Een attractie in mannenland Timman vergist zich en krijgt een tik mee S"'ÏTV Kattenberg slaat vier klassen over Handbalploeg Sovjetunie naar de finale Schakers van LSG glijden uit Rominger gooit de beuk er meteen in Analyse openingspartij DS 79 stelt vrouwelijke manager aan VRIJDAG 9 MAART 1990 mmsssaam. Van Abbenes naar FC Lisse LEIDEN - Eric Kattenberg, linksbuiten van eersteklasser FC Lis- se, is te verstaan gegeven dat hij zich wat minder op de training moet laten zien. Terwijl de meeste trainers hun spelers smeken om eens wat vaker te komen op doordeweekse avonden, heeft coach Wim Eilander zijn 24-jarige linksbuiten gevraagd om op gezette tij den maar eens weg te blijven. Zijn zejes i beetje zat bij Lis- "Nee, maar het gaat allemaal een beetje te snel met me. Vorig jaar speelde ik nog bij Abbenes in de af deling. Nu sta ik opeens vier klas- i hoger en train ik drie keer per ik vanaf mijn jeugd heb gezeten. Trainen was er vaak niet bij. Abbe nes had altijd trainers van buitenaf en daar zag ik het nooit in zitten. Vo rig jaar werd mijn vader (Karei Kat tenberg, red.) trainer van het eerste. Vanaf dat moment ben ik fanatieker gaan trainen. Mijn vader heeft week. In de onderafdeling sloeg ik dus écht verstand van. Ik scoorde nog wel eens een training over dus ook aan de lopende band. Volgens de overgang is in dat opzicht erg mij héb ik er zo'n 20 of 30 inge- groot. Vandaar dat Wim Eilander schopt. Aan het einde van het sei- heeft gezegd dat ik even gas terug zoen klapte mijn long dicht na een moet nemen. Hij heeft wel gelijk. Ik wedstrijd, zodat ik de laatste duels moet me niet over de kop jagen" Hoe komt een speler uit de afde ling zomaar in het eerste team van een eersteklasser? "Het is vreemd gelopen. Een paar jaar geledeh stond ik nog een beetje laatste man te spelen in het tweede of derde van Abbenes, de club waar BRATISLAVA (SID) - De handbal perfectionisten uit de Sovjetunie hebben zich zeventien maanden na de Olympische zege in Seoul ge plaatst voor de finale van het we reldkampioenschap door een over winning met 37-28 op Spanje. De fi nale van morgen gaat tegen Zwe den, dat in de laatste wedstrijd van de hoofdronde verrassend met 19- 20 van Roemenië verloor. Anatoli Jevtoesjenko, coach van de Russen, experimenteerde in de laatste groepswedstrijd volop. Doelman Andre Lavrov en de vleu gelspelers Konstantin Sjarovarov en Alexander Karsjakevitsj kregen vrijaf. Nadat de DDR zich door de over winning op Spanje had verzekerd van deelname aan de eerstkomende zomerspelen, was bij de Oostduit sers de inspiratie verdwenen. In de laatste wedstrijd verloren zij met 17- 19 van IJsland. Titelhouder Joego slavië verloor tweemaal en speelt om de derde plaats tegen Roeme- LEIDEN - Terwijl de schakers van het Leidse Philidor zich via winst op derdeklasser Caissa van deelna me aan de derde ronde in de lande lijke bekerstrijd verzekerden, gle den de lotgenoten van LSG onder uit tegen eersteklasser TAL. Phili dor bleef daarmee in de bekercom petitie als laatste Leidse vertegen woordiger over. Het treffen tussen TAL en LSG, op papier overigens vrijwel gelijk waardige opponenten, eindigde in een onnodige slipper van de Parle- ment-bewoners. Lange tijd had het Leidse viertal de match in Amster dam namelijk goed onder controle en lag de winst in het verschiet. Cle mens zette daarbij in 'no-time' op ponent Scholten aan de kant. ter wijl Tom Wiley al snel e'en stuk won van Webbink. Omdat Leon Konings en Theun van der Vorm uit de ope ning licht voordeel bereikten, leek de wedstrijd voor de gasten niet stuk te kunnen. Het begin van de Leidse ellende voltrok zich toen Wi- ley onverwachts alsnog in de pro blemen geraakte en in grote tijd nood zelfs verloor. Een ontwikke ling die teamgenoten Konings en Van der Vorm noopte om de nodige risico's te nemen. Die gok pakte echter verkeerd uit. Leon Konings moest het afslaan van een remise aanbod uiteindelijk met een nul be kopen, waarna Theun van der Vorm slechts kon pogen ijzer met handen te breken en eveneens de mist in ging: 3-1 voor TAL. Philidor had weinig moeite met Caissa: 3-1 winst. Joop Piket snoep te De l'Eglise vlotjes een stuk af en tekende als eerste een winstpunt aan. Een voorbeeld dat werd ge-, volgd door Piet Bakker, die in bete re stelling tijdnood van Van 't Kaar hardhandig afstrafte. Meer proble men hadden de broers Nico en Hans Kuijf. Nico slaagde er tegen Daan Smit niet in om een winstweg te vinden en moest ondanks voordeel genoegen nemen met een "punten- deling. Hans Kuijf geraakte tegen Kohier zelfs in moeilijkheden, maar zag de Amsterdammer tot zijn op luchting middels het geven van eeu wig schaak op safe spelen, t de 3-1 zege een feit was. KUALA LUMPUR (GPD) Wat de grootmeesters gisteren ook in de analyses suggereerden, de conclusie was unaniem: Jan Timman heeft met zijn ingewikkelde Spaanse variant een grote blunder begaan in de openingspartij tegen Anatoli Karpov. Lijkbleek gaf de Amsterdammer al na 36 zetten op. De nederlaag, met alle mentale gevolgen van dien, was zichtbaar aangekomen. Timman had zich de opening van de finale van het kandidatentoernooi heel wat anders voorgesteld. Het pijnlijke was dat hij dit de afgelopen dagen ook niet onder stoelen of banken had gestoken. heb gemist. Maar ze kwamen daar voor al kijken namens Lisse en wa ren blijkbaar overtuigd. Ze hebben me gevraagd en zodoende zit ik nu bij FC Lisse. En ik moet zeggen: ik heb er geen moment spijt van. Het is een ontzettend leuke groep met een goede trainer". "Nee, het valt niet mee. Maar als Eric Kattenberg'Ik moet ik er eentje in heb zitten, volgen er meer. Zeker weten. Trouwens: het morgen tegen Rijnsburgse Boys Ben jij z< maakt natuurlijk wel wat uit of je, speel. Het hangt een beetje af van de waarvan ei zoals vorig jaar, tegen een 40-jarige opstelling en eventuele blessures, rondlopen? back van ZLC staat te ballen of te gen een jonge bloedfanatieke ver- ln het begin van het seizoen stond dediger in de eerste klasse. Het gaat ik meteen in de basis, maar dat had "Absoluut niet. Ik ben stijf rechts allemaal niet zo gemakkelijk meer ook een beetje te maken met blessu- en kan de bal maar net voorkrijgen regevallen. Vorige week was ik ge- met mijn linkerbeen. Schieten met y nxoeite om je basisplaats te schorst en zoals gezegd wil Eilander links is al helemaal niks. Meestal i,beetje rustiger aandoen met kap ik de bal lekker voor mijn rech- Ja, het is nog maar de vraag of ik bank", dus misschien begin ik op de ter", ROB VAN DER ZANDEN MAIORI (GPD) - Profwielrenners gaan in de regel niet gelijk volop in de slag. Zeker in Italië niet, waar het -'piano, piano' veelvuldig te horen is als het peloton wat al te voortvarend van start gaat. De Zwitser Tony Ro minger had gisteren geen boodschap aan deze stilzwijgende gedragscode. Hij gooide er in de eerste echte etappe van de Tirreno-Adriatico meteen de beuk in en reed het 'hele spel' volledig overhoop. Solo bereikte hij de eindstreep in de aangenaam warme badplaats Maiori, waar proloog winnaar John Talen zijn blauwe leiderstrui na een dag al weer kon inleveren. In de gevaarlijkste buurt van Europa. Quartier Latin in Marseille, liet Adje Wijnands zich gisteren ber oven. De dader was Adriano Baffi. De Italiaanse rassprinter kaapte de eerste plaats in de vijfde etappe van Parijs-Nice voor de neus van de Limburger weg. De Ier Roche blijt leider in het algemeen klassement. Op de derde dag van de Ronde van Murcia is Jelle Nijdam tot ieders verrassing uit de leiderstrui gereden door de Noor Atle Pedersen. Dit gebeurde in het tweede deel van de derde etappe, een ploegentijdrit over 26 kilometer. Voordien had Nijdam in het 138 kilometer lange eerste deel nog de sprint aangetrokken voor een nieuwe overwinning van Tom Cordes. In de ploegentijdrit eindigde Nijdam met de Buckler-ploeg op een teleurstellende vierde plaats, veertien seconden na het Spaanse Once, negen tellen na PDM met Pedersen, dat de tweede plaats opeiste. De Noor deelt in het klassement de eerste plaats met zijn Nederlandse ploeggenoot John van den Akker. De Nederlander gleed onderuit bij zijn 18e zet, toen hij zijn paard naar veld h4 dirigeerde. „Een nieuwig heid van Jan", concludeerde een Nederlandse schaakexpert. „Dat is nog nooit eerder op het bord ge bracht". In de perskamer van het auditori um van het stadhuis van Kuala Lumpur waren de grootmeesters al direct druk bezig met de analyse van de zet. Er heerste grote opwin ding, vooral onder de Nederlandse meesters. Internationaal schaak meester Gert Ligterink: „Jan heeft zich in de nesten gewerkt". Groot meester Hans Ree: „Die zet is niet goed doordacht". Anderen gewaag den zelfs van 'een blunder van de eerste orde'. De stukken vlogen over het bord bij de reconstructies van de zetten. Gert Ligterink dacht eerst aan een uiterst geraffineerde en zeer doordachte manoeuvre van Timman, maar na al zijn analyses moest hij toch bekennen, dat 'Jan zich lelijk had vergist'. Hans Ree, zijn collega's Rogers uit Engeland en Eugenie Torre uit de Filipijnen, konden ook niets meer maken van deze Spaanse variant, waarvan de uitvinder, Zaitsev, in de zaal zat. Hij maakt deel uit van het begeleidings team van Karpov. Verrast Jan Timman had Karpov wèl ver rast met zijn zet. De Rus staarde met het hoofd in de handen 15 minuten lang naar de stelling voordat hij er een antwoord op vond. De zeven voudige Nederlandse schaakkam pioen blaakte op dat moment van zelfvertrouwen. Bij de eerste tien zetten verdween hij haastig achter de coulissen. Maar nadat hij de inge wikkelde variant op het bord had gezet, wandelde Timman met vaste tred heen en weer op het podium en keek zelfs naar het publiek in de ru moerige zaal. Ondanks het verlichte bord 'Stilte' heerste daar een grote bedrijvigheid. Mensen liepen in en uit, kinderen renden elkaar achter na en baby's huilden. Een arena, een schaakmatch onwaardig. De organisatie liep dan ook niet bepaald op rolletjes. De jongens die de zetten van de spelers op het grote demonstratiebord moesten tonen, konden het tempo - vooral in de be ginfase - niet bijbenen. De stukken zaten schots en scheef op het bord geïrriteerd, omdat de zetten oordeel de Engelse groot- i Timman en Karpov r niet regelmatig werden aangevoerd, meester Rogers, die onlangs nog de ook onvoldoende schaak- open Nederlandse schaakkam- de grootmeesters om pioenshappen op zijn naam bracht. „Elke keer wanneer hij de kans kreeg om remise te spelen, gooide hij de vlam in de pan, waarmee hij in grote tijdnood raakte", aldus onder de schaakexpert Henny Malianka. „Timman heeft deze nederlaag aan zichzelf te wijten. Hij heeft onnodig verloren". borden v de zetten te spelen, Verbazing Stomme verbazing w grootmeesters toen tijdens de lyse bleek dat Timman tot twee maal toe een remise had weggege- Wit: J. H. Timman - Zwart: A. Kar pov le matchpartij, Kuala Lumpur 1990. Spaanse Partij. Gesloten Variant. I.e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. La4 Pf6 5. 0-0 Le7 6. Tel b5 7. Lb3 d6 8. c3 0-0 9. h3 Lb7 10. d4 Te8 Deze zwarte opstelling is door Zaitsev, één van de secondanten van Karpov, in praktijk gebracht. 11. Pbd2 Na 11. Pg5 Tf8 kan wit met 12. Pf3 Te8 op remise aansturen, maar hij kan ook scherp met 12. f4 voortzet ten. 11...LJ8 12. a4 Enige jaren geleden ging een par tij tussen Timman en Karpov ver der met 12. a3 en wel in Bugojno 1986. Deze partij eindigde na harde strijd in remise. 12...H6 13. Lc2 exd4 Een rustiger methode is 13...Tb8, zoals Karpov in Tilburg 1986 tegen Timman speelde. Ook 13...Ld7 kan in aanmerking komen. 14. cxd4 Pb4 15. Lbl bxa4 Dit nemen kan Timman toch met verrast hebben, want zo speelde Karpov het vorig jaar in het Spaan se Linares tegen zijn jonge landge noot Ivanchuk. Veel scherper is 15...c5 16. d5 Pd7 17. Ta3 c4 18. Pd4. 16. Txa4 a5 17. Ta3 Ta6 Beide spelers brengen hun dame toren via de flank in het gevecht. DORDRECHT De voetballers van DS'79 speelden het af gelopen weekeinde voor welgeteld 287 toeschouwers tegen Telstar, maar zelden kreeg de zieltogende club zó veel pu bliciteit. Die aandacht dankte het onderdeurtje van de eer ste divisie aan de aanstelling van een vrouwelijke commer cieel manager. Een vrouw in mannenland is een attractie van de eerste orde, zo blijkt. De eerste dagen van haar éénjarig dienstverband moet Margo Gerrits (35) de verslaggevers en fotografen van zich af meppen. Zou ze op alle verzoeken ingaan, dan poseert ze van 's morgens vroeg tot 's avonds laat voor de meest uiteenlopende bladen. "Eén per dag", heeft ze zich zelf voorgenomen, "anders kom ik aan mijn eigen werk niet meer toe.' Het is echt een gekkenhuis". Voor 'Opzij' heeft ze eveneens een uur ingeruimd, dat kon er nog nét bij. Maar op voorhand meldt Margo Gerrits dat het feministische maandblad geen klaagzang uit haar mond zal kunnen optekenen. "Mis schien verwacht die verslaggëefster dat ik ga afgeven op de voetballerij. Dat ik zal zeggen dat het een vrouw onvriendelijk wereldje is. Maar ik heb daar nog niets van gemerkt, ie dereen reageert positief op mijn aanwezigheid. Bovendien ben ik al les behalve een feministe. Was ik dat wèl, dan had ik nooit aan deze job moeten beginnen". Terughoudendheid De voetbalwereld kan dus opge lucht ademhalen... Want al heeft Margo Gerrits van enige terughou dendheid niets gemerkt, in het typi sche macho-cultuurtje wordt vooral Grasshoppers gaat kansloos ten onder Skyboxen óver in plaats van mét vrouwen ge sproken. Niets vervelender dan steeds te moeten uitleggen hoe de buitenspelval werkt. "Kwestie van tijd", zegt Margo Gerrits. "Ze zullen me moeten beoordelen op mijn werk. Of ik een vrouw of een man ben mag niets uitmaken. Met spel- technische zaken hou.ik me boven dien niet bezig. Ik zie heus wel wie goed speelt en wie slecht is, maar ik ben niet aangesteld om daarover mijn mening te geven". De in Groesbeek geboren Gerrits zit er wèl om de 1,2 miljoen die Kees den Braven met ingang van volgend seizoen jaarlijks in de club gaat stoppen, verantwoord te besteden. Den Braven, een vriend van SW- suikeroom Van Dijk, zit nu nog bij NAC. Hij is sinds enige tijd uitgeke ken op zijn Bredase speelgoedje en kocht daarom DS op. Den Braven wil nu ook wel eens landelijke be kendheid. Bij de nu nog zieltogende club, die in juni onder de naam Dordrecht'90 aan zijn zoveelste le ven nieuwe leven begint, is alle hoop op hem gevestigd. Een nieuwe accommodatie naar voorbeeld van John van Dijks SVV is ondanks de slechte bereikbaarheid van het sta dionnetje nog niet aan de orde. Maar heuse skyboxen en een busi nessclub komen er wèl aan de Krommedijk: ter illustratie van de ambitieuze bedoelingen. moeten beoordelen op mijn werk. Of ik Overigens is dit alles nog uit de bo vengenoemde partij Ivanchuk - Karpov bekend. Nu komt Timman met een nieuwtje. 18. Ph4 Voorbereiding of improvisatie. Men zou het eerste verwachten, maar uit het vervolg blijkt dat aller minst. Ivanchuk speelde hier 18. Ph2. 18...Pxe4 Hierna begon Timman, tot ieders verrassing, lang na te denken. Kar pov moet deze zet goed hebben be rekend. Na 18...g6 19. e5! zou wit een krachtig initiatief kunnen ontwik- 19. Pxe4 Na 19. Lxe4 is 19...Dxh4? foutief wegens 20. Lh7 maar met 19...d5 wint zwart zijn stuk met goed spel terug. 19...Lxe4 Nu zou 19...d5 fout zijn wegens 20 Pc5! Txel 22. Dxel Lxc5 22. dxc5 en zwart mag het paard niet nemen wegens mat op de onderste rij. 20. Lxe4 d5 21. Tae3 Commentator John v.d.Wiel sug gereerde hier het pionoffer 21. Lbl Txel+ 22. Dxel Dxh4 23. Te3, maar het is de vraag of wit na 23...Dxd4 24. Te8 Df6 en 25...Te6 compensatie heeft voor het geofferde materiaal. 21...Tae6 Dat betekent, dat Karpovs ambi tie verder reikt dan het halve punt. Met 21...Txe4 22. Txe4 dxe4 kon hij gemakkelijk gelijk spel bereiken. DIAGRAM Wit: Kgl, Ddl. Tel. Te3. Lel, Le4. Ph4, pi. b2. d4, f2. g2. h3. Zwart: Kg8. Dd8. Te6, Te8, Lf8, Pb4, pi. a5. c7, d5. f7, g7. h6. 22. Lg6!? Uiterst verrassend. De loperma noeuvre komt op een pionoffer neer en is bepaald niet zonder risico. Wit had ook 22. Lxd5 kunnen doen? hierna is 22...Txe3? niet goed wa gens 23. Lxf7+ Kxf7 24. Dh5+ Kg8 25. Txe3, maar na 22...Dxd5 jjfcr- 22...Dxh4 23. Txe6 Txe6 2-1. TxeS fxe6 25. Le3 Voor de geofferde pion heeft Tim man een prachtig loperpa'ar, maar grote aanvalskansen vloéien daar uit niet voort. 25...Df6 26. Dg4 Ld6 27. h4 Pc6 28. Le8 Pe7 29. Ld7 P/5 30. h5 Kf7 31. Lc8 Ke7 De zwarte positie is nu tegen brand en inbraak verzekerd en in middels dreigt Karpov met 32...Pxe3 gevolgd door 33...c5 zijn pluspion tot geldihg te brengen. 32. b3? Dit verergert de toestand. Tim man moet in tijdnood zijn geweest, want hij verwaarloost de dekking van de befaamde onderste rij. 32... c5! Nu is deze pion onkwetsbaar we gens 33...Dal en mat. Wit heeft een ventiel, maar hieruit kan de blanke monarch niet ontsnappen. 33. De2 cxd4 34. Ld2 d3' Dreigt weer dat vreselijke schaak op al. Zaterdag 10 maart waterpolowedstrijd ZIJL LGB-DOUBLE DUTY V Zwembad De Zijl Aanvang 20.00 uur u aangeboden door: GRAFISCH TEKSTBVERWERKINGSBURO 07T Joop Burghouwt Lage Rijndijk 36 - 2315 JV Leiden lil lel 071-224753 - lax 071-222056 De basketbalsters van Grasshop pers hebben gisteravond in de kam pioenspoule van de eredivisie kans loos verloren van Festo BW in Voorburg: 79-57. Door dit resultaat neemt de Katwijkse ploeg nog steeds de zesde en laatste plaats in. Aanvankelijk ging de strijd nog gelijk op (16-16). maar het gemis van guard Esther van de Bosch (voor twee weken uitgeschakeld na een operatie aan de trommelvliezen) speelde de ploeg gaandeweg de wedstrijd parten. Na een ruststand van 36-30 die nog enig perspectief bood voor Graashoppers, liepen de Voorburgers in de tweede helft dui delijk weg. Morgen speelt de Kat wijkse club opnieuw tegen koplo per Voorburg, ditmaal thuis. "Dit seizoen lukt het niet meer om die plannen in de praktijk te bren gen", zegt Margo Gerrits, "ma'ar in de loop van de volgende competitie moeten die skyboxen er staan. We bereiden het liever goed voor". Daarin is volgens haar al de politiek te herkennen van Den Braven, die zichzelf en passant tot voorzitter 'kroonde'. "Het beleid is op de lan gere termijn gericht. Den Braven is geen man die in korte tijd resultaat wil zien. Hij heeft zich voor vijfjaar aan de club verbonden. De komen de tijd ziten we dus goed". Maar ruilt hij zijn hobby na die periode in voor een nieuwe bezig heid, dan kan Dordrecht'90 dus weer opnieuw beginnen. "Dat is in derdaad het gevaar, maar we had den geen andere keuze", zegt ze. "Voor mezelf is het ook nogal onze ker. Ik heb me voor een jaar aan de club verbonden. Misschien zeggen ze straks wel: jammer, maar je hebt niet aan de eisen kunnen voldoen. Daar moet ik rekening mee houden. Ik voel het overigens niet als een druk. Ik ben gewend om freelance te werken. Voordat ik hier aan de slag ging, heb ik jaren op contract basis gewerkt". Ze groeide op in het typische voetbaldorp Groesbeek, als enig meisje in een gezin met drie jon gens. Het vermoeden dat ze haar jeugd op het veld sleet, berust ech ter op een misverstand. "Mijn "broers geven niets om voetbal. Al leen mijn vader, die sportjournalist is geweest, nam me wel eens mee. Later ging ik naar Ajax. Met DS heb ik nooit een speciale relatie gehad, al vond ik het wel leuk om hier te komen". Status Ze vindt dat dat zo moet blijven nu haar band met de club een officiële status heeft gekregen. "Naar je zin hebben is-heel belangrijk. Dat ik een vrouw ben in deze typische mannenwereld is geen enkele be lemmering. Dat ik goed functioneer is natuurlijk het belangrijkste. Ik heb al gemerkt dat men mij serieus neemt. Iemand hier heeft gezegd: als jij het niet kan, dan kan niemand het. Ik ga mezelf niet op de borst slaan hóór. Maar tot nu toe verlopen de contacten met de zakenwereld in Dordrecht heel goed. Als ik met een directeur van een bedrijf uit eten ga. ben ik gewoon iemand met wie hij zaken doet. Hem gaat het om de business en niet om die leuke juf frouw". FRED SEGAAR 35. Ddl Dh4 Plotseling komt zij kant. Het spel is uit. 36. g3 Pxg3 Wit geeft het op, want na 37. fxg3 Dxg3+ 38. Kfl Dh3+ grijpt de zwar te loper op beslissende wijze in. HANS BOUWMEESTER EUROSPORT - TV VOOR DE ECHTE SPORTFAN EUROSPORT LIVE UIT HALIFAX! WK KUNSTRIJDEN O/D SCHAATS VRIJDAG 19.00-20.30 Sportnet Tennis. 20.30-22.30 Sportnet- Update en ijshoc- 2225-22 50 Ned 2 Sport. 22.30-00.30 Sportnet Motorracen. 22.50-23.15 Did 2 Die Sport-Reportage: met o.a. Bundesligavoetbal (Homburg- Dortmund en Monchengladbach-Nurn- berg). 23.25-23.50 Did 1Sportschau. 00.15-01.05 BBC 1 WK Kunstrijden op de schaats 00.30-. Sportnet: Top Rank Boxing.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17