die zoveel mo gelijk bouwgrond willen afzet ten. De rivaliteit tussen veel gemeenten is mede te verkla ren uit de positie van de ge meenten op de bouwgrond- markt. (L. Gerrichhauzen) Hindoestaanse kinderen worden door leerkrachten vaak beschreven als terug getrokken, stil en gehoor zaam. Dit beeld gaat vaak niet op in situaties waar de kinderen zich vrij, veilig en op hun gemak voelen. Het is voor de leerkrachten daarom van belang om deze kinderen eens thuis of tijdens een Hin- doestaans huwelijk te obser veren. (G. Mungra) De geschiedenis van het Amazone gebied is al even omstreden, als de toekomst. Afhankelijk van de ge vraagde bron, was het gebied zo'n 30.000 jaar geleden ofwel een kil, mistig gebied, waar de huidige tro pische species onderdak vonden, dan wel een een enorm meer. Paul Colinvaux van de Ohio State Uni versity meent dat tropische planten gedurende de laatste ijstijd naar de lagere gebieden in de Amazone ver huisde. De daar heersende hoge temperaturen maakten overleving mogelijk. Kenneth Campbell van het Los Angeles Museum of Natural History acht dit evenwel onmoge lijk. Hij is ervan overtuigd dat deze gebieden met water bedekt waren gedurende een periode van onge veer 45.000 tot 6000 jaar geleden. Pa tronen van sedimenten tonen aan, aldus Campbell, dat rivieren naar de lagere gedeelten in een groot meer stroomden. Het feit dat men nog steeds per boot van de noordkust van Vene zuela door Brazilië naar het zuiden van de Atlantsiche Oceaan kan va ren, laat ook zien dat deze waterwe gen van recentere datum zijn, nadat het meer uitgedroogd was. Volgens Campbell is het niet aannemelijk dat deze noord-zuidverbinding mil joenen jaren heeft bestaan. De wijze waarop mensen met ener gie omgaan, toont overeenkomsten met verslaving aan drugs. Dat meldt John Spencer, een psychiater van de Universiteit van West- Australië. Dat zou een verklaring kunnen zijn voor het schijnbaar op zettelijk vernielen van het milieu en daarmee van de mens zelf. Zelfde structief gedrag is volgens Spencer karakteristiek voor drugsversla ving. Drugsverslaafden hebben steeds meer drugs nodig om in hun be hoefte te voorzien. Ditzelfde pa troon ziet Spencer in de consumptie van energie. Net als bij andere verslaafden is ons gedragpatroon verengd, waar wij meer en meer afhankelijk wor den van elektriciteitsopwekking en verbrandingsmotoren^ Er zijn volgens Spencer zelfs aan wijzingen dat de behoefte energie te consumeren blijft na een periode van onthouding. De wereld om ons heen be staat uit signalen, zoals spraak, beeld en muziek. Het gebeurt nogal eens dat er sto ringen in die signalen voorko men. We hebben daar vaak veel hinder van. Zo huiveren we bij de zoveelste tik in onze oude vertrouwde gramma- foonplaat, durven we de dia met die vervelende vlekken niet in onze dierbare vakan tieserie op te nemen en hum men we vaak maar een beetje instemmend, omdat we niet helemaal kunnen volgen wat de spreker tijdens een toe spraak zegt. door Wim Raaijen In het Philips Natuurkundig Labo ratorium (Natlab) te Eindhoven heeft Raymond Veldhuis een me thode ontworpen waarmee restau ratie van grote fouten in bepaalde signalen mogelijk is. Door analyse van de omgeving van een fout, kan men deze zo herstellen dat er geen wanklank of misvormd beeld meer waarneembaar is. Signalen zoals wij die waarnemen (zien, horen en voelen) zijn analoog. Dat betekent dat ze oneindig kun nen variëren en veranderen in de tijd. Je kunt het wel een beetje ver gelijken met een traploze volume knop van bijvoorbeeld een verster ker. Met een dergelijke knop kun je- vrijelijk de kleinst mogelijke veran dering in volume regelen. Een trap- gewijze volumeknop daarentegen, kan maar in een bepaald eindig aan tal standen (bijvoorbeeld tien) wor den gedraaid. Dë werking van zo'n knop geeft ongeveer het principe Ruim tien jaar geleden nam Karei van het Reve in de lezing 'Litera tuurwetenschap, het raadsel der on leesbaarheid' afscheid van dit vol gens hem nutteloze vak. Zijn lezing wekte veel rumoer en tegenstand. Van het Reve reageerde met een tweede stuk 'Wat waren ze kwaad!' maar had tegelijk niet de pretentie het vak te kunnen uitroeien. "Over vijftig jaar zal het nog wel bestaan, maar af en toe moet er iemand zijn die iets zegt". Daarom was het allemaal extra in teressant wat dr. P.F. Schmitz nu in zijn twee lezingen over dit vak in de Studium Generale-reeks 'Voort gang en vooruitgang in de weten schap' te zeggen had. Is literatuurwetenschap wel een wetenschap? Dat ligt er maar aan hoe je wetenschapsopvatting is. Volgens Descartes is kennis niet groepsgebonden, maar de filosoof Vico kwam voor het eerst met de stelling dat kennis wel groepsge bonden is. Groepen maakten vol gens Vico door middel van mythen de omgeving bespreekbaar. Een be paalde uitspraak hoeft daarom niet voor altijd en iedereen te gelden, maar als die uitspraak voor een be paalde groep acceptabel is, daar mee bespreekbaar en er kan over gediscussieerd worden, dan kan dit als wetenschap beschouwd wor den. In het conflict over deze opvattin gen van kennis ontstond in de 19de eeuw in Parijs de literatuurweten- chap, waarbij men uitspraken óver literatuur wil doen. Al eerder waren er echter in de letterkunde, dus bij de schrijvers verschillende visies mogelijk. Schmitz illustreerde dat aan de hand van twee stukje tekst. Ten eerste aan de hand van een aan tal romantische regels van de dich ter Wordsworth. In deze regels denkt de 'ik' in eenzaamheid na, maar toch schrijft hij voor een pu bliek. Dus dat moet er gëinterpre- teerd worden. Want de opvatting gold dat ook de natuur, het boek van God, en de Bijbel, gëinter- preerd moesten worden. Zo ging de romantische opvatting onder ande re terrug op de parabel van de verlo ren zoon en op de erfzonde. Dus een christelijke mythe structureert de waarneming in een gedicht. Aan de hand van een stukje Bal zac, het begin van Vader Goriot, probeerde Schmitz iets anders te la ten zien. Dit begin luidt aldus: 'Me vrouw Vauquer, geboren de Con- flans, is een oude vrouw die al veer tig jaar lang een pension houdt, dat ligt in de Rue Neuve-Sainte-Gene- viève, tussen het Quartier Latin en de Faubourg Saint-Marcel. In dit pension, bekend als Huize Vau quer, worden mannen en vrouwen, jonge en oude lieden, gelijkelijk op genomen, zonder dat ooit achter klap een aanval heeft gedaan op de zedelijkheid van deze eerbiedwaar dige in richting. Maar er was dan ook in geen dertig jaar een jong meisje gezien, en als er een jonge man zou wonen, moest zijn familie hem wel een heel schrale toelage ge- een goede weergave-kwaliteit van signalen op en mogelijkheden om eventuele beschadigingen goed te herstellen. Maar het kost ook wel iets. Voor digitale radiosignalen moet de bandbreedte tweemaal zo groot zijn en daardoor wordt de nor male capaciteit van een FM-kanaal ruimschoots overschreden. ven'. Balzac was er voorstander van om niet te interpreteren, hij richtte zich op de verschijnselen zelf. Het was in de tijd dat de positivistische wetenschapsopvatting van Darwin ontstond. Balzac zet een beeld als een coulisse neer, een verhaal dat een wetmatige voortgang sugge reert en waar weinig achter te zoe ken is. De positivisten waren van mening dat ook tijd, plaats en af komst van belang waren, een beeld dat bepaald werd door de letterkun de als van Balzac. Een beeld van we tenschap dat bij de natuurweten schappen aansloot en niet bij de geesteswetenschappen. Veldhuis heeft hier iets opgevon- den. Gebruikmakend van kennis omtrent het menselijk gehoor slaag de hij er in de bandbreedte die no dig is voor het zenden van audiosig- nalen zes tot acht maal kleiner te maken, zonder dat er hoorbaar ver lies van de geluidskwaliteit op treedt. De literatuurwetenschap moest kiezen: interpreteren of de ver schijnselen zelf beschrijven. Tot op de dag van vandaag loopt deze dis cussie: mag je interpreteren? De opvattingen van de filosoof Popper hielpen de literatuurwetsn- chap ook. Volgens hem was het niet nodig waarnemingen te doen en daar een wet uit af te leiden, maar was het ook in orde te zeggen 'alle raven zijn zwart', zonder datje alle raven ter wereld hebt onderzocht. De hypothese is pas ongeldig als de eerste witte raaf wordt aangetrof fen. Kennis is dan een emmer vullen met feiten, en zolang die emmer vol ler wordt ga je vooruit, zo vervolgde Schmitz, maar feiten zijn nooit los van hypothesen te zien, en daarvoor heb je volgens Popper wel zoeklich ten nodig. Zo zijn literatuurtheorië- en volgens sommigen zoeklicht- theoriëen. Voor die zoeklichttheo- riëen heb je een conceptueel pa troon nodig, dat vast zit aan tijd en personen. Een conceptueel patroon wil zeggen dat wie 'universiteit' zegt ook weet wat een student is. Maar dat is tijd, groeps- en persoonsge bonden. Een conceptueel patroon lijkt op een mythe. Aldus maakte Schmitz een rondgang en kwam weer uit bij de aloude wetenschaps opvattingen van Vico. Ondanks deze cirkelgang die de afgelopen twee eeuwen gemaakt is, kan volgens Schmitz wel degelijk van voortgang worden gesproken. Want de emmer met kennis wordt steeds meer gevuld, de literatuur wetenschap is een bloeiende weten schap. Of er ook vooruitgang is? Schmitz gaf daarop een tamelijk onthullend antwoord. Men weet te genwoordig steeds beter wat er niet onderzocht moet worden, in die zin is er vooruitgang. EMIEL FANGMANN Iedereen neemt het als vanzelfspre kend aan dat als je een bepaalde stof in een zekere richting uitrekt, dat die stof dan dunner zal worden. Im mers: als een bepaalde hoeveelheid materie zich over een steeds groter oppervlak uitstrekt, wordt het ge heel er alleen maar dunner op. Olie is daar een goed voorbeeld van. door Ben Apeldoorn Die regel gaat echter niet altijd meer op. Sedert de mens in het laborato rium bezig is met het langs kunst matige weg vervaardigen van vele soorten kunststoffen, waarin aller lei moleculen en molecuulstructu ren op alle mogelijke en onmogelij ke manieren aan en in elkaar zijn ge prutst, geldt de 'wet' 'hoe langer hoe dunner' niet meer. Al een aantal jaren wordt in de in dustrie een stof gebruikt die, bij uit rekken, juist dikker wordt. Die stof staat in de wereld der chemici be kend onder de naam polytetrafluo- rethyleen, zeg maar gewoon PTFE en het wordt onder de handelsnaam Teflon in omloop gebracht. Het wordt onder anderen ge bruikt in Parka-kleding en iedereen zal ineens een licht opgaan als erbij wordt vermeld dat het materiaal wel water afstoot maar dat het van binnenuit juist ook waterdamp doorlaat. Voor bijvoorbeeld trai ningspakken is het daarom ideaal. PTFE heeft die merkwaardige ei genschap: als je er aan begint te trekken wordt het dikker en het is nog maar kort geleden dat men het hoe en waarom daarvan op het spoor kwam. Het begon in 1987 toen de chemicus Roderick Lakes van de universiteit van Iowa een artikel pu bliceerde waarin hij vol enthousias me bekend maakte 'een stof te heb ben gemaakt met een negatieve Poisson-verhouding.' Toepassingen Met een Poisson-verhouding kan men de elastische eigenschappen van allerlei materialen beschrijven en de eerste die zich daarmee onle dig hield was de Franse natuurkun dige Simeon Poisson (1781-1840). Om een voorbeeld te geven: rub ber heeft een Poisson-verhouding (P) van 0,5 wat betekent dat als je het tweemaal de oorspronkelijke lengte zou uitrekken het materiaal dan tweemaal zo dun wordt. Heel normaal dus. Kurk heeft echter een P van 0: het verandert niet van dikte als het wordt uitgerekt. Op grond van de eigenschappen van de materie verwachtte niemand een P aan te treffen met negatieve waarden; wèl was al bekend dat als er (vaste) stoffen met die eigen schappen zouden bestaan, ze bij al lerlei soorten constructies geweldig goed zouden zijn toe te passen. Materialen met een hoge (positie ve) P zijn moeilijk uitrekbaar maar wel heel buigzaam. Precies het te genovergestelde is het geval bij een negatieve P: zulke materialen zijn moeilijk te buigen en wel rekbaar. Proeven Wetenschappers bekeken PTFE on langs onder een speciale micro scoop om te zien waaraan de sto zijn zeldzame eigenschap te danken had. Zij zagen in een dwarsdoorsne de reeksen schijfvormige deeltjes die door strengen bijeen werden ge houden. Werd er aan getrokken dan draaiden de schijfjes een kwart slag en kwamen gelijktijdig verder uil elkaar te liggen. Het materiaal werd dus langer én dikker. Men is nu druk doende vastere materialen met dezelfde eigen schappen als PTFE te beproeven Als dat lukt dan betekent dat, om maar enkele toepassingen te noe men, minder breekbare botprothe ses in de chirurgie, sterkere en (vooral) lichtere bouwconstructies, gebouwen die bestand zijn tegen zelfs de hevigste aardbevingen en voor de ruimtevaart veel lichtere materialen. Het patent is er al aan gevraagd. Door beelden te digitaliseren kan de kwaliteit worden verbeterd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11