Polen krijgen geen werk in bollenteelt Mensen met ernstige eetstoornissen beter helpen 'De maat is vol, het moet afgelopen zijn' Kijkers meer zeggenschap over aanbod op kabel (Puft jlicutos Leidse onderzoekers willen aparte wet voor grote steden Rol pensions uitgespeeld VRIJDAG 9 MAART 1990 REGIO PAGINA 15 Schiphol gaat meer op de kleintjes letten SCHIPHOL De NV Luchtha ven Schiphol moet meer geld gaan verdienen. De jaarlijkse winst van vijftig miljoen gulden is volgens de boekhouders van de luchthaven veel te weinig om de noodzakelijke, geldverslin dende investeringen te finan cieren. Een op stapel staande reorganisatie moet de kas van Schiphol spekken. IVIaar Schiphol gaat ook meer op de kleintjes letten. Een tijdje geleden liet de luchthaven trots weten de medewerksters van de inlichtingenbalies, de receptie en de telefooncentrales in een nieuw jasje te hebben gestoken. De nieuwe uniformen bestaan uit een blauw jasje met rode krijtstreepjes, een licht écru blouse, blauwe pumps, een schoudertas, een pochette en een vlinderdasje. Wie denkt dat de afgedragen uniformen in de zak van Max te recht zijn gekomen, heeft het mis. In het jongste nummer van Raakpunten, het personeels blad van de luchthaven, worden de oude uniformen namelijk te koop aangeboden. De blazer en de rok moeten vijftien gulden per stuk opbrengen. Voor enke le paren niet gedragen schoenen wil de luchthaven vijftig gulden per paar hebben. De artikelen zijn uitsluitend te koop voor het personeel van Schiphol. Advies: aparte afdeling met 30 bedden in Ursulakliniek Wassenaar DEN HAAG De hulpverlening aan mensen met eetstoornissen schiet ernstig tekort. Huisartsen, ziekenhuizen en andere gezond heidsinstellingen hebben te weinig kennis hierover in huis waardoor veel mensen met eetstoornissen niet als zodanig worden herkend. Het aantal bedden voor echt ernstig zieke patiënten is veel te klein waar door er lange wachttijden ontstaan. Tot die conclusie komt de Provin ciale Raad voor de Volksgezond heid. De Raad heeft op verzoek van gedeputeerde staten, het dageli.iks bestuur van de provincie, onder zocht of het noodzakelijk is bij de Robert Fleury Stichting (de Ursula kliniek in Wassenaar) dertig bedden te reserveren voor mensen met ern stige eetstoornissen. Na onderzoek binnen en buiten de provincie komt de Raad tot de slotsom dat er in Zuid-Holland al leen al honderden mensen zijn met zo'n ernstige vorm van eetstoornis dat opname in een speciale kliniek noodzakelijk dan wel wenselijk zou zijn. Het aantal anorexia nervosa- patienten (extreme magerzucht) wordt geschat op 194 per jaar. Het aantal patiënten met bulimia ner- vos (extreme eetbuien) ligt met 320 een stuk hoger en het aantal obesi- tas-patiënten (vetzucht) is naar schatting 27. Een deel van de patiënten wordt nu al behandeld in de Wassenaarse Ursula-kliniek. maar een echte aparte afdeling voor mensen met eetstoornissen bestaat hier (nog) niet. Psychisch De Raad denkt dat mensen met ern stige (levensbedreigende) eetstoor nissen alleen kunnen worden ge holpen in specialistische klinieken. Opname in een ziekenhuizen waar bij alleen wordt gekeken naar de li chamelijk kanten van extreem af vallen of aankomen, blijkt geen nut te hebben. Eetstoornissen hebben altijd een psychische achtergrond en zolang deze psychische proble men niet worden opgelost heeft een lichamelijke behandeling ook geen zin. Dat pleit volgens de raad voor de aanwijzing van aparte afdelingen voor de behandeling van dergelijke patiënten. De vrouwenhulpverlening heeft zich als eerste intensief met eet stoornissen beziggehouden, niet in het minst omdat deze voornamelijk bij vrouwen optreden. Het is ook de vrouwenhulpverlening geweest die de aandacht heeft gericht op de psy- cho-sociale en maatschappelijke achtergrond van eetstoornissen. Er zijn in Nederland drie organisaties op dit gebied werkzaam: de stich ting Eetverslaving. de Anorexia- stichting en Nederlandse vereni ging Obesitas. De organisaties doen onder meer aan deskundigheidsbe vordering en directe hulpverlening (praatgroepen). Het lijkt de Raad raadzaam om de drie organisaties nauwer te laten samenwerken en wellicht te laten opgaan in ëën orga nisatie. "U bent om meer dan een reden een gevaarlijke con current voor Hilversum". Moet de regionale omroep West zich gevlijt of aangesproken voelen door deze woorden van oud-staatssecretaris J. van der Reijden die vanmorgen de Leidse studio van Radio West aan de Oude Rijn officieel opende? Van der Reijden was met name niet te spreken over het feit. dat de regionale omroepen de landelijke omroepen mogen 'wegdruk ken' uit de ether als ze hun uitzendingen hebben. Overi gens komt hierin binnenkort verandering, als landelij ke en'regionale omroepen eigen frequenties krijgen. Gezien de beperkte ruimte in de Leidse studio werd het openingsfeestje in de belendende dansschool Caste- lein gehouden. "Ik vind het leuk de dansschool ook eens van binnen te zien", aldus Van der Reijden, die als ras- Leidenaar het instituut goed kent, maar er nog nooit was geweest. "Het was vroeger een echte rooms-katho- lieke dansschool en als niet-katholiek kwam ik daar niet in. Xvant ik kon geen parochiekaart tonen". Van der Reijden roemde de samenwerking tussen Omroep Rijnland en Radio West, die beide van de stu diofaciliteiten gebruik maken. "In de programma's met elkaar concurreren maar verder samenwerken waar dat kan", aldus het motto van de oud-staatsse cretaris. Hij stelde zich achter het initiatief van Radio West om samen met uitgevers buiten de STER-reclame om een alternatieve manier van inkomsten te bedenken. "Het lijkt me een uitstekende alternatieve geldbron". Als officiële opening loste Van der Reijden het start schot voor een aantal marathonlopers van de Leidse vereniging 'Roadrunners', die via Voorschoten, Leids- chendam en Voorburg een bandje naar dthoofdstudio van Radio West in Rijswijk brachten. Op het bandje stond een toespraakje van Van der Reijden, dat door Radio West na aankomst werd uitgezonden. (foto Jan DEN HAAG/KATWIJK/NOORD- WIJK/LISSE De rol van pensions en kamerverhuurbedrijven lijkt in Nederland te zijn uitgespeeld. In de jaren tachtig is meer dan de helft van deze ondernemingen verdwe nen. De VW's in Katwijk en Lisse bevestigen dit beeld, Noordwijk niet. Het aantal hotelbedden is echter aanmerkelijk toegenomen, vooral door de bouw van grote hotels. Hierdoor dreigt een overcapaciteit te ontstaan. In de toekomst moet zorgvuldiger worden gekeken naar de bouw van grote hotels. Dit staat in het onderzoeksrapport 'De ont wikkelingen van de hotel- en pen sionsector in Nederland' van het Bedrijfschap Horeca en het Neder lands Research Instituut voor Re creatie en Toerisme (NRIT). De WV in Lisse kan beschikken over honderd particuliere adressen waar toeristen kunnen worden on dergebracht. Toch is-de vraag hier naar gering, omdat de toerist liever een kamer in een goedkoop hotel heeft. Maar die zijn er niet. De VVV in Katwijk kampt met hetzelfde probleem. Pensionhou ders probeert zij te motiveren de ka mers aan de wensen van de toerist aan te passen. Bij de gemeente trekt zij herhaaldelijk aan de bel om het kleinere hotels die willen uitbrei den niet te moeilijk te maken. Het aantal overnachtingen in ho tels is de afgelopen jaren behoorlijk gestegen. Dat heeft, door de expan siedrift van de hoteliers, echter niet geleid tot een betere bezetting. Het bedrijfschap en het NRIT vrezen dat de bezetting Uiteindelijk zal da len als de bouw van steeds weer nieuwe grote hotels doorgaat. Volgens de beide instellingen is het beter om meer goedkope hotels te verwezenlijken. Daarbij zal de kwaliteit van kleinere hotels verbe terd moeten worden en dan vooral de sanitaire voorzieningen en de restaurants. Doen de exploitanten niets, dan is het niet uitgesloten dat de komende jaren in deze categorie enkele honderden bedrijven gesa neerd moeten worden. Toeristen die een goedkope va kantie willen houden, laten de pen sions steeds vaker links liggen. Het gebrek aan voldoende voorzienin gen is daarvan de oorzaak, menen het Bedrijfschap en het NRIT. "Ne derlanders willen bijvoorbeeld elke ochtend douchen. Het publiek pikt het niet om daarvoor eerst over de gang te moeten lopen. Dat is de tra giek van het pensionbedrijf". aldus voorzitter F. Nijsten van het Be drijfschap. Mensen zijn echter wel op zoek naar de sfeer en gezelligheid van een klein hotel. Ze nemen toch in aantal af. Onderzoeker L. Harms heeft daar wel een verklaring voor. "Vaak is de opvolging een pro bleem en is het moeilijk om aan alle eisen te voldoen, zoals aan de brandbeveiliging. Bovendien is het zeer arbeidsintensief en duur om een nieuw hotel te beginnen", stelt hij. AMSTERDAM/LEIDEN -TV-kij- kers krijgen in de toekomst meer te zeggen over het kabelnet. De VECAI, de landelijke organisatie van kabelexploitanten, heeft een aantal voorstellen gedaan aan zijn leden om de inspraak beter te re gelen. De organisatie heeft onder meer het idee geopperd om con sumentenraden in te stellen. waarin kijkers hun zegje kunnen doen over bijvoorbeeld het pro gramma-aanbod en de tarieven. De Leidse wethouder M. van der Nat. voorzitter van Stadska- bel Leiden en het regionale kabel- bestuur, zegt het een goede zaak te vinden als abonnees meer in spraak krijgen over kabeltelevi sie. "Je kunt het wel helemaal aan de markt overlaten, maar dan loop je als kabelbestuur de kans dat de wensen van sommige groe pen kijkers volledig ondersneeu wen". Wanneer er een consumen- tenraad kan worden ingesteld, in volgens Van der Nat nog niet te zeggen. De VECAI heeft er ook op aan gedrongen dat de plaatselijke ka belnetten meer de handen ineen slaan. Op die manier kunnen ze voordeliger contracten afsluiten met leveranciers van apparatuur en tv-stations. In deze regio is daar eind vorig jaar al een voor zichtig begin mee gemaakt. Vol gens Van der Nat kan het geen kwaaad wanneer dit verder wordt uitgebreid. Honderd .jaar geleden stond er in de krant: - De heer E.H.. predikant bij de Chr. Geref gemeente te Winscho ten is, gelijk nader wordt be richt, na een langdurig verhoor voor den rechter-commissaris te hebben ondergaan, naar het huis van bewaring overge bracht, naar men wil, wegens verduistering van eene aanzien lijke som gelds, ten nadeele van een meisje, dat in familie-be trekking tot hem stond, en tevens over de treurige wijze, waarop de zendingskas enz. beheerd is. - Op de aanstaande Utrechtse kermis zal aan ten hoogstens 6 draaimolens eene standplaats worden verleend. VijftiQ jaar geleden: - Op last van de regeering zijn gisteren in tal van plaatsen hier te lande exemplaren in beslag genomen van een boek van Her man Rauschning, getiteld 'Hit- Iers eigen woorden'. De inhoud van het boek wordt beleedigend geacht voor het hoofd van den Duitschen staat. Ook in Leiden zijn zes en dertig exemplaren van edities in verschillende ta len in beslag genomen. - Op Goeden Vrijdag des middags te drie uur zal in alle Italiaansche industrieele onder nemingen drie minuten stilte in acht worden genomen ter pieuze herdenking van Christus' Kruis dood. Dit initiatief dat genomen werd door het centraal comité te- gen de Godslastering heeft adhaesie-betuigingen ontvan gen van alle ondernemingen op het Apenijnsch schierleiland. Bij zijn bezoek aan de Jaar beurs te Utrecht kreeg Prins Bernhard op de Fransche afdee- ling door een exposant van me chanisch kinderspeelgoed twee dansende aapjes voor de twee prinsesjes aangeboden. Minister houdt vast aan meer inzetten van werldozen Personeel NIvF Waddinxveen legt werk neer Derksen en Pronk waarschuwen ervoor dat wat betreft het binnen lands bestuur in de jaren negentig niet weer de fout uit het verleden moet worden gemaakt dat blauw drukken voor het hele land worden bedacht: "Een probleem rond Am sterdam vereist geen oplossing rond Winterswijk". De schrijvers van het boek beplei ten niet dat het hele binnenlandse bestuur op de helling moet. Zij kie zen voor een verschillende aanpak. Zij stellen voor per gebied bestuur lijke knelpunten te onderzoeken en dan te bekijken of bestuurlijke ver anderingen nodig zijn en zo ja, wel ke. De grote steden kampen volgens Derksen en Pronk met vier proble men. Ten eerste sluiten de huidige bestuurlijke grenzen niet meer aan bij de beleving van de burgers. Die voelen zich inwoners van een stads gewest of agglomeratie. Het tweede Leidse studenten op werkbezoek in Praag LEIDEN Twaalf Leidse studen ten brengen de laatste week van maart een werkbezoek aan de Kei zer Kareluniversiteit in Praag. Doel van het bezoek is het leren kennen van het universitair onderwijs en Tsjechoslowakije. De delegatie (allen zijn lid van de universiteitsraad) voert gesprekken met studenten en hun organisaties en met maatschappelijke en politie ke instellingen die het onderwijs ter harte gaan. Op grond van deze gesprekken nodigt de delegatie tien studenten uit op haar kosten naar Leiden te komen om daar kennis te nemen van het universitaire systeem. ook niet naar hun land van her komst kunnen worden terugge stuurd. een werkvergunning kun nen krijgen. Slecht imago Overigens vindt De Vries dat de tuinders zelf een beetje schuld heb ben aan de personeelstekorten. Hij vermoedde dat de lonen en arbeids omstandigheden in deze sector zijn achtergebleven bij andere bedrijfs takken. Dat heeft de tuinderij vol gens hem een slecht imago bezorgd. De tuinders reageerden gisteren teleurgesteld. Ze hadden gehoopt dat hij toch zou toestaan om meer Polen in te schakelen. Met werkne mers uit EG-landen zijn ze niet ge holpen, menen ze. De tuinders heb ben slechte ervaringen met Britten en Ieren. Wat de werknemers uit Zuideuropese landen presteren, weten ze niet maar erg enthousiast kijken ze niet naar hun komst uit. Vooral niet omdat de tuinders de reis- en verblijfskosten moeten be talen. Bij tijdelijke personeelsleden uit Spanje en Portugal kan dat aar dig in de papieren lopen. WADDINXVEEN Het produk- tiepersoneel van de vestiging van NKF Kabel in Waddinxveen, on geveer 400 werknemers, heeft gis teren aan het eind van de middag het werk neergelegd. De spontane staking brak uit, omdat volgens de directie voor de produktie van speciale kabels geen toekomst is in Waddinxveen, zie één van de actievoerders, C. Scalzo, vanmor gen. Volgens Scalzo moesten de werknemers van het mededelin genbord vernemen dat de produk tie van speciale telefoonkabels naar de NKF-vestiging in Delfzijl zou worden verplaatst. Daar wor den nu al bulkprodukten geprodu ceerd. In een kantinebijeenkomst besloten de werknemers in de produktie te staken. Voor de werknemers is het on begrijpelijk dat Waddinxveen dicht moet. aldus Scalzo. De fa briek zou de grootste winst van het NKF-concern in Nederland maken. Over vorig jaar werd vol gens Scalzo een brutowinst van 28,8 miljoen gulden geboekt. Vanochtend is tussen stakers en directie een gesprek begonnen. Zij eisten daarin uitleg over de verspreide onheilsboodschap op het mededelingenbord. Vanmid dag overlegden de werknemers met de vakbonden. Volgens woor- voerder Van Linderen van NKF is de actie van het produktieperso- neel voorbarig. De mededeling van de directie was gebaseerd op voorlopige conclusies van een on derzoeksrapport. Het definitieve onderzoek naar de toekomstmogelijkheden van een fabriek voor speciale kabels in Waddinxveen is nog niet afge rond. 'Blauwdrukken voor het hele land werken niet' LEIDEN - Het bestuur rond de gro te steden kent zoveel problemen dat bestuurlijke reorganisatie daar dringend nodig is. De uit 1851 stam mende driedeling rijk-provincie-ge meente werkt daar niet meer. Voor de grote steden is een spe ciale wet nodig waarin afwijkende bevoegdheden kunnen worden vastgelegd. Dr. W. Derksen, hoogle raar bestuurskunde, en drs. J. Pronk, beiden van de universiteit Leiden, schrijven dat in een boek over de bestuurlijke vernieuwing rond de grote stad. probleem is dat de mogelijkheden tot regionale sturing beperkt zijn. Ten derde is het draagvlak van het bestuur van de grote stad te gering en ten vierde zijn de lasten tussen centrum- en randgemeenten onge lijk verdeeld. Helft ondernemers verdwenen NOORDWIJKERHOUT - Minister B. de Vries van Sociale zaken wil niet dat bloembollen kwekers tijdelijk Polen in dienst nemen. Land- en tuinbouworganisaties hebben hierop al verschillende keren aangedrongen omdat met name in het hoogseizoen niet voldoende bollenpellers kunnen worden aangetrokken. Om de personeelstekorten aan te vullen doen de tuinders al jaren een beroep op Polen, die speciaal voor dit tijdelijke werk naar de bol lenstreek komen. De kwekers willen nu dat de overheid die situatie min of meer legali seert. Minister De Vries voelt daar echter niets voor. Hij meent dat de tuin ders in de eerste plaats een beroep moeten doen op Nederlandse werk lozen. Hij is daarbij bereid om maat- Minister De Vries in Noorwijkerhout. Tuinders hebben door het lage loon en slechte arbeidsomstandigheden zelf reëelen te treffen, waardoor het ten beetje schuld aan het gebrek aan personeel, vindt de bewindsman. (foto Dick H«gpunnin<-i werklozen moeilijker wordt ge- Omwonenden vuilverbranding zijn schone beloften zat (vervolg van pagina 1) LEIDEN - "Het eerste wat er na 14 april moet gebeuren is dat de vuil verbranding gesloten wordt. We zijn nu zeven jaar bezig en het moet nu maar eens afgelopen zijn. De maat is vol. Elke dag dat de vuilver branding open blijft, is er één te veel". J. Oostwouder maakt als lid van de werkgroep vuilverbranding dui delijk dat de omworienden de scho ne beloften van provincie en be stuur van de vuilverbranding meer dan zat zijn. Met de sluiting van de vrijwel identieke vuilverbranding in Alkmaar als lichtend voorbeeld, eisen zij van minister Alders dat ook de Leidse installaties volgende maand sluiten. Tot 14 april 1990 gaf de Raad van State gelegenheid om de installaties te verbeteren zodat de uitstoot min der giftig zou zijn. Dat is om diverse redenen niet gebeurd. Wel is de mi nister inmiddels om ontheffing van de voorwaarden gevraagd. De werkgroep is fel tegen een dergelij ke ontheffing. De omwonenden voelen zich voor de gek gehouden door provin ciebestuur en bestuur van de Ge- vulei die alle problemen jarenlang omzeilden met de mededeling dat in het begin van de negentiger jaren een nieuwe vuilverbranding in Leidschendam gereed zou zijn. De verwachting is echter dat deze niet eerder dan in '95 in bedrijf gaat. Mo gelijk dat onjuiste procedures nog voor verdere vertraging zullen zor gen. De bewoners vinden het niet no dig de resultaten van een bliksem- onderzoek naar de Leidse vuilver branding af te wachten. Metingen waarvan de resultaten drie maan den geleden bekend werden ge maakt, hebben naar hun mening ondubbelzinnig aangetoond dat de ze niet voldoet aan de eisen. Het bliksemonderzoek kan daar weinig aan toevoegen, meent de werk groep. Woonwijk Aanpassing van de vuilverbranding wordt door alle betrokkenen onmo gelijk geacht omdat de kosten (50 miljoen gulden) veel te hoog zijn en de ovens voor de noodzakelijke werkzaamheden geruime tijd stilge legd zouden moeten worden. "Ver betering van de installatie zou bo vendien betekenen dat de Leidse vuilverbranding nog veel langer in werking zal blijven. Dat willen we niet. Een vuilverbranding hoort niet in een woonwijk", zegt Oost wouder. Sluiting van de vuilverbranding betekent dat, in afwachting van een nieuwe installatie in Leidschen dam, voor 90.000 ton vuil een be stemming moet worden gevonden. Oostwouder: "Van der Vlist heeft onlangs gezegd dat in Zuid-Holland afval van de vuilverbranding in Alk maar gestort kan worden. Het lijkt me dat er dan in de provincie ook plaats is voor afval van de Leidse vuilverbranding". "Dat is echter niet ons probleem. De provincie en het bestuur van de Gevulei hadden hiervoor al veel eer der een oplossing kunnen zoeken maar ze hebben het probleem jaren lang voor zich uitgeschoven". maakt om tijdelijk werk te weige ren. Biedt dit geen soelaas, dan moeten de tuinders inwoners van EG-landen in dienst nemen, j Blijven ze dan nog met perso neelstekorten zitten, dan wil De Vries wel kijken of er Poolse werk nemers kunnen worden ingescha keld. "Wat mij betreft is de toelating van Polen dus nagenoeg uitgeslo ten, maar niet geheel onmogelijk", aldus de minister gisteren tijdens een bijeenkomst van tuindersorga nisaties in Noordwijkerhout. Het verzoek van directeur De- bicka van het Poolse ministerie van arbeid om meer mogelijkheden te scheppen voor seizoensarbeiders uit dit land, wees De Vries van de hand. "In Nederland is nog altijd een groot aantal werklozen. Die moeten eerst aan een baan worden geholpen. Verder is Polen niet de enige die zo'n verzoek heeft inge diend. Andere landen hebben dat ook gedaan". De minister wil wel kijken of asiel zoekers, die nog geruime tijd op een besluit over hun verblijfsvergun ning moeten wachten en hoe dan

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15