Afdeling Bordewijk vulde zonder vragen aantal tekorten aan Plan voor winkels in Stadsgehoorzaal Investering van miljoenen nodig in Groenoordhallen LEIDSCH iÜ DAGBLAD Tot vijf maanden celstraf geëist wegens mishandeling Leidenaar Ook twijfel over toezicht andere afdelingen Oranje Emma is eigenlijk ook rooie Emma 'Laatste kans voor bestuur van de WBL' Sï&P. LEIDEN VRIJDAG 9 MAART 1990 DEN HAAG/LEIDEN - De ver klaringen van twee verdachten uit Leiden, dat zij uit noodweer geweld hadden gepleegd tegen een stadsgenoot, wilden er gister middag bij de leden van het Ge rechtshof in Den Haag niet be paald in. "U schopte en sloeg het slachtoffer net zo lang totdat hij bloedend uit zijn gezicht op straat bleef liggen. Noemt u dat nood weer?" vroeg president Van Deth. Ook procureur-generaal Hage klonken de verklaringen niet ge loofwaardig in de oren. In deze hoger beroepszaak vroeg hij het hof dan ook de deels voorwaarde lijke gevangenisstraffen van tien en zes weken te handhaven die eerder aan het tweetal zijn opge- het station in Leiden e zie met de stadsgenoot op brute wijze beslechtten. Laatstgenoem de had beide mannen, 24 en 29 jaar oud, enkele avonden daar voor in een café beschuldigd van diefstal van een portemonnee. Die avond greep hij een van de twee mannen bij de keel en dreig de hij beiden met een klein fnes te steken. Alleen door de tent te ver laten, voorkwam het tweetal dat het die avond tot een lijfelijke confrontatie kwam. Drie dagen later gebeurde dat alsnog. De twee werden vanuit de stationsrestauratie gesignaleerd door hun latere slachtoffer, die naar buiten kwam en beiden an dermaal bedreigde. Of dat nu wel of niet met een mes gebeurde, daarover lopen tal van verklarin gen uiteen. "Hij zei dat-ie ons de keel zou afsnijden. We werden letterlijk met onze rug tegen de muur gezet en toen hebben we uit zelfverde diging teruggeslagen", aldus één van de verdachten. De klappen en trappen waren goed raak: het slachtoffer brak onder jukbeen. De raadsmannen pleitten voor ontslag van rechtsvervolging, omdat het slachtoffer zelf het risi co voor de vechtpartij had geno men door naar buiten te komen. "En als je dan voor de tweede keer binnen een paar dagen met een mes wordt bedreigd, dan kan er sprake zijn van een overreactie. Ze zijn zelf ook geschrokken van het letsel van de man. Ze hebben ook spijt. Verder zijn het hele maal geen types om strafbare fei ten te plegen", aldus de verdedi ging. In het geval van de één werd dat gestaafd met het feit dat hij nog nooit eerder met politie of justitie in aanraking is gekomen. De ander, die eerder tot de zwaar ste gevangenisstraf werd veroor deeld, kreeg die omdat hij zich ook nog schuldig had gemaakt aan het plunderen van een siga rettenautomaat. De procureur-generaal bleef er bij dat de twee zonder behoorlijke aanleiding hun slachtoffer had den mishandeld. De straf die al eerder is uitgesproken en nu door Hage opnieuw werd geëist, sloot volgens de aanklager goed aan bij de manier waarop dat was ge beurd: tien en zes maanden, waar van in beide gevallen de helft voorwaardelijk. Uitspraak 22 maart. LEIDEN - Er worden plannen ont wikkeld om de Stadsgehoorzaal in grijpend te veranderen. Eén van de mogelijkheden is om op de begane grond van het pand winkels te bou wen, die zowel vanaf de Breestraat als van binnenuit toegankelijk zijn. De tekeningen zijn gisteren ge- prestenteerd door A. de Jong van de directie Groenoordhallen, die ook de Stadsgehoorzaal beheert. Hij be nadrukte dat het plan nog in een pril stadium verkeert. "We weten niet eens of er over een halfjaar nog geld komt voor de Stadsgehoor- volfi pagina 1) LEIDEN - De directie fi nanciën heeft vorig jaar tot tweemaal toe tekorten aan gevuld in de kleine kas van de schouwburg zonder vra gen te stellen. In totaal werd er vorig jaar 46.000 gulden vanuit de gemeentekas over gemaakt naar de schouw burg. In dezelfde periode verzuimde het theater om de maandelijkse opbrengst naar de gemeente over te maken. Dit signaleert de Commissie van de Rekenin gen in haar vandaag ver schenen apport over de 'schouwburgaffaire'. In haar rapportage wordt dan ook forse kritiek geleverd op de directie financien van de gemeente. Zo wor den er in mei 1988 finahcieel-admi- nistratieve procedures afgespro ken. die de schouwburg moest gaan hanteren. De commissie kwalifi ceert deze afspraken als 'vrij zwak, in het bijzonder wat betreft het kas beheer'. Zij stelt verder dat het op merkelijk is dat de directie financi ën dit niet heeft onderkend. Ook is het volgens de commissie vreemd dat de verantwoordelijk boekhou der van de gemeente niet bij het op stellen van de regels is betrokken. Niet opgetreden De Commissie voor de Rekeningen constateert in het rapport niet al leen dat WD-wethouder Kuijers de gemeenteraad heeft misleid, ook stelt de commissie dat er niet echt is opgetreden in de schouwburgzaak. Kuijers wist in juli al dat er sprake was van een kastekort of overschrij ding. "Adequate maatregelen zijn vervolgens te lang uitgebleven", al dus de commissie in het rapport. De commissie verbaast zich er over dat Kuijers niet heeft ingegre pen, omdat in de voorgaande jaren er sprake was van forse budgetover schrijdingen. Kuijers had daarom moeten ingrijpen in juli. Hij deed dat niet. Ook in september, toen het tekort veel nauwkeuriger, werd er niet opgetreden door de verant woordelijk wethouder. In het rapport stelt de verder vast dat er te lang rekening is gehouden met een mogelijke tel- of rekenfout. Omdat mensen daaraan dachten, is pas in november duide lijkheid gekregen over het rapport. Opvallend is ook dat de onduide lijkheden in de taakverdeling tus sen directeur Boelen en adjunct-di recteur Kagie bleef voortbestaan. In de praktijk hield Kagie zich bezig met de financiën bij de schouw burg. Boelen beperkte zich tot de artistieke kant. In augustus 1988 sprak Kuijers met Boelen over de feitelijke situatie die in strijd was met de afspraken die op papier stonden. Kuijers beloofde de feite lijke situatie vast te leggen in nieu we functie-omschrijvingen. Dat is nooit gebeurd. Salarisschaal Onduidelijkheden bestonden er ook tussen de schouwburg en het voormalige hoofd van de directie culturele zaken Van der Loo. Hij verzette zich tegen het feit dat Boe len in een hogere salarisschaal werd geplaatst dan tevoren was afgespro ken. Bovendien kreeg Boelen bijko mende declaratiemogelijkheden en mocht hij nevenactiviteiten blijven uitoefenen. Het werd voor Van der Loo daardoor moeilijk stelling te nemen tegen Boelen. Het salarisconflict leidde uitein delijk tot grote spanningen tussen Boelen en Van der Loo. Als gevolg daarvan werd wethouder Kuijers nauw betrokken bij de gang van za ken bij de schouwburg. Kuijers hield zich daarbij ook en vooral be zig met details. "Als voorbeeld kan geiden zijn bemoeienis met de prijs bepaling van een glas wijn in de schouwburg", schrijft de De ruzies tussen Boelen en Van der Loo liepen zo hoog op dat plaatsvervangend gemeentesecre taris Scheepbouwer erbij werd be trokken. Dat hielp niet. Het resul taat was dat Van der Loo op non-ac tief wordt gesteld. In de vacature van hoofd van de directie culturele zaken werd pas na een half jaar voorzien door de be noeming van interim-manager Kleijne. In de tussentijd bleven er allerlei onduidelijkheden en door de ruzies wist de boekhouder van de schouwburg niet meer wie zijn baas was. Die boekhouder was ove rigens toch al gefrusteerd geraakt omdat hij slechts een schaduw boekhouding mocht bijhouden. "De originele boekingsstukken kwamen bij de directie financiën te recht". VB Accountants Accountants heeft gespeeld. Het ac- countanskantoor heeft in de perio de tussen eind december 1988 tot en met oktober 1989 geen enkele keer de recettekas van de schouwburg gecontroleerd, terwijl met het kan toor was afgesproken dat dat ieder kwartaal zou gebeuren. Alleen werd door een medewer ker van VB Accountants in februari van vorig jaar één keer de dagkas onder de loep genomen. De accoun tant verzuimde echter de recettekas te controleren en te vragen naar de kasadministratie. "Volstaan wordt met een visuele inspectie van de kluis waarin de gelden van de recet tekas worden bewaard", aldus het rapport. Verder wordt gesignaleerd dat het accountantskantoor pas eind 1988 op de hoogte werd gebracht van het feit dat de schouwburg al enkele maanden zelf de kaartver koop ter hand heeft genomen en dus met grote geldbedragen om gaat. De overgang van de kaartver koop van K O naar de schouw burg was door de gemeente niet ge meld aan VB Accountants. De Commissie van de Rekenin gen concludeert dat er geen recht vaardiging is voor de laksheid van VB Accountants "zeker niet in het licht van de wetenschap dat interne controle niet bepaald sterk ontwik keld was bij de gemeente". In het rapport spreekt de com missie voorts de verbazing uit dat het accountantsrapport van novem ber 1989 naar aanleiding van de ver dwenen 132.000 gulden niet aan haar ter hand is gesteld, hoewel daar een dag na verschijr rapport wel or GOUDEN SPELD VOOR DR. IR. VAN OERLE LEIDEN Dr. ir. H.A. van Oerle (85) heeft gistermor gen uit handen van wethouder Van der Molen de gou den speld van de gemeente Leiden gekregen. Hij kreeg de speld in het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Leider dorp. Van Oerle heeft grote bekendheid gekregen door een aantal restauratie- en nieuwbouwprojecten in de Leidse binnenstad tot stand te brengen. Bekende mo numenten zoals het Gravensteen, de Lodewijkskerk en het Elisabeth Gasthuishof werden onder zijn zorg ge restaureerd. Ook was zijn architectenbureau betrok ken bij nieuwbouwprojecten als het Agnes-College Huize Roomburg en het gebouw voor Zoölogie aan de Witte Singel. Naast activiteiten in Leiden heeft Van Oerle ook pro jecten elders gerealiseerd zoals het politiebureau in Breda, het verpleegtehuis Van Wijckerslooth te Oegst- geest en het Academisch Ziekenhuis in Paramaribo in Suriname. Veel bekendheid verwierf Van Oerle met een boek over de stedebouwkundige geschiedenis van Leiden tot aan het einde van de Gouden Eeuw. Dit boek is een standaardwerk voor lokale stadsarcheologie. Van Oerle werkte ruim dertig jaar aan deze historische at las, getiteld 'Leiden binnen en buiten de stadsvesten'. LEIDEN - Om de verliezen van de Groenoordhallen binnen de perken te houden moet er flink worden geïnvesteerd in het complex. Verder moet op be stuurlijk niveau het een en an der worden veranderd. De directeur van de Groenoordhal len, A. de Jong, denkt dat een mil joeneninvestering de enige manier is om de hallen over enkele jaren uit de rode cijfers te halen. Zowel de binnen- als buitenzijde van de hal moet volgens De Jong worden aan gepast. Binnen moet t LEIDEN - De wethouders Van der Molen (ruimtelijke ordening) en Kuijers (groenvoorzieningen) plantten gistermiddag de Emma- linde bij buurthuis Winnie Man dela in de Stevenshof. De herden kingslinde werd op internationa le vrouwendag geplant, nadat Leiden Weer Gezellig daarvoor een actie had gevoerd. LWG- raadslid Bernard Stöxen wilde op die manier herdenken dat Neder land al 100 jaar een vrouw als staatshoofd heeft. Het is toch een beetje vreemd dat uitgerekend Kuijers hielp met het planten van de Emmalinde. Immers, Kuijers toonde zich tij dens de stemming over de komst van de boom een uitgesproken te genstander. Maar natuurlijk: hij legde zich neer bij een democra tisch genomen besluit. Bovendien bleek hij niet zo zeer een tegenstander van de komst van een gewone boom, maar wel tegen een herdenkingsboom te zijn. "Er zijn al zoveel herden kingsbomen in Leiden dat er bij na geen boom meer te vinden is waarop nog geen bordje is ge schroefd", zo verklaarde Kuijers. Maar ook wekte bevreemding dat sociaal-democraat Van der Molen zich voor het oranje-karre tje liet spannen. Wel kon zij zich vinden in het initiatief om een boom te planten. Als principieel republikein was zij het echter niet eens met de oranjegekleurde mo tivatie van Stöxen om de Emma linde te planten. Vandaar dat zij haar eigen rede nen voor het planten bij elkaar scharrelde. Zo betoogde Van der Molen dat Emma pas na een grondwetswijziging, waarbij het parlement aan te pas komt, vor stin werd en dus van alle konin ginnen nog het dichtst bij een de mocratisch gekozen staatshoofd komt. Daarnaast meende ze dat Emma haar hele leven tegen man nen heeft moeten opboksen en dus een wegbereider en toon beeld voor vrouwen was. Tot slot denkt Van der Molen bij de Emmalinde niet aan de re gentes, maar aan Emma Gold man, zeg maar Rooie Emma. Dat was een feministe van Russische afkomst die begin deze eeuw lei der werd van verschillende anar chistisch groepen in de Verenig de Staten. Het toeval wil dat deze Emma precies vijftig jaar geleden overleed en dus is de herden kingsboom helemaal op zijn plaats- zaal". De directeur doelde hiermee op de komende college-onderhan delingen. Het is maar de vraag hoe veel geld het nieuwe college wil be steden aan cultuur en hoeveel daar van naar de Stadsgehoorzaal gaat. De Jong wil de politiek een stapje voor zijn door alvast plannen te pre senteren waarvoor het geld kan worden aangewend. Het plan voorziet in etalageruiten tussen de pilaren van het gebouw aan de Breestraat, waarachter vier winkels worden gevestigd. Daar door moet de garderobe van de Stadsgehoorzaal naar elders wor den verplaatst. De Jong denkt dat het uiterlijk van het pand er aan zienlijk door opknapt. Hij is dan ook niet bang voor bezwaren uit de hoek van de monumentencommis sie. "Er is in de loop van de jaren al zo veel fraais afgebroken dat ik me niet kan voorstellen dat iemand hierover moeilijk doet". Voorts ver wacht hij economische voordelen. Met de huuropbrengst van de win kels wil de directie aanpassingen el ders in het pand bekostigen. Hierbij wordt gedacht aan verbeteringen aan de entreehal, het toneel, appara tuur en catacomben. De Jong wees er op dat de Stads gehoorzaal de afgelopen jaren met geringe middelen steeds al aanpas singen heeft gepleegd aan het pand. Zo zijn de grote zaal, de foyer, de koffiekamer en de gangen verbe terd. Vorig jaar is de directie er niet aan toegekomen om te investeren in het gebouw. "Geen geld meer", al dus De Jong. Wethouder T. van der Nat, die bij de presentatie aanwezig was, weet nog niet of er de komende jaren wat extra ruimte komt voor de gewenste verbeteringen aan het pand aan de Breestraat. "Alles hangt af van de komende collegeon derhandelingen". vloer komen en het 19-meter hoge plafond moet worden verlaagd. Verder wil de directie enkele tus senmuren laten verwijderen. Voorts zijn er plannen om de omge ving van de hal aan te pakken. De Jong wil het terrein aantrekkelijker maken door meer kleuren toe te passen, lichtkranten neer te zetten en de toegang tot het terrein te mo derniseren. Op organisatorisch vlak wil de di rectie een projectbureau in het le ven roepen, die bestaat uit twee mensen. Zij moeten zich fulltime bezig houden met het aantrekken van evenementen. De Jong: "Nu ben ik als directeur de enige die ver antwoordelijk is voor de planning. Dat gaat prima zo lang ik niet ziek word. Zo'n projectbureau kan een groot deel van die taak overnemen". Wat de uitvoering van alle plannen precies gaan kosten weet de directie nog niet. "We gaan dat de komende maanden eens uitwerken. Daarna moeten we er een financier voor zoeken. Het gaat in ieder geval om een bedrag met zes nullen". Wethouder T. van der Nat van economische zaken, de politiek ver- antwoordlijke voor de Groenoord hallen, liet weten in ieder geval blij te zijn dat er aan plannen wordt ge werkt. Hij maakt zich eveneens zor gen over de toekomst. "De verliezen zijn nu nog niet groter dat begroot (dit jaar waarschijnlijk rond de' 275.000 gulden), maar de grote vraag is wat de toekomst brengt". Van der Nat is daarom in beginsel positief over investeringen om het complex een face-lift te geven. "De gemeente wacht de voorstellen van de directie af'. Ondertekening contract gemeente en Fokker LEIDEN Fokker Space Sys tems en de gemeente Leiden onder tekenen volgende week donderdag 15 maart het contract voor uitgifte van grond in het Science Park in de Leeuwenhoek. Het is de bedoeling dat Fokker eind 1991 een kantoor en een technische ruimte in dit park betrekt. LEIDEN "Het verzoek aan 7000 huurders om twee gulden te betalen als bijrage in de kos ten van de huismeesters is de laatste strohalm voor het be stuur van de Woningbouwvere niging Leiden (WVL). Als op de ze manier geen geld vrij komt en de gemeente ook niet meebe taalt moet het bestuur opstap pen". Dit zegt C. Boudier, lid van de algemene ledenvergadering van de WVL. Ze is blij dat de WVL alle huurders deze week een brief stuurt met het verzoek mee te betalen aan de huismeesters. Tijdens de buitengewone leden vergadering van januari vroeg zij in een motie om een dergelij ke stap. Ze zegt nadrukkelijk dat de twee gulden niet alleen worden gebruikt voor de huis meesters in de Slaaghwijk. Ook de huismeesters van andere complexen in de stad worden ervan betaald. Boudier heeft goede hoop dat de huurders van de WVL mas saal bereid zijn twee gulden per maand extra te betalen, ook als ze zelf niet van de huismeesters profiteren. "Ik hoop dat de soli dariteit zo groot is dat ze positief reageren". Boudier'wijst er op dat flatbewoners toch al veel servicekosten betalen, zoals die van de lift, galerijverlichting en dergelijke. Iemand in een een gezinswoning heeft veel minder van dergelijke lasten. "Ik hoop dat die mensen daarom bereid zijn de flatbewoners te helpen". Boudier weet niet wat er ge beurt indien de huurders niet bereid zijn de bijdrage te beta len. "Dan zijn we weer terug bij af, ik vrees dat de huismeesters dan weg moeten. Ze zijn ge woon te duur voor de bewo ners". Het bestuur van de WVL moet daar volgens Boudier con clusies uit trekken en opstap pen. "Er is zo veel geïnvesteerd in het plan, dat het bestuur de moed dient op te brengen om op te stappen indien de huismees ters worden weggestemd". BOA-expositie in Burcht geopend LEIDEN - In sociëteit De Burcht is gistermiddag de expositie kunst te gen racisme geopend, die is georga niseerd door de Boycot Outspan Actie (BOA). Op de tentoonstelling, die tot 28 maart duurt, zijn tal van kunstwerken te zien die anti-discri minatie als thema hebben. Overi gens begon de expositie een dag la ter dan was gepland, volgens de or ganisatie omdat tal van kunstenaars erg traag waren met het ter beschik king stellen van hun werk. Ope ningstijden: de hele week van 11.00 tot 17.00 uur, behalve maandag (13.00 tot 17.00 uur) en donderdag (11.00 tot 21.00 uur). STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13