Hiswa heeft het moeilijk HISWA Suifsport is volwassen geworden' Routegids voor toervaarders Vernieuwing moet interesse weer vergroten Veel interesse voor open dag waterrecreatie VRIJDAG 9 MAART 1990 PAGINA 9 Gemeentelijke jachthavens in privéhanden Gemeenten zullen in de toekomst steeds vaker hun jachthavens afsto ten. Uit een recent rapport van het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme (NRIT) blijkt dat eenvijfde van de gemeentelijke jachthavenaccommodaties de ko mendejaren wordt geprivatiseerd. Hiervoor zijn twee redenen aan te wijzen. De eerste is dat de gemeente het in bezit hebben van de jachtha ven niet meer tot haar takenpakket rekent. De tweede is dat zij de ex ploitatiekosten van de accommoda tie te hoog vindt oplopen. Nu is ongeveer de helft van de bij na 1000 havens in handen van een particulier bedrijf. Van de andere helft wordt tweederde deel beheerd door watersportverenigingen en de rest door de overheid of een stich ting. In de jachthavens werken 2200 beroepskrachten en naar schatting 3000 vrijwilligers. Voor een van de vijf havens bestaan plannen, de ca paciteit aan ligplaatsen uit te brei den. Zouden al die plannen door gaan. dan komen er in totaal 25.000 'natte' ligplaatsen bij. Opvallend in dit verband is het gegeven dat de gemiddelde Nederlandse haven met een leegstand van 15 procent kampt. Tussen 1986 en 1989 deed zich een lichte verbetering (van 3 procent) voor. Het Nederlands Bureau voor Toe risme en de ANWB hebben in het kader van de driejarige campagne Nederland-Waterland een vaar- routegids uitgegeven. Het boekje bevat 18 uitgestippelde trajecten die met een motorjacht of zeil boot met gestreken mast kunnen worden afgelegd. Elke vaarroute heeft een rede lijk uitvoerige beschrijving ge kregen en is voorzien van een overzichtskaartje. Ook gegevens over afstand, aantal sluizen, door- vaarthoogte, ligplaatsen, fietsver huur. plaatselijke evenementen en zelf vaarregels (zij het sum mier) zijn er in opgenomen. De vaarroutes vormen een ge sloten circuit, zodat men op ieder willekeurige plaats in het traject kan beginnen en eindigen. De langste route is die door het 'Hart van Nederland', om de Veluwe, het Gooi en de Utrechtse heuvels heen: 330 kilometer. De geschatte vaartijd bedraagt 45 uur. Aardig is het dat bij enkele rondvaarten beginners het advies krijgen met deze route te wachten totdat ze wat meer ervaring in huis hebben. Het is verstandig niet uitslui tend te varen op het kompas van deze gids. Het blijft van groot be lang de waterkaarten van ANWB en Hydrografische Dienst en de beide delen van de ANWB-alma- nak voor watertoerisme vlak bij de hand te houden. De vaarroute- gids is volledig in kleur uitge voerd. telt 216 pagina's en kost f 19,95. 9 t/m 18 maart 1990 AMSTERDAM Ruim 120 plaatsen doen pp zaterdag 21 april mee aan de eerste Ope'n Dag Waterrecreatie. Ongeveer 400 wa tersportbedrijven, VW's, gemeen ten en verenigingen ontplooien her en der in het land in eigen dorp of stad op het gebied van de waterre creatie uiteenlopende activiteiten waaraan iedereen gratis kan deelne men. Deskundige begeleiders infor meren de mensen over zeilen, sur fen, zwemmen, hengelen, duiken en kanoën. Een kleine greep uit het gevari eerde aanbod: bottertochten op de Gouwzee, duikdemonstraties in Katwijk, en wedstrijdvaren voor ka no's en roeiboten in Weststelling werf. In dit rijtje mag Blokzijl zeker niet ontbreken. De Friese commis saris Hans Wiegel vaart die dag met het statenjacht Friso naar deze. voormalige havenplaats aan de Zui derzee. Hij passeert daarbij de sluis van Kuinre die 20 jaar gesloten is geweest. Met de opening ervan is een belangrijk knelpunt in De Lin de opgeheven. De Hiswa trekt minder pu bliek en ook het aantal expo serende bedrijven en instel lingen daalt. De reden? Een complex van factoren. De concurrentie van Boot Düs- seldorf. 's werelds grootste watersporttentoonstelling, speelt een niet onbelangrij ke rol. 'Een staanplaatsje daar is duür genoeg. Ander halve week Hiswa kan bruintje niet meer trekken', redeneert een deel van het klantenpotentieel. Andere bedrijven kiezen voor klei nere, regionale beurzen in binnen- en buitenland. De Friese Friboca is daarvan een voorbeeld. Vorig jaar exposeerden bijvoorbeeld nog 30 bedrijven uit-Friesland op de His wa. Nu zijn dat er 19. Een tweede oorzaak van de min dere populariteit van de Hiswa hangt samen met de gewijzigde op zet van de beurs zelf. l\veejaar gele den, nadat de Hiswa branchevereni ging de organisatie van de tentoon stelling overdroeg aan Hiswa RAI Gebouw bv, rijpte het idee Neer- lands grootste beurs een nieuw ge zicht te geven. Om de verschillende marktseg menten - staalbouw, motoren, sur fen, accessoires en wat dies meer zij - beter te herkennen, moeten zij zich als afzonderlijke produktiegroepen presenteren. 'Eilanden maken', noemt RAI-topman Wim van der Loo dat opdelen in paviljoens. Een doorslaand succes is het tot dusver niet gebleken. Nogal rom melig, zo was veler mening tijdens de jongste Hiswa. Toch prakkizeert de beursorganisatie er niet over de klok terug te draaien. „We gaan er rustig mee door. Veel hangt af van de medewerking van de exposan ten. Vorig jaar konden we mede daardoor nog niet bereiken wat ons voor ogen staat. Dit keer komen we wel een heel eind in die richting", voorspelt Van der Loo. Hij koos voor een nauwer overleg met de di verse branchegroepen, die elk een coördinator moesten aanwijzen. Naar zijn zeggen heeft dat goed ge werkt. Een andere oorzaak voor de ta nende belangstelling voor de Hiswa in het prille voorjaar is de Hiswa te Water, die sinds zeven jaren, even eens onder auspiciën van de Am sterdamse RAI, in het najaar plaats heeft. De laatste keer kwamen daar een dikke 30.000 mensen naar ruim 200 nieuwe, in het Amsterdamse Nautisch Kwartier afgemeerde ple zierjachten kijken. De ene Hiswa beconcurreert zo de andere. Van der Loo vindt van niet. „De droge Hiswa richt zich op eeiT zo'n breed mogelijk publiek, terwijl de natte Hiswa specifiek is bedoeld voor de de handel in grote, luxe jachten. Die twee bijten elkaar echt niet", meent hij. Vertrouwen Aan de komende 35ste Hiswa, die van 9 tot en met 18 maart wordt ge houden, zullen 350 exposanten deelnemen. Dat zijn er 50 minder dan vorig jaar, niettegenstaande een bevriezing van de huurprijzen. De hoeveelheid te verhuren stand ruimte is overigens gelijk gebleven, waardoor de organisatie financieel gezien niks heeft hoeven inleveren. Het bezoekersaantal bleef vorig jaar steken op 123.000. Bij de RAI en de Hiswa Vereniging blijft men er niettemin op vertrouwen, dat de be langstelling van zowel van de kant van de bedrijven als die van het pu bliek de komende jaren weer toe neemt. Het thema van de tentoonstelling luidt dit keer 'Als het water je lief is'. Het middelpunt van de beurs vormt de steiger in de Europahal. Hij is op getrokken uit originele steigerdelen en is zeker anderhalf keer zo groot als vorig jaar. In totaal zullen daar 23 ondernemingen een of meer keu rig gepoetste jachten aan laten 'af meren'. Daaronder bevinden zich enkele schepen die niet eerder in Nederland zijn getoond. De Juba 1370, een in Nederland gebouwd zeiljacht van 13 meter, is zelfs een wereldprimeur. Evenementenplein Nieuw op de Hiswa is de gezamen lijke presentatie van de Nederland se vaarscholen. Verder is het Natio naal Bureau voor Toerisme samen met de VW's en verschillende mi nisteries gegroepeerd rondom een evenementenplein. De fabrikanten en importeurs in de surfbranche zijn te vinden in het als 'exotisch' aangekondigde surfparadijs, dat dit jaar in het teken staat van Sri Lanka. Op het houtpaviljoen verto nen twee houtsnijders hun kunsten. Ook staat daar de lemsteraak Marie ke mooi te wezen. Volwassenen betalen voor een dagkaart f 15 per persoon. Kinderen tot 11 jaar onder geleide en houders van Pas-65 (zonder geleide) kunnen zich voor de helft van dat bedrag van een toegangsbewijs verzekeren. De Hiswa '90 is dagelijks geopend van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. Op donderdag 15 en vrijdag 16 maart blijven de RAI-deuren 's avonds tot 10 uur open. Kleine harde kern in branche overleefde instorten markt Het is alweer een jaar of zeven geleden, dat de surfbranche in een diep dal verzeild raakte. Van het ene op het andere moment stagneerde de verkoop van zeilplanken. Nederland, het eerste land waar het windsurfen massaal werd ontdekt, liep in die ont wikkeling voorop, al vlot gevolgd door de andere landen waar de ze zeilsport net zo'n stormachtige ontwikkeling had doorgemaakt. Vaarreizen over de hele wereld "Vaarreizen", een onderdeel van Philip Hamers International in Mui den, belegt op de HISWA op 15 en 16 maart themadagen over het char teren van zeil- en motorjachten over de gehele wereld. De bijeenkom sten worden gehouden in een apar te ruimte van het congrescentrum. Tijdens de presentatie worden beelden getoond van de te bezoe Overheid op Hiswa onder één noemer 'Varen door Nederland'. Onder dit motto zal tijdens de komende His wa voor het eerst een gezamenlijke overheidspresentatie worden ver zorgd. Hiervoor is een samenwer kingverband tot stand gekomen tusen de Rijkspolitie te water en de ministeries van landbouw, natuur beheer en visserij, economische za- Ook dit jaar is weer een flink aan tal regionale bedrijven vertegen woordigd op de Hiswa in het R Al- gebouw. Tot de deelnemers beho ren jachthaven 't Fort (Warmond), Nauta Nautic Holland (Zoeter- woude). Houweling KPM (War mond), Diesel Danko (Waddinx- veen), Marine Power Nederland (Zoeterwoude), Jachtwerf Daniel (Alphen aan den Rijn), Van Leest Scheepsbouw (Warmond), L.A. 84 (Weteringbrug), Bouw van Wijk (Woubrugge), D. van der Neut (Alphen aan den Rijn). Bras- ken vaargebieden. De mogelijkhe den zijn zeer gevarieerd. Zo kan men met houseboats door de Fran se kanalen en rivieren varen of men kan aan de Cote d'Azur catamarans van 7 tot 14 meter huren. Wie verder weg wil kan kiezen uit Corsica, Joe goslavië, Griekenland, Turkije en het Caribisch gebied. De reizen worden gemaakt met allerlei typen boten. De bestem ming Turkije, bijvoorbeeld biedt een verblijf aan boord van een plata- nehouten tweemaster. De reis er naar toe wordt per DC-9 van Martin Air gemaakt. ken, verkeer en waterstaat, en volk- huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Zij zullen op de beurs informatie verstrekken over onderwerpen als veiligheid, regels voor de water sport, milieuvoorzieningen, de rela tie tussen waterrecreatie en natuur, en cultuur langs het water. Het centrale thema wordt onder steund door de uitgifte van een gra tis vaarroutekaart die in uitvergrote vorm een opvallende plaats bij de stand zal krijgen. ker Mastenmakerij (Zoeterwou de). Greet Tims (Kaag), Techn. bureau Renaud (Woubrugge), Ho- bie Cat Holland (Noordwijk), Wa-„ ve Warrior (Katwijk), Topfit (Lei den). Multihull Holland (Hoofd dorp), Kawasaki Jet Ski Europe (Hoofddorp), Marin Assist (Zoe terwoude), Akzo Coatings (Sas- senheim), Float Inflatables (Sas- senheim), Eilers Sport (Zoeter woude), jachtwerf Gebr. Visch (Warmond) en de zeil-, ski- en surfschool De Kaag Een oorzaak was gauw te vinden: de markt was vetzadigd. Iedereen had een plank. Of 'ie er nu mee uit de voeten kon of niet. Het aantal nieuwkomers bleek ineens op één hand te tellen. Een kleine opleving deed zich voor. toen de traditionele, grote rondbodemsurfplank een opvolger kreeg in de vorm van het funboard, een kleine plank waarmee in woelig water en bij veel wind spectaculaire sprongen konden worden gemaakt. Een echt grote markt werd er ech ter niet mee aangeboord. Voor dit wildwatervaren moest de surfer voldoende atletisch vermogen, durf en aanleg hebben. Voor velen was - en is - dat net even te veel van het goede. Inmiddels is er weer een paar jaar verstreken en is de tijd van de hui zenhoge sprongen en talloze loopings ook al weer over zijn hoog tepunt heen. De producenten van planken en zeilen, voorzover ze in de post- hosannaperiode al niet kopje onder waren gegaan, haastten zich de gro te groep minder begaafden aan zich te binden door het surfen weer het imago van een sportief waterre- creeren te geven waaraan het hele gezin kan meedoen. Dat lijkt zowaar wat succes te hebben. Liep de totale omzet van de Nederlandse surfmarkt tussen rampjaar 1983 en het 'referentiejaar' 1988 terug van ruim f200 miljoen tot nog geen f 80 miljoen, sinds vo rig jaar neemt de vraag naar plan ken en accessoires weer licht toe. Verkooporganisaties spreken van een stijging van 'enkele procenten' ten opzichte van het jaar daarvoor. 'Volgens de branche-organisatie Holland Surf Pool zijn er in 1989 cir ca 18.000 nieuwe surfplanken ver kocht, waarvan zo'n 5000 tot 6000 re creatieve beginnérsplanken. Voor zitter Hans van der Heijden van Holland Surf Pool ziet daarin een positieve ontwikkeling: „Dank zij een goede surfzomer was er vorig jaar een duidelijke verjonging waar neembaar. Het aantal nieuwe sur fers met een eigen plank laat zich echter moeilijk schatten. De eerste plank is immers vaak tweede hands", zegt hij. Cijfers onderschre ven die stelling. Rond 30 procent van de 600.000 in Nederland aanwe zige surfplanken is ouder dan 5 jaar. Topjaren De constatering van Van der Hei den dat er na de slachting van het laatste decennium inmiddels een harde kern van leveranciers en dis tributiepunten is overgebleven, kan men bij Intersurf Sneek, de grootste surfshop in het noorden, wel onder schrijven. „Tijdens de topjaren wa ren er alleen al in Friesland meer dan 40 verkooppunten. Nu zijn er nog 6 kleine en 3 grote over. Ik denk dat er binnen afzienbare tijd op nieuw drie bedrijven afvallen", zegt bedrijfsleider Klaas Bolhuis. „De rest zal zich kunnen handhaven, als de markt stabiliseert en men aan de steeds veeleisender vraag van de klant kan voldoen", meent hij. Bolhuis kan zich de roemruchte tijden van weleer overigens nog goed herinneren. „Als ik 's morgens de voordeur opende, stonden er al 10 mensen op de stoep te wachten. Een kwestie van: inpakken en weg wezen. Na de terugval in de markt, is het publiek dat overbleef veel se lectiever en kritischer geworden. Zeker de groep beginners vraagt veel aandacht. Een uur met een klant bezig zijn. is al heel gewoon. Men wil een deskundig advies en vooral een breed assortiment". „Vroeger had je een paar soorten planken, nu liggen hier meer dan 60 verschillende typen van 9 verschil lende binnen- en buitenlandse mer ken", blikt Bolhuis zijn winkel rond. „Al vrij vroeg hadden wij in de gaten, dat de variëteit in planken en accessoires groot moest zijn en dat we een goede service behoorden te leveren als er wat aan de gelever de spullen zou mankeren. Dat bleek een goede keus. Wij hebben steeds een goede jaaromzet kunnen ha len". Kwaliteit ,Het is tegenwoordig niet meer de plank die in onze branche de dienst uitmaakt. Destijds vormde deze 80 procent van de omzet, nu is dat nog slechts 45 procent. De rest is zeilen, surfpakken en andere toebehoren. Vooral kleren spelen in dit cultuur tje een belangrijke rol. Je moet je zaakjes in dit modieuze, snelle surf- wereldje goed voor mekaar hebben. Want, geen tevreden klanten, geen continuïteit. Ik mag dat wel", zegt Bolhuis. „Het is een teken dat de surfsport volwassen is geworden". De kwaliteit wint- het tegenwoor dig van de kwantiteit. Ondanks, of misschien juist wel dankzij, de voor vele plank- en surfzeilmakers de sastreuze krach, nam de technische ontwikkeling van materieel en ma teriaal een geweldige vlucht. Door nieuwe kunststoftechnieken wegen de planken veel minder dan vroe ger, hebben zij een betere stroom lijn, zijn ze sterker en vele malen ge bruiksvriendelijker. Een beginners plank van zo'n 3.60 meter (compleet circa f700) weegt nog maar amper 18 kilo. Dat is een kwart minder dan eerder. Wondertje Dat is trouwens nog zwaar vergele ken met het funboard anno 1990 dat rustig een drijvend high-tech won dertje genoemd kan worden. Het lichtst is ongetwijfeld het nauwe lijks 2.60 meter lange waveboard van 8 kilo. Surfers noemen het plankje niet voor niks ook wel 'zin ker', omdat het, wanneer het niet voldoende vaart heeft, door het ge wicht van zijn berijder domweg on der water verdwijnt. Het wa veboard verplicht een zogeheten 'waterstart' en is dus totaal onge schikt voor beginners. Er hangen ook prijskaartjes aan de funboards waarop bedragen van f1400 tot f3000. Snel zijn de planeerplanken wel, getuige het officiële snelheids record van bijna 75 kilometer per De laatste jaren is het surfen op het binnenwater minder intensief geworden. Ten voordele van het zei len aan de kusten van Noordzee, Waddenzee. IJsselmeer en het Zeeuwse deltagebied. Bolhuis: „Een voor de hand liggende ontwik keling, omdat de mogelijkheden landinwaarts onvoldoende zijn. Slechte aan- en afmeervoorzienin- gen, windvangend geboomte in de buurt, lage bruggen, enzovoort. Dan is zo'n IJsselmeer toch de idea le surfplek?". <ortj"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9