Leger Haïti opent vuur op betogers etimie stuurt anistan wapens Aoun geeft strijd op Gijzelaarskwestie beweegt omzichtig naar oplossing Minister wijt onrust Zuid-Afrika indirect aan ANC VRIJDAG 9 MAART 1990 Aftreden president Avril geëist MEXICO-STAD De dagen van generaal Prosper Avril in Haïti lijken geteld. Gisteren opende zijn Presidentiële Gar de het vuur op een protesterende menigte die naar het im ponerende witte paleis in hartje van Port-au-Prince was op gemarcheerd. Vannacht waren vier doden geteld. Tiental len mensen werden tijdens alle paniek onder de voet gelo pen. De politieke oppositie heeft het Avril gisteren ge vraagd onmiddellijk af te treden. In een arme buitenwijk van Port- aan de macht zijnde generaal kreeg au-Prince lynchten woedende bur- tot gisteren de tijd om te vertrek- gers een politieagent. Volgens nog ken. Maar Avril besloot toch te blij- onbevestigde berichten heeft Avril ven zitten. En daarom kwam het vannacht zijn echtgenote op een door het hele land tot manifestaties, vliegtuig richting Verenigde Staten In de hoofdstad Port-au-Prince WASHINGTON - Oliver North ver telde het Congres, in opdracht van nationaal veiligheidsadviseur John Poindexter. de ene leugen na de an- door Henk Dam North loog in opdracht van Poindexter over Contra-affaire dere over de Amerikaanse hulp aan de Contra's. Hij zal dat in het proces tegen Poindexter ook getuigen, al dus gisteren de openbare aanklager in het proces tegen Poindexter, Dan Webb. Oliver North, de flamboyan te medewerker van de Nationale Veiligheidsraad waarvan Poindex ter het hoofd was. is als eerste getui ge door Webb opgeroepen. Volgens Webb zal North onder meer vertellen over een gesprek dat hij met Congres-leden had een paar maanden vóór de Iran-Contra-affai- re in de openbaarheid kwam. Tij dens dat gesprek werd hem speci fiek keer op keer gevraagd of hij iets afwist van hulp aan de Contra's, wat in die tijd door het Congres verbo den was. In opdracht van Poindex ter "loog hij, loog hij en loog hij nog eens", aldus Webb. "North gaf de ene valse verklaring na de andere". Toen Poindexter later een memo kreeg waarin het gesprek tussen North en de Congres-leden was vastgelegd "riep hij North niet bij zich op hem op zijn vingers te tik ken. Wat deed hij? Hij feliciteerde North met een briefje waarin stond: goed gedaan", aldus de aanklager. De afgelopen week stond de rech ter in het proces tegen Poindexter toe dat North als getuige zal optre den. Dat gebeurde ondanks bezwa ren van de advocaten van de voor malige nationale veiligheidsadvi seur. Die bezwaren zijn begrijpelijk, want uit de verklaring die Webb gis teren aflegde, wordt duidelijk dat North een voor Poindexter zeer schadelijke getuige kan zijn. Als North Poindexter inderdaad aanwijst als degene die hem op dracht gaf tegen het Congres te lie gen, dan heeft deze maar één denk baar verweer over: hij moet dan be wijzen dat hij weer zijn opdrachten van president Reagan kreeg. Maar uit een op videoband opge nomen verhoor van Reagan blijkt niets daarvan. Reagan zegt nooit op dracht voor onwettige activiteiten te hebben gegeven, en kan zich veel details niet meer herinneren. Poindexter staat terecht vanwege zijn aandeel in de Iran-Contra-affai- re. Hij wordt onder meer verdacht van het voorliegen van het Congres, en kan daarvoor een straf krijgen van 25 jaar cel, en een boete van 1,25 miljoen dollar. gezet. door Rob Sprenkels begonnen de protesten 's ochtends vroeg in de gordel van ellendige krottenwijken. Er werden overal barricaden opgeworpen. Branden de autobanden versperden de toe gangswegen. In het centrum bleven bijna alle winkels en scholen geslo ten. De moedigsten onder de demon- De generaal had woensdag nog stranten besloten om naar het presi- verklaard dat hij gehoor zou geven dentièle paleis op te marcheren, aan die eis als zijn vertrek in het be- Toen er zich reeds zo'n vijfduizend lang van het vaderland zou zijn. betogers op het plein voor het paleis Maar dat was het volgens hemzelf hadden verzameld, stormde er op dat moment nog niet. Wel beloof- schietend een. vijftiental soldaten de hij nadrukkelijk dat hij geen vanuit de paleistuin naar buiten, bloed zou vergieten om aan de Plotseling klonken er ook vanuit macht te blijven. Via radio en televi- andere hoeken salvo's van automa- sie heeft de generaal vannacht zijn tische geweren, waarna de menigte manschappen opgeroepen om het in paniek raakte. Het leger deed een hoofd koel te houden en zich niet te inval in het hoofdkwartier van de laten provoceren. christen-democratische partij, De dood, maandagnacht, van een waarbij drie partijleden zouden zijn 11-jarig meisje in de provinciestad Petit-Goave bracht deze week de toch al gespannen situatie in Haïti tot ontploffing. Het meisje werd, staand op een balkon, gedood toen Washington geeft soldaten in de lucht schoten om een meer signalen dat demonstratie van studenten uiteen te jagen. Verontwaardigd herhaalden vak bonden, massa-organisaties en elf van de belangrijkste politieke par tijen hun eis dat Avril moest aftre den. "Zijn regering is een publiek gevaar", aldus een gezamenlijke verklaring. De sinds 18 maanden Drugs De Verenigde Staten zijn van plan extra oorlogsschepen en vliegtui gen in het Caribisch gebied in te zet ten om drugs uit Zuid-Amerika te kunnen onderscheppen. Ook zal bij deze nieuwe grote actie tegen ver dovende middelen de surveillance met radar in het Caribisch gebied en de Golf van Mexico worden uitge breid. zo hebben Amerikaanse de fensie-functionarissen gisteren ge zegd. Bulgarije In de Bulgaarse hoofdstad Sofia zijn gisteravond rond 45.000 men sen de straat opgegaan die protes teerden tegen de communistische partij en leuzen schreeuwden als "Onmiddellijk democratie", zo heb ben journalisten ter plaatse gemeld. De manifestatie werd georgani seerd door de Democratische partij, die deel uitmaakt van dé Unie van Democratische Krachten waarin de belangrijkste oppositiegroepen ver enigd zijn. Volgens de voorzitter van de partij, Svetoslav Houbenov, telt de partij zo'n 30.000 leden. Roemenië De voorlopige regering van Roeme nië heeft gisteren een wetsontwerp voor presidents- en parlementsver kiezingen aangenomen. Het ont werp dat vandaag wordt voorgelegd aan het overgangsparlement voor ziet in directe -verkiezingen van het staatshoofd en geeft iedere Roe meen vanaf 18 jaar stemrecht. De wet is de leidraad voor de eerste, vrije verkiezingen die op 20 mei zul len worden gehouden. Oorlogsmisdaden De Britse regering heeft gisteren een wetsvoorstel ingediend dat de weg moet vrijmaken voor de vervol ging van drie bejaarde immigranten uit Oost-Europa, die worden ver dacht van oorlogsmisdaden. Rege ringsfunctionarissen zeiden te ho pen dat de zogeheten War Crimes Bill (Wet op Oorlogsmisdaden) nog voor de zomer door het parlement wordt aanvaard. In dat geval zou te gen het eind van dit jaar het eerste proces tegen een Britse oorlogsmis dadiger van start kunnen gaan. De namen van de drie van oorlogsmis daden verdachte bejaarden werden door de onderzoekscommissie van de regering geheim gehouden. Albanië Albanië heeft Italië laten weten dat het bereid is deel te nemen aan de Conferentie voor Vrede en Samen werking in Europa (CVSE). Dit heeft een' Italiaanse regerings woordvoerder woensdag gezegd. Hij meldde ook dat VN-secretaris- generaal Javier Perez de Cuellar Al banië op 11 en 12 mei aandoet tij dens zijn rondreis door Oost-Euro pa. Daarbij zal hij ook Tsjechoslo- wakije en Hongarije bezoeken, al dus VN-bronnen. mishandeld. Inmiddels heeft ook een aantal vooraanstaande industriëlen zich zijn vertrek uitgesproken. ens steeds Avril liever kwijt dan rijk is. President Bush sprak in een rede in Virginia de hoop uit dat Avril snel ten val komt. De oppositie wil dat de generaal wordt vervangen door een lid van het Hooggerechtshof. Deze moet vervolgens het volgende maand be ginnende verkiezingsproces, dat in oktober een gekozen president moet opleveren, in goede banen lei den. Mocht Avril zijn poot stijf hou den, dan is geen van de vooraan staande politici bereid om aan ver kiezingen deel te nemen. BOGOTA - De Colombiaanse guerrillabeweging M-19 heeft na zestien jaar strijd in een akkoord met de regering de wapens neergelegd en aange kondigd dat de 800 leden van de groep zullen terugkeren naar hun civiele bestaan. De Beweging van de 19de April, kortweg M-19 genoemdis de eer ste Colombiaanse verzetsgroep die de strijd staakt in het kader van een in ternationale bemiddeling door afgevaardigden van de Socialistische In ternationale en het Vaticaan. Tijdens een korte plechtigheid in het stadje Santo Domingo in het zuidelijke bergland was M-19-leider Carlos Pizarro (foto) de eerste die zijn wapens overdroeg aan de bemiddelingscommissie, die onder leiding staat van de Venezolaanse generaal Uscategui. Pizarro kan nu zondag bij de gemeentelijke verkiezingen in Bogota als kandidaat meedingen naar de post van burgemeester. Bij de onderhandelingen met de regering van president Barco, die ruim een jaar geleden begonnen, heeft Pizarro bedongen dat zijn 800 strijders na hun wapenoverdracht niet wor den vervolgd. Zijn guerrillabeweging zal worden omgevormd tot een lega le, politieke partij, die zich voortaan wil inzetten voor de vrede. (foto afp> LONDEN/ISLAMABAD/NEW DELHI (Rtr/DPA/AFP) - De Sovjet- Unie stuurt, na de mislukte couppo ging tegen de Afghaanse leider Na- jibullah, wapens naar de hoofdstad Kabul. Dat heeft de Britse staats omroep BBC gisteren meegedeeld. President Najibullah maakte giste ren bekend dat bij de couppoging 25 doden en 150 gewonden zijn ge vallen. Volgens de BBC-correspondent begonnen de Sovjets met de wapen- vluchten nadat het vliegveld bij Ka- bul weer was opengesteld. Hij meldde tevens dat de situatie in Ka- bul rustig was, maar tanks bleven geposteerd rond de belangrijkste regeringsgebouwen en militaire in stallaties. In de buurt van de steden Jalalabad en Khost zou de strijd echter weer opgelaaid zijn. Radio Moskou meldde na berich ten van het Indiase persbureau UNI dat loyale regeringstroepen de grootste Afghaanse luchtmachtba sis Bagram heroverd hadden. De leider van de couppoging, oud-minister van defensie generaal Shanawaz Tanai, heeft gisteren op nieuw legereenheden opgeroepen hem te steunen in zijn strijd tegen president Najibullah. "De strijd is nog niet voorbij", zo meldde een bandopname die het persbureau Midia van het islamitische verzet in het Pakistaanse Peshawar ontving. "Najibullah en zijn dictatuur zullen vallen. Daarvoor en voor de natio nale eenheid zijn wij de strijd be gonnen", aldus het bericht. Volgens Pakistaanse diplomaten hoeft er niet aan de echtheid van de band te worden getwijfeld. Najibullah zelf verblijft volgens het Pakistaanse ministerie van buitenlandse zaken in Kabul een ambassade van een land dat hem welgezind is. Een woordvoerder van het Pakis taanse ministerie wees beschuldi gingen als zou Pakistan de couppo ging van Tanai hebben gesteund als "ongegrond en vals" van de hand. Islamabad bevestigde wel berich ten dat Tanai en vertegenwoordi gers van de mujaheddin elkaar voor overleg bij de Pakistaans-Afghaan- se grens hebben ontmoet. De Pakis taanse krant Frontier Post meldde daarentegen dat Tanai de nacht had doorgebracht in de Balahisar-kazer- ne in Peshawar om daarna naar Af ghanistan terug te keren. Najibullah heeft vijf leden van de hoge raad ontslagen omdat zij be trokken waren bij de mislukte coup van dinsdag, zo berichtte radio Ka- bul in een uitzending die werd op gevangen in Islamabad. Najibullah ontsloeg gisteren generaal Shah Nawaz Tanai. die dinsdag al zijn functie van minister van defensie verloor, minister Nazar Moham mad, de hoge partijfunctionarissen Niaz Mohammad Mahmand en Mir Saheb Karwak en generaal Abdul Qadar Aqa. Slovenië verklaart zich economisch onafhankelijk BELGRADO (AP) - De liberale Joe goslavische republiek Slovenie heeft gisteren de economische onaf hankelijkheid over zichzelf uitge roepen. Dat meldde het Joegoslavi sche staatspersbureau Tanjug. Het Sloveense parlement gaf een ver klaring uit waarin stond dat de re publiek Slovenie onafhankelijk "maatregelen die de economische zelfbescherming dienen" zal ne men. "ongeacht de verplichtingen die de federale wetgeving oplegt". Het parlement heeft ook besloten niet tegemoet te komen aan dat deel van de Financiële verplichtingen die Slovenië heeft tegenover de federa tie, die ten goede zullen komen aan de republiek Servië en de provincie Kosovo, die administratief onder deel is van Servie. Servië verbrak afgelopen decem ber alle officiële banden en handels banden met Slovenie, nadat de au toriteiten in de noordelijke repu bliek een demonstratie van Serviers tegen de Sloveense regering had den verboden. Servie beschuldigt Slovenië van separatistische neigin gen en verdediging van de eigen be langen ten koste van die van de fe deratie. Slovenië op haar beurt zegt dat het conservatieve Servië pro beert de Joegoslavische federatie in politiek en economisch opzicht te overheersen. De Joegoslavische premier Ante Markovic heeft gisteren een een daags bezoek aan de Europese Commissie in Brusssel afgesloten, zonder enige toezegging te hebben gekregen voor economische hulp aan zijn land. In november vroeg de Joegoslavische regering de Europe se Commissie om directe economi sche hulp ter waarde van 1.5 miljard dollar. JOHANNESBURG - Minister Vil- joen van staatkundige hervorming in Zuid-Afrika heeft het ANC er in direct van beschuldigd de hand te hebben in de recente golf van ge weld in Zuid-Afrika en de zoge naamde thuislanden. door Peter van Nuijsenburg Viljoen, een van de belangrijkste ministers in het kabinet van presi dent De Klerk, zei gisteren op een persconferentie in Kaapstad: "Be paalde groeperingen zeggen wel dat ze willen onderhandelen, maar het is duidelijk dat ze er nog niet klaar voor zijn en daarom hun toevlucht zoeken tot geweld". Zonder het ANC bij naam te noemen, stelde hij onmiskenbaar deze organisatie ver antwoordelijk voor de onlusten die de afgelopen dagen in Zuid-Afrika en de thuislanden aan tientallen mensen het leven hebben gekost. Zuidafrikaanse troepen zijn sinds woendag in staat van paraatheid ge bracht om in te grijpen in het 'onaf hankelijke' thuisland Bophuthats wana, dat de laatste dagen het to neel was van rellen en demonstra ties. Daarbij werd het aftreden van president Mangope en de hereni ging met Zuid-Afrika geëist. Ook gisteren deden zich in Bop huthatswana onlusten voor. Leger en politie-eenheden openden het vuur op betogers die samenstroom den in de hoofdstad Garankuwa. Ook werd gebruik gemaakt van zwepen en traangas om' demon stranten uiteen te drijven, aldus ooggetuigen. In het zwarte woon oord Kathlelong bij Johannesburg, vielen zeker twee doden en 70 ge wonden bij gewelddadige confron taties tussen zwarten onderling, zo berichtte het persbureau SAPA. President De Klerk en de minis ters Viljoen, Vlok (politie) en Van der Merwe (ontwikkelingshulp) spraken gisteren met de minister president van het eveneens door on lusten getroffen thuisland Gazan- kulu over hulp van de Zuidafri kaanse politie om de rust te herstel len. Eerder deze week zijn Zuidafri kaanse troepen naar het thuisland Ciskei gestuurd, waar na een staats greep op grote schaal geplunderd is. Daarbij zijn naar schatting 20 doden gevallen. In regeringskringen wordt er op- gewezen dat de onlusten sinds de le galisering van het ANC en de vrijla ting van ANC-leider Nelson Mande- la in omvang zijn toegenomen. Vol gens deze visie zou het ANC er op uit zijn de zwarte woonoorden en thuislanden onbestuurbaar te ma ken. Dit wordt echter bestreden door waarnemers ter plekke. Hoewel zeer vele demonstranten zich tooien met de ANC-kleuren, geel, zwart en groen, betekent dat niet automa tisch dat het ANC de rellen or kestreert, aldus deze zegslieden. Ook een woordvoerder van het ANC in de Zambiase hoofdstad Lusaka heeft de beschuldiging dat de beweging de onlusten organi seert van de hand gewezen. De aanhoudende ongeregeldhe den dreigen de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel in Zuid-Afrika te vertragen. Het ANC wil pas onderhandelen, als de rege ring de noodtoestand opheft. Preto ria heeft echter duidelijk gemaakt dat daar geen sprake van kan zijn zolang de huidige golf van geweld voortduurt. BAYRUT (Rtr) - Na weken zware strijd tussen rivaliserende strijd machten in de christelijke enclave in Libanon waarbij meer dan 800 doden vielen, heeft de maronitische generaal Michel Aoun toegegeven dat de oorlog een fout was. In een interview verklaarde hij volgens het dagblad an-Nahar over de oorlog tussen zijn troepen en de christelij ke Falangistische militie: "De oor log in (het christelijke) Oost-Bayrut is beslist voorbij...Het is gebleken dat geweld niet tot een oplossing leidt..Er zal ook geen oorlog meer worden gevoerd tussen Oost-Bay- rut en (het door islamieten bewoon de) West-Bayrut". In het interview zegt Aoun, op wie zware druk is uitgeoefend door met name Frankrijk en het Vati caan. dat "wij hebben besloten dat er in dit gebied en heel Libanon geen overwinnaars en geen over wonnenen zullen zijn maar alleen het Libanese volk". De felle strijd tussen de christelij ke militie en Aouns legertroepen in de enclave, waarbij in het stadsdeel zware wapens als artillerie, tanks en raketten werden ingezet, brak eind januari uit nadat Aoun, die ruim 12.000 manschappen leidt, de Falangistische militie opdracht gaf haar 10.000 man troepen te ontwa penen en in te lijven bij Aoun. De burgerbevolking, die de meeste tijd doorbracht in de schuilkelders, was het grootste slachtoffer van de ge vechten. Aouns campagne had te maken met zijn zelf verklaarde doel: de ruim 30.000 man troepen van Syrië uit Libanon te verdrijven. Daartoe voerde hij vorig jaar zes maanden oorlog, met even weinig politiek en militair/strategisch resultaat en ook veel slachtoffers. De generaal ver klaarde tegen an-Nahar bereid te zijn tot besprekingen met al zijn ri valen in Libanon, ook met Syrié en de door Damascus gesteunde Liba nese president Elias Hrawi. Oppositie-leider DDR blijkt oud- informant Stasi OOST-BERLIJN (Rtr/AFP) Wolfgang Schnur, de voorzitter van de Oostduitse oppositiepartij Democratisch Ontwaken (DA), is gisteren inge stort en met hartklachten opgeno men in een ziekenhuis nadat officië le onderzoekers hem ervan beschul digd hadden dat hij een informant van de gehate Oostduiste veilig heidspolitie (Stasi) was geweest. Schnur, een voormalig dissidente advocaat met de ambitie na de ver kiezingen van 18 maart in de DDR wellicht premier te worden, ontken de dat hij jarenlang heeft samenge werkt met de Stasi. De DA-leiding van de DA heeft die ontkenning aanvaard. Een onderzoekscommissie in Rostock, waar de oppositieleider vandaan komt. meldde de DA-lei ding begin deze week dat zi j docu menten had gevonden waaruit bleek dat Schnur informatie had doorgegeven aan de Stasi. Voor zijn werk zou hij meerdere onderschei dingen hebben gekregen. Vermoe delijk volgt geen rechtszaak volgen, omdat samenwerken met de Stasi niet strafbaar is gesteld. Bush sprak met nep-Rafsanj ani WASHINGTON (AP) - Presi dent Bush heeft verleden maand een telefoongesprek over de gijzelaars in Libanon ge voerd met een man die zich val selijk uitgaf voor de Iraanse pre sident Rafsanjani, heeft het Wit te Huis gisteren laten weten. Presidentieel woordvoerder Fit- zwater zei niet te weten wie de man is die voor Rafsanjani speelde en wilde ook niet ont hullen hoe men erachter was ge komen dat het om een grappen-' maker ging en wat Bush en 'Raf sanjani' hebben besproken. Volgens Fitzwater werd Bush verleden maand gebeld door ie mand die zei een Iraanse rege ringsfunctionaris te zijn en dat Rafsanjani een gesprek wilde met Bush over de Amerikaanse gijzelaars in Libanon. "Armen zijn nooit vrij. ze worden al tijd vernederd en uitgebuit door an dere landen". Die uitspraak van de Iraanse president Hashemi Rafsan jani vorig jaar is wellicht de sleutel tot het nu waarschijnlijk toch echt zijn ontknoping naderende gijze lingsdrama in Libanon. Deze week kondigde de regeringsgezinde Te heran Times aan dat 1990 voor de zeventien westerse gijzelaars in Li banon "het laatste jaar van gevan genschap" wordt, Rafsanjani zelf voegde daar woensdag aan toe dat "een oplossing nabij is", door Sjaak Smakman Beiden lieten wijselijk harde uit spraken na, want ook bij behoed zaam manoeuvreren is er maar heel weinig nodig om de positieve ont wikkelingen weer ongedaan te ma ken. De gematigde Rafsanjani moet terdege rekening houden met de nog altijd zeer machtige fundamen talistische stromingen in, maar ze ker ook buiten Iran. Een aanwijzing voor de klaarblij kelijke vaart die Teheran nu achter een oplossing van het Libanese gij zelingsdrama wil zetten, kwam en kele weken geleden. Toen kwam de geestelijk leider van de sji'itische moslims in Libanon, sjeik Moham med Hussein Fadlallah, terug van een bezoek aan Teheran met de op roep om de gijzelaars vrij te laten. Vorige week meldden bronnen in Bayrut zelfs dat de Amerikaan Ter ry Anderson wellicht zal vrijkomen op 16 maart, de datum waarop hij precies vijf jaar geleden werd ont voerd. Rafsanjani heeft echter nog wel wat zendingswerk te verrichten. Niet voor niets stuurde de pro- Iraanse islamitische 'Organisatie voor Revolutionaire Gerechtigheid' als antwoord op Rafsanjani's uitla tingen direct een verklaring rond dat ze "geen enkele neiging" heeft Rafsanjani: nog veel zendingswerk nodig in gijzelaarskwestie. oiVi Joseph Cicippio en Edward Tra cy, hun twee Amerikaanse gijze laars, vrij te laten. Een Iraanse di plomaat noemde deze week een ter mijn van ten minste vijf tot zes maanden tot de eerste vrijlating, waarbij de Amerikanen als laatsten aan de beurt zijn. Pragmatisch Maar de veranderingen in het kli maat zijn opmerkelijk. Ronald Reagan en de Iraanse leider ayatol lah Khomeiny waren ideologische fanaten, Bush en Rafsanjani zijn veel pragmatischer. Ze hebben het afgelopen jaar elkaar afgetast en hier en daar wat stapjes voorwaarts gedaan. Bush gaf bijvoorbeeld een aantal bevroren Iraanse tegoeden in de VS vrij, waarop Iran reageerde met de verklaring dat het bereid was "op humanitaire gronden sa men te werken". De Amerikaanse president hield ook het hoofd koel na de executie van kolonel William Higgins en het dreigement om Ci cippio en Waite te executeren als vergelding voor de ontvoering door Israël van Hezbollah-leider sjeik Abdel Karim Obeid afgelopen zo- Hij stuurde wel marineschepen richting Libanon, maar tot bombar dementen of beschietingen (zoals tegen Libië door zijn voorganger Reagan) kwam het niet. Ook van di recte actie tegen Iran zag de Ameri kaanse president af, onder meer om de positie van Rafsanjani niet in ge vaar te brengen. Na bijna een jaar van indirecte on derhandelingen zouden beide par tijen een paar weken gelederïklirect in Genëve met elkaar hebben ge praat. al ontkenden ze dat onmid dellijk. Bush deed het bericht af als "belachelijk", maar voegde er aan toe dat "als gesprekken in Genëve of andere contacten kunnen bijdra gen aan de vrijlating van de gijzè- laars, ik die niet zal nalaten". Oorlogseconomie Terwijl het westen vooral een hu manitair belang heeft bij de vrijla ting van de gijzelaars, beginnen de zeventien voor Rafsanjani een steeds groter blok aan het been te worden. Ze vormen een barrière op de weg naar een herstel van het door de Golfoorlog volkomen tot de bedelstaf gebrachte Iran. Volgens het lopende vijfjarenplan is om de schade enigszins te herstellen in die periode 70 tot 80 miljard dollar no dig. Daarvan denkt de regering er ruim 50 te verdienen met de olie. maar is er nog geen dekking voor het restant. Om de schade echt in te lopen is volgens Iraanse schattingen onge veer 400 miljard dollar nodig. De oorlogseconomie van de afge lopen jaren heeft daarnaast een ho ge tol geëist in de vorm van een schreeuwend tekort aan consump tiegoederen en een inflatie van vele tientallen procenten. De afgelopen tijd heeft Iran wel kans gezien om hier en daar wat kredieten los te peuteren, maar die staan in geen verhouding tot de omvangrijke bui tenlandse hulp en investeringen die het land nodig heeft. Hinderpaal De westerse gijzelaars in Libanon zijn een hinderpaal voor normalise ring van de betrekkingen met het westen. Vrijlating zou niet alleen di plomatiek krediet opleveren, het zou ook bijdragen aan het voor za kelijke kredieten broodnodige imago van Iran als een redelijk poli tiek en maatschappelijk stabiel land. Rafsanjani moet echter uitkijken, want de fanatieke aanhangers van Khomeini, voor wie een gematigd optreden al snel verraad aan de re volutie betekent, zijn nog ruim schoots vertegenwoordigd irï leger, parlement, maatschappelijke in stellingen en organisaties als Hez bollah. Vandaar wellicht de ontkenning van zowel Bush als Rafsanjani dat vertegenwoordigers van beide lan den al direct met elkaar hebben ge praat, en Rafsanjani's nuancering dat hij Irans invloed wil aanwenden voor de vrijlating van de gijzelaars. Om zijn tegenstanders tegemoet te komen bepleitte hij de vrijlating on der meer met het argument dat de VS die gebruiken om een anti-mos limstemming in de wereld te kwe ken. Maar al gaat het de goede kant op. het pleit is nog lang niet gewonnen. De Nieuwzeelandse minster van buitenlandse zaken Mike Moore zei het vorige week uiterst treffend: "Er zijn krachten aan het werk om de zaak in beweging te krijgen, maar tegelijkertijd zijn er ook krachten werkzaam om die bewe ging te verhinderen". De vraag wel ke kracht het sterkst is, is nog niet beantwoord.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7