Voorlopig geen vijfde school in Stevenshof Wethouders moeten naar bevolking luisteren' JBÜH1K1 Lijsttrekker Pex Langenberg van D66: onderhoud van groen de Kooi Raad van State doet uitspraak in schoolstrijd Veel kritiek op VRIJDAG 9 MAART 1990 LEIDEN - De wijk Stevenshof krijgt op korte termijn geen vijf de basisschool. Dat is het ge volg van een uitspraak van de Raad van State. Die houdt in dat er zowel geen protestants- christelijke als geen intercon fessionele basisschool komt. De schoolstrijd die zo'n vier jaar heeft gewoed is hiermee voorlo pig geëindigd. De huidige basis scholen in de Stevenshof blij ven als gevolg van de uitspraak van de Raad van State te veel leerlingen houden. Voorzitter Van den Berg van de Protestants-Christelijke Schoolver eniging (PCS) zegt het er niet bij te laten zitten. "We hebben de eerste ronde verloren, maar er komen nog meer ronden. We zijn er van over tuigd dat er genoeg potentieel in de Stevenshof zit voor een tweede pc- school", aldus Van den Berg. Secretaris Sanders van de Stich ting voor Katholiek Onderwijs zegt de uitspraak nog eens zorgvuldig te willen bekijken. Hij twijfelt er ove rigens aan of de uitspraak ook bete kent dat er geen interconfessionle school kan komen. Volgens de ge meente is het echter duidelijk dat de Raad van State vindt dat ook een interconfessionele school niet le vensvatbaar is. Volgens de gemeente is de kwes tie van de basisscholen in de Ste venshof nu definitief een gesloten zaak. "Wij hebben aan onze plicht voldaan", meent P. Peters, hoofd van directie onderwijs. "Er zijn daar nu twee openbare basisscholen en twee bijzondere basisscholen. We hebben het bijzonder onderwijs de kans gegeven om er een vijfde school te laten komen en die heb ben ze zelf om zeep geholpen. Het bouwbesluit voor een vijfde school is nu van de baan. Als één van die twee schoolbesturen alsnog een po ging wil wagen dan zien we dat wel". De provincie stelde bij de bouw plannen van de Stevenshof vast dat in deze wijk vijf scholen moesten komen. De komst van de eerste drie scholen gaf geen problemen, omdat die verdeeld kon worden over de drie stromingen. Over de volgende twee scholen ontstond onenigheid op het moment dat de PCS zich niet aan een eerder gemaakte afspraak hield. Die luidde dat naast een twee de openbare school er een intercon fessionele school zou komen, waar in katholiek en protestants-christe lijk onderwijs zouden samenwer ken. De PCS meende vier jaar geleden echter dat er voldoende behoefte was aan een tweede pc-school en diende bij de gemeente een aparte aanvraag in. De gemeenteraad koos echter toch voor een interconfessio- Gasthuishof In Verpleeghuis Sint Elisabeth Gasthuis hof aan de Caeciliastraat 16 wordt zater dag 10 maart van 10.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst komt ten goede aan ontspanningsactivi teiten voor bewoners. Wie nog goederen voor die markt wil inleveren, kan dat doen tot 8 maart. nele school omdat er nu eenmaal af spraken waren gemaakt. Tegen dat raadsbesluit ging de PCS bij de pro vincie in beroep en kreeg gelijk. Vervolgens vocht de gemeente deze uitspraak weer aan bij de Raad van State. Terwijl al twee jaar geleden de openbare Anne Frankschool van start ging, is er dus nog steeds geen extra school voor bijzonder onder wijs. "En dat is", zo beweert Peters, "volstrekt onnodig. Wat de twee confessionele schoolbesturen heb ben gedaan is puur stom. Ik voor spelde ze vier jaar geleden al dat uit deze strijd uiteindelijk twee verlie zers zouden komen. Ik heb gelijk gekregen". De enige kans om nog een vijfde school in de Stevenshof te krijgen is dat een van de twee besturen bij de gemeente een nieuwe aanvraag in dient met daarbij nieuwe progno ses. Volgens Peters wordt het door het tijdsverlies weer moeilijker dan vier jaar geleden om aan de minima le eisen te voldoen. Een nieuwe school kan nu op zijn vroegst in au gustus 1992 worden gesticht. Dan moet er nog een nieuw pand wor den gebouwd en dat kost ten minste een jaar. Volgens Van den Berg van de PCS is dit een vervelende zaak. De pc-school De Zwaluw is op dit mo ment met ongeveer 420 leerlingen overbevolkt en moet gebruik ma ken van noodlokalen. Van den Berg vindt het 'flauw' dat de zaak bij de Raad van State verloren is gegaan op een formele kwestie. Er waren prognoses dat een nieuwe pc- school kon rekenen op 190 leerlin gen terwijl het ministerie van on derwijs de grens van 200 hanteert. "Maar we blijven staande houden dat er voldoende belangstelling is van ouders voor een tweede pc- school". LEIDEN - Internationale Vrouwendag werd gisteren in 't Spoortje en in het Volkshuis gevierd met tal van c viteiten. In 't Spoortje aan de Bernhardkade was er een optreden van het acrobatentrio 'Sterke Staaltjes'. trad er een buikdanseres op en werd een film vertoond. In het Volkshuis aan de Apothekersdijk verzorgden 'I\ ders in Nood' een optreden. (foto Jan Hoi LEIDEN - "Of wij dé oppositie partij zijn geweest, dat wil ik niet zeggen. Anderen moeten daarover maar oordelen". Pex Langenberg, lijsttrekker van D66, vindt niet dat zijn partij echt oppositie heeft gevoerd. "Veel dingen die door het colle ge zijn gedaan, zouden door ons niet anders zijn gedaan. Op be langrijke hoofdlijnen hebben wij het college steeds ge steund". door Henny van Egmond De steun voor het gevoerde beleid weerhield Langenberg er niet van om op z'n tijd flink van leer te trek ken tegen allerlei zaken. De discus sies over de politie bij voorbeeld lie pen vaak hoog op. "We zijn daarin vrij consistent gebleven. Het CDA is het laatste jaar geweldig aan het slijmen in de richting van de PvdA, omdat het weet dat de PvdA het voor het zeggen heeft bij de college onderhandelingen. Wij zijn daar niet ingetrapt en hebben onze pun ten gewoon naar voren gebracht, ook bij de laatste begrotingsbehan deling nog. Soms kritisch van toon, maar altijd constructief'. "Onze opstelling is niet veran derd om in de smaak te vallen bij de PvdA. In tegenstelling tot het CDA dat dan weer eens wel en dan weer eens niet voor de begroting stemde. Dat zou de PvdA ook wel eens in be schouwing kunnen nemen bij de college-onderhandelingen. Want wat heeft ze nu aan zo'n CDA dat geen ruggegraat heeft?" Lijsttrekker Pex Langenberg van D66: "Onze opstelling is niet veranderd om bij de PvdA in de smaak te vallen' Het grootste succes van D66 in de cratie verbeteren. Met name wet- afgelopen periode is ongetwijfeld houders zouden beter moeten luis de proef met een referendum die op teren naar wat er bij de.bevolking voorstel van de democraten in 1991 leeft". wordt gehouden. Langenberg wil Als er één punt is waarop Langen de burgers via de raadpleging meer berg kritiek uit, dan is het wel de invloed geven op het gemeentelijk manier waarop het stadsbestuur bestuur. "Via dat referendum kun-, omgaat met de bevolking. "Natuur- nen we de burgers meer betrekken lijk zijn er dingen verbeterd, wordt bij het gemeentebestuur, de demo- er met allerlei instanties overlegd. maar het is nog lang niet voldoen de". Langenberg noemt bij voor beeld het beantwoorden van brie ven van burgers. "Dat moet beter en sneller. Hoewel is afgesproken dat het in het kader van Fiks (het pro ject waarmee de gemeente onder meer klantvriendelijker wil wor den, red.) zou worden aangepakt, werkt het nog steeds niet goed. Ter- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 SP-democratie (I) Hoe democratisch is de Socialis- tiese Partij? Waart in de Leidse SP de geest van Ceausescu rond? Als we het voormalig SP-be- stuurs- en raadslid Langendam mogen geloven wel. De SP heeft zo ongeveer het democratisch ge halte van de voormalige commu nistische partijen in oost-Europa, meent de Arnhemmer. Alleen de kaderleden hebben rechten. De rest is monddood gemaakt. Och, de tijden zijn veranderd, zult u zeggen. In de SP kennelijk niet. Terwijl het democratisch- centralisme in oost-Europa is- /wordt afgeschaft, blijft de SP daar krachtig aan vasthouden, meent Langendam. "Veel leden van socialistische en communis tische partijen in oost en west hebben hun mond gehouden waardoor ze ook verantwoording hebben voor de ellende die uit dit partij-systeem is ontstaan". Lan gendam heeft daarom besloten een boekje open te doen over de Socialistische Partij. Het voormalige raadslid is 20 jaar actief geweest in de SP. Vorig jaar heeft hij voor de partij en voor de gemeenteraad bedankt toen bleek dat de SP zich niet wil de vernieuwen. De 56 gemeentes waar de SP meedoet aan de ge meenteraadsverkiezingen, waar onder Leiden, worden nu be stookt met brieven waarin Lan gendam de gang van zaken bin nen de SP aan de kaak stelt. "Veel mensen zullen zich niet realiseren dat ze te maken hebben met een partij die dezelfde regels en ideeën heeft als die in de DDR, Roemenië en Tsjechoslowakije bestonden", weet Langendam uit ervaring. Hij hekelt het feit dat de SP niet openlijk heeft gereageerd op het bloedbad in China en dat op de vernieuwingen in oost-Eu ropa slechts heel verkrampte re acties volgden. "Wie de SP-publi- caties volgt, merkt op dat over de oorzaken van de mensonterende toestanden in Oost-Europa niets wordt gezegd", stelt het voorma lig SP-hd. "Binnen de Socialistiese Partij komen dezelfde uitwassen naar voren", aldus Langendam. "Con trole op de partijleiding is bijna afwezig. De SP is een kleine be sloten, niet te controleren vereni ging. Wat in oost-Europa wordt afgeschaft, blijft in de SP gewoon voortbestaan". Het landelijk bestuur van de SP (volgens Langendam het Cen traal Komitee) heeft verklaard dat de partij 14.957 leden heeft. "Dat zijn helemaal geen leden", weet Langendam, "maar mensen die het SP-krantje lezen om het te steunen. Deze 15.000 'leden' heb ben binnen de SP niets te vertel len en geen recht op inspraak. Al leen kaderleden hebben rechten, maar daarvan zijn er maar weinig. De rest is dus monddood ge maakt. Een opvatting die we ken nen uit oost-Europa". SP-democratie (2) Wie had dat gedacht van Cor Ver geer? Sinds jaar en dag SP-raads- lid in Leiden, kampioen van de 'gewone man', pleitbezorger van de inspraak, maar er ondertussen wel een Ceausescu-achtige partij- organisatie op na houden? Wij wilden weieens weten hoe dat in Leiden zit met de SP-leiding. "We zijn een heel gewone de mocratische partij met een demo cratische organisatie", reageert Vergeer op de aantijgingen van zijn voormalige partijgenoot. "Een gewone partij met leden die een bestuur kiezen en de kandi datenlijst voor de gemeenteraad vaststellen". Tot zover klinkt het allemaal heel plausibel. Maar. wie tellen er precies mee als lid? Vergeer: "Lid kan iedereen zijn die achter de be ginselen staat van de partij en die de beginselen in praktijk wil brengen. Daarnaast hebben we een groot aantal steunleden die de Tribune lezen. Zij beslissen niet mee in de partij". Meebeslissen in de SP doen dus alleen de mensen die actief zijn in de partij. Maar hoe bepaalt de SP-leiding of het activiteiten gehalte van (steun)leden voldoen de is om mee te mogen praten? Op welke wijze wordt mensen de maat genomen? Vergeer: "Het is moeilijk om daar keiharde crite ria voor vast te stellen. In de prak tijk blijkt het geen probleem". SP-democratie (3) Rest de vraag: hoe groot is de Leidse afdeling van de SP en hoe veel leden behoren tot de uitver korenen die mogen meebeslis sen? Vergeer vertelt dat de SP- Leiden niet minder dan 650 steunleden heeft en daarnaast 15 'echte' leden telt. Die 650 houden dus hun mondje dicht en de 15 ac tieve leden maken de dienst uit in de Leidse SP. Gezien het aantal bestuursfuncties en raadskandi- daten verdelen zij dus ook de baantjes onderling. Toch een beetje oost-Europees, als u het ons vraagt. Vergeer meent van .niet. Het Leidse raads lid noemt de SP-democratie "een waarborg om te voorkomen dat leden die niks doen de lijn gaan bepalen door op ledenvergade ringen een grote mond op te zet ten. De leden die in de SP de lijn bepalen zijn de mensen die de ideeën ook in praktijk helpen brengen". Dat de Leidse SP wordt be stuurd door een kleine elite wil er bij Cor Vergeer niet in. "De kleine groep die de lijn bepaalt staat niet los van de steunleden en de rest SP-lijsttrekker Cor Vergeer: pleitbezorger Rijn? van de bevolking. Als mensen be paalde standpunten hebben krij gen de actieve leden dat te horen en gaan ze er mee aan de slag", al dus het SP-raadslid over 'de inter ne partijdemocratie'. Over de gebeurtenissen in oost- Europa wil Vergeer ook heel dui delijk zijn: "Ik denk dat het een goeie ontwikkeling is dat mensen voor democratische rechten op komen. Dat juich ik toe". De SP valt dus niets te verwij ten. Alleen dat ze wat andere op vattingen hebben over hoe demo cratie in zijn werk gaat. Duidelijk is wel dat die opvattingen niet zo gewoon zijn als Vergeer ons wil doen geloven. Als de praktijk bin nen de SP gemeengoed wordt in de stedelijke democratie, wordt Leiden volgens ons het Roemenië aan de Rijn. wijl het gewoon zaak is goede regels voor het beantwoorden van brieven op te stellen". "Soms werkt de inspraak goed, zoals in de discussie rond de nota Bouwen in bestaande wijken. Maar soms ook helemaal niet. Neem een voorbeeld uit het nabije verleden: de herinrichting van de Breestraat. Het college geeft opdracht aan bu reau Zijaanzicht om inrichtings voorstellen te maken, maar door B en W wordt niet gezegd: randvoor waarde is dat de gehandicapten hun weg moeten kunnen vinden in de Breestraat. Er is ook niet met de ge handicaptenbonden gesproken. De gehandicaptenbonden hebben in de commissievergadering aan de bel moeten trekken om overleg te mogen overleggen met het college". College Volgens Langenberg zou de PvdA niet te snel moeten kiezen voor een college waarin CDA of WD sowie so aan deelnemen. Hij verwijst daarbij naar het 'gezwabber' van het CDA en de geringe inbreng van de WD in het vorige college. "De WD heeft niët al te sterke wethou ders gehad de afgelopen periode", aldus Langenberg, die moeiteloos een aantal zaken opnoemt, waarbij Kuijers niet goed heeft gefunctio neerd. "Over ex-wethouder Fase hebben we het al genoeg gehad. En Van der Nat zit er nog tekort om een oordeel over te geven". "De WD heeft ook heel wat uit te leggen aan haar kiezers", weet Lan genberg. "De WD is op tal van punten afgeweken van haar verkie zingsprogramma. Neem de lasten verhogingen waarmee de WD ak koord is gegaan. Keer op keer zeg gen ze voor de verkiezingen dat de lasten niet extra worden verhoogd en keer op keer gebeurt dat wel. Wij vertellen dat soort Cor-Vergeerver- halen niet. We zijn bereid de Leide- naars een kleine extra bijdrage te vragen voor allerlei belangrijke za ken die dé komende vier jaar moe ten worden geregeld". De lijsttrekker meent dan ook dat op programmatische gronden de PvdA de voorkeur zou moeten ge ven aan samenwerking met in elk geval D66. "Als de PvdA vernieu wingen wil, het bestaande beleid op het gebied van de doelgroepen wil voortzetten, de aanpak van de milieuproblematiek wil versterken, dan ligt een college waarin CDA of WD zitten niet voor de hand. Ik denk dat zowel het CDA als de WD op deze punten duidelijk aan de rem zal trekken. Ik ben ook be vreesd dat CDA en WD niet in staat zijn om de sociale vernieu wing, die op ons afkomt, handen en voeten te geven. Daar ben ik echt heel bang voor". Wethouder Hoewel een lichte voorkeur op pro grammatische gronden uitgaat naar een progressief college met PvdA en Groen Links sluit Langenberg geen enkele andere samenwerking uit. "Als de PvdA ons dwingt in die richting", zo zegt Langenberg. "Bij de discussie over een lijstverbin- ding wilde de PvdA niet eens met D66 praten. Op zo'n moment dwingt de PvdA ons de variant CDA/WD/D66 te overwegen. Maar als de PvdA echt vernieuwingen wil, zou het onwijs zijn om ons in de oppositie te laten zitten". Mocht D66 in het college komen, dan wordt Langenberg vrijwel ze ker de wethouder. "Dat ligt voor de hand. Bij D66 is de lijsttrekker vol gens de traditie ook de wethouders kandidaat". Langenberg is wel de eerste op volger voor de Tweede-Kamerfrac tie van D66. Gaat een van de twaalf Kamerleden weg, dan is Langen berg aan de beurt. "Ik zal niet op stappen als er een vacature komt in de Kamerfractie en ik wethouder ben. Vanuit een positie als wethou der kun je juist als D66'er enorm veel doen. Bovendien is Leiden mij veel te lief. De enige slag om de arm die ik houd, is de vraag of er op dat moment een stabiel college is waar van D66 een volwaardig lid is. Als dat zo is, zie ik niet waarom ik zou moeten opstappen". LEIDEN - Forse kritiek op het slechte onderhoud van groen vorm de de hoofdmoot tijdens een verkie zingsavond in de Kooi, waaraan alle politieke partijen (met uizondering van Leiden Weer Gezellig) deelna men. "Het is onvoorstelbaar hoe het openbaar groen wordt onderhou den", zo zei een van de Kooibewo- ners tegen de verzamelde (kandi- daat)raadsleden, die eigenlijk geen antwoord hadden op de klachten. "We zitten hier maar te lullen over het onderhoud aan groen, maar zo lang daarvoor geen geld is, kunnen we daarmee ook wel ophouden". Een voorlopig antwoord kwam overigens wel van een aanwezige medewerker van de directie groen. Hij was zo geschrokken van alle kri tiek dat hij voorstelde een avond met de directie groen te organise ren, waarbij kan worden gesproken over de klachten. "Als meneer Jo- chemsen, m'n baas, het goed vindt", zo voegde hij er nog aan toe. De buurtbewoners grepen het aanbod met beide handen aan. Kritiek was er ook op de manier waarop de gemeente met de in spraak rond de bebouwing op Zijloever was omgesprongen. Er is steeds gesproken over een aantal varianten voor de bebouwing, maar in de gemeenteraad wel ineens een heel ander plan vastgesteld met een groter aantal woningen. "Zonder dat die variant ooit in de wijk is ge weest", aldus een bewoonster. "Er is geen vertrouwen meer in de politiek. U heeft u zich niet aan uw woord gehouden", zo richtte zij zich tegen het PvdA-raadslid Van Rij. Hij verweerde zich door te wijzen op het feit dat inspraak nooit bete kent dat de bewoners het laatste woord hebben. "Je moet afwegin gen maken. Je kunt het nooit ieder een naar de zin maken", aldus Van Rij. Omdat er meer woningen zijn ge komen, is er minder ruimte voor groen op Zijloever. "Er is bovenop elkaar gebouwd. Rond de bejaar denvoorziening die er komt is geen spatje ruimte meer over", aldus een aanwezige. Maar die mening werd niet gedeeld door Groen-Linkslijst- trekker De la Mar. Hij was juist blij met de woningbouw op Zijloever. "Het zijn huizen op een sjieke plek voor mensen die niet het geld heb ben om een huis te kopen op het Waardeiland", zo zei hij. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeu wen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen. Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: J.A. Verhage/C.M. Maris, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, tel: 218661, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis, Berg- meijer.de Langé: ur: G.A.E. Nering Bögel, tel: Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van oen Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur 125820, Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne, tel: 125245, Kernstraat 11 Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: G.J.P. Benit, tel: 720404, Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: J.G. R.E. Zaayer, tel: 316008, R.P. Geerlingpad 11. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman. De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Witpaard, tel: 217477. zo 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, tel: 761754. Vondellaan 58. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: O. Du Ry van Beest Holle, tel: 891100; zo: R. van Velzen, tel: 891100; beide dagen spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op: Vlaskamp 16, tel: 891100. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan. Oranjelaan 26. tel: 170605. Voorschoten za: A. Tromp, Leidseweg 328, tel: 762159; zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118. Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel: 02522-10140. Wassenaar za: J. Vonk, tel: 79676, Wittenburglaan 106; J. Huls, tel: 13027, Hofcampweg 65. eZoe- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 9/3 tot vr. 16/3 door: Apotheek Kok, Diamantlaan 5a, Leiden, tel: 071-763439; Apotheek Kooi, Surinamestraat 7, Leiden, tel: 071-214060; Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83, Voor schoten. tel: 01717-7957 Apotheek Langstraat, Langstraat 156, Wasse naar, tel: 01751-11350. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. ACTIVITEITEN VROUWENDAG

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14