'Geluidsbandjes mogen dan dus niet meer meedraaien' INGEN s*cr Dirigent Harry van Hoof morgen bij Finale Nationale Songfestival Gert Hermien weer terug in showbusiness Dit opmerkelijke wagentje rijdt op het ogenblik door Pa rijs. Het maakt onderdeel uit van een grote campagne om de hoofdstad van Frankrijk een wat schoner aanzien te geven. In het autootje dat op een tele foon lijkt kan men klachten kwijt over vuil dat langs de openbare weg is gcignaleerd. Na 56 jaar bezorgd De Britse posterijen hebben deze kveek een briefkaart bezorgd, die ïr bijna 56 jaar over heeft gedaan Dm te bestemder plekke te arrive- •en. De 73-jarige mevrouw Doro thy Horton herkende onmiddel lijk het handschrift van haar va der, die al meer dan 40 jaar dood De kaart was gedateerd op 20 juni 19514. De Britse posterijen deelden mee dat de kaart vorige week boven water was gekomen tijdens een verbouwing in het sor- teercentrum van Stroud in West- Engeland. Gepensioneerde sor teerders herinnerden zich, dat de toen 17-jarige Dorothy Meadows inmiddels mevrouw Horton was geworden, zodat de kaart kon worden bezorgd. Edelweiss overplaatsen Edelweiss-planten uit de Zwit serse Alpen zullen naar Nieuw- Zeeland worden overgebracht en daar herplant om te ontkomen aan de gevolgen van luchtvervui ling. Zo moet de overleving van deze plantesoort worden veiligge steld. Het initiatief van de reddings actie is afkomstig van een stich ting, genaamd „Bellerive". onder leiding van prins Saddrudin Aga Khan. De edelweiss zal worden weggehaald uit de streek Saint- Bernard in het zuiden van Zwit serland. Na het uitsteken worden de planten direct naar Genève ge bracht en vandaar via Los Ange les naar Nieuw-Zeeland overge vlogen. De Nieuwzeelandse Alpen zijn, in tegenstelling tot de Alpen in Europa, nog niet door de lucht vervuiling aangetast. Weg-Engel De .Blonde van de Weg' in Brazi lië is na maanden gepakt door de politie. Met haar weelderige vor men placht zij vrachtwagencom binaties aan te houden. Eenmaal aan boord dwong zij zeker 100 chauffeurs onder bedreiging met een vuurwapen naar een verlaten plek te rijden. Daar stond een bende gereed om de chauffeur te beroven, zijn combinatie over te schilderen en te verkopen. - Gisteren ging het mis omdat de overmeesterde chauffeur, die naakt was vastgebonden aan een boom. toch de politie wist te waarschuwen. De 22-jarige blon de Amalia zei tot haar daden te zijn gekomen door liefde voor een voortvluchtige recidivist die nog tot het jaar 2.050 celstraf tegoed heeft. Kijkcijfers Veronique 'boven verwachting' HILVERSUM - De laatste kijkcijfers van de commercië le zender RTL-Veronique zijn 'boven verwachting' volgens de omroeporganisatie. Dit blijkt uit onderzoek dat in de week van 26 februari tot en met 4 maart werd gehouden, de eerste week waarin ook alle nieuwe programma's uit de Van den Ende-stal te zien wa ren. "We waren vorige week voor het eerst op volle oor logssterkte" aldus program- ma-directeur Ruud Hendriks gisteren op een persconferen tie in de Hilversumse depen dance van Veronique, waar de cijfers openbaar werden ge maakt. De Luxemburger Freddy Thy es, algemeen di recteur van RTL-Veronique, deelde mee momenteel dat zo'n 80 procent van de inkom sten aan het programmabud get opgaat. "Dat is ongekend hoog". Veronique zal een hele korte zomerprogrammering hebben en geen herhalingen uitzenden, zo werd eveneens meegedeeld. De 'Zet 'm op 4' actie is suc cesvol geweest. In november stemde nog 3,9 procent van de kabelabonnees zijn kanaal 4 op Veronique af, in december was dit al 26,6 procent. Vorige maand bleken zo'n twee mil joen Nederlandse huishou dens, 42,5 procent, Veronique op 4 te hebben gezet. Het marktaandeel van Ve ronique steeg eveneens sterk. Dit bedroeg in februari na de komst van Van den Ende van maandag tot en met zondag (18.00 - 24.00) 17,5 procent. In januari was het nog 10,8 pro cent. Volgens Ruud Hendriks kan echter pas een eerlijke vergelijking worden gemaakt, wanneer bij de berekening wordt uitgegaan van het aan tal kabel kijkers dat zijn televi sie aanzet. Wanneer men van maandag tot en met zaterdag de kabelkijkers (over 24 uur) meet, blijkt het marktaandeel van Veronique even groot als Nederland 2, namelijk 22,4 procent en 2 procent minder dan Nederland 1, dat een marktaandeel haalt van 24,5 procent. Volgens Ruud Hen driks komt dit door de zeer goed bekeken KRO-maan- dagavond en de VARA-pro- gramma's. De zondag, wan neer Veronique geen reclame uitzendt omdat het zich aan de Nederlandse reclamere gels wil houden, is op Tineke na wel een slecht bekeken dag. Veronique brengt 28 maart USSR-Nederland HILVERSUM (GPD) - De vriendschappelijke voetbalinter land Sovjetunie- Nederland zal 28 maart rechtstreeks door de commerciële tv-zender RTL Vë- ronique worden uitgezonden. Commentator is Hans Kraay. „De KNVB kan niet dwarslig gen, want we hebben de wed strijd van de Russische voetbal bond gekocht", aldus Vëroni- que-programmadirecteur Ruud Hendriks gisteren. Het zal de eer ste keer zijn, dat RTL-Veronique een wedstrijd van het Neder lands voetbalelftal rechtstreeks op tv brengt. HILVERSUM "Producenten willen alleen maar zo veel mogelijk platen en cd's verkopen. Dat is hun vak. Hebben ze een goed lied in handen dan wordt een bij dat lied passende vocalist gezocht. Vervolgens wordt de so list onder ideale technische omstandigheden in de stu dio tegen de al opgenomen muziek geplakt. Gevolg: een geheel nieuwe generatie gekunstelde zangeressen en zangers. Dat hele proces ontneemt de laatste jaren aan komende artiesten de kans ervaring op te doen en door schade en schande het vak te leren", zegt dirigent Harry van Hoof. ENSCHEDE - Gert en Hermien, na hun bekering in 1974 van het grote toneel verdwenen, maken binnenkort hun rentree in de show business. Nee. "we laten ons geloof niet los", zegt Gert Timmerman, maar "wij hebben het gevoel dat we onze fans vart toen wel erg plot seling in de kou hebben laten staan". Dit drong enige tijd geleden tot het echtpaar door toen het een op treden voor demente bejaarden verzorgde. "Ik weet niet waarom, maar ik moest 'Ik heb eerbied voor jouw grijze haren zingen'. We za gen de herkenning op de gezichten van die mensen. Nu weten we dat op die avond de basis voor ons besluit werd gelegd. We hebben er weet vreselijk veel zin in". Gert en Hermien, die in de jaren zestig enorm populair werden met nummers als 'Alle duiven op de Dam' en 'Mooi is het leven met jou', trokken zich uit de'showwereld terug nadat beiden tot beke ring kwamen nadat Hermien van een ernstige ziekte herstelde. Sindsdien hebben zij alleen in het christelijke circuit opgetreden. Maar nu komen ze terug. Gert: "We laten ons geloof niet los. We voelen ons echter op de eerste plaats nog altijd artiesten. En daarin eerste plaats nog altijd artiesten. En daarin werden we steeds meer beperkt. Beperkt door de manier waarop sommige mënsen menen dat het geloof moet worden verkondigd en uitgedragen. Het een sluit het ander immers niet uit". De de maatschappij van Fred Gaasbeek, oprichter en dirigent van het.befaamde Freddy Golden Orkest, brengt binnenkort een nieuw album van het duo uit. Gaasbeek haalde het tweetal onmiddellijk in huis, omdat hij wist dat de oude fans er nog steeds "in grote getale" zijn. "In hun gedachten zijn Gert en Hermien nooit weggeweest. Hun platen maken dat onmogelijk". de amerikamen hebben weinig belangstelling voor de omwenteling in oost- europa door Ale van Dijk Begin deze week kreeg Harry van Hoof (46) voor zijn verdien sten op het terrein van de Neder landse lichte muziek een Gou den Harp van de stichting Cona- mus uitgereikt, morgenavond di rigeert hij het Metropole Orkest tijdens de finale van het Nationa le Songfestival. Voor de meeste vocalisten biedt de nationale fi nale volgens Van Hoof vooral dit jaar "een soort vakscholing". Van Hoof, die twintig jaar gele den het songfestival-dirigeer stokje varï Dolf van der Linden overnam: "Eerst worden tegen woordig dus met aankomende vocalisten platen en cd's ge maakt en als die succes boeken mag je in zalen voor een publiek optreden. Terwijl het eigenlijk andersom zou moeten zijn". Verboden "Internationaal wordt het steeds meer ook zo ervaren. Tijdens het Eurovisie Songfestival van vorig jaar in Zwitserland is dan ook door de dirigenten afgesproken dat er voortaan geen geluids bandjes meer mee mogen draai en. Het werd elk jaar erger. Het is met ingang van het 35-ste Euro visie Songfestival op 5 mei in Za greb voortaan weer geheel ver boden te play-backen. Het verschijnsel was in het verleden heel langzaam ooglui kend toegestaan met het orkest een bandje mee te laten draaien om groepen met afwijkende in strumenten zo goed mogelijk op het live spelende orkest af te stemmen. Maar met die nieuwe synthesisers van tegenwoordig kunnen ze halve orkesten op de band laten meespelen." Maar is het niet tegen alle nieu we festivalprincipes dat de twee nationale voorrondes dit jaar in Hilversum het orkest op de ge luidsband liet horen? Van Hoof: "Dat was een facili taire kwestie. We kregen eenvou dig geen studio toegewezen waar ook het orkest nog in kon. De muziek van de liedjes hebben we dus met het Metropole Orkest eerst in de VARA-muziekstudio op de band gezet. Tijdens de na tionale finale worden de vocalis ten echt voor de leeuwen gewor pen. Dan staan ze in het Haagse Congrescentrum voor het orkest en publiek in een grote zaal. Mu- zikaal-technisch zal het kwalita tief minder klinken maar daar staat meer sfeer tegenover. En ër staat niets meer op de band. Ie dereen heeft gelijke kansen". Zijn er geen protesten tegen de nieuwe gang van zaken binnen gekomen? Van Hoof: "Ik verwachtte veel tegenwerking, maar dat is hon derd percent meegevallen. Men ziet kennelijk in, dat het goed is voor de artiesten zelf eens één keer per jaar live en niet play back voor tv op te treden". Zien de kijkers Van Hoof weer zonder koptelefoon voor het or kest staan nu er geen muziek- bandje meedraait? Van Hoof: "Die koptelefoon was in het verleden voor een diri gent vooral nodig als de solist op grote afstand van het orkest stond. Dus in anderssoortige shows zie je me nog wel dat ding opzetten. Maar de techniek is nu zover ontwikkeld dat we een mo nitor vlak voor ons hebben. Je ziet de vocalist dus vlak voor je". Betreurt u het dat niet meer er varen sterren aan de finale mee doen? in Hoof: "Er ontstaat zangeressen". generatie gekunstelde Van Hoof: "Het is onzin te be weren, dat het een carrière kan schaden. Cliff Richard heeft drie keer meegedaan en een lagere eind-klassering heeft hem nooit populariteit gekost. Welnee, ie dere vocalist zou graag mee moe ten willen doen. Als je goed bent kan je niet af gaan". (Zaterdag, Nederland 3, Lenny Kravitz in Utrecht, Voüenweider in Amsterdam UTRECHT (ANP) - De pop musicus Lenny Kravitz, die vooral bekendheid geniet door zijn nummer "Let love rule", doet tijdens een Europese tournee op 4 mei ons land aan. Hij treedt dan op in Muizek- centrum Vredenburg te Utrecht. terdag. Andreas Vollenweider, die de harp heeft geïntegreerd in jazz- en popmuziek, treedt op 7 mei op in "Carré" in Amster dam. Ook voor dit concert be gint de voorverkoop zaterdag.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26