LEIDSCH DAGBLAD Giftige uitstoot veel te hoog Heiligheid EXTRA HISWA NODIG! zAllianceVinicok I Jongens begraven in bunker Noordwijk Leidse vuilverbranding gaat voor de zomer dicht Keifnie IH@ Politburo Mongolië treedt af w Bedrijven in problemen door affaire met veevoer PIETKERKKQF ZATERDAG 10 MAART 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39186 Prijs fl. 1,35 NOORDWIJK - De politie is gis teravond enkele uren in touw ge weest om twee jongens uit een bunker in de Noordduinen in Noordwijk te bevrijden. Een uur voor de bevrijdingsactie was de toegang van de bunker door een bulldozer met een flinke laag grond afgedekt. Dat gebeurde omdat eerder op de dag ook al jongeren in de bunker aan het spelen waren geweest. Rond een uur of vijf gistermid dag belde een wandelaar naar het Noordwijkse bureau met de me dedeling dat hij drie knapen had gezien die in een bunker waren gekropen. Omdat bunkers nog steeds gevaarlijk speelterrein zijn, ging de politie poolshoogte nemen. In de bunker werden maar liefst 19 jongeren uit Noord wijk, Voorhout en Lisse aange troffen. Zij waren in de leeftijd van 11 tot 17 jaar. De politie controleerde of nog meer mensen aanwezig waren, maar keerde, nadat ook de jonge ren hadden bevestigd dat er nie mand meer in de bunker was, te rug naar het bureau. De jongeren kregen op het bureau een stevige reprimande en hun ouders wer den gebeld om hen op te komen halen. In overleg met gemeente en Staatsbosbeheer werd beslo ten de toegang van de desbetref fende bunker met behulp van een bulldozer af te sluiten met een flinke laag grond. Even later meldde zich op het bureau een vader die in de veron derstelling verkeerde dat ook zijn zoon bij de groep zou zitten. Dat bleek evenwel niet het geval. Na aandrang van de politie gaven de jongens toe dat er ten minste één kameraad in de bunker was ach tergebleven. Zij wilden hem aan vankelijk niet verlinken. De politie schakelde daarop ook de brandweer in. De toegang naar de bunker werd weer open gegraven. De politie gebruikte onder meer een hond om de gan gen, kamers en etages van de bunker af te zoeken. Zij trof uit eindelijk twee Noordwijkse jon gens aan, een beetje angstig maar in blakende gezondheid. De kna pen konden nadat de toegang was afgedekt niet meer uit de bunker komen. De andere gaten zorgden wel voor voldoende zuurstof, maar waren niet groot genoeg om er door te kunnen ontsnappen. Een woordvoerder van de Noordwijkse politie kondigt aan dat op korte termijn maatregelen moeten worden genomen tegen het spelen in de bunkers: "Het is gevaarlijk gebied, niemand mag er komen. Iedereen weet dat. Maar toch gebeurt het herhaalde lijk dat kinderen er spelen. Mis schien dat we de bunkers maar moeten opblazen". (Van onze verslaggevers) LEIDEN De Leidse vuilverbranding gaat voor de zomer dicht. De uitstoot van giftige stoffen is schrikbarend groot. De hoeveelheden zoutzuur en stof met daarin het gevreesde dioxine die bij de verbranding vrijkomen, liggen vele ma len boven de toegestane norm. De provincie is op zoek naar een stortplaats om de 105.000 ton afval te deponeren die jaarlijks in de oven worden verwerkt. Op z'n vroegst over vier jaar kan een nieuwe ver brandingsoven in Leidschendam in gebruik worden genomen. De 26 werknemers van de Leidse vuilver branding krijgen zo mogelijk een andere baan aangeboden. Directe aanleiding om de installa tie buiten werking te stellen, zijn de ders uit toen de n Vuilverbrandingsovens hebben de plicht om drie tot vier keer per jaar die uitstoot te laten controle ren. Gevulei deed dat ook. Zij liet TNO een extra meting verrichten toen in de melk van koeien in de polder Lickebaert, onder de rook van de vuilverbranding AVR, dioxine werd aangetroffen. In eer ste instantie was er niets alar merends aan de hand. Dat pakte 3 meetmetho- De dagen van de Leidse vuilverbranding zijn geteld. Na de sluiting wordt, totdat een t bouwd, het afval naar een stortplaats gebracht. Welke, dat is nog de grote vraag. 20 JAAR LEIDSE SCHOOL VOOR MEAO OP ZATERDAG 7 APRIL A.S. SB® zie pag.nr. 12 voor informatie \3LX8tUi OOST-BERLIJN (AFP) - Het Polit buro van de communistische Revo lutionaire Partij van Mongolié zal maandag tijdens een buitengewone bijeenkomst van de partij zijn ont slag aanbieden. Dat heeft het Oost- duitse persbureau ADN gisteren vanuit de Mongoolse hoofdstad Ulaanbaatar meegedeeld. De in kracht toenemende opposi tie in Mongolië heeft de afgelopen dagen het aftreden van het Polit buro geëist. Ook wil de oppositie dat het kabinet en het parlement op stappen. Dertig opposanten, die woensdag op een van de voornaam ste pleinen van Ulaanbaatar in hon gerstaking gingen om hervormin gen af te dwingen, hebben hun actie gisteren opgeschort na een oproep daartoe via radio en televisie door de communistische leider Sham- byn Batmunkh. Batmunkh wil praten met de op positie en heeft beloofd dat de com munistische partij een nieuwe rich ting zal inslaan. Hij heeft ook voor gesteld een peiling te houden om vast te stellen of het huidige parle ment nog het vertrouwen van de Mongoolse bevolking geniet. De op positie wil dat een voorlopige Natio nale Assemblee wordt ingesteld met leden uit alle geledingen van de Mongoolse samenleving. Inbraak-vandalisme-drugs-geweldsdelicten. Veel mensen voelen zich onveilig. De WD zet zich in voor beter toezicht, meer politie, een hardere aanpak van de criminaliteit. Ook in uw gemeente. StemVVD op 21 maart. Steun de WD in de strijd tegen de onveiligheid en word lid Schrijf naar antwoordnummer 1877, 2501 WB 's-Gravenhage. I. Reinigingsrechten gaan fors omhoog LEIDEN De sluiting van de Leidse vuilverbranding heeft een forse verhoging tot gevolg van de reinigingsrechten die burgers moeten betalen. Vol gens de Leidse wethouder Bordewijk (financiën) be draagt de lastenstijging ge middeld 200 gulden per huis houden, een verdubbeling van wat nu wordt betaald. Sluiting van de vuilverbran ding kost de gemeente Leiden jaarlijks tenminste tien mil joen gulden extra. Het op een andere plaats storten van het afval kost 200 gulden per ton, terwijl vuilverbranding slechts de helft, 100 gulden, kost. Jaarlijks wordt in de vuilverbranding 105.000 ton af val verwerkt. Op welke wijze de kosten worden doorberekend, is nog niet bekend. Uiteindelijk moet de gemeenteraad bepa len of alle inwoners evenredig worden aangeslagen of dat de lastenverhoging via de OGB wordt verrekend. In dat geval moeten de hogere inkomens de meeste kosten voor hun reke ning nemen. Bordewijk acht het uitgesloten dat de ge meente zelf (een deel van) de kosten voor haar rekening neemt. Hoe deze extra kosten in de andere bij de vuilverbranding aangesloten gemeenten wor den doorberekend (Oegst- geest. Voorschoten, Leider dorp, Warmond, Zoeterwoude, Sassenheim en Wassenaar) is nog niet bekend. Uitbreiding aantal hartoperaties gen. Middagtcmperatuur rond 11 gra den. Vrij krachtige wind uit zuidwest tot west, aan de kust en op het IJsscl- meer toenemend tot hard of stormach tig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Aanvankelijk nog zelfde weertype. Na maandag meer opklaringen en eni ge daling van temperatuur. zon op: 07.04 uur. zon onder: 18.37 uur; maan op: 19.01 uur. maan onder: 06.48 00.47 cn 11.16 uur. Maandag 12 maart zon op: 07.02 uur. zon onder: 18.38 uur: maan op: 20.14 uur, maan oijder: 06.59 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.52 cn 16.01 uur; laag wa ter: 01.24 en 11.56 uur. MAASTRICHT (ANP) - Het aantal hartoperaties in het Academisch Ziekenhuis Maastricht wordt dit jaar uitgebreid van 735 naar 800. Daarmee is er volgens de Stichting Nederlandse Hartpatiënten echter 40 PAGINA'S 9 t/m 18 maart Dagelijks geopend van 10-18 uur. Do. 15 en vrij. 16 maart van 10-22 uur. Gratis pendeldienst volg borden Q RAI. AMSTERDAM ral Tran Toegangbilietten bi| NS si nog geen sprake van dat de lucht brug voor hartpatiënten naar Lon den kan worden afgeschaft. De stichting noemt de uitbrei ding een druppel op een gloeiende plaat. Wel is ze zeer te spreken over het feit dat er een "peilstation" komt dat relevante informatie ver zamelt over de patiënten die op de wachtlijsten staan om zo het verde re beleid rondom de hartchirurgie te onderbouwen. Het is de bedoe ling dat op verschillende plaatsen in het land dergelijke peilstations ko- uitkomsten van een TNO-onder- zoek dat in oktober werd uitge voerd. De eerste resultaten die in december werden bekendgemaakt waren niet onrustbarend. Vorige week bleek door een nieuwe meet methode dat de schadelijke uitstoot van de vuilverbranding veel hoger is. Dat geldt onder meer voor de uit stoot van zoutzuur en stof waarin dioxine. De uitstoot van zoutzuur is zeven keer hoger dan toegestaan; die van stof ligt vier maal boven de toegestane waarde. TNO heeft bij de Gevulei ook de uitstoot van dioxine gemeten. Om dat er van een nieuwe meetmethode gebruik is gemaakt, is er geen ver gelijking mogelijk met eerdere me tingen bij andere vuilverbranders. Hetzelfde geldt voor het meten van het dioxinegehalte in melk. Een woordvoerder van de Gevulei ver klaarde dat alle verbrandingsovens in Nederland moeten worden geslo ten als bij het meten van de uitstoot de nieuwe methode wordt aange wend. De Leidse vuilverbranding vol deed al geruime tijd niet aan de ei sen. De Raad van State bepaalde vo rig jaar dat de installatie voor 14 april van dit jaar ingrijpend moest worden aangepast. Het bestuur van de Gevulei zag daartoe geen moge lijkheden. Maar milieuminister Al ders zei vast te houden aan het be sluit van de Raad van State. Toen gisteren bleek dat de uitstoot van dioxine veel hoger was dan tot nu toe werd aangenomen, werd de knoop doorgehakt en tot sluiting besloten. Aidstest uit den boze bij keuring' DEN HAAG (GPD) Sollicitanten mogen niet onderworpen worden aan aidstesten en erfelijkheidson- derzoeken. Ook routine-onderzoek- jes naar het gebruik van alcohol en drugs bij medische keuringen, zijn uit de boze. Daarover is het kabinet het gisteren eens geworden. Op voorstel van minister De Vries (so ciale zaken en werkgelegenheid) heeft het kabinet een uiterst 'kriti sche' opstelling gekozen ten aan zien van medische (aanstellings keuringen. Een keuringsarts mag alleen maar beoordelen of de sollicitant medisch geschikt is voor de beoog de functie, aldus het kabinet. "Dit houdt in dat de betrokkenen de werkzaamheden moeten kunnen verrichten zonder gevaar voor de gezondheid", aldus het ministerie van sociale zaken. Zelfs vragen naar het ziekteverleden van de sollicitan ten moet worden vermeden, aldus het kabinet. In later stadium bepaalt het kabi net ook een standpunt over de rela tie tussen de pensioen- en de aan stellingskeuring. Maar de uitslag van een pensioenkeuring mag geen rol spelen bij de beoordeling van de medische geschiktheid van de solli citant. de op dezelfde monsters werd los gelaten. Wethouder Bordewijk bracht de werknemers gisteren op de hoogte van de penibele situatie waarin de installatie verkeert. Hij vertelde dat Leiden tot april moet gedogen dat de oven draait. Zuid- en Noord-Hol land gaan naarstig op zoek naar een geschikte stortplaats. "Ik hoop dat we over ongeveer een maand meer weten, afhankelijk van de bereid heid van andere provincies", aldus milieu-gedeputeerde Van der Vlist. "Begin april weten we, waar het af val naar toe moet en dan kunnen we bekijken hoe we het transport van het afval moeten organiseren". (zie ook pagina 11) 'De kans op een hartinfarct verschilt per land'. Het is een van de 'ondubbelzinnige' resultaten van de ZUTPHEN-STUDIE, een onderzoek naar de oorzaken van kanker en hart- en vaatziekten onder leiding van de Leidse professor dr. Kromhout. Uanzelfsprekend werden ook de eetgewoonten van de deelnemers bekeken. Een zucht van verlichting in Chili. PINOCHET draagt morgen de macht over. De nieuwe kleren van de paus: elk model is unicK, maar de basislijn blijft hetzelfde. "De mode volgen in LITURGISCHE KLEDING is ondenkbaar" DENKW1JZER: Alleen op de wereld. BOEREN breken actie-records. Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 Machinebouw en -reparatie engineering motorrevis ROTTERDAM (ANP) - Drie Neder landse bedrijven die zijn betrokken bij de affaire rond de loodvergifti- ging van veevoer zijn als gevolg daarvan in grote moeilijkheden ge raakt. Veevoerbedrijf Rovegrha in Lekkerkerk heeft faillissement aan gevraagd en drogerij Marknesse in Dronten en veevoerbedrijf De Bruyn in Waspik verkeren in sursé ance van betaling. De drie firma's, met respectieve lijk vier, tien en vijftien werkne mers, waren betrokken bij de leve ring van de met lood verontreinigde grondstof waar het veevoerbedrijf Slump in Stroobos veevoer van maakte. In oktober vorig jaar bleek een groot aantal koeien in het Fries- Groningse Westerkwartier loodver- giftiging te hebben opgelopen na het nuttigen van veevoer van Slump. Ook in Groot-Brittannié werden honderden boeren de dupe van het vergiftigde Het faillissement en dt ces verbazen advocaat mr. Th. Sandberg van Slump dan ook niet. "Het is geen hogere wiskunde. Op zich werd die 1,5 miljoen van ons gedekt door de verzekeringen. Maar toen de Engelsen kwamen met hun claims, was er geen houden meer Ook Georgië eist gesprekken over onafhankelijkheid MOSKOU (AP) Het parlement van Georgie heeft gisteren de ge dwongen annexatie van de repu bliek bij de Sovjetunie veroordeeld en onderhandelingen geeist over herstel van de onafhankelijkheid. Georgië is daarmee na de Baltische staten Letland, Estland en Litou wen de vierde Sovjetrepubliek waarvan het parlement de inlijving bij de Sovjetunie heeft verworpen. Het Georgische parlement heeft zich ook uitgesproken tegen vergro ting van de macht van de president, waarmee de Opperste Sovjet van de unie onlangs heeft ingestemd. Ge orgië werd bij de Sovjet-Unie inge lijfd na de bezetting in februari 1921. glans shorts wit, zwart, kobalt, groen, rood S. M. L. XL PER STUK10 De drie bedrijven hadden bij de rechtbank in Rotterdam een kort geding aangespannen tegen Slump om via een rechterlijke uitspraak uitstel van betaling te krijgen van het voorschot van 1,5 miljoen gul den dat ze volgens een arrest van het Haagse gerechtshof aan Slump moeten betalen. In de zaak zou gis teren vonnis worden gewezen, maar de zaak is voorlopig aangehouden. Zeven Britse bedrijven eisten eveneens in kort geding in totaal 10,5 miljoen gulden als voorschot op een schadevergoeding van de drie Nederlandse bedrijven. ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Tineke van Veronique. Dit life-programma uitgezonden tussen 4 en 6 uur "s middags. Als importeur van Duitse wiinen zal Marga topwiinen vertellen Enkele beroemdheden zullen de wi|nen proeven GRATIS WIJNPROEVEN Het proeflokaal blijft gewoon geopend volgens de norn openingstilden d w z vri|dag 12 18 uur zaterdag 10 17 uur u bent van harte welkom informatiebulletin is gral i vri|dag 01720-72645 rugbaar LEIDEN (bU Groenoordhallen) Haarlemmerweg 41 Tel.: 071-213222 óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 285.50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1